ONUR BAŞARAN ÖYMEN BURSA CHP


ONUR BAŞARAN ÖYMEN BURSA CHP
Onur B. Öymen, 18 Ekim 1940′ta İstanbul’da doğdu. Babasının adı Mahmud Münir, annesinin adı Nebahat’tır.
Diplomat – Büyükelçi; Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi’ni bitirdi. Doktorasını aynı Fakülte’de tamamladı.
Dışişleri Bakanlığında; Siyaset Planlama, Avrupa Konseyi, Kıbrıs ve NATO Dairelerinde görev yaptı. Dışişleri Bakanı’nın özel danışmanlığını yürüttü. Dışişleri Bakanlığı Müsteşarlığı yaptı. Yurtdışında; TC Lefkoşe, Prag ve Madrid Büyükelçilikleri Müsteşarı, TC Kopenhag ve Bonn Büyükelçilikleri, NATO Daimi Temsilciliği görevlerinde bulundu. Uluslararası Stratejik Araştırmalar Enstitüsü Üyesi. Biri İngilizce ve Almanca’ya çevrilmiş dört kitabı bulunmaktadır.
22. Dönem İstanbul Milletvekili. 22 ve 23. Dönem’de Türkiye-AB Karma Parlamento Komisyonu Üyesi oldu.
İngilizce, Fransızca, Almanca, İspanyolca bilen Öymen, evli ve 2 çocuk babasıdır.

Kişisel Web Sayfası onur.oymen(at) tbmm (dot) gov (dot) tr

Reklamlar

6 responses to “ONUR BAŞARAN ÖYMEN BURSA CHP

 1. allah rızası için alköllü ehlıyeti alınanların para cezası yada af olasını diliyorum
  saygılar

  • Allahın ve kulun rızası olmayan birşeyi yapıyorsun
   sonrada kulun buna karşılık verdiği ve bence çok hafif olan bir cezadan affını istiyorsun
   üstelikte bunuda Allah rızası için istiyorsun.
   Ya bunu espiri olsun diye yazdın yada gerizekalısın
   Ayrıca espiriysede hiç komik değil

 2. Aydın Ayaydın
  Çeki kesen mi, çekini tahsil edemeyen mi mağdur

  Çek mağdurları ile ilgili dünkü yazım nedeniyle yüzlerce mail aldım. Mail’lerin bir bölümü çekten ötürü cezaevinde olanların yakınlarından, büyük bölümü de müşterisinden aldığı çeki tahsil edemediği için iflasın eşiğine gelenlerden. Her iki taraf da kendisini çek mağduru olarak görüyor.

  Altına imza koyduğu çeki ödemediği veya ödeyemediği için binlerce kişi cezaevinde. Binlerce kişi de cezaevi yolunda. Asıl mağdurun kendileri olduğunu söyleyen bu kesimden aldığım mesajlarda bakın neler var:

  “Ekonomik kriz nedeniyle çekimizi ödeyemedik. Bunun için cezaevine girdik.

  Karşılıksız çeklerle ilgili değişik mahkemelerde yargılandım, bazıları adli para cezası verdi, bunu yatıramadığım için cezaevine girdim. Bazılarında ise ceza verilmedi. Hakimler de kanunu farklı uyguluyor.

  Çekimi ödeyemediğim için beni yargılayan hakim ceza verdi hapse girdim. Aynı şekilde yan komşumun da birçok çeki karşılıksız çiktı. Yargılandı ve ceza almadan kurtuldu. Bana ceza veren hâkim de, komşuma ceza vermeyen hâkim de aynı kanuna göre karar verdi. Sonuçlar farklı. Bu nasıl adalet?

  Devlet, çekini ödeyemeyen ile çekini tahsil edemeyenlerin uzlaşamamasından hâkimin verdiği adli para cezası ile rant elde ediyor. Diyelim ki mahkeme çekini ödemeyen birine 100 bin TL adli para cezası verdi. Bu kişide bu para olsaydı zaten alacaklısına verir ve yargılanmazdı. Demek onda para yok, devlete bu parayı nasıl yatırsın. Diğer taraftan diyelim ki bu şahıs adli para cezasını yatırmadığı için cezaevine girdi ve çıktı. Çek alacaklısının alacağı yerinde duruyor. Bu ne olacak?”

  ***

  Müşterisinden aldığı çekleri tahsil edemediği için zor günler geçirenlerden aldığım mail’ler ise olayın bir başka boyutunu gözler önüne seriyor. Bakın onlar neler diyor:

  “Bankalar her önüne gelene deste deste çek karnesi vererek, karşılıksız çek vermeyi teşvik ediyor. O zaman bankaların da bunda sorumluluğu olmalı ve bu meblağın önemli bölümünü karşılamalı ki, çek karnesi verirken daha seçici davransın.

  Altına imza attığı çeki ödemeyen ile ödeyemeyenleri ayırmak gerekir. Bazıları iyi niyetli ancak ekonomik koşullardan dolayı ödeme sıkıntısında. Bu durumdakiler zaten çek verdiği kişi ile anlaşarak vadeyi erteliyor. Bunda çok da sorun yok. Asıl sorun, ödememe üzerine kurulu bir anlayış üzerine karşılıksız çek verenlerde. Bunlar mutlaka cezaevine girmeli. Evet cezaevine girseler bile, alacağımızı tahsil edemiyoruz ama, bu onların yanına kâr kalmamalı, cezasını çeksin ki böyle bir uygulama teşvik edici olmasın.

  Borcunu ödemeyenler, dürüst esnafı da sıkıntıya sokuyor. Karşılıksız çek uygulaması ile sanayici, tüccar ve esnafın elindeki çeklerden geçilmez olduğu yetmiyormuş gibi, şimdi de borç ödememeyi alışkanlık haline getirenlerin bulduğu yeni yöntem “iflas erteleme”dir. Ne kadar da kolay iflas erteleme kararı alıyorlar ve binlerce esnafı mağdur ediyorlar. İflas erteleme kararı alan şirket hiçbir borcunu ödemiyor ve mahkeme sonucunu bekliyor. Üç yıl sonra gelecek kararla yüz binlerce kişi alacağını tahsil edemediği için mağdur oluyor. Ve bu mağdurlar bu kez haksız yere iflas etmek durumunda kalıyor. Bu nasıl adalet. Bu yöntemle borcunu ödememe yoluna gidenler de ceza evine girmeli.”

  ***

  ‘Çek mağduruyum’ diyen her iki tarafın söyledikleri bunlar. Demek ortada bir hukuki boşluk var. Adalet Bakanlığı süratle bu boşluğu doldurmalı ve ortak bir noktayı bulmalı ki, kimse haksız yere mağdur olmasın

  13.kasım.2009 Gazetevatan

  Bir açılım da çek borçlarına
  Hükümet, küresel krizle birlikte gündeme gelen çek mağdurlarının sıkıntısını çözmek için alternatif planlar üretiyor. Son olarak çek borçlarının taksitler halinde ödenmesi alternatifi de gündeme alındı

  Kamuoyunda, karşılıksız çeklere hapis cezasını kaldıran yasa olarak bilinen Çek Yasası’nda değişiklik öngören yasa tasarı, hapis cezasının kaldırılması yönündeki tartışmalar nedeniyle bir türlü hayata geçirilemedi. Karşılıksız çekte hapis cezasının kaldırılması halinde, çekin ödeme aracı olarak kullanılmasına ilişkin özelliğinin kaybolacağı öne sürülüyor. Karşılıksız çeklerde hapis cezası devam ederse, bu kez de yaklaşık 70 bin kişinin daha karşılıksız çekten dolayı hapse girmesi söz konusu olacak. Tartışmaları dikkate alan ekonomi yönetimi, yeni bir alternatif geliştirdi.

  BORCUNU ÖDEYENİN DAVASI DÜŞECEK

  Bulunan alternatife göre, kredi kartı borçları, vergi borçları ve SSK prim borçlarına getirilen ödeme kolaylıkları karşılıksız çekler içinde getirilecek. Bu yöntemle, karşılıksız çeki bulunan tüccarlara, borçlarını taksitler halinde ödeme hakkı tanınacak. Borçlarını ödeyen karşılıksız çek sahiplerinin davaları da düşecek. Ekonomi yönetiminin üzerinde çalıştığı henüz ayrıntıları netleşmeyen çek borçlarına ödeme kolaylığı getirilmesine ilişkin düzenlemenin hayata geçmesi halinde, borçlarını yeniden yapılandıran 70 bin çek sahibi hapisten kurtulacak. Ayrıca, 2009 yılının ekim ayı itibariyle 1.6 milyon protesto edilen çeklerin de ödenmesi için yeni bir kapı açılacak. Ayrıca çeklerinin karşılıksız çıkması nedeniyle hapse giren yaklaşık bin 500 çek mağdurunun da şartlı olarak serbest bırakılmasının önünü açacak. • HÜSEYİN ÖZAY ANKARA

  İNTERNETTE ÖRGÜTLENDİLER

  İnternette biraraya gelerek site kuran çek mağdurları zaman zaman eylemler yapıyor. Çek mağdurları en son eylemi 22 Ekim’de Ankara’da yaptı.

  Her ay 100 bin çek karşılıksız çıkıyor

  Esnafın ve tüccarın elinin darda olup olmadığını gösteren en önemli göstergelerden olan karşılıksız çek sayısında ciddi artışlar dikkati çekiyor. 2007 yılının ilk 7 ayından, 2008 yılının ilk 7 ayına kadar karşılıksız çek sayısında yüzde 11.5 artış yaşanmışken, 2008’den 2009’a bakıldığında artış oranının yüzde 28.2’e çıktığı göze çarpıyor. Türkiye’de her ay yaklaşık 100 bin adede yakın çek karşılıksız çıkıyor ve hukuki işleme tabi oluyor. Sadece 2009’un ilk 6 ayında karşılıksız çek nedeniyle ceza mahkemelerinde 159 bin 774 dava açıldı. Bu davalarda 221 bin 755 kişi hakim karşısına çıktı. 2009’un 6 ayında çek davaları nedeniyle bin 461 kişi hapse girdi. Bunlardan 5’ini çekle ilgili ihtara ve yasaklamaya uymama, 67’sini Çek Kanunu’na muhalefet, diğerlerini de karşılıksız çek keşide etme suçu oluşturdu.
  16 Kasım 2009 Pazartesi, 00:05 STAR Gazete

  https://karsiliksizcek.wordpress.com/category/anasayfa/page/6/

 3. Haber Yayın Tarihi: 16.10.2009 15:06

  Cumhuriyet Halk Partisi(CHP) 14 Ekim’de açıklanan AB İlerleme Raporu’na tepki gösterdi. Raporda bazı kurumların ağır bir dille eleştirildiğini savunan CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Bursa Milletvekili Onur Öymen, bunun sorumlusunun hükümet olduğunu iddia etti.

  Öymen, Meclis’te düzenlediği basın toplantısında AB İlerleme Raporu’nu değerlendirdi. Öymen, hükümetin raporu desteklediğini ve bu noktada muhalefeti görmezden geldiğini ileri sürdü. Raporda Türkiye’deki kurumların ağır şekilde suçladığını öne süren Öymen, buna örnek olarak da geçen yıl 33 satır ayrılan Silahlı Kuvvetlerin bu yıl 53 satırda eleştirildiğini söyledi. Öymen, hükümetin, rapor yayımlanmadan önce Brüksel’de yaptığı lobi çalışmalarının etkili olduğunu öne sürerken, raporun hükümetin beklentileri doğrultusunda hazırlandığını savundu.

  CHP-ÇETE İLİŞKİSİ

  Onur Öymen, AB Uyum Komisyonu’nda CHP’li üyeler ile Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış arasında yaşanan tartışmaları da değerlendirdi.

  Bağış’ın, nezaket kurallarını aşan şeklide CHP Genel Başkanı Deniz Baykal’ın çetelerin avukatlığını yaptığını söylediğini öne süren Öymen, “Sayın Egemen Bağış, ne yazık ki eski alışkanlıklarını terk edemiyor, her vesileyle siyasi nezakete hiç yakışmayan ve Cumhuriyet tarihimizde örneğini hatırlamadığımız bir üslupla muhalefete hakaret ediyor. Düpedüz, muhalefeti, çetelere destek olmakla suçluyor. Genel Başkanımızı çetelerin avukatı olmakla suçluyor. Siz bunların çete olduğunu nereden biliyorsunuz, bir mahkeme kararı var mı elinizde? Her insan, hukukun temel kurallarına göre, mahkum olmadığı sürece masum sayılır. Siz hukukun masum saydığı insanlara nasıl hakaret ediyorsunuz? Adi suçlara karışan insanları hiçbir zaman korumadığımızı söylüyoruz. Ama hiçbir adi suça karışmamış, Türkiye’nin saygın yazarlarının, bilim adamlarının, profesörlerinin, sırf hükümete muhalif olduğu için bu paketin içine sokulmaması, davanın siyasallaştırılmaması gerektiğini söylüyoruz. Bunun neresinde çetelerin desteği var?” diye sordu.

  “İKTİDARIN KAMERA KORKUSU VAR”

  Bağış’ın, CHP’li üyelerin protestosuna ilişkin ‘Kameraları görünce Genel Başkanlarına özenip şov yaptılar’ sözlerinin hatırlatılması üzerine şunları söyledi: “Kamera konusunun iktidarı çok rahatsız ettiği anlaşıldı. Başbakan da kameralardan rahatsız. Erdoğan, CHP Genel Başkanı Deniz Baykal ile görüşmesinde kameralar olmasından tedirgin. Meclis görüşmeleri kayda alınıyor. Böylesine önemli bir görüşmenin neden kayda alınamasın? Sayın Başbakan o kadar çok şey söyledi, sonra o kadar farklı hareket etti ki, Sayın Başbakan’ın her zaman tutarlı davrandığını söylememiz mümkün değil. Eğer cesareti varsa, buyursun. Kendisi her zaman cesaretini kanıtlamak için Kasımpaşalı olduğunu söyler. Biz de Kasımpaşalıları cesur insanlar olarak görürüz. Umarız ki Sayın Başbakan, Kasımpaşalıların bir fabrikasyon hatası değildir. Cesareti varsa, buyursun karşımıza, görüşsünler ve zapta geçirilsin.” (CİHAN)

  • Hükümet `TCK markajında`
   AKP`ye yeni Türk Ceza Kanunu`nda bulunan kaçak yapılaşma, trafik ve karşılıksız çek suçlarına ilişkin maddelerin değiştirilmesi konusunda baskı başladı.

   Türk hukuk sisteminde köklü bir değişiklik yapacak olan Türk Ceza Kanunu(TCK) ve Ceza Muhakemeleri Kanunu(CMK) daha yürürlüğe girmeden, bazı maddelerinin değiştirilmesi için hükümet ve AKP`ye yoğun baskı başladı. İtirazlar gecekondu önleme, karşılıksız çek, mal bildirimi suçlarına erteleme ve trafik cezaları ile ilgili maddeler üzerinde toplanıyor. Adalet Bakanı Cemil Çiçek, 1 Nisan`da yürürlüğe girecek yasalarda `şimdilik` değişiklik yapılmasından yana görünmüyor. Çiçek, `Önce uygulama ve aksaklıkları görelim, sonra bakalım` diyor. Hükümet`e değişiklik yönünde baskı yapılan maddeler şöyle:

   GECEKONDU YASASI: TCK, kaçak konut, işyeri, gecekondu yapanlara ve yapılmasına izin veren belediye başkanları dahil kamu görevlilerine 5 yıla kadar hapis cezası öngörülüyor. Bu maddeye dayanarak bazı valilikler 2B arazileri üstündeki ruhsatsız, dükkanları kapatıyor. Özellikle İstanbul`da bu arazilerde işyeri olanlar maddeye direniyor.

   KAMU DA BASTIRIYOR: TCK, üst sınırı 2 yıla kadar olan cezalarda erteleme yani kısmi af getiriyor. Bu suçlardan mahkum edilenler yeni bir suç işlemediği sürece cezaevine girmiyor. Mevcut sistemde mal bildirimi ve karşılıksız çek suçlarından hüküm giyenlere erteleme uygulanmıyordu. Yeni TCK ile birlikte bu suçlar için de erteleme hakkı tanındı. Maliye Bakanlığı, SSK ve Bağ-Kur başta olmak üzere bazı devlet kuruluşları ertelemenin para toplamada sıkıntı yaratacağını belirterek iki suç için istisna istiyor.

   TRAFİK SUÇLARI: Trafik terörünü önlemek için getirilen ağır cezalar da tartışma konusu oldu. Alkollü, tehlikeli araç kullanma gibi suçların cezalarının düşürülmesi isteniyor.

   POLİS İSTEMİYOR: Emniyet, Ceza Muhakemeleri Kanunu`nun arama, yer gösterme gibi hükümlerinin değiştirilmesini istiyor. Yeni CMK, hakim ve savcı izni olmadan vatandaşların evi, işyeri ve üstünün aranmasını yasaklıyor. Yer gösterme de savcı ve hakim kararına bağlanıyor. Polis bu yetki elinden alındığı için iş yapamayacağını, suçların artacağını savunuyor. Zübeyde YALÇIN-ANKARA

   2005-02-04 Sabah

   • Çek Yasası’nda af da vekil adına düzenleme de yok

    ANKARA Milliyet

    10.6.2009

    Meclis Adalet Alt Komisyonu Çek Kanunu Tasarısı üzerindeki çalışmalarını tamamladı. Çek hesabı sahibi gerçek kişi, kendisi adına çek düzenlemek üzere bir başkasını “temsilci” veya “vekil” olarak tayin edemeyecek

    Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Adalet Alt Komisyonu, “Çek Yasası’nda” değişiklik öngören tasarıda değişikliklere gitti. AKP Kastamonu Milletvekili Hakkı Köylü başkanlığındaki Adalet Alt Komisyonu’nun yaptığı düzenlemeyle mükerrir hapis cezası kaldırıldı. Vekil adına çek düzenlenemeyecek. Mevcut yasada çek bedeli kadar ceza öngörülürken hazırlanan tasarıda çekin kısmi karşılığı ve bankanın sorumlu olduğu miktar düşüldükten sonra, karşılıksız kalan kısım kadar ceza ödenecek.
    Karşılıksız çek bedelini faiziyle ödeyen kişiler hakkındaki soruşturma, dava ve mahkûmiyet kararlarının ortadan kalkması ile ticari hayatta karşılaşılan sorunların çözümü amacıyla bu yıl sonuna kadar çeklerin, üzerindeki yazılı tarihten önce bozdurulamayacağını öngören Çek Kanunu Tasarısı, TBMM Adalet Alt Komisyonu’nda yeniden ele alındı. Ticaret hayatını önemli ölçüde etkileyecek tasarıyla; bankalar, önce çek hesabı açtırmak isteyenin yasaklı olup olmadığını kontrol edecek, ayrıca kişinin ekonomik ve sosyal durumunun belirlenmesinde gerekli basiret ve özeni gösterecek.
    Alt komisyon, çek hesabı sahibi gerçek kişinin, kendisi adına çek düzenlemek üzere bir başkasını “vekil” olarak tayin etmesini önleyen düzenleme yaptı. Buna göre, çek hesabı sahibi gerçek kişi, kendisi adına çek düzenlemek üzere bir başkasını “temsilci” veya “vekil” olarak tayin edemeyecek. Bankaların, karşılıksız çıkan her bir çek yaprağı ile ilgili olarak ödemekle yükümlü olduğu 475 liralık miktar ise 1000 liraya çıkarıldı. Buna göre, banka, hamiline, talep ettiği takdirde süresinde ibraz edilen her çek yaprağı için; karşılığının hiç bulunmaması halinde, çek bedeli 1000 lira veya üzerinde ise 1000 lira, bu tutarın altındaysa çek bedelini ödeyecek.

    Bankacıya hapis cezası düştü
    Alt komisyon, tasarıda bankacılar için öngörülen cezalarda da indirime gitti. Kısmen veya tamamen karşılığı bulunmayan çekle ilgili olarak talebe rağmen, “karşılıksızdır” işlemi yapmayan banka görevlisi için öngörülen 3 aydan 1 yıla kadar hapis cezasının alt sınırı 1 ay olarak belirlendi. Karşılığı tahsil edilmek üzere bankaya ibraz edilen çekin karşılığının hesapta mevcut olmasına rağmen hamile ödemede bulunmayan banka görevlisi için uygulanacak 3 aydan 1 yıla kadar hapis cezasının da alt sınırı 1 aya çekildi. Tasarıda, çek düzenleme ve çek hesabı açma yasağı kararı verilen kişi adına çek hesabı açan banka görevlisi için öngörülen 1 yıldan 3 yıla kadar hapis cezası, 3 aydan 2 yıla şeklinde değiştirildi.

    Muhalefet terk etti
    CHP’li ve MHP’li üyeler ise alt komisyon toplantısını terk etti. CHP Mersin Milletvekili Ali Rıza Öztürk, toplumun, “çek suçlarında ceza kalkacak mı, kalkmayacak mı?” diye beklediğini, ancak düzenlemenin bu sorunu çözmediğini ileri sürdü.

    2 bin kişiyi etkiliyor
    Kanunun yayımı tarihine kadar karşılıksız çek suçundan dolayı açılmış davalar, asliye ceza mahkemelerinde görülerek sonuçlandırılacak. Yargıtay, lehe olan hükümler yönünden incelemeyi kendisi yapacak. Değişiklikler hakkında bilgi veren Köylü, tasarıyı hem yeni ceza usulüne uyarladıklarını hem de çek suçlarında karşılaşılan sorunları çözdüklerini söyledi. Köylü, düzenlemenin yaklaşık 2 bin kişiyi etkilediğini, belki bunlardan 1000-1500’ünün cezaevinden çıkacağını ifade ederek, “Ancak doğrudan af diye bir şey yok” dedi. Köylü, odacı, kapıcı gibi kişilerin vekil tayin edilmesinden dolayı yaşanan mağduriyetlerin giderileceğini belirtti.

    https://karsiliksizcek.wordpress.com/2009/11/06/cek-kanunu-ayiplarini-stadyumlara-tasiyoruz/

Yorum yaparak destek olabilirsiniz

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s