Ayşe ARMAN ‘ın Afrika macerası


Nihat Odabaşı, gazeteci Ayşe Arman ile Elle dergisi için Kenya’da yaptığı çekimleri ve Afrika izlenimlerini Tempo Travel dergisi için kaleme aldı.

Uçuş stresi

Elle ekibiyle 24 Ağustos sabahı 04:30’da yola çıkıyoruz. Uzun bir seyahat var önümüzde. Kenya yolcusuyuz. Kenya’nın en güzel yerlerinden, Masai Mara’ya gidiyoruz. Görevimiz zor. Türkiye’nin en çok okunan, merak edilen ve zor kadını Ayşe Arman’ı ELLE için görüntüleyeceğiz. Beklentiler yüksek. Hem benim, hem Ayşe’nin, en çok da Işın’ın (Görmüş). Dolayısıyla stres diz boyu. Buna bir de benim uçak korkum eklenince değmeyin keyfime..

Buraya bir aslan el atsa!

Nihayet kampımıza varıyoruz… Richard’s Camp, Richard Roberts ve eşi Elizabeth Fusco tarafından 10 sene önce kurulmuş bir vahşi yaşam kampı. Kenya hükümetinin koruması altındaki vahşi toprakların tam ortasında kamp yapacağız. Buraya bir aslan el atsa, dua edecek vakit kalmaz.

Ayşe ARMAN

Ayşe ARMAN


Vahşi hayvanlar çok saygılı

Vahşi hayvanlar sınırlara karşı çok saygılı. Etrafı tülle bile çevrili olsa, sınırı belli olan mekânların içine girmiyorlar. Ortada tehlike arz eden bir olay olmadıkça insanlara asla saldırmıyorlar…

İlk iki gece gerçekten hiç uyuyamıyorum. Hemen kulağımın dibindeki çıtırtılar beni yatağıma çiviliyor. Böylece gecenin bir yarısı önce kamptan, sonra da Türkiye’den birçok dostuma durup dururken hal hatır sormak için telefon etmeye başlıyorum.

Richard’s Camp’in çadırları çok konforlu. Aradığınız her şey var. Kamp çalışanlarının ateşte ısıtıp siz “Yeter” diyene kadar başınızdan aşağı döktüğü suyla duş yapmak çok keyifli. Masai Kabilesi erkeklerinden oluşan kamp çalışanlarının yardımseverliği, gönlümüzü anında kazanıyor.


Ayşe Arman’la ilk kavga

Keşif gününün ardından Ayşe Arman’la yapacağımız çekimin hazırlıklarına başlıyoruz. Herkes gergin, birbirimizi biraz hırpaladıktan sonra yola koyuluyoruz. Ayşe’yle ben ilk fena kavgamızı birinci kareden hemen sonra patlatıyoruz. Neyse ki kavga bir şekilde tatlıya bağlanıyor…

Sadece hayvanat bahçesinde gördüğümüz hayvanlar, etrafımızda bize “Hoş geldiniz” dercesine salınıyorlar. Bir yanımızda salına salına gezinen zürafalar, bir yanımızda tembel tembel otlayan zebralar. Filler, sırtlanlar, babunlar derken, George Orwell’in ‘Hayvan Çiftliği’ kitabında gezinir gibi hissediyorum kendimi…

Ayşe oyuncak dağıtıyor

Masai köylüleri Ayşe Arman’ı kırmızı bir elbise içinde gördükleri an heyecanlanıyorlar. Bizi karşılamak için geleneksel danslarına başlıyorlar…

Biraz sonra Ayşe, İstanbul’dan getirdiğimiz oyuncak saatleri çocuklara dağıtacak. Saatleri dağıtırken dikkatimi çeken şey, çocukların birbirlerini itmeden, kakmadan, sıraya girmeleri ve saati alan her çocuğun sessizce kenara çekilmesi oluyor.

Eşler birbirini kıskanmıyor

Masai Kabilesi’nde kızlar 13 yaşına geldiğinde, orgazm olmalarını engellemek için sünnet ediliyor. Erkekler birden fazla kadınla evlenebiliyor. Boşanmak neredeyse yasak. Masai erkeklerine göre eşler birbirlerini kıskanmıyor…

Kahvaltıda ne yediklerini merak ediyorsanız, şu: Sabahları süte karıştırılmış kan ve et! Karbonhidrat nedir bilmiyorlar. Kaçınılmaz olarak hepsi tam bir kas yığını. Gitmek istedikleri yere yürüyerek gidiyorlar.

Ayşe ARMAN

Ayşe ARMAN

Çabuk alıştım Masai Mara’ya

Gariptir ama, Nişantaşı’nda yaşayan biri olarak, çabuk alışıyorum Masai Mara’ya. Az teknolojiyle birebir gerçek doğada olmak beni büyülüyor… Tabiatın bir parçası olduğunu hissediyorsun…

http://www.haber3.com/ayse-arman-in-afrika-macerasi-507008h.htm?interstitial=true  adresinden alıntıdır.

Reklamlar

One response to “Ayşe ARMAN ‘ın Afrika macerası

 1. Sadullah Ergin: Çek Kanunu ile İlgili Müjde vermek İstiyoruz.

  15 Ekim 2009 10:41
  Ergin:”Cezaevine düşmüş, düşme riski altında olan insanlarımızın sorunu bizim sorunumuzdur. Umut ediyorum, bütçe görüşmeleri başlamadan önce bu konuda düzenleme bekleyenlere müjde vermek nasip olur” dedi.

  Adalet Bakanı Sadullah Ergin, TBMM Adalet Komisyonu gündeminde bulunan Çek Yasa Tasarısına ilişkin çalışmaları bir an önce başlatacaklarını bildirerek, Ergin:’Cezaevine düşmüş, düşme riski altında olan insanlarımızın sorunu bizim sorunumuzdur. Umut ediyorum, bütçe görüşmeleri başlamadan önce bu konuda düzenleme bekleyenlere müjde vermek nasip olur’ dedi.
  Ergin, TBMM Genel Kurulunda, Türk Borçlar Kanunu Tasarısının 1. bölümü üzerinde milletvekillerinin sorularını yanıtladı.
  Çek Yasa Tasarısına ilişkin düzenlemenin, TBMM Adalet Komisyonunda bulunduğunu anımsatan Ergin, ‘çek mağduru’ ifadesinin kullanılmasının doğru olduğunu belirtti. Ergin, çeki keşide etmekten, ödeyememekten dolayı cezaevinde olan, cezaevine girme tehdidi altında bulunanlara işaret ederek, konunun, sadece çekin borçlusu açısından değerlendirilmemesi gerektiğini söyledi. Ergin, çekin alacaklısının da bulunduğunu vurgulayarak, sözlerini şöyle sürdürdü: ‘Çek borçlusu, çek alacaklısı, piyasada dönen çek miktarı, çek aracılığıyla temin edilen likitide ihtiyacını etkileme potansiyelini beraber
  değerlendirme zorunluluğu var. Meclis tatile girmeden önce yapılan değerlendirme toplantısında, piyasada yaklaşık 200 katrilyonun üzerinde likit, nakit para yerine kullanılan çek miktarı olduğu belirtildi. Bu miktarda çekin yerine ikame edeceğimiz bir alternatif koymadan, çeke mevcut olan güveni sarsacak bir tedbiri almanız, piyasadaki faiz oranını, ekonomik dengeleri etkileyebilecek bir hadisedir.
  Cezaevine düşmüş, düşme riski altında olan insanlarımızın sorunu bizim sorunumuzdur. Komisyonda bekleyen Çek Yasasına ait çalışmaları bir an önce başlatacağız. Hükümetin diğer bakanlıklarıyla koordine içerisinde, komisyonda diğer partilerden üye arkadaşlarımızla mutabakat noktasında arayışımız devam
  edecek. Umut ediyorum, bütçe görüşmeleri başlamadan önce bu konuda düzenleme bekleyenlere müjde vermek nasip olur. Bununla ilgili gayretimiz, çalışmamız var.
  Siyasi parti temsilcilerimizle bu diyaloğu önümüzdeki haftadan itibaren devam ettireceğiz.’ Dedi.
  Adalet Bakanı Sadullah Ergin, yargı alanında yapılan çalışmaların, bugün açıklanan ilerleme raporunda da hak ettiği yeri aldığını kaydetti.

  ABDULLAH ORTAÇ
  KAMUDANHABER-ANKARA

  https://karsiliksizcek.wordpress.com/2009/08/29/adalet-bakani-sadullah-ergin-adliyeyi-hizlandirin/

Yorum yaparak destek olabilirsiniz

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s