Bir davada karşı tarafı dinlemeden verilen karar doğru olsa bile hiçbir zaman adil olamaz.


Bir davada karşı tarafı dinlemeden verilen karar doğru olsa bile hiçbir zaman adil olamaz.

Çok güncel bir problem olan karşılıksız çek birçok kişinin canını yakmaya devam ediyor. Karşılığında karşılıksız çekin muhatapları dışında birçok kişi de bu durumun sonuçlarına katlanmak zorunda kalıyor. Son kriz sebebiyle borçların ödenememesi, karşılıksız çek sayısındaki patlama ve bu yüzden intihar eden insanlar… Trajedi sürüp gidiyor. Mevzuat problemleri de öyle. Problem öyle bir hal almış durumda ki her şey sanki bir fasit daire. Bu durum kimisinin ilk defa başına geliyor, kimisi sonuçlarını bilmiyor, kimisi de kriz sebebiyle bile bile bu duruma karşı çıkamıyor. Bu işi bir suç olarak yapanları saymıyorum. Bu konuda değerli okuyucularımdan gelen çok sayıda mektup var. Bunlardan hiç değilse iki tanesini, durumları bu konuda sıkıntı yaşayan birçok kişiye benzemesi ve örnek olması sebebiyle, sizlerle paylaşmak istedim. Hem bu durumda olan diğer kişilere örnek olması, hem adalet duygusu, hem mevzuatla ilgilenenler için örnek oluşturması, hem krizlerin sonuçlarının görülmesi, hem de toplumdaki yıkıcı etkilerinin görülmesi bakımından. Zira hepimiz aynı toplumda yaşıyoruz.

Hukuken de söylenebilecek çok şey var. Bunların sonucunda bazı kişilere haklı veya haksız demek de mümkün. Çek kanunundan Türk Ticaret Kanunu’na, vergi kanunlarından af kanunlarına, anayasal ilkelerden uluslararası hukuk ilkelerine problemler sürüp gidiyor. Hayat da öyle. Aslında giden adalet duygusu. Örnekler de yukarıda. Başka mektuplar ya da başka görüşler aynı sonuca ulaşacak. Toplumdakiler düzenlemeleri adaletsiz bulacak, yönetenler yönetilenlerin yaptıklarını, suçsuzlar suçluları. Bu durumda adil olan nedir sorusunun cevabı da kişilere göre değiştiğine ve tek bir cevap bulunmadığına göre ne yapılması gerekecektir. Bunun cevabı aslında yıllardır verilmektedir. Sadece bazı kişiler bunları bilmemekte veya görmezden gelmektedir. Belki şimdi görürler.

– Adalet önce devletten gelir. (Aristo)

– Bir davada karşı tarafı dinlemeden verilen karar doğru olsa bile hiçbir zaman adil olamaz. (Seneca)

– Ahlakın olmadığı yerde kanun bir şey yapamaz. (Napoleon)

– Kötü yasalar, zulmün en berbat şeklidir. (Burke)

Hakan ÜZELTÜRK, Dünya Online , 14.nisan.2009

Dünya Online sitesinde Hakan ÜZELTÜRK ‘ün yazısından alıntıdır. Yazının tümünü okumak için bu linke tıklayınız. Adaletsizliğe değinen Hakan ÜZELTÜRK’e teşekkür ediyorum.

Ekonomik kriz nedeniyle karşılıksız çek depremi yaşanması ve mağdurların artması güncel bir konudur. Ben Çek Yasası  ile verilen cezaların adaletsiz olduğuna inanmaktayım.   Ekonomik krizin çıkması sadece bilinirliği yükseltmiştir.

İlk kez karşılıksız çek veren bir kişi hakkında gıyabında hapis kararı verilebilmektedir.  Bu suça hapis cezası verilmesi kökten yanlış iken savunması dinlenmeyen kişilere hapis cezası verilmesi adaletsizliktir.
Çek yasası ile ilgili düzenlemelerin Yüksek Yargı ve Meclis tarafından yapılması gerekmektedir.

Reklamlar

One response to “Bir davada karşı tarafı dinlemeden verilen karar doğru olsa bile hiçbir zaman adil olamaz.

  1. site yetkililerine teşekkür ederim. Derdimize derman olmuşsunuz. af çıksın, yerimize cay icmeye bekleriz.

Yorum yaparak destek olabilirsiniz

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s