Çek Kanunu taslağı tamam, hapis cezası kaldırılıyor …


2003 yılında 3167 değişikliği yapılırken oluşan haberlere örnek olması için ekliyorum …

Çek Kanunu taslağı tamam, hapis cezası kaldırılıyor

Adalet Bakanlığı tarafından tamamlanarak görüşe gönderilen Çek Kanunu taslağına göre karşılıksız çek verenlere hapis cezası kaldırılıyor. Hazırlanan taslakta çek borcunu ödemeyenlere hapis cezası yerine karşılıksız çıkan çek bedeli kadar ağır para cezası verilme öngörülüyor.

Ancak bu para cezası, çekin miktarı daha fazla olsa bile 50 milyar lirayı geçmeyecek. Verdikleri çek karşılıksız çıkan kişilerin bir ile 5 yıl arasında belirlenecek bir sürede bankalarda çek hesabı açtırmaları yasaklanacak. Yasağa aykırı olarak çek hesabı açtıranlar 1 yıldan 5 yıla kadar hapisle cezalandırılacak. Çek defteri alması yasaklı kişilere çek hesabı açan bankalara da 300 milyon liradan 3 milyar liraya kadar ağır para cezası verilecek.

Zaman’ın dün, ‘Yasa çıkmazsa çek davalısı 100 bin kişi hapse girebilir’ başlığıyla duyurduğu konuyla ilgili olarak Adalet Bakanlığı çalışmalarını tamamladı. Görüşe gönderilen taslağın kanunlaşarak yürürlüğe girmesi halinde karşılıksız çek verme suçu nedeniyle hapis alanlardan hükümlü ve tutuklu bulunanlar derhal tahliye edilecek. Kanunun yürürlüğe girmesinden sonra üç ay içinde daha önce karşılıksız çek sebebiyle mahkum olan kişilerin dosyaları ele alınarak hapis cezaları çek bedeli tutarı kadar ağır para cezasına çevrilecek. Daha önce çekleri karşılıksız çıkan kişiler, üç ay içinde çek borçlarını yüzde 10 tazminat ve gecikme faiziyle birlikte ödemeleri halinde para cezası almayacak ve bunların çek defteri alması yasaklanmayacak.

Taslakta çek hesabı açan bankalara da birtakım sorumluluklar getiriliyor. Bankalar karşılıksız çıkan her çek yaprağının 150 milyon liraya kadar olan miktarını alacaklıya ödemek zorunda kalacak. Bankalar çek defteri verirken kişinin yasaklılık ve engel durumu bulunup bulunmadığını Merkez Bankası’ndan soracak. Bankalar, çek hesabı açtırmak isteyen kişinin mali durumunu, toplumsal bakımdan şöhreti gibi hususların belirlenmesinde gerekli basiret ve özenle araştırma yaparak çek defteri verecek.

Yürürlükte bulunan Çek Kanunu’nun 16. maddesine göre karşılıksız çek verenlerin 1 yıldan 5 yıla kadar hapis cezasına çarptırılmaları öngörülüyor. Karşılıksız çek verenlere hapis cezası uygulanıp uygulanmayacağına ilişkin tartışma geçen yıl, 3 Ekim 2001’de Anayasa’da yapılan değişiklikten sonra başlamıştı. Ekonomik suça ekonomik ceza öngörülmesi kapsamında Anayasa’nın 38’inci maddesinde ‘Hiç kimse yalnızca sözleşmeden doğan bir yükümlülüğü yerine getirmemesinden doğan bir yükümlülükten dolayı özgürlüğünden alıkonulamaz’ şeklinde bir düzenleme yapıldı. Bu değişikliğin ardından karşılıksız çek davalarına bakan Yargıtay 10’uncu Ceza Dairesi, 3167 sayılı Çek Kanunu’nun 16’ncı maddesinin Anayasa’ya aykırı olduğu gerekçesiyle bu konuda uyum yasası çıkarılıncaya kadar çek davalarının durdurulmasına karar verdi. Yargıtay Ceza Genel Kurulu da 10’uncu Daire’nin kararını yerinde buldu. Adalet eski Bakanı Hikmet Sami Türk, karşılıksız çekten dolayı hapis cezası verilmesinin Anayasa’ya ve Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’ne aykırı olduğunu belirterek yeni bir yasa tasarısı hazırlanması için komisyon oluşturdu. Tasarıda karşılıksız çek verenlere hapis yerine yüksek oranda para cezası öngörüldü. Ancak tasarı Meclis gündemine gelmedi.

Karşılıksız çeke hapis cezası öngören Çek Kanunu’nun 16’ncı maddesinin Anayasa’nın 38’inci maddesine aykırı olduğu gerekçesiyle yapılan başvuruları Anayasa Mahkemesi 20 Kasım’da sonuçlandırdı. Mahkeme, aykırılık iddiasını reddederek karşılıksız çek verenlere hapis cezası uygulamasının Anayasa’ya uygun olduğuna karar verdi. 2001 Ekim ayından davaların durdurulması sebebiyle mahkemelerin önünde görülmeyi bekleyen 100 binden fazla çek davası bulunuyor.

Adalet Bakanlığı’ndan alınan bilgiye göre hazırlanan taslak görüş alınması için ilgili kurum ve kuruluşlara gönderildi. Buralardan alınacak görüşlere göre taslağın kanun tasarısı haline getirileceği bu nedenle birtakım değişiklikler olabileceği belirtildi.

Murat Aydın / Ankara

18.12.2002

haberin orijinali için bu linke tıklayınız.  http://arsiv.zaman.com.tr/2002/12/18/haberler/butun.htm

Reklamlar

3 responses to “Çek Kanunu taslağı tamam, hapis cezası kaldırılıyor …

 1. arkadaşlar müjde 15 gün önce verdiği infazı durdurma dilekçem dün olumlu geldi ve çek yasası kesinlesinceye kadar infaz durduruldu ve tutuklama kararım kalkdı sizde taysiyem sizede hangi mahkemeden ceza çıkmışşa kendiniz veya avukatınız tarafından 31.12.2008 kadar çek yasasında düzeltme yapılmadığından berratinizi isteyin yüzde 80 cesur hakimlerimiz ek karar verip kaldırıyorlar ve bunu herkesede söyleyin bu sekilde yapsın ben bugün özgürlüğüme kavuşdum.

 2. artık bitsin bu çile bizler ekonomik kriz var diye kimse alış veriş yapmıyor ve ne alacağımızı alabiliyoruz nede vereceğimizi verebiliyoruz yani bütün ticaret piyasası kilitlendi hükümete sesleniyorum bu kilitin anahtarı sizde lütfen bunu herkesi memnun edeçek şekilde açın yoksa daha çok cinayetler işleneçek intiharlar olaçak evlilikler yıkılaçak ülkemiz işte o zaman içten çökertilmiş olaçak.bu çek ya yasaklayın yada bankalara sorumluluğu verin insanlar zaten birbirine güveniyorsa senetlede mal veriyorlar.

  • ekonomik kriz vurmaktadır.

   Sayın Mehmet Zafer ÇAĞLAYAN,

   Size açık bir çağrı yapıyoruz. Ticaret erbabı mağdurdur. Çek yasası mağdurları oluşmuştur.
   alacaklı ve borçlu tarafta mağdurlar çığ gibi çoğalmaktadır.
   Ekonomik krizin faturası KOBI lere ödetilmek istenmektedir.
   Buna dur deyiniz. Bize çek yasası mağdurlarına destek olunuz.
   Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’ne uygun bir çek yasasının çıkması için destek veriniz.

   Bizler internetde, özgür bloglar aracılığıyla toplanan çek yasası mağdurlarıyız. Adil bir çek yasası çıkmasını talep ediyoruz. Bu amaçla Sayın Mehmet Zafer ÇAĞLAYAN, Sadullah ERGİN, Kemal KILIÇDAROĞLU ve Ayşe ARMAN ‘a açık duyuru yapıyoruz. Bizim çağrımızı duyunuz.

   Çek yasası mağdurları ile ilgileniniz.

   KEMAL KILIÇDAROĞLU Kimdir ?
   İSTANBUL Milletvekili, Cumhuriyet Halk Partisi
   Kemal Kılıçdaroğlu, 17 Aralık 1948’de Tunceli Nazimiye’de doğdu. Babasının adı Kamer, annesinin adı Yemuş’tur. Ekonomist ve Maliyeci; Ankara İktisadi ve Ticari İlimler Akademisi’ni bitirdi. Maliye Bakanlığı’nda Hesap Uzmanı, Gelirler Genel Müdürlüğü Daire Başkanı ve Genel Müdür Yardımcısı, Bağ-Kur Genel Müdürü, SSK Genel Müdürü olarak görev yaptı. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Müsteşar Yardımcılığı görevini yürüttü. Hacettepe Üniversitesi’nde Öğretim Görevlisi olarak ders verdi. İş Bankası Yönetim Kurulu Üyeliğine getirildi. Değişik gazete ve dergilerde yayınlanmış çok sayıda makalesinin yanı sıra ayrıca üç kitabı yayınlandı. Ekonomik Trend Dergisi tarafından verilen “Yılın Bürokratı” ödülünü aldı. 22. Dönem İstanbul Milletvekili. Orta Düzeyde Fransızca bilen Kılıçdaroğlu, evli ve 3 çocuk babasıdır.

   MEHMET ZAFER ÇAĞLAYAN Kimdir ?

   ANKARA Milletvekili, Adalet ve Kalkınma Partisi
   Mehmet Zafer Çağlayan, 15 Kasım 1957’de Muş’ta doğdu. Babasının adı M.Salih, annesinin adı Muhlise’dir. Makine Mühendisi ve Sanayici; Gazi Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Makine Mühendisliği Bölümü’nü bitirdi. Sanayici olarak çalıştı. 1987’de Ankara Sanayi Odası’na Oda Meclisi Üyesi oldu. 1989’da Ankara Sanayi Odası Yönetim Kurulu Üyesi, 1991’de Başkanvekili ve 1995’de Yönetim Kurulu Başkanı olarak, 2007’ye kadar bu görevini sürdürdü. Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nde üç dönem Başkan Yardımcılığı görevinde bulundu. TOBB Ekonomi Teknoloji Üniversitesi ile Türkiye Ekonomi Araştırma Vakfı’nın Mütevelli Heyet Üyesi oldu. 60. Hükümet’te Sanayi ve Ticaret Bakanı olarak atandı. Hükümette yapılan değişiklikte, Devlet Bakanlığı görevine getirildi. İngilizce bilen Çağlayan, evli ve iki çocuk babasıdır.

   SADULLAH ERGİN Kimdir ?
   HATAY Milletvekili, Adalet ve Kalkınma Partisi
   Sadullah Ergin, 6 Temmuz 1964’te Hatay Antakya’da doğdu. Babasının adı Mehmet İsmet, annesinin adı Hatice’dir. Avukat; Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi’ni bitirdi. Hatay Vakıflar Bölge Müdürlüğü’nde kurum avukatı olarak çalıştı. Serbest avukatlık yaptı. Çeşitli dernek ve cemiyetlerde yöneticilik görevlerinde bulundu. Adalet ve Kalkınma Partisi Kurucu Üyesi oldu. 22. Dönem Hatay Milletvekili. 60. Hükümet’te Adalet Bakanlığı görevine atandı. İyi düzeyde İngilizce bilen Ergin, evli ve 3 çocuk babasıdır.

   Sayın Türkiye Büyük Millet Meclisi İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu üyeleri,

   Çek yasası nedeniyle insan hakları ihlalleri olmaktadır.
   -Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi açıkca ihlal edilmektedir.
   -Farklı mahkemeler farklı kararlar vermektedir.
   -Savunması bile alınmayan kişilere, sırf şikayet üzerine hapis cezası verilmektedir.
   -Cezaevlerindeki mağdurlar umutlarını yitirmektedir.
   -Mağdurlar haklarını arayamamakta, sinmektedirler.

   bize yardım ediniz. Adil bir çek yasası için destek veriniz.

   İnsan haklarıyla insandır. İnsan hakları hemen şimdi !

   Mehmet Zafer Üskül Başkan AK Parti Mersin
   Halide İncekara Başkanvekili AK Parti İstanbul
   Mehmet Ekici Başkanvekili MHP Yozgat
   Abdurrahman Kurt Sözcü AK Parti Diyarbakır
   Ayşe Jale Ağırbaş Katip DSP İstanbul
   Ahmet Koca Üye AK Parti Afyonkarahisar
   Kazim Ataoğlu Üye AK Parti Bingöl
   Mehmet Ocakden Üye AK Parti Bursa
   Murat Yıldırım Üye AK Parti Çorum
   Mithat Ekici Üye AK Parti Denizli
   Mustafa Ataş Üye AK Parti İstanbul
   Erdal Kalkan Üye AK Parti İzmir
   Fatih Arıkan Üye AK Parti Kahramanmaraş
   Ahmet Gökhan Sarıçam Üye AK Parti Kırklareli
   Kerim Özkul Üye AK Parti Konya
   Cemal Yılmaz Demir Üye AK Parti Samsun
   Ali Rıza Ertemür Üye CHP Denizli
   Çetin Soysal Üye CHP İstanbul
   Ahmet Ersin Üye CHP İzmir
   Malik Ecder Özdemir Üye CHP Sivas
   Akın Birdal Üye DTP Diyarbakır
   Şenol Bal Üye MHP İzmir
   Gürcan Dağdaş Üye MHP Kars

   Sayın Türkiye Büyük Millet Meclisi Sanayi, Ticaret, Enerji, Tabii Kaynaklar, Bilgi Ve Teknoloji Komisyonu üyeleri,

   Çağdaş bir çek yasası için mağdurlara yardım ediniz. Türkiye bir ekonomik krizin etkisi altındadır. Suyu kesmek değil, suyun akışını arttırmak istiyoruz. İşletmeler çalışsın, işçiler maaş alsın istiyoruz. Karşılıksız çekin cezası hapis olmamalıdır.

   Adil bir çek yasası için yardım ediniz.

   Ekonomik krizi biz çıkarmadık. Ekonomik krizin kurbanı olmayı red ediyoruz.

   .
   Soner Aksoy Başkan AK Parti Kütahya
   Hasan Angı Başkanvekili AK Parti Konya
   Mahmut Mücahit Fındıklı Sözcü AK Parti Malatya
   Osman Coşkun Katip AK Parti Yozgat
   Ahmet Edip Uğur Üye AK Parti Balıkesir
   Kutbettin Arzu Üye AK Parti Diyarbakır
   Metin Kaşıkoğlu Üye AK Parti Düzce
   İbrahim Halil Mazıcıoğlu Üye AK Parti Gaziantep
   İsmail Katmerci Üye AK Parti İzmir
   Eyüp Ayar Üye AK Parti Kocaeli
   Bayram Ali Bayramoğlu Üye AK Parti Rize
   Hasan Ali Çelik Üye AK Parti Sakarya
   Afif Demirkıran Üye AK Parti Siirt
   Mustafa Cumur Üye AK Parti Trabzon
   Kayhan Türkmenoğlu Üye AK Parti Van
   Fazlı Erdoğan Üye AK Parti Zonguldak
   Tacidar Seyhan Üye CHP Adana
   Hüsnü Çöllü Üye CHP Antalya
   Ergün Aydoğan Üye CHP Balıkesir
   Mehmet Ali Susam Üye CHP İzmir
   Mehmet Şevki Kulkuloğlu Üye CHP Kayseri
   Mehmet Nezir Karabaş Üye DTP Bitlis
   Yılmaz Tankut Üye MHP Adana
   Cemaleddin Uslu Üye MHP Edirne
   Alim Işık Üye MHP Kütahya

   Sayın Türkiye Büyük Millet Meclisi Adalet Komisyonu üyeleri,

   Konuyu baştan beri biliyorsunuz. Çek yasası gecikmiştir. Çek yasası adil değildir. Borca hapis ayıptır.

   adil bir çek yasası için desteğinizi istiyoruz.

   Ahmet İyimaya Başkan AK Parti Ankara
   Hakkı Köylü Başkanvekili AK Parti Kastamonu
   Mehmet Emin Ekmen Sözcü AK Parti Batman
   İlknur İnceöz Katip AK Parti Aksaray
   Ahmet Aydın Üye AK Parti Adıyaman
   Zekeriya Aslan Üye AK Parti Afyonkarahisar
   Yılmaz Tunç Üye AK Parti Bartın
   Mehmet Tunçak Üye AK Parti Bursa
   Mehmet Salih Erdoğan Üye AK Parti Denizli
   Celal Erbay Üye AK Parti Düzce
   Veysi Kaynak Üye AK Parti Kahramanmaraş
   Ali Öztürk Üye AK Parti Konya
   İhsan Koca Üye AK Parti Malatya
   Mustafa Hamarat Üye AK Parti Ordu
   Yahya Akman Üye AK Parti Şanlıurfa
   Halil Ünlütepe Üye CHP Afyonkarahisar
   Turgut Dibek Üye CHP Kırklareli
   Ali Rıza Öztürk Üye CHP Mersin
   Rahmi Güner Üye CHP Ordu
   Ali İhsan Köktürk Üye CHP Zonguldak
   Hamit Geylani Üye DTP Hakkari
   Osman Ertuğrul Üye MHP Aksaray
   Metin Çobanoğlu Üye MHP Kırşehir
   Rıdvan Yalçın Üye MHP Ordu

   Kemal KILIÇDAROĞLU, Sadullah ERGİN, Mehmet Zafer ÇAĞLAYAN ve Ayşe ARMAN için bloglarımızda açık duyuru yayınlıyoruz. Yorum bırakarak destek olunuz. Özgür bloglarımız birer demokrasi okuludur.

   Intenet özgürlüktür. Bizi destekleyiniz. Blog larımıza yorum bırakınız.

Yorum yaparak destek olabilirsiniz

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s