Hepsi yalan, hepsi aldatmaca. Yasa falan umudumu yitirdim …


Yıllardır çek yasasının düzelmesi gerektiğini savunuyorum.  Türk hukuk sistemindeki en adaletsiz, insan haklarına bariz aykırı olduğu için savunuyorum. Mini af, geçici af gibi düzenlemelere gerekli yasal değişiklikleride engelleyeceğine inandığım için KARŞIYIM-KARŞIYDIM.

Benim için her karşılıksız çek sonucu iki çek mağduru oluşur. Borçlu ve alacaklı. Çek Mağdurları terimininde sadece çek borçluları için kullanılmasına KARŞIYIM-KARŞIYDIM.

Karşılıksız çeke ceza bir borç ödeme ya da ödememe kavgası değildir.  Kimin borcunun olup olmadığı,  nasıl ödeyeceği çek yasasının işi değildir.  Çek bir ödeme aracıdır, çek bir kredi aracıdır. Çek yasası bu kredinin nasıl kullanılacağını düzenler.

Yaşanan acıları gördükce hukuka dayanan gücüm zayıflıyor.  Çek yasasının çağdaş bir hale gelmesi mücadelem yıllar sürebilir.  Allah sağlık verirse devam ederim.

Bir izleyicimin bazı yorumlarını seçtim. İzmir’de yaşıyor. Eşi karşılıksız çek suçundan cezaevindedir.  Bu başı dik Türk kadınının sesine kulak verin.  Hukuka uygun çek yasası çıkartmayacaksınız. Bari bu ailelerin günahını almayın.  Onlara  özgürlüklerini geri verin.

Allah sonumuzu hayır etsin.  Adalet ve hukuk ergeç kazanacaktır. Bu millet, çektiği acıları unutmayacaktır.

Arkadaslar ……

Şuan ağlamaktan öluyorum bu heberı sıze vermek ıstemezdım ama kandırıldık yok yok yok

yasa gırmemıs baska bahara dıyor vatan gazetesı son dakıka
bızı dınlemedıler kaale almadılar

admın …………
bumuydu soylesene umıt destek olacak cıkacak hepsı palavra bakanlar gundemınde konu bıle edılmemıs 8 yasa gececekmış ama bu bızım bekledığımız yuvamı toplayacak yasa değil

yazıklar olsun yazıklar olsun vıcdansızlara bu kadar yaklasmısken devletın attığı bu kazığı bız mağdurlar hakketmedık yavrularımı besle bakalım sayın ERDOĞAN gel bak bakalım bana ver paramı ode elektırığımı suyumu , ver bakalım bır parca ekmek sen musluman değılmısın hanı bız açken tok yatamazdın nasıl uyuyorsun

partınden yardım ıstedım onuda yapmadın bır daha sormadı bıle adamların tamam dedıler sırtımı sıvazladılar eee
kocamı bırak barııı o adam mı oldurdu uyusturucu mu pazarladı tecavuzmu ettı ..

ya yapmayın ya boyle durumda olandan ne sıze ne bıze fayda var bırakın kocamı yuvamı yıkmayın ya bu affı 7 aydır beklıyorum kredı ıle aldığım evde elımden gıdecek
yapmayın sokaklarda bırakmayın bunun vebalını asla odeyemezsınız

ALLAHTAN KORKUN
ALLAHIN ADALETINE BEN INANIYORUM

İpek, 1.Haziran.2009

lutfen …

babalar gununde

babamız evde olsun

İpek, 30.mayıs.2009

sevgılı arkadaslar

ılk defa sızlere ıyı haber vermenın mutluluğunu yasıyorum avukatım bugun bana mutlu haberı verdı az kaldı meclıs tatılıne kadar meclıste bekleyen yasalar buna cek yasası da dahıl okeylenecekmıs ınsallah herkes ıçın hayırlı olur Allah bır daha dusurmesın nıce mutlu guzel olaylarda dayanısme gostemek dıleğıyle herkese kucak dolusu mutlu basarılı yarınlar

ipek, 25.mayıs.2009

hepsı yalan hepsı aldatmaca yasa bılmem ne artık umudum bıttı ınanılmaz derecede umıtsızım hayatımız bıttı artık benım yapacak bırseyım kalmadı lanet olsun hayata dun fare zehırı aldım yemeklere kattım ama yapamadım iki çocuğumla terk etmek ıstedım hayatı ac….. parasız ….ıtıbarsız… gelecek belırsız… ben bunlar ıçın mı evlenıp yavrularımı dunya getırdım ….. esım ıcerde caresız. bana yasama hakkını allahım verdı sız alıyorsunuz izmir de ıkı yavrusuyla ıntahar haberı bana aittir

hakkınızı helal edın …

ipek, 11.Mayıs.2009
sevgılı admın tesellı ve yol gostermene çok tesekkurler selamlar

bugun avukatlarla görüseceğim ınsallah karsıma anlayıslı kısıler cıkar
çek yasa ve duzenlemeler hakkında sadece mağdur olanlar ve ıçı yananlar umutlu ve bırbırıne destek danıstığım avukatların çoğunun yasanın asparagas olduğu kanaatınde öyleyse
sakıııııınnnn bızımle bu hassas mevzuda oynamayın

ipek, 8.Mayıs.2009

sevgılı admın desteğine sonsuz tesekkürler

bugun açık görüs vardı heyecanla gıttım esımı göreceğim diye ancak müdüriyet bana eşimle ilgili cek ödeme emri verdi ya ödeyın yada üstüne bır yıl daha yatar diye öldüüüüümm o annn
esimle görüşte tartıstık onu çok üzdüm cocukları bile sevemedı ve ben hala daha ağlıyorum allahıma yalvarıyorum eşim içeride cekler ortada bende para yok ne oluurrr yapmayıııın içeride nasıl ödesın nasıll cıkarın esimi bak nasıl ödüyor o sözünün eri ama bu durumda sadece koca bir yığıntı yapmayın allahınıza kurban olayım yapmayın yıkmayınn yuvamııı cıkarın yasayı kocam ödeeeeeeerrrrrrrrrr:(

ipek, 7.Mayıs.2009

İpek rumuzlu okuyucu tarafından  “karşılıksız çek ve yasal düzenlemeler “ bloguna bırakılmış yorumlardan alıntıdır.

Reklamlar

4 responses to “Hepsi yalan, hepsi aldatmaca. Yasa falan umudumu yitirdim …

 1. güven kızılağaç

  ÇEK MAĞDURUYUM

  Ticaret hayatım 2007 yılında başladı. İkibankadan çek kanesi aldım. Her ikisinede çeklerimi gününde ödedim. Ancak bir tane çek yaprağımı Yimpaş Mağazalarına icradan kurtulmaları ve kendileriödeme taahütünde bulunmalarından dolayı 15000 tl çek verdim. Ancak ödemediler şu anda çekten dolayı yakalamam çıktı . Avukatlar anlaşmaya yanaşmıyor evime gidemiyorum çalışamıyorum hapse girince ne değişecek .KARŞILIKSIZ ÇEK KEŞİDE SUÇUNUN İNSAN HAKLARINA AYKIRI OLDUĞUNU BİLİYORUM. KARŞILIKSIZ OLAN HER TÜRLÜ DİĞER ÖDEMELER ( BONO, BANKA KREDİSİ, VERGİ- SİGORTA-BAĞKUR ) KARŞILIĞINDA HAPİS CEZASI YOK. BU ADALETSİZLİĞİ ADALETİ KORUYANLAR TARAFINDAN GİDERİLMESİNİİSTİYORUM.LÜTFEN ALLAH RIZASI İÇİN BİRİLERİ YARDIM ETSİN. TLF: 0534 375 61 63

 2. Very nice to blogs

  • IBB 12 Ağustos 2009 tarihli basın toplantısı
   ihsan tarafından yazıldı
   Çarşamba, 12 Ağustos 2009 19:50
   Değerli Basın Mensupları,

   Bu arada Kamu İhale Kurumunun iptal kararına karşı İstanbul Anakent Belediyesinin açtığı iptal davalarının tümü yargının her aşamasında oybirliği ile reddediliyor. Ama bu kararları maalesef İstanbul Büyükşehir Belediyesi hiç dikkate almıyor, görmemezlikten geliyor…

   Ve son olarak Danıştay da Kamu İhale Kurumunun iptal kararını haklı bulmuş ve ihaleyi tümüyle iptal etmiştir. İptal kararı 30 Haziran 2009 tarihinde oybirliği ile alınmıştır. (Danıştay 13. Daire E. 2007/15686, Karar 2009/7262)

   Değerli Basın Mensupları,

   Bu ülkede tüm kamu kuruluşları yasalara uygun ihale yapmak zorundadırlar. Hiçbir kurumun hele hele AKP’li belediyelerin yasalara aykırı davranma, dilediğince ihale yapma, yargı kararlarını hiçe sayma gibi bir hakları da yetkileri de yoktur.
   Değerli Basın Mensupları,

   Sayın Başbakan 18 Şubat 2005 tarihli konuşmasında “… kim yolsuzluk yapıyorsa kusura bakmasınlar onun da kafasını koparırız” diyordu. Burada sözde ihale ile alınan bir değil, 10 değil, 100 değil 350 otobüsün yasalara aykırı ihalesinden ve alımından söz ediyorum. Üstelik bu yasa dışılık yargı kararlarıyla da onaylanmış durumda…

   Yine Sayın Başbakan 23 Mart 2009 tarihinde Bolu’da yaptığı konuşmada, “Bu ülke hukuk devleti, burası guguk devleti değil, hukuk devleti. Elinde güvendiğin, inandığın dosya varsa savcıya git. Niye gitmiyorsun savcıya? Git savcıya, niye gitmiyorsun? Kardeşim bunlar palavracı” diyordu… Şimdi kapı gibi yargı kararlarını, Danıştay kararını Sayın Başbakanın önüne koyuyorum. Hatta Sayın Başbakana soralım… “Sayın Başbakan, belge istiyorsan belge, mahkeme kararı istiyorsan mahkeme kararı, şimdi bakalım ne diyeceksin? Türkiye Cumhuriyeti gerçekten de bir hukuk devleti mi? Yoksa sayenizde bir “guguk devleti” mi oldu?

   Sayın Başbakan, büyük bir olasılıkla bu hafta Cuma namazına gideceksin. Alnını secdeye koyacaksın… Benim söylediklerimi unutma… Kul hakkını yiyenlerden hesap soracaksan, işte fırsat kendini kanıtla… Adaletini ve yolsuzluklar karşısındaki duruşunu görelim. Halep oradaysa arşın burada… Bakalım o sözde “fakir fukara garip gureba” dostu Recep Tayyip Erdoğan ne yapacak?”

   Değerli Basın Mensupları,

   Sizlerin aracılığı ile Sayın Başbakana bir başka soru daha yöneltmek istiyorum. AKP Van Milletvekili Sayın İkram Dinçer Türk Tarih Kurumuna kaç kez ve niçin gitti? Sayın Dinçer’in Türk tarih Kurumu’na ilgisi tarih merakından mı, yoksa başka işlerden mi kaynaklanmaktadır?”

   Kemal KILIÇDAROĞLU
   CHP İstanbul Milletvekili ve Grup Başkanvekili
   12. Ağustos 2009 – İstanbul

   • Çek Kanunu Tasarısı TBMM’de

    Karşılıksız çek bedelini faiziyle ödeyen kişiler hakkındaki soruşturma, dava ve mahkumiyet kararlarının ortadan kalkması ile ticari hayatta karşılaşılan sorunların çözümü amacıyla bu yıl sonuna kadar çeklerin, üzerindeki yazılı tarihten önce bozdurulamayacağını öngören Çek Kanunu Tasarısı, TBMM Adalet Komisyonunda 3 Haziran Çarşamba günü görüşülmeye başlanacak.

    Ticari yaşamı önemli ölçüde etkileyecek düzenlemeler içeren tasarıya göre, bankalar, önce çek hesabı açtırmak isteyenin yasaklı olup olmadığını kontrol edecek, ayrıca kişinin ekonomik ve sosyal durumunun belirlenmesinde gerekli basiret ve özeni gösterecek.

    Bankalar, çek hesabı açtırmak isteyenlerin yasaklılık durumuna ilişkin adli sicil kayıtlarını, açık kimliklerini saptamak için fotoğraflı nüfus cüzdanı veya pasaport örneklerini, yerleşim yeri belgelerini, vergi kimlik numaralarını isteyecek, tacir olanların ayrıca ticaret sicili kayıtlarını alacak.

    Çek hesabının kapatılması halinde, bunları, hesabın kapatıldığı tarihten itibaren 10 yıl süreyle saklamakla yükümlü olacak bankaların dışında hiçbir gerçek ve tüzel kişi çek defteri bastıramayacak.

    HAMİLİNE ÇEKLER FARKLI BASILACAK

    Hamiline düzenlenecek çekler, açıkça ayırt edilebilecek biçimde bastırılacak. Bu çeklere ilişkin işlemlerin işlendiği ayrı çek hesapları açılacak ve hamiline düzenlenecek çeklerin yapraklarında ”hamiline” ibaresi matbu olarak yer alacak.

    Karşılığı bulunan çek, hesabın bulunduğu bankaya ibraz edildiğinde hamilin vergi kimlik numarası saptandıktan sonra ödenecek.

    KARŞILIKSIZ HER ÇEK YAPRAĞI İÇİN BANKAYA CEZA

    ”Karşılıksızdır” işlemi, muhatap bankanın hamile kanunen ödemekle yükümlü olduğu miktarın dışında, çek bedelinin karşılanamayan kısmıyla sınırlı olarak yapılacak.

    Banka, karşılıksız çıkan her bir çek yaprağı ile ilgili olarak ödemekle yükümlü olduğu miktarı, ancak ibraz eden hamile talep ettiği takdirde ödeyecek. Buna göre, banka, hamile, talep ettiği takdirde süresinde ibraz edilen her çek yaprağı için; karşılığının hiç bulunmaması halinde, çek bedeli 475 lira veya üzerinde ise 475 lira, bu tutarın altındaysa çek bedelini ödeyecek.

    Karşılığının kısmen bulunması halindeyse banka, çek bedeli 475 lira veya altındaysa, çek bedelini aşmamak koşuluyla kısmi karşılığı 475 liraya tamamlayacak bir miktarı; çek bedelinin 475 liradan fazla olması halinde çek bedelini aşmamak koşuluyla, kısmi karşılığa ilave olarak 475 lira ödemekle yükümlü olacak.

    BANKALARIN BİLDİRİM YÜKÜMLÜLÜĞÜ

    Bankalar, hamiline çek hesabı sahiplerinin açık kimlik, adres, vergi kimlik numarası, bu hesaplardan ödeme yapılan kişilere ait bilgiler ile bu kişilere yapılan ödemelerin tutarlarını ve üzerinde vergi kimlik numarası bulunmayan çeklere ilişkin bilgileri, Gelir İdaresi Başkanlığına elektronik ortamda bildirilecek.

    Bankalar, hamiline çek defteri yaprağını kullanmadan, hamiline çek düzenlendiğini tespit etmeleri halinde, mevcut delilleriyle birlikte durumu, tespit tarihinden itibaren en geç 1 hafta içinde Cumhuriyet başsavcılığına ve Gelir İdaresi Başkanlığına bildirmekle yükümlü olacak.

    Banka, çekle ilgili olarak karşılıksız işleminin yapılması halinde hesap sahibiyle ilgili bilgileri, ibraz tarihinden itibaren 10 gün içinde Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankasına bildirecek.

    KARŞILIKSIZ ÇEK VERENE HESAP AÇMA YASAĞI

    Karşılıksız çek veren kişi hakkında, hamilin şikayeti üzerine her bir çekle ilgili olarak bin 500 güne kadar adli para cezasına hükmolunacak. Ancak hükmedilecek adli para cezası, çek bedelinin karşılıksız kalan miktarından az olamayacak. Mahkeme ayrıca, çek düzenleme ve çek hesabı açma yasağına hükmedecek.

    Çek düzenleme ve çek hesabı açma yasağı kararı ile ilgili herhangi bir adres değişikliği bildiriminde bulunulmadığı sürece, kişinin çek hesabı açtırırken bildirdiği adrese Tebligat Kanununa göre derhal tebligat çıkarılacak. Adresin bankaya yanlış bildirilmesi veya fiilen terk edilmiş olması halinde de tebligat yapılmış sayılacak.

    Çek düzenleme ve çek hesabı açma yasağı kararına ilişkin bilgiler, Merkez Bankasının ilgili birimine elektronik iletişim araçlarıyla bildirilecek. Bu bilgiler, Merkez Bankası tarafından internet ortamında yayımlanacak.

    ETKİN PİŞMANLIK

    Karşılıksız çek bedeli, faiziyle tamamen ödenmiş olması halinde etkin pişmanlıktan yararlanılabilecek.

    Buna göre, karşılıksız çek bedelini düzenleme tarihine göre kanuni ibraz tarihinden itibaren işleyecek faizle tamamen ödeyen kişi hakkında, ”soruşturma aşamasında Cumhuriyet savcısı tarafından kovuşturmaya yer olmadığına, kovuşturma aşamasında mahkeme tarafından davanın düşmesine, mahkumiyet hükmünün kesinleşmesinden sonra hükmün bütün sonuçlarıyla ortadan kaldırılmasına” karar verilecek.

    Bu durum şikayetten vazgeçme halinde de uygulanacak.

    YASAKLIYA ÇEK DEFTERİ VEREN BANKACIYA CEZA

    Tacir olmayan kişiye, tacir çek defteri veren banka görevlisine 50 günden 150 güne kadar adli para cezası uygulanacak.

    Çek düzenleme ve çek hesabı açma yasağıyla ilgili bankaya gerçek dışı beyanda bulunan kişi, 1 yıldan 3 yıla kadar hapis cezası verilecek.

    Beyanname almadan veya beyannameye rağmen, hakkında çek düzenleme ve çek hesabı açma yasağı bulunan kişiye veya bu kişinin yönetim organında görev yaptığı veya temsilcisi ya da imza yetkilisi olduğu tüzel kişiye çek defteri veren banka görevlileri 50 günden 150 güne kadar adli para cezasına çarptırılacak.

    Kısmenveya tamamen karşılığı bulunmayan çekle ilgili olarak talebe rağmen, ”karşılıksızdır” işlemi yapmayan banka görevlisine, şikayet üzerine 3 aydan 1 yıla kadar hapis cezası uygulanacak.

    Hakkındaki çek düzenleme ve çek hesabı açma yasağı kararına rağmen çek düzenleyen kişiye, fiil daha ağır cezayı gerektiren bir suç oluşturmadığı takdirde, 1 yıldan 3 yıla kadar hapis cezasına çarptırılacak. Hakkında çek düzenleme ve çek hesabı açma yasağı kararı verilen kişi adına çek hesabı açan banka görevlisi hakkında da aynı ceza uygulanacak.

    YENİ ÇEK DEFTERLERİ BASTIRILACAK

    Kanunun yayımını izleyen 1 ay içinde Merkez Bankasınca yayımlanacak tebliğde belirlenen esaslara uygun olarak yeni çek defterleri bastıracak olan bankalar, 2009 yılı sonuna kadar müşterilerine yeni çek defterleri verecek ve eski çek defterlerini imha edecek.

    Bankaların, müşterilerine verdikleri çek defterlerinden keşide edilen çekler, Türk Ticaret Kanununda aranan koşulları taşıması kaydıyla geçerli olacak. Ancak üzerinde yazılı düzenleme tarihi henüz gelmemiş olsa bile bu çeklerin en geç 1 Temmuz 2010 tarihine kadar muhatap bankaya ibraz edilmesi gerekecek.

    Yürürlükteki kanuna göre açılmış davalar, asliye ceza mahkemesinde görülerek sonuçlandırılacak.

    Ekonomik sıkıntılarla çeklerin zamanında ödenememesi sonucunda ticari hayatta karşılaşılan sorunlara ve mağduriyetlere çözüm üretilmesi için de düzenleme yapılan tasarıya göre, bu yılın sonuna kadar üzerine yazılı düzenleme tarihinden önce çekin ödenmek için muhatap bankaya ibrazı geçersiz olacak.

    ”FARKLI BİR SONUÇ ORTAYA ÇIKABİLİR”

    TBMM Adalet Komisyonu Başkanı Ahmet İyimaya, AA muhabirine yaptığı açıklamada, yürürlükteki kanunun sorunları çözemediğini, beklentileri karşılayamadığını; yoğun bir toplumsal talebe dönüşen yeni Çek Yasası arayışı olduğunu söyledi.

    İyimaya, tasarıyla ilgisi olanlara görüşlerini bildirmeleri için yazı gönderildiğini, toplantıya davet ettiklerini anlattı.

    Özellikle 2-3 konunun kamuoyunu yakından ilgilendirdiğini, gerek çek suçları gerekse cezalar bakımından yeni bir sisteme geçildiğini ifade eden İyimaya, ”Peki, bu yeni sisteme geçilirken eski suçlar ve cezalar; hüküm kurulmuş olsun, takip devam ediyor olsun veya henüz işleme başlanmamış olsun, ne olacak? İşte tasarının can alıcı noktası burası. Ben, dahi ne olacağını bilmiyorum. Anayasanın 38. maddesi, suç ve cezalarının ihdasında var olan bilimsel ilkeler, tarafların karşılıklı menfaatleri dengelenerek, Komisyonumuzda bu konuda ya Bakanlar Kurulunun benimsediği çözüm doğrultusunda bir görüş ya da farklı bir sonuç ortaya çıkabilecektir” diye konuştu.

    İyimaya, düzenlemenin büyük ölçüde amaca elverişli olduğunu belirtti ve ”Tüm sorunları çözebilecek mi? Mükemmelliyetçiliğin modern hukukta da modern uygarlıkta da yeri yok” dedi.

    AA

    2009-06-01 15:45:51

    ——————————————————————————————————————————————————————-

    Ödenmeyen çekler nedeniyle 1461 kişi hapse girdi

    2009’un ilk 7 ayında 3167 sayılı “Çekle Ödemelerin Düzenlenmesi Hakkında Kanun”a aykırılık nedeniyle 1461 kişi hapse girdi.

    MHP Kütahya Milletvekili Alim Işık’ın “ekonomik krizin çekle ödemelere etkisine” ilişkin Adalet Bakanı Sadullah Ergin’e yönelttiği soru önergesine verilen yazılı yanıtta, 2009 yılının ilk 8 ayında toplam 1461 kişinin söz konusu yasaya muhalefetten hapse girdiği belirtildi.

    Bu kişilerin büyük çoğunluğu, “karşılıksız çek kestiği” için hapse mahkum oldu.

    Yanıtta, 1994-2007 yılları arasında söz konusu yasa çerçevesinde açılan dava sayılarına da yer verildi.

    Buna göre, ekonomik sorunların yaşandığı yıllarda açılan dava sayıları önemli artış gösterdi. 1994 yılında 180 bin 656 olan dava sayısı 1997 yılında 186 bin 443 oldu. 1998 yılında 262 bin 611’e çıkan dava sayısı 1999 yılında 320 bin 320’ye ulaştı. 2001 yılında 307 bin 381 olarak gerçekleşen dava sayısı, 2002 yılında itibaren düşmeye başladı ve 2005 yılında 97 bin 725 dava açıldı. Dava sayısı 2007 yılında ise yeniden yükselmeye başladı ve 142 bin 174’e çıktı.

    Ajanslar

    2009-08-19 13:50:07

Yorum yaparak destek olabilirsiniz

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s