Yargıtay ‘dan beklenen emsal kararın çıktığı haberi heyecanlandırdı.


Çek Yasası yeni düzenlemeler ile meclise geldi.  Yeni kanunun çıkacağını biliyoruz artık …  Yeni kanunun çıkmasının bir nedenide 1.ocak.2009 itibariyle  Çek yasasındaki 16/1 olarak bilinen ilk kez karşılık çek kesenlere verilen  hapis cezasının geçersiz kalmasıydı.

Bu konuda mağdurların yararlanması için Yargıtay’dan emsal karar çıkması gerekiyor. Şu anda bir emsal karar olmadığı için mahkemeler arasında farklı kararlar alınmaktadır.  Bazı hakimler beraat kararı verirken, genel olarak hapis cezaları devam etmektedir.

Dün Yargıtay’da bu konuda davanın görüşüleceği haberi yayılmış idi.  Benim kişisel görüşüm şudur.

 • 1.ocak.2009 itibariyle  ilgili maddeler geçersizdir.
 • Sakarya ile başlayan beraat furyasında karar veren hakimler haklıdır.
 • Beraat vermeyen  hakimlerde haklıdır.  Emsal kararı çıkmamıştır.
 • Yargıtay’dan emsal kararın, meclis’den yeni yasanın geçmesi ile yayınlanacağına inanıyorum.  Yeni yasanın Mayıs ayında çıkacağını düşünüyorum.
 • Eşzamanlı olarak yayınlanacak emsal karar ile 1.ocak.2009 itibariyle tüm davalar düşecek ve  tahliyeler başlayacaktır.
 • Bu sürenin haziranı geçeceğini sanmıyorum.  Altı aylık şikayet süresi  düşünüldüğünde, 2009 öncesi karşılıksız çek suçları düşecek,  2009 ‘daki karşılık çekler yeni yasaya göre tekrar dava edilecektir.

Konu ile ilgili olarak pressturk’de yayınlanan haber aşağıdadır.

İşte bazı internet sitelerinde yer alan ve çek mağdurlarının heyecenlanmasına yol açan haber…

“Bugün Yargıtay Ceza Kurulu’nda çek mağdurlarını çok yakından ilgilendirecek bir toplantı yapılacak. Bu nedenle Yargıtay Daire Başkanları’na içinde bulunduğumuz durumu anlatan mail atalım. Bugünlerde buraya yoğunlaşmamız gerekiyor. Zaten adalet komisyon üyelerini ve ilgili millet vekilerini devam arıyor ve bilig alışverişinde bulunuyoruz ve gelişmeleri yazıyoruz. Lütfen Yargıtay mail adreslerine yoğunlaşalım. Şu andaki işimiz bu olmalı.

“Sayın Başkanım

01 01 2009 öncesinde 5237 sayılı türk ceza kanununa uygun hale getirilimesi gereken çek kanunu, tbmm tarafından uygun hale getirilmedi. Bunun sonucunda 5237 saylı kanunun 5. madde uyarınca çek kanunu uygulanamaz hale geldi.

Ülkemizde iş adamları, esnaf ve sanayiciler çek kullanmaktadırlar, vergi vermektedirler ve istihdam yaratmaktadırlar. Fakat ekonomik ve sosyal durumlarından dolayı iflas eden bu insanlar
ödeyemedikleri çekleri yüzünden hapis cezası ile karşı karşıya kalmaktadırlar ve uygulanan
cezaya gelince çek miktadır bölü 100 tl karşılığı yatacağı gün sayısıdır. Yani bir işadamı ödeyemediği çekler yüzünden senelere ceza evinde kalması gerekir ki bu süre alacaklısına borcu bitirmediği
gibi çalışıp borcunu ödeme imkanı da vermemektedir.

Bu sorunlardan dolayı türkiyede önemli rakamlar vardır. Dağılan aileler vardır .kaçak yaşayan yüzbinlerce insan vardır. Bu insanlar devlete vergi vermiş iş vermiş istihdam yaratmış işadamlarıdır .

Uygulanması kanun tarafından imkansız hale gelen bu kanun yüzünden hala işadamları cezaevindedir. Yargı kendi içinde çelişmektedir ki asliye caza mahkemeleri biri ceza verip biri bu kanundan dolayı verememektedir. Bu konuyla ilgi yargıtay 4 ayı aşkın bir zamandır karar vermemektedir ki Sakarya 1.ağır ceza mahkemesi itirazların hepsini red etmeyip 25 ayrı infaz durdurma kararı vermiş buna Bilecik 1 . ağır ceza mahkemesi de desteklemiştir.

Dünya üstünde az bir örneği olan karşılıksız çek sucuna hapis cezası veren ülkeler arasındayız.alacaklarımı tahsil edemediğimden dolayı 45 senelik firmamı kaybettim . Ülkemizde uygulanan çek kanunu yüzünden hapis yattım.üniversite mezunuyum yabancı dilim var ama bu leke yüzünden iş bulamıyorum çocuğuma ekmek veremiyorum.herşeyimi kaybettim .tek dileğim bu ucube kanunun çocuklarımızı gelecek zaman içersinde tehdit altına almamasıdır.ticaret yapan 2 kişi arasına devlet neden girer anlamış değilim.alacaklı tarafın affı söz konusu olan bir kanun olabilir mi? Veya oluşan bir borcdan dolayı devletin katma değer cıkarması hukuka uygun mudur?
Kanunsuz ceza olmaz .hele ekonomik bir suça hapis cezesı hiç olmaz bu anaysamıza aykırıdır .

Hiç kimse yalnızca sözleşmeden doğan yükümlülüğü yerine getirememesinden dolayı hürriyetinden alıkonulamaz. (Madde 38) Bu konuya duyarsız kalmamanız umudunu taşımaktayım.”

İnternette dolaşan bir başka metin de şöyle:

“ÇEK YASASI MAĞDURİYETLERİMİZİ ARZ EDERİZ.
1) Çeklerini ödemek niyetiyle çek yazıp, fakat hiç ön görmedikleri halde çeklerini ödeyemeyen On binlerce esnaf hapse atılmaktadır.
2) Türkiye de çekler sizin de bildiğiniz gibi aynen bono gibi vadeli kullanılmaktadır. Kanunen çekte vade yoktu, ancak TBMM yeni yaptığı bir kanunda Çeklerin Vadesinden önce yazdırılamayacağını belirterek çekte vade olduğunu kabul etmiştir.
3) Türkiye 2001 ekonomik krizinden beri büyük bir ekonomik yapısal değişim geçirmekte yüz binlerce esnaf uygulanan politikalardan dolayı iflas etmektedir. Bu değişimin en büyük kurbanları esnaflardır. Üstelik çek yasasından dolayı da hapis cezasıyla karşı karşıyadırlar.
4) 20 – 30 yıl esnaflık yapmış çeklerini düzenli ödemiş birçok esnaf sonradan mücbir sebeplerle Çeklerini ödeyememiş, bütün varlığını kaybetmiş ve kanunen suçlu duruma düşmüştür.
5) Çekte vade olduğunu TBMM kabul ettiğine göre ve fiili uygulamada böyle olduğuna göre buradaki kast unsurunu tespit, yani dolandırıcıyla, gerçek zora düşmüş esnafı ayırmada Sayın Hâkimlerimizin uzmanlığına ve sağduyusuna inanıyoruz. Yeni yasada bu konuda hâkimlerimize İnisiyatif alanı bırakılmasını bekliyoruz.
6) Alacaklı açısından bakıldığında da çek yasasının birçok mahsurları vardır. Bir kere alacaklıyla borçlu arasında husumet oluşmakta, Adli para cezasını denkleştiren borçlu devlete ödemekte, ödeyemeyip hapis yatan ise zaten hiçbir tarafa para ödeme niyetinde değildir. Hâlbuki normal şartlarda birçok borçlu zamanla durumunu düzeltip borcunu ödemek istemektedir.
7) İnsanları hapse atarak borcun ödenmesi mümkün değildir. Aksine hapis borçluları ekonomik ve psikolojik olarak daha da çökertmektedir.
8) Avrupa da bizim kullandığımız gibi vadeli çek kullanılmamakta, Hiçbir medeni ülkede insanlar sadece borçlarını ödeyemedikleri için hapse atılmamaktadırlar. Türkiye’de çek kullanımı tamamen bono gibidir.
9) Birçok insan çek davalarında hiç ifadesi alınmadan, hiçbir şekilde savunma yapamadan mahkûm edilmektedir. Vatandaşını hapse atmak için bulan devlet, savunma hakkını kullanması içinde sanığı bulmalıdır. Zira birçok işyeri kapanmakta, adresler değişmekte ilgisi olmayan imzası olmayan veya gerçekte sorumlu olmayan kişiler ceza almaktadır.
TÜRKİYEDEKİ ÇEK MEVZUATININ İNSAN HAKLARINA VE ANAYASAMIZA UYGUN OLMADIĞI
KAAATİNDEYİZ. HEM KEŞİDECİ HEM LEHDAR BU YASANIN ADİL OLDUĞUNA İNAMAMAKTADIR.
ÇEK SUÇLARININ OLUŞMAMASI İÇİN BAŞTAN TEDBİR ALINMALI. HAPİSTE YATAN VE YATACAK
ESNAFLAR UYGULAMADAKİ TCK ya GÖRE SERBEST BIRAKILMALIDIR.”

Presstürk’ün notu: Bize mailleriyle ulaşan ve haberin devamını soran okurlarımıza, gelişmeleri yakından takip izlediğimizi belirtmek istiyoruz. Haklı telaşınızı anlıyoruz. Sizin derdiniz bizim derdimiz oldu; elimizden gelen çabayı harcadığımızı bilmenizi isteriz.

yazının tamamını okumak için bu linke tıklayınız.

Kemal KILIÇDAROĞLU

Kemal KILIÇDAROĞLU

Önerdiğim yazılar

Reklamlar

150 responses to “Yargıtay ‘dan beklenen emsal kararın çıktığı haberi heyecanlandırdı.

 1. yeni kanun inşallah bundan sonrası için iyi bir karar olur arkadaşlar.

 2. ercüment gürkas

  Merhabalar, bir turizm seyahat acentasında 3 yıl boyunca finans müdürlüğü yaptım vekaleten cari hesaba istinaden farklı firmalara 100’lerce sayfa çek keşide ettim. 2007 şubat ayında ssk’lı olarak çalıştığım bu firmadan istifa ederk ayrıldım. Firma sahipleri bu tarihten itibaren piyasada bulunan yaklaşık bir koçan çeki ödemeyerek faaliyetine devam eden ltd. şirketi. haziran 2007 yılında kapattılar şirket halen faal durumda fakat şirket ortakları işe devam etmemekte ve başka başka yerlerde başka başka işlerle uğraşmaktalar. İlgili çeklerin iki tanesinden 140 ve 130 gün olmak üzere iki ceza aldım ve başka bir çek ceza davası varmı yokmu takip edemiyorum. Bu nedenlede yaklaşık 2 yıldır ssk’lı bir işe girip çalışamıyorum, yaşadığım şehri değiştirdim, boşandım, bütün hayatım alt üst oldu çok ciddi boyutta manevi ve maddi sıkıntı çekmekteyim. Çekin asıl borçlusu olan firma sahipleri maddi güçleri olduğu ahalde ve düzenli bir işleri olduğu halde çekleri ödemeye pek yanaşmıyorlar. Muhattabı olmadığım bir borç yüzünden hem ailemin hem benim hayatım harap olmuş durumda. Bu durumda ne yapmam gerekiyor, karşı tarafa çek sahiplerine maddi manevi tazminat davası açmak gibi bir hakkım varmı yada nasıl bir yol izlemeliyim. Beni bu konuda aydınlatırsanız sizlere minnettar olurum. saygılarımla..

  • sayın ercüment gürkas
   başka davanız olup olmadığını adalet bakanlığı uyap sitesine girip tc kimlik numaranızla sorgulayabilirsiniz
   vekaletle imzalanan çeklerde cezaların kalkması kesin gibi
   ceza aldışınız davalarla ilgili infazın durdurulması dilekçesi verebilirsiniz
   ayrıca ahim hakkınızda var
   selamlar

   • ACIL DEMOKRASI BENIM BUTUN CEKLERIM VEKALETLE GEBZE VE BEYOĞLU RED VERDI İNFAZ DURDURMAYA

   • tasarıda,

    kişi çeklerinde vekalet için madde var.

    birde imza atabilmek için yönetim kurulu üyesi olmak gerekir gibi bir şey vardı.

    yeni tasarı üzerine bu kadar düşünmeyin.

    gerçekten, bu yasa bu haliyle çıkmaz. Acele ederlerse, anayasa mahkemesine gider.

    Biz AIHM organizasyonunu bitiririz o zamana kadar. Paris’de basın toplantısı yapılır. bayağı şamata olur.


    Bu arada bu yukarıdaki haberin zamanını hatırlıyorsunuz. Bazı arkadaşlar, yeminler ediyordu. İş bitti, özgürlük geldi.

    Can bey ‘de bunlara bozuldu sanırım. Ben daha gerçekci bir insanım. Umutsuz kalmayın, umarsız olmayın ..

    • simdi elime gecti mahkeme evraklari asliye cezanin bir tanesi vekalet verdigim ortagima ceza cikarmis diger mahkeme ayni bina sadece hakim degisik bana ceza vermis ceklerin birtanesinde bile imzam yok benim

     • bak fırsat kucağına geldi.

      temyiz süresini kontrol et. Temyizde zaten düşer.

      duruşmaya girmedin, mahkeme iyi araştırma yapmadı. Zaten suçsuzsun.

      AIHM ‘e başvurusunda detaylı yazarız. Bir insanın özgürlüğü sözkonusu iken alelacele karar verilemez. ayıptır, yazıktır ve SUÇDUR.

  • merhaba ercüment bey,

   Geçmiş olsun.

   AIHM başvurusu yapıyoruz. Katılmanızı öneririm.

   Detayları ileride konuşuruz.

   Bu hafta bir bitsin.

   • ercüment gürkas

    teşekkür ederim ilginize. Ne gerekiyorsa payıma düşen yapmak isterim böyle saçmalıkların başkalarının hayatınıda etkilememesi adına. Gerektiği zaman bana egurkas@hotmail.com‘dan ulaşabilirsiniz. Saygılarımla

    • ercüment gürkas

     Birde bir arkadaşımız teymiz süresini kontrol et demiş. Bir davanın teymiz süresini kaçırdık daha doğrusu avukatım teymiz süresi içerisinde başka mahkemeye yollamış yetmiz dosyasını. Dolayısı ile kabul görmemiş. Bunla ilgili yapabileceğiniz bir yorum varsa ricaedeceğim. Saygılarımla

 3. taahudu ihlalin zaman asimi nedir yada cezasi nedir bilen varmi?

 4. sakaryada alınan kararlar alt mahkemelerce alındığından bir üst mahkemelerce bozulmuştur.
  bozulan kararlar yargıtaya gönderilmiştir.
  neticelenmesi 2 sene sürebilir.
  konunun aciliyet kasbetmesi nedeniyle yargıtaydan erken karar bekleniyor
  gelen karar üst mahkemenin kararını bozarsa mahkeme bu karara direnebilir.
  o zaman konu hakkında ceza yüksek kurulu toplanarak nihai kararı verir
  yani 3 sene zarfında çözüme kavuşur.

  • kesinlikle doğru.

   Bu süreci hızlandırabilecek tek şey, meclisdir. Aslında yavaşlatan meclistir.

   AIHM duyulduğu anda hızlanır 🙂

   • admin simdi elime para cezasi odeme emri geldi bir tane cekimden dolayi itiraz edebilirmiyim buna?

    • Duruşmalara girdin, karar çıktı. Infaz savcılığından karar geldi ve temyiz kaçtı sanırım.

     İtiraz dilekçesi verebilirsin. herdurumda, herzaman.

     Ben işin infaz tarafına hakim değilim. Infaz konusunu diğer arkadaşlar daha iyi bilirler.

     —- //——
     ödeme emrinin üzerinde bir şeyler yazması lazım. itiraz-temyiz-taksit bir şekilde haklarını söylüyor olması lazım.

 5. ümit sen neredesın avukatın nerede hangı hakımı arayıp sormuş yargıtaydan dondu sakaryadakı salıverılmeler demış avukatın fos gıbı

  • can bey selamlar simdi devlet o kadar taksit ve vade yapıyormu 2 cisi devlete parayı ödesem dava düşüyormu yani bu tefeci davayı tekrar ettirip parayı benden tekrar tahsil edebilirmi…birde ben üç defa girdim ödemelerinide yaptım benim evraklar ne oldu simdi ödeme yaptıgım adamlar damı cekler onlardan alıcam..abi bu üç defa girmem 13 milyara patlattı ve benim ödememem gereken borçlardı bunlar bu yuzden tekrar battım 2 ay işyerimi kapattım ve bir arkadasımla ortak olup tekrar actım simdide karsıma bu cıktı 5 milyar ve gercekten param yok tekrar toparlanmaya calısıyorum.ne yapacagımı sastım kaldım bana fikir verirmisin…

   • Ümit Bey merhaba;
    Sanırım konu hakkında detaylı bilginiz yok.
    Ödediğiniz para devlet hazinesine gidiyor. Borcunuz kapanmıyor. O nedenle çeklerinizi geri alamazsınız…
    Yani borcunuz kapanmış değil, siz sadece hapis yatmamak için devlete ceza ödediniz..

 6. Saçma sapan bir kanunu tavizsiz bir şekilde uygularken olması gerektiği gibi kanun adamı olanlar
  Kanuni boşluktan dolayı hükümsüz kalan bir yasayı uygulamaması gerekirken uygulamaya devam edenler hangi kanunun adamı acaba

 7. ümıt paran varsa her hafta deflete yatır borcun bır kısmını sonrada tefecıye faxla bunalıma gırsın param var ama sana vermıyorum devlete odıyorum ıstersen 6 ay sonra başlamak kaydıyla 12 ay taksıt yap de
  bır ıkı tanesını oyle devlete yatır bunalıma gırsın tefecı

 8. TEFECİLİK SUÇ SA FAKTORİNGLER NE İŞ YAPIYOR BU MEMLEKETTE ??????????
  BU ÜLKEDE TEK SUÇ PARASIZ KALMAK
  PARAN VARSA İÇERDE BİLE KRALSIN
  YOKSA ZATEN BİŞEY FARKETMİYOR
  HA İÇERİ HA DIŞARI

 9. ümit arkadaş sakarya olayı yargıtaydan donmedı hıc duymadım

 10. sevgili narsist öncelikle gecmiş olsun tüm söylediklerine canı gönülden katılıyorum yargısız infaz diye buna derler düşmeye gör herkes tekmeyi atıyor..basta arkanda olması gereken hukuk devletimiz belki bunları yasadıktan sonra bir sans daha verilse hersey eskisinden cok daha iyi olucak cünkü okadar agır seyler yasıyosunki o durumda herseyini her adımını dikkat ederek atıyor zarara girdiğin an dur diyebiliyosun ama sunuda unutmamak lazım allahın adalete sıgın ve ticaterin yüzde 80 i cesarettir unutma ne yasanırsa yasasın iş olacagına varır…
  düşünsenize hata yaptınız bir yanlışlık yaptınız diye özgürlüğünüz elinizden alınıyor itibar ve sırasıyla hersey gidiyor..ama ne olursa olsun ayakta dimdik kalmak lazım yüz kızartıcı bişey yapmadık biz TİCARET YAPTIK TİCARET sıkılma ve üzülme lütfen önce saglık ve allaha güven o dogruyu verir bir zaman gelince mücadeleye devam bu devran döner en kısa zamanda mutlu ve huzurlu günlere kavuşmak dilegiyle…

 11. günaydın herkese inşallah bugün güzel bir gün olur

  • umit-can atak ve admine

   slm can atak sana da güzel günler sevgili kader dostumlarım bişey paylasmak istiyorum.5000 ytl cek 5 martta 3 milyar için içeri attıklarında tebliğ ettiler.5 mayısa kadar cözemezsen tutuklaman çıkar dediler adamla görüştüm vazgecmiyor tefeci bu adam ne yolarsam kar misali
   suana tutuklamam çıkmıstır ne yapmam lazım bir yol gösterebilirmisin bana sakaryadaki davayı
   avukata götürdüm gerceketen sordumu bilmiyorum ama dediği su hakimlarle konuşmuş
   yargıtaydan geri dönmüş yapacak bişey yok diyor ya yat yada parayı öde diyo malum durumumuz ortada bunu ödicek pozisyon yok zar zor calışıyorum zaten bir yol varmı arkadaslar….

 12. allahın selamı üzerinize olsun inşallah
  arkadaşlar ben sakaryadan yazıyorum ve çok yakınım şuan ferizli cezaevinde yaklaşık 15 aydır çek mağduru olarak yatıyor cezası kesinleşmiş. medyada yada gazetede nerde ne duysak hemen internete koşuyorum araştırıyoruz canımız burnumuzda yaşıyoruz.yazıktır günahtır yıllarca esnaflık yap işçini çalıştır vergini öde kredini öde sonra sıkışıca borcunu ödeyebilmek için alnına kara leke sürülmesin diye en büyük sermayemiz olan dürüstlük seviyemiz bozulmasın diye zor şartlar altında tefciye bulaşmak zorunda kalıyoruz malesef (adı batsın onların inşallah)neden işçimiz mağdur olmasın- diye neden devletimize vergimizi ödeyelim diye- neden borcumuzu kredimizi öedyelim diye ve sonunda tıkanıyoruz çünki tefeci oluk gibi emiyo seni kurutuyor seni mezara sokana kadar…..arkadaşlar yakınım kayseride çok ünlü bir markanın bayiliğini yapıyordu daha sonra 2 oldu sonra 3 oldu ticaretin bazı kurallarını gözden kaçırmış olcaklarki aynı az önce anlattığım gibi oldu ve sonu hüsran – acı – hasret- ne diyeyim daha yuva dağıldı 3 çocuk kayseride babaannede – anne ferizlide psikolojisi buzulmuş durumda dilekçe yazmadığı yer kalmadı kızın -baba kaçak nerde nasıl bilen yok tutuklaması var diye kayıp işte siz düşünün hikayeler genelde aynı .
  hergün umutla uyanıyoruz hadi inşallah ha bugün habugün diyerek
  çünki haksızlık bu HAKSIZLIKKKKKKKKKKK
  cezaevinde yatarak neyin cezası bitiyor, neyi terbiye edip öğretiyorlar,akla mantığa sığdıramıyoruz. ticaret yapmışsın işlerin bozulmuş istemeden etrafını mahdur etmişin borçlu olmusun ve sevgili devletimiz işi bozulan mağdurlara destek olacağı yerde daha beter yük ekliyo sırtına olurmu arkadaşlar hangi devlette var bu kimse borcunu inkar etmiyo kii. işi kaybetmiş yuvası sarsılmış maddi manevi sıkıntı çeken milletine iş aş ve moral vereceğine sanki AL SANA TİC. YANLIŞ YAPTIN KURALI PASGEÇTİN SANA BAŞKA SANS YOK AİLE YOK ÇOCUK YOK ANA YOK BAB YOK AŞK YOK DOST YOK DER GİBİ ÜSTÜNE BİDE MAHKUM HAPİS YATMIŞ DAMGASINI VURDURUYORR
  ALLAHIM NASIL ADALET BU
  ELBET HAK YERİNİ BULACAK BUNA İNANCIMIZ SONSUZ AMA BULANA KADAR NELER DAĞILACAK NE CANLAR GİDECEK ALLAH AFFETSİN ALLAH KORUSUN
  diyorum. herzin allah yar ve yardımcısı olsun tezelden hayırlı haberler gelirde çek mağdurları sonunda huzura kavuşur
  selamlar

 13. Ben çok bunaldım arkadaşlar
  Dolandırıldım arkasından gelen kriz iflas ettim
  Tutunmaya çalıştıkça kendime çevremdekilere istemeden maddi.manevi zarar verdim
  Olmadı ne yaptıysam olmadı
  Şimdi ne benim kendime,
  nede kimsenin bana inancı kalmadı
  Tek üzüntüm elimden gelen herşeyi yaptım
  Ben başıma gelenleri hiç hakketmedim
  Tam umudum ümidim tükenmiştiki
  Hapis cezalarım çıkmış haberi geldi üstüne
  Yarım yamalak bir özgürlüğüm kalmıştı elime
  İcra yoluyla onada el koydular
  Ben teslim olmayı düşünüyorum arkadaşlar
  Belki güzel bir başlangıç olur benim için
  Öyle olmasaydı devletimiz uygun görmezdi heralde
  3 yıl cezam var kesinleşmiş
  Varsın vatanı bölmek istiyenlere affı tartışsınlar
  ticareti işini bilenlerle yapsınlar
  Ben dışardan nefret ettim
  Bu ülkeye en büyük ihaneti ettimki
  ben bunu hak ettim
  Sonunda pes ettim
  Yarın teslim olacağım.

  • Atilla İlhan ne güzel söylemiş.

   Akşam olur mektuplar hasretlik söyler
   Zagrep radyosunda Lilimarlen türküsü.
   Siperden sipere ateş tokuşturanlar
   Karanlıkta dem tutan ishak kuşu.

   Biz insanlar, dünyalılar yemin ettik imanımız var
   Hürriyet için, hürriyet aşkına
   Savulacak dönem
   Savulacak düşman
   Dehrin cefasını çektik
   Sefasını süreceğiz.

   Akşam olur mektuplar hasretlik söyler
   Zagrep radyosunda Lilimarlen türküsü
   Dost ağlar karanfilim, dost ağlar karanfilim
   Marş söylemeden ölmek bize yakışmaz

   Dostum seni anlıyorum. Karar senindir. Ama ben bu cezayı haketmedim.

   sonuna kadar direneceğim.

   haklıyız. kazanacağız.

  • dur arkadaşım hemen pes etme,bir ay daha bekle,belki senin için yeni umutlar ortaya çıkar,biraz daha sabır…

 14. SEVGİLİ RIZA ,

  ÖNCELİKLE İLGİNE TESEKKÜR EDERİM..SİZİN GİBİ DUYARLI İNSANLAR OLMASA VAY BU MEMLEKETİN HALİNE ZATEN CİVİSİ CIKMIŞ ORTA NE CİVİ NEDE ÇAKILACAK MALZEME OLMAZDI HERALDE…

  DOSTUM BENİ UYGULAMADA YAKALYIP GÖTÜREN ARKADASLARIN BANA
  DAVRANIŞLARI ADALETE YAYIN ORGANLARINA BUKADAR MAGDUR ARKADASLARIN SESİNİ DUYURMASINA RAGMEN HALA ÇÖZÜM BULUNAMAMASINA RAGMEN BURDA ADALETİN KALMADIGINA NE OLURSA OLSUN ARTIK DEMEME VE ALLAHIN ADALETİNDEN BASKA GÜVENDİĞİM ADALET KALMADIGINA İNANIYORUM……

  DÜŞÜNSENİZE ALIP CEZAEVİNE GÖTÜRÜYOLAR SANKİ ÇOK AGIR BİR SUÇ İŞLEMİŞ GİBİ SANKİ BU DURUMDAN COK ZEVK ALIYORMUŞUZ GİBİ HİÇ SORMADAN SORUŞTURMADAN İFADEM ALINMADAN BÖYLE BİRSEY OLABİLİRMİ.ADRES YOK TEBLİĞ EDİLMEMİŞ.OLMAZ TABİ İFLAS ETMİŞİM BEN KALACAK ADRESİM OLBİLİRMİ..ADRES KANUNU BİLE ÇIKARTMIŞLAR ARKADASLAR SEN VERİLEN ADRESTE YOKSAN YADA BİNAYA KAPIYA YAPISTIRDILAR KAGIDI YANDI UÇTU BİRİ ALDI HİÇ ÖNEMLİ DEİL…ALMIŞ SAYILIYORSUN..VE CEZAN KESİLİYOR…YA BUNA KADAR KANUNU DÜŞÜNMÜŞSÜNÜZDE BU ADAM BU GUNE KADAR CEZAEVİ GÖRMEMİŞ HİÇBİR CEZASI YOK SIRF ÇEKİNİ ÖDİYEMEMİŞ DİYE CEZAEVİNE ATMANIN ADALETİ HAKKI KANUNU NEDEN DÜŞÜNÜLMEMİŞ DOSTUM NEDEN..MİLYONLARCA İNSAN MAGDUR HER YERDE HER AN ANLATILIYOR DİLEKÇELER VERİLİYOR..HALA NETİCE YOK..YOK YERE BİR DÜNYA İNSAN YATIYOR.BUNUN HERKESE ZARARI VAR BİR TARAFA FAYDASI YOK..HEMDE HİÇBİR TARAFA..BUNUN YARATACGI PSİKOLOJİK SIKINTILARA HİÇ GİRMİYORUM..VE 11 YASINDAKİ KIZIMIN GÖZYASLARINA DURUMUNA YASADIKLARINA..VE BUNLARA RAGMEN OKULUNDA COK BASARILI OLMASINA.
  KAYBOLAN DAGILAN İTİBARIMA DAGILAN AİLEME 2 SENEDİR GÖRMEDİĞİM KIZIMA SESİNİ BİLE DUYMADIGIM KIZIMA

  BUNUN CÖZÜM OLCAGINA PEK İNANMIYORUM ANLAYACAGIN AMA GÖNDERECEM ORAYADA GÖNDERECEM İNSALLAH SESİMİZİ DUYAN OLUR…

  SAYGILARIMLA,,,

  • sevgili umıt ,

   Anladığım kadarıyla eğitimlide bir insansın,yaşadıkların ve yaşıyor oldukların gerçekten çok zor.Ama şunu bil ne benimki nede burdaki diğer mağdurlarınkide SENİNKİNDEN AZ DEĞİL.
   BİZLER BELKİDE BÜYÜK TİCARİ HATALAR YAPTIK , ÜÇ KURUŞLUK CAHİL,ADİ, VİCDANSIZ ,ALLAH KORKUSU OLMAYAN TEFECİLERİN ELİNE DÜŞTÜK.HER ŞEYİ VERDİK YETMEDİ ,ÇÜNKİ BUNLARIN GÖZÜ SENİN CEBİNDEKİ ÇOCUUNUN SÜT YADA EKMEK PARASINDA.HAPSE SOKARSAM ÇALAR,SAHTEKARLIK YAPAR AKRABASINI ÇARPAR GETİRİR DİYE DÜŞÜNÜR BUNLAR.
   BU BİR SINAV,
   VE BU SINAVDA HAYATI BIRAKMAK
   BEN BİTTİM UMUTSUZUM DEMEK
   SEVDİKLERİNE KÜSMEK
   ALLAHA KÜSMEKTİR…….
   DUA ET DOSTUM 2 YILDIR GÖREMEDİĞİN KIZIN İÇİN,BU GECE BENDE SENİN İÇİN EDİCEM..ONUN İÇİN GÜÇLÜ OLMAK ZORUNDASIN.SADECE SEN DEĞİL HEPİMİZ..

 15. Arkadaşlar yargıtayda

  böyle bir ortak karar çalışması yokmuş gündemde

  bugun öğrendim gidip

  artık tek yol AİHM.

 16. SEVGİLİ DOSTLAR ; ALMANYA DAN YASANMIŞ GERÇEK BİR HİKAYE…..

  BİR TÜRK ÇALIŞMAYA GİDER YILLARCA CALIŞIR VE SEKTÖRÜNDE İMALAT İŞİNE GİRMEK İSTER.NE YAPAR EDER VE İMALATA GİRER 300 ÇALISANIYLA DEV BİR İMALAT KURAR YILLARCA CALIŞIR VERGİSİNİ ÖDER İSTİHDAM SAGLAR VE TAVAN YAPAR.YILLAR SONRA CESİTLİ NEDENLERDEN DOLAYI İŞ KAPATMA NOKTASINA GELİR.VE KAPATIR.DÖNER MEMLEKETİNE ORDAKİ HERSEYİNİ BIRAKARAK.

  YETKİLİLER BİR ARASTIRMA YAPAR VE BU VATANDASI MEMLEKETİNDE BULUR.NEDEN KAPATTINIZ NE OLDU DİYE ODA NEDENLERİNİ ANLATIR.SORARLAR TEKRAR O TESİSİ O HALDE CALIŞTIRABİLMENİZ İÇİN NE LAZIM DİYE YADA NEKADAR LAZIM…VATANDAS RAKAMI SÖLER..YETKİLİLERDE İSTEDİĞİM RAKAMI DEVLETCE 5 YIL GERİ ÖDEMESESİZ VERİYORUZ HERTÜRLÜ VERGİ İNDİRİMLERİNDENDE FAYDALANABİLECEKSENİZ DER VE LÜTFEN GELİP İŞİNİZİN BASINA GECİP DEVAM EDİN DİYE RİCADA BULUNURLAR..VE VATANDAŞIMIZ GİDER İŞİNİ TOPARLAR TEKRAR ESKİ GÜNLERİNE DÖNER..BU SEFER HATASIZ CÜNKÜ YASANMIŞ TECRÜBELER VAR…
  ŞİMDİ SORARIM BU YÖNTEM Mİ DAHA İYİ YOKSA KARSILIKSIZ CEK YUZUNDEN CEZAEVİNE GÖNDERİP YUVAYI İŞYERİNİ İSTİHDAMI DAGITIP DİRİ DİRİ MEZARA GÖNDERMEKMİ…ÜSTELİK HAKSIZ KAZANC SAGLAYAN DÜRÜST OLMAYAN KİŞİLERİN (TEFECİLER,BANKALAR,ALDIGI HALDE ALMADIK DİYİP CEK YASASI İLE TEHDİTLE TEKRAR TEHDİT EDENLER VS. VS. VS. VS.)EKMEGİNE BALLI YAG SÜREREK!!!

  HERKESE SAYGILARIMLA,,,

 17. selam kader arkadaslarım,
  2003 yılında şirket kurdum 32 yasımda o yasıma kadar ne karakol ne adliye bilirim. Hiç kimseden destek almadan sıfırdan 2 tesis kurdum calıştım.22 personelim ve cok güzel bir işim vardı.Sermayesiz kurdugumdan belli bir süre sonra bankalarda tıkandım.1 tefeci derken 10 tefeciye cıktı.haliyle belli bir süre sonra tıkandım.esim 14 aylık cocugumu alıp beni terketti.10 yasındaki kızımı bana bırakarak.herkes bankalar dahil ticari borclarım(cok olmamasına)ragmen bekledi haciz olmadı cunkü burası küçük bir yer sayılır ve herkes ne niyette oldugumu nasıl bu duruma geldiğimi bilir .esimden yarım saat sonra 10 yasındaki kızımı alıp yola cıktım.
  sadece bir bavul esya ile.2 tesisim evim arabalarım ve daha ne varsa herseyi..11 ay istanbulda kızımla yasadım.bir ekmege muhtaç kalmanın nedemek oldugunu orda ögrendim.250 liralık ekmek aradıgımız günleri hatırlıyorum kızımla.bir iş buldum benim yaptıgım iş ile ilgili tabi ilk dönem kızımı okula gönderemedim tefeciler pesimizde diye..işyerinin bürosunda kaldık kızımla.c.tesi günleri plastik kovalar içinde camasırlarımızı yıkar pazar aksamı toplardık.üçlü koltukta ben ikili koltukta kızım yatardı.wc ye üçlü su ısıtıcı taktırdık banyomuzu orda yaptık.gercekten cok zor seyler yasadık.ben 37 kızım 11 yasında düşünebiliyormusunuz.bu yaslarda hiç görmediğimiz seyler yasamadıgımız seyler.türkiyenin dört bir yanındaki dostlarımı(güya)aradım kalbilmek iş bulabilmek için herkes yüz cevirdi.11 ay sonra memlekete döndüm tesisimin basında 3 kişi var mücadele verdim allahın adeleti 3 de bişey alamadan gitti simdi bir arkadasımla işin basındayız sadece ikimiz ekonomik krizle bogusup ayakta kalmaya calısıyoruz.ve halen zor günler geciriyoruz.sadece tesis var ayakta o kadar .gecmişten kalan çeklrimden dolayı gecen sene 10 .ayda 3 gün cezaevine girdim.benim olmayan borc yuzunden hayatımda ilk defa.anlatılacak gibi deil.ve ben hala ayaktayım 2 hafta önce yine.yine benim olmayan borc su an 5.000 tl.lik çek yuzunden tutuklamam var 50 gün.ALLAH ASKINA BUNA DUR DİCEK BİRİ YOKMU.BEN O KDAR İSTİHTAM SAGLAYIP VERGİ SSK VS.VS.4 YILDA ÖDENMİŞ 1.000 İN ÜZERİNDE CEKİM VARKEN BU DURUMA DÜŞMENİN BEDELİNİ DAHA NASIL ÖDEYİMMM.İLLAKİ KAFAMA SİLAHI DAYAYIP GÜZEL BİR YAZI DÖŞEYİP HERKESE İSYANIMI DİLE GETİRİP SEVGİLİ BURJUVA YANLISI VE MENFAAT DÜNYASI MEDYAYA YAZIMI GÖNDERİP İNTAHAR MI EDEYİM..BU MUDUR CÖZÜM.YADA GİDİP HIRSIZLIK MI YAPIM ADIMI SEREFİMİ AYAKLAR ALTINA ALIP.BU MUDUR.ÇEK SAHİBİNE YALVARIYORUM BUNU YAPMA DİYE UMRUNDA DEİL.TUTUKLAMA CIKARTMIŞ YA!BENEM EKMEK ALACAK PARAM YOOK AYAKTA KALMAYA CALIŞIYORUM HERSEYİMİ HERSEYİMİ KAYBETTİM.TAM 2 SENE OLDU KIZIMIN YUZUNU GÖRMÜYORUM.HANİ DEMOKRASİ HANİ ADALET HANİ HUKUK DEVLETİ ALLAHASKINA.KRİZMİŞ KRİZİ YARATAN BANKALAR VE YANLIŞ YÖNETİM.KENDİ İMKANLARIMLA BİŞEYLER YAPMAYA CALISIYORUM NE KREDİ NE CEK KARNESİ DAHA ALIP ELİMİ SÜRERMİYİM.AMA KARDESİM DEVLET TAHSİLATCILIGA BASLAMIŞ.BAKARMISINIZ BENİ İÇERİ ATTIRIYOR ADAM ÜSTELİK ARKADASIMIN KEFİL OLDUGU VE ÖDEDİĞİ BORC YUZUNDEN.BEN NASIL CALIŞIP BORCUMU ÖDİCEM ALLAHASKINA BİRİ BANA YOL GÖSTERSİN..AVUKATA PARA BULAMIYORUM AMA SAKARYADAKİ DAVANIN FOTOKOPİSİNİ GÖTÜRDÜM OLMUYOR DEDİLER HAKİMLERLE KONUSULMUŞ YARGITAYDAN GERİ DÖNDÜĞÜNÜ SÖLÜYOLAR.NASIL OLCAK BANİM BİLMEDİĞİM SAYIN BÜYÜK BÜYÜK HERSEYİ BİLEN YETKİLİLERİMİZİN BİLDİKLERİ BASKA BİR YOL VARSA BANA VEYA BİZE ÖGRETSİNLER ONU UYGULAYALIM YADA RAHAT BIRAKSINLAR ÇALISIP ÖDİYELİM HİÇ BİR SEY İSTEMİYORUZ NE PARA NE SOSYAL GÜVENCE HİÇBİRSEY….RAHAT BIRAKIN CEZAEVİ CÖZÜM DEİL…HERKESİN HEPİMİZİN ALLAH YARDIMCISI OLSUN BİRAZ İSYAN ETTİM.BAGIŞLAYIN.

  ADMİN ARKADASA VE CAN ATAK A TÜM DESTEK VE YORUMLARINIZA TESEKKÜRLER…

  LÜTFEN HERGÜN OKUYORUM BURADAKİ YORUMLARI DESTEGİNİZE İHTİYACIMIZ VAR..

  İZMİRDEKİ İPEK ARKADASIMIZA SESLENİYORUM BUNU OKU VE ASLA VAZGECME.SAKIN BÖLE BİŞEY YAPMA COCUKLARINI DÜŞÜN..ALLAH YANIMIZDA SABIRLI OL VE SAKİN SAKIN İSYAN ETME BİR GÜN HERSEY GÜZEL OLACAK….

  • ….selam umıt

   lütfen bu yazını BİMER e de yollarmısın.Sadece kendi paylaşımlarımız yetmez.Bizi anlamaları için yaşadıklarımızı bilmeleri lazım.

 18. admin arkadaş öncelikle size çok teşekür edreriz bir nemzede olsa merelde veriyorsunuz sesimiz oldunuz birilrri tarafından sorunların paylaşolması güzel birşry . mersinde bir fabrikam vardı 150 kişiye ekmek kapısydı ve bu işi 15 ıldır apıyordum ama malesef 2007 de her şey bitti şimdi inanın hayatı sürdürmeye çalışıyorum. benim 21 çek davam var şu an bunların 9 tanesi infaz edilmiş durumda geri kalan 6 dosyanında kararı verilmiş ve teblikat aşamasında 6 dosaanında mahkemelr sürüyor .ve ben bunların hiç birini temmiz edemedim açılan mahkemelerde 2007 ila2008 pekala bu 31 12 2008 den sonra karar verilmiş ve verilecek dosyalara berat münkünmü bilgilendirirseniz çok sevinirim şimdiden teşekkürler ve iyi çalışmalar.

  • merhaba Yıldız,

   öncelikle meclisin yeni yasayı çıkartmasını bekliyoruz. Aynı anda bir içtihat, sizin tahliyenizi sağlayacaktır.

   esen kalınız.

 19. Bu arada gönderilen tebliğler 35 e göre genelde yapılıyo.Yani mahkeme sizden habersiz görülüyo ve verilen cezadan haberiniz olmuyo.Bunun için dliyeden sizin için açılmış davaları öğrenmeniz gerekiyo.
  admin arkadaşım bu konuda siteyi bilgilendirirse tüm mağdurlar için iyi olacaktır.

  iyi çalışmalar…

 20. Az kaldı umudunuzu kaybetmeyin ve ne olursa olsun gelen cezaların teymizlerini yapmayı sakın kaçırmayın arkadaşlar.

 21. YAPMA YA IPEK KARDEŞIM BIRAZ DAHA MUCADELE HEPİMIZ KIŞILIKSIZ OLDUK AMA GECER İNSANIN BAŞINA HERŞEY GELIYOR COCUKLARINA GUNAH

 22. hepsı yalan hepsı aldatmaca yasa bılmem ne artık umudum bıttı ınanılmaz derecede umıtsızım hayatımız bıttı artık benım yapacak bırseyım kalmadı lanet olsun hayata dun fare zehırı aldım yemeklere kattım ama yapamadım iki çocuğumla terk etmek ıstedım hayatı ac….. parasız ….ıtıbarsız… gelecek belırsız… ben bunlar ıçın mı evlenıp yavrularımı dunya getırdım ….. esım ıcerde caresız. bana yasama hakkını allahım verdı sız alıyorsunuz izmir de ıkı yavrusuyla ıntahar haberı bana aittir

  hakkınızı helel edın …

  • İpek hanım,

   umutsuzluk size yakışmıyor. Bir hukukcu olarak, bana güvenin. İş çözülüyor.

   Durumu izah edebilmek için bir yazı yazacağım. Planlarımızda bir aksama yoktur. Bürokrasinin bu hızla ve duyarlıkta çalışacağını biliyorduk.

   İki çocuğunuz var. Dünyanın en büyük hazinesine sahipsiniz.

   sağlıcakla kalın.

   yardım edebileceğim bir şey olursa iletiniz.

Yorum yaparak destek olabilirsiniz

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s