Yeni Çek Yasasi’na göre karsiliksiz çek düzenleyenlere önce çek bedeli kadar agir para cezasi verilecek


Yeni Çek Yasasi’na göre karsiliksiz çek düzenleyenlere önce çek bedeli kadar agir para cezasi verilecek, bu suç tekrarlanirsa 1 ila 5 yil arasi hapis cezasi devreye girecek.

BIRDEN fazla karsiliksiz çek düzenleyenler hakkinda 1 ila 5 yil arasinda hapis cezasi verilmesini öngören yasa tasarisi TBMM Genel Kurulu’nda kabul edildi. AKP ve CHP’lilerin isbirligiyle kabul edilen yasaya göre karsiliksiz çek düzenleyenlere, çek bedeli kadar agir para cezasi verilecek ve bu suçun tekrari halinde ise 1 yildan 5 yila kadar hapis cezasi uygulanacak.

ÇEK HESABI: Yasa, bankalari çek hesabi açacak kisiler hakkinda bir yasal engel bulunup bulunmadigini Merkez Bankasi’ndan sormakla yükümlü kiliyor.

KARSILIKSIZ ÇEK: Çekin karsiliginin tamamen veya kismen bulunmamasi halinde hamilin talebi üzerine kesidecinin bankaca bilinen adresleri kendisine verilecek. Yasada, ileri ödeme tarihli çekler konusunda yürürlükteki ibrazinda ödeme yapilacagi hükmü oldugu gibi korunuyor. Ancak çekin ödeme tarihinden önce tahsili durumunda, karsiligi bulunmayan çek için vade tarihine kadar herhangi bir hukuki yola basvurulamayacak. Çeki karsiliksiz çikan bir kisi, en geç 10 gün içinde karsiliksiz çikan kismin yüzde 10’nu kadar tazminati ve gecikme faizini ödemek kosuluyla, düzeltme hakki kullanarak yeniden çek düzenleme olanagina kavusabilecek.

300 MILYONU BANKA ÖDEYECEK: Muhatap banka, süresinde ibraz edilen çekin karsiliginin bulunmamasi durumunda, 300 milyon liraya kadar ödeme yapacak.

ÇEK YASAGI: Çeki karsiliksiz çikanlar, bankanin uyarisini aldiktan itibaren 10 gün içinde geçerli bir nedene dayanmaksizin çek defterini teslim etmezlerse, ilgili bankanin ihbari üzerine 350 milyon liradan 3 milyar liraya kadar agir para cezasina çarptirilacak.

ESKI KARSILIKSIZ ÇEKLER: Bu kanunun yürürlüge girdigi tarihten önce karsiliksiz çek kesenlerin ise, bu tarihten sonraki 3 ay içinde çek tutarini veya karsiliksiz kalan kismini yüzde 10 tazminati ve gecikme faizi ile birlikte muhatap bankaya ödemesi gerekiyor.

Vergi Barisi’na aninda onay

Cumhurbaskani Ahmet Necdet Sezer, ilk halini ‘Anayasaya aykiri’ bularak kismen veto ettigi Vergi Barisi Yasasi’ni dün ‘jet hiziyla’ onayladi. Yasanin, bugünkü Resmi Gazete’de yayimlanarak yürürlüge girmesi bekleniyor. Sezer, ‘af niteligi’ tasidigi için bu yasanin en az 330 oyla geçmesi gerektigini dile getirerek, ‘‘Bir kez daha görüsülsün’’ diyerek Meclis’e geri göndermisti.

Reklamlar

2 responses to “Yeni Çek Yasasi’na göre karsiliksiz çek düzenleyenlere önce çek bedeli kadar agir para cezasi verilecek

 1. “TÜRKİYE’DE SAYGIN BİR İKTİDAR OLUŞTURMAK İÇİN SİYASİ AHLAK YASASI ÇIKARILMALI’
  Perşembe, 29 Ekim 2009 00:00
  -CHP GRUP BAŞKANVEKİLİ KILIÇDAROĞLU: “TÜRKİYE’DE SAYGIN BİR İKTİDAR OLUŞTURMAK İÇİN SİYASİ AHLAK YASASI ÇIKARILMALI’

  KÖLN (A.A) – 29.10.2009 – CHP Grup Başkanvekili Kemal Kılıçdaroğlu, Türkiye’de saygın bir iktidar oluşturabilmesi için siyasi ahlak yasası çıkarılması gerektiğini söyledi.

  Kemal Kılıçdaroğlu CHP Konya Milletvekili Atilla Kart ile birlikte Kuzey Ren Vestfalya Türk Toplumu’nun Köln üniversitesinde düzenlediği Almanya-Türkiye etkileşimi, Küresel sorunlar karşısında Almanya ve Türkiye, AB – Türkiye Müzakerelerine SPD-CHP partilerinin bakışları konulu konferansa katıldı.

  Burada bir konuşma yapan Kılıçdaroğlu, Türkiye’de siyasi ahlak yasası çıkması halinde herkesin mal varlığını açıklamak zorunda kalacağını ve bu nedenle birçok konunun kendiliğinden düzeleceğini savundu.

  Türkiye’de yargı bağımsızlığının sağlanması gerektiğini ifade eden CHP Grup Başkanvekili, bunun sağlanabilmesi içinde Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu’nun (HSYK) ayrı bütçeye sahip olması ve Adalet Bakanlığı Teftiş Kurulu’nun HSYK’ya bağlanması gerektiğini savundu.

  ”Yargı bağımsızlığı olmayan yerde demokrasi yoktur” diyen Kılıçdaroğlu, Adalet Bakanlığının YARSAV’ı kapatmak için yasa teklifini meclise sunduğunu ifade ederek, eleştirdi. Türkiye’de medyaya dördüncü güç dendiğine ancak medya çalışanlarının sendikasız olduğuna işaret eden Kılıçdaroğlu, medya çalışanlarının sendikal haklarının verilmesini istedi.

  Türkiye’de yoksul insanların haklarını savunabilmek ve haklarını alabilmeleri için aile sigortası sistemi getirilmesinin gerektiğini ifade eden Kemal Kılıçdaroğlu ancak bu sayede Atatürk’ün “Cumhuriyet kimsesizlerin kimsesidir” vecizesini tam manasıyla yerine getirebileceklerini söyledi.

  Türkiye’de etnik kimlik ve farklı inançlara saygı gösterilemesini isteyen Kılıçdaroğlu, bu iki konunun siyasete alet edilmemesi gerektiğini ifade etti.

  CHP’li Kılıçdaroğlu Türkiye’de örtülü bir faşizmle karşı karşıya olunduğunu iddia ederek, kişilerin telefonla konuşmaya çekindiklerini ve sivil toplum örgütlerinin iktidar korkusundan bir şey yapamaz hale geldiğini öne sürdü.

  Kılıçdaroğlu, yurt dışında yaşayan Türklerin oy kullanabilmesi içinde konsolosluklara seçin sandıklarının konularak bu konunun çözülebileceğini sözlerine ekledi.

  Konferansta söz alan CHP Konya milletvekili Atilla Kart ise AK Partinin kendi siyasi amaçları için demokrasiyi kullandığını iddia etti.

  Türkiye’nin AB ile var olan ilişkileri eleştiren Kart, iktidarın AB konusunda samimi olmadığını ileri sürdü.

  Alman Sosyal Demokrat Parti (SPD) Berlin Eyalet milletvekili Dilek Kolat da Türkiye’nin AB konusunda yerine getirmesi gerektiği kriterler olduğunu ve gerekli olan yasaların bir an önce çıkarılması gerektiğini hatırlattı.

  Kolat, Türkiye’de yargı bağımsızlığı ve basın özgürlüğü olmadığını da iddia ederek bu durumun düzeltilmesi gerektiğini söyledi.

  Konferansa dinleyici olarak katılan Hanefi Doğan da kısa bir konuşma ile holdinglerden şikayetini dile getirdi.

 2. Ahmet İyimaya: Toptan’ın süresi 2 yıl
  ANKARA AA

  AKP Ankara Milletvekili Ahmet İyimaya, 22 Temmuz’da yapılan seçim sonrasında işbaşına gelen TBMM Başkanı ve Başkanlık Divanı üyelerinin görev süresiyle ilgili olarak, “Dönemin başında seçilen Meclis Başkanı, her halükârda 2 yıllığına seçilmiş olur” dedi.
  İyimaya, 23. Dönem’in ilk yasama yılının 4 Ağustos’ta başladığı, 1 Ekim’de de 2. yasama yılına geçileceği, yeni seçilen Başkanlık Divanı’nın da en fazla 14 ay görev yapacağı yolundaki yorumlara katılmadığını söyledi.

Yorum yaparak destek olabilirsiniz

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s