MUHAMMET RIZA YALÇINKAYA BARTIN CHP


MUHAMMET RIZA YALÇINKAYA BARTIN CHP
Muhammet Rıza Yalçınkaya, 23 Kasım 1955′te Zonguldak’ta doğdu. Babasının adı Muzaffer, annesinin adı Ayşe’dir.
Makine Mühendisi; Hacettepe Üniversitesi Zonguldak Mühendislik Fakültesi Makine Mühendisliği Bölümü’nü bitirdi.
Amasra Taşkömürü Müessese Müdürlüğü’nde teknik uzman, makine mühendisi ve başmühendislik görevlerinde bulundu. Makine Mühendisleri Odası Bartın İl Başkanlığına seçildi. TMMOB İl Koordinasyon Kurulu Başkanı oldu. Bartın Belediye Başkanlığı’na seçildi ve iki dönem bu görevi yürüttü. Türkiye Tarihi Kentler Birliği ve Türkiye Sağlıklı Kentler Birliği Encümen Üyeliklerinde bulundu.
2003′de Tarihi Kentler Birliği “Özendirme”, 2005′de Ankara Yuva Konut Yapı Kooperatifleri Birliği ile Anadolu Kamusen’in “Yılın Belediye Başkanı” ve 2006′da Doğru Haber Gazetesi “Yılın Adamı” ödüllerini aldı.
Yalçınkaya, evli ve 2 çocuk babasıdır.

muhammet.riza.yalcinkaya(at) tbmm (dot) gov (dot) tr

Reklamlar

One response to “MUHAMMET RIZA YALÇINKAYA BARTIN CHP

 1. CHP Bartın Milletvekili Muhammet Rıza Yalçınkaya, Türkiye’de 2006 yılından itibaren kız, kadın, erkek, çocuk kaçırma olayları konusunda Meclis’e bir soru önergesi verdi. Milletvekili Yalçınkaya, soru önergesini Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın cevaplamasını istedi.

  CHP Bartın Milletvekili Rıza Yalçınkaya, çocuk, kız, kadın ve erkek kaçırma olaylarını Meclis gündemine taşıdı. Milletvekili Yalçınkaya, Emniyet Genel Müdürlüğü verilerine göre, 2006 yılında 546 çocuk, 7 bin 130 kaçırma olayı gerçekleştiğini belirterek “2007 yılında çocuk kaçırma olayında yaklaşık yüzde 300 artış görülerek bin 615 çocuğun kaçırılması olayı meydana gelmiştir. 2008 yılında 636 çocuk kaçırma olayı meydana gelmiş, 19 Kasım 2008 tarihi itibariyle de 7 bin 408 şahsın kaybolduğu belirtilmiştir.

  2009 yılının ilk beş ayında ise 645 çocuk kaybolmuştur” dedi.

  Çocukların kaçırılma nedenlerinin en başında onların, fuhuş, organ ticareti, suç ve terör eylemlerinde kullanılmasının geldiğini anlatan

  Rıza Yalçınkaya, şunları söyledi: “Ayrıca Türkiye’de çocuk işçiliği konusu da çocukların kaybolmasında, kaçmasında ve kaçırılmasında büyük önem taşımaktadır. Çocukların çok küçük yaşta zor koşullar altında çalıştırılması, hayatlarında hiç görmedikleri, bilmedikleri yerlere işçi olarak gitmeleri veya götürülmeleri onların istismar edilmelerine neden olmaktadır. ABD Çalışma Bakanlığı’nın hazırladığı ‘çocuk işçiliği’ raporuna göre, Türkiye’de sekiz ürünün üretiminde çocuk emeğinin yoğun olarak kullanıldığı

  ortaya konulmuş, bu ürünlerin narenciye, pamuk, kimyon, mobilya, fındık, yer fıstığı, bakliyat, şeker pancarı olduğu belirtilmiştir.”

  ÇOCUK HAKLARI KONUSUNDA ALINAN TEDBİRLER YETERSİZ

  Rıza Yalçınkaya, Türkiye’de İş Kanunu’na göre 15 yaşından küçük çocukların çalıştırılması yasak olmasına rağmen adı geçen ürünlerin genelde çocuklar tarafından üretilmiş olduğunun açıklanmasının, ülkemizde çocuk hakları konusundaki tedbirlerin ne kadar yetersiz olduğu ve önemsenmediğini ortaya koyduğunu söyledi.

  Rıza Yalçınkaya, şu sorulara cevap verilmesini istedi: “Türkiye’de çocuk kaçırma olaylarının daha dikkatle takip edilmesi ve çocuk işçiliği konusunda gerekli önlemlerin daha net alınabilmesi amacıyla, hükümetinizce, Türkiye’de yaşanmakta olan ve her yıl artış gösteren çocuk kaçırma olaylarının nedenleri hakkında yapılmış bir çalışma veya araştırma var mıdır? Varsa bu çalışma doğrultusunda hangi tedbirler alınmıştır? Kayıplara ilişkin istatistiki veriler neden güncellenmemektedir? Kayıp çocukların

  bulunması, suçluların yakalanması ve suç oranlarının en aza indirgenmesi konusunda, hükümetiniz tarafından yeni ne tür önlemlerin alınması düşünülmektedir? Bu konuda yürütülen projeler var mıdır? Bu projeler nelerdir?”

  Rıza Yalçınkaya, ABD Çalışma Bakanlığının ‘çocuk işçiliği’ raporuna göre, ülkemizin çocuk hakları konusunda gerekli tedbirleri alamadığı sonucunun ortaya çıktığını söyledi.

  Türkiye’de sekiz ürünün üretiminde, çocuğun emeğinin yoğun bir şekilde kullanılması, içerisinde bulunduğumuz acı durumu gözler önüne serdiğini belirten Yalçınkaya, sözlerine şöyle devam etti: “Hükümetinizce, çocuk emekçilerin kullanılarak, narenciye, pamuk, kimyon, mobilya, fındık, yer fıstığı, bakliyat, şeker pancarı üretimlerinin yapıldığı yerlerde, özel denetlemeler yapılması, raporun doğru olup olmadığına yönelik tereddütlerin ortadan kalkması maksadıyla, bir araştırma yaptırılması ve adı geçen

  alanlarda çocukların ne şekilde istismar edildiğinin araştırılmasına yönelik bir çalışma başlatılması düşünülmekte midir?”

  CHP Bartın Milletvekili Muhammet Rıza Yalçınkaya, TBMM Başkanlığı’na verdiği soru önergesinin Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından cevaplandırılmasını talep etti.

Yorum yaparak destek olabilirsiniz

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s