Çek suçlarına af yetmez ceza kaldırılmalı


Eski bir yazıyı tekrar yayınlıyorum. 1999 yılında bir af yapıldı. Kapsamı sürekli tartışılmış idi. Bu afdan karşılık çek mahkumlarıda yararlanmış idi.  Yalçın BAYER o zamanlar bu konuya değinmiş, samimi olarak söylemiş: Çek suçlarına af yetmez, bu yasa değişmelidir.

Çek suçlarına af yetmez ceza kaldırılmalı

Hürriyet, Yeter Söz Milletin, Yalçın BAYER, 11.Mart.2000

Hükümet ortakları arasındaki görüş ayrılıkları giderildiği için 3167 sayılı kanuna muhalefet yani karşılıksız çek verme suçunu işleyenler de af kapsamına alındı. Ne var ki, bu defa da af kanunu hükümet ortaklarının yeni ve zorlu pazarlığına takıldı kaldı.

Karşılıksız çek verenler affedilse bile, bu af kesin bir çözüm olmayacak. Çünkü affın kapsadığı zaman dilimi dışında kalacaklar yine cezalandırılacaklar. Oysa 3167 sayılı kanunun 8. ve özellikle 16. maddelerinin Anayasamızın çeşitli maddelerine aykırı olduğunu hukukçu öğretim üyelerimiz de iddia ediyorlar.

Bu iddialardan ilki şu şekilde özetlenebilir:

Gerek 8. ve gerekse 16. maddeyle devletin cezalandırma yetkisi hiçbir sınır gözetmeksizin alacaklı konumundaki kişilerin istem ve iradesine devredilmiş bulunmaktadır. Anayasamız, sözleşme özgürlüğünü benimsediği, dolayısıyla kişilerin karşılıklı olarak çek alıp vermeleri sözleşme özgürlüğünün bir gereği olduğu halde, çekin karşılıksız çıkması durumunda cezalandırma yoluna gidilmesi Anayasamızın sözleşme özgürlüğüne temelden aykırıdır. TCK’nın 45. maddesi gereğince tüm cürümlerde kastın aranması ilkesinden ayrılarak, hatta keşideciye kastının bulunmadığını, borcu olmadığını ve ödese bile geri alma hakkı olduğunu kanıtlama haklarını dahi tanımaksızın 3167 sayılı kanunun hapis cezasını öngörmesi kabul edilemez niteliktedir. Kanunun 16. maddesi suç ve cezalarda denge gibi çok önemli bir hukuk kuralını da ihlal etmektedir. Örneğin, hileli ve kasıtlı vergi kaçakçılığı suçu için 3 ay-3 yıl hapis cezasıyla getirilirken, hiçbir kötü niyete dayanmayan ve sadece imkánsızlıktan kaynaklanan karşılıksız çek suçu için 1-5 yıl hapis cezası verilmektedir. Üstelik hileli ve kasıtlı vergi kaçakcılığı yapan pişmanlık yasasaından yararlanarak cezadan tamamen kurtulmak hakkı da saklı kalmak üzere daha az ceza ile kurtulabilirken, vergi borcunu ödemek amacıyla düzenlediği çek karşılıksız kalan hükümlü hem gecikme zammı ödemekte, hem de daha uzun süre hapis yatmaktadır. Bu ceza dengesizliği kasıt şartına bağlı dolandırıcılık suçları bakımından da söz konusudur.

3167 sayılı yasa ile ilgili diğer bir iddia da özetle şu şekildedir:
‘‘İnsan haklarını ve ana hürriyetleri korumaya dair Avrupa Sözleşmesi’nin eki olan dört nolu protokolün 1. maddesinde hiç kimse yalnızca akdi ilişkiden doğan yükümlülüğü yerine getirmemiş olmasından dolayı özgürlüğünden yoksun bırakılamaz.”

ÇAĞDIŞI ANLAYIŞIN ÜRÜNÜ

Bu açık hüküm karşısında çek suçu ve benzerlerinin adalet sistemimizden ayıklanması gerekir. Prof. Hayri Domaniç, Prof. Burhan Kuzu ve Prof. Ergun Özdubun’dan aktardığım ve yukarıda özetlediğim iddiaların, 3167 sayılı kanunun 16. maddesinin Anayasamız’a aykırılığını ve Anayasa Mahkemesi’nce iptali gerektiğini ortaya koyduğu açıktır. Bu durumda Asliye Ceza Mahkemeleri’ne düşen görev ise, bu konuda Anayasa Mahkemesi’nce bir karar verilinceye kadar davaları geri bırakmaktır.

Bilerek ve kasıtlı olarak karşılıksız çek düzenleyenlere 1-3 yıl hapis cezası reva gören Osmanlı dönemine ait 1914 tarihli kanundan bile geri olan 3167 sayılı kanun şahsı ile sorumluluk gibi çağdışı kalmış olan bir anlayışın ürünüdür. Çek verildiği gerekçesiyle doğmayan, çek düzenlemesinden önce doğmuş bulunan borçların ödenmesi için düzenlenen çeklerin karşılıksız kalmasında hapis cezası verilmesini öngören 16. maddeyi TBMM’nin acilen iptal etmesi, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne muhtemel başvuruları engelleyeceği gibi, adalet sistemimize ve Türk demokrasinin Avrupa demokrasisine uyum sağlamasına büyük ölçüde katkıda bulunacaktır.

Haydi TBMM göreve.

Hürriyet arşivindinden alıntıdır. Yazının tümünü okumak için bu linke tıklayınız.

On yıl içerisinde pek fazla bir şey değişmemiş. Ama inanıyoruz,  bu iş düzelecektir.

Reklamlar

15 responses to “Çek suçlarına af yetmez ceza kaldırılmalı

 1. muhammedmustafa

  kesinlikle af çıkmalı
  ama kanunda değişmeli sadece günü kurtarmak yada birilerine güzel gözükmek için değil
  gerçekten ve uzun süreli çözüm getirecek cinsten düzenleme yapılmalı
  insanlar madur edilmemeli

 2. ÇEK CEZA KALKMALI İNSALAR ÇEKDEN DOLAYI
  CEZAEVİNE GİTMİMEMELİ. BU İNSANLAR SUÇU NE? BANKADAN ÇEK ALMIŞ, İŞ YAPMIŞ, KAR YAPMIŞ VE DEVLETE VERGİ ÖDEMİŞ.YILARCA İŞİ BOZULMUŞ ÇEKİNİ ÖDEYEMEMİŞ, MALARINI HACİZ ETMİŞLER, HACİZ YOLUYLA SATMIŞLAR, BU ADAM BU ESNAF ŞİMDİ NASIL ÇALIŞACAK NE İLE ÇALIŞACAK NASIL BORÇ ÖDEYCEK? HANGİ PARAYLA OLMAYAN PARAYLA MI? ÇALIŞACAK MALLARI YARI FİYATLA SATILMIŞ İŞYERİNİ DUKANINI EVİNİ HACİZLE SATMIŞLAR ESNAF HERŞEYİNİ KAYIPETMİŞ NASIL ÇALIŞSIN NE YAPSIN? BU ESNAFLAR YILARCA YILARCA İŞ YAPMIŞ, İŞÇİ ÇALITIRMIŞ HERKESE EKMEK VERMİŞ. İŞİ BOZULMUŞ BANKALARIN TEFECİLERİN ELİNE DÜŞMÜŞ CAN ÇEKİŞİYOR ÇARE ARIYOR. NASIL YAPARIM BU İŞİN İÇİNDEN NASIL ÇIKARIM ARAYIŞLARINDAYKEN UMUT IŞIK ÇARE ARARKEN BİR ANDA DEVLET DARBESİ GELİYOR NE OLDU ÇEKTEN DOLAYI CEZAN VAR VEYA CEZA DAVAN VAR. BU YASA YANLIŞ. MUTLAKA DEĞİŞMELİ BU İNSANLAR BU ESNAFLAR ÇEKTEN DOLAYI CEZA EVİNE GİDEMEZ. YILARCA VERGİ VERMİŞ YILARCA İŞÇİ ÇALIŞTIRMIŞ DEVLETE VERGİ VERMİŞ BU İNSANLAR CEZALADIRILMAZ YANLIŞ YANLIŞDIR. YASA DEĞİŞMELİDİR.MUTLAKA …

 3. malesef insanların hem borcunun devam etmesi artı hemde hapisle cezalandırılmasını kınıyorum. insanlık dışı diye düşünüyorum.birde adının çıkması dolandırıcısın sen diye yazık yazık insanların borcunu ödememesi dahada açıgı ödiyememesi ne zor ne agır kim isterki düşmeyi allah kimseyi düşürmesin arkadaşlar düşenede birde tekme atılıyor….

 4. herkes presstürkten mustafa beyin dilekçe örnegini alıp ceza kuruluna acil göndersin ceza kurulunda konu görüşülecekmiş kolaylıklar allah yardımm etsin

 5. hapis cezasının kalkması büyük bir kampanya yapalım.hükümete sesisimi duyuralım tefeciler
  dışarıda gezerken namuslular kacak yasıyor yada hapiste tefecileri şikayet ettim ama mali polis hiç ilgilenmiyor hala işlerini yapıyorlar haydi arkadaşlar sesimizi duyaralım……

 6. yazıklar olsun büyük düşünemeyenlere.çağ dışı maalesefff…

 7. nasıl bu durumlara duştummmm ve mal satmak için yalvaran adamlara taksıt yap odıyelım dıyorum olmaz ıpotek vereyım olmaz cocuğumu cok özledım 7 aydır görmuyorum artık dayanamıyorum bıtsın bu cıle veya bıtıreceğim bu çıleyı

 8. tek suçlu bankalar alaçaklıyıda vereçekliğide herkese çek karnesi vererek yakdılar .niçin çek karnesi verdiği kişiden ipodeğini alıp ona göre çek koçanı vermiyorlar versinler bankalara bütün sorumluluğu bakalım o zaman türkiyemizde çek sorunu diye bir dert kalaçakmı haksızmıyım arkadaşlar tek çözüm bu değilmi insanları hapse girmeleri alaçaklıların paralarını alamamaları bunların hoşuna gitiyor acaba

 9. traji komik bir durum 😦

  10 yıl geçmiş. yine aynı noktadayız.

  Bu arada terör suçluları için kaç tane af çıkmış … Çek yasası değişmiş ve tekrar değişecek.

  ve yine aynı şeyleri konuşuyoruz.

  demekki bu yaklaşım, türkiye koşullarına aykırıdır.

  hukuk herkes içindir.

  karşılıksız çek için hapis cezası vermek İNSAFSIZLIKTIR.

  • bir şirkette şirket ortağı olmadan müdürüdüö şirkertin çeklerinde imzam var ödenmeyen çeklerin bedeli şirket sahibi hiç aranmyıyor ben imzaladığım için benben talep edilerk dava açılıyor ve hakim imza bana ait olduğu içi çek bedeli kadar ceza verdi maalesef mağdur olan benim kendi çekim gibi işelm görüyor üstelik şirket noter aracılığıyla istifa etmeme rağmen ileri vd çekler de benden talep edliyor
   şirket borcunu şirket ortağı olmayana ödetmeye çalışıyorlar bu nasıl adalet

   • adalet değildir. Çek Yasası baştan sona pek çok haksızlığı barındırıyor.

    aklı başında her hukukcunun bununla mücadele etmesi bir gerektir, bir sorumluluktur.

    • af değil adalet istiyoruz.

     —————————
     bir umudumuz sizdeydi sayın Kılıçdaroğlu.
     oysa son dönemde medyadaki demokrasi tartışmaları içinde hep sizi görmüştük,
     size bu tavrınızdan dolayı “gandi kemal” bile dedik
     umutlarımızı karartmayınız
     çek mağdurları ilginizi bekliyor

     insan haklarıyla insandır.

     insan hakları hemen şimdi

     Sayın Kemal KILIÇDAROĞLU ; küresel ve yerel çıkar odaklarının baskısı ile ezilen çek mağdurları yardım istiyor. Çek Mağdurları sizi bekliyor.

     Çek Mağdurları, Burhan İŞCAN ve Av. Rahmi OFLUOĞLU sizi ziyaret ettiklerinde konu ile ilgilenme sözü vermiştiniz.

     Sözünüzü tutmanızı bekliyoruz.

     —————————————-
     Sayın Adalet Komisyonu üyeleri,

     Çağdaş bir çek yasası gerekmektedir.

     Durumu bilgilerinize sunarız.

     Ahmet İyimaya Başkan , Adalet ve Kalkınma Partisi, Ankara
     Hakkı Köylü Başkanvekili , Adalet ve Kalkınma Partisi, Kastamonu
     Mehmet Emin Ekmen Sözcü , Adalet ve Kalkınma Partisi, Batman
     İlknur İnceöz Katip , Adalet ve Kalkınma Partisi, Aksaray
     Ahmet Aydın , Üye, Adalet ve Kalkınma Partisi, Adıyaman
     Zekeriya Aslan , Üye, Adalet ve Kalkınma Partisi, Afyonkarahisar
     Yılmaz Tunç , Üye, Adalet ve Kalkınma Partisi, Bartın
     Mehmet Tunçak , Üye, Adalet ve Kalkınma Partisi, Bursa
     Mehmet Salih Erdoğan , Üye, Adalet ve Kalkınma Partisi, Denizli
     Celal Erbay , Üye, Adalet ve Kalkınma Partisi, Düzce
     Veysi Kaynak , Üye, Adalet ve Kalkınma Partisi, Kahramanmaraş
     Ali Öztürk , Üye, Adalet ve Kalkınma Partisi, Konya
     İhsan Koca , Üye, Adalet ve Kalkınma Partisi, Malatya
     Mustafa Hamarat , Üye, Adalet ve Kalkınma Partisi, Ordu
     Yahya Akman , Üye, Adalet ve Kalkınma Partisi, Şanlıurfa
     Halil Ünlütepe , Üye, Cumhuriyet Halk Partisi, Afyonkarahisar
     Turgut Dibek , Üye, Cumhuriyet Halk Partisi, Kırklareli
     Ali Rıza Öztürk , Üye, Cumhuriyet Halk Partisi, Mersin
     Rahmi Güner , Üye, Cumhuriyet Halk Partisi, Ordu
     Ali İhsan Köktürk , Üye, Cumhuriyet Halk Partisi, Zonguldak
     Hamit Geylani , Üye, Demokratik Toplum Partisi, Hakkari
     Osman Ertuğrul , Üye, Milliyetci Hareket Partisi, Aksaray
     Metin Çobanoğlu , Üye, Milliyetci Hareket Partisi, Kırşehir
     Rıdvan Yalçın , Üye, Milliyetci Hareket Partisi, Ordu

     ———————————————–
     Sayın Anayasa Komisyonu üyeleri, sizlerden çağdaş bir çek yasası için çalışmalarınıza devam etmenizi rica ediyoruz.,

     Burhan Kuzu Başkan , Adalet ve Kalkınma Partisi, İstanbul
     Güldal Akşit Başkanvekili , Adalet ve Kalkınma Partisi, İstanbul
     Ayşe Nur Bahçekapılı Sözcü , Adalet ve Kalkınma Partisi, İstanbul
     Ayhan Sefer Üstün Katip , Adalet ve Kalkınma Partisi, Sakarya
     Mehmet Daniş , Üye, Adalet ve Kalkınma Partisi, Çanakkale
     Mahmut Durdu , Üye, Adalet ve Kalkınma Partisi, Gaziantep
     Hacı Hasan Sönmez , Üye, Adalet ve Kalkınma Partisi, Giresun
     Haydar Kemal Kurt , Üye, Adalet ve Kalkınma Partisi, Isparta
     Mevlüt Akgün , Üye, Adalet ve Kalkınma Partisi, Karaman
     Hasan Kara , Üye, Adalet ve Kalkınma Partisi, Kilis
     Hüsnü Tuna , Üye, Adalet ve Kalkınma Partisi, Konya
     İsmail Bilen , Üye, Adalet ve Kalkınma Partisi, Manisa
     Enver Yılmaz , Üye, Adalet ve Kalkınma Partisi, Ordu
     Suat Kılıç , Üye, Adalet ve Kalkınma Partisi, Samsun
     Mustafa Çetin , Üye, Adalet ve Kalkınma Partisi, Uşak
     Atila Emek , Üye, Cumhuriyet Halk Partisi, Antalya
     Mehmet Ali Özpolat , Üye, Cumhuriyet Halk Partisi, İstanbul
     Atilla Kart , Üye, Cumhuriyet Halk Partisi, Konya
     Şahin Mengü , Üye, Cumhuriyet Halk Partisi, Manisa
     İsa Gök , Üye, Cumhuriyet Halk Partisi, Mersin
     Aysel Tuğluk , Üye, Demokratik Toplum Partisi, Diyarbakır
     Süleyman Nevzat Korkmaz , Üye, Milliyetci Hareket Partisi, Isparta
     Faruk Bal , Üye, Milliyetci Hareket Partisi, Konya
     Behiç Çelik , Üye, Milliyetci Hareket Partisi, Mersin

     ————————————————

     Sayın İnsan Hakları İnceleme Komisyonu üyeleri,

     çek yasası nedeniyle insan hakları ihlalleri yaşanmaktadır. Çek yasasına katkılarınızı bekliyoruz.

     Mehmet Zafer Üskül Başkan , Adalet ve Kalkınma Partisi, Mersin
     Halide İncekara Başkanvekili , Adalet ve Kalkınma Partisi, İstanbul
     Mehmet Ekici Başkanvekili , Milliyetci Hareket Partisi, Yozgat
     Abdurrahman Kurt Sözcü , Adalet ve Kalkınma Partisi, Diyarbakır
     Ayşe Jale Ağırbaş Katip DSP İstanbul
     Ahmet Koca , Üye, Adalet ve Kalkınma Partisi, Afyonkarahisar
     Kazim Ataoğlu , Üye, Adalet ve Kalkınma Partisi, Bingöl
     Mehmet Ocakden , Üye, Adalet ve Kalkınma Partisi, Bursa
     Murat Yıldırım , Üye, Adalet ve Kalkınma Partisi, Çorum
     Mithat Ekici , Üye, Adalet ve Kalkınma Partisi, Denizli
     Mustafa Ataş , Üye, Adalet ve Kalkınma Partisi, İstanbul
     Erdal Kalkan , Üye, Adalet ve Kalkınma Partisi, İzmir
     Fatih Arıkan , Üye, Adalet ve Kalkınma Partisi, Kahramanmaraş
     Ahmet Gökhan Sarıçam , Üye, Adalet ve Kalkınma Partisi, Kırklareli
     Kerim Özkul , Üye, Adalet ve Kalkınma Partisi, Konya
     Cemal Yılmaz Demir , Üye, Adalet ve Kalkınma Partisi, Samsun
     Ali Rıza Ertemür , Üye, Cumhuriyet Halk Partisi, Denizli
     Çetin Soysal , Üye, Cumhuriyet Halk Partisi, İstanbul
     Ahmet Ersin , Üye, Cumhuriyet Halk Partisi, İzmir
     Malik Ecder Özdemir , Üye, Cumhuriyet Halk Partisi, Sivas
     Akın Birdal , Üye, Demokratik Toplum Partisi, Diyarbakır
     Şenol Bal , Üye, Milliyetci Hareket Partisi, İzmir
     Gürcan Dağdaş , Üye, Milliyetci Hareket Partisi, Kars

     ————————————————-

     Sayın Sanayi ve Ticaret komisyonu üyeleri,

     Türk Ticaret hayatı çek yasası aksaması nedeniyle darbe almaktadır. Bir hukuk depremi yaşanmaktadır.

     Soner Aksoy Başkan , Adalet ve Kalkınma Partisi, Kütahya
     Hasan Angı Başkanvekili , Adalet ve Kalkınma Partisi, Konya
     Mahmut Mücahit Fındıklı Sözcü , Adalet ve Kalkınma Partisi, Malatya
     Osman Coşkun Katip , Adalet ve Kalkınma Partisi, Yozgat
     Ahmet Edip Uğur , Üye, Adalet ve Kalkınma Partisi, Balıkesir
     Kutbettin Arzu , Üye, Adalet ve Kalkınma Partisi, Diyarbakır
     Metin Kaşıkoğlu , Üye, Adalet ve Kalkınma Partisi, Düzce
     İbrahim Halil Mazıcıoğlu , Üye, Adalet ve Kalkınma Partisi, Gaziantep
     İsmail Katmerci , Üye, Adalet ve Kalkınma Partisi, İzmir
     Eyüp Ayar , Üye, Adalet ve Kalkınma Partisi, Kocaeli
     Bayram Ali Bayramoğlu , Üye, Adalet ve Kalkınma Partisi, Rize
     Hasan Ali Çelik , Üye, Adalet ve Kalkınma Partisi, Sakarya
     Afif Demirkıran , Üye, Adalet ve Kalkınma Partisi, Siirt
     Mustafa Cumur , Üye, Adalet ve Kalkınma Partisi, Trabzon
     Kayhan Türkmenoğlu , Üye, Adalet ve Kalkınma Partisi, Van
     Fazlı Erdoğan , Üye, Adalet ve Kalkınma Partisi, Zonguldak
     Tacidar Seyhan , Üye, Cumhuriyet Halk Partisi, Adana
     Hüsnü Çöllü , Üye, Cumhuriyet Halk Partisi, Antalya
     Ergün Aydoğan , Üye, Cumhuriyet Halk Partisi, Balıkesir
     Mehmet Ali Susam , Üye, Cumhuriyet Halk Partisi, İzmir
     Mehmet Şevki Kulkuloğlu , Üye, Cumhuriyet Halk Partisi, Kayseri
     Mehmet Nezir Karabaş , Üye, Demokratik Toplum Partisi, Bitlis
     Yılmaz Tankut , Üye, Milliyetci Hareket Partisi, Adana
     Cemaleddin Uslu , Üye, Milliyetci Hareket Partisi, Edirne
     Alim Işık , Üye, Milliyetci Hareket Partisi, Kütahya

     ********

     Kemal KILIÇDAROĞLU, Sadullah ERGİN, Zafer ÇAĞLAYAN ve Ayşe ARMAN için açık mektup kampanyamıza destek veriniz. Çek yasası nedeniyle yaşanan insan hakları ihlallerinin durdurulmasını talep ediyoruz.

     ****

     Yaşasın tam bağımsız ve adil Türk Yargısı !
     Yaşasın tam bağımsız Türkiye !
     Yaşasın demokrasinin bekçisi, bağımsız Türkiye Büyük Millet Meclisi !

     insan haklarıyla insandır. İnsan hakları hemen şimdi !

     ***

     Bu bir “sivil direniş” dir. TC Anayasası ve Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesinden doğan haklarımızın, örgütlü olarak kullanılmasından ibaretdir.
     Bu bir “yurttaş hareketi” dir. Benzerleri Türk tarihinde yaşanmıştır : Tramvaycılar grevi, İpek işcileri grevi, Paşabahçe grevi, Askeri mahkemelere direnen anneler, Bergama köylüleri direnişi

     • Başbuğ ve Ergin’den PKK’nin geleceği
      28.08.2009 – 06:30
      Genelkurmay Başkanı Org. Başbuğ, PKK üyelerini teslim olmaya ve Türk adaletine güvenmeye çağırdı. Adalet Bakanı Ergin ise Kürt açılımı kapsamında belli unsurlara yönelik düzenleme yapmayacaklarını söyledi.
      Zafer Haftası kutlamalarına katılmak üzere Afyon’a giden Genelkurmay Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ, gazetecilerin terörle mücadele raporu hakkındaki soruları üzerine bazı açıklamalar yaptı.

      Başbuğ: Gelin teslim olun
      Temmuz ayında 14 PKK üyesinin teslim olduğunu, bunların on ikisinin adli soruşturma ya da tutuksuz yargılama neticesinde serbest bırakıldığını, ikisinin mahkemeye sevk edildiğini belirten Başbuğ, “Baştan beri söylediğimiz de bu zaten. Türk adaletine güvenin. Her zaman söylüyoruz, gelin Türk adaletine teslim olun” dedi.

      Adalet Bakanı Sadullah Ergin de dün çeşitli konuların yanı sıra Kürt açılımı ile ilgili açıklamalarda bulundu. Kabine revizyonuyla Bakanlık koltuğuna oturan Ergin, NTV’ye verdiği röportajda teslim olan PKK’lılar ile ilgili soruları yanıtladı.

      Belli unsurlara yönelik düzenleme yapmayız
      “Demokrasi açılımı ya da Kürt açılımı ile, burada sizin bakanlığınızı da ilgilendiren çok önemli bir düzenleme gündeme gelebilecek. Açılım kapsamında teröre bulaşmamış eylemlere bulaşmamış teröristlerin dağdan indirilmesini kolaylaştıracak bir yasal düzenleme gündeme gelebilecek. Buna gerek var mıdır? İlk etapta yapılabilir mi ya da TCK’nın ilgili maddesi zaten bunun için yeterli mi?” şeklindeki soruyu yanıtlayan Ergin, söz konusu sürecin “Kürt açılımı değil demokratik açılım” olduğunu söyleyerek söze başladı.

      Bundan dolayı sürecin sadece Kürtleri ilgilendirmediğini ve sadece belli unsurları kapsayan bir çalışma yapmadıklarını vurgulayan Ergin, amaçlarının her gelişmiş demokraside olduğu gibi Türkiye’deki 72 milyon vatandaşın kendini hür ve rahat hissetmesini sağlayacak tedbirleri almak olduğunu söyledi.

      Ergin, “Kendini farklı şekilde kültürel anlamda hisseden insanımız kendi kültürünü kendi inanışlarını geleneklerini kendi kutsallarını özgürce yaşayabilmeli bunu ifade edebilmeli. Herkesin kendini birinci sınıf vatandaş hissetmesini sağlamak ve sağlatmak bunu hissettirmek, devletin görevidir. Yoksa etnik anlamda bir gruba bir sınıfa ayrıcalıklı bir düzenleme söz konusu değil böyle bir çalışmamız yok” diye konuştu.

      Ergin’in “teröristler” ile ilgili soruya Kürt halkı ve etnisite üzerinden yanıt vermesi gözden kaçmadı.
      (soL – Haber Merkezi)

      https://karsiliksizcek.wordpress.com/2009/11/04/cek-kanunu-yoktur/

Yorum yaparak destek olabilirsiniz

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s