SÜLEYMAN TURAN ÇİRKİN HATAY MHP


SÜLEYMAN TURAN ÇİRKİN HATAY MHP
Süleyman Turan Çirkin, 17 Ağustos 1949′da Hatay Reyhanlı’da doğdu. Babasının adı İhsan, annesinin adı Fikret’tir.
Çiftçi; Ankara İktisadi ve İdarî Bilimler Akademisi Mali Bilimler Yüksekokulu’nu bitirdi.
Milliyetçi Hareket Partisi Kurucu Üyesi oldu.
21. Dönem Hatay Milletvekili.
Süleyman Turan Çirkin, bekâr ve 1 çocuk babasıdır.

Reklamlar

2 responses to “SÜLEYMAN TURAN ÇİRKİN HATAY MHP

 1. Çek Yasası’na çeki-düzen
  09 Haziran 2009 21:40

  TBMM Adalet Alt Komisyonu, Çek Kanunu Tasarısı üzerindeki çalışmalarını tamamladı.

  AK Parti Kastamonu Milletvekili Hakkı Köylü başkanlığında toplanan komisyon, tasarıda bazı değişiklikler yaptı.

  Alt komisyon, çek hesabı sahibi gerçek kişinin, kendisi adına çek düzenlemek üzere bir başkasını ”vekil” olarak tayin etmesini önleyen düzenleme yaptı. Buna göre, çek hesabı sahibi gerçek kişi, kendisi adına çek düzenlemek üzere bir başkasını ”temsilci” veya ”vekil” olarak tayin edemeyecek.

  Bankaların, karşılıksız çıkan her bir çek yaprağı ile ilgili olarak ödemekle yükümlü olduğu 475 liralık miktar ise 1000 liraya çıkarıldı. Buna göre, banka, hamiline, talep ettiği takdirde süresinde ibraz edilen her çek yaprağı için; karşılığının hiç bulunmaması halinde, çek bedeli 1000 lira veya üzerinde ise 1000 lira, bu tutarın altındaysa çek bedelini ödeyecek.

  Alt komisyon, tasarıda bankacılar için öngörülen cezalarda da indirime gitti. Kısmen veya tamamen karşılığı bulunmayan çekle ilgili olarak talebe rağmen, ”karşılıksızdır” işlemi yapmayan banka görevlisi için öngörülen 3 aydan 1 yıla kadar hapis cezasının alt sınırı 1 ay olarak belirlendi.

  Karşılığı tahsil edilmek üzere bankaya ibraz edilen çekin karşılığının hesapta mevcut olmasına rağmen hamile ödemede bulunmayan banka görevlisi için uygulanacak 3 aydan 1 yıla kadar hapis cezasının da alt sınırı 1 aya çekildi.
  Tasarıda, çek düzenleme ve çek hesabı açma yasağı kararı verilen kişi adına çek hesabı açan banka görevlisi için öngörülen 1 yıldan 3 yıla kadar hapis cezası, 3 aydan 2 yıla şeklinde değiştirildi.

  -DAVALARI KİM SONUÇLANDIRACAK?-

  Kanunun yayımı tarihine kadar karşılıksız çek keşidesi suçundan dolayı açılmış davalar, asliye ceza mahkemelerinde görülerek sonuçlandırılacak.

  Yargıtay, lehe olan hükümler yönünden incelemeyi kendisi yapacak. Dosyaları yerel mahkemelere göndermeyecek.

  -”DOĞRUDAN AF YOK”-

  Değişiklikler hakkında bilgi veren AK Parti Kastamonu Milletvekili Hakkı Köylü, tasarıyı hem yeni ceza usulüne uyarladıklarını hem de çek suçlarında karşılaşılan sorunları çözdüklerini söyledi.

  Köylü, düzenlemenin yaklaşık 2 bin kişiyi etkilediğini, belki bunlardan 1000-1500’ünün cezaevinden çıkacağını ifade ederek, ”Ancak doğrudan af diye bir şey yok” dedi. Köylü, özellikle odacı, kapıcı gibi kişilerin vekil tayin edilmesinden dolayı yaşanan mağduriyetlerin giderileceğini belirtti.

  -MUHALEFET, TOPLANTIYI TERK ETTİ-

  CHP’li ve MHP’li üyeler, alt komisyon toplantısını terk etti.

  CHP Mersin Milletvekili Ali Rıza öztürk, toplumun, ”çek suçlarında ceza kalkacak mı, kalkmayacak mı?” diye beklediğini, ancak düzenlemenin bu sorunu çözmediğini ileri sürdü. Tasarıya bu nedenle karşı olduklarını ifade eden Öztürk, bankaların sorumluluğunun artırılmasını ve karşılıksız çek keşide etmede cezanın kaldırılmasını istedi.

  MHP Ordu Milletvekili Rıdvan Yalçın da tasarının, sorunları çözmediğini, ne getirdiği konusunda bilgi alacakları muhatap bulamadıklarını iddia ederek, bu nedenle toplantıdan ayrıldığını söyledi.

  Tasarı, 11 Haziran Perşembe günü TBMM Adalet Komisyonunda görüşülecek.

  YURTHABER ‘den alıntıdır.

 2. Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehdi Eker’in MHP Hatay Milletvekili Süleyman Turan Çirkin’in soru önergesine verdiği yanıt, Türkiye’nin buğdayda 2009 yılında da ithalata ağırlık verdiğini gösterdi. Bakan Eker, Türkiye 2008 yılında 3 milyon 708 bin 3 ton buğday ithal ederken bu rakamın 2009’un ilk dört ayında 1 milyon 336 bin 455 ton olduğunu bildirdi. Eker ortalama ithalat alım fiyatını ton başına 291 dolar olarak açıklarken yapılan hesaplamalar buğday için ilk dört ayda 388 milyon 908 bin 405 dolar ödendiğini ortaya koydu.
  Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehdi Eker, MHP Hatay Milletvekili Süleyman Turan Çirkin’in buğday ithalatına ilişkin soru önergesini yanıtladı. Dış Ticaret Müsteşarlığı (DTM) verilerine göre, 2008 yılında Türkiye’nin ithal ettiği buğday miktarını 3 milyon 708 bin 3 ton olarak bildiren Bakan Eker, 2009’un ilk dört ayında ise bu rakamın 1 milyon 336 bin 455 ton olduğunu kaydetti. Buğday ithalatının genellikle Avrupa Birliği ülkeleri ile Rusya, Kazakistan gibi ülkelerden yapıldığını belirten Eker, İsviçre’den ise buğday ithal edilmediğini söyledi.

Yorum yaparak destek olabilirsiniz

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s