TURGUT DİBEK KIRKLARELİ CHP


TURGUT DİBEK KIRKLARELİ CHP
Turgut Dibek, 2 Haziran 1966′da Kırklareli’de doğdu. Babasının adı Eyüp, annesinin adı Hayriye’dir.
Avukat; İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’ni bitirdi.
Kırklareli’de serbest avukat olarak çalıştı.
Dibek, evli ve 2 çocuk babasıdır.

Reklamlar

One response to “TURGUT DİBEK KIRKLARELİ CHP

 1. CHP Kırklareli Milletvekili Turgut Dibek, sigortalı ve yeşil kartlılardan katkı payı alınması uygulamasının sağlık hizmetlerinin özelleştirilmesi için atılmış bir adım olup olmadığını sordu.

  Bugün yürürlüğe giren “Tedavi Katılım Payının Uygulanması Hakkında Tebliği”ni TBMM Gündemi’ne taşıyan Dibek, Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’in yazılı olarak yanıtlaması istemiyle TBMM Başkanlığı’na bir soru önergesi verdi.

  Dibek, yürürlüğe giren tebliğ ile sosyal güvencesi olanlar ve yeşil kart sahiplerinden sağlık ocakları ve aile hekimliği muayenelerinde 2 TL, devlet ve üniversite hastanelerinde ise 8 TL katkı payı alınmasına başlandığını belirterek daha önce sağlık ocaklarında ücret alınmadığını, devlet ve üniversite hastanelerinde ise 3 TL alındığını anımsattı.

  Önceki tebliğde 10 TL olarak alınan özel hastane katılım payları da yeni tebliğ ile 15 TL’ye çıkarıldığını ifade eden Dibek, Maliye Bakanı Şimşek’in şu soruları yanıtlamasını istedi:

  “-Yeşil Kart sahibi yurttaşlarımızın yeni düzenleme ile katılım payı ödemeye başlaması, zaten asgari ücretin üçte birinden (222 TL) az geliri olay yeşil kartlı yurttaşlarımızın sağlık hizmetlerinden yararlanamaması anlamına gelmeyecek midir?

  -İkinci ve üçüncü basamak sağlık kuruluşlarında önceki tebliğde tedavi katılım payı olarak alınan 3 TL hangi gerekçelerle yüzde 166 oranında artırılarak 8 TL’ye çıkarılmıştır?

  -Tedavi katılım paylarının yüksek oranlarda artırılması, vatandaşlarımızın en temel haklarından olan sağlık hizmetlerinin özelleştirilmesi için atılmış bir adım mıdır? Bu durum, Anayasamızın sosyal devlet ilkesi ile bağdaşmakta mıdır?

  -8 TL’lik ikinci ve üçüncü basamak sağlık kuruluşları katılım payının 5 TL’sini hastanenin, 3 TL’sini eczanenin alması; 15 TL’lik özel hastanelerin katılım payının da 12 TL’sini hastanenin, 3 TL’sini ise eczanelerin alması işleyişte bir karışıklık yaratmayacak mıdır?” (ANKA)

Yorum yaparak destek olabilirsiniz

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s