AHMET KENAN TANRIKULU İZMİR MHP


AHMET KENAN TANRIKULU İZMİR MHP
Ahmet Kenan Tanrıkulu, 17 Mayıs 1958′de İstanbul’da doğdu. Babasının adı Osman Necati, annesinin adı Melahat’tır.
Ekonomist; Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi’ni bitirdi. Yüksek lisansını ABD Western Illinois University’de Matematiksel İktisat alanında tamamladı. ABD University of Pennsylvania Wharton School’da “Makro Modelleme”, ABD University of Colorado’da “Ekonomi Uzmanlığı”, İngiltere University of Bradford’da “Ulaşım Planlaması”, Milli Güvenlik Akademisi’nde “Kamu Diplomasisi” eğitimlerini aldı.
DPT Planlama Uzmanı olarak görev yaptı. Silahlı Kuvvetler Dil ve İstihbarat Okulu ile Harp Akademileri’nde ders verdi. Devlet Bakanlığı Bakan Danışmanı oldu ve Gemlik Gübre Sanayi AŞ Yönetim Kurulu Üyeliği görevini yürüttü. Çevre Bakanlığı ÇED ve Planlama Genel Müdürlüğü, Turizm Bakanlığı Müsteşar Yardımcılığı görevlerinde bulundu. Yurtiçi ve dışı dergilerde çok sayıda yayını yer aldı.
21. Dönem İzmir Milletvekili. 57. Hükümet’te Sanayi ve Ticaret Bakanlığı yaptı. 23. Dönem’de AGİTPA Türk Grubu Üyesi.
İngilizce bilen Tanrıkulu, evli ve 2 çocuk babasıdır.

Reklamlar

One response to “AHMET KENAN TANRIKULU İZMİR MHP

 1. Kulüplerarası “Valilik Kupası” yelken yarışları yapılacaktı. Cumartesi “hava” vardı, güzel müsabakalar çıkarıldı. Pazar günü ise “hava” yoktu, öyle ki, tepelerdeki enerji üreten “rüzgar santral”larındaki pervaneler bile tembel tembel duruyordu. Belki de, çok ender günlerden biriydi. Çünkü, yıllardır ilk kez böylesine “yaprak bile kıpırdamayan” bir günü yaşıyordu çeşme. Deniz çarşaf gibiydi.
  Tabii ki müsabakalar yapılmadı, sporcular da teknelerini değil, kendilerini denize bıraktılar.
  Bu yazdıklarımın ne ekonomi, ne de başka bir şeyle ilgisi yok.
  Şimdi asıl konuya, “Çeşme’de mağduriyet yaratan yüksek ecrimisil” e gelmek istiyorum.
  Bu “ecrimisil” aylardır gündemden düşmüyor.
  Herkes bir söz ediyor ama, laf-ı güzaf.
  Hatta AKP’li İzmir milletvekilleri ve bakanlar sadece “sorunu çözdük” diyorlar.
  O kadar….
  Tabiriyle; “yersen” diyorlar buna.
  Çeşme’de “ecrimisil”in masaya yatırıldığını, henüz bir çözüm üretilmediğini, ancak siyasilerin bundan nemalanmak istediklerini öğrenince, “Körlerle sağırlar birbirini ağırlar” diye düşündüm.
  Öyle ki, bazı ünlü kişilerin görev yaptıkları sırada bir kuruş bile “ecrimisil” ödemediklerini de soruşturarak öğrendim. Şimdi bunların isimlerini söyler veya yazarsam yer yerinden bile oynar. Ve de bu isimlerin AKP iktidara geldikten sonra verdikleri beyanatları okuyunca da, “Yağcılar” ya da “memleketi eğil kendilerini koruduklarını” öğrendim.
  Özetle, “toplanan paralar nereye gitti!” diyebilirim.

  Biliyorsunuz, Çeşme esnafımızı ve halkımızı uzun zamandır mağdur eden; yüksek ecrimisil ücretlerinin çözümü noktasında konuyu ilk defa TBMM gündemine taşıyan da Ahmet Kenan Tanrıkulu idi.

  Belirttiğim gibi, son günlerde bazı kişiler, konunun çözümü hakkında açıklamalarda bulunup, gazetelerde de bu haberler çıkınca, işin gerçek sahibi İzmir MHP Milletvekili Ahmet Kenan Tanrıkulu da açıklama yapma durumunu hissetti.

  Olayın neresinden başlayacağımı düşünürken, dün, MHP İzmir Milletvekili Ahmet Kenan Tanrıkulu bu konuda bir açıklama yaptı. Danışmanı Bilgin Erdoğan da bana gönderdiği için bilgimi yenilemiş oldum. Çok kişiyi ilgilendirdiği için, Tanrıkulu’nun açıklamasını da sizlerle paylaşmak istiyorum. O zaman gerçek biraz daha su üstüne çıkmış oluyor.

  Yine bir hatırlatma yapayım:
  Milliyetçi Hareket Partisi İzmir Milletvekili Ahmet Kenan Tanrıkulu Çeşme’de alınmakta olan yüksek ecrimisil oranları ile ilgili Çeşme’deki sivil toplum örgütleri ve Çeşmelilerin tarafına ilettikleri haklı talepleri neticesinde; konunun çözümü için 12 Kasım 2008 tarihinde Maliye Bakanı’nın yazılı olarak cevaplandırması isteğiyle TBMM’de bir soru önergesi vermişti.

  Konu hakkında Tanrıkulu; “Bu önergemiz ile yıllardan bu yana Çeşme esnafımızdan alınmakta olan haksız ve yüksek ecrimisil bedellerinin hangi kriterlere göre hesaplandığını, Türkiye’de bu hesaplama sisteminin başka hangi yörelerimizde uygulandığını, zaten zor durumda olan Çeşme esnafımızın neden yıllardır mağdur edilip, zor durumda bırakıldığını ayrıntılarıyla öğrenmek istedim. Diğer yandan; Bu haksız ve yüksek ecrimisil ücretlerini ödeyemeyen esnafımıza ‘borcunuzu ödememeniz durumunda, 3 yıla kadar hapis cezası alacaksınız’ şeklinde gönderilen tehditkâr mektupların nedenini sormuştum.
  Söz konusu soru önergeme Maliye Bakanlığı konunun çözümü noktasında ancak 4 ay sonra yetersiz bir cevap verebilmiş, bu cevabı da 13 Nisan 2009 günü kamuoyumuz ile paylaşmıştık…” dedi.

  Sözün bu kısmında, “Bu çalışmalarımın neticesinin bir eseri olarak; iktidar milletvekillerinin de konuya daha fazla duyarsız kalamayarak, çözümü icra etmek zorunda olduklarını anlamış olmalarını büyük bir memnuniyetle öğrenmiş bulunuyorum.
  Her ne kadar, iktidar milletvekilleri tarafından ‘biz konuyu en başından bu yana takip ediyoruz’ anlamına gelen açıklamalar yapılmışsa da, Maliye Bakanlığı’nın tarafıma göndermiş olduğu cevaplardan da görüyoruz ki, Çeşmelilerimiz’in bu haklı talepleri çok da başından bu yana takip edilmemiştir.” diyen MHP İzmir Milletvekili Kenan Tanrıkulu sözlerini şöyle sürdürüyor:

  “Sonuç olarak; çözüm diye sunulan ‘Kalkınma Bankası verilerinin dikkate alınacağı’ söylemi Mayıs 2009’dan geçerli olması faydalı olacaktır. Ancak, geçtiğimiz yıllarda alınan yüksek ecrimisil ücretleri ne olacaktır?
  Madem ki; böyle bir çözüm olabiliyordu, bu neden o yıllarda uygulanmadı; iktidar milletvekilleri o tarihlerde neden bu konuda bir çalışma yapmadılar?

  Muhalefet milletvekili de olsak, İzmir’in sorunlarının çözümüne yönelik samimi ve sorumlu çalışmalarımız, gerek Bakanlar Kurulu üyelerinin, gerekse iktidar partisi İzmir Milletvekillerimiz’in İzmir’e daha çok duyarlılık göstermesine neden olmuştur. Bu bizler ve İzmirlilerimiz için memnuniyet vericidir.
  Tüm İzmirlilerimiz’e; oy vermiş oldukları İzmir Milletvekillerini; TBMM’nin internet adresinden (http://www.tbmm.gov.tr/develop/owa/milletvekillerimiz_sd.arama) İzmir’e yönelik hangi çalışmaları yaptıklarını takip edebileceklerini ifade etmek istiyorum. Böylelikle İzmir’in sorunlarına yönelik yapılan çalışmaların; kimin, hangi tarihte ve ne şekilde yaptığını güncel ve doğru bir şekilde öğrenmiş olabileceklerdir.” diyerek, İzmir’in sorunlarına yönelik her türlü çalışmayı, bundan önce olduğu gibi, bundan sonra da İzmirlilerimiz ile beraber yapacaklarını ifade etmişlerdir…”

  Eski Sanayi ve Ticaret Bakanımız, şimdiki İzmir Milletvekilimiz Ahmet Kenan Tanrıkulu’nun açıklaması çok şeyi açıklıyor.
  Bence Tanrıkulu bir de, bebekliğinden beri tanıdığım Çeşme Yelken Kulübü Başkanı Makpule Sayra Mungan’ı bir dinlesin… Gençlerimizi yetiştirmek ve deniz sporlarımızla tanıştırmak için çırpınan Başkan Makpule Sayra Mungan mutlaka “özel” bazı açıklamalar yapacaktır. Onlar da mutlaka “done” olarak kabul edilip Meclis tutanaklarına da geçebilecektir.
  Aldatmalar, kandırmalar, yalanlar, bizans oyunları, arka planda kalarak istekleri yaptırmak, hatta telekulak oyunları bile herkesi şaşırtacak, bazılarının gerçek yüzlerini ortaya çıkaracaktır.

  Yaşar EYİCE

Yorum yaparak destek olabilirsiniz

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s