HAKKI SUHA OKAY ANKARA CHP


HAKKI SUHA OKAY ANKARA CHP
Hakkı Suha Okay, 17 Nisan 1953′te Antalya Akseki’de doğdu. Babasının adı Mustafa Orhan, annesinin adı Raife’dir.
Avukat; Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi’ni bitirdi.
Serbest avukat olarak çalıştı. Ankara Barosu Yönetim Kurulu Üyeliği ve Başkan Yardımcılığı görevlerinde bulundu. Türkiye Barolar Birliği Yönetim Kurulu Üyesi ve Ankara Barosu Başkanı oldu. Çankaya Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde öğretim görevlisi olarak ders verdi.
İyi düzeyde İngilizce bilen Okay evli ve 2 çocuk babasıdır.

hakki.suha.okay(at) tbmm (dot) gov (dot) tr

Reklamlar

2 responses to “HAKKI SUHA OKAY ANKARA CHP

 1. TBMM Grup Başkanvekili Hakkı Suha Okay, kardeşi Mustafa Fehmi Okay’ın adının İstanbul’da yürütülen bir operasyonda geçmesinden üzüntü duyduğunu söyledi.

  Yargı sürecinin gerçekleri ortaya çıkaracağından en ufak bir kuşku duymadığını belirten Okay, ”Hukukun gereği ne ise onu saygı ile karşılıyorum” dedi.

  Hakkı Suha Okay, yaptığı yazılı açıklamada, kardeşinin, adının operasyona karıştığını dün medyadan öğrenir öğrenmez Beşiktaş Adliyesine giderek nöbetçi savcı ile görüştüğünü kaydetti.

  Nöbetçi savcının, konuyla ilgili savcıyı arayarak bilgi aldıktan sonra, bugün tekrar Beşiktaş Adliyesine gelmesini Mustafa Fehmi Okay’a bildirdiğini ifade eden Hakkı Suha Okay, kardeşinin bugün adliyeye gittiğini ve savcılık makamınca, ifade vermek üzere İstanbul Emniyetine gönderildiğini anlattı.

  Okay, şunları kaydetti:

  ”Böyle bir olayın içerisinde kardeşim Mustafa Fehmi Okay’ın adının geçmesinden üzüntü duymaktayım. Kendisinin böyle bir olaya karıştığına ihtimal dahi vermek istemiyorum.

  Kardeşime ilişkin bu olay için yargı sürecinin gerçekleri ortaya çıkaracağından en ufak bir kuşku duymuyorum. Hukukun gereği ne ise onu saygı ile karşılıyorum.”

  • Karşılıksız çekte şartlı tahliye
   Hükümet, büyük beklenti içerisine giren çek mağdurları için denge formülünü buldu.
   19 Kasım 2009 Perşembe, 15:39

   Karşılıksız çekten hapis yatanlara af yerine taraflar arasında imzalanacak “sulh” doğrultusunda şartlı tahliye getiriliyor. TBMM Adalet Komisyonu’nda bekleyen tasarıya, düşünülen formül geçici madde olarak eklenecek.

   Daha önce Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Ali Babacan ile Adalet Bakanı Sadullah Ergin arasında yaşanan görüş ayrılığı ara formülle çözüldü. Karşılıksız çekte tek tarafı memnun etme yerine her iki taraf için tasarıya eklenecek geçici maddeyle sorun çözülebilecek.
   Yılbaşından önce Adalet Komisyonu’nda yeniden ele alınacak tasarıda şu yenilikler yer alıyor:
   Çek hesabı sahibi gerçek kişi, kendisi adına çek düzenlemek üzere bir başkasını “temsilci” veya “vekil” olarak tayin edemeyecek. Patronun ya da şirket çeklerine imza atmak zorunda kalan ve hapis cezası alan çaycı ve kapıcılar çıkacak yasayla serbest kalacak.
   Bankaların, karşılıksız çıkan her bir çek yaprağı ile ilgili olarak ödemekle yükümlü olduğu 475 liralık miktar ise 1000 liraya çıkarıldı.
   Bankacılar için öngörülen cezalarda indirime gidildi. Kısmen veya tamamen karşılığı bulunmayan çekle ilgili olarak talebe rağmen, “karşılıksızdır” işlemi yapmayan banka görevlisi için öngörülen 3 aydan 1 yıla kadar hapis cezasının alt sınırı 1 ay olarak belirlendi.
   Çek düzenleme ve çek hesabı açma yasağı kararı verilen kişi adına çek hesabı açan banka görevlisi için öngörülen 1 yıldan 3 yıla kadar hapis cezası, 3 aydan 2 yıla kadar olarak düşünülüyor.
   Kanunun yayımı tarihine kadar karşılıksız çek keşidesi suçundan dolayı açılmış davalar, asliye ceza mahkemelerinde görülerek sonuçlandırılacak.
   Yargıtay, lehe olan hükümler yönünden incelemeyi kendisi yapacak. Dosyaları yerel mahkemelere göndermeyecek.
   Öte yandan karşılıksız çekten hapis yatanlar için de yapılan düzenlemeye göre taraflar arasında kredi kartı borcu gibi “borç yapılandırılması” getirilecek. Şartlı tahliye olan borçlu, borcunu bir yıl içerisinde ödemezse, eski suçuna yeni suç işlenerek hapis cezasıyla cezalandırılacak.

   Habertürk, HTEKONOMİ

   https://karsiliksizcek.wordpress.com/category/anasayfa/page/3/

Yorum yaparak destek olabilirsiniz

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s