SON DAKİKA! EZEL AKAY SERBEST!


SON DAKİKA! EZEL AKAY SERBEST!
16.10.2009

‘Çek Yasası’na muhalefet’ suçlamasıyla Antalya’da gözaltına alınan yönetmen Ezel Akay, önce çıkarıldığı mahkemece tutuklandı, ardından cezaevine gönderilmek üzereyken serbest bırakıldı. Akay, serbest bırakıldıktan sonra gazetecilerin sorularını cevaplandırdı…

Teslime TOSUN/ANTALYA, (DHA)

ALTIN Portakal Film Festivali için Antalya’da bulunan yönetmen 48 yaşındaki Ezel Akay, İstanbul’da açılan bir dava ile ilgili ‘Çek Yasası’na muhalefet’ suçlamasıyla gözaltına alındı. Akay, çıkarıldığı mahkemece, çekin karşılığı olan 50 bin lirayı mesai saati bitimine kadar ödeyemediği için tutuklandı. Ancak Akay, çekin karşılığı olan 50 bin liranın ödenmesi konusunda mesai bitiminden bir saat sonra anlaşma sağlandığı için serbest bırakıldı. Antalya E Tipi Kapalı Cezaevi’ne götürülürken tutuklanması kaldırılan ve Adliye’ye geri getirilen Akay, “Yapımcı firmayla ve bir şirketle ilgili sorun” dedi. Akay, işlekmlerin ardından oteline döndü.
Yönetmen Ezel Akay, 46’ncı Uluslararası Antalya Altın Portakal Film Festivali için bulunduğu Antalya’da dün akşam giriş yaptığı beş yıldızlı Dedeman Oteli’nde gözaltına alındı. Sabaha karşı saat 04.00’te Antalya Emniyeti Asayiş Şube Müdürlüğü’ne bağlı İnfaz Büro ekipleri, Akay’ı otel odasından kelepçeli olarak çıkarttı. Akay, Asayiş Şube’deki İnfaz Nezarethanesi’ne konuldu.
Sabah erkenden doktor kontrolünden geçirilen Ezel Akay, ifadesinin ardından Adliye’ye sevk edildi. Adliye’nin zemin katındaki genel nezarethanede dün gece kimlik bildiriminden otellerde yakalanan 14 kişiyle birlikte tutulan Ezel Akay, durumunu öğrenmek için telefonla ulaşan festival görevlilerine, “Tanık olarak ifade veriyorum. Bir saate kadar otele dönerim” dedi.
Avukatının, Fatih Cumhuriyet Savcılığı’nda uğraştığını kaydeden yönetmen Akay, kendisine telefonla ulaşan gazetecilere, ödediği bir çekin düşümü yapılmadığı için gözaltına alındığını, serbest kalacağına inandığını kaydetti.

CEZAEVİNE GÖNDERİLİRKEN SERBEST KALDI
Altın Portakal Film Festivali için bulunduğu Antalya’da, İstanbul’da devam eden bir davayla ilgili ‘Çek Yasası’na muhalefet’ suçundan gözaltına alınan yönetmen Ezel Akay, çıkarıldığı mahkemece tutuklandı. Çekin karşılığı olan 50 bin lirayı mesai saati bitimine kadar ödeyemediği için tutuklanan Akay, Antalya E Tipi Kapalı Cezaevi’ne konulmak üzere Adliye’den çıkartıldı.
Ancak Ezel Akay, çekin karşılığı olan 50 bin liranın ödenmesi konusunda mesai bitiminden bir saat sonra anlaşma sağlandığı için serbest bırakıldı. Antalya E Tipi Kapalı Cezaevi’ne götürülürken tutuklanması kaldırılan ve Adliye’ye geri getirilen Akay, serbest bırakıldıktan sonra gazetecilerin sorularını cevaplandırdı. Yönetmen Akay, “Benimle ilgili bir konu değil. Yapımcı firmayla ve bir şirketle ilgili sorun. Benim böyle bir çekten haberim dahi yok. Tutuklanmamdan pay çıkarmak isteyen birileri tarafından bu iş tezgahlandı” dedi. “İhbar mı edildiniz?” sorusuna Ezel Akay, “Bilemiyorum ama bizim sinema sektörüne belli olmaz” cevabını verdi. Akay daha sonra Adliye’den ayrılarak oteline döndü.

http://www.medyatava.net/haber.asp?id=58427  adresinden alıntıdır .

Reklamlar

One response to “SON DAKİKA! EZEL AKAY SERBEST!

 1. Sadullah Ergin: Çek Kanunu ile İlgili Müjde vermek İstiyoruz.

  15 Ekim 2009 10:41
  Ergin:”Cezaevine düşmüş, düşme riski altında olan insanlarımızın sorunu bizim sorunumuzdur. Umut ediyorum, bütçe görüşmeleri başlamadan önce bu konuda düzenleme bekleyenlere müjde vermek nasip olur” dedi.

  Adalet Bakanı Sadullah Ergin, TBMM Adalet Komisyonu gündeminde bulunan Çek Yasa Tasarısına ilişkin çalışmaları bir an önce başlatacaklarını bildirerek, Ergin:’Cezaevine düşmüş, düşme riski altında olan insanlarımızın sorunu bizim sorunumuzdur. Umut ediyorum, bütçe görüşmeleri başlamadan önce bu konuda düzenleme bekleyenlere müjde vermek nasip olur’ dedi.
  Ergin, TBMM Genel Kurulunda, Türk Borçlar Kanunu Tasarısının 1. bölümü üzerinde milletvekillerinin sorularını yanıtladı.
  Çek Yasa Tasarısına ilişkin düzenlemenin, TBMM Adalet Komisyonunda bulunduğunu anımsatan Ergin, ‘çek mağduru’ ifadesinin kullanılmasının doğru olduğunu belirtti. Ergin, çeki keşide etmekten, ödeyememekten dolayı cezaevinde olan, cezaevine girme tehdidi altında bulunanlara işaret ederek, konunun, sadece çekin borçlusu açısından değerlendirilmemesi gerektiğini söyledi. Ergin, çekin alacaklısının da bulunduğunu vurgulayarak, sözlerini şöyle sürdürdü: ‘Çek borçlusu, çek alacaklısı, piyasada dönen çek miktarı, çek aracılığıyla temin edilen likitide ihtiyacını etkileme potansiyelini beraber
  değerlendirme zorunluluğu var. Meclis tatile girmeden önce yapılan değerlendirme toplantısında, piyasada yaklaşık 200 katrilyonun üzerinde likit, nakit para yerine kullanılan çek miktarı olduğu belirtildi. Bu miktarda çekin yerine ikame edeceğimiz bir alternatif koymadan, çeke mevcut olan güveni sarsacak bir tedbiri almanız, piyasadaki faiz oranını, ekonomik dengeleri etkileyebilecek bir hadisedir.
  Cezaevine düşmüş, düşme riski altında olan insanlarımızın sorunu bizim sorunumuzdur. Komisyonda bekleyen Çek Yasasına ait çalışmaları bir an önce başlatacağız. Hükümetin diğer bakanlıklarıyla koordine içerisinde, komisyonda diğer partilerden üye arkadaşlarımızla mutabakat noktasında arayışımız devam
  edecek. Umut ediyorum, bütçe görüşmeleri başlamadan önce bu konuda düzenleme bekleyenlere müjde vermek nasip olur. Bununla ilgili gayretimiz, çalışmamız var.
  Siyasi parti temsilcilerimizle bu diyaloğu önümüzdeki haftadan itibaren devam ettireceğiz.’ Dedi.
  Adalet Bakanı Sadullah Ergin, yargı alanında yapılan çalışmaların, bugün açıklanan ilerleme raporunda da hak ettiği yeri aldığını kaydetti.

  ABDULLAH ORTAÇ
  KAMUDANHABER-ANKARA

  https://karsiliksizcek.wordpress.com/2009/08/29/adalet-bakani-sadullah-ergin-adliyeyi-hizlandirin/

Yorum yaparak destek olabilirsiniz

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s