NESRİN BAYTOK ANKARA CHP


NESRİN BAYTOK ANKARA CHP
Nesrin Baytok, 20 Nisan 1960′ta Mersin Tarsus’ta doğdu. Babasının adı Mustafa, annesinin adı Esma’dır.
Maden Mühendisi; Orta Doğu Teknik Üniversitesi Maden Mühendisliği Bölümü’nü bitirdi.
Özel sektörde çalıştı. Cumhuriyet Halk Partisi’nde Özel Kalem Müdürlüğü görevinde bulundu. Finansal Forum ve Forum Diplomatik gazetelerinde köşe yazarlığı yaptı.
Orta düzeyde İngilizce bilen Baytok, evli ve 1 çocuk annesidir.

nesrin.baytok(at) tbmm (dot) gov (dot) tr

Reklamlar

One response to “NESRİN BAYTOK ANKARA CHP

 1. CHP Ankara Milletvekili Nesrin Baytok, AKP hükümetinin Doğan Grubu’na verdiği cezayı eleştirdi. Baytok, ”Bu ceza değil, yok etme harekatıdır. Özgür basın yok edilerek, selden ve şehitlerden haberdar olmamız engellenmek isteniyor” dedi.

  gercekgundem.com’un gündeme ilişkin sorularını yanıtlayan CHP Ankara Milletvekili Nesrin Baytok, AKP hükümetinin Doğan Grubu’na Maliye Bakanlığı eliyle kestiği cezanın ”kabul edilemez” olduğunu söyledi. Baytok, ”Bu uygulamaya ceza demek az olur. Bunun adı yok etme harekatıdır. Hükümet Doğan Grubu’na adeta (İntikamım ağır olacak) mesajı vermeye çalışıyor” dedi.

  ‘AKP’DE TAHAMMÜL YOK’

  Doğan Grubu yayınlarının hükümeti desteklemesine rağmen dönem dönem muhalif bir çizgi izlediğine de dikkat çeken Baytok, ”Ancak buna rağmen tahammül edemediler. (Bizden değilsin) diyerek grubu yok etmeye çalışıyorlar. Buna en yüksek sesimle karşı çıkıyorum. Çünkü; hükümet hepimizin haber alma hakkının garantisi olan özgür basını işlevsiz hale getirmek istiyor” ifadesini kullandı.

  CHP Ankara Milletvekili Baytok, sözlerini şöyle sürdürdü: ”Bu ceza ve yok etme girişimi aslında tüm basını tehdit ediyor. Hükümetin yanında olmayan tüm kurumlar, önümüzdeki dönemde bu uygulamalarla karşı karşıya kalacaklar. Buna internette yayın yapan kurumlar da dahil. Hükümet, (benden değilsen yaşama, öl) anlayışıyla hareket ediyor. İstiyorlar ki; medya ne şehitleri yazsın, ne seli göstersin, ne de ekonomideki gerçeklerden söz etsin. Onlar İstanbul’da birçok kişinin öldüğü TIR Garajı’na kimin izin verdiğinin sorgulanmasını dahi istemiyorlar. Bu yüzden medyanın üzerine denetim sistemini kullanarak gidiyorlar.”

  ‘AKP İKİLİ SİSTEM KURUYOR’

  AKP hükümetinin aslında ”denetim yapan kurumlar”dan hazzetmediğine de dikkat çeken Baytok, ”Ancak ikili bir sistem kurma gayreti içindeler” dedi. Baytok, sözlerine şöyle devam etti: ”Sistemi ayakta tutan kurumlardan biri de denetim mekanizmasının işlerliğidir. Ancak AKP, bu kurumları da ortadan kaldırmaya çalıştı. Müfettişlerin yetkileri tırpanlandı. Böylece, kendi kurumlarını denetimden kaçırmaya çalıştılar. Bir yandan ise, denetim sistemini kendi lehlerine kullanmak istiyorlar. Birinde (Denetimden kaçırma) diğerinde ise (Denetimi kullanarak yok etme) taktiği izleniyor. Keza aynı mantık kendini yargıda da gösteriyor. Yargının bağımsızlığı ortadan kaldırılmaya çalışılıyor. Yargı da tam anlamıyla kontrol altına alınmak isteniyor.”

  ‘YANDAŞLARA DENETİM YOK’

  Denetim kurumlarının AKP yandaşı hiçbir kurumda işlevini yerine getiremediğine de vurgu yapan Nesrin Baytok, ”Eğer bu yapılsa, kendi medyalarında yönetici olanların kredi kartı bile alamayacağı görülecektir. Çünkü, hiçbir yöneticileri maaşlarını gerçek tutarı üzerinden göstermiyor. Ama ne yaz ık ki; bunların hiçbiri denetlenemiyor” dedi.

  AKP hükümetinin özgür medyanın yayın yapamayacak hale gelmesini arzu ettiğine de dikkat çeken Baytok, şöyle konuştu: ”İstanbul’da yaşanan rezaleti hepimiz gördük. 16 yıldır İstanbul’u, 7 yıldır Türkiye’yi yönetenler, sorumluluğu halka yüklediler. Halk mı oralara inşaat izni verdi? O TIR Garajı’nı oraya kim koydu? Kimindir bu TIR Garajı? Medyanın bunları soramayacak hale gelmesini istemeleri bundan zaten.Bu yüzden medya şirketlerine baskı yapıyorlar. Birçok muhalif kişi, şirketlerine yapılan baskılardan dolayı hisselerini satıp yönetimden çıkıyor. Bunun adı sıradan faşizmdir.”

  ‘HERŞEY ORTADA’

  Baytok, AKP hükümeti ile İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin beceriksizliklerinin ve ihmallerinin yaşanan selle ortaya çıktığını da belirterek, ”Ayamama Deresi bunun en somut örneği” dedi. Ayamama Deresi’nde daha önce de buna benzer sorunların yaşandığına dikkat çeken Baytok şöyle konuştu: ”Gerçek Gündem.com bugünkü haberinde (14 yıldır birşey değişmedi) demiş. Evet 16 yıldır bu kenti yönetenler, hiçbir şeyi değiştiremedi. Hiçbir soruna çözüm bulamadı. Herşey ortada.”

  ‘KADİR TOPBAŞ NEREDEYDİ?’

  İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’ın yaşanan sele rağmen kent dışına çıktıığını kabul etmesine de değinen Baytok, ”Gerçek Gündem bunu deşifre etti. Şimdi ben de soruyorum. Sayın Topbaş, selin yaşandığı gün neredeydi? İstanbul’a saat 03.30’da geldim diyor. THY ise o saatte uçak seferinin olmadığını söylüyor. Topbaş neredeydi, nasıl döndü, özel uçakla mı geldi? bize gerçeği söylemeyi düşünüyor mu?”

  Gerçek Gündem

Yorum yaparak destek olabilirsiniz

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s