Oluşan boşluk ancak yeni bir yasal düzenleme ile giderilir. Yeni yasal düzenleme yapılana kadar verilen cezaların infazı durdurulur.


Palhaber sitesinde  Sayın Av. İlknur TİRYAKİ’nin yönettiği bir köşe var: “Siz sorun avukatınız yanıtlasın” .  Köşesinde İlknur hanım,  çek yasası  ile ilgili bir açıklama yapmış.

SORU
Sakarya 2. Asliye Mahkemesi’nin kararına itiraz üzerine Sakarya 1. Ağır Ceza’nın vermiş olduğu karar var. Karşılıksız çek keşide etmekten adli para cezasına çarptırılan ve para cezasını da ödeyemediği için tutukevine konulan birisinin salıverilmesi söz konusu. Eğer bu durumdaki ağır ceza kararı temyiz edilemiyor ise karşılıksız çek verme suçundan ceza alıp hapis yatan diğer kişiler ne yapmalı? Hapis yatmayıp davaları sürenler veya kararı çıkıp infazı başlanmamış olanlar için farklı farklı durumlar ortaya çıkacak mı?

Teşekkür Ederim

Saygılarımla
Kemal

CEVAP

Sayın Kemal Bey, gönderdiğiniz linkte yer alan ağır ceza mahkemesi kararını inceledim. Anladığım kadarıyla Sakarya Ağır Ceza Mahkemesi ceza kanunun muhtelif maddelerinden ve cezaların infazı hakkındaki kanunun 98. Maddesinden söz ederek özet olarak: Şu an çeke ilişkin düzenlemenin gün para cezası sistemine uygun olmadığını; hali hazırda çekle ilgili tasarı halinde bulunun çek yasası ile ilgili düzenlemenin gün para cezasına uygun olmayan eski düzenlemeyi değiştirmediğini, ancak yasama organının 3167 sayılı yasanın 16/1. Maddesini ayrık tuttuğu veya atladığı düşünülemeyeceği düşüncesiyle yeni bir yasal düzenleme yapılana kadar mevcut düzenlemenin uygulanamayacağı gerekçesiyle Sakarya Asliye Ceza Mahkemesi tarafından verilmiş olan hapis cezası kararının infazının durdurulmasına oybirliği ile ve kesin olarak karar vermiştir.

Burada Sakarya Ağır Ceza Mahkemesi, 3167 sayılı yasaının 16/1. Maddesinedeki “karşılıksız çek keşide edenlere çek bedeli kadar para cezası verileceği ancak bu cezasının 80.000 TL’ndan fazla olamayacağı” na lişkin hükmünün adli para cezasının nasıl tayin edileceğine ilişkin TCK açık hükmüne aykırı olduğu düşüncesinden hareket etmiş ve kararını bu düşünce doğrultusunda gerekçelendirmiştir. Hali hazırda tasarı halinde bulunan düzenleme karşılıksız çekler için 1500 güne kadar para cezası verileceği; ancak hükmedilecek para cezasının karşılıksız çek bedelinden aşağı olamayacağı belirlenmiştir. Ağır ceza mahkemesi bu düzenlemenin de TCK’nun adli para cezasına ilişkin 98. Maddesinde belirlenen gün para cezası sistemine uygun olmadığını düşünmektedir. Bu durumda bir boşluk oluşmaktadır. Oluşan boşluğun ise ancak yeni bir yasal düzenleme ile giderilmesi gerekecektir. Yeni yasal düzenleme yapılana kadar verilen cezaların infazı durdurulur. Bu da demektir ki; eğer bu düşünce diğer mahkemeler tarafından da kabul görürse, verilen adli para cezalarına karşı bir üst mahkeme olan ağır ceza mahkemelerinde sanıkların kararın tefhiminden itibaren 7 gün içinde itiraz etmeleri halinde infaz duracaktır. Tabi ki bu durum halen çek sanığı pek çok kişiyi ilgilendirmektedir. Ağır ceza mahkemesinin bu kararı bence de hukuk mantığına uygun görünmektedir. Bu konuda diğer mahkemelerin de benzer kararlar verebileceğine inanıyorum. Bence bu durumda olan kişilerin asliye ceza mahkemesi tarafından verilen adli para cezası kararına karşı 7 gün içerisinde yetkili ağır ceza mahkemesine itirazda bulunmaları gerekmektedir. Tabi ki bu arada Yargıtay’a da aynı süre içerisinde kararın bozulması için başvurmayı ihmal etmemelidirler. Yalnız şunu daunutmamak lazım; bu konudaki oluşan boşluk yasal bir düzenleme ile giderildikten sonra adli para cezaları ve akabinde hapis cezaları karşılıksız çekler için yeniden sözkonusu olacaktır. İnfazın durdurulması tamamen geçici bir durum olarak kalacaktır. Umarım sizi aydınlatabilmişimdir. Hoşçakalın…

Av. İlknur TİRYAKİ / PALHABER

2009-03-20

Palhaber sitesinden alıntıdır. Yazının tümünü okumak için bu linke tıklayınız.

http://www.palhaber.com/haber/ekonomi/ekonomi-yazarlar/siz-sorun–avukatimiz-cevaplasin-1237533530.html

Reklamlar

7 responses to “Oluşan boşluk ancak yeni bir yasal düzenleme ile giderilir. Yeni yasal düzenleme yapılana kadar verilen cezaların infazı durdurulur.

 1. Merhaba,

  Eylemler için bir yol haritamız var, dernek kurmak bunlardan biriydi, bu hafta hayata geçiyor. Sonrasında lobi faaliyetleri başlayacak.
  gelişmeleri takip edip, düşüncelerinizi bizlerle paylaşmanız yardıma başlangıç için ideal bir yoldur.

  Bu blogu güncel tutmak fazla ziyaret etmek işlerimizden biri. Kemal Kılıçdaroğlu, Ayşe Arman, Adem Sözüer ve aklınıza gelebilecek herkes hakkındaki herşey konusunda yazıyoruz, eğleniyoruz. Sayfaların hitini arttırmak googlada görünürlüğümüzü artırıyor. Bunun sonucu haklı davamızı daha fazla insana ulaştırabiliyoruz.

  Şimdi diyebilirsiniz ki eğlencenin sırası mı?

  Bu kanunlar karşısında yapacak birşey yok. Çeki imzaladıysan işin bitti. Ya ödeyeceksin yada hapise gideceksin. Hiçbir avukat seni kurtaramaz. Hiç bir kanun seni haklı çıkaramaz. Yanlızca herşeye itiraz ederek sonucu geciktirebilirsin. Durum böyle olunca , kabul edince işler kolaylaşıyor.

  Bu kanunu TBMM yaptı. değiştirebilir. Değiştirmesi için sesimizi duyurmaya çalışıyoruz,

  Her çek mağduruna, onların yakınlarına, ulaşabildiğimiz her siyasetçi, akademisyen, gazeteciye herkese her sese ihtiyacımız var

  Herkes duymalı,

  HAPİS CEZASI ANAYASAYA AYKIRIDIR

  SAVUNMA ALINMADAN VERİLEN HAPİS CEZASI SUÇTUR

  BİZ BORÇLUYUZ, SUÇLU DEĞİL

  Hikayenizi yazın, şiir yazın, duygularınızı anlatın , yardım isteyin, ne kadar çok yorum, o kadar çok hit, o kadar çok insana ulaşmak anlamına geliyor.

 2. Hüseyin Ökten

  Sayın arkadaşlarım bütün çek mağduru arkadaşlara sunuyorum.Ben’de her mağdur arkadaş gibi beni yargılayıpta 2003 yılında karar veren mahkemeye ek karar için müracaat ettim fakat reddedildi,benim gibi bütün dosyalar reddedildi.reddedilme sebebi 5252 sayılı yasanın ağır para cezaları ile ilgili hükümlerinin devam ettiği varsayımıdır.oysa Hukuk varsayımlarla değil kesin hüküm ve kararlarla yürütülür.Ayrıca miktarları çok yüksek meblağlara varan 3 adet kazanılmış dava dosyamda bulunmaktadır.Başka illerde bulunan bu dosyalarımın davalıları müracaatla beraat ederlerse,Anayasamızın Kanun karşısındaki herkes eşittir şeklindeki ilkesinden nasıl yararlanacağımızı çok merak ediyorum.Bütün mağdurlara Kanunlarda yeknesaklığın sağlanmış olduğu ve standartizasyonun kurulmuş olduğu vede adalet mekanizmasının bu ilkeler ışığınd çalıştığı bir Ülke temenni ediyorum.Saygılarımla

  • yargıdaki çalışmalara devam etmek gerekmektedir. Kitap özellikle önemli bir hamledir. Av. Rahmi OFLUOĞLU ‘na teşekkür ediyorum.

 3. arkadaşlar benim de bursa mahkemesinden bir tutuklamam var idi 15 gün önce bir dilekçe ile başka bir sehirde olmama rağmen bulunduğum sehirdeki nöbetçi asliye mahkemesine sakarya ve bileçikdeki mahkemeleride örnek gösterdim dün tutuklamam kalkdı sizlerde hemen hangi mahkeme cezayı vermişse o mahkeme başvurun boş durmayın harekete geçin birşeyler yapın sen kendin için birşey yapmazsan başkaları hiç yapmaz

 4. İlknur hanım iyi günler,

  Bu siteyi öğrendikten ve içeriğindeki çek yasası ile ilgili detay bilgileri inceledikten sonra, size sormak istediğim konular aşağıdadır.Yorumlarınızı ve beni bilgilendirecek açıklamalarınızı sizden rica etmekteyim.

  Benim 31.12.2008 tarihinden önce yerel mahkemenin ceza vermesiyle başlayan daha sonra yargıtay’a temyiz etiğim 2 adet davam var.Yargıtayın onayı dahilinde gerek hapis gerekse çek bedeli kadar olan cezamın durumu ne olabilir.Bahsi geçen geçmiş dönem cezaların kaldırılmasından yararlanabilirmiyim.

  Teşekkürler,

 5. Sayın Av.İlknur Tiryaki’ye bir iki soru sorma gereğini duyduğum için yorum yapıyorum.
  1) Şayet yeni bir yasal düzenlemeye gidilir ise önceden karar a bağlanmış mahkeme dosyaları için bir hüküm taşırmı ? (Mağdurun lehine olmayan bir kanun geriye inikas edilemeyeceğine göre )
  2)Şu anki uygulama bir infazın durdurulması mı yoksa varlık nedenini kaybetmiş bir yasadan ötürü beraat kararımıdır?
  3)Yeni bir tasarının Meclise gelmesi durumunda mutlaka kabul edileceği gibi bir durum sözkonusumudur. Bu soruların cevabında çoğu mağdurun sorularıda cevaplanmış olacaktır.saygılar

  • yasa boşluğu aylardır sürmektedir.

   —————————
   bir umudumuz sizdeydi sayın Kılıçdaroğlu.
   oysa son dönemde medyadaki demokrasi tartışmaları içinde hep sizi görmüştük,
   size bu tavrınızdan dolayı “gandi kemal” bile dedik
   umutlarımızı karartmayınız
   çek mağdurları ilginizi bekliyor

   insan haklarıyla insandır.

   insan hakları hemen şimdi

   Sayın Kemal KILIÇDAROĞLU ; küresel ve yerel çıkar odaklarının baskısı ile ezilen çek mağdurları yardım istiyor. Çek Mağdurları sizi bekliyor.

   Çek Mağdurları, Burhan İŞCAN ve Av. Rahmi OFLUOĞLU sizi ziyaret ettiklerinde konu ile ilgilenme sözü vermiştiniz.

   Sözünüzü tutmanızı bekliyoruz.

   —————————————-
   Sayın Adalet Komisyonu üyeleri,

   Çağdaş bir çek yasası gerekmektedir.

   Durumu bilgilerinize sunarız.

   Ahmet İyimaya Başkan , Adalet ve Kalkınma Partisi, Ankara
   Hakkı Köylü Başkanvekili , Adalet ve Kalkınma Partisi, Kastamonu
   Mehmet Emin Ekmen Sözcü , Adalet ve Kalkınma Partisi, Batman
   İlknur İnceöz Katip , Adalet ve Kalkınma Partisi, Aksaray
   Ahmet Aydın , Üye, Adalet ve Kalkınma Partisi, Adıyaman
   Zekeriya Aslan , Üye, Adalet ve Kalkınma Partisi, Afyonkarahisar
   Yılmaz Tunç , Üye, Adalet ve Kalkınma Partisi, Bartın
   Mehmet Tunçak , Üye, Adalet ve Kalkınma Partisi, Bursa
   Mehmet Salih Erdoğan , Üye, Adalet ve Kalkınma Partisi, Denizli
   Celal Erbay , Üye, Adalet ve Kalkınma Partisi, Düzce
   Veysi Kaynak , Üye, Adalet ve Kalkınma Partisi, Kahramanmaraş
   Ali Öztürk , Üye, Adalet ve Kalkınma Partisi, Konya
   İhsan Koca , Üye, Adalet ve Kalkınma Partisi, Malatya
   Mustafa Hamarat , Üye, Adalet ve Kalkınma Partisi, Ordu
   Yahya Akman , Üye, Adalet ve Kalkınma Partisi, Şanlıurfa
   Halil Ünlütepe , Üye, Cumhuriyet Halk Partisi, Afyonkarahisar
   Turgut Dibek , Üye, Cumhuriyet Halk Partisi, Kırklareli
   Ali Rıza Öztürk , Üye, Cumhuriyet Halk Partisi, Mersin
   Rahmi Güner , Üye, Cumhuriyet Halk Partisi, Ordu
   Ali İhsan Köktürk , Üye, Cumhuriyet Halk Partisi, Zonguldak
   Hamit Geylani , Üye, Demokratik Toplum Partisi, Hakkari
   Osman Ertuğrul , Üye, Milliyetci Hareket Partisi, Aksaray
   Metin Çobanoğlu , Üye, Milliyetci Hareket Partisi, Kırşehir
   Rıdvan Yalçın , Üye, Milliyetci Hareket Partisi, Ordu

   ———————————————–
   Sayın Anayasa Komisyonu üyeleri, sizlerden çağdaş bir çek yasası için çalışmalarınıza devam etmenizi rica ediyoruz.,

   Burhan Kuzu Başkan , Adalet ve Kalkınma Partisi, İstanbul
   Güldal Akşit Başkanvekili , Adalet ve Kalkınma Partisi, İstanbul
   Ayşe Nur Bahçekapılı Sözcü , Adalet ve Kalkınma Partisi, İstanbul
   Ayhan Sefer Üstün Katip , Adalet ve Kalkınma Partisi, Sakarya
   Mehmet Daniş , Üye, Adalet ve Kalkınma Partisi, Çanakkale
   Mahmut Durdu , Üye, Adalet ve Kalkınma Partisi, Gaziantep
   Hacı Hasan Sönmez , Üye, Adalet ve Kalkınma Partisi, Giresun
   Haydar Kemal Kurt , Üye, Adalet ve Kalkınma Partisi, Isparta
   Mevlüt Akgün , Üye, Adalet ve Kalkınma Partisi, Karaman
   Hasan Kara , Üye, Adalet ve Kalkınma Partisi, Kilis
   Hüsnü Tuna , Üye, Adalet ve Kalkınma Partisi, Konya
   İsmail Bilen , Üye, Adalet ve Kalkınma Partisi, Manisa
   Enver Yılmaz , Üye, Adalet ve Kalkınma Partisi, Ordu
   Suat Kılıç , Üye, Adalet ve Kalkınma Partisi, Samsun
   Mustafa Çetin , Üye, Adalet ve Kalkınma Partisi, Uşak
   Atila Emek , Üye, Cumhuriyet Halk Partisi, Antalya
   Mehmet Ali Özpolat , Üye, Cumhuriyet Halk Partisi, İstanbul
   Atilla Kart , Üye, Cumhuriyet Halk Partisi, Konya
   Şahin Mengü , Üye, Cumhuriyet Halk Partisi, Manisa
   İsa Gök , Üye, Cumhuriyet Halk Partisi, Mersin
   Aysel Tuğluk , Üye, Demokratik Toplum Partisi, Diyarbakır
   Süleyman Nevzat Korkmaz , Üye, Milliyetci Hareket Partisi, Isparta
   Faruk Bal , Üye, Milliyetci Hareket Partisi, Konya
   Behiç Çelik , Üye, Milliyetci Hareket Partisi, Mersin

   ————————————————

   Sayın İnsan Hakları İnceleme Komisyonu üyeleri,

   çek yasası nedeniyle insan hakları ihlalleri yaşanmaktadır. Çek yasasına katkılarınızı bekliyoruz.

   Mehmet Zafer Üskül Başkan , Adalet ve Kalkınma Partisi, Mersin
   Halide İncekara Başkanvekili , Adalet ve Kalkınma Partisi, İstanbul
   Mehmet Ekici Başkanvekili , Milliyetci Hareket Partisi, Yozgat
   Abdurrahman Kurt Sözcü , Adalet ve Kalkınma Partisi, Diyarbakır
   Ayşe Jale Ağırbaş Katip DSP İstanbul
   Ahmet Koca , Üye, Adalet ve Kalkınma Partisi, Afyonkarahisar
   Kazim Ataoğlu , Üye, Adalet ve Kalkınma Partisi, Bingöl
   Mehmet Ocakden , Üye, Adalet ve Kalkınma Partisi, Bursa
   Murat Yıldırım , Üye, Adalet ve Kalkınma Partisi, Çorum
   Mithat Ekici , Üye, Adalet ve Kalkınma Partisi, Denizli
   Mustafa Ataş , Üye, Adalet ve Kalkınma Partisi, İstanbul
   Erdal Kalkan , Üye, Adalet ve Kalkınma Partisi, İzmir
   Fatih Arıkan , Üye, Adalet ve Kalkınma Partisi, Kahramanmaraş
   Ahmet Gökhan Sarıçam , Üye, Adalet ve Kalkınma Partisi, Kırklareli
   Kerim Özkul , Üye, Adalet ve Kalkınma Partisi, Konya
   Cemal Yılmaz Demir , Üye, Adalet ve Kalkınma Partisi, Samsun
   Ali Rıza Ertemür , Üye, Cumhuriyet Halk Partisi, Denizli
   Çetin Soysal , Üye, Cumhuriyet Halk Partisi, İstanbul
   Ahmet Ersin , Üye, Cumhuriyet Halk Partisi, İzmir
   Malik Ecder Özdemir , Üye, Cumhuriyet Halk Partisi, Sivas
   Akın Birdal , Üye, Demokratik Toplum Partisi, Diyarbakır
   Şenol Bal , Üye, Milliyetci Hareket Partisi, İzmir
   Gürcan Dağdaş , Üye, Milliyetci Hareket Partisi, Kars

   ————————————————-

   Sayın Sanayi ve Ticaret komisyonu üyeleri,

   Türk Ticaret hayatı çek yasası aksaması nedeniyle darbe almaktadır. Bir hukuk depremi yaşanmaktadır.

   Soner Aksoy Başkan , Adalet ve Kalkınma Partisi, Kütahya
   Hasan Angı Başkanvekili , Adalet ve Kalkınma Partisi, Konya
   Mahmut Mücahit Fındıklı Sözcü , Adalet ve Kalkınma Partisi, Malatya
   Osman Coşkun Katip , Adalet ve Kalkınma Partisi, Yozgat
   Ahmet Edip Uğur , Üye, Adalet ve Kalkınma Partisi, Balıkesir
   Kutbettin Arzu , Üye, Adalet ve Kalkınma Partisi, Diyarbakır
   Metin Kaşıkoğlu , Üye, Adalet ve Kalkınma Partisi, Düzce
   İbrahim Halil Mazıcıoğlu , Üye, Adalet ve Kalkınma Partisi, Gaziantep
   İsmail Katmerci , Üye, Adalet ve Kalkınma Partisi, İzmir
   Eyüp Ayar , Üye, Adalet ve Kalkınma Partisi, Kocaeli
   Bayram Ali Bayramoğlu , Üye, Adalet ve Kalkınma Partisi, Rize
   Hasan Ali Çelik , Üye, Adalet ve Kalkınma Partisi, Sakarya
   Afif Demirkıran , Üye, Adalet ve Kalkınma Partisi, Siirt
   Mustafa Cumur , Üye, Adalet ve Kalkınma Partisi, Trabzon
   Kayhan Türkmenoğlu , Üye, Adalet ve Kalkınma Partisi, Van
   Fazlı Erdoğan , Üye, Adalet ve Kalkınma Partisi, Zonguldak
   Tacidar Seyhan , Üye, Cumhuriyet Halk Partisi, Adana
   Hüsnü Çöllü , Üye, Cumhuriyet Halk Partisi, Antalya
   Ergün Aydoğan , Üye, Cumhuriyet Halk Partisi, Balıkesir
   Mehmet Ali Susam , Üye, Cumhuriyet Halk Partisi, İzmir
   Mehmet Şevki Kulkuloğlu , Üye, Cumhuriyet Halk Partisi, Kayseri
   Mehmet Nezir Karabaş , Üye, Demokratik Toplum Partisi, Bitlis
   Yılmaz Tankut , Üye, Milliyetci Hareket Partisi, Adana
   Cemaleddin Uslu , Üye, Milliyetci Hareket Partisi, Edirne
   Alim Işık , Üye, Milliyetci Hareket Partisi, Kütahya

   ********

   Kemal KILIÇDAROĞLU, Sadullah ERGİN, Zafer ÇAĞLAYAN ve Ayşe ARMAN için açık mektup kampanyamıza destek veriniz. Çek yasası nedeniyle yaşanan insan hakları ihlallerinin durdurulmasını talep ediyoruz.

   ****

   Yaşasın tam bağımsız ve adil Türk Yargısı !
   Yaşasın tam bağımsız Türkiye !
   Yaşasın demokrasinin bekçisi, bağımsız Türkiye Büyük Millet Meclisi !

   insan haklarıyla insandır. İnsan hakları hemen şimdi !

   ***

   Bu bir “sivil direniş” dir. TC Anayasası ve Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesinden doğan haklarımızın, örgütlü olarak kullanılmasından ibaretdir.
   Bu bir “yurttaş hareketi” dir. Benzerleri Türk tarihinde yaşanmıştır : Tramvaycılar grevi, İpek işcileri grevi, Paşabahçe grevi, Askeri mahkemelere direnen anneler, Bergama köylüleri direnişi

Yorum yaparak destek olabilirsiniz

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s