BİRGEN KELEŞ, İSTANBUL, CHP


BİRGEN KELEŞ İSTANBUL CHP
Birgen Keleş, 18 Nisan 1939′da Samsun Vezirköprü’de doğdu. Babasının adı Mehmet Salih Güven, annesinin adı Züleyha’dır.
İktisatçı ve Plancı; Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi’ni bitirdi. Yüksek lisansını California Üniversitesi, Los Angeles (UCLA)’da yaptı; Ekonomi alanında master derecesi aldı. Harvard Üniversitesi, Centre For International Affairs’de Fellows Program’a katıldı.
Başbakanlık Devlet Plânlama Teşkilatı’nda Uzun Vadeli Plânlar ve Türkiye-Avrupa Birliği İlişkileri Uzmanı olarak görev yaptı. Ekonomik konularda ve Türkiye-AB İlişkileri konusunda çeşitli çalışmaları vardır. Sosyal Demokrasi Partisi Kurucu Üyesi oldu.
18, 20. Dönem İzmir, 22. Dönem İstanbul Milletvekili. 18 ve 20. Dönem’de Türkiye-AB Karma Parlamento Komisyonu üyesi olarak görev yaptı. 23. Dönem’de Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi (AKPM) Türk Delegasyonu Üyesi.
Çok iyi düzeyde İngilizce bilen Keleş, evli ve 1 çocuk annesidir.

birgen.keles(at) tbmm (dot) gov (dot) tr

Reklamlar

One response to “BİRGEN KELEŞ, İSTANBUL, CHP

 1. İsteyen Devlet Türkiye’yi Alır
  Paz, 07/20/2008 – 09:06 — baykush
  Birgen Keleş: İsteyen devlet Türkiye’yi alır

  CHP MİLLETVEKİLİ BİRGEN KELEŞ’TEN HÜKÜMETE TAPU KANUNU UYARISI:

  Bir devlet bile toprak satın alabilir
  Keleş, AKP’nin çok sakıncalı düzenlemeler yaptığını, son çıkarılan yasayla yabancı devletlere bile toprak alma serbestliği getirildiğini iddia etti.

  Haber: Selda Öztürk KAY
  AKP’nin, yabancılara toprak satışını 2002 yılında gündemine aldığını ve o tarihten bu yana çıkardığı yasalarla, çok sakıncalı ve ağır sonuçlar yaratacak düzenlemeler yaptığını belirten CHP İstanbul Milletvekili Birgen Keleş, iktidarın geçtiğimiz hafta parlamentoda onayladığı Tapu Kanunu’nun da bu yönde atılmış en son adım olduğunu söyledi. Keleş, kanunun 36’ncı maddesinin, yabancı devletlere bile kamu kuruluşları kanalıyla Türkiye’den toprak alma serbestliği tanıdığını öne sürdü. Tapu Kanunu’ndaki son değişikliklerin Anayasa’nın 3’ncü maddesi ile başlangıç bölümüne aykırı olduğunu söyleyen Birgen Keleş, yabancı kamu kurumlarının ortak olduğu yabancı şirketlere dikkat çekerek şu uyarıda bulundu: “Yeni yasayla, bu tür şirketler de Türkiye’den dilediği kadar taşınmaz satın alabilecek. Kamu ortaklı bu yabancı şirket, Türkiye’ye karşı dostane duygular beslemeyen, tam tersine Türkiye’yi bölme ve parçalama hayalleri olan bir devlete de ait olabilir.”

  Karşılıklılık ilkesi yok
  2644 sayılı Tapu Kanunu’na getirilen yeni düzenlemelerin önemli sakıncalar içerdiğini kaydeden CHP Milletvekili Birgen Keleş, yabancı bir şirketin toprak satın alma hakkı devam ettiği sürece, taşınmazın başka yabancı bir şirkete devredilmesi veya yerli bir şirketin yabancı sermayeli hale gelmesi durumunda da bu geçerli olacaktır. Eğer gelen yabancı sermayede yabancı kamu sektörünün payı varsa, söz konusu yabancı kamu sektörü de Türkiye’den istediği araziyi satın almış olacaktır. Bu maddeyle, bir şirketin büyük hissesine kendi kamu kuruluşu kanalıyla sahip olan bir devlet, Türkiye’de istediği araziyi satın alacak duruma gelmektedir. Askeri yasak bölgeler ile güvenlik bölgeleri çevresinde taşınmaz edinimlerinin de Genelkurmay Başkanlığı ile yetkili komutanlıkların iznine bağlı olduğunu, özel güvenlik bölgelerindeki taşınmaz edinimlerinin de taşınmazın bulunduğu yerdeki valiliğin iznine tabi olduğunu hatırlatan Birgen Keleş, Hükümete “Askeri yasak bölgeler, güvenlik bölgeleri, 28’inci madde çerçevesindeki stratejik bölgeler dışında satacağınız toprak mı kalmadı? Bu nasıl bir anlayış? Bu serbestleşmeyi kimse anlayamaz ve açıklayamaz. Hiç kimse AB’ye uyum gerekçesiyle bu vebalin altından kalkamaz” diye seslendi.

  “Anayasamız yabancı bir devletin Türkiye sınırları içinde taşınmaz mal edinmesine hiçbir şekilde izin verilemeyeceğini vurgular”

  08/07/2008 22:51

Yorum yaparak destek olabilirsiniz

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s