Yasaya göre, kendisine yetki verilen kişinin üstlendiği sorumluluğu bilmesi gerekir.


• 7/5/2008 – referans gazetesi yazarı veysi seviğ ve bumin doğrusöz’ün vergi makalesi

Veysi Seviğ – Bumin Doğrusöz

Karşılıksız çek keşide edilmesi halinde, çeki imza eden yetkili temsilci aleyhine de ‘karşılıksız çek’ suçu oluşur. Yasaya göre, kendisine yetki verilen kişinin üstlendiği sorumluluğu bilmesi gerekir.

SORU: Ağabeyim büyük bir firmada idari işler müdürü olarak görev yaptı. Kendisine firmanın hak ediş tahsilâtları, iş makineleri alım-satımı ve şirketin tüm resmi işlerinin takibi ile ilgili genel vekâletname verildi. 2004 yılında firma iflas noktasına geldi. Ağabeyim imzalamış bulunduğu çeklerin ödenmemesi nedeniyle hapis cezasına çarptırıldı. Ağabeyim hapis cezasını çektikten sonra tahliye oldu. Bir başka firmaya girdi. Ancak Yargıtay Ceza Kurulu’nun çeklerde içtima kararlı ceza artırımı dolayısıyla tekrar tutuklandı. Şirketin ortakları sokakta dolaşırken ağabeyim hapis cezasını çekti. Firma kazançları ile ortaklarına trilyonluk kar payı dağıtıyor. Maaşlı personele imza yetkisi veriyor. Firma ortaklarının hiçbir sorumluluğu yok. Böyle bir şey olur mu?

YANIT: Çekle Ödemelerin Düzenlenmesi ve Çek Hamillerinin Korunması Hakkındaki 3167 sayılı yasanın 16.maddesi uyarınca “Üzerinde yazılı keşide tarihinden önce veya ibraz süresi içinde” ibraz edildiğinde yeterli karşılığı bulunmaması nedeniyle kısmen dahi olsa ödenmeyen çeki keşide eden hesap sahipleri veya yetkili temsilcileri, yasalarda ayrıca suç sayılan haklar saklı kalmak üzere “bu suçtan mükerirlere bir yıldan beş yıla kadar hapis cezası verilir.”

Aynı yasal düzenleme çerçevesinde “Bu suçun, organ veya temsilcisi tarafından tüzelkişi yararına işlenmesi halinde özel hukuk tüzelkişisi hakkında para cezası uygulanır.”

Buna göre; karşılıksız çek keşide edilmesi halinde;

· Tüzel kişilerde, yetkili organ veya temsilciler tarafından karşılıksız çek düzenlenmesi halinde, çeki düzenleyenler,

· Organ ve temsilciler tarafından, çek hesap sahibi tüzel kişinin yararına çek düzenlenmiş ise, bu tüzel kişiler,

· Çek hesap sahibi veya sahipleri gerçek kişi olup da, bu gerçek kişi veya kişiler tarafından karşılıksız çek düzenlenmiş ise, bu çek hesabı sahibi veya sahipleri,

· Çek hesap sahibi gerçek kişinin yetkili temsilcisi tarafından, bu hesap sahibi yararına çek düzenlenmiş ise, bu çek sahibi,

· Gerçek kişiyi temsil eden, temsilcinin imzaladığı çekler için, çeki imza eden temsilci, aleyhine karşılıksız çek suçu oluşmaktadır.

Söz konusu yasa maddesi kesin bir biçimde temsilciler yönünden yetkili olmaları halinde bu temsilcilerin cezalandırılmalarını öngörmüş bulunmaktadır. Oluşan bir yargı kararına göre de “Çek, vekil aracılığı ile düzenlenmiş ve karşılığı çıkmamışsa, çek karşılığını bankada bulundurmayan asil değil, vekil sorumlu olur. (Yargıtay 10. Ceza Dairesi E.No:1992/3, K.No:6)

Ayrıca “Çeki vekil sıfatıyla imza eden kimse de, çek keşidecisi sayılır ve suç oluşur. (Yargıtay 10. Ceza Dairesi E.No:1994/8173, K.No:11337)

Çek düzenlenmesinde var olan sorumluluk dikkate alındığında, kendisine yetki verilen kişinin konuları bilmesi, bilmediği takdirde kendisine verilen yetki ile birlikte üstlendiği sorumluluğu, bu bağlamda konuyu bilenlerden öğrenerek ve bilerek kabullenmesi gerekir.

Dolayısıyla verilen yetkinin kapsamı ve getirdiği sorumluluğun dikkate alınmadan kullanılması halinde, mevcut yasal düzenlemeler çerçevesinde uygulanması söz konusu olan müeyyidelerin de kabullenilmesi kaçınılmaz olmaktadır. Söz konusu yasal düzenlemenin mevcut hizmet sözleşmesi sonucu iş yerinde çalışan bir ücretliye getirdiği sorumluluk açısından değerlendirilmesi sonucunda bu düzenlemelerin adalete uygun olduğunu söylemekte mümkün değildir. (V. Seviğ)

sevket.blogcu.com adresinden alıntıdır.


Reklamlar

6 responses to “Yasaya göre, kendisine yetki verilen kişinin üstlendiği sorumluluğu bilmesi gerekir.

 1. Bence de insan özellikle tüzel kişilik adına imzalamış ise bu o tüzel kişiliğin sorunu olmamalı tüzel kişiliğin ortaklarının olmalıdır.Ayrıca insan hapis yatması halinde o borç nasıl ödenebilir ki ayrıca yeni alanı kurabilecek yapıda bulunan insan hapise girmesi halinde tamamen piyasadan kopmuş olacak ve iş alanları azalarak işsizliğede yol açacaktır.Bence de çekler le ilgili yeni yasa düzenlenmelidir.

 2. Ben sirket tarafindan bilgim olmadan yetkilendirildim. Yetkiyi kabul ettigime dair herhangi bir imzam yok. Sirketin verdigi yetkiyide hicbir zaman kullanmadim. Cek imzalamadim. Sirket batik durumuna girerse sorumlulugum ne olur. Bilgilendirirseniz sevinirim.

 3. Ben bi şirkette müdür olarak işe girdim.Çalıştığım şirket iflas etti.30 adet çek kullanılıp piyasaya sürüldü. 22’si ödendi.Kalan 8 çekin için hapis kararı çıktı.ben bu şirkette imza yetkilisiydim.şirket yetkileri şuan ortada yok.Hakkımda verilen bu cezalar için nasıl bi hukuki işlem başlatıp nasıl kendimi savunabilirim bana yardım olup E-postama atarsanız sevinirim.

  (blog yöneticisi notu : Murat bey mail adresinide paylaşmış. Yazışmak isteyen arkadaşlar, yorum yaparak benden isteyebilirler. )

  • Murat bey merhaba,

   (1)
   Hakkınızda ceza verildi ise, savunma hakkınız yoktur. Karar bozma, tekrar yargılanma isteyebilirsiniz. Bunun koşulları değişir. Tam durumunuzun incelenmesi gerekir.

   (2)
   Yalnız bir noktayı hatırlatmak isterim. Şirket batık durumda iken piyasaya çek sürmesi dolandırıcılığa giriyor. Bu konuda içtihatlar vardı. Siz zarar gördüğünüz için siz dava açabilirsiniz.
   -Bu şekilde çek davalarını durdurabilirmisiniz, dosyaya göre mahkemenin takdiridir. Ama temyizde beklemesini sağlarsınız.

   (3)
   Şirket çeki ise, ceza şirkete kesilmiş olur. Bu iptal edildi.
   https://karsiliksizcek.wordpress.com/2009/02/15/tuzel-kisiler-hakkidna-3167-sayili-turk-ceza-kanunun-162-maddesi-geregince-karsiliksiz-cek-keside-etmekten-ceza-verilemiyecektir/

   (4)
   çekler vadesinden önce yazdırıldı ise. bunuda iptal ettirebiliyorsunuz.
   https://karsiliksizcek.wordpress.com/2009/03/04/sisli-3asliye-ceza-mahkemesi-dosya-no-2007221-karar-no-2008167/

   (5)
   sakaryadan çıkan dört adet beraat kararı var. Bunları doğrudan savunmanızda veya temyiz dilekçenizde kullanabilirsiniz. kararlar blogda var.
   https://karsiliksizcek.wordpress.com/2009/03/13/tc-sakarya-1-agir-ceza-mahkemesi-infazin-durdurulmasi-karari/

   https://karsiliksizcek.wordpress.com/2009/03/17/karsiliksiz-cek-beraat-karari-sakarya-1-agir-ceza-mahkemesi-degisik-is-karar-degisik-is-no-2009247/

   https://karsiliksizcek.wordpress.com/2009/03/13/tc-sakarya-1-agir-ceza-mahkemesi-infazin-durdurulmasi-karari/

   https://karsiliksizcek.wordpress.com/2009/03/12/sakarya-1-agir-ceza-mahkemesi-degisik-is-no-2009213/

   https://karsiliksizcek.wordpress.com/2009/03/09/sakarya-1-asliye-ceza-mahkemesinin-2912009-tarih-2007392-856-esas-karar-sayili-ek-karari/

   https://karsiliksizcek.wordpress.com/2009/03/09/sakarya-dan-karsililiksiz-ceke-hapis-yok-karari/

   daha ayrıntılı bilgi isterseniz, lütfen yanıt veriniz.

   Her durumda bir avukat ile çalışmanız gerekecektir.

   esen kalınız.

   • ben firma için mal almaya gittimde cekleri imzalayıp celik kasada duruyordu ve firma faliyet içinde idi ben şirkete geri döndümde tartışma ve kavga cıktı daha sonra sirkete hiç gitmedim bana cekler iyade edildi dediler benden sonra giren eleman üslerini doldurmuş ve piyasıya kullanmış firma iflazından sonra 4 ay gectikten sonra haberim oldu ve cesitli mahkemelerden haberler bana ulaştı ve 5 bin ytl lik olan cekkede hapis kararı cıkmış ümraniye ceza infaz korumada yattım 50 gün suanda da 15 binlik ceke hapis onaylanmış evden dısarı cıkamıyorum nasıl bu işi düzene sokabilirim?

    • çek bir ticari ilişkiyi belgeler. vadelidir. çek artık bir bonodur. cezası hapis olamaz.

     Sayın Mehmet Zafer ÇAĞLAYAN,

     Size açık bir çağrı yapıyoruz. Ticaret erbabı mağdurdur. Çek yasası mağdurları oluşmuştur.
     alacaklı ve borçlu tarafta mağdurlar çığ gibi çoğalmaktadır.
     Ekonomik krizin faturası KOBI lere ödetilmek istenmektedir.
     Buna dur deyiniz. Bize çek yasası mağdurlarına destek olunuz.
     Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’ne uygun bir çek yasasının çıkması için destek veriniz.

     Bizler internetde, özgür bloglar aracılığıyla toplanan çek yasası mağdurlarıyız. Adil bir çek yasası çıkmasını talep ediyoruz. Bu amaçla Sayın Mehmet Zafer ÇAĞLAYAN, Sadullah ERGİN, Kemal KILIÇDAROĞLU ve Ayşe ARMAN ‘a açık duyuru yapıyoruz. Bizim çağrımızı duyunuz.

     Çek yasası mağdurları ile ilgileniniz.

     KEMAL KILIÇDAROĞLU Kimdir ?
     İSTANBUL Milletvekili, Cumhuriyet Halk Partisi
     Kemal Kılıçdaroğlu, 17 Aralık 1948’de Tunceli Nazimiye’de doğdu. Babasının adı Kamer, annesinin adı Yemuş’tur. Ekonomist ve Maliyeci; Ankara İktisadi ve Ticari İlimler Akademisi’ni bitirdi. Maliye Bakanlığı’nda Hesap Uzmanı, Gelirler Genel Müdürlüğü Daire Başkanı ve Genel Müdür Yardımcısı, Bağ-Kur Genel Müdürü, SSK Genel Müdürü olarak görev yaptı. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Müsteşar Yardımcılığı görevini yürüttü. Hacettepe Üniversitesi’nde Öğretim Görevlisi olarak ders verdi. İş Bankası Yönetim Kurulu Üyeliğine getirildi. Değişik gazete ve dergilerde yayınlanmış çok sayıda makalesinin yanı sıra ayrıca üç kitabı yayınlandı. Ekonomik Trend Dergisi tarafından verilen “Yılın Bürokratı” ödülünü aldı. 22. Dönem İstanbul Milletvekili. Orta Düzeyde Fransızca bilen Kılıçdaroğlu, evli ve 3 çocuk babasıdır.

     MEHMET ZAFER ÇAĞLAYAN Kimdir ?

     ANKARA Milletvekili, Adalet ve Kalkınma Partisi
     Mehmet Zafer Çağlayan, 15 Kasım 1957’de Muş’ta doğdu. Babasının adı M.Salih, annesinin adı Muhlise’dir. Makine Mühendisi ve Sanayici; Gazi Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Makine Mühendisliği Bölümü’nü bitirdi. Sanayici olarak çalıştı. 1987’de Ankara Sanayi Odası’na Oda Meclisi Üyesi oldu. 1989’da Ankara Sanayi Odası Yönetim Kurulu Üyesi, 1991’de Başkanvekili ve 1995’de Yönetim Kurulu Başkanı olarak, 2007’ye kadar bu görevini sürdürdü. Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nde üç dönem Başkan Yardımcılığı görevinde bulundu. TOBB Ekonomi Teknoloji Üniversitesi ile Türkiye Ekonomi Araştırma Vakfı’nın Mütevelli Heyet Üyesi oldu. 60. Hükümet’te Sanayi ve Ticaret Bakanı olarak atandı. Hükümette yapılan değişiklikte, Devlet Bakanlığı görevine getirildi. İngilizce bilen Çağlayan, evli ve iki çocuk babasıdır.

     SADULLAH ERGİN Kimdir ?
     HATAY Milletvekili, Adalet ve Kalkınma Partisi
     Sadullah Ergin, 6 Temmuz 1964’te Hatay Antakya’da doğdu. Babasının adı Mehmet İsmet, annesinin adı Hatice’dir. Avukat; Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi’ni bitirdi. Hatay Vakıflar Bölge Müdürlüğü’nde kurum avukatı olarak çalıştı. Serbest avukatlık yaptı. Çeşitli dernek ve cemiyetlerde yöneticilik görevlerinde bulundu. Adalet ve Kalkınma Partisi Kurucu Üyesi oldu. 22. Dönem Hatay Milletvekili. 60. Hükümet’te Adalet Bakanlığı görevine atandı. İyi düzeyde İngilizce bilen Ergin, evli ve 3 çocuk babasıdır.

     Sayın Türkiye Büyük Millet Meclisi İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu üyeleri,

     Çek yasası nedeniyle insan hakları ihlalleri olmaktadır.
     -Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi açıkca ihlal edilmektedir.
     -Farklı mahkemeler farklı kararlar vermektedir.
     -Savunması bile alınmayan kişilere, sırf şikayet üzerine hapis cezası verilmektedir.
     -Cezaevlerindeki mağdurlar umutlarını yitirmektedir.
     -Mağdurlar haklarını arayamamakta, sinmektedirler.

     bize yardım ediniz. Adil bir çek yasası için destek veriniz.

     İnsan haklarıyla insandır. İnsan hakları hemen şimdi !

     Mehmet Zafer Üskül Başkan AK Parti Mersin
     Halide İncekara Başkanvekili AK Parti İstanbul
     Mehmet Ekici Başkanvekili MHP Yozgat
     Abdurrahman Kurt Sözcü AK Parti Diyarbakır
     Ayşe Jale Ağırbaş Katip DSP İstanbul
     Ahmet Koca Üye AK Parti Afyonkarahisar
     Kazim Ataoğlu Üye AK Parti Bingöl
     Mehmet Ocakden Üye AK Parti Bursa
     Murat Yıldırım Üye AK Parti Çorum
     Mithat Ekici Üye AK Parti Denizli
     Mustafa Ataş Üye AK Parti İstanbul
     Erdal Kalkan Üye AK Parti İzmir
     Fatih Arıkan Üye AK Parti Kahramanmaraş
     Ahmet Gökhan Sarıçam Üye AK Parti Kırklareli
     Kerim Özkul Üye AK Parti Konya
     Cemal Yılmaz Demir Üye AK Parti Samsun
     Ali Rıza Ertemür Üye CHP Denizli
     Çetin Soysal Üye CHP İstanbul
     Ahmet Ersin Üye CHP İzmir
     Malik Ecder Özdemir Üye CHP Sivas
     Akın Birdal Üye DTP Diyarbakır
     Şenol Bal Üye MHP İzmir
     Gürcan Dağdaş Üye MHP Kars

     Sayın Türkiye Büyük Millet Meclisi Sanayi, Ticaret, Enerji, Tabii Kaynaklar, Bilgi Ve Teknoloji Komisyonu üyeleri,

     Çağdaş bir çek yasası için mağdurlara yardım ediniz. Türkiye bir ekonomik krizin etkisi altındadır. Suyu kesmek değil, suyun akışını arttırmak istiyoruz. İşletmeler çalışsın, işçiler maaş alsın istiyoruz. Karşılıksız çekin cezası hapis olmamalıdır.

     Adil bir çek yasası için yardım ediniz.

     Ekonomik krizi biz çıkarmadık. Ekonomik krizin kurbanı olmayı red ediyoruz.

     .
     Soner Aksoy Başkan AK Parti Kütahya
     Hasan Angı Başkanvekili AK Parti Konya
     Mahmut Mücahit Fındıklı Sözcü AK Parti Malatya
     Osman Coşkun Katip AK Parti Yozgat
     Ahmet Edip Uğur Üye AK Parti Balıkesir
     Kutbettin Arzu Üye AK Parti Diyarbakır
     Metin Kaşıkoğlu Üye AK Parti Düzce
     İbrahim Halil Mazıcıoğlu Üye AK Parti Gaziantep
     İsmail Katmerci Üye AK Parti İzmir
     Eyüp Ayar Üye AK Parti Kocaeli
     Bayram Ali Bayramoğlu Üye AK Parti Rize
     Hasan Ali Çelik Üye AK Parti Sakarya
     Afif Demirkıran Üye AK Parti Siirt
     Mustafa Cumur Üye AK Parti Trabzon
     Kayhan Türkmenoğlu Üye AK Parti Van
     Fazlı Erdoğan Üye AK Parti Zonguldak
     Tacidar Seyhan Üye CHP Adana
     Hüsnü Çöllü Üye CHP Antalya
     Ergün Aydoğan Üye CHP Balıkesir
     Mehmet Ali Susam Üye CHP İzmir
     Mehmet Şevki Kulkuloğlu Üye CHP Kayseri
     Mehmet Nezir Karabaş Üye DTP Bitlis
     Yılmaz Tankut Üye MHP Adana
     Cemaleddin Uslu Üye MHP Edirne
     Alim Işık Üye MHP Kütahya

     Sayın Türkiye Büyük Millet Meclisi Adalet Komisyonu üyeleri,

     Konuyu baştan beri biliyorsunuz. Çek yasası gecikmiştir. Çek yasası adil değildir. Borca hapis ayıptır.

     adil bir çek yasası için desteğinizi istiyoruz.

     Ahmet İyimaya Başkan AK Parti Ankara
     Hakkı Köylü Başkanvekili AK Parti Kastamonu
     Mehmet Emin Ekmen Sözcü AK Parti Batman
     İlknur İnceöz Katip AK Parti Aksaray
     Ahmet Aydın Üye AK Parti Adıyaman
     Zekeriya Aslan Üye AK Parti Afyonkarahisar
     Yılmaz Tunç Üye AK Parti Bartın
     Mehmet Tunçak Üye AK Parti Bursa
     Mehmet Salih Erdoğan Üye AK Parti Denizli
     Celal Erbay Üye AK Parti Düzce
     Veysi Kaynak Üye AK Parti Kahramanmaraş
     Ali Öztürk Üye AK Parti Konya
     İhsan Koca Üye AK Parti Malatya
     Mustafa Hamarat Üye AK Parti Ordu
     Yahya Akman Üye AK Parti Şanlıurfa
     Halil Ünlütepe Üye CHP Afyonkarahisar
     Turgut Dibek Üye CHP Kırklareli
     Ali Rıza Öztürk Üye CHP Mersin
     Rahmi Güner Üye CHP Ordu
     Ali İhsan Köktürk Üye CHP Zonguldak
     Hamit Geylani Üye DTP Hakkari
     Osman Ertuğrul Üye MHP Aksaray
     Metin Çobanoğlu Üye MHP Kırşehir
     Rıdvan Yalçın Üye MHP Ordu

     Kemal KILIÇDAROĞLU, Sadullah ERGİN, Mehmet Zafer ÇAĞLAYAN ve Ayşe ARMAN için bloglarımızda açık duyuru yayınlıyoruz. Yorum bırakarak destek olunuz. Özgür bloglarımız birer demokrasi okuludur.

     Intenet özgürlüktür. Bizi destekleyiniz. Blog larımıza yorum bırakınız.

Yorum yaparak destek olabilirsiniz

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s