Bizler af istemiyoruz. Yasal hakkımız olan özgürlüğümüzü, kul hakkından kurtulmak için kullanmak istiyoruz.


Bizler af istemiyoruz. Yasal hakkımız olan özgürlüğümüzü, kul hakkından kurtulmak için kullanmak istiyoruz.

5252 saylı TCK’nın yürürlük ve uygulama şeklindeki geçici 1. maddesi 5237 sayı TCK’nın 2,5,7/2,45/1 ve 52. maddelderinden anlaşılacağı üzere, özel yasalardaki aykırı hükümlerin 31.12.2008 tarihine kadar uygulanabileceğ,i bu tarihten sonra 5237 sayı TCK’nın yukarıda bahsedilen maddelerinde ve genel hükümlerinde ceza nevi olarak hapis cezası ve gün para sistemi öngörüldüğü, bu durumda çek cezaları için düzenlenen para cezalarının uygulama kabiliyetinin kalmadığı biliniyor. 5728 sy. Temel Ceza Kanunlarına uyum amacı ile çeşitli kanunlarda ve diğer bazı kanunlarda değişiklik yapılmasına dair kanunda yapılan değişiklik ile çek yasasında değişiklik yapılmadığı, bu durumda çek yasasındaki müeyyidenin uygulama kabiliyetinin kalmadığı anlaşıldığından, cezanın durdurulmasına karar verilmesi gerekmektedir.

Yukarıda belirtilen nedenlerle, 3167 sayılı kanun ve TCK’nın ilgili maddeleri uygulanabilirliğini yitirmiştir. Ceza hukuku otoriteleri Sayın Prof. Adem Sözüer ve Adalet Komisyonu Başkanı Ahmet İyimaya’nın görüşleri de bu yöndedir.

Hukukta, özellikle ceza yasalarında yorum ve kıyas olmaz. Anayasa kuralı olan bir taahhütten dolayı, kişilere hürriyeti bağlayıcı ceza verilemez şartı varken, genel kaide olan suçsuz ceza olmaz şartı varken, bazı mahkemelerin uygulayıp, bazılarının da karara devam etmesi hukukta kaosa neden olmakta. Bu durum da adalete olan güvenimizi sarsmaktadır. Buradan yetkililere sesleniyoruz; kanayan yara olan “karşılıksız çek” artık kangrene dönüşmüş ve içinden çıkılmaz bir hal almıştır. Binlerce aile dağılmış, binlerce esnaf olmayan bir kanundan ceza evinde, onbinler kaçak yaşamaktadır.

Türkiye Gazetesi, 31.mart.2009 tarihii Serbest Köşe’den alıntıdır. Yazının tamamını okumak için buraya tıklayınız.
http://www.turkiyegazetesi.com/makaledetay.aspx?id=404719

Konuya ilgi gösteren Türkiye Gazetesi ve Behçet FAKİHOĞLU’na teşekkür ederim.

Önerilen yazılar

Reklamlar

11 responses to “Bizler af istemiyoruz. Yasal hakkımız olan özgürlüğümüzü, kul hakkından kurtulmak için kullanmak istiyoruz.

 1. FAHRETTİN BADURLI

  sayın FERUDUN bey yukarıda yazmış olduğunuz yanız da yatacaksınız ve volta atacaksınız aslında volta atarken senin de yanımda görmek isterim tabiki benim gibi madurların nasıl volta atıyorlar diye görmen için . Ancak sizin konu hakkında eksik bilgiye ve konu hakkında yeterince araştırmanız olmadığında da hoş görü ile yaklaşıyorum oralara ne siz nede başkalrının madur olduğu halde düşmelerini isterim .Ayrıca yeniden düzenlenen çek yasasi ile ilgili emeyi gecen tüm yargı mensuplarına teşekkür ederim
  Bankaların verdikleri çek karneleri için ancak ve yasal olarak fatura karşılığı çekler verilmesi yolunda çalışmalar yapılırsa ve bu konuda yasaların doğru yolda yürüyeceğine inanıyorum .saygılarımla fahrettin badurlu

 2. 450 çeke itiraz edin kanunen böle bir şey olmaz bankacıların yaptığı pislik

 3. arkadaşım fahrettin badurlu bey sana kesilen 450tl size çek koçanı veren bankanın şikayeti üzerine kesilen çeza kaç bankadan çek kullanıyorsanda o kadar 450 tl ödeyeçeksin.karsılıksız çek kesme çek tutarı kadar alaçaklının şikayeti üzerine kesiliyor.bunu haber vereyim.aynı şeyler bendede oldu .eğer bankalar şu hamiline çekleri kaldırsa sadece firma adına çek verse bizlerde sadece aldığımız faturalı mala karşılık çek vere bilsek bu türlü sorumlar hiç olmayaçak vergi kaçağıda önleneçek birde bankalar çek karnesi verdiği kişilere koytuğu ipotek karşılığında çek verse ne alan nede mal satan mağdur olaçak hiç kimse hapislere girmeyeçek yani kısacası bu çek sorunu bankalarda başlıyor bankalarda bitiyor isteseler birgünde bunu bal gibi çözerler ama tekrar tekrar söylüyorum bu bankaların yarısından çoğu dış ülkerin olduğundan dolayı bizi içden yıkmaya çalışıyorlar.

 4. adalet bakanı ,başbakakan ve tüm gazetelere burda çıkan yazıları haklı talebimizi mail her gün bıkmadan mailtatarak iletelim .adalet bakanı mail aderesi:mali.sahin@adalet.gov tr

  • Arzu hanım, sesimizi duyurmamız gerekiyor.

   mail atarak, devlete ses duyurulmaz.
   -faks gönderebilirsiniz. Kayıt edilmek ve yanıtlanmak zorundadır.
   -mektup ile başvurabilirsiniz. kayıt edilir ve yanıtlanır.
   -bilgi edinme yasasına göre başvuruda bulunabilrsiniz. TCK değişti, çek yasası geçersiz oldu ve niçin hala ceza veriliyor ? diye sorabilirsiniz. YANITLAMAK zorunda kalırlar.
   -Sakarya’da verilen beraat kararlarını eklersiniz. Beyoğlu’ndan verilen ceza kararını eklersiniz. Aynı suça nasıl iki farklı karar verilebilir ? dersiniz , yanıtlamak zorunda kalırlar.

   lütfen arkadaşlar. Sakin olalım. olanakları kullanalım. Araması olmayan arkadaşlar, eş-dost
   yazılı olarak başvuralım.

   e-mail, yorum yoluyla ancak gündemde kalabiliriz. Buda önemlidir. Fakat sanal bir hak aramadır.

   bu işi çözmeliyiz. sesimizi duyuralım.

 5. FAHRETTİN BADURLU

  5252 saylı TCK’nın yürürlük ve uygulama şeklindeki geçici 1. maddesi 5237 sayı TCK’nın 2,5,7/2,45/1 ve 52. maddelderinden anlaşılacağı üzere, özel yasalardaki aykırı hükümlerin 31.12.2008 tarihine kadar uygulanabileceğ,i bu tarihten sonra 5237 sayı TCK’nın yukarıda bahsedilen maddelerinde ve genel hükümlerinde ceza nevi olarak hapis cezası ve gün para sistemi öngörüldüğü, bu durumda çek cezaları için düzenlenen para cezalarının uygulama kabiliyetinin kalmadığı biliniyor. 5728 sy. Temel Ceza Kanunlarına uyum amacı ile çeşitli kanunlarda ve diğer bazı kanunlarda değişiklik yapılmasına dair kanunda yapılan değişiklik ile çek yasasında değişiklik yapılmadığı, bu durumda çek yasasındaki müeyyidenin uygulama mahkeme heyeti olarak kişiye özgü adalet değil yapılan suç da kasıl olup olmadığı aranmadan ceza verilmektedir. Oysaki yapılan işlemler senet gibi firmamın ve kişinin vergi mükellefi olduğunu vergi nosu üzerinden bankalar tarafında tamamen ticari olduğunu anlaşıldıktan sonra verilmektedir.T.C. Ticaret yasası kişiye özgü değildir karşılık lı iyi niyetle ile yapılan ticaretlerde mal karşılığı alınan çeklerin ödeme esnasılda karşı tarafın hsb na kısmi ödemleri yapılmasına rağmen yada ön ödemeli olduğu halde karşıt tarafın iyi niyeti suistismar yaparak elinde bulundurluğu çekleri ödenmesine rağmen ödenmemiş gibi işlem yaptırmaktadırlar Çekler mal alımı karşılın da verilmektedir faturasını isbat edemeyen alacaklı elinde bulundurduğu yada gal yoldan rızası dışında elinden zorbalık yada bayilik yapmanın ön koşulu önceden verilen teminat çeklerinin amaç dışı, çalıntı yada hatır çeklerini kullanarak insanlar zor durumda bırakılmakadırlar Türkiye de maalesef madde ve yasanın ne olduğu hakkında kendi hakkını bile savunamayacak gariban inanların iyi niyetini kullnıp haksız kazanç elde etmek isteğen bazı avkat ların ekmeğine yağ süren karşıklık cek yasasının yeni baştan düzenlenerek şu ekonamık kırız de ailelerin dağılmasını önlemek için adalet bakanlığının derhal düzenneme yapması gerekmektedir .
  şuan da sahsım olarak tarafımca kesilen 60 adet çekim var ve her bir çek için kısmı ödeme yapmama rağmen karşılıksız çekten dolayı artniyetli firma sahipleri bunu fısat bilip tarafımı şikayet ederek caza kesilmiştir bazı savcılarımız 450 tl ceza ödettirirken bazı savcılarmız da çek bedeli kadar ceza kesip zorda kalmama neden olmuşlardır ticaret yapan esnafın özgürlüğünü elinden almaktadırlar şayet o esnafın o çeki ödeyecek kadar parası olsaydı zeten çeki öderdi insanların özgürlüğünü elinden alarak yaşamını kısıtlayarak nasıl bir çözüm olacağını anlamış değilim özellikle şu kırız ortamında T:C Adalet bakanlığımızın kanayan yaranın önlem alınması yerine hükmün uygulatma tarafında göz yummaları ve seyirci kalınması açıkca kınıyorum bundan dolayıda ceza kesilecekse hazırım.iş yerimde şirketime ayit ve üzerinde ismimin yazılı olduğu 10,000 tl lik 5 adet çekimi kayıp ettim şahıs tarafımı icraya verdi ve savcılık her birine olmak üzere 10 bin tl ceza kesti ben ödeme emreini aldım ve ödemedim savcılığın kestiği cezaya itiraz ettim ve karşı tarafda bu çeklerın karşılı ne sattını para vermişse parasını ispat etmesini istedim ben bir hukukcu değilim fakat esnafım çekleri mal alımında kullanıldığını bilmekteyim yarın bana da savcılık ya ödeyeceksin yada yatacaksın derse yatmayı seçecem peki ben yatığımda çekleri bedelini devlet yada yasamı ödeyecek bundan dolayı yatarsam.Amacına ulasan haksız kazanç elde etmek isteğen binlarce bu insanlara ödül bana ceza verilirken ben bumu adalet diyorum bundan dolayıda çek yasasında yenıden düzenleme yapılmasını istiyorum teşekkür ederim Fahrettin BADURLU

  • haklısın arkadaşım,

   -sen hapis yatacaksın.
   -borçlarını ödeyemeyeceksin.
   -senin çeklerine güvenen firmalar zora düşecek.
   -onlarda çeklerini ödeyemeyecek.
   -onlarda hapise girecek.
   -aynı cezaevinde kalacaksınız. birlikte volta atacaksınız.

   biz nasıl olduda anlaşamadık, diyeceksiniz.

   ama iş işden geçmiş olacak.

   devlet ticaretden pay almamalıdır.

   • fahrettin badurlu

    Söz konusu konuya bahsi geçen çeklerimi iş yerinde kayıp ettim evet çekim üçüncü sahısların eline geçmiş olsaydı tabiki kişi ve kuruluşlar madur olacaktı ancak benim çeklerimi bulan yada çalan şahıs yüzsüzlük direk yazdırıp icraya verecek kadar da cesaretli ben bu cesareti çek yasasının hangi boşluğunda yada çek kanununun hangı boşluğunda faydalandırıldığını ve faydalandırdıkları yasa ile verilen ödülü merak ediyorum nasıl bir ülkede ve nasıl kanunlar çercevesında ticaret yapıyoruz ve insana hak olarak verilen özgürlüğüne kısıtlanmaya ve geleceğini hipotek altına alınırcasına cezai müeyyede uygulkanıp karşı tarafa nerden buldun bu 10,000 x 5 adet şirek çekini ve ne verdin karşılığında para verdinse makbuzu mal verdinse faturası nerede diye sorulmuyor buna anlam veremiyorum bu konuya yardımcı olmak isteğen hukukcularımızın öneri ve bilgilarını istiyorum saygılarımla Fahrettin Badurlu

    • Fahrettin bey,

     şu andaki yasalar ile bir çözüm yoktur.

     benzeri durumdaki arkadaşlarımız ile AIHM’e başvuruyoruz. Katılabilirsiniz.

     https://karsiliksizcek.wordpress.com/aihm/bireysel-basvuru-kisisel-durumlar/

     saygılar.

     • Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesine uygun bir çek yasası istiyoruz.

      —————————
      bir umudumuz sizdeydi sayın Kılıçdaroğlu.
      oysa son dönemde medyadaki demokrasi tartışmaları içinde hep sizi görmüştük,
      size bu tavrınızdan dolayı “gandi kemal” bile dedik
      umutlarımızı karartmayınız
      çek mağdurları ilginizi bekliyor

      insan haklarıyla insandır.

      insan hakları hemen şimdi

      Sayın Kemal KILIÇDAROĞLU ; küresel ve yerel çıkar odaklarının baskısı ile ezilen çek mağdurları yardım istiyor. Çek Mağdurları sizi bekliyor.

      Çek Mağdurları, Burhan İŞCAN ve Av. Rahmi OFLUOĞLU sizi ziyaret ettiklerinde konu ile ilgilenme sözü vermiştiniz.

      Sözünüzü tutmanızı bekliyoruz.

      —————————————-
      Sayın Adalet Komisyonu üyeleri,

      Çağdaş bir çek yasası gerekmektedir.

      Durumu bilgilerinize sunarız.

      Ahmet İyimaya Başkan , Adalet ve Kalkınma Partisi, Ankara
      Hakkı Köylü Başkanvekili , Adalet ve Kalkınma Partisi, Kastamonu
      Mehmet Emin Ekmen Sözcü , Adalet ve Kalkınma Partisi, Batman
      İlknur İnceöz Katip , Adalet ve Kalkınma Partisi, Aksaray
      Ahmet Aydın , Üye, Adalet ve Kalkınma Partisi, Adıyaman
      Zekeriya Aslan , Üye, Adalet ve Kalkınma Partisi, Afyonkarahisar
      Yılmaz Tunç , Üye, Adalet ve Kalkınma Partisi, Bartın
      Mehmet Tunçak , Üye, Adalet ve Kalkınma Partisi, Bursa
      Mehmet Salih Erdoğan , Üye, Adalet ve Kalkınma Partisi, Denizli
      Celal Erbay , Üye, Adalet ve Kalkınma Partisi, Düzce
      Veysi Kaynak , Üye, Adalet ve Kalkınma Partisi, Kahramanmaraş
      Ali Öztürk , Üye, Adalet ve Kalkınma Partisi, Konya
      İhsan Koca , Üye, Adalet ve Kalkınma Partisi, Malatya
      Mustafa Hamarat , Üye, Adalet ve Kalkınma Partisi, Ordu
      Yahya Akman , Üye, Adalet ve Kalkınma Partisi, Şanlıurfa
      Halil Ünlütepe , Üye, Cumhuriyet Halk Partisi, Afyonkarahisar
      Turgut Dibek , Üye, Cumhuriyet Halk Partisi, Kırklareli
      Ali Rıza Öztürk , Üye, Cumhuriyet Halk Partisi, Mersin
      Rahmi Güner , Üye, Cumhuriyet Halk Partisi, Ordu
      Ali İhsan Köktürk , Üye, Cumhuriyet Halk Partisi, Zonguldak
      Hamit Geylani , Üye, Demokratik Toplum Partisi, Hakkari
      Osman Ertuğrul , Üye, Milliyetci Hareket Partisi, Aksaray
      Metin Çobanoğlu , Üye, Milliyetci Hareket Partisi, Kırşehir
      Rıdvan Yalçın , Üye, Milliyetci Hareket Partisi, Ordu

      ———————————————–
      Sayın Anayasa Komisyonu üyeleri, sizlerden çağdaş bir çek yasası için çalışmalarınıza devam etmenizi rica ediyoruz.,

      Burhan Kuzu Başkan , Adalet ve Kalkınma Partisi, İstanbul
      Güldal Akşit Başkanvekili , Adalet ve Kalkınma Partisi, İstanbul
      Ayşe Nur Bahçekapılı Sözcü , Adalet ve Kalkınma Partisi, İstanbul
      Ayhan Sefer Üstün Katip , Adalet ve Kalkınma Partisi, Sakarya
      Mehmet Daniş , Üye, Adalet ve Kalkınma Partisi, Çanakkale
      Mahmut Durdu , Üye, Adalet ve Kalkınma Partisi, Gaziantep
      Hacı Hasan Sönmez , Üye, Adalet ve Kalkınma Partisi, Giresun
      Haydar Kemal Kurt , Üye, Adalet ve Kalkınma Partisi, Isparta
      Mevlüt Akgün , Üye, Adalet ve Kalkınma Partisi, Karaman
      Hasan Kara , Üye, Adalet ve Kalkınma Partisi, Kilis
      Hüsnü Tuna , Üye, Adalet ve Kalkınma Partisi, Konya
      İsmail Bilen , Üye, Adalet ve Kalkınma Partisi, Manisa
      Enver Yılmaz , Üye, Adalet ve Kalkınma Partisi, Ordu
      Suat Kılıç , Üye, Adalet ve Kalkınma Partisi, Samsun
      Mustafa Çetin , Üye, Adalet ve Kalkınma Partisi, Uşak
      Atila Emek , Üye, Cumhuriyet Halk Partisi, Antalya
      Mehmet Ali Özpolat , Üye, Cumhuriyet Halk Partisi, İstanbul
      Atilla Kart , Üye, Cumhuriyet Halk Partisi, Konya
      Şahin Mengü , Üye, Cumhuriyet Halk Partisi, Manisa
      İsa Gök , Üye, Cumhuriyet Halk Partisi, Mersin
      Aysel Tuğluk , Üye, Demokratik Toplum Partisi, Diyarbakır
      Süleyman Nevzat Korkmaz , Üye, Milliyetci Hareket Partisi, Isparta
      Faruk Bal , Üye, Milliyetci Hareket Partisi, Konya
      Behiç Çelik , Üye, Milliyetci Hareket Partisi, Mersin

      ————————————————

      Sayın İnsan Hakları İnceleme Komisyonu üyeleri,

      çek yasası nedeniyle insan hakları ihlalleri yaşanmaktadır. Çek yasasına katkılarınızı bekliyoruz.

      Mehmet Zafer Üskül Başkan , Adalet ve Kalkınma Partisi, Mersin
      Halide İncekara Başkanvekili , Adalet ve Kalkınma Partisi, İstanbul
      Mehmet Ekici Başkanvekili , Milliyetci Hareket Partisi, Yozgat
      Abdurrahman Kurt Sözcü , Adalet ve Kalkınma Partisi, Diyarbakır
      Ayşe Jale Ağırbaş Katip DSP İstanbul
      Ahmet Koca , Üye, Adalet ve Kalkınma Partisi, Afyonkarahisar
      Kazim Ataoğlu , Üye, Adalet ve Kalkınma Partisi, Bingöl
      Mehmet Ocakden , Üye, Adalet ve Kalkınma Partisi, Bursa
      Murat Yıldırım , Üye, Adalet ve Kalkınma Partisi, Çorum
      Mithat Ekici , Üye, Adalet ve Kalkınma Partisi, Denizli
      Mustafa Ataş , Üye, Adalet ve Kalkınma Partisi, İstanbul
      Erdal Kalkan , Üye, Adalet ve Kalkınma Partisi, İzmir
      Fatih Arıkan , Üye, Adalet ve Kalkınma Partisi, Kahramanmaraş
      Ahmet Gökhan Sarıçam , Üye, Adalet ve Kalkınma Partisi, Kırklareli
      Kerim Özkul , Üye, Adalet ve Kalkınma Partisi, Konya
      Cemal Yılmaz Demir , Üye, Adalet ve Kalkınma Partisi, Samsun
      Ali Rıza Ertemür , Üye, Cumhuriyet Halk Partisi, Denizli
      Çetin Soysal , Üye, Cumhuriyet Halk Partisi, İstanbul
      Ahmet Ersin , Üye, Cumhuriyet Halk Partisi, İzmir
      Malik Ecder Özdemir , Üye, Cumhuriyet Halk Partisi, Sivas
      Akın Birdal , Üye, Demokratik Toplum Partisi, Diyarbakır
      Şenol Bal , Üye, Milliyetci Hareket Partisi, İzmir
      Gürcan Dağdaş , Üye, Milliyetci Hareket Partisi, Kars

      ————————————————-

      Sayın Sanayi ve Ticaret komisyonu üyeleri,

      Türk Ticaret hayatı çek yasası aksaması nedeniyle darbe almaktadır. Bir hukuk depremi yaşanmaktadır.

      Soner Aksoy Başkan , Adalet ve Kalkınma Partisi, Kütahya
      Hasan Angı Başkanvekili , Adalet ve Kalkınma Partisi, Konya
      Mahmut Mücahit Fındıklı Sözcü , Adalet ve Kalkınma Partisi, Malatya
      Osman Coşkun Katip , Adalet ve Kalkınma Partisi, Yozgat
      Ahmet Edip Uğur , Üye, Adalet ve Kalkınma Partisi, Balıkesir
      Kutbettin Arzu , Üye, Adalet ve Kalkınma Partisi, Diyarbakır
      Metin Kaşıkoğlu , Üye, Adalet ve Kalkınma Partisi, Düzce
      İbrahim Halil Mazıcıoğlu , Üye, Adalet ve Kalkınma Partisi, Gaziantep
      İsmail Katmerci , Üye, Adalet ve Kalkınma Partisi, İzmir
      Eyüp Ayar , Üye, Adalet ve Kalkınma Partisi, Kocaeli
      Bayram Ali Bayramoğlu , Üye, Adalet ve Kalkınma Partisi, Rize
      Hasan Ali Çelik , Üye, Adalet ve Kalkınma Partisi, Sakarya
      Afif Demirkıran , Üye, Adalet ve Kalkınma Partisi, Siirt
      Mustafa Cumur , Üye, Adalet ve Kalkınma Partisi, Trabzon
      Kayhan Türkmenoğlu , Üye, Adalet ve Kalkınma Partisi, Van
      Fazlı Erdoğan , Üye, Adalet ve Kalkınma Partisi, Zonguldak
      Tacidar Seyhan , Üye, Cumhuriyet Halk Partisi, Adana
      Hüsnü Çöllü , Üye, Cumhuriyet Halk Partisi, Antalya
      Ergün Aydoğan , Üye, Cumhuriyet Halk Partisi, Balıkesir
      Mehmet Ali Susam , Üye, Cumhuriyet Halk Partisi, İzmir
      Mehmet Şevki Kulkuloğlu , Üye, Cumhuriyet Halk Partisi, Kayseri
      Mehmet Nezir Karabaş , Üye, Demokratik Toplum Partisi, Bitlis
      Yılmaz Tankut , Üye, Milliyetci Hareket Partisi, Adana
      Cemaleddin Uslu , Üye, Milliyetci Hareket Partisi, Edirne
      Alim Işık , Üye, Milliyetci Hareket Partisi, Kütahya

      ********

      Kemal KILIÇDAROĞLU, Sadullah ERGİN, Zafer ÇAĞLAYAN ve Ayşe ARMAN için açık mektup kampanyamıza destek veriniz. Çek yasası nedeniyle yaşanan insan hakları ihlallerinin durdurulmasını talep ediyoruz.

      ****

      Yaşasın tam bağımsız ve adil Türk Yargısı !
      Yaşasın tam bağımsız Türkiye !
      Yaşasın demokrasinin bekçisi, bağımsız Türkiye Büyük Millet Meclisi !

      insan haklarıyla insandır. İnsan hakları hemen şimdi !

      ***

      Bu bir “sivil direniş” dir. TC Anayasası ve Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesinden doğan haklarımızın, örgütlü olarak kullanılmasından ibaretdir.
      Bu bir “yurttaş hareketi” dir. Benzerleri Türk tarihinde yaşanmıştır : Tramvaycılar grevi, İpek işcileri grevi, Paşabahçe grevi, Askeri mahkemelere direnen anneler, Bergama köylüleri direnişi

     • Başbuğ ve Ergin’den PKK’nin geleceği
      28.08.2009 – 06:30
      Genelkurmay Başkanı Org. Başbuğ, PKK üyelerini teslim olmaya ve Türk adaletine güvenmeye çağırdı. Adalet Bakanı Ergin ise Kürt açılımı kapsamında belli unsurlara yönelik düzenleme yapmayacaklarını söyledi.
      Zafer Haftası kutlamalarına katılmak üzere Afyon’a giden Genelkurmay Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ, gazetecilerin terörle mücadele raporu hakkındaki soruları üzerine bazı açıklamalar yaptı.

      Başbuğ: Gelin teslim olun
      Temmuz ayında 14 PKK üyesinin teslim olduğunu, bunların on ikisinin adli soruşturma ya da tutuksuz yargılama neticesinde serbest bırakıldığını, ikisinin mahkemeye sevk edildiğini belirten Başbuğ, “Baştan beri söylediğimiz de bu zaten. Türk adaletine güvenin. Her zaman söylüyoruz, gelin Türk adaletine teslim olun” dedi.

      Adalet Bakanı Sadullah Ergin de dün çeşitli konuların yanı sıra Kürt açılımı ile ilgili açıklamalarda bulundu. Kabine revizyonuyla Bakanlık koltuğuna oturan Ergin, NTV’ye verdiği röportajda teslim olan PKK’lılar ile ilgili soruları yanıtladı.

      Belli unsurlara yönelik düzenleme yapmayız
      “Demokrasi açılımı ya da Kürt açılımı ile, burada sizin bakanlığınızı da ilgilendiren çok önemli bir düzenleme gündeme gelebilecek. Açılım kapsamında teröre bulaşmamış eylemlere bulaşmamış teröristlerin dağdan indirilmesini kolaylaştıracak bir yasal düzenleme gündeme gelebilecek. Buna gerek var mıdır? İlk etapta yapılabilir mi ya da TCK’nın ilgili maddesi zaten bunun için yeterli mi?” şeklindeki soruyu yanıtlayan Ergin, söz konusu sürecin “Kürt açılımı değil demokratik açılım” olduğunu söyleyerek söze başladı.

      Bundan dolayı sürecin sadece Kürtleri ilgilendirmediğini ve sadece belli unsurları kapsayan bir çalışma yapmadıklarını vurgulayan Ergin, amaçlarının her gelişmiş demokraside olduğu gibi Türkiye’deki 72 milyon vatandaşın kendini hür ve rahat hissetmesini sağlayacak tedbirleri almak olduğunu söyledi.

      Ergin, “Kendini farklı şekilde kültürel anlamda hisseden insanımız kendi kültürünü kendi inanışlarını geleneklerini kendi kutsallarını özgürce yaşayabilmeli bunu ifade edebilmeli. Herkesin kendini birinci sınıf vatandaş hissetmesini sağlamak ve sağlatmak bunu hissettirmek, devletin görevidir. Yoksa etnik anlamda bir gruba bir sınıfa ayrıcalıklı bir düzenleme söz konusu değil böyle bir çalışmamız yok” diye konuştu.

      Ergin’in “teröristler” ile ilgili soruya Kürt halkı ve etnisite üzerinden yanıt vermesi gözden kaçmadı.
      (soL – Haber Merkezi)

      https://karsiliksizcek.wordpress.com/2009/11/04/cek-kanunu-yoktur/

Yorum yaparak destek olabilirsiniz

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s