Karşılıksız çeke ceza tarih oluyor, 2001-şubat


Karşılıksız çeke ceza tarih oluyor

Adalet Bakanı Hikmet Sami Türk, Çek Kanunu’nda yapılacak değişiklikle karşılıksız çek verenler için öngörülen hapis cezalarının kaldırılacağını söyledi.

Ankara Hakimevi’nde yapılan “Çek Kanunu Komisyonu”nun toplantısına katılan Adalet Bakanı Türk, hiçbir ülkede karşılıksız çek verme nedeniyle hapis cezası öngörülmediğini belirterek, Anayasa’nın 38’inci maddesinde yapılan değişiklikle Çek Kanunu’nda yer alan hapis cezalarının Anayasa’ya aykırı hale geldiğini hatırlattı. Adalet Bakanı, çalışmalarına başlayan Çek Kanunu Komisyonu tarafından hazırlanacak yeni düzenlemeyle bu konudaki hapis cezalarının kaldırılacağını söyledi.

“Türkiye’de karşılıksız çek vermeden dolayı sosyal bir felaket ortaya çıkmıştır.” diyen Türk, Çek Kanunu’na göre, karşılıksız çek verenlerin 1 yıldan 5 yıla kadar hapis cezasına çarptırıldığına dikkati çekerek, çek suçlarının genel ceza davaları içindeki yerinin yüzde 15’i bulduğunu ifade etti. Türk, 1984 yılında sayısı 104 bin 906 olan çek davalarının, 2000’de 262 bin 611’e ulaştığını kaydetti. Çek suçlarından yargılanan sanık sayısının geçen yıl 281 bin 881 olduğunu vurgulayan Türk, bunlardan 132 bin 58 kişinin mahkum olduğunu kaydetti.

Karşılıksız çekten dolayı hapis cezası verilmesinin Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’ne ve Anayasa’ya aykırı olduğunu dile getiren Türk şöyle konuştu: “Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nin ek 4 nolu protokolü sözleşmeden doğan yükümlülüklerini yerine getirmeyen hiç kimsenin özgürlüğünden alıkonamayacağı’ hükmünü öngörmektedir. Aynı yönde bir düzenleme de Anayasa’nın 38. maddesine konulmuştur. Sözleşmeden doğan bir yükümlülüğün yerine getirilmemesinden dolayı, Anayasa değişikliği karşısında hapis cezası verilmesi Anayasa’ya aykırı olacaktır. Bunun için Anayasa’ya uygun değişikliği yapmak zorundayız. Uyum yasası bir an önce çıkmalıdır.”

Adalet Bakanı, Yargıtay 10’uncu Ceza Dairesi’nin Anayasa’da yapılan değişiklik nedeniyle verdiği bozma kararını hatırlatarak Çek Kanunu’nda değişiklik yapılıncaya kadar mahkemelerin kararı ertelemeleri gerektiğini söyledi.

Öte yandan Çek Kanunu’nun Anayasa’ya aykırı olduğu ileri sürülerek Anayasa Mahkemesi’ne ilk başvurular başladı. 5 yerel mahkeme Anayasa’nın 38’inci maddesindeki düzenlenmenin ardından karşılıksız çek verme suçlarına hapis cezası öngören yasa hükmünün Anayasa’ya aykırı olduğunu ileri sürerek, iptal istemiyle Anayasa Mahkemesi’ne başvurdu

Anayasa Mahkemesi, önümüzdeki günlerde başvurularla ilgili olarak ilk incelemeyi yapacak. Yüksek Mahkeme, başvuruları esastan görüşmeye karar verirse, raportörün hazırlayacağı rapor beklenecek. Raporun ardından belirlenecek bir günde iptal istemi esastan karara bağlanacak.

Dolandırıcılara gün doğar

Ankara Ticaret Odası Başkanı Sinan Aygün:

“Ticaret yaparken, çekle mal satarken hapis cezası dolayısıyla çekin caydırıcılığına güveniyoruz. Hapis cezası kalkarsa çekin hiçbir caydırıcılığı kalmaz. Karşılıksız çeklerin sayısı artar, dolandırıcılara gün doğar. Hapis cezalarının kaldırılması gibi bir uygulama yapılacaksa bile bunun başlangıç tarihinin 2002 yılının Haziran ayı olması gerekir. Şimdiye kadar çekle mal satarak alacaklı olan insanların alacaklarını kimsenin tehlikeye sokma hakkı yok.”

Ekonomik kriz daha derinleşir

İstanbul Ticaret Odası Başkanı Mehmet Yıldırım:

“Eğer böyle bir uygulama yapılacaksa önce bankalara belirli külfetler yüklemek ve çek verilmesine sınırlamalar getirmek gerekir. Hapis cezaları kaldırılır ve bankalar her önüne gelene çek vermeye devam ederse piyasada güvence kalmaz. Türk parasının her geçen gün değer kaybettiği bir ortamda çekin de güvencesiz hale getirilmesi krizi hepten derinleştirir.”

Cezanın iptali hukuka aykırı

Ankara Barosu Başkanı Sadık Erdoğan:

“Çek bir ödeme vasıtasıdır. Bankaya ibraz edildiği anda ödenmesi gerekir. Karşılıksız çek verilmesi halinde dolandırıcılık suçu oluşur. Çek kanunu çıkmadan önce karşılıksız çek verenlere dolandırıcılık suçundan ceza veriliyordu. Hukuk sistemi içinde çekin yeri ve tanımı bellidir, sözleşmelerin ise ayrı bir niteliği vardır. Karşılıksız çeklerle ilgili hapis cezasının kaldırılması hukuka aykırı olur.”

Murat Aydın / ANKARA (Zaman)

Zaman gazetesi, 2001-şubat

Önerdiğim yazılar

Reklamlar

3 responses to “Karşılıksız çeke ceza tarih oluyor, 2001-şubat

 1. Bu tartışmalar taa 2000’li yılların başındada vardı. O zaman yazılanlara bakınca insan anlıyor. 2003 yasası hiçbir şey getirmemiş.

  Bilinmelidir ki “yanlışı yanlışla çözmek mümkün değildir”

  • doğrudur

   • haklısınız.

    Sayın Mehmet Zafer ÇAĞLAYAN,

    Size açık bir çağrı yapıyoruz. Ticaret erbabı mağdurdur. Çek yasası mağdurları oluşmuştur.
    alacaklı ve borçlu tarafta mağdurlar çığ gibi çoğalmaktadır.
    Ekonomik krizin faturası KOBI lere ödetilmek istenmektedir.
    Buna dur deyiniz. Bize çek yasası mağdurlarına destek olunuz.
    Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’ne uygun bir çek yasasının çıkması için destek veriniz.

    Bizler internetde, özgür bloglar aracılığıyla toplanan çek yasası mağdurlarıyız. Adil bir çek yasası çıkmasını talep ediyoruz. Bu amaçla Sayın Mehmet Zafer ÇAĞLAYAN, Sadullah ERGİN, Kemal KILIÇDAROĞLU ve Ayşe ARMAN ‘a açık duyuru yapıyoruz. Bizim çağrımızı duyunuz.

    Çek yasası mağdurları ile ilgileniniz.

    KEMAL KILIÇDAROĞLU Kimdir ?
    İSTANBUL Milletvekili, Cumhuriyet Halk Partisi
    Kemal Kılıçdaroğlu, 17 Aralık 1948’de Tunceli Nazimiye’de doğdu. Babasının adı Kamer, annesinin adı Yemuş’tur. Ekonomist ve Maliyeci; Ankara İktisadi ve Ticari İlimler Akademisi’ni bitirdi. Maliye Bakanlığı’nda Hesap Uzmanı, Gelirler Genel Müdürlüğü Daire Başkanı ve Genel Müdür Yardımcısı, Bağ-Kur Genel Müdürü, SSK Genel Müdürü olarak görev yaptı. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Müsteşar Yardımcılığı görevini yürüttü. Hacettepe Üniversitesi’nde Öğretim Görevlisi olarak ders verdi. İş Bankası Yönetim Kurulu Üyeliğine getirildi. Değişik gazete ve dergilerde yayınlanmış çok sayıda makalesinin yanı sıra ayrıca üç kitabı yayınlandı. Ekonomik Trend Dergisi tarafından verilen “Yılın Bürokratı” ödülünü aldı. 22. Dönem İstanbul Milletvekili. Orta Düzeyde Fransızca bilen Kılıçdaroğlu, evli ve 3 çocuk babasıdır.

    MEHMET ZAFER ÇAĞLAYAN Kimdir ?

    ANKARA Milletvekili, Adalet ve Kalkınma Partisi
    Mehmet Zafer Çağlayan, 15 Kasım 1957’de Muş’ta doğdu. Babasının adı M.Salih, annesinin adı Muhlise’dir. Makine Mühendisi ve Sanayici; Gazi Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Makine Mühendisliği Bölümü’nü bitirdi. Sanayici olarak çalıştı. 1987’de Ankara Sanayi Odası’na Oda Meclisi Üyesi oldu. 1989’da Ankara Sanayi Odası Yönetim Kurulu Üyesi, 1991’de Başkanvekili ve 1995’de Yönetim Kurulu Başkanı olarak, 2007’ye kadar bu görevini sürdürdü. Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nde üç dönem Başkan Yardımcılığı görevinde bulundu. TOBB Ekonomi Teknoloji Üniversitesi ile Türkiye Ekonomi Araştırma Vakfı’nın Mütevelli Heyet Üyesi oldu. 60. Hükümet’te Sanayi ve Ticaret Bakanı olarak atandı. Hükümette yapılan değişiklikte, Devlet Bakanlığı görevine getirildi. İngilizce bilen Çağlayan, evli ve iki çocuk babasıdır.

    SADULLAH ERGİN Kimdir ?
    HATAY Milletvekili, Adalet ve Kalkınma Partisi
    Sadullah Ergin, 6 Temmuz 1964’te Hatay Antakya’da doğdu. Babasının adı Mehmet İsmet, annesinin adı Hatice’dir. Avukat; Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi’ni bitirdi. Hatay Vakıflar Bölge Müdürlüğü’nde kurum avukatı olarak çalıştı. Serbest avukatlık yaptı. Çeşitli dernek ve cemiyetlerde yöneticilik görevlerinde bulundu. Adalet ve Kalkınma Partisi Kurucu Üyesi oldu. 22. Dönem Hatay Milletvekili. 60. Hükümet’te Adalet Bakanlığı görevine atandı. İyi düzeyde İngilizce bilen Ergin, evli ve 3 çocuk babasıdır.

    Sayın Türkiye Büyük Millet Meclisi İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu üyeleri,

    Çek yasası nedeniyle insan hakları ihlalleri olmaktadır.
    -Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi açıkca ihlal edilmektedir.
    -Farklı mahkemeler farklı kararlar vermektedir.
    -Savunması bile alınmayan kişilere, sırf şikayet üzerine hapis cezası verilmektedir.
    -Cezaevlerindeki mağdurlar umutlarını yitirmektedir.
    -Mağdurlar haklarını arayamamakta, sinmektedirler.

    bize yardım ediniz. Adil bir çek yasası için destek veriniz.

    İnsan haklarıyla insandır. İnsan hakları hemen şimdi !

    Mehmet Zafer Üskül Başkan AK Parti Mersin
    Halide İncekara Başkanvekili AK Parti İstanbul
    Mehmet Ekici Başkanvekili MHP Yozgat
    Abdurrahman Kurt Sözcü AK Parti Diyarbakır
    Ayşe Jale Ağırbaş Katip DSP İstanbul
    Ahmet Koca Üye AK Parti Afyonkarahisar
    Kazim Ataoğlu Üye AK Parti Bingöl
    Mehmet Ocakden Üye AK Parti Bursa
    Murat Yıldırım Üye AK Parti Çorum
    Mithat Ekici Üye AK Parti Denizli
    Mustafa Ataş Üye AK Parti İstanbul
    Erdal Kalkan Üye AK Parti İzmir
    Fatih Arıkan Üye AK Parti Kahramanmaraş
    Ahmet Gökhan Sarıçam Üye AK Parti Kırklareli
    Kerim Özkul Üye AK Parti Konya
    Cemal Yılmaz Demir Üye AK Parti Samsun
    Ali Rıza Ertemür Üye CHP Denizli
    Çetin Soysal Üye CHP İstanbul
    Ahmet Ersin Üye CHP İzmir
    Malik Ecder Özdemir Üye CHP Sivas
    Akın Birdal Üye DTP Diyarbakır
    Şenol Bal Üye MHP İzmir
    Gürcan Dağdaş Üye MHP Kars

    Sayın Türkiye Büyük Millet Meclisi Sanayi, Ticaret, Enerji, Tabii Kaynaklar, Bilgi Ve Teknoloji Komisyonu üyeleri,

    Çağdaş bir çek yasası için mağdurlara yardım ediniz. Türkiye bir ekonomik krizin etkisi altındadır. Suyu kesmek değil, suyun akışını arttırmak istiyoruz. İşletmeler çalışsın, işçiler maaş alsın istiyoruz. Karşılıksız çekin cezası hapis olmamalıdır.

    Adil bir çek yasası için yardım ediniz.

    Ekonomik krizi biz çıkarmadık. Ekonomik krizin kurbanı olmayı red ediyoruz.

    .
    Soner Aksoy Başkan AK Parti Kütahya
    Hasan Angı Başkanvekili AK Parti Konya
    Mahmut Mücahit Fındıklı Sözcü AK Parti Malatya
    Osman Coşkun Katip AK Parti Yozgat
    Ahmet Edip Uğur Üye AK Parti Balıkesir
    Kutbettin Arzu Üye AK Parti Diyarbakır
    Metin Kaşıkoğlu Üye AK Parti Düzce
    İbrahim Halil Mazıcıoğlu Üye AK Parti Gaziantep
    İsmail Katmerci Üye AK Parti İzmir
    Eyüp Ayar Üye AK Parti Kocaeli
    Bayram Ali Bayramoğlu Üye AK Parti Rize
    Hasan Ali Çelik Üye AK Parti Sakarya
    Afif Demirkıran Üye AK Parti Siirt
    Mustafa Cumur Üye AK Parti Trabzon
    Kayhan Türkmenoğlu Üye AK Parti Van
    Fazlı Erdoğan Üye AK Parti Zonguldak
    Tacidar Seyhan Üye CHP Adana
    Hüsnü Çöllü Üye CHP Antalya
    Ergün Aydoğan Üye CHP Balıkesir
    Mehmet Ali Susam Üye CHP İzmir
    Mehmet Şevki Kulkuloğlu Üye CHP Kayseri
    Mehmet Nezir Karabaş Üye DTP Bitlis
    Yılmaz Tankut Üye MHP Adana
    Cemaleddin Uslu Üye MHP Edirne
    Alim Işık Üye MHP Kütahya

    Sayın Türkiye Büyük Millet Meclisi Adalet Komisyonu üyeleri,

    Konuyu baştan beri biliyorsunuz. Çek yasası gecikmiştir. Çek yasası adil değildir. Borca hapis ayıptır.

    adil bir çek yasası için desteğinizi istiyoruz.

    Ahmet İyimaya Başkan AK Parti Ankara
    Hakkı Köylü Başkanvekili AK Parti Kastamonu
    Mehmet Emin Ekmen Sözcü AK Parti Batman
    İlknur İnceöz Katip AK Parti Aksaray
    Ahmet Aydın Üye AK Parti Adıyaman
    Zekeriya Aslan Üye AK Parti Afyonkarahisar
    Yılmaz Tunç Üye AK Parti Bartın
    Mehmet Tunçak Üye AK Parti Bursa
    Mehmet Salih Erdoğan Üye AK Parti Denizli
    Celal Erbay Üye AK Parti Düzce
    Veysi Kaynak Üye AK Parti Kahramanmaraş
    Ali Öztürk Üye AK Parti Konya
    İhsan Koca Üye AK Parti Malatya
    Mustafa Hamarat Üye AK Parti Ordu
    Yahya Akman Üye AK Parti Şanlıurfa
    Halil Ünlütepe Üye CHP Afyonkarahisar
    Turgut Dibek Üye CHP Kırklareli
    Ali Rıza Öztürk Üye CHP Mersin
    Rahmi Güner Üye CHP Ordu
    Ali İhsan Köktürk Üye CHP Zonguldak
    Hamit Geylani Üye DTP Hakkari
    Osman Ertuğrul Üye MHP Aksaray
    Metin Çobanoğlu Üye MHP Kırşehir
    Rıdvan Yalçın Üye MHP Ordu

    Kemal KILIÇDAROĞLU, Sadullah ERGİN, Mehmet Zafer ÇAĞLAYAN ve Ayşe ARMAN için bloglarımızda açık duyuru yayınlıyoruz. Yorum bırakarak destek olunuz. Özgür bloglarımız birer demokrasi okuludur.

    Intenet özgürlüktür. Bizi destekleyiniz. Blog larımıza yorum bırakınız.

Yorum yaparak destek olabilirsiniz

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s