“karşılıksız çekde hapis kalkacakmış” gazete yazdı.


sık sorulan bir başka soru.

karşılıksız çeke hapis cezası verilmiyor. Para cezası veriliyor.  Para cezası ödenmeyince hapis cezası geliyor.  Basın sağolsun,  Allah yokluklarını göstermesin. Bunu anlamıyor, anlamamakta ısrar ediyor.

Yeni yasa taslağında değişen bir şey yok.  hapise dönüşen para cezası korunuyor.

Reklamlar

6 responses to ““karşılıksız çekde hapis kalkacakmış” gazete yazdı.

 1. basının bu ilgisiz yaklaşımı manidardır.

 2. BU ÜLKEDE CARİ AÇIK VAR, BU ÜLKEDE CARİ AÇIĞI KAPATMAK İÇİN BANKALAR VAR. BANKALARI BAŞ TACI EDENLER VAR. BANKALAR SENİN YASALARINI TANIMIYOR. VATANDAŞINI TANIMIYOR. NEDEN? SENİN BANKAN DEĞİL. OYAK BİLE İSRAİL OLDU. VE ŞİMDİ BANKALARIN YAPTIRIMLARI VAR. HÜKÜMETİN ELİNDE ÇARESİ VAR MI VAR. YA AT ÖLECEK, YA PADİŞAH ÖLECEK YADA BEN.
  ÇEK MAĞDURU BANKALARA KURBAN EDİLEMEZ. ÇEK MAĞDURU ÜLKESİNİN EKONOMİSİNİN BEL KEMİĞİ İDİ ÖYLE KALACAK. KAZANCI APTALLAR BİLE DEĞERLENDİRİR. KAZANÇ ELDE ETMEK AKILLILARIN İŞİDİR. BAĞDAN ÜZÜM KOPARMAK İÇİN BAĞ GELİŞTİRİLMELİ. HEM ÜZÜM KOPARIP HEM BAĞCIYI DÖVMEK NEDİR BUNUN ADI. SİCİL AFFI YASASINI, KREDİ KART YASASINI TAKMAYAN BANKALARIN AMACI TÜRKİYEYİ A.B. YOLUNDAN ÇIKARTMAKTIR. BİZ BUNU DÜNYAYA HAYKIRACAĞIZ. ALACAKLININ HAKKINI SAVUNDUKLARINI SÖYLÜYORLAR. GEÇ GELEN ADALET ADALETMİDİR. ADİL OLMADAN ADALETLİ NASIL OLUNUR. HANGİ ALACAKLI HAPİS YATAN BORÇLUDAN ALACAĞINI ALMIŞTIR. 180 GÜNÜN HESABINI KİM VERECEK. ARTIK BİZİMDE LOBİMİZ VAR. HUKUK SERVİSİMİZ VAR. VE DERNEĞİMİZ VAR. GÜÇLÜYÜZ. HAKKIMIZI SÖKE SÖKE ALACAĞIZ. ANKARA, MECLİS, HÜKÜMET, YARGITAY BİZ HAKKIMIZI ALMAYA GELİYORUZ. ELLERİMİDE GÜLLERİMİZ VAR BAYRAĞIMIZIN RENGİNDE. ÜZERLERİNDE GÖZYAŞLARI VAR YAKINLARIMIZIN. SİZE TATİL HEDİYESİ GETİRİYORUZ BUNLARI. DİKKAT EDİN DİKENLERİ VİCDANLARA ACI BATIYOR.
  DOSTLARIM BU MECLİS İSTERSE BİR GECEDE NELER YAPIYOR. KİMLER SONRADAN UYKUDAN UYANIYOR. HER KES GÖRDÜ.
  VE ŞİMDİ ANKARA ÇEK MAĞDURLARINI GÖRECEK. ADALETİ TANIYACAK.
  SUÇ DAYATMASI İLE DOLAYLI YOLDAN VERİLEN HAPİSLİĞİ, ANAYASANIN NASIL HİÇ EDİLDİĞİNİ ÖĞRENECEK HERKES. AVRUPA İNSAN HAKLARI MAHKEMESİNE NASIL MUHTAÇ EDİLDİĞİMİZİ ÖĞRENECEKLER. HAKİMLERİMİZİN YARGIÇLARIMIZIN NASIL ZAN ALTINDA BIRAKILDIĞINI ANLATACAĞIZ.
  VE GERÇEĞİ ÖĞRENECEK HER KES. BANKALARIN TAHAKKÜMÜNÜ. ASIL MAKSADIN ALACAKLIYI KORUMAK OLMADIĞINI ÖĞRENECEKLER.
  BİZ YARIN ANLATACAĞIZ BUNLARI, MEKAN MEKAN, SOKAK SOKAK, FERT FERT.
  BİZ VARIZ ARTIK. BİZ BİRLİĞİZ. 180 GÜNDÜR VERİLMEYEN ADALETİ ALACAĞIZ. KATILAN BÜTÜN DOSTLARIM SAĞ OLUN. NİĞDELİLER,UŞAKLILAR, VANLILAR EDİRNELİLER SAĞ OLUN TÜRKİYE ÇEK MAĞDURLARI. ZAFER ONA İNANANLARIN OLACAKTIR
  BURHAN İŞCAN

  • Burhan abi bir düzeltme yapmak zorundayım.

   adaletsiz durum 180 gündür yok.

   2003 yılından beri 6 yıldır, adaletsiz olarak hapis cezası var.

 3. gün geçtikçe uygulanmayan ,geçersiz kalan yasaların halen işler halde olması, mahkemelerin farklı kararlar vermesi,yüce yargı ve meclisin konuya aylardır duyarsız kalması…güven denen önemli unsurun toplumun yüzbinlere yaklaşan kesimlerinde kalmamaya yüz tuttuğunu görüyoruz.neden bu kadar duyarsızlık.daha ne denir ki.hapis yatan bir borçludan borcunu ödemeyi bekliyor mu alacaklı konumundakiler acaba.çoğu zaten tefeci alacaklısı.çekindikleri için ele veremiyor borçlu insanlar.ailesini ,kendisini,yakınlarına zarar vermekle tehdit ediliyorlar.sizler susun hala.borcununu ödeyin çıkın,ya da yatın deyin hala.Ey İlahi Adalet artık senden bekliyoruz bunun sonucunu.herşey karmakarışık,herşey durmuş ülkemizde.anlam verebilmek mümkün değil.yüzlerce karardan kimisi beraat,kimisine ceza verilmekte.bu ne demek.adalet farklı çalışıyorsa ,,ya adalet yok ,ya da korkunç bir belirsizlik var demektir.elnizi çabuk tutun beyler.dayanma gücü bitti bunca esnafın ,bunca yıllarca işci çalıştırıp ekmek veren güzel insanların.

  • KILIÇDAROĞLU ‘ADALET BAKANI ŞAHİN, HERKESTEN ÖZÜR DİLEMEK ZORUNDADIR’
   Perşembe, 08 Kasım 2007 22:34
   -CHP GRUP BAŞKANVEKİLİ KILIÇDAROĞLU:

   -”DTP’LİLER, PARLAMENTODA GÖREV YAPACAKLARSA, TERÖR ÖRGÜTÜNE TERÖR ÖRGÜTÜ DEMEKTEN KAÇINMAMALARI GEREKİYOR”

   -”ADALET BAKANI ŞAHİN, HERKESTEN ÖZÜR DİLEMEK ZORUNDADIR”

   ANKARA (A.A) – 08.11.2007 – CHP Grup Başkanvekili Kemal Kılıçdaroğlu, her milletvekili ve siyasi partinin, PKK’yı, terör örgütü olarak kabul etmesi gerektiğini belirterek, ”Bu söylem DTP’li milletvekilleri tarafından henüz dile getirilmedi. Parlamentoda görev yapacaklarsa, terör örgütüne terör örgütü demekten kaçınmamak gerekiyor” dedi.

   Kılıçdaroğlu, TBMM’de düzenlediği basın toplantısında, gazetecilerin sorularını yanıtladı.

   DTP’li bir milletvekili eşinin terör örgütü üyesi olduğuna yönelik haberlerin anımsatılması üzerine Kılıçdaroğlu, Parlamento çatısı altında görev yapan her milletvekili ve siyasi partinin, PKK’yı, terör örgütü olarak kabul etmesi ve bunu dile getirmesi gerektiğini söyledi. Kılıçdaroğlu, bu söylemin, DTP’li milletvekilleri tarafından henüz dile getirilmediğini ifade ederek, ”İçtikleri yemine sadık kalıyorlarsa, Parlamentoda görev yapacaklarsa, Türkiye Cumhuriyeti’nin yasalarını yerine getirmek, terör örgütüne terör örgütü demekten kaçınmamak gerekiyor” diye konuştu.

   -”ÇİFTE STANDARDA BAKANLARIN HAKKI YOK”-

   Adalet Bakanı Mehmet Ali Şahin’in, ”Askerlerin dönmesine sevinemedim” sözlerine ilişkin değerlendirmesinin sorulması üzerine de Kılıçdaroğlu, şunları söyledi:

   ”Şahin’in açıklaması talihsiz bir açıklamadır. Türk askerlerinin başına Kuzey Irak’ta çuval geçirilirken, acaba Şahin, aynı tepkiyi, hangi gerekçeyle ve niçin göstermedi? Acaba çuval geçirenler ABD’li olduğu için mi? ABD’lileri üzebiliriz, onları üzmeyelim diye mi böyle bir tepki göstermedi? Çifte standarda Türkiye Cumhuriyeti bakanlarının hakları yoktur.

   Bugün bir asker annemizin söylemleri var. Şahin, herkesten özür dilemek zorundadır. Söylemi, sıradan ve doğru bir söylem değildir. Sorumluluğu Türk Silahlı Kuvvetlerinin üstüne atarak, o sorumluluktan kurtulmak mümkün değildir.’

   • Çek Kanunu Tasarısı TBMM’de

    Karşılıksız çek bedelini faiziyle ödeyen kişiler hakkındaki soruşturma, dava ve mahkumiyet kararlarının ortadan kalkması ile ticari hayatta karşılaşılan sorunların çözümü amacıyla bu yıl sonuna kadar çeklerin, üzerindeki yazılı tarihten önce bozdurulamayacağını öngören Çek Kanunu Tasarısı, TBMM Adalet Komisyonunda 3 Haziran Çarşamba günü görüşülmeye başlanacak.

    Ticari yaşamı önemli ölçüde etkileyecek düzenlemeler içeren tasarıya göre, bankalar, önce çek hesabı açtırmak isteyenin yasaklı olup olmadığını kontrol edecek, ayrıca kişinin ekonomik ve sosyal durumunun belirlenmesinde gerekli basiret ve özeni gösterecek.

    Bankalar, çek hesabı açtırmak isteyenlerin yasaklılık durumuna ilişkin adli sicil kayıtlarını, açık kimliklerini saptamak için fotoğraflı nüfus cüzdanı veya pasaport örneklerini, yerleşim yeri belgelerini, vergi kimlik numaralarını isteyecek, tacir olanların ayrıca ticaret sicili kayıtlarını alacak.

    Çek hesabının kapatılması halinde, bunları, hesabın kapatıldığı tarihten itibaren 10 yıl süreyle saklamakla yükümlü olacak bankaların dışında hiçbir gerçek ve tüzel kişi çek defteri bastıramayacak.

    HAMİLİNE ÇEKLER FARKLI BASILACAK

    Hamiline düzenlenecek çekler, açıkça ayırt edilebilecek biçimde bastırılacak. Bu çeklere ilişkin işlemlerin işlendiği ayrı çek hesapları açılacak ve hamiline düzenlenecek çeklerin yapraklarında ”hamiline” ibaresi matbu olarak yer alacak.

    Karşılığı bulunan çek, hesabın bulunduğu bankaya ibraz edildiğinde hamilin vergi kimlik numarası saptandıktan sonra ödenecek.

    KARŞILIKSIZ HER ÇEK YAPRAĞI İÇİN BANKAYA CEZA

    ”Karşılıksızdır” işlemi, muhatap bankanın hamile kanunen ödemekle yükümlü olduğu miktarın dışında, çek bedelinin karşılanamayan kısmıyla sınırlı olarak yapılacak.

    Banka, karşılıksız çıkan her bir çek yaprağı ile ilgili olarak ödemekle yükümlü olduğu miktarı, ancak ibraz eden hamile talep ettiği takdirde ödeyecek. Buna göre, banka, hamile, talep ettiği takdirde süresinde ibraz edilen her çek yaprağı için; karşılığının hiç bulunmaması halinde, çek bedeli 475 lira veya üzerinde ise 475 lira, bu tutarın altındaysa çek bedelini ödeyecek.

    Karşılığının kısmen bulunması halindeyse banka, çek bedeli 475 lira veya altındaysa, çek bedelini aşmamak koşuluyla kısmi karşılığı 475 liraya tamamlayacak bir miktarı; çek bedelinin 475 liradan fazla olması halinde çek bedelini aşmamak koşuluyla, kısmi karşılığa ilave olarak 475 lira ödemekle yükümlü olacak.

    BANKALARIN BİLDİRİM YÜKÜMLÜLÜĞÜ

    Bankalar, hamiline çek hesabı sahiplerinin açık kimlik, adres, vergi kimlik numarası, bu hesaplardan ödeme yapılan kişilere ait bilgiler ile bu kişilere yapılan ödemelerin tutarlarını ve üzerinde vergi kimlik numarası bulunmayan çeklere ilişkin bilgileri, Gelir İdaresi Başkanlığına elektronik ortamda bildirilecek.

    Bankalar, hamiline çek defteri yaprağını kullanmadan, hamiline çek düzenlendiğini tespit etmeleri halinde, mevcut delilleriyle birlikte durumu, tespit tarihinden itibaren en geç 1 hafta içinde Cumhuriyet başsavcılığına ve Gelir İdaresi Başkanlığına bildirmekle yükümlü olacak.

    Banka, çekle ilgili olarak karşılıksız işleminin yapılması halinde hesap sahibiyle ilgili bilgileri, ibraz tarihinden itibaren 10 gün içinde Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankasına bildirecek.

    KARŞILIKSIZ ÇEK VERENE HESAP AÇMA YASAĞI

    Karşılıksız çek veren kişi hakkında, hamilin şikayeti üzerine her bir çekle ilgili olarak bin 500 güne kadar adli para cezasına hükmolunacak. Ancak hükmedilecek adli para cezası, çek bedelinin karşılıksız kalan miktarından az olamayacak. Mahkeme ayrıca, çek düzenleme ve çek hesabı açma yasağına hükmedecek.

    Çek düzenleme ve çek hesabı açma yasağı kararı ile ilgili herhangi bir adres değişikliği bildiriminde bulunulmadığı sürece, kişinin çek hesabı açtırırken bildirdiği adrese Tebligat Kanununa göre derhal tebligat çıkarılacak. Adresin bankaya yanlış bildirilmesi veya fiilen terk edilmiş olması halinde de tebligat yapılmış sayılacak.

    Çek düzenleme ve çek hesabı açma yasağı kararına ilişkin bilgiler, Merkez Bankasının ilgili birimine elektronik iletişim araçlarıyla bildirilecek. Bu bilgiler, Merkez Bankası tarafından internet ortamında yayımlanacak.

    ETKİN PİŞMANLIK

    Karşılıksız çek bedeli, faiziyle tamamen ödenmiş olması halinde etkin pişmanlıktan yararlanılabilecek.

    Buna göre, karşılıksız çek bedelini düzenleme tarihine göre kanuni ibraz tarihinden itibaren işleyecek faizle tamamen ödeyen kişi hakkında, ”soruşturma aşamasında Cumhuriyet savcısı tarafından kovuşturmaya yer olmadığına, kovuşturma aşamasında mahkeme tarafından davanın düşmesine, mahkumiyet hükmünün kesinleşmesinden sonra hükmün bütün sonuçlarıyla ortadan kaldırılmasına” karar verilecek.

    Bu durum şikayetten vazgeçme halinde de uygulanacak.

    YASAKLIYA ÇEK DEFTERİ VEREN BANKACIYA CEZA

    Tacir olmayan kişiye, tacir çek defteri veren banka görevlisine 50 günden 150 güne kadar adli para cezası uygulanacak.

    Çek düzenleme ve çek hesabı açma yasağıyla ilgili bankaya gerçek dışı beyanda bulunan kişi, 1 yıldan 3 yıla kadar hapis cezası verilecek.

    Beyanname almadan veya beyannameye rağmen, hakkında çek düzenleme ve çek hesabı açma yasağı bulunan kişiye veya bu kişinin yönetim organında görev yaptığı veya temsilcisi ya da imza yetkilisi olduğu tüzel kişiye çek defteri veren banka görevlileri 50 günden 150 güne kadar adli para cezasına çarptırılacak.

    Kısmenveya tamamen karşılığı bulunmayan çekle ilgili olarak talebe rağmen, ”karşılıksızdır” işlemi yapmayan banka görevlisine, şikayet üzerine 3 aydan 1 yıla kadar hapis cezası uygulanacak.

    Hakkındaki çek düzenleme ve çek hesabı açma yasağı kararına rağmen çek düzenleyen kişiye, fiil daha ağır cezayı gerektiren bir suç oluşturmadığı takdirde, 1 yıldan 3 yıla kadar hapis cezasına çarptırılacak. Hakkında çek düzenleme ve çek hesabı açma yasağı kararı verilen kişi adına çek hesabı açan banka görevlisi hakkında da aynı ceza uygulanacak.

    YENİ ÇEK DEFTERLERİ BASTIRILACAK

    Kanunun yayımını izleyen 1 ay içinde Merkez Bankasınca yayımlanacak tebliğde belirlenen esaslara uygun olarak yeni çek defterleri bastıracak olan bankalar, 2009 yılı sonuna kadar müşterilerine yeni çek defterleri verecek ve eski çek defterlerini imha edecek.

    Bankaların, müşterilerine verdikleri çek defterlerinden keşide edilen çekler, Türk Ticaret Kanununda aranan koşulları taşıması kaydıyla geçerli olacak. Ancak üzerinde yazılı düzenleme tarihi henüz gelmemiş olsa bile bu çeklerin en geç 1 Temmuz 2010 tarihine kadar muhatap bankaya ibraz edilmesi gerekecek.

    Yürürlükteki kanuna göre açılmış davalar, asliye ceza mahkemesinde görülerek sonuçlandırılacak.

    Ekonomik sıkıntılarla çeklerin zamanında ödenememesi sonucunda ticari hayatta karşılaşılan sorunlara ve mağduriyetlere çözüm üretilmesi için de düzenleme yapılan tasarıya göre, bu yılın sonuna kadar üzerine yazılı düzenleme tarihinden önce çekin ödenmek için muhatap bankaya ibrazı geçersiz olacak.

    ”FARKLI BİR SONUÇ ORTAYA ÇIKABİLİR”

    TBMM Adalet Komisyonu Başkanı Ahmet İyimaya, AA muhabirine yaptığı açıklamada, yürürlükteki kanunun sorunları çözemediğini, beklentileri karşılayamadığını; yoğun bir toplumsal talebe dönüşen yeni Çek Yasası arayışı olduğunu söyledi.

    İyimaya, tasarıyla ilgisi olanlara görüşlerini bildirmeleri için yazı gönderildiğini, toplantıya davet ettiklerini anlattı.

    Özellikle 2-3 konunun kamuoyunu yakından ilgilendirdiğini, gerek çek suçları gerekse cezalar bakımından yeni bir sisteme geçildiğini ifade eden İyimaya, ”Peki, bu yeni sisteme geçilirken eski suçlar ve cezalar; hüküm kurulmuş olsun, takip devam ediyor olsun veya henüz işleme başlanmamış olsun, ne olacak? İşte tasarının can alıcı noktası burası. Ben, dahi ne olacağını bilmiyorum. Anayasanın 38. maddesi, suç ve cezalarının ihdasında var olan bilimsel ilkeler, tarafların karşılıklı menfaatleri dengelenerek, Komisyonumuzda bu konuda ya Bakanlar Kurulunun benimsediği çözüm doğrultusunda bir görüş ya da farklı bir sonuç ortaya çıkabilecektir” diye konuştu.

    İyimaya, düzenlemenin büyük ölçüde amaca elverişli olduğunu belirtti ve ”Tüm sorunları çözebilecek mi? Mükemmelliyetçiliğin modern hukukta da modern uygarlıkta da yeri yok” dedi.

    AA

    2009-06-01 15:45:51

    ——————————————————————————————————————————————————————-

    Ödenmeyen çekler nedeniyle 1461 kişi hapse girdi

    2009’un ilk 7 ayında 3167 sayılı “Çekle Ödemelerin Düzenlenmesi Hakkında Kanun”a aykırılık nedeniyle 1461 kişi hapse girdi.

    MHP Kütahya Milletvekili Alim Işık’ın “ekonomik krizin çekle ödemelere etkisine” ilişkin Adalet Bakanı Sadullah Ergin’e yönelttiği soru önergesine verilen yazılı yanıtta, 2009 yılının ilk 8 ayında toplam 1461 kişinin söz konusu yasaya muhalefetten hapse girdiği belirtildi.

    Bu kişilerin büyük çoğunluğu, “karşılıksız çek kestiği” için hapse mahkum oldu.

    Yanıtta, 1994-2007 yılları arasında söz konusu yasa çerçevesinde açılan dava sayılarına da yer verildi.

    Buna göre, ekonomik sorunların yaşandığı yıllarda açılan dava sayıları önemli artış gösterdi. 1994 yılında 180 bin 656 olan dava sayısı 1997 yılında 186 bin 443 oldu. 1998 yılında 262 bin 611’e çıkan dava sayısı 1999 yılında 320 bin 320’ye ulaştı. 2001 yılında 307 bin 381 olarak gerçekleşen dava sayısı, 2002 yılında itibaren düşmeye başladı ve 2005 yılında 97 bin 725 dava açıldı. Dava sayısı 2007 yılında ise yeniden yükselmeye başladı ve 142 bin 174’e çıktı.

    Ajanslar

    2009-08-19 13:50:07

Yorum yaparak destek olabilirsiniz

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s