ABDULLAH ÖZER BURSA CHP


ABDULLAH ÖZER BURSA CHP
Abdullah Özer, 1 Ocak 1950′de Balıkesir Dursunbey’de doğdu. Babasının adı Avni, annesinin adı Hacer’dir.
Ekonomist ve Sanayici; İstanbul İktisadi ve Ticari İlimler Akademisi’ni bitirdi.
Kıbrıs Barış Harekâtı Gazisi. Serbest ticaret ve inşaat işleriyle uğraştı. YPS AŞ’nin Yönetim Kurulu Üyeliği görevinde bulundu.
Orta düzeyde İngilizce bilen Özer, evli ve 2 çocuk babasıdır.

abdullah.ozer(at) tbmm (dot) gov (dot) tr

Reklamlar

2 responses to “ABDULLAH ÖZER BURSA CHP

 1. Çevreye duyarlı olan ve Bursa’daki birçok doğa katliamının karşısında duran Özer, Karacabey Boğazı’nda kaçak kum çekilmesinin sona erdiğini söyledi.

  Hatırlanacağı üzere Karacabey’e bağlı Boğaz sahillerinde İstanbul’dan kaçak olarak gelen kosterler vasıtasıyla deniz içinden her gece kum çekildiği tespit edilmişti. Sahillerden kaçak kum kosterleri tarafından düzenli çekilen kum bölgedeki doğal yapının bozulmasına neden olurken Nilüfer Deresi’nin denize döküldüğü yer çamurdan bataklığa dönüşmüştü. CHP’li Özer konuyu sürekli takip ederek resmi tutanaklar tutturup Özel İdare’ye de başvuruda bulunmuş ve kaçak kum çekiminin önlenmesini istemişti. Özer, konuyu Meclis gündemine taşıyarak soru önergesi bile vermişti. Abdullah Özer, İstanbullu firmalar tarafından yapılan kaçak kum çekme işlemi nedeniyle bölgede denizin 400 metre içeriye girdiğini ifade etti.

  Yılan balıklarının üreyebilmeleri için çok önemli bir merkez konumunda olan bölgede doğal dengenin bozulduğuna dikkat çeken Özer, ”Karacabey Boğazı’nda kaçak kum çekme işleminin sona ermesi ile dünyanın en önemli balıklarından biri olan yılan balığının üreme sahası kurtarıldı. Ayrıca diğer balık türlerinin üreme sahası olan bu bölgenin kurtarılması bölgede geçimini balıkçılık yaparak sağlayan vatandaşlara da büyük yarar sağlamıştır” dedi.

  Daha önce Başköy’de faaliyet gösteren mermer ocağının karşısında duran Abdullah Özer ve diğer sivil toplum örgütleri burada da başarıya ulaşarak ocağın işletme ruhsatını mahkeme kararıyla iptal ettirmişti.

  Özer’in çevre gündemi sadece bunlar değil. Yine Karacabey’de bulunan ve dünyanın en büyük üç ıhlamur ormanından biri olan alanda, bir firma maden arama ruhsatı almış. Ihlamurlar içinde ne madeni olur demeyin. Özer’in anlattıklarına göre, bölgede 500 yıl önce bakır madeni varmış. Bu bakır madeni zamanında ortaya çıkan cüruflar (maden üretiminde oluşan artıklar) bu bölgeye yayılmış ve bu atıklar içerisinde hala altın ve bakır madeni bulunmaktaymış. Bu cürufları değerlendirmek isteyen firmanın karşısında duran Özer, “Dünyanın en önemli ıhlamur ormanının yok olmasına izin vermeyeceğim” diyerek, işletme ruhsatının iptali için çaba sarf edeceğini belirtiyor.

  • Bir açılım da çek borçlarına
   Çek borçlarının taksitler halinde ödenmesi alternatifi gündeme alındı…

   Pazartesi 16.11.2009 – 08:40

   Hükümet, küresel krizle birlikte gündeme gelen çek mağdurlarının sıkıntısını çözmek için alternatif planlar üretiyor.

   Kamuoyunda, karşılıksız çeklere hapis cezasını kaldıran yasa olarak bilinen Çek Yasası’nda değişiklik öngören yasa tasarı, hapis cezasının kaldırılması yönündeki tartışmalar nedeniyle bir türlü hayata geçirilemedi. Karşılıksız çekte hapis cezasının kaldırılması halinde, çekin ödeme aracı olarak kullanılmasına ilişkin özelliğinin kaybolacağı öne sürülüyor. Karşılıksız çeklerde hapis cezası devam ederse, bu kez de yaklaşık 70 bin kişinin daha karşılıksız çekten dolayı hapse girmesi söz konusu olacak. Tartışmaları dikkate alan ekonomi yönetimi, yeni bir alternatif geliştirdi.

   BORCUNU ÖDEYENİN DAVASI DÜŞECEK

   Bulunan alternatife göre, kredi kartı borçları, vergi borçları ve SSK prim borçlarına getirilen ödeme kolaylıkları karşılıksız çekler içinde getirilecek. Bu yöntemle, karşılıksız çeki bulunan tüccarlara, borçlarını taksitler halinde ödeme hakkı tanınacak. Borçlarını ödeyen karşılıksız çek sahiplerinin davaları da düşecek. Ekonomi yönetiminin üzerinde çalıştığı henüz ayrıntıları netleşmeyen çek borçlarına ödeme kolaylığı getirilmesine ilişkin düzenlemenin hayata geçmesi halinde, borçlarını yeniden yapılandıran 70 bin çek sahibi hapisten kurtulacak. Ayrıca, 2009 yılının ekim ayı itibariyle 1.6 milyon protesto edilen çeklerin de ödenmesi için yeni bir kapı açılacak. Ayrıca çeklerinin karşılıksız çıkması nedeniyle hapse giren yaklaşık bin 500 çek mağdurunun da şartlı olarak serbest bırakılmasının önünü açacak. • HÜSEYİN ÖZAY ANKARA

   İNTERNETTE ÖRGÜTLENDİLER

   İnternette biraraya gelerek site kuran çek mağdurları zaman zaman eylemler yapıyor. Çek mağdurları en son eylemi 22 Ekim’de Ankara’da yaptı.

   Her ay 100 bin çek karşılıksız çıkıyor

   Esnafın ve tüccarın elinin darda olup olmadığını gösteren en önemli göstergelerden olan karşılıksız çek sayısında ciddi artışlar dikkati çekiyor. 2007 yılının ilk 7 ayından, 2008 yılının ilk 7 ayına kadar karşılıksız çek sayısında yüzde 11.5 artış yaşanmışken, 2008’den 2009’a bakıldığında artış oranının yüzde 28.2’e çıktığı göze çarpıyor. Türkiye’de her ay yaklaşık 100 bin adede yakın çek karşılıksız çıkıyor ve hukuki işleme tabi oluyor. Sadece 2009’un ilk 6 ayında karşılıksız çek nedeniyle ceza mahkemelerinde 159 bin 774 dava açıldı. Bu davalarda 221 bin 755 kişi hakim karşısına çıktı. 2009’un 6 ayında çek davaları nedeniyle bin 461 kişi hapse girdi. Bunlardan 5’ini çekle ilgili ihtara ve yasaklamaya uymama, 67’sini Çek Kanunu’na muhalefet, diğerlerini de karşılıksız çek keşide etme suçu oluşturdu.

   Timeturk ‘den alıntıdır.

   https://karsiliksizcek.wordpress.com/category/anasayfa/page/6/

Yorum yaparak destek olabilirsiniz

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s