Dürüstlük yanlışı kabul edebilmektir …


Bu görüntü Hürriyet gazete sitesinin Ankara ekinden 1.nisan.2009 tarihinde alındı.

hurriyet oya armutcu

hurriyet oya armutcu

Haber kaldırıldığı için içeriğini yazmıyorum. Şuanda başlığa girilince haber bulunamadı diyor. görmek  için basınız.

Oya Armutcu ‘nun yaptığı yanlış haberi çekmesine rağmen başlıklarda kaldığını görüyoruz.

Çünkü ciddi bir araştırma yapmadan, kaynak doğrulaması yapmadan bir haber yapılmş. Yakınlarının tahliyesini bekleyenlere saygı adına, son bir kez kontrol yapılmadan …

Simavi’lerin ekmeğini yemiş birisi olarak eleştiri yapıyorum

 • Türkiye’de   saygın ve dürüst yayıncılığın ilk akla gelen adı Hürriyet’dir.
 • Çek Kanunu ve TCK arasındaki uyumsuzluk bilinen bir gerçektir. Bu konuyu  haber yapma cesaretini gösterenlerden birisi Oya Armutcu idi. Haberi görmek için tıklayınız. TC Tarihinin en büyük idari affı
 • Sakarya, Şişli başta olmak üzere çeşitli mahkemeler bu duruma dayanarak beraat vermiştir, vermeye devam etmektedir.
 • Yargıtay 10.Dairesi başka bir nedenle temyiz edilen bir dosya için bu duruma dayanarak red oyu vermiştir.
 • Yargıtay 7.Dairesi benzer durumdaki diğer kanunlar için  “emsal karar”  yayınlamıştır.
 • Başbakanlığa yeni çek yasası  incelenmek üzere gönderilmiştir.
 • Bu konuda yargıtay’ın kararı beklenmektedir.
 • Durum böyle iken tam araştırma yapmadan Oya Armutcu’nun bir haber yapması yanlıştır.
 • Haberin yanlış olduğunu görerek çeken  Hürriyet yönetimi sorumlu davranmıştır.
 • Haberin geri çekilmiş olmasına rağmen, başlıklarda görülmesi Hürriyet teknik ekibinin bir zayıflığıdır.
 • İnsanların özgürlüğünü, onurunu ilgilendiren bir konuda daha ciddi bir araştırma ile haber yapılmalıydı.

ve herşeyden önemlisi  “borcundan dolayı insanları cezaevine göndermek”   Anayasa’nın 38.maddesine uymamaktadır.

Reklamlar

20 responses to “Dürüstlük yanlışı kabul edebilmektir …

 1. 2
  2010/2

  Şişli 14. Asliye Ceza Mahkemesi
  14.12.2009 günlü, 5941 sayılı Çek Kanunu’nun 5. maddesinin (1) numaralı fıkrasının birinci ve ikinci tümcelerinin iptaline karar verilmesi istemi.
  İlk
  5941 sayılı Çek Kanunu’nun 5. maddesinin (1) numaralı fıkrasının birinci ve ikinci tümcelerinin, itiraz başvurusunda bulunan Mahkeme’nin bakmakta olduğu davada uygulanma olanağı bulunmadığından, bu tümcelere ilişkin başvurunun Mahkeme’nin yetkisizliği nedeniyle REDDİNE, OYBİRLİĞİYLE
  3
  2010/3

  İzmir 26. Asliye Ceza Mahkemesi
  14.12.2009 günlü, 5941 sayılı Çek Kanunu’nun geçici 2. maddesinin (1) numaralı fıkrasının (b) bendinin birinci tümcesinin “Bu Kanunun 6 ncı maddesi hükmüne göre ödenmesi gereken miktarı belirli vadelerde ödeyeceğini taahhüt etmesi ve taahhütnamenin, kendisi veya yasal temsilcisi tarafından … mahkemeye verilmesi halinde, anlaşma aranmaksızın, taahhütnamede belirtilen süre kadar, … kovuşturmanın durmasına, … karar verilir” bölümünün iptaline karar verilmesi istemi.
  İlk

  – Esasının incelenmesine, OYBİRLİĞİYLE karar verilmiş.

  çok fena yapacaklar, haberiniz olsun.

 2. Oya ARMUTCU ‘nun daha öncede benzer bir haberi çıkmış idi.

  • Sn. Admin,
   Umarım Sn Oya Armutçunun bu günkü haberide 01.04.2009 tarihindeki haberi gibidir. Bu densizlik sadece Hürriyet Gazetesindeki köşesinde kalır ve hukuki teminatımız olan yagıtaya uzanmaz. Eğer uzanırsa maalesef “tuz kokmuş” olur.

   • sn admin ve mtn 10.daireyi aradım ve oya armutçu ile
    ropörtaj yapıldığını doğruladılar

    • Sn. Elif,

     Korktuğum durumda buydu. Sizinde yorumladığınız gibi Mağdurlar açısından Yargıtaydan lehe karar beklentisi bencede bitmiştir.

     Anayasa Mahkemesinden olumlu haber beklentisi dışında bir beklenti kalmamıştır. Prof.İzzet Özgenç’in Paneldeki söylemlerine ve Rahmi Ofluoğlu’nun yaptığı yorumlara bakarsak Anayasa Mahkemesindende olumsuz bir karar çıkması süpriz sayılmamalı.

     Ve maalesef Sn.Sk’nın devamlı söylediği sözleri biraz değiştirerek tekrarlıyacağım;

     “Çok Fena Yaptılar…”

     • Evet sn mtn maalesef anayasa mahkemesi yolundan başka birşey
      görünmüyor o da ne çıkacağı belli olmayan ama çokda ümitli
      olmadığım bir durum

      Bize kalan aihm si gibi görünüyor

 3. Madem af yok bizi içeri atacaksınız eşim çalışmıyor 2 tane çocuğum var herşeyimiz bitti içeride attın bizi ama daha borcumuz var kaçıyoruz,saklanıyoruz,pskolojimiz alt üst hem kriz yarat ülkeyi zor durumlara düşürün, kimse çekini ödemediği için kendi çeklerimizinde karşılığı çıkmadı ne yapalım şimdi içeri atarım diyorsun madem devlet babasın çocuklarada sen bakarsın artık ama nerde o kocaman…..s……….in arkamızda nere dönsek değdiriyorsunuz sizede öyle bir değdireceklerki baba, bogazına kadar ve böbreklerine kadar hisedeceksin alma mazlumun ahını çıkar aheste aheste sizler bizi magdurken tam kanunsuz ve başka işlere sokturuyorsunuz bu ülkede katiler devleti yıkmak isteyipte karşında slogan atanları susturamıyorsun pkk nın propagandasını yapan şerefsizlere çıtınız çıkmıyor apoyu çıkarmak için hertürlü tavizi veriyorsunuz siz başta durursanız hainlerin çizdiği kürdistan haritasınıda kabul edersiniz içimden aslında dolu dolu küfretmek geliyor ama yayınlanmaz diye etmiyorum,size oy verene lanet olsun ne yapalım söyle devlet bizde magdur çek çetesimi kurup daga çıkalım o zaman eve dön yasasımı vereceksin şehirde göz açtırmıyorsunuz insana nere gidelim kime yanalım ama yapacakta var şimdi iltica etcem başvurcam utanıyorum kendi ülkemde kaçak olarak yaşadığıma konuşmaya gelince mangalda kül bırakmıyorsun saf milleti buldun biniyorsun ,ama ata bile binemeyen adama nasıl güvenelim seçimden sonra gıkın bile çıkmadı sana oy verenlerde belli ,uyaaaaaaan ey türk milletii uyan satıyorlar,parçalıyorlar,bütün kuşları …..s……………ler gözü bize diktiler sen kim olmaya çalışıyorsun kabadayı başkan birtane lider geldi bu vatana oda atatürk sen neyapmaya çalışıyorsun

 4. milletvekilleride çoğu zamanında ve şimdi ticaret uğraşan insanlar kesinlikle en az eskiye dönük bir af çıkarıp bundan sonra bu yasayı uygularlar yoksa şu anda esnaflık yapanların yarısı hapisler alaçaklılarda dışarıda onlara bakar durur hala anlamıyorum bu çeki veren bankaların hiç mi suçu yok neden bunların sorumluluklarını artırmıyorlar.

  • karşılıksız çek keseni hapise atalım.
   aldığı çek karşılıksız çek çıkanıda baştan hapise atalım.
   onlarında nasıl olsa işleri bozulacak. çekleri karşılıksız çıkacak.

 5. yazi burada, tekrar konmus

  Yargıtay, çek sanığına TCK affı getirmedi

  ÇEK suçlularının gözü kulağı Yargıtay’daydı. Bu konuda da hergün onlarca telefon alıyorum. Ama onlara kötü bir haberim var.

  Çek davalarının temyiz incelemesini yapan Yargıtay 10. Ceza Dairesi, TCK’nın 31 Aralık 2008’de yürürlüğe giren genel hükümlerini uygulayarak, karşılıksız çek suçlularını taklitçiler gibi üstü örtülü aftan yararlandırmadı. Daire, TCK ile Çek Yasası’nın çelişen hükümlerini masaya yatırıp konuyu değerlendirdi. Dairenin, 8 üyesinden 7’si TCK’nın af gibi işleyecek genel hükümleri yerine Çek Yasası’nın özel hükümlerinin uygulanmasına devam kararı verdi.

  Yasa koyucu yerine geçmeyiz

  Daire, “Yasa koyucu yerine geçerek, karar veremeyiz. Özel yasa olan Çek Yasası yerine TCK’nın genel hükümlerini uygularsak yasanın sadece adı kalır. Özel yasa genel düzenlemenin üstündedir. Taklit davaları ile çek davalarının hukuki durumu farklı” diyerek, Çek Yasası kapsamındaki mevcut uygulamaya ve cezalara devam kararı aldı. Bu konuda af gibi işleyecek yeni bir içtihat kararı verilmedi. Çek Yasası’na göre örneğin bir araba taksiti ödemek için verilen ve karşılıksız çıkan her bir çek yaprağı için ayrı ceza uygulanıyor. TCK’nın genel hükümleri uygulansaydı, bu suçlar birleştirilecek ve daha az ceza verilecekti.

  Karşılıksız çek yarıyı kilitledi

  Yargıtay’da temyizde 70 bin çek davası var. Piyasada 1 milyon 400 bini aşkın karşılıksız çek olduğu belirtiliyor. Küçük esnaf ise “karşılıksız çek” davaları nedeniyle mahkemelere taşınıyor. Türkiye genelindeki icra müdürlükleri ile asliye ceza mahkemeleri, karşılıksız çek ve senet davaları nedeniyle kilitlenirken, karşılıksız çek sayısının son 6 ayda 5 kat arttığı bildiriliyor. Merkez Bankası tarafından bankalara duyurulan toplam karşılıksız çek sayısı Şubat’ta, geçen yılın aynı ayına göre yaklaşık yüzde 53.1 artarak 149 bin 186’ya çıktı. Tüm bunlar da bir af beklentisi yaratmıştı.

  Çek Yasa taslağı Başbakanlık’ta

  Adalet Bakanlığı da Yargıtay 10. Ceza Dairesi’nin de görüşünü alarak, hazırladığı 11 maddelik yeni Çek Yasası Taslağı’nı 11 Mart’ta Başbakanlığa sevk etmişti. Taslak, “Karşılıksız çek” suçunda “hapis” yerine 1500 güne kadar “adli para cezası” getiriyor ancak, hükmedilecek adli para cezasının çek bedelinin karşılıksız kalan miktarından az olmayacağına hükme bağlıyor.

  Taslak, üç farklı tipte çek ve yeni bir sistem getirdiği için çelişki doğmaması ve davaların sonuçsuz düşmemesi için bir sigorta maddesi içeriyor. Eski çeklerle ilgili eski yasaya göre yargılamanın süreceği belirtiliyor. Taslakta, “Bu kanunun yürürlüğe girdiği tarihten önce düzenlenmiş çeklerle ilgili olarak 3167 sayılı kanun hükümlerinin uygulanmasına devam olunur” şeklinde madde var.

  Taslak af beklentisini karşılamadı

  Beni telefonla arayan çek sanıkları, 3167 sayılı eski Çek Yasası’nda en fazla 80 bin TL’ye kadar ceza kesilebileceği bu paranın şimdi 150 bin TL’ye yükseltildiğini belirterek, tepki gösteriyorlar. Taslak af beklentisini karşılamamış gibi görünüyor. Çeklerinin karşılığını alamayan mağdurlar ise taslağın paralarını alabilmeleri konusunda bir düzenleme içermediğinden ve bunun büyük bir eksiklik olduğundan yakınıyorlar.

  Son bir not. Bu sonuçta bir taslak. Bir af tasarısına dönüşüp döşünmeyeceği konusunda son sözü Meclis söyleyecek.

  http://hurarsiv.hurriyet.com.tr/goster/haber.aspx?id=11335306&yazarid=210&tarih=2009-04-01

  • Allahtan gerçek değildi haber

  • tekzip istegidir

   Sayın Oya Armutçu ,

   Bugün ki gazetede çıkan haberinizi bilgi paylaşımı yaptığımız blog sayfamızda gördükten sonra size bir mail ile olayın genişliğini ve net durumunu anlatmak,sizinde bu yazılanları yorumlamanızla beraber değerlendireceğinizi düşünüyorum.

   Konuya vakıf olduğunuzu öngörerek kanun maddeleri ile konuları size aktarmaya çalışacağım.

   Bilindiği üzere 1985 yılında yasalaştırılmış olan 3167 sayılı çek kanunu ve sonrasında bu kanuna ekleme yapılmak ve düzenleme yapmak için çıkartılmış olan 4814 sayılı kanun ile bu kanun son şeklini almıştır ve uzun süre yürürlükteki halini korumuştur.Yıllar boyu bu yasa düzenlemesi sonrasında çekte hapis cezası olmadığı bahsi çeşitli çevrelerce iddia edilmiş olsada bu suçtan ceza alanlarında çok iyi bildiği üzere “Adli Para Cezası” adı altında Ekonomik suça ekonomik ceza verildiği iddia edilmekte , Anayasanın 38. Maddesine karşı gelinmediğinin ispatı yapılmaya çalışılmaktadır.Fakat durum böyle değildir.Adli para Cezası adı altında bahsedilen ceza , direkt olarak çek miktarı kadar hazineye borçlanmanıza ve buna bağlı olarakta ödenmeyen cezalarda gün /para sistemi esas alınarak hapis yaptırımına dönüşmektedir.Bu gerçekleri anlattıktan sonra asıl soru bu cezai yaptırımların 31.12.2008 sonrası neden hükümsüz kalmış olduğudur.

   Türk Ceza Kanununun 5/1 maddesinde “Bu kanunun genel hükümlerinin özel ceza kanunları ve ceza içeren kanunlardaki suçlar hakkında da uygulanır” denerek ceza hukukunda yeknesaklık sağlanmak istenmiştir.TCK’nın kabul tarihinden sonra oluşabilecek aykırılıkların ve cezasız kalabilecek suçların önlenebilmesi amacı ile, yasakoyucu tarafından 5252 nolu yasa cıkartılmış 5237(TCK) sayılı yasanın yürütülmesindeki hususlar açıklığa kavuşturulmuştur.5252 sayılı yasanın geçiçi 1.maddesi eklemesi ile aykırılık içeren özel ve genel kanunlarda, belirli bir süre içerisinde hükümlerin devam edebilmesi sağlanmış , bu belirli süre içerisinde yapılacak kanun değişiklikleri ile TCK ya aykırı olan, özel veya genel kanunlarda uyumlaştırma yapılması , aykırılıkların ortadan kaldırılması planlanmıştır. Kanunun geçici 1.maddesi bu sınırlandırma tarihini 31.12.2006 olarak belirlemiş yasa koyucu planlanan zamanda uyumlaştırmaları yapamadığından birer sene olmak üzere toplamda 2 sene uzatılmıştır.Kanunun öngördüğü çerceveler nezdinde bu tarih 31.12.2008 olarak sonlanmış ve bu tarihe kadar olan süre içerisinde “ Temel Ceza Kanunlarına Uyum Amacı ile Çeşitli Kanunlarda ve Diğer Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun” adı altında 580 maddeden oluşan 5728 Sayılı Yasayı çıkartmış ve bu yasa yürürlüğe girmiştir. Buradan da tekrar anlaşıldığı üzere yasa koyucunun amacı Türk Ceza Kanununun genel hükümlerinin bütün özel yasalarda ve ceza hükmü içeren yasalarda uygulanmasını sağlamaktır. Açıkca görülmektedir ki yasa koyucu 5252 Sayılı Yasanın geçici 1. maddesini dikkate alarak 5728 Sayılı Yasa ile özel yasalarda ayrıntılı düzenlemeler yapmasına rağmen 3167 Sayılı Yasada herhangi bir düzenleme 31.12.2008 tarihine kadar yapmamıştır.

   Sakarya 1.Ağır Ceza Mahkesinin Değişik iş no : 2009/213 nolu kararında bahsettiği üzere ;

   “Yasa koyucunun atlama yaptığı, bir konuyu unuttuğu kabul edilemeyeceğine ve yukarıda da değinildiği gibi bu konuda değişiklik yapmak için Başbakanlığa kanun tasarısı taslağıda sevk edildiğine göre yürütmenin, (hükümetin ) ve yasa koyucunun (TBMM’nin) muradının 3167 Sayılı Yasanın 16/1 maddesi ile düzenlenen ceza kuralının ortadan kalkması ve yeni yasal düzenleme yapılana kadar bu ceza hükmünün uygulanamaz olmasını sağlamak olduğu kabul edilmelidir. Çünkü ceza kuralları uygulanmak amacı ile konulur. Uygulanamayan bir ceza kuralı kaldırılmış demektir.” saptaması Ağır Ceza Mahkemesi hakimler kurulu tarafından yapılmıştır.

   Ağır Ceza Mahkemesi kararından da açıkca anlaşılacağı üzere 3167 sayılı yasanın ceza içeren hükümlerinin uygulanamaz olduğu açıktır.Yapılmayan uyumlaştırma çalışmaları sebebi ile 31.12.2008 tarihinde son bulan aykırı hükümlerin uygulanabilmesi durumu artık geçerli olmayıp 01.01.2009 tarihi itibari ile TCK’nın genel hükümlerinin özel yasalar dahil her alanda yürürlük kazanmasına sebep olmuştur.Bu sebeble uygulanamayacağı yasa ile düzenlenen, bu nedenle yasal olarak kaldırılma dışında yok hükmünde olan bir kurala göre ceza vermek, gerek Anayasa’da yapılan düzenlemeye, temel hak ve özgürlükleri içeren Uluslararası Sözleşme hükümlerine ve gerekse Türk Ceza Kanunun 2. maddesinde düzenlenen “Kanunun açıkça suç saymadığı bir fiil için kimseye ceza verilemez ve güvenlik tedbiri uygulanamaz.Kanunlarda yazılı cezalardan ve güvenlik tedbirlerinden başka bir ceza ve güvenlik tedbirine hükmolunamaz” kuralına da aykırıdır.

   3167 sayılı kanunun 16. Maddesine başlıca aykırı olan TCK maddeleri 20, 43, 52, 60 ve 61’dır.Özellikle,objektif sorumluluk ilkesinin kaldırılmış olması nedeni daha önce objektif sorumluluk ilkesi ile verilen Karşılıksız çek cezaları TCK’da bulunmayan bu ilke esasında 01.01.2009 itibari ile değerlendirelemeyecek olup verilen cezalarıda geçersiz kılmıştır.Kezaa Ağır Ceza Maddesinin yaptığı açıklamada “Cezanın belirlenmesine ilişkin Türk Ceza Kanununnun 61/8 maddesinde ise adli para cezasında artırım ve indirim yapılırken hesaplamanın gün üzerinden yapılması öngörülmüştür.Bu durumda çek miktarına bağlı olup gün hesabıyla tespiti mümkün olmayan karşılıksız çek suçuna ilişkin adli para cezasına örneğin: Türk Ceza Kanununun 62. maddesinde düzenlenen taktir-i indirim nedenlerini uygulama imkanı da kalmamış ve sonuç olarak çek yasasındaki yaptırım yasal süre içinde Türk Ceza Kanununnun genel hükümlerine uygun hale getirilmediği için 01.01.2009 tarihinden itibaren zımmen yürürlükten kalkmıştır” saptaması yine aynı hakimler kurulu tarafından yapılmıştır.

   Yukarıda ki acıklamalar nazarında görüldüğü üzere 3167 sayılı yasanın 16. Maddesi sadece TCK’nın bir maddesine değil birçok maddesine aykırıdır.Bunun hukuksal olarak ele alınması ve açıklanması gayet net ve kesindir.Geriye yönelik bir değerlendirme yapılması yeni yasanın kanunlaşmasından sonra bile bu yasanın yürülüğe gireceği tarihe kadar,Türk Ceza Kanununun genel hükümlerine aykırılık içeren mevcut çek yasasının ilgili maddelerini uygulamak imkanı kalmadığı için bu boşluğu kıyas veya kıyasa yol açacak biçimde geniştici yorum yapmak yoluyla doldurmakta Türk Ceza Kanununun 2/3 maddesi kapsamında mümkün görülmemektedir.Kısaca yeni yasa kanunlaşması sebebi ile geriye yönelik olarak bu boşluğun doldurulması yine TCK ile engellenmiş görülmekte, yapılan yeni yasa ile bu boşluğun yok sayılması ve cezalandırmaların devam edebilmesi mümkün görülmemektedir.

   31.12.2008 tarihinden sonra 3167 nolu yasanın 16.maddesine göre verilen cezalar, aykırı hükümlerin 31.12.2008 sonrası uygulanamayacak olması sebebi ile doğru olarak kabul görebilecek hükümler değildir.Yukarıda acıklamaya çalıştığım sebepler ile hükümsüz kaldığı açıkca belli olan 3167/16 maddesi 01.01.2009 itibari ile dayanaksız kalmıştır. TCK da yer bulan Suçta ve cezada kanunîlik ilkesi gereğince “MADDE 2. – (1) Kanunun açıkça suç saymadığı bir fiil için kimseye ceza verilemez ve güvenlik tedbiri uygulanamaz. Kanunda yazılı cezalardan ve güvenlik tedbirlerinden başka bir ceza ve güvenlik tedbirine hükmolunamaz.” denmektedir.01.01.2009 tarihi itibari ile hükümsüz kaldığı görünen 3167/16 maddesi ile verilmiş olan cezalar TCK madde 2/1’ e göre suç olmaktan çıkmıştır.Bu şuçlarla ilgili geçmiştede verilmiş olan cezalar bakımında yine TCK’nın 7. maddesinin 2. bendi esasınca lehe olan durum işlenip (kanunsuz suçla ceza olmaz esası ile davaların düşmesi sanık için lehe durumdur) düşürülmeli ,verilen cezalar bütün sonuçları ile ortadan kaldırılmalıdır.

   “TCK Madde 7 / 2 Suçun işlendiği zaman yürürlükte bulunan kanun ile sonradan yürürlüğe giren kanunların hükümleri farklı ise, failin lehine olan kanun uygulanır ve infaz olunur.”

   Bütün bu sebebler ve kanun maddelerinin yok sayılarak 3167 sayılı yasa ile ceza verilmeye devam edilmesi , yeni çıkacak olan kanun esas gösterilerek geçmişe yönelik bir uygulama yapılmasını düşünebilmek pekte imkan dahilinde görülmemektedir.Her ne kadar yeni kanun tasarısında kanun yürürlüğe girmeden önceki dönem için 3167 sayılı kanunun geçerli olduğu yazmakta ise de, tasarıya eklenen bu madde, 31.12.2008 sonrası arada bulunan boşluk dönemini bu dönemin ortaya çıkardığı hükümsüzlük (aykırılık sebebi ile) durumunu ve bu durumun lehe işlenmesini (TCK 7/2) etkilemektedir.

   Bu durumu görmezden görerek verilebilecek bir aksi karar sonrasında verilen kararın koyulmuş olan kanunlara karşı gelinerek “Ben yaptım oldu” mantığı ile verilen bir karar olacağı, böyle bir adaletsizlik karşısında ise mağdur duruma düşen hak sahiplerinin haklılıklarını Avrupa İnsan Hakları Mahkemelerinde kanıtlamak durumunda kalacaklarını, AİHM’den çıkacak olan bir emsal kararın yasa koyucunun ve Türk adalet sisteminin tamamen sorgulanmasına sebep olağını, adaleti sağlamakla görevli olan Türk hukuk büyüklerininde böyle bir kanunsuzluğa imza atmayacagını düşündüğümü ekleyerek mailıma son verirken, gazetecilik hayatınızda başarılarınızın devamını diler, konuya olan ilginizden dolayı şahsım ve tüm blog sakinleri adına teşekkür ederim.

 6. siz bir de oraları görün…
  ticaretin keşmekeş olduğu başka bir ülke yoktur sanırım türkiye gibi..yaklaşık 15 yıl ticaret yap,itibarın için ve ticari geleceğin için herşeyi yap sağlığını kaybet stresten..her gelen yeni çekin ödemesini yapabilmek ve işine devam edebilmek için,çalışanlarının ve işletmenin salahiyetini ve devamlılığını sağlamak için gece gündüz çalış..ama bunların hiçbiri yormadı ve koymadı açıkçası..cezaevindeki uyuşturucu,kaçakçı ve tecavüzcülerle aynı muameleyi görüp haysiyet,onur ve şeref gibi tüm ahlaki değerlerinizin yerle bir edilmesinden daha beter bir aşağılama sanırım olamaz bu hayatta…
  Bu nasıl bir yasadır ki insanların bu kriz ve olağanüstü ekonomik sıkıntı zamanlarında zaten bütün düzenleri alt üst olmuşken tekrar hayata tutunmalarını sağlayacak noral değerlerini yok edip tamamen yaşamdan tecrit ediyor..Sosyal ve aile yaşamının dağılması , mağdur olmaları,çalışanlarının işini kaybetmesi ve ailelerinin mağdur olması…Toplumdaki bu vicdani çöküntüyü nasıl temizleyeceksizniz..insanlar yaşamalı hayata tutunmalı ve de borcunu ödeyebilmeli..Tabii içerde bir de sağlığını tamemen kaybetmezse…ben de çekten 3 ay cezaevinde kaldım..allah oralara kimseyi düşürmesin..76 yaşında yanında daha 6 ay öncesine kadar 500 kişi çalışan tekstilci mi istersin, ailesinde 3 tane yatalak hasta olmasına rağmen onların bakımından önce iş yaptığı insanların çeklerini gücü bitene kadar ödemeyi düstur edinmiş ama gücü bitince kendini cezaevinde bulmuş olan ve hastalarına kendisinden başka bakan olmayacağı için kan çanağı gözleriyle günleri sayan esnaf mı istersin…Yüzlerce ve dahi binlerce ne hüzünlü ve mağdur hikayeleri var oralarda, gidip görmek lazım…
  Bakın bu insanlar dolandırıcı değil..Yıllardır namuslarıyla az ya da çok bir şekilde işveren olmuşlar ticaret yapmışlar ve son 7-8 aydır iyice su yüzüne çıkan krizin kurbanları…çoğu da zincirin yani alacak zincirinin kurbanları..alacaklarını tahsil edemedikleri için oralara düşen insanlar….
  Devletin artık bu insanlarla barışması lazım…

 7. sn çek mağdurları bugünkü duruma düşmenizde sizin hiç suçunuz yok tek amacınız dürüst ticaret yapmaktı.tek suçunuz bunu yanlış ülkede yapmak istemeniz. bu ülkede ticaret yapıp istihdam yaratmak isteyenlerin sonu er geç hapistir (tabi dolandırıcı değilseniz) eğer dolandırıcıysanız zaten sizi hapisten kurtaracak paranız vardır.

  • şart oldu. dolandırıcılık yapacağım. önce bir avukat tutacağım.

   işin akarını kokarını öğreneceğim.

   sonra görün beni.

   ama önce şu karşılıksız çekden hapis cezasını çekeceğim.

   anlayamıyorum arkadaşım, anlayamıyorum. ben yatarsam kim ödeyecek bu borçları.

   ben bu cezayı ödesem, kime yarayacak.

 8. burası türkiye

  naylon fatura hayali ihracat
  kaçakçılık dolancılık yapan bu ülkede
  bakan olabiliyorsa…
  söyleyecek hiç bir şeyimiz yok…

  sırf çeki yazılmış diye
  bir insanı cezaevine katillerin yanına
  tecavüzcülerin yanına hırsızın yanına
  koyabiliyorsan…
  sana sadece lanet okuyorum…

  kimin borcu yok sen devletsin
  senin borcun yokmu
  hem sen borç batağına girmişsin…
  hadi senide atsınlar hapise…

  ben vatanıma darıldım
  çünkü bende çek yüzünden hapise girdim…

  ama hapise girdikten sonra
  tırlar dolusu param olsa bile borcumu ödemem
  eğer hapise girip çıktıktan sonra
  para bekleyen alacaklı varsa…
  ayın 33 ünü beklesin
  manen bitmiştir borç…

  bütün çek mağduru arkadaşlarımı
  saygı ile selamlıyorum…

  • Ağzına sağlık arkadaşım. Bende 3 – 5 tane şerefli vatandaş tarafından çok zor duruma düştüm. Fabrikamı kapatmak zorunda kaldım. Ortağım tarafından dolandırıldım ve çek mağduru oldum. Şükürler olsunki mahkeme infazı durdurdu. Bence de tüm mahkemelerin aynı kararı vermeleri gerekir çünkü aksi karar anayasanın eşitlik ilkesinede aykırıdır. Selamlar

   • ben dürüstüm arkadaşım.

    salaklık yaptım. ticaret yaptım.
    babam zengin değildi. politikacı hiç değildi.
    battım.
    çeklerimi ödeyemedim.

    evet dürüstüm.

    evet yanlışımı kabul ediyorum.

    evet cezamıda kestiler. HAPİS CEZASI ….

    evet dürüstüm. bir daha ticaret yapmam, bir daha dürüst olmayacağım.

    • basının ilgisiz ve yanlış haberleri üzücüdür.

     —————————
     bir umudumuz sizdeydi sayın Kılıçdaroğlu.
     oysa son dönemde medyadaki demokrasi tartışmaları içinde hep sizi görmüştük,
     size bu tavrınızdan dolayı “gandi kemal” bile dedik
     umutlarımızı karartmayınız
     çek mağdurları ilginizi bekliyor

     insan haklarıyla insandır.

     insan hakları hemen şimdi

     Sayın Kemal KILIÇDAROĞLU ; küresel ve yerel çıkar odaklarının baskısı ile ezilen çek mağdurları yardım istiyor. Çek Mağdurları sizi bekliyor.

     Çek Mağdurları, Burhan İŞCAN ve Av. Rahmi OFLUOĞLU sizi ziyaret ettiklerinde konu ile ilgilenme sözü vermiştiniz.

     Sözünüzü tutmanızı bekliyoruz.

     —————————————-
     Sayın Adalet Komisyonu üyeleri,

     Çağdaş bir çek yasası gerekmektedir.

     Durumu bilgilerinize sunarız.

     Ahmet İyimaya Başkan , Adalet ve Kalkınma Partisi, Ankara
     Hakkı Köylü Başkanvekili , Adalet ve Kalkınma Partisi, Kastamonu
     Mehmet Emin Ekmen Sözcü , Adalet ve Kalkınma Partisi, Batman
     İlknur İnceöz Katip , Adalet ve Kalkınma Partisi, Aksaray
     Ahmet Aydın , Üye, Adalet ve Kalkınma Partisi, Adıyaman
     Zekeriya Aslan , Üye, Adalet ve Kalkınma Partisi, Afyonkarahisar
     Yılmaz Tunç , Üye, Adalet ve Kalkınma Partisi, Bartın
     Mehmet Tunçak , Üye, Adalet ve Kalkınma Partisi, Bursa
     Mehmet Salih Erdoğan , Üye, Adalet ve Kalkınma Partisi, Denizli
     Celal Erbay , Üye, Adalet ve Kalkınma Partisi, Düzce
     Veysi Kaynak , Üye, Adalet ve Kalkınma Partisi, Kahramanmaraş
     Ali Öztürk , Üye, Adalet ve Kalkınma Partisi, Konya
     İhsan Koca , Üye, Adalet ve Kalkınma Partisi, Malatya
     Mustafa Hamarat , Üye, Adalet ve Kalkınma Partisi, Ordu
     Yahya Akman , Üye, Adalet ve Kalkınma Partisi, Şanlıurfa
     Halil Ünlütepe , Üye, Cumhuriyet Halk Partisi, Afyonkarahisar
     Turgut Dibek , Üye, Cumhuriyet Halk Partisi, Kırklareli
     Ali Rıza Öztürk , Üye, Cumhuriyet Halk Partisi, Mersin
     Rahmi Güner , Üye, Cumhuriyet Halk Partisi, Ordu
     Ali İhsan Köktürk , Üye, Cumhuriyet Halk Partisi, Zonguldak
     Hamit Geylani , Üye, Demokratik Toplum Partisi, Hakkari
     Osman Ertuğrul , Üye, Milliyetci Hareket Partisi, Aksaray
     Metin Çobanoğlu , Üye, Milliyetci Hareket Partisi, Kırşehir
     Rıdvan Yalçın , Üye, Milliyetci Hareket Partisi, Ordu

     ———————————————–
     Sayın Anayasa Komisyonu üyeleri, sizlerden çağdaş bir çek yasası için çalışmalarınıza devam etmenizi rica ediyoruz.,

     Burhan Kuzu Başkan , Adalet ve Kalkınma Partisi, İstanbul
     Güldal Akşit Başkanvekili , Adalet ve Kalkınma Partisi, İstanbul
     Ayşe Nur Bahçekapılı Sözcü , Adalet ve Kalkınma Partisi, İstanbul
     Ayhan Sefer Üstün Katip , Adalet ve Kalkınma Partisi, Sakarya
     Mehmet Daniş , Üye, Adalet ve Kalkınma Partisi, Çanakkale
     Mahmut Durdu , Üye, Adalet ve Kalkınma Partisi, Gaziantep
     Hacı Hasan Sönmez , Üye, Adalet ve Kalkınma Partisi, Giresun
     Haydar Kemal Kurt , Üye, Adalet ve Kalkınma Partisi, Isparta
     Mevlüt Akgün , Üye, Adalet ve Kalkınma Partisi, Karaman
     Hasan Kara , Üye, Adalet ve Kalkınma Partisi, Kilis
     Hüsnü Tuna , Üye, Adalet ve Kalkınma Partisi, Konya
     İsmail Bilen , Üye, Adalet ve Kalkınma Partisi, Manisa
     Enver Yılmaz , Üye, Adalet ve Kalkınma Partisi, Ordu
     Suat Kılıç , Üye, Adalet ve Kalkınma Partisi, Samsun
     Mustafa Çetin , Üye, Adalet ve Kalkınma Partisi, Uşak
     Atila Emek , Üye, Cumhuriyet Halk Partisi, Antalya
     Mehmet Ali Özpolat , Üye, Cumhuriyet Halk Partisi, İstanbul
     Atilla Kart , Üye, Cumhuriyet Halk Partisi, Konya
     Şahin Mengü , Üye, Cumhuriyet Halk Partisi, Manisa
     İsa Gök , Üye, Cumhuriyet Halk Partisi, Mersin
     Aysel Tuğluk , Üye, Demokratik Toplum Partisi, Diyarbakır
     Süleyman Nevzat Korkmaz , Üye, Milliyetci Hareket Partisi, Isparta
     Faruk Bal , Üye, Milliyetci Hareket Partisi, Konya
     Behiç Çelik , Üye, Milliyetci Hareket Partisi, Mersin

     ————————————————

     Sayın İnsan Hakları İnceleme Komisyonu üyeleri,

     çek yasası nedeniyle insan hakları ihlalleri yaşanmaktadır. Çek yasasına katkılarınızı bekliyoruz.

     Mehmet Zafer Üskül Başkan , Adalet ve Kalkınma Partisi, Mersin
     Halide İncekara Başkanvekili , Adalet ve Kalkınma Partisi, İstanbul
     Mehmet Ekici Başkanvekili , Milliyetci Hareket Partisi, Yozgat
     Abdurrahman Kurt Sözcü , Adalet ve Kalkınma Partisi, Diyarbakır
     Ayşe Jale Ağırbaş Katip DSP İstanbul
     Ahmet Koca , Üye, Adalet ve Kalkınma Partisi, Afyonkarahisar
     Kazim Ataoğlu , Üye, Adalet ve Kalkınma Partisi, Bingöl
     Mehmet Ocakden , Üye, Adalet ve Kalkınma Partisi, Bursa
     Murat Yıldırım , Üye, Adalet ve Kalkınma Partisi, Çorum
     Mithat Ekici , Üye, Adalet ve Kalkınma Partisi, Denizli
     Mustafa Ataş , Üye, Adalet ve Kalkınma Partisi, İstanbul
     Erdal Kalkan , Üye, Adalet ve Kalkınma Partisi, İzmir
     Fatih Arıkan , Üye, Adalet ve Kalkınma Partisi, Kahramanmaraş
     Ahmet Gökhan Sarıçam , Üye, Adalet ve Kalkınma Partisi, Kırklareli
     Kerim Özkul , Üye, Adalet ve Kalkınma Partisi, Konya
     Cemal Yılmaz Demir , Üye, Adalet ve Kalkınma Partisi, Samsun
     Ali Rıza Ertemür , Üye, Cumhuriyet Halk Partisi, Denizli
     Çetin Soysal , Üye, Cumhuriyet Halk Partisi, İstanbul
     Ahmet Ersin , Üye, Cumhuriyet Halk Partisi, İzmir
     Malik Ecder Özdemir , Üye, Cumhuriyet Halk Partisi, Sivas
     Akın Birdal , Üye, Demokratik Toplum Partisi, Diyarbakır
     Şenol Bal , Üye, Milliyetci Hareket Partisi, İzmir
     Gürcan Dağdaş , Üye, Milliyetci Hareket Partisi, Kars

     ————————————————-

     Sayın Sanayi ve Ticaret komisyonu üyeleri,

     Türk Ticaret hayatı çek yasası aksaması nedeniyle darbe almaktadır. Bir hukuk depremi yaşanmaktadır.

     Soner Aksoy Başkan , Adalet ve Kalkınma Partisi, Kütahya
     Hasan Angı Başkanvekili , Adalet ve Kalkınma Partisi, Konya
     Mahmut Mücahit Fındıklı Sözcü , Adalet ve Kalkınma Partisi, Malatya
     Osman Coşkun Katip , Adalet ve Kalkınma Partisi, Yozgat
     Ahmet Edip Uğur , Üye, Adalet ve Kalkınma Partisi, Balıkesir
     Kutbettin Arzu , Üye, Adalet ve Kalkınma Partisi, Diyarbakır
     Metin Kaşıkoğlu , Üye, Adalet ve Kalkınma Partisi, Düzce
     İbrahim Halil Mazıcıoğlu , Üye, Adalet ve Kalkınma Partisi, Gaziantep
     İsmail Katmerci , Üye, Adalet ve Kalkınma Partisi, İzmir
     Eyüp Ayar , Üye, Adalet ve Kalkınma Partisi, Kocaeli
     Bayram Ali Bayramoğlu , Üye, Adalet ve Kalkınma Partisi, Rize
     Hasan Ali Çelik , Üye, Adalet ve Kalkınma Partisi, Sakarya
     Afif Demirkıran , Üye, Adalet ve Kalkınma Partisi, Siirt
     Mustafa Cumur , Üye, Adalet ve Kalkınma Partisi, Trabzon
     Kayhan Türkmenoğlu , Üye, Adalet ve Kalkınma Partisi, Van
     Fazlı Erdoğan , Üye, Adalet ve Kalkınma Partisi, Zonguldak
     Tacidar Seyhan , Üye, Cumhuriyet Halk Partisi, Adana
     Hüsnü Çöllü , Üye, Cumhuriyet Halk Partisi, Antalya
     Ergün Aydoğan , Üye, Cumhuriyet Halk Partisi, Balıkesir
     Mehmet Ali Susam , Üye, Cumhuriyet Halk Partisi, İzmir
     Mehmet Şevki Kulkuloğlu , Üye, Cumhuriyet Halk Partisi, Kayseri
     Mehmet Nezir Karabaş , Üye, Demokratik Toplum Partisi, Bitlis
     Yılmaz Tankut , Üye, Milliyetci Hareket Partisi, Adana
     Cemaleddin Uslu , Üye, Milliyetci Hareket Partisi, Edirne
     Alim Işık , Üye, Milliyetci Hareket Partisi, Kütahya

     ********

     Kemal KILIÇDAROĞLU, Sadullah ERGİN, Zafer ÇAĞLAYAN ve Ayşe ARMAN için açık mektup kampanyamıza destek veriniz. Çek yasası nedeniyle yaşanan insan hakları ihlallerinin durdurulmasını talep ediyoruz.

     ****

     Yaşasın tam bağımsız ve adil Türk Yargısı !
     Yaşasın tam bağımsız Türkiye !
     Yaşasın demokrasinin bekçisi, bağımsız Türkiye Büyük Millet Meclisi !

     insan haklarıyla insandır. İnsan hakları hemen şimdi !

     ***

     Bu bir “sivil direniş” dir. TC Anayasası ve Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesinden doğan haklarımızın, örgütlü olarak kullanılmasından ibaretdir.
     Bu bir “yurttaş hareketi” dir. Benzerleri Türk tarihinde yaşanmıştır : Tramvaycılar grevi, İpek işcileri grevi, Paşabahçe grevi, Askeri mahkemelere direnen anneler, Bergama köylüleri direnişi

Yorum yaparak destek olabilirsiniz

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s