Türk Ceza Kanunu’nun 5. Maddesi Bağlamında Karşılıksız Çek Keşidesinin Suç Olmaktan Çıkarılması Tartışmaları


Baro’dan ÇEK konferansı

Konya Barosu tarafından “Türk Ceza Kanunu’nun 5. Maddesi Bağlamında Karşılıksız Çek Keşidesinin Suç Olmaktan Çıkarılması Tartışmaları” konulu konferans düzenlendi.

Konferansa konuşmacı olarak katılan İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi Ceza ve Ceza Hukuku Anabilim Dalı Başkanı Adem Sözüer, ortak hukuk ilkesi kanunları geçerli olması gerektiğini belirterek, Yeni Türk Ceza Kanunu’na(TCK) göre sadece Çek kanunu’nun geçerli olarak uyumlaştırılmadığını söyledi.

Yeni Türk Ceza Kanunu’na göre 1 Ocak 2009 tarihinden itibaren çek kanunu ile açılan davaların beraat verilmesi gerektiğini belirten Sözüer, TCK 5. maddesinin hiç yürürlüğe girmemiş gibi kararlar alındığını ifade etti. Kanunun uygulama aşamasında belirsizliklerin olduğunu vurgulayan Sözüer, karşılıksız çek keşidesinde kasti olup olmadığı konusundaki  belirlenmenin yapılamayacağını söyledi. Adliyelerdeki karşılıksız çek davalarının büyük bir yük oluşturduğunu ifade eden Sözüer,dünyada da çek düzeninde tek kaldığımıza ve diğer ülkelerde çek konusunda bankaların sorumluklukların çok olduğundan herkese çek verilmediğine dikkat çekti. Karşılıksız çek cezalarında adil uygulanabilir cezalar gerektiğini ifade eden Sözüer, kasti olarak ödemeyenler ve gerçekten ödeyemeyenler için ayrı müeyyidelerin uygulanması gerektiğini belirtti. Yasa uygulanabilir hale getirildiği taktirde, çek düzenin değişmesi için bir fırsat olduğuna vurgulayan Sözüer, ticari hayat için güven ortamının sağlanarak modern sistemlere geçilmesi gerektiğini söyledi.

18.Şubat.2009 tarihinde http://www.haberk.com adresinde alıntı yapılmıştır.

Reklamlar

18 responses to “Türk Ceza Kanunu’nun 5. Maddesi Bağlamında Karşılıksız Çek Keşidesinin Suç Olmaktan Çıkarılması Tartışmaları

 1. ÇEK MAĞDURLARI DERNEĞİ MECLİS ÇIKARMASI VİDEO GÖRÜNTÜLERİ

  BURHAN İŞCAN

 2. ………

 3. KATILIM YETERLİ DEĞİLDİ
  (yazının altına DİKKAT! başlığı ile yeni bir çağrı ekledik DİKKAT! 25 HAZİRAN 2009)

  MECLİS EYLEMİ

  KATILIM YETERLİ DEĞİLDİ.

  MECLİS EYLEMİ SİYASİ İKDİDARIN VE MUHALEFET PARTİLERİNİN GÜNDEMİNİ DEĞİŞTİRDİ.

  YETERLİ KATILIM OLSAYDI TBMM NİN GÜNDEMİ DEĞİŞECEKTİ VE ÇEK MAĞDULARINA ÖZGÜRLÜK UMUT DEĞİL GERÇEK OLACAKTI.

  CHP GENEL BAŞKANI DENİZ BAYKAL GRUP KONUŞMASINDA ÇEK MAĞDURLARINA VE ÇEK KANUNA ÖNEMLİ YER VERDİ.

  CHP GRUP BAŞKAN VEKİLİ MAĞDURLARLA UZUN BİR TOPLANTI YAPTI.

  İYİMAYA MECLİS EYLEMİNE KATILAN ÇEK MAĞDURLARI İLE 40 DAKİKAYI AŞAN BİR TOPLANTI YAPTI.

  İYİ MAYA AV. RAHMİ OFLUOĞLU VE MAĞDURLARI DİNLEDİKTEN SONRA BİR KONUŞMA YAPTI. KONUŞMASINDA:

  -BENİM GÖRÜŞÜME GÖRE 3167 SAYILI KANUNUN CEZA İÇEREN HÜKÜMLERİ YÜRÜRLÜKTE DEĞİLDİR, AMA YARGITAY BENİM GÖRÜŞÜMDE DEĞİL. BEN HALA BU GÖRÜŞÜN ARKASINDAYIM,

  TATİLDEN ÖNCE ÇEK KANUNUN GÖRÜŞÜLMESİ ÇOK ZOR,

  ADADEL BAKANINA GİDİN, BU SİYASİ İRADE İŞİ, SİYASİ İRADE EVET DESİN İKİ SAATTE BU İŞ HALLEDİLİR.

  KILIÇDAROĞLU BİZİM ÇEK SORUNUNU ÇÖZECEK GÜCÜMÜZ YOK, AKP ÜZERİNDE BASKI KURUN, ETKİLİ KİŞİLERİ ZİYARET EDİN ŞEKLİNDE AÇIKLAMALARDA BULUNDU.

  KATILIM YETERLİ DEĞİLDİ

  Katılımın yeter olmamasına rağmen çok önemli başarılar sağlandı. Katılım yeterli olsa idi çek sorunu kısa sürede çözülürdü. Bu katılımla iktidar partisi dahil siyasi partilerin gündemi değiştirildi, yeterli katılım olsa idi TBMM nin gündemi değişirdi ve çek mağdurlarına özgülük yolu açılırdı. Bu hali ile umutlar Ekim ayına yeni yasama dönemine kaldı.

  BÜYÜK KATILIMLI MECLİS EYLEMİ İÇİN GÖRÜŞ BELİRTMENİZİ BEKLİYORUZ.

  DİKKAT!

  ZAMANSIZ EYLEM, DİKKAT KAZANILANLAR KAYBEDİLEBİLİR

  ZAMANSIZ EYLEM KAZANILANLARI DA ELDEN ALIR.

  EYLEMDE ZAMANLAMA BAŞARININ ÖN KOŞULUDUR

  ACELECİLİK BAŞARISIZLIĞIN BAŞTA GELEN NEDENİDİR

  ÇEK MAĞDURLARININ 23 HAZİRAN EYLEMİ ZAMANLAMA AÇISINDAN MÜKEMMELDİ VE CÜRMÜNDEN BÜYÜK ETKİ GÖSTERDİ, ANCAK KATILIM YETERSİZDİ.

  MAĞDURLAR BUNDAN SONRAKİ EYLEMLERİNDE ZAMANLAMAYA DİKKAT ETMELİLER, YOKSA 23 HAZİRAN EYLEMİNİN KAZANIMLARI DA KAYBEDİLEBİLİR.

  MECLİS TATİL YOLUNA GİRMİŞSE 100 KİŞİ İLE BU KARAR DURDURULAMAZ. 500 KİŞİ, 1000 KİŞİ BELKİ. BU SAYI DA ŞİMDİLİK YOK GİBİ. O ZAMAN YAPILACAK, ÖRGÜTLENMEYİ DERİNLEŞTİRMEK, KAMUOYU OLUŞTARMAK VE İYİ BİR ZAMANLAMA İLE ETKİN EYLEMLER YAPMAK. -AV. RAHMİ OFLUOĞLU

  AHKAM KESMEYİ BIRAKIP OLMAYAN ÇEK MAĞDURLARI DERNEĞİNİ OLUŞTURUN. ORAYA GİDİP GERÇEĞİ GÖRENLERDEN BİRİSİ DE SAYIN OFLUOĞLUDUR. YUKARIDA BAHSETTİĞİ 2 SAAT İÇİNDE OLUŞACAK DURUMA ŞAHİT OLMUŞTUR. VE KAHROLMUŞTUR. ORDA YAŞANANLARI ÜST ÜSTE 2 HAFTA YAŞADIM. ÇEKİRGE BİR SIÇRAR İKİ SIÇRAR MİSALİ BU SEFER ZAFERE SIÇRAMAK İSTİYORUM. BİLMEDİĞİNİZ ŞEYLERLE AHKAM KESMEYİ BIRAKIP, GERÇEĞİ ELDE ETMEYE BAKALIM. BEN KİMSENİN ONURUNA LAF ETMEM EDEMEM. AMA KİSEYEDE BU HAKKI VERDİRMEM. BANA KIZGIN OLAN DOSTLAR ASLINDA KENDİNİZE KIZIN. AT GÖZLÜKLERİ TAKARAK MESELELERE OBJEKTİF BAKAMAZSINIZ. ÖNCEKİ HAFTA MECLİSE İLK GİTTİĞİMDE BU İKİ SAATLİK GERÇEĞİ GÖRDÜM. 23 HAZİRAN İÇİN ÇAĞRIMDA ÜSTÜNE BASA BASA BUNU ANLATTIM. SAYIN İYİMAYA BU GERÇEĞİ BİZE TEKRAR SÖYLEYİNCE HÜNGÜR HÜNGÜR AĞLADIM. İNANÇSIZLIKLA DOLU AHKAM KESMELER VE BAŞIBOŞ ÖRGÜTSÜZ BİREYSEL ÇABALARLA BU İŞN HAL OLACAĞINI ZANNETMELER. BUNLARI OKUDUKÇA ÇİLEDEN ÇIKIYORUM. ŞİMDİ İNTERNETTE GOOGLE GİRİN. ÇEK MAĞDURLARI DERNEĞİ DİYE YAZIN. İŞTE SİZE GERÇEKTE OLMAYAN BİR SİVİL TOPLUM ÖRGÜTÜNÜN BAŞARISI. BU ÖRGÜT PAZARTESİ VARLIĞINI KANITLARSA ZAFERİNİ DE KAZANIR. 2 SAAT DOSTLAR. İNANIN 2 SAAT. BIRAKIN BENİMLE HİZİPLEŞMEYİ. KAZANIN BU ZAFERİ. BEN SİZDEN BİR ŞEY İSTEMİYORUM. ZAFERDEN SONRA İSTERSENİZ HER GÜN KÜFREDİN BANA. AMA BU ZAFERİ KAZANIN. LÜTFEN GERÇEĞİ GÖREN DUYAN 17 KİŞYE KULAK VERİN. AHKAM KESMEYİ BIRAKIN.
  LÜTFEN. BURHAN İŞCAN

  DOSTLARIM; KANDİLİNİZ HAYIRLARA VESİLE OLSUN . KUTLARIM.
  HAK ŞERLERİ HAYREYLER
  SANMAKİ GAYREYLER
  ARİF ONU SEYREYLER
  GÖRELİM MEVLAM NE EYLER
  NEYLERSE GÜZEL EYLER.

 4. 23 HAZİRAN 2009 SABAH 09.30 MECLİS BAHÇESİNDE SEVGİ EYLEMİ VAR
  HAK AŞKINA HAK ARIYAN DOSTLAR İÇİN DAVETTİR.

  ARKADAŞLAR PRESSTÜRK(YAZILARIMI OKUYANLARDAN BELLİ) –WORDPRESS ÇEK SUÇLARI(YORUMCULARI) –AV. RAHMİ OFLUOĞLU BLOGSPOT(YORUMCULAR)-cek-magdurlari blogspot.com KATILIMCILARI İLE SAYIMIZ BİR HAYLİ KALABALIK GÖZÜKÜYOR. İNŞALLAH BU DURUMDA ŞEKİLDE KALMAZ. HER FIRSATTA DEDİĞİM GİBİ; “ŞEKLİN ARKASINA SIĞINMIŞ SAHTEKARLIKTAN NEFRET EDİYORUM”
  HAKİKİ SAYI MECLİS BAHÇESİNDE BELLİ OLACAK.

  MECLİS BAHÇESİNE HER KES TEK TEK GİRECEK, TOPLU DEĞİL. BAHÇEDE ANA BİNA ÖNÜNDE ÇİÇEKLERİMİZİ VERECEĞİZ. HER HANGİ BİR TAŞKINLIK İSTEMİYORUM ZİRA “İNSANLAR KONUŞA KONUŞA ANLAŞIR”

  GÖNÜLLER YAPMAYA GELDiM
  Benim bunda kararım yok, bunda gitmeye geldim
  Bezirganım mataım çok, alana satmağa geldim.
  Ben gelmedim da’vi(KAVGA) için benim işim SEVİ için
  Dostun evi gönüllerdir, gönüller yapmağa geldim *** ***
  Dost eşruğu deliliğim, aşıklar bilir neliğim
  Devşuruben ikiliğim, birliğe bitmeye geldim
  Yunus Emre aşık olmuş, ma’şuka derdinden olmuş
  Gerçek erin kapısında ömrüm harcamaya geldim (YUNUS EMRE)

  BİZİM DAVAMIZ;
  BİZ SAHTEKAR VE DOLANDIRICI DEĞİLİZ,
  BİZ AF BEKLEMİYORUZ. 31.12.2008 TARİHİNİN BİTMESİ İLE BAŞLAYAN HAKKIMIZI İSTİYORUZ.
  BİZLER ÖZGÜRLÜKLERİMİZİ, İŞLERİMİZİ AŞLARIMIZI VE YAKINLARIMIZI ELLERİMİZDEN ALAN YASALARDA İSTEMİYORUZ.
  ASLA KAVGA ADAMI DEĞİLİZ. BİZLER HAK AŞKINA HAK İSTİYORUZ. BİZLER İŞLERİMİZİ, YUVALARIMIZI TEKRAR KURUP AŞIMIZI PAYLAŞMAK İSTİYORUZ.
  BİZLER ESNAF OLARAK YILLARCA DEVLETİMİZE HİZMET ETTİK. BİZE HİZMET ETSİNLER DİYE MECLİSE GÖNDERDİKLERİMİZİN BİZİM İÇİN NE YAPTIKLARINI GÖZÜMÜZLE GÖRMEK İÇİN MECLİSE GİDİYORUZ.
  ONLARA SELAMLAR, ÇİÇEKLER GÖTÜRMEYE GİDİYORUZ.
  SAYGILAR SUNARIM
  BURHAN İŞCAN 0 537 3704830

  NOT; SAYIN OFLUOĞLU SAYIN BAYKALLA VE MİLLET VEKİLLERİ İLE GÖRÜŞECEK. ŞHOV TV VE DİĞER HABER KANALLARI APORTTA BEKLEYECEK YASA TASLAĞININ HAZIR OLDUĞUNU BİLYORUM. BELKİ YASAYI O GÜN İÇİNDE BİLE ÇIKARTTIRABİLRİZ.. LÜTFEN HAKLI İKEN HAKSIZ DURUMA DÜŞECEK BİR HAREKET İSTEMİYORUM SAYGILARIMLA .

 5. merhaba ben yurt dısına ıs yapıyodum bellı odeme alıp bazı odemelerı yapabıldım ama suan oradakı paramda cok cıddı sıkıntı var ama burda ceklerım yazıldı odeyemıyorum bana bı akıl verın ne yapıyım tesekkurler

 6. bu konu ile ilgili benimde sıkıntım var işime gücüme bakamıyorum hatır çekleri sebebiyle işimi gücümü zaten kaybettim ödeyebildiğimi ödedim ama yettiremedim.işimi sattım kendi borçlarımı kapatmaya çalıştım.şu an bir kaç tane hatır çeki sebebiyle aranmam var.ve bu çekler factoring ve tefecilerde.çek benim borçlu başkası.karşı taraflardan bilindiği halde karar aldırdılar yakalanmam için.neyse benim anlamadığım infazların kaldırılması kararını veren hakimlerimiz kanunu uygulayabiliyorda bu tefeci ve factoringlerin başvurduğu mahkemelerdeki hakimlerimiz neden kararlarını bu yönde veremiyorlar.kanunu hangi hakimlerimiz doğru biliyor anlamadım ve farklı kararlar veren bazı hakimlerimizin alacaklı firmalarla farklı ilişkisimi var.bazı factoring ve tefecilik işi ile uğraşan kişiler tesadüfdürki her dava dosyalarını aynı mahkeme ve aynı hakim den gördürüyor.vede kesinlikle ne şartta olursa olsun kararlarını istedikleri gibi aldırıyorlar.umarım bu çek kanununu bütün hakimlerimiz aynı şekilde algılayıp o yönde kara verirler.yazımda kimseyi hiç bir şeyle itham etmiyorum.umarım yanlış anlaşılmaz.sorunum çoğu arkadaşımız gibi tutuklama kararlarının kalması ve işimize bakıp çoluğumuza çocuğumuza ekmek aş kazanıp daha sonrada borçlarımızı ödemek istememizdir.

 7. Daire:10
  Tarih:2009
  Esas No:2007/11212
  Karar No:2009/2458
  Kaynak:MAHKEME DOSYASI
  İlgili Maddeler:TCK 5, 20/2, 60
  İlgili Kavramlar:TÜZEL KİŞİLER HAKKINDA CEZA YAPTIRIMI UYGULANAMAZ

  Karşılıksız çek keşide etmek suçundan sanıklar Ahmet Ç…….. ve Ç.LTD. hakkında ANTALYA 2. Asliye Ceza Mahkemesi’nce yapılan yargılama sonucu, 03.06.2004 tarihinde 2004/300 esas ve 2004/590 karar sayı ile kurulan mahkumiyet hükmünün sanıklar tarafından temyiz edilmesi üzerine, dava dosyasının Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı’nın onama isteyen tebliğnamasi ile 18.07.2007 tarihinde Dairemize gönderildiği anlaşıldı. Dosya incelendi.

  GEREĞİ GÖRÜŞÜLÜP DÜŞÜNÜLDÜ:

  1- 3167 sayılı Kanunun 4814 sayılı Kanunla değişik 3. maddesinin 2.fıkrası ile 5.maddesinin 1 ve 2. fıkralarına, ayrıca Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nca hazırlanarak 09.04. 2003 tarihli Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe giren 2003/1 sayılı Tebliğin geçici 2. maddesine göre;4813 sayılı Kanunun yürürlüğe girdiği 08.03.2003 tarihinde önce veya sözü edilen Tebliğin yayımını izleyen üçüncü ayın sonu olan 31.07.2003 tarihine kadar düzenlenmiş çeklere vergi kimlik numarası yazılmamış olmasının “çekin geçerliliğini etkilemeyeceği”, 31.07.2003 tarihinden sonra düzenlenen çeklere vergi kimlik numarasının yazılmamış olması durumunda ise “çekin geçerli olmayacağı” kabul edildiğinden; keşide tarihi 30.10.2003 0lan üzerinde vergi kimli numarası bulunmayan çekin belirtilen dönemde ileri tarihli olarak düzenlenip düzenlenmediği ve muhatap banka tarafından sanık şirketin elindeki çek defterinin yenisi ile değiştirilip değiştirilmediği araştırılarak, sonucuna göre sanık Ahmet’in hukuki durumunun belirlenmesi gerekirken, eksik araştırma ile yazılı biçimde mahkumiyet kararı verilmesi,
  2- 31.12.2008 tarihine kadar 3167 sayılı Kanun’un, 5237 sayılı Kanun’un birinci kitabında yer alan düzenlemelere aykırı hükümlerine ilişkin yeni bir yasal düzenleme yapılmadığı dikkate alınarak, TCK’nın 5, ve 20/2. ve 60 maddeleri ile 5560 sayılı Kanun’la değişik 5252 sayılı Kanun’un geçici 1.maddesi uyarınca, tüzel kişiler hakkında ceza yaptırımı uygulanmasına olanak bulunmaması,
  3- Kabule göre; ağır para cezasının; 5083 sayılı Kanun’un 1 ve 2, 5252 sayılı Kanun’un 5/1 maddeleri ile 01.01.2009 tarihinde yürürlüğe giren Bakanlar Kurulunun 04.04.2007 tarih ve 2007/11963 sayılı kararının 1.maddesi uyarınca belirlenmesinde ve adli para cezasına dönüştürülmesinde zorunluluk bulunması,
  Bozmayı gerektirmiş, sanıkların temyiz itirazları bu nedenle yerinde görülmüş olduğundan, hükmün isteme aykırı olarak BOZULMASINA, 23.02.2009 tarihinde oybirliğiyle karar verildi.
  Başkan Üye Üye Üye Üye

 8. Karşılsız çek cezası kalkmalı diyenlerdenim benimde karşılıksız çek cezam var ve bundan sebeb iş yapamaz hale geldim niyetim çeklerimi ödemek asla aksini düşünmedm ama cezam yüzünden adım atamaz hale geldim otobüse münübüse binemiyorum kontrol olacak hapse düşecem diye sokağa çıkamıyorum eğer ceza evine düşersem çeklerimi nasıl ödücem bilemiyorum .
  eğer işlerimi takip edebilirsem çeklerimi de öder aileminde geçimini idame ederim bu düşünce ve mantıkla yola çıkarak cezaların kaldırılması nı çok mantıklı buluyorum.
  evet alacaklı bakımından yaptırım kalmıcak gibi bir korkunun olması doğaldır haklıdırlırlar belki ama birde bu tarafından bakalım dedim adam ceza evinde paramı kazancak ta çeki ödicek bir düşünelim.teşekkürler.

 9. bu düzenleme çok geç kalmış onbinlerce insan bundan magdur olmuş cezaevinde ama yinede geç bile olsa cezanın kaldırılması çok dogru ve yerinde bravo sn prf adem sözüeri kutluyorum adalet yerini buluyor geçte olsa ayrıca karar veren hakimleride kutluyorum

 10. sacmalık ıste parası olsa zaten oder ben devlet e ıs yaptım hakedısımı alamadım ısımle ılgılı pıyasaya cek kesdım ceklerım yazıldı sımdı kım suclu benmı devletmı ?

 11. mrblar
  benim çok merak ettiğim konuların başında
  karşılıksız çekten dolayı hapis neden var.yani hapis yatınca o para ödenmiş mi sayılıyor.bu durumda alacaklı olan firma veya sahış sonuçta ne alıyor
  bu karar yeni düzenlemede ne olacak hapis cezası kalkarsa borçlu olan sahıs geçde ödese alacaklının eline para geçer

  • yusuf bey haklısınız,

   Karşılık Çek tazminatı uygulamasına geçilirse anlamını bulacak sanırım.

   -“karşılıksız çek” keşidecisi %10 tazminat verir.
   -mükerrer olanlar hapis istemiyle dava açılır.

   iyi çalışmalar.

 12. KARŞILIKSIZ ÇEKLERE PARA CEZASI ÖDENMEYİNCE HAPİS CEZASINA ÇEVRİLMESİ TAMAMEN ÇEK HAMİLİNE SIKINTIYA SOKMAKTADIR.BANKALARIN BU KONUDA HİÇBİR SORUMLULUĞU BULUNMAMAKTADIR.ZATEN ZAR ZOR GEÇİMİNİ SAGLAYAN VATANDAŞIN ÇEKTEN DOLAYI HAPSE GİRMESİYLE KİMLERİN ZARAR GÖRECEĞİ KİMİN BU İŞTEN FAYDA GÖRECEĞİ TARTİŞILMALI.ÇÖZM OLARAK TİCARETTE ÇEKİN ARKASINDAKİ CİROLAR BİRBİRİNDEN SORUMLU OLMALI FATURAYLA ÇEK ARASINDA BAĞLANTI KURULMASI LAZIM.OYSA BU ÇEK KANUNUNDA ÇEK HAMİLİYLE SON CİRO KARŞI KARŞIYA GELMEKTEDİR.EN DOĞRUSU CİRANTOLARIN BİRBİRLERİNE KARŞI SORUMLULUKLARI VE YAPTIRIMLARI OLMALIDIR.ÇÜNKÜ HATIR ÇEKLERİ SEBEBİYLE BİRÇOK İNSAN CEZA ALMAKTA ASIL SUÇLULAR SERBESTÇE DOLAŞMAKTA VE BAŞKA KURBANLAR BULMAKTADIRLAR ADALET BUNUN NERESİNDE

  • Fatura-çek arasında bağlantı kurulduğunda tam anlamıyla ticari kredi olacaktır.

   Nasıl bir düzenleme yapılır, ne zaman yapılır ?

   bekliyoruz.

   • düzenleme için hala beklenmektedir.


    Kemal KILIÇDAROĞLU ‘na açık mektup yazıyoruz. Yaşasın tam bağımsız ve adil Türk Yargısı ! Yaşasın demokrasinin beşiği olan tam bağımsız Türkiye Büyük Millet Meclisi !

    ******

    Adalet komisyonun sayın üyeleri;

    Görüşmekte olduğunuz çek kanundan hapis cezasının ve hapis cezasına yol açabilecek düzenlemlerin çıkartın lütfen. yuvalar yıkılmasın. hapis yatarak borç ödenmez.

    Ahmet İyimaya Başkan AK Parti Ankara
    Hakkı Köylü Başkanvekili AK Parti Kastamonu
    Mehmet Emin Ekmen Sözcü AK Parti Batman
    İlknur İnceöz Katip AK Parti Aksaray
    Ahmet Aydın Üye AK Parti Adıyaman
    Zekeriya Aslan Üye AK Parti Afyonkarahisar
    Yılmaz Tunç Üye AK Parti Bartın
    Mehmet Tunçak Üye AK Parti Bursa
    Mehmet Salih Erdoğan Üye AK Parti Denizli
    Celal Erbay Üye AK Parti Düzce
    Veysi Kaynak Üye AK Parti Kahramanmaraş
    Ali Öztürk Üye AK Parti Konya
    İhsan Koca Üye AK Parti Malatya
    Mustafa Hamarat Üye AK Parti Ordu
    Yahya Akman Üye AK Parti Şanlıurfa
    Halil Ünlütepe Üye CHP Afyonkarahisar
    Turgut Dibek Üye CHP Kırklareli
    Ali Rıza Öztürk Üye CHP Mersin
    Rahmi Güner Üye CHP Ordu
    Ali İhsan Köktürk Üye CHP Zonguldak
    Hamit Geylani Üye DTP Hakkari
    Osman Ertuğrul Üye MHP Aksaray
    Metin Çobanoğlu Üye MHP Kırşehir
    Rıdvan Yalçın Üye MHP Ordu

    *****

    Avrupa Birliği uyum komisyonu’ nun sayın üyeleri,

    görüşmekte olduğunuz çek kanundan hapis cezasının ve hapis cezasına yol açabilecek düzenlemlerin çıkartın, lütfen. yuvalar yılkılmasın. hapis yatarak borç ödenmez.

    Yaşar Yakış Başkan AK Parti Düzce
    Lutfi Elvan Başkanvekili AK Parti Karaman
    Onur Başaran Öymen Başkanvekili CHP Bursa
    Fazilet Dağcı Çığlık Sözcü AK Parti Erzurum
    Osman Çakır Katip MHP Samsun
    Afif Demirkıran Üye AK Parti Siirt
    Burhan Kayatürk Üye AK Parti Ankara
    Yusuf Ziya İrbeç Üye AK Parti Antalya
    Cevdet Yılmaz Üye AK Parti Bingöl
    İbrahim Kavaz Üye AK Parti Erzurum
    Mustafa Öztürk Üye AK Parti Hatay
    Mehmet Sait Dilek Üye AK Parti Isparta
    Mehmet Beyazıt Denizolgun Üye AK Parti İstanbul
    Taha Aksoy Üye AK Parti İzmir
    Musa Sıvacıoğlu Üye AK Parti Kastamonu
    İsmail Hakkı Biçer Üye AK PartiKütahya
    Cüneyt Yüksel Üye AK Parti Mardin
    Çağla Aktemur Özyavuz Üye AK Parti Şanlıurfa
    Nevingaye Erbatur Üye CHP Adana
    Mustafa Şükrü Elekdağ Üye CHP İstanbul
    Algan Hacaloğlu Üye CHP İstanbul
    Osman Coşkunoğlu Üye CHP Uşak
    Ahmet Kenan Tanrıkulu Üye MHP İzmir
    Mithat Melen Üye MHP İstanbul
    Bengi Yıldız Üye DTP Batman
    Hüseyin Pazarcı

    ******

    Ayşe ARMAN, Zafer ÇAĞLAYAN ve Kemal KILIÇDAROĞLU ‘na Türkiye’de yaşanan bu hukuk depremi ile ilgilenmeleri için mektup yazıyoruz. Desteğinizi bekliyoruz.

    • Sayın Mehmet Zafer ÇAĞLAYAN,

     Size açık bir çağrı yapıyoruz. Ticaret erbabı mağdurdur. Çek yasası mağdurları oluşmuştur.
     alacaklı ve borçlu tarafta mağdurlar çığ gibi çoğalmaktadır.
     Ekonomik krizin faturası KOBI lere ödetilmek istenmektedir.
     Buna dur deyiniz. Bize çek yasası mağdurlarına destek olunuz.
     Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’ne uygun bir çek yasasının çıkması için destek veriniz.

     Bizler internetde, özgür bloglar aracılığıyla toplanan çek yasası mağdurlarıyız. Adil bir çek yasası çıkmasını talep ediyoruz. Bu amaçla Sayın Mehmet Zafer ÇAĞLAYAN, Sadullah ERGİN, Kemal KILIÇDAROĞLU ve Ayşe ARMAN ‘a açık duyuru yapıyoruz. Bizim çağrımızı duyunuz.

     Çek yasası mağdurları ile ilgileniniz.

     KEMAL KILIÇDAROĞLU Kimdir ?
     İSTANBUL Milletvekili, Cumhuriyet Halk Partisi
     Kemal Kılıçdaroğlu, 17 Aralık 1948’de Tunceli Nazimiye’de doğdu. Babasının adı Kamer, annesinin adı Yemuş’tur. Ekonomist ve Maliyeci; Ankara İktisadi ve Ticari İlimler Akademisi’ni bitirdi. Maliye Bakanlığı’nda Hesap Uzmanı, Gelirler Genel Müdürlüğü Daire Başkanı ve Genel Müdür Yardımcısı, Bağ-Kur Genel Müdürü, SSK Genel Müdürü olarak görev yaptı. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Müsteşar Yardımcılığı görevini yürüttü. Hacettepe Üniversitesi’nde Öğretim Görevlisi olarak ders verdi. İş Bankası Yönetim Kurulu Üyeliğine getirildi. Değişik gazete ve dergilerde yayınlanmış çok sayıda makalesinin yanı sıra ayrıca üç kitabı yayınlandı. Ekonomik Trend Dergisi tarafından verilen “Yılın Bürokratı” ödülünü aldı. 22. Dönem İstanbul Milletvekili. Orta Düzeyde Fransızca bilen Kılıçdaroğlu, evli ve 3 çocuk babasıdır.

     MEHMET ZAFER ÇAĞLAYAN Kimdir ?

     ANKARA Milletvekili, Adalet ve Kalkınma Partisi
     Mehmet Zafer Çağlayan, 15 Kasım 1957’de Muş’ta doğdu. Babasının adı M.Salih, annesinin adı Muhlise’dir. Makine Mühendisi ve Sanayici; Gazi Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Makine Mühendisliği Bölümü’nü bitirdi. Sanayici olarak çalıştı. 1987’de Ankara Sanayi Odası’na Oda Meclisi Üyesi oldu. 1989’da Ankara Sanayi Odası Yönetim Kurulu Üyesi, 1991’de Başkanvekili ve 1995’de Yönetim Kurulu Başkanı olarak, 2007’ye kadar bu görevini sürdürdü. Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nde üç dönem Başkan Yardımcılığı görevinde bulundu. TOBB Ekonomi Teknoloji Üniversitesi ile Türkiye Ekonomi Araştırma Vakfı’nın Mütevelli Heyet Üyesi oldu. 60. Hükümet’te Sanayi ve Ticaret Bakanı olarak atandı. Hükümette yapılan değişiklikte, Devlet Bakanlığı görevine getirildi. İngilizce bilen Çağlayan, evli ve iki çocuk babasıdır.

     SADULLAH ERGİN Kimdir ?
     HATAY Milletvekili, Adalet ve Kalkınma Partisi
     Sadullah Ergin, 6 Temmuz 1964’te Hatay Antakya’da doğdu. Babasının adı Mehmet İsmet, annesinin adı Hatice’dir. Avukat; Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi’ni bitirdi. Hatay Vakıflar Bölge Müdürlüğü’nde kurum avukatı olarak çalıştı. Serbest avukatlık yaptı. Çeşitli dernek ve cemiyetlerde yöneticilik görevlerinde bulundu. Adalet ve Kalkınma Partisi Kurucu Üyesi oldu. 22. Dönem Hatay Milletvekili. 60. Hükümet’te Adalet Bakanlığı görevine atandı. İyi düzeyde İngilizce bilen Ergin, evli ve 3 çocuk babasıdır.

     Sayın Türkiye Büyük Millet Meclisi İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu üyeleri,

     Çek yasası nedeniyle insan hakları ihlalleri olmaktadır.
     -Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi açıkca ihlal edilmektedir.
     -Farklı mahkemeler farklı kararlar vermektedir.
     -Savunması bile alınmayan kişilere, sırf şikayet üzerine hapis cezası verilmektedir.
     -Cezaevlerindeki mağdurlar umutlarını yitirmektedir.
     -Mağdurlar haklarını arayamamakta, sinmektedirler.

     bize yardım ediniz. Adil bir çek yasası için destek veriniz.

     İnsan haklarıyla insandır. İnsan hakları hemen şimdi !

     Mehmet Zafer Üskül Başkan AK Parti Mersin
     Halide İncekara Başkanvekili AK Parti İstanbul
     Mehmet Ekici Başkanvekili MHP Yozgat
     Abdurrahman Kurt Sözcü AK Parti Diyarbakır
     Ayşe Jale Ağırbaş Katip DSP İstanbul
     Ahmet Koca Üye AK Parti Afyonkarahisar
     Kazim Ataoğlu Üye AK Parti Bingöl
     Mehmet Ocakden Üye AK Parti Bursa
     Murat Yıldırım Üye AK Parti Çorum
     Mithat Ekici Üye AK Parti Denizli
     Mustafa Ataş Üye AK Parti İstanbul
     Erdal Kalkan Üye AK Parti İzmir
     Fatih Arıkan Üye AK Parti Kahramanmaraş
     Ahmet Gökhan Sarıçam Üye AK Parti Kırklareli
     Kerim Özkul Üye AK Parti Konya
     Cemal Yılmaz Demir Üye AK Parti Samsun
     Ali Rıza Ertemür Üye CHP Denizli
     Çetin Soysal Üye CHP İstanbul
     Ahmet Ersin Üye CHP İzmir
     Malik Ecder Özdemir Üye CHP Sivas
     Akın Birdal Üye DTP Diyarbakır
     Şenol Bal Üye MHP İzmir
     Gürcan Dağdaş Üye MHP Kars

     Sayın Türkiye Büyük Millet Meclisi Sanayi, Ticaret, Enerji, Tabii Kaynaklar, Bilgi Ve Teknoloji Komisyonu üyeleri,

     Çağdaş bir çek yasası için mağdurlara yardım ediniz. Türkiye bir ekonomik krizin etkisi altındadır. Suyu kesmek değil, suyun akışını arttırmak istiyoruz. İşletmeler çalışsın, işçiler maaş alsın istiyoruz. Karşılıksız çekin cezası hapis olmamalıdır.

     Adil bir çek yasası için yardım ediniz.

     Ekonomik krizi biz çıkarmadık. Ekonomik krizin kurbanı olmayı red ediyoruz.

     .
     Soner Aksoy Başkan AK Parti Kütahya
     Hasan Angı Başkanvekili AK Parti Konya
     Mahmut Mücahit Fındıklı Sözcü AK Parti Malatya
     Osman Coşkun Katip AK Parti Yozgat
     Ahmet Edip Uğur Üye AK Parti Balıkesir
     Kutbettin Arzu Üye AK Parti Diyarbakır
     Metin Kaşıkoğlu Üye AK Parti Düzce
     İbrahim Halil Mazıcıoğlu Üye AK Parti Gaziantep
     İsmail Katmerci Üye AK Parti İzmir
     Eyüp Ayar Üye AK Parti Kocaeli
     Bayram Ali Bayramoğlu Üye AK Parti Rize
     Hasan Ali Çelik Üye AK Parti Sakarya
     Afif Demirkıran Üye AK Parti Siirt
     Mustafa Cumur Üye AK Parti Trabzon
     Kayhan Türkmenoğlu Üye AK Parti Van
     Fazlı Erdoğan Üye AK Parti Zonguldak
     Tacidar Seyhan Üye CHP Adana
     Hüsnü Çöllü Üye CHP Antalya
     Ergün Aydoğan Üye CHP Balıkesir
     Mehmet Ali Susam Üye CHP İzmir
     Mehmet Şevki Kulkuloğlu Üye CHP Kayseri
     Mehmet Nezir Karabaş Üye DTP Bitlis
     Yılmaz Tankut Üye MHP Adana
     Cemaleddin Uslu Üye MHP Edirne
     Alim Işık Üye MHP Kütahya

     Sayın Türkiye Büyük Millet Meclisi Adalet Komisyonu üyeleri,

     Konuyu baştan beri biliyorsunuz. Çek yasası gecikmiştir. Çek yasası adil değildir. Borca hapis ayıptır.

     adil bir çek yasası için desteğinizi istiyoruz.

     Ahmet İyimaya Başkan AK Parti Ankara
     Hakkı Köylü Başkanvekili AK Parti Kastamonu
     Mehmet Emin Ekmen Sözcü AK Parti Batman
     İlknur İnceöz Katip AK Parti Aksaray
     Ahmet Aydın Üye AK Parti Adıyaman
     Zekeriya Aslan Üye AK Parti Afyonkarahisar
     Yılmaz Tunç Üye AK Parti Bartın
     Mehmet Tunçak Üye AK Parti Bursa
     Mehmet Salih Erdoğan Üye AK Parti Denizli
     Celal Erbay Üye AK Parti Düzce
     Veysi Kaynak Üye AK Parti Kahramanmaraş
     Ali Öztürk Üye AK Parti Konya
     İhsan Koca Üye AK Parti Malatya
     Mustafa Hamarat Üye AK Parti Ordu
     Yahya Akman Üye AK Parti Şanlıurfa
     Halil Ünlütepe Üye CHP Afyonkarahisar
     Turgut Dibek Üye CHP Kırklareli
     Ali Rıza Öztürk Üye CHP Mersin
     Rahmi Güner Üye CHP Ordu
     Ali İhsan Köktürk Üye CHP Zonguldak
     Hamit Geylani Üye DTP Hakkari
     Osman Ertuğrul Üye MHP Aksaray
     Metin Çobanoğlu Üye MHP Kırşehir
     Rıdvan Yalçın Üye MHP Ordu

     Kemal KILIÇDAROĞLU, Sadullah ERGİN, Mehmet Zafer ÇAĞLAYAN ve Ayşe ARMAN için bloglarımızda açık duyuru yayınlıyoruz. Yorum bırakarak destek olunuz. Özgür bloglarımız birer demokrasi okuludur.

     Intenet özgürlüktür. Bizi destekleyiniz. Blog larımıza yorum bırakınız.

     Adalet Bakanlığı konuyu çözmelidir.
     Maliye Bakanlığı tefecilerin ceza mahkemeleri aracılığıyla takip ettiği çeklerde vergi ve fatura kontrolü yapmalıdır.
     Ayşe ARMAN, arkadaşınız Deniz SEKİ ‘nin yaşadığı dramların çok daha fazlasını çek yasası mağdurları sürekli yaşamaktadır.
     Hukuk herkes için gereklidir.
     Karşılıksız çeke hapis anlamsızdır.
     Sanayi Bakanlığı konuya eğilmelidir. Hapis tazyiki ticareti öldürmektedir.
     Çek Mağdurları blogları adalet istemektedir.
     Sanayi ve ticaret bakanlığı ‘ndan destek istiyoruz.
     Profesör Hayri DOMANİÇ ve Profesör Adem SÖZÜER bunları savunmaktadır.
     Yargıtay başkanı Hasan GERÇEKER karşılıksız çeke hapisin kalkması gerektiğini söylemiştir.

     3167 16/1

     5

Yorum yaparak destek olabilirsiniz

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s