HULUSİ GÜVEL ADANA CHP


HULUSİ GÜVEL ADANA CHP
Hulusi Güvel, 1 Nisan 1948′de Adana Kadirli’de doğdu. Babasının adı Mahmut, annesinin adı Fatma’dır.
Ekonomist ve Müteahhit; Adana İktisadi ve Ticari İlimler Akademisi’ni bitirdi.
Serbest ticaret ve mali müşavirlik yaptı. Kadirli’nin Sesi gazetesini çıkardı. Serbest inşaat müteahhidi olarak çalıştı. Kadirlililer Dayanışma ve Yardımlaşma Derneği Başkanlığı, Kadirli Eğitim ve Kültür Vakfı Adana Şubesi kurucu üyeliği görevlerinde bulundu.
Orta düzeyde İngilizce bilen Güvel, evli ve 4 çocuk babasıdır.

hulusi.guvel(at) tbmm (dot) gov (dot) tr

Reklamlar

2 responses to “HULUSİ GÜVEL ADANA CHP

 1. Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Adana Milletvekili Hulusi Güvel, Adana’da bürokratlar üzerinde baskı oluşturduğunu savundu. Güvel, Çukurova Gazeteciler Cemiyeti’nde (ÇGC) düzenlediği basın toplantısında kentteki son gelişmeleri değerlendirdi. AK Parti İl Başkanı Mustafa Kebude’nin iktidar partisi olma gücünü kullanarak bürokratlarla tek tek görüştüğünü ve “Yaptığınız her işten haberim olacak” dediğini iddia eden Güvel, “Bürokratlar iktidarın memuru değildir. İktidarlar geçici, devlet kalıcıdır. İl başkanlığı kaygı verici uygulamadan bir an önce vazgeçmelidir. AKP’nin ilgili organları ve kentin valisi sayın İlhan Atış da olaya derhal el koymalıdır.” dedi.

  SGK Adana İl Müdürlüğü’nde bayramlaşma törenine katılmadıkları gerekçesiyle 3 kurum avukatından yazılı mazeret bildirmelerinin istendiğini hatırlatan Güvel, herkesin inanç özgürlüğüne saygı duyulması gerektiğini vurguladı. Zorlamayla bir yere varılamayacağını ifade eden Güvel, SGK’de gerçekleşen kasıtlı ve yanlış tutumun göz ardı edilmemesi gerektiğini söyledi.

  Adana’da bazı belediye başkanlarının ve oda başkanlarının birbirleriyle sürekli kavga halinde olduğunu hatırlatan ve bu durumun Adana’ya, Adanalıya zarar verdiğini ileri süren Güvel, şunları söyledi: “Adana maalesef eski görüntüsünden uzak. Meclis’in tatile girmesi nedeniyle yaptığımız onlarca ziyarette, görüştüğümüz binlerce insanda mutsuz ve karamsar bir tablo sezinledik. Örneğin çiftçimiz dünya standartlarında üretim gerçekleştirmesine rağmen yanlış fiyat politikası nedeniyle borç batağına saplanmış durumda. Ekonomide, sanayide, kültür-sanat ve sporda istediğimiz noktalarda değiliz. Adana’daki işbirliği ve koordinasyon eksikliği gün yüzüne çıkmasına rağmen akil insanlar aynı masa etrafında toplanmaya yanaşmıyor. Bir araya gelme sıkıntısı yaşıyoruz. İşlerin böyle yürümesi mümkün değil. Adana ve Adanalılar bunu hak etmiyor.”

  Milletvekili Güvel, ÇGC Başkanı Cafer Esendemir ve yönetim kurulu üyeleriyle de kısa bir sohbet toplantısı gerçekleştirdi.

  (CİHAN) (Cihan Haber Ajansı) 01.10.2009 15:05

  • Çek Yasası’nda Af Yok

   TBMM Adalet Alt Komisyonu, “Çek Yasası’nda” Değişiklik Öngören Tasarı ile İlgili Çalışmalarını Tamamladı.
   09 Haziran 2009

   Adalet Alt Komisyonu, “Çek Yasası’nda” değişiklik öngören tasarıda değişikliklere gitti. Yapılan düzenlemeyle; mükerrir hapis cezası kaldırıldı. Vekil adına çek düzenlenemeyecek. Mevcut yasada çek bedeli kadar ceza öngörülürken hazırlanan tasarıda çekin kısmi karşılığı ve bankanın sorumlu olduğu miktar düşüldükten sonra, karşılıksız kalan kısım kadar ceza ödenecek

   Karşılıksız çek bedelini faiziyle ödeyen kişiler hakkındaki soruşturma, dava ve mahkumiyet kararlarının ortadan kalkması ile ticari hayatta karşılaşılan sorunların çözümü amacıyla bu yıl sonuna kadar çeklerin, üzerindeki yazılı tarihten önce bozdurulamayacağını öngören Çek Kanunu Tasarısı, TBMM Adalet Alt Komisyonu’nda yeniden ele alındı.

   Ticaret hayatını önemli ölçüde etkileyecek tasarıyla; bankalar, önce çek hesabı açtırmak isteyenin yasaklı olup olmadığını kontrol edecek, ayrıca kişinin ekonomik ve sosyal durumunun belirlenmesinde gerekli basiret ve özeni gösterecek.

   Alt komisyonda; mükerrir hapis cezası kaldırıldı. Vekil adına çek düzenlenemeyecek. Mevcut yasada çek bedeli kadar ceza öngörülürken hazırlanan tasarıda çekin kısmi karşılığı ve bankanın sorumlu olduğu miktar düşüldükten sonra, karşılıksız kalan kısım kadar ceza ödenecek.

   -KARŞILIKSIZ HER ÇEK YAPRAĞI İÇİN BANKAYA CEZA-

   “Karşılıksızdır” işlemi, muhatap bankanın hamile kanunen ödemekle yükümlü olduğu miktarın dışında, çek bedelinin karşılanamayan kısmıyla sınırlı olarak yapılacak.

   Banka, karşılıksız çıkan her bir çek yaprağı ile ilgili olarak ödemekle yükümlü olduğu miktarı, ancak ibraz eden hamile talep ettiği takdirde ödeyecek. Buna göre, banka, hamile, talep ettiği takdirde süresinde ibraz edilen her çek yaprağı için; karşılığının hiç bulunmaması halinde, çek bedeli 475 lira veya üzerinde ise 475 lira, bu tutarın altındaysa çek bedelini ödeyecek. Karşılığının kısmen bulunması halindeyse banka, çek bedeli 475 lira veya altındaysa, çek bedelini aşmamak koşuluyla kısmi karşılığı 475 liraya tamamlayacak bir miktarı; çek bedelinin 475 liradan fazla olması halinde çek bedelini aşmamak koşuluyla, kısmi karşılığa ilave olarak 475 lira ödemekle yükümlü olacak.

   -ETKİN PİŞMANLIK-

   Karşılıksız çek bedeli, faiziyle tamamen ödenmiş olması halinde etkin pişmanlıktan yararlanılabilecek. Buna göre, karşılıksız çek bedelini düzenleme tarihine göre kanuni ibraz tarihinden itibaren işleyecek faizle tamamen ödeyen kişi hakkında, “soruşturma aşamasında Cumhuriyet Savcısı tarafından kovuşturmaya yer olmadığına, kovuşturma aşamasında mahkeme tarafından davanın düşmesine, mahkumiyet hükmünün kesinleşmesinden sonra hükmün bütün sonuçlarıyla ortadan kaldırılmasına” karar verilecek. Bu durum şikayetten vazgeçme halinde de uygulanacak.

   Diğer taraftan; karşılıksız çek davaları asliye mahkemeleri yerine sulh ceza mahkemelerinde görülücek. Yargıtay’daki davalar Yargıtay lehe kanun hükümlerinin uygulanması bakımından kendisi bakacak. (ANKA) 09.06.2009

   HABERLER ‘den alıntıdır.

   https://karsiliksizcek.wordpress.com/2009/11/06/cek-kanunu-ayiplarini-stadyumlara-tasiyoruz/

Yorum yaparak destek olabilirsiniz

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s