ZEKERİYA AKINCI ANKARA CHP


ZEKERİYA AKINCI ANKARA CHP
Zekeriya Akıncı, 27 Ağustos 1957′de Erzurum Şenkaya’da doğdu. Babasının adı Cebbar, annesinin adı Mehrinaz’dır.
Ticaret; Ege Üniversitesi Fen Fakültesi Matematik Fizik Bölümü’nü (ön lisans) bitirdi.
Serbest ticaretle uğraştı.
22. Dönem Ankara Milletvekili.
Orta düzeyde İngilizce bilen Akıncı, evli ve 1 çocuk babasıdır.

zekeriya.akinci(at) tbmm (dot) gov (dot) tr

Reklamlar

One response to “ZEKERİYA AKINCI ANKARA CHP

 1. Pazartesi, 07 Nisan 2008 14:32

  Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde yapılan bir araştırmada, Karaman Milletvekili Dr. Hasan Çalış’ın hiç devamsızlığının olmadığı ortaya çıktı.

  Milletvekillerinin üç aylık Genel Kurul ve komisyonlara devamsızlık cetvelini çıkarıldı. Buna göre son üç aylık dönemde, Meclis’e en çok devam eden MHP milletvekilleri olurken, AKP’liler ise sık sık rapor ve izin kullandı. CHP ise genel kurul ve komisyonlara devam konusunda sınıfta kaldı. DSP Ankara Milletvekili Emrehan Halıcı ile Tunceli Bağımsız Milletvekili Kamer Genç Genel Kurul’a en çok devam eden milletvekillerinin başında geldi. 12 günle AKP İstanbul Milletvekili Lokman Ayva, 11 günle de CHP’li Ensar Öğüt, en fazla Genel Kurul’da devamsızlık yapan milletvekilleri oldu.

  Meclis, 23. dönemin ilk üç ayına ilişkin milletvekillerinin genel kurul ve komisyon çalışmalarına devam durumunu çıkardı. Milletvekillerinin Meclis’e devam cetveline göre, 3 aylık süre içerisinde, MHP’den 4 milletvekili hiç devamsızlık yapmadı. Bu isimleri ise Bursa Milletvekili Hamit Homriş, İstanbul Milletvekili Ali Torlak, Karaman Milletvekili Hasan Çalış ve Kütahya Milletvekili Alim Işık. Meclis’te 70 milletvekili ile temsil edilen MHP’nin diğer milletvekillerinin de büyük oranda Meclis çalışmalarına katıldıkları görüldü.

  AKP’LİLER “RAPORLU”

  23. Dönem Yasama çalışmalarının üç aylık karnesine çok sayıda AKP’linin raporlu olduğu yansıdı. AKP İstanbul Milletvekili Lokman Ayva 12 gün Genel Kurul, 5 gün komisyon çalışmalarına katılmayarak en devamsız milletvekili oldu. AKP’den sağlık problemleri nedeniyle çok sayıda milletvekilinin devamsızlık cetveline raporlu olduğu yansıdı. Buna göre, sağlık sorunları nedeniyle 61 gün rapor alan AKP Şanlıurfa Milletvekili Mustafa Kuş’u, 54 günle AKP Sinop Milletvekili Kadir Tıngıroğlu izledi. Elazığ Milletvekili Hamza Yanılmaz 21 gün, Gümüşhane Milletvekili Yahya Doğan 17 gün ve Çankırı Milletvekili Suat Kınıklıoğlu da 14 gün rapor kullandı. 23. Dönem yasama faaliyetlerine AKP Adana Milletvekili Ömer Çelik 19 gün izin, 12 gün rapor kullanarak katılmadı.

  CHP’LİLER “DEVAMSIZ”

  Devamsızlık cetveline göre, CHP’de en devamsız milletvekili 11 günle Ardahan Milletvekili Ensar Öğüt oldu. Öğüt, geçen dönem en fazla sözlü ve yazılı önerge veren milletvekili olmuştu. CHP’den Genel Kurul ve komisyon çalışmalarına katılmayan bazı CHP’li milletvekilleri şöyle:

  Bursa Milletvekili Abdullah Özer (11), İzmir Milletvekili Oğuz Oyan (10), Ankara Milletvekili Zekeriya Akınca (8), Muğla Milletvekili Ali Arslan (8), Samsun Milletvekili Haluk Koç (8), Hatay Milletvekili Fuat Çay (7), İstanbul Milletvekili İlhan Kesici (7), Muğla Milletvekili Gürol Ergin (5) ve Yalova Milletvekili Muharrem İnce (5)

  AKP’Lİ MERCAN GÖREV REKORU KIRDI

  TBMM Dışişleri Komisyonu Başkanı AKP’li Murat Mercan ise 23. Dönem Meclis’te en fazla yurtdışına görevli giden milletvekili oldu. Mercan 3 aylık yasama döneminde toplam 49 gün görevli sayıldı. AKP İzmir Milletvekili Mehmet Tekelioğlu 29, AKP Kırıkkale Milletvekili Vahit Erdem 28, AKP Sakarya Milletvekili Erol Aslan 16, AKP Karaman Milletvekili Lütfi Elvan 20 gün görevlendirildiler. Meclis İçtüzüğü’ne göre parti genel başkanları, kabine üyeleri, parti üst düzey görevlileri, TBMM İdare Amirleri Genel Kurul’da devamsızlıktan muaf tutuluyor. Bu dönem komisyon başkanları da muaf tutulacak.

Yorum yaparak destek olabilirsiniz

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s