DERVİŞ GÜNDAY ÇORUM CHP


DERVİŞ GÜNDAY ÇORUM CHP
Derviş Günday, 20 Ağustos 1941′de Çorum’da doğdu. Babasının adı Cafer, annesinin adı Zehra’dır.
Ağır İş Makineleri Operatörü; Astsubay İstihkâm Okulu’nu bitirdi.
Ankara Belediye Meclis Üyeliği görevinde bulundu. Ankara Umum Otomobilciler ve Şoförler Odası Başkanı, Türkiye Şoförler ve Otomobilciler Federasyonu Başkanı, Türkiye Esnaf ve Sanatkârları Konfederasyonu Genel Başkanı olarak görev yaptı. Avrupa Sanatkârlar, Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeler Birliği (UEAPME) Yönetim Kurulu Üyeliği, Türkiye-AB Karma İstişare Komitesi Üyeliği, Ekonomik ve Sosyal Konsey Üyeliği, KOSGEB İcra Kurulu Üyeliği görevlerinde bulundu. Yılın Sivil Toplum Lideri Ödülü ve Genel Kurmay Başkanlığı Hizmet Ödülü’nü aldı.
Günday, evli ve 4 çocuk babasıdır.

Reklamlar

One response to “DERVİŞ GÜNDAY ÇORUM CHP

 1. Derviş Günday Bu Sefer Yanacak
  14.03.2007

  Hakkındaki sayısız yolsuzluk suçlamasından kurtulan, aldığı astronomik maaşla tanınan TESK Başkanı Derviş Günday’ın başı bu sefer dertte.

  Sanayi ve Ticaret Bakanlığı, Ankara Şoförler Odası’nda yaptığı denetimde ‘Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Konfederasyonu (TESK) Başkanı Derviş Günday ve arkadaşlarının yıllardır usulsüz işler yaptığı, odayı ve devleti büyük zararlara uğrattığı’ sonucuna vardı.

  Bakanlık müfettişleri, Günday’ın 1992’de kendisini, sonraki yıllarda da çok sayıda yakın arkadaşını ‘seçilmiş’ sıfatlarına rağmen ‘çalışan personel’ gibi gösterip SSK’dan emekli ettiğini ileri sürdü. Savcılığa konuyla ilgili 4 ayrı suç duyurusunda bulunan bakanlık, ilgili kişilere ‘personel’ sıfatıyla ödenen tüm paraların, sigorta primlerinin ve emeklilik sonrası alınan ücretlerin yasal faizleriyle birlikte tahsil edilmesini istedi. Sadece Günday’ın 1992’de aldığı 59 milyon liralık tazminatın yasal faizlerle birlikte şu andaki değeri yaklaşık 40 bin YTL, bugüne kadar aldığı maaşların karşılığı da yaklaşık 150 bin yeni lirayı buluyor.

  Her fırsatta ‘esnaf aç’ diyerek hükümete yüklenen; ancak önceki yıla kadar Başbakan maaşının 2,5 katını kazanan Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Konfederasyonu ve Türkiye Şoförler ve Otomobilciler Federasyonu (TŞOF) Başkanı Günday ve ekibine yönelik ağır suçlamalar var. Ankara Şoförler Odası yönetimiyle ilgili bazı şikâyetler çerçevesinde odayı denetleyen Sanayi Bakanlığı, çarpıcı iddialar içeren bir rapor hazırladı. Rapora göre, 1990 yılından sonra Derviş Günday, odanın mevcut başkanı Ali Ekber Akyol ve çok sayıda yönetici kendilerini ‘personel’ olarak sayıp, odadan SSK’lı göstermiş, ardından da emekli olmuş. Oysa kanunlara göre meslek kuruluşlarında yönetici kademesindekiler ‘işçi’ olarak gösterilemiyor ve sigorta primleri ödenmiyor. Bu kişilerin sosyal güvence için esnaflık yaparak Bağ-Kur primi ödemeleri gerekiyor. Müfettişlerin hazırladığı raporda, “1980’li yılların başlarında başladığı anlaşılan söz konusu uygulamada, yürütülen hileli işlemler neticesinde odaya yüklenilen ödemelerle odayı hayli yüksek tutarlarla zarara uğrattıkları belirlenenlerden, sözü edilen işlemler dolayısıyla TCK kapsamında zamanaşımına uğramamış olanlarla ilgili sorumlular hakkında düzenlenen suç duyurusu raporu, 10 Kasım 2006 tarihinde gereği yapılmak talebiyle Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’na verilmiştir.” denildi. Sanayi Bakanlığı, odada yaşanan durumla ilgili Çalışma Bakanlığı’ndan iki ayrı görüş aldı. Çalışma Bakanlığı, 506 sayılı kanunun 2. maddesine göre meslek kuruluşu yönetim kurulu üyelerinin SSK’dan sigortalı sayılmalarının mümkün olmadığını, bu kişilere herhangi bir prim ödenemeyeceğini, ayrıca yönetim kurulu üyeliğiyle ‘işçilik’ görevinin bir arada yürütülemeyeceğini bildirdi. Görüşte ayrıca, yönetim kurulu üyeliğinden herhangi bir sebeple ayrılanlara kıdem ve ihbar tazminatı ödenemeyeceği vurgulandı.

  ‘Verilen paralar geri alınsın’

  Sanayi Bakanlığı raporunda, haksız kazanç elde ettiği iddia edilen yöneticiler tek tek sıralandı. TESK ve TŞOF başkanlıklarını sürdüren Derviş Günday, 1979’dan 1992’ye kadar usulsüz şekilde yöneticiliğin yanı sıra odada ‘işçi’ sıfatıyla gösterildi. 1992’de ise o dönemin parasıyla 59 milyon lira (59 yeni lira) kıdem tazminatı, 52 milyon lira (52 yeni lira) ise sosyal güvenlik destekleme primi ödendi. Ankara Şoförler Odası’nın eski başkanı Ahmet Çiçek 1990’da aynı şekilde emekli olurken 17 milyon lira (17 yeni lira) tazminat, 27 milyar lira (27 bin yeni lira) sosyal güvenlik destekleme primi aldı. 1996’da emekli olan odanın mevcut başkanı Ali Ekber Ertürk’e 588 milyon lira (588 yeni lira) tazminat, 21 milyar lira (21 bin YTL) sosyal güvenlik destekleme primi ödendi. Müfettişler, hangi üyeye haksız olarak ne kadar ödendiğini ayrıntılı hesapladı. Raporda şahıslarla ilgili olarak “Emeklilik işlemlerinin iptali ile emekli olarak kendilerine ödenilen emekli maaşlarının toplam tutarının yasal faizleriyle birlikte kendilerinden, bunun mümkün olmaması halinde ilgili dönem oda yönetim kurulu başkan, başkan vekili ve üyelerinden tahsil edilmesi” talebi dile getirildi.

  Odanın yıllık çiçek masrafı 30 bin YTL

  Sanayi Bakanlığı raporunda, Ankara Şoförler Odası’nın bugünkü yönetimiyle ilgili de önemli suçlamalar yer alıyor. Raporda, oda yöneticilerinin maaşlarının sürekli ‘avans’ olarak alındığı vurgulandı. Yönetim kurulu üyesi Menderes Koyuncu’nun defalarca ‘haksız yere’ fazla mesai aldığı, oda başkanının yanı sıra oda başkan vekiline de usulsüz olarak makam aracı tahsis edildiği, toptan ve perakende alımlarda gerçeği yansıtmayan belgeler olduğu kaydedildi. Raporda, son yıllardaki bazı gider harcamalarına dikkat çekilirken 2005 yılının ilk 10,5 aylık döneminde 70 bin yeni liralık ikram-ağırlama, 2005 yılında 30 bin yeni liralık çiçek, 2005 yılında 7 bin yeni lira çikolata ve pasta gideri olduğu belirtildi. Raporda, “Yönetim kurulu başkanının kendisi ve misafirleri için et, sebze gibi malzeme aldırtarak hazırlattığı yemek giderlerinin de yoğun olarak bulunduğu ve bu giderlerin de muhasebe kayıtlarında, personel için hazırlatılan yemeklerle ilgiliymiş gibi takip edildiğinin belirlendiği anlaşılmıştır.” denildi.

  aktifhaber.com

Yorum yaparak destek olabilirsiniz

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s