METİN ÇOBANOĞLU KIRŞEHİR MHP


METİN ÇOBANOĞLU KIRŞEHİR MHP
Metin Çobanoğlu, 14 Ekim 1958′de Kırşehir’de doğdu. Babasının adı Hüseyin, annesinin adı Fevkiye’dir.
Orman Mühendisi; İstanbul Üniversitesi Orman Fakültesi ve İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’ni bitirdi.
Orman Bakanlığı’nda mühendis olarak çalışmaya başladı. Orman Mühendisleri Odası Yönetim Kurulu Üyeliği, Türk Tarım Orman Sendikası Genel Başkan Yardımcılığı görevlerinde bulundu. Kırşehir Belediye Başkanlığı görevine seçilerek iki dönem bu görevi yürüttü. Türk Belediyeler Birliği Genel Başkan Yardımcılığı, Avrupa Konseyi Yerel ve Bölgesel Yönetimler Kongresi Türk Delegasyonu’nda bulundu.
Çobanoğlu, evli ve 2 çocuk babasıdır.

Reklamlar

2 responses to “METİN ÇOBANOĞLU KIRŞEHİR MHP

 1. UŞAK (İHA) – MHP Genel Başkan Yardımcısı Metin Çobanoğlu, ekonomik krizle birlikte artan işsizlik rakamlarının ürkütücü olduğunu ifade ederek istahdamı arttırıcı önlemlerin alınması gerektiğini söyledi.

  Uşak belediyesi tarafından hayata geçirilen Meslek Edindirme Kursları için Atatürk Kültür Merkezi’ndedüzenlenen açılış törenine katılan MHP Genel Başkan Yardımcısı Metin Çobanoğlu, Türkiye’de işsizlik rakamlarının yüksel olmasına karşın işletmelerin nitelikli iş gücüne ihtiyaç duyduğunu ifade etti.Belediye Başkanı Ali Erdoğan ile birlikte UMEK adı verilen meslek edindirme kurslarındaki derslikleri de gezen Metin Çobanoğlu projenin başarıya ulaşacağını söyledi. Belediye Başkanı Ali Erdoğan ise UMEK kapsamında 270 kursiyerin 15 ayrı dalda iki ile 6 ay arasında kurs göreceğini ve kurs esnasında günlük 15 TL harçlık alacağını bildirdi. Projeyi Milli Eğitim Müdürlüğü, İş ve İşçi Bulma Kurumu ve Uşak Valiliği ile ortaklaşa yürüteceklerini de anlatan Erdoğan, kursaların uzman hocalar tarafından verileceğini de söyledi. Tören sırasında bir konuşma yaparak işsizlikle ilgili değerlendirmelerde bulunan Metin Çobanoğlu ise UMEK’in işsizliğin önlenmesi konusunda Uşak’ta önemli bir görev üstleneceğine inandıklarını ifade etti. Küresel ekonomik krizle birlikte işsizliğin arttığını ve şuanda Türkiye’deki işsizlik oranının Avrupa Birliği ülkelerinden daha yüksek olduğunu anlatan Çobanoğlu, “Resmi rakamların dışında gerçek işsizlik oranı yüzde 20’ye ulaştı”dedi. Meslek edindirme kurslarının önemine de değinen MHP Genel Başkan Yardımcısı Çobanoğlu, ” Ekonomik krizle birlikte işsizlik oranları rekor seviyeye yükseldi. Resmi işsizlik rakamlarının dışında tarım sektöründe kısmi istihdam sağlanan kişilerle birlikte şuanda Türkiye’deki işsizlik oranı yüzde 20’ye ulaşmıştır. Hükümet istihdamın arttırılması konusunda gerekli önlemleri almakta yetersiz kaldı. Krizle birlikte Türkiye’deki işsizlik oranı AB ülkelerinen üzerine çıktı. Ekonomideki olumsuz sinyaller devam ederse işsizlikte doğal olarak artacaktır. Türkiye olarak bu konuda acil önlemler almalıyız. Sivil toplum kuruluşları, belediyeler ve kamu kuruluşlarının açtığı meslek edindirme kursları bu anlamda büyük önem taşıyor. Çünkü işsizlik rakamları bu kadar yüksek olmasına karşın sanayici nitelikli iş gücü sıkıntısı çekiyor. Mesleki eğitim kursları bu sıkıntının aşılmasına katkı sunacaktır. Milletvekili olarak Meclis’te beni ziyaret eden 10 kişiden 9’u iş istiyor. İş isteyen vatandaşlarımızın çoğu niteliksiz eleman konumunda. Mesleki eğitim kurslarını yaygınlaştırırsak kursa katılanların iş bulma imkanı artacaktır. Aksi takdirde ne iş olursa yaparım mantığı ile hareket edenlerin iş bulma şansı çok yok denecek kadar azdır”dedi.

  • Bir açılım da çek borçlarına
   Çek borçlarının taksitler halinde ödenmesi alternatifi gündeme alındı…

   Pazartesi 16.11.2009 – 08:40

   Hükümet, küresel krizle birlikte gündeme gelen çek mağdurlarının sıkıntısını çözmek için alternatif planlar üretiyor.

   Kamuoyunda, karşılıksız çeklere hapis cezasını kaldıran yasa olarak bilinen Çek Yasası’nda değişiklik öngören yasa tasarı, hapis cezasının kaldırılması yönündeki tartışmalar nedeniyle bir türlü hayata geçirilemedi. Karşılıksız çekte hapis cezasının kaldırılması halinde, çekin ödeme aracı olarak kullanılmasına ilişkin özelliğinin kaybolacağı öne sürülüyor. Karşılıksız çeklerde hapis cezası devam ederse, bu kez de yaklaşık 70 bin kişinin daha karşılıksız çekten dolayı hapse girmesi söz konusu olacak. Tartışmaları dikkate alan ekonomi yönetimi, yeni bir alternatif geliştirdi.

   BORCUNU ÖDEYENİN DAVASI DÜŞECEK

   Bulunan alternatife göre, kredi kartı borçları, vergi borçları ve SSK prim borçlarına getirilen ödeme kolaylıkları karşılıksız çekler içinde getirilecek. Bu yöntemle, karşılıksız çeki bulunan tüccarlara, borçlarını taksitler halinde ödeme hakkı tanınacak. Borçlarını ödeyen karşılıksız çek sahiplerinin davaları da düşecek. Ekonomi yönetiminin üzerinde çalıştığı henüz ayrıntıları netleşmeyen çek borçlarına ödeme kolaylığı getirilmesine ilişkin düzenlemenin hayata geçmesi halinde, borçlarını yeniden yapılandıran 70 bin çek sahibi hapisten kurtulacak. Ayrıca, 2009 yılının ekim ayı itibariyle 1.6 milyon protesto edilen çeklerin de ödenmesi için yeni bir kapı açılacak. Ayrıca çeklerinin karşılıksız çıkması nedeniyle hapse giren yaklaşık bin 500 çek mağdurunun da şartlı olarak serbest bırakılmasının önünü açacak. • HÜSEYİN ÖZAY ANKARA

   İNTERNETTE ÖRGÜTLENDİLER

   İnternette biraraya gelerek site kuran çek mağdurları zaman zaman eylemler yapıyor. Çek mağdurları en son eylemi 22 Ekim’de Ankara’da yaptı.

   Her ay 100 bin çek karşılıksız çıkıyor

   Esnafın ve tüccarın elinin darda olup olmadığını gösteren en önemli göstergelerden olan karşılıksız çek sayısında ciddi artışlar dikkati çekiyor. 2007 yılının ilk 7 ayından, 2008 yılının ilk 7 ayına kadar karşılıksız çek sayısında yüzde 11.5 artış yaşanmışken, 2008’den 2009’a bakıldığında artış oranının yüzde 28.2’e çıktığı göze çarpıyor. Türkiye’de her ay yaklaşık 100 bin adede yakın çek karşılıksız çıkıyor ve hukuki işleme tabi oluyor. Sadece 2009’un ilk 6 ayında karşılıksız çek nedeniyle ceza mahkemelerinde 159 bin 774 dava açıldı. Bu davalarda 221 bin 755 kişi hakim karşısına çıktı. 2009’un 6 ayında çek davaları nedeniyle bin 461 kişi hapse girdi. Bunlardan 5’ini çekle ilgili ihtara ve yasaklamaya uymama, 67’sini Çek Kanunu’na muhalefet, diğerlerini de karşılıksız çek keşide etme suçu oluşturdu.

   Timeturk ‘den alıntıdır.

   https://karsiliksizcek.wordpress.com/category/anasayfa/page/6/

Yorum yaparak destek olabilirsiniz

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s