karşılıksız çek birçok kişinin canını yakmaya devam ediyor.


Çok güncel bir problem olan karşılıksız çek birçok kişinin canını yakmaya devam ediyor.

Karşılığında karşılıksız çekin muhatapları dışında birçok kişi de bu durumun sonuçlarına katlanmak zorunda kalıyor. Son kriz sebebiyle borçların ödenememesi, karşılıksız çek sayısındaki patlama ve bu yüzden intihar eden insanlar… Trajedi sürüp gidiyor. Mevzuat problemleri de öyle. Problem öyle bir hal almış durumda ki her şey sanki bir fasit daire. Bu durum kimisinin ilk defa başına geliyor, kimisi sonuçlarını bilmiyor, kimisi de kriz sebebiyle bile bile bu duruma karşı çıkamıyor. Bu işi bir suç olarak yapanları saymıyorum. Bu konuda değerli okuyucularımdan gelen çok sayıda mektup var. Bunlardan hiç değilse iki tanesini, durumları bu konuda sıkıntı yaşayan birçok kişiye benzemesi ve örnek olması sebebiyle, sizlerle paylaşmak istedim. Hem bu durumda olan diğer kişilere örnek olması, hem adalet duygusu, hem mevzuatla ilgilenenler için örnek oluşturması, hem krizlerin sonuçlarının görülmesi, hem de toplumdaki yıkıcı etkilerinin görülmesi bakımından. Zira hepimiz aynı toplumda yaşıyoruz.
Mektup 1:

Size şu sıralar ülkenin kanayan bir yarasından karşılıksız çeklere verilen cezalarla ilgili küçük bir örnek vermek istiyorum, bu konuyu köşenizde gündeme getirebilirseniz belki kanun koyucularımıza bir ön fikir olabilir. Ben şirket müdürü olarak bir limited şirkette emekliliğimden sonra 10  yıla yakın süre görev aldım. Şirket büyük bir tekstil firmasıydı ve yıllık 15 milyon ABD Doları ihracat yapıyordu. Firma sahibi Türk ama aynı zamanda Alman vatandaşı olmuş birisi. Sektörün yaşadığı sıkıntılar dolayısıyla sıkıntılı günler yaşamaya başladığında ben şirketten ayrıldım. Yaklaşık altı ay sonra da şirket battı. Benim ayrılmadan önce imzaladığım vadeli çekler haricinde fiilen ayrılmamı hukuken ayrılma şekline getirmeyen şirket yetkilileri benim imzamı taklit ederek çek kesmeye devam etmişler. Bütün bu çekler ödenmemiş ve davalar açılmış. Tebligatlar firma adresine yapıldığından davalardan haberim olmadı. Ta ki evime polis gelip beni tutuklayana kadar. İmzaların benim olmadığını ispat edip iade-i mahkeme kararı çıkarıp infazı durdurduk da kurtulabildim. Sonra bütün adliyeleri dolaşıp tüm dosyalara hakim olmaya çalıştık ki ne mümkün onlarca dava çıktı çoğunda tutuklanma kararları verilmiş.

Şimdi ben sürekli kaçak vaziyette bu davaları çözmeye çalışırken, şirketin asıl sahibi elini kolunu sallayarak Türkiye’ye girip çıkıyor, üzerindeki bütün mal varlığını yakınlarının, tanıdıklarının üzerine geçirmiş ve iş yapmaya devam ediyor.  Sanki şirketin ortağıymışım ve kâr ettiği zaman kârı bölüşmüşüm gibi bu çeklerden sadece ben sorumlu oluyorum ve hapisle cezalandırılıyorum. Adaletin ya da  adaletsizliğin böylesi herhalde dünyada görülmemiştir. Aslında alacaklılar onun üzerine gidebilseler belki paralarını kurtarabileceklerken benim gibi emekli ve hiç bir şeyi olmayan birini hapsettirebiliyorlar, şirket sahibine herhangi bir yaptırımda bulunamıyorlar.

Yeni çek yasası tasarısında şirket  müdürleriyle ilgili durum ağırlaştırılarak korunmuş. Lütfen size yalvarıyorum bu konuda yazarsanız belki kanun koyucularımıza örnek teşkil edebilir. Adaletin kötü niyetlilerle iyi niyetlileri ayırt etmesi gerekir diye düşünüyorum. Saygılarımla.

Mektup 2:

Babam bir hafta kadar önce karşılıksız çekten ceza evine girdi. Ben bir üniversitede öğrenim görmekteydim. Şu an devam edemiyorum. İş arıyorum. Bir yerde tezgâhtarlık yaparak bu ödeyemediği parayı bizim bir şekilde bulabilmemiz imkânsız. Şu zamana kadar şantiyelerde çalışıyordu. Bir kız kardeşim var. Ailemizde erkek yok bu yüzden bir şekilde işini devam ettiremiyoruz. Eğer çalışırsa babam eminim bu parayı bulabilir. Lise ve üniversiteyi adı çok iyi bilinen yerlerde okudum

MuhasebeTürk sitesinden alıntıdır. Yazının tümünü okumak için bu linke tıklayabilirsiniz.

Önerdiğim yazılar

Reklamlar

Yorum yaparak destek olabilirsiniz

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s