Iran, Turkey plan to build industrial township


Iran, Turkey plan to build industrial township
Sat, 17 Oct 2009 11:02:34 GMT

Iran and Turkey plan to join forces to set up an industrial township on their common border, says the Iranian ambassador to Ankara.

In a meeting with Turkish Foreign Trade Minister, Zafer Caglayan, Iranian Ambassador, Bahman Hosseinpour, said that Iran’s offers to expand transportation cooperation and establish joint industrial townships will help cement ties.

Iran and Turkey plan to double the annual trade volume between the two countries from $10 billion in 2008 over a five-year period.

Caglayan also said that “a special team from the Ministry of Foreign Trade and the Ministry of Trade and Industry” is studying the implementation of a industrial township on the common border between the two countries.

Caglayan also added that he will accompany Turkish Prime Minister, Recep Tayyip Erdogan, during his upcoming visit to Tehran.

The two sides plan to sign a free-trade agreement, create a joint economic zone and upgrade the Lake Van Northern Passage Project to an electrified railway in a bid to boost business transactions.

Tehran and Ankara also aim to remove all limits and fees for overland transportation.

original story on  http://www.presstv.ir/detail.aspx?id=108896&sectionid=351020102

Reklamlar

One response to “Iran, Turkey plan to build industrial township

 1. TBMM Adalet Komisyonu, karşılıksız çekin bedelini faiziyle ödeyen kişiler hakkındaki soruşturma, dava ve mahkumiyet kararlarının ortadan kalkmasını öngören Çek Kanunu Tasarısını, alt komisyona sevk etti

  AK Parti Ankara Milletvekili Ahmet İyimaya başkanlığında toplanan Adalet Komisyonu, ticari yaşamı önemli ölçüde etkileyecek düzenlemeler içeren tasarıyı görüşmeye başladı.

  Adalet Komisyonu, tümü üzerindeki görüşmelerin ardından tasarının alt komisyona gönderilmesine karar verdi.

  ADALET BAKANI ERGİN’İN AÇIKLAMALARI

  Adalet Bakanı Sadullah Ergin, Çek Kanunu Tasarısıyla, piyasanın güvenlik içinde çalışabilmesi, karaparanın aklanması ve terörün finansmanı ile mücadele anlayışında yeni düzenlemeler öngörüldüğünü söyledi.

  TBMM Adalet Komisyonunda, Çek Kanunu Tasarısının tümü üzerindeki görüşmeler sırasında bilgi veren Ergin, Çekle Ödemelerin Düzenlenmesi ve Çek Hamillerinin Korunması Hakkında Kanunun, ”çeki güvenilir bir ödeme aracı haline getirmeyi amaçladığını, ancak umut edilenin aksine piyasada karşılıksız çek miktarı ile ceza davalarının arttığını” bildirdi.

  Ergin, şikayet ve talepler doğrultusunda yeni kanun hazırlanması düşüncesinin ortaya çıktığını, bu doğrultuda Adalet Bakanlığınca oluşturulan Çalışma Grubunun hazırladığı Çek Kanunu Tasarısı Taslağının, 59 kurum, kuruluş ve sivil toplum örgütüne görüş için gönderildiğini, ayrıca bakanlık internet sitesinde yayınlanarak kamuoyunun bilgisine sunulduğunu belirtti.

  Tasarıda yer alan yeni düzenlemelerini anlatan Ergin, tacir kişi ile tacir olmayan kişinin düzenleyeceği çeklerin, birbirinden ayrı olacağını ve çeklerin açıkça ayırt edilebilecek biçimde bastırılacağını bildirdi.

  Ergin, hamiline düzenlenecek çeklere ilişkin olarak yeni düzenleme yapıldığını, hamiline düzenlenecek çek yapraklarının, diğer çek defterlerinden açıkça ayırt edilebilecek farklı renk ve boyutta bastırılacağını belirterek, bu çeklere ilişkin işlemlerin işlendiği ayrı çek hesapları açılacağını ve çek yapraklarının üzerinde ”hamiline” ibaresinin matbu olarak yer alacağını vurguladı.

  Bankaların özen ve sorumluluklarının yeniden düzenlendiğini ifade eden Ergin, tasarıda, piyasanın güvenlik içinde çalışabilmesi, karaparanın aklanması ve terörün finansmanı ile mücadele anlayışıyla ilgili yeni düzenlemeler öngörüldüğünü belirtti.

  Karşılıksız çeklerle ilgili ceza sorumluluğunun yeniden düzenlendiğini kaydeden Ergin, suçun karşılığında ceza olarak sadece adli para cezası öngörüldüğünü söyledi. Ergin, ”Bu ceza, 1500 güne kadar adli para cezası olarak belirlenmekle birlikte, sonuçta hükmedilecek adli para cezasının miktarı, çek bedelinin karşılıksız kalan miktarından az olamayacaktır. Yani 3167 sayılı Kanunda yaptırım (80 bin TL’den fazla olmamak kaydıyla) çek miktarıyla belirlenmişken, tasarıdaki yaptırım, çekin karşılıksız kalan kısmıyla sınırlı olarak belirlenmiş ve böylece hakkaniyete uygun bir çözüme gidilmiştir” diye konuştu.

  Tasarıyı hazırlayan bilim komisyonuna başkanlık eden Prof. Dr. Ünal Tekinalp, çek suçlarına ilişkin yürürlükteki kanunun sorunları çözmediğini, birçok kez değişiklik yapılmasına rağmen karşılıksız çek suçlarının arttığını söyledi.

  Tekinalp, bazı küçük şirketlerin, müstahdem ya da başka kişilere çek defterleri aldırarak işlem yaptıklarını ifade ederek, tacir-tacir olmayan ayrımı yapılarak bu durumun önleneceğini kaydetti.

  Komisyona davet edilen kurum ve kuruluşların temsilcilerinden, ”menfaat odaklı tekliflerde bulunmamalarını” isteyen Tekinalp, ”Amacımız, çeki bir ödeme aracı haline getirmektir. Lütfen, teklifler, bu doğrultuda yapılsın” dedi.

  -YARGITAYDA 75 BİN DOSYA-

  Yargıtay 10. Ceza Dairesi Üyesi Ömer Yılmaz Çamlıbel, çek suçlarına ilişkin 2004 yılı dosyalarının Yargıtaya yeni gelmeye başladığını, şu an Yargıtaydaki dosya sayısının 75 bin olduğunu söyledi.

  Bu dosyaların, eski kanuna göre mi yoksa yeni kanuna göre mi sonuçlandırılacağı konusunda kararın siyasi iradeye ait olduğunu ifade eden Çamlıbel, dosyaların zaman aşımına uğrayabileceği uyarısında bulundu. Çamlıbel, ”Yargıtay olarak bu yükün altından kalkarız. Türkiye ekonomisine de yardımcı oluruz. 75 bin dosyayı, 3 yılda bitiririz” dedi.

  Maliye Bakanlığı, Merkez Bankası, Türkiye Bankalar Birliği, BDDK ile MASAK temsilcilerinin görüşlerini açıklamalarının ardından, milletvekilleri söz aldı.

  -”HALKA HİZMET EDEN TASARI DEĞİL”-

  CHP Mersin Milletvekili Ali Rıza Öztürk, tasarının, toplumsal beklentileri karşılamaktan uzak olduğunu ileri sürdü.

  Cezaevlerindeki binlerce insanın sorunu çözmeyeceğini, düzenlemenin bankaların istekleri doğrultusunda hazırlandığını öne süren Öztürk, yükün, bankalar yerine geniş halk kesimleri üzerine yıkıldığını savundu. Öztürk, ”Çek Yasa Tasarısı, Bankalar Birliği Yasa Tasarısıdır. Halka hizmet eden, çeki güvenilir ödeme aracı haline getiren bir tasarı değildir” diye konuştu.

  -”SUÇ İŞLEMİŞ OLANLAR, CEZALARINI ÇEKMELİ”-

  Öztürk, mevcut davaların düşürülmesi, cezaevinde olanları kurtaracak bir düzenleme yapılması gerektiğini söyledi.

  AK Parti Konya Milletvekili Ali Öztürk, mahkemelerin çek suçlarında farklı kararlar verdiklerine işaret ederek, tasarının biran önce yasalaşması gerektiğini belirtti. Cezaların düşürülmesi yönündeki taleplere katılmadığını ifade eden Öztürk, suç işlemiş olanların, cezalarını çekmeleri gerektiğini kaydetti.

  -”CEZAEVLERİNDEKİ İNSANLAR, HABER BEKLİYORLAR”-

  MHP Ordu Milletvekili Rıdvan Yalçın, tasarının hatalarla dolu, beklentileri karşılamaktan uzak olduğunu ileri sürdü.

  ”Cezaevlerindeki insanlar, komisyondan haber bekliyorlar” diyen Yalçın, yasama organının, çek bedelini ödeyemeyenlerin haklı gerekçelerini dikkate alarak, orta yolu bulması ve mağduriyetleri gidermesi gerektiğini söyledi.

  CHP Afyonkarahisar Milletvekili Halil Ünlütepe, 2009 yılının ilk 4 ayındaki ödenmeyen çek sayısının 710 bin 817 olduğunu ifade ederek, bunun, ekonominin dibe vurduğunu gösterdiğini savundu.

  Tasarıyı, ”gelebilecek en kötü tasarı” diye eleştiren Ünlütepe, düzenlemenin sorunları çözmeyeceğini iddia etti.

  CHP Zonguldak Milletvekili Ali İhsan Köktürk de toplumsal ve ekonomik gerçekleri dikkate alacak bir düzenlemeye ihtiyaç olduğunu belirtti.

  AK Parti Kastamonu Milletvekili Hakkı Köylü, karşılıksız çek için ceza öngörülüp öngörülmeyeceği, bankaların sorumluluklarının artırılıp artırılmayacağı konularının alt komisyonda tartışılabileceğini kaydetti. Köylü, karşılıksız çek suçuna yaptırım öngörülmemesi durumunda dolandırıcılığın artabileceği uyarısında bulundu.

  Tümü üzerindeki görüşmelerin ardından tasarı, alt komisyona sevk edildi.

  Adalet Komisyonu Başkanı Ahmet İyimaya, tasarıya ilişkin toplumsal talep olduğuna işaret ederek, Haziran ayı sonuna kadar yasalaşmasının Parlamento’ya yönelik beklentilerin karşılanması bakımından önemli olduğunu söyledi.

  Alt komisyondan çalışmalarını hızlı bir şekilde tamamlamasını isteyen İyimaya, alt komisyon çalışmalarını tamamlamamış olsa da tasarının, 11 Haziran Perşembe günü komisyonda görüşüleceğini belirtti.

  AA

  3.haziran.2009

  https://karsiliksizcek.wordpress.com/2009/08/29/adalet-bakani-sadullah-ergin-adliyeyi-hizlandirin/

Yorum yaparak destek olabilirsiniz

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s