ZEKİ ERTUGAY, ERZURUM, MHP


ZEKİ ERTUGAY ERZURUM MHP

Zeki Ertugay, 21 Aralık 1947′de Erzurum Aşkale’de doğdu. Babasının adı Necmettin, annesinin adı Canpaşa’dır.

Ziraat Yüksek Mühendisi ve Öğretim Üyesi; Ankara Yüksek Öğretmen Okulu’nu ve Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi’ni bitirdi. Doktorasını Atatürk Üniversitesi Ziraat Fakültesi Gıda Mühendisliği Bölümü’nde tamamladı.

ABD Kansas Eyalet Üniversitesi’nde ziyaretçi öğretim üyesi olarak bulundu ve çeşitli araştırmalar yaptı. Atatürk Üniversitesi Ziraat Fakültesi’nde Öğretim Üyesi olarak ders verdi. 1986′da doçent, 1991′de profesör oldu. Atatürk Üniversitesi Ziraat Fakültesi Dekanı ve Rektör Yardımcısı olarak görev yaptı. Yurtiçi ve dışında yayınlanmış altmışın üzerinde bilimsel makalesinin yanında dört ders kitabı basıldı.

20, 21. Dönem Erzurum Milletvekili. TBMM Tarım, Orman ve Köyişleri Komisyonu Başkanlığı yaptı. Parlamentolar Arası Birlik Türk Grubu Üyeliği ve NATO Parlamenter Asamblesi Üyeliği görevlerinde bulundu. 23. Dönem’de (APA) Türk Grubu Üyesi oldu.

İngilizce bilen Ertugay, evli ve 3 çocuk babasıdır.

Reklamlar

One response to “ZEKİ ERTUGAY, ERZURUM, MHP

 1. En Yeni ‘Küçük’ Müttefik Suriye

  Haber: En Yeni ‘Küçük’ Müttefik Suriye

  Türkiye ve Suriye İlişkilerinde Bahar Havası Esiyor. Suriye’ye Giden Türk Bakanları ile Suriyeli Bakanlar Arasında Yeni Projelere İmza Atıldı.

  Türkiye ve Suriye ilişkilerinde bahar havası esiyor. Suriye’ye giden Türk bakanları ile Suriyeli bakanlar arasında yeni projelere imza atıldı. Bu kapsamda su sorununa da değinilen toplantıda Halep’te her iki ülkenin birlikte yapacağı “Dostluk Barajı” kurulacak.

  Daha önce sınırdan vizesiz geçişe imkan tanıyan bir anlaşma üzerinde mutabakata varan her iki ülke yetkilileri bugün ortak bakanlar kurulu toplantısı yaptı. Ankara’dan uçakla Halep’e giden Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu öncülüğündeki heyette Devlet Bakanları Hayati Yazıcı ve Cevdet Yılmaz, Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül, İçişleri Bakanı Beşir Atalay, Sağlık Bakanı Recep Akdağ, Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehdi Eker, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Çevre ve Orman Bakanı Veysel Eroğlu bulunuyor. Türk heyetinde ayrıca 17 AK Parti, 5 CHP, 4 MHP ve 3 DTP milletvekili, YÖK Başkanı Yusuf Ziya Özcan, Gaziantep, Hatay, Kilis, Mardin, Şanlıurfa ve Şırnak valileri, 6 belediye başkanı, 7 üniversite rektörü, iş adamları, akademisyenler ve basın mensuplarından oluşan kalabalık bir grup yer alıyor.

  Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Halep’te yaptığı ilk açıklamada bunun tarihi bir gün olduğunu söyledi. Suriye ile Türkiye’nin çok eski bir dostluk ilişkisine sahip olduğunu ifade eden Davutoğlu, “Atılan imzalar ve yapılan ortak bakanlar kurulu toplantısı ile bu ilişkiler mükemmel bir seviyeye ulaşmıştır. Bugün her iki halk içinde bir bayram günüdür. Burada yaptığımız stratejik ilişkiler her alanı kapsamaktadır.”dedi.

  Toplantı sonucunda hayata geçirilmesi düşünülen projeler şöyle: Kısa sürede bürokratik işlemler çözülecek. Sınırdaki mayınlar kaldırılacak. Sınırda ne mayınlar ne kapılar ne de tel örgüler olacak. Üniversiteler düzeyinde anlaşmalar imzalanacak. 2 artı 2 yıllık öğrenci değişimleri yapılacak.

  Yani 2 yıl Türkiye de 2 yıl Suriye de öğrenim gören öğrenci mezun olacak. Ortak yüksek lisans programları yapılacak. Tren bağlantı yolları yapılarak mevcut 2 tren yolu 3’e çıkartılacak. 3. tren yolu Gaziantep Halep arasında olacak. Hava kargosu yaygınlaştırılacak. Her iki ülke arasındaki tüm karayolları ulaşımı modernize edilerek hızlı ulaşım sağlanacak. Yolcu ve yük taşımacılığında kolaylıklar sağlanacak. Suriye ile Mersin arasında deniz taşımacılığı sağlanacak. Sınırlardaki Türkiye ve Suriye tarafındaki çift işleme son verilip tek pencereden işlemler yapılacak. Ortak tersane kurulacak

  Sulama alanında işbirliği yapılacak. Halep’te Dostluk barajı kurulacak. Diplomatlar karşılıklı olarak eğitilecek. Her hangi bir ülkede elçisi bulunan taraf diğer tarafı temsil edecek. Resmi işlemlerini yapacak. 2004 yılında imzalanan serbest ticaret anlaşması gerçekleştirilecek. GAP ile Suriye’nin kuzey bölgelerine yardım edilecek. Halep’te lojistik merkez oluşturulacak. Buradaki gıda ürünleri Arap ülkelerine gönderilecek. Her iki ülke arasındaki bankalar iş birliği yapacak. Uluslar arası kuruluşlarda Türkiye veya Suriye’den bir aday çıkması durumunda başkanlık konusunda her iki ülke birbirini destekleyecek. Sağlık alanında ortak projeler gerçekleştirilecek. Türk Arap doğal gaz projesi alanında çalışmalar yapılacak. Her iki ülkenin telekomünikasyon ve enerji konusunda projeleri geliştirilecek. Her iki ülke arasında askeri anlaşmalar Adana mutabakatına artı olarak geliştirilecek.

  Suriye ile ayrıca kültürel ve tarihi alanlarda da birçok ortak projeye imza atılacak. Başta Süleymaniye Tekkesi olmak üzere Suriye’deki tarihi mekanlar keşfedilip yenileme çalışmaları yapılacak. Böylece her iki ülke arasında ki turizm de geliştirilecek.

  (CİHAN) (Cihan Haber Ajansı) 13.10.2009

Yorum yaparak destek olabilirsiniz

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s