Karşılıksız çeke hapis kalktı mı ?


sık sorulan soruları baştan yanıtlamak iyi olacak.

Karşılıksız çeke hapis 2003 yılında kalktı.  Karşılıksız çek tutarı kadar para cezası veriliyor. Bu para cezası ödenmeyince  hapis kararı veriliyor. Değişen bir şey yok. Değişmesi için yeni ve farklı bir yasanın çıkması gerekiyor.  Yeni yasa ile ilgili taslaklarda  “hapise dönüşen para cezası” korunuyor.

Reklamlar

10 responses to “Karşılıksız çeke hapis kalktı mı ?

 1. BURHAN İŞCAN

  01 Ekim 2009 Perşembe 18:26
  Erkan dedi ki… 53 Herkeze selam.
  Görüyorumki derneğin GERÇEK amacı belli olmuş.Yıllık ücret 120 TL kayıt ol ve tüm sorunlar bitiversin.Bu nasıl insanlık.Düpedüz dolandırıcılık bu.Çaresiz insanları kullanmak bu.Kendini uyanık zanneden birkaç niyeti bozuk insan kendini kullandıran birkaç saf.Sonuç;mağdur gene mağdur ama dernekçiler yolunda.Bu derneği kuranlar,destek olanlar,çanak tutanlar bu günahın bedelini nasıl ödeyecek.

  01 Ekim 2009 Perşembe 22:02
  ERKAN dedi ki… 63 61 NOLU MESAJ SAHİBİ
  İŞCAN GÖZ GÖRE GÖRE YANLIŞA KOŞARKEN NEDEN KARŞISINDA DURMADIN.ADİL OLMAK GEREKMEZMİ.BİZ BURADA FERYAT EDERKEN DAVAYA ZARAR VERİYORSUNUZ DİYE SİZ NEREDEYDİNİZ.KLAVYENİN ARKASINA SAKLANIYORSUNUZ DİYORSUN AMA SEN ADINI BİLE YAZMIYORSUN.BAHSETTİĞİN VEFA SANIRIM AMA KUSURA BAKMA.İŞCAN BİZ MAĞDURLAR SAYESİNDE İŞCAN OLDU.HANİ VEFASI.YANLIŞ YAPAN KİM OLURSA OLSUN SÖYLERİM.İŞCAN ŞÖHRET BUDALASI GİBİ DAVRANDI.VE DERNEK KURUP MAĞDURLARDAN NEMALANMAK İSTEYEN İNSANLARA ÇANAK TUTTU.NASIL VEFA DUYALIM.NASIL KIZMAYALIM.YANİ KAŞIKLA VERDİKLERİNİ KEPÇEYLE GERİ ALDI.NASIL OLUR ÇIKAR MERTÇE ÖZÜR DİLER BURADAKİ İNSANLARDA KABUL EDER VEYA ETMEZ.MAĞDUR AYRI ACİZ AYRI.BİZ SADECE MAĞDURUZ.ACİZ DEĞİL

 2. eyup yıldız

  adliyeler dolu bütün çek dosyalarından dolayı.hakimler ve savcular boş yere hem yorulup hemde zaman kayıp ediyorlar.bunlara harcanan performası başka yerlerde harcanabilir.bir esnaf işyerini kapatım batıyor devlet baba ceza veriyor ama parayı ödersen ceza evine girmiyorsun ne saçma adamın parası olsa borcununu öder ve zaten batmaz.devlet ise esnafdan vergisini alıp yoluna devam eder ama bu şekilde insanlar nasıl borcunu ödeyebilir bu devleti yöneten ve bu kanunu çıkartan devlet büyüklerine sormak lazım.acama ne cevap verecek ler çok merak ediyorum

 3. eyup yıldız

  böyle bir şey olurmu hen gi devride yaşıyoruz borçdan dolayı hangi ülkede ceza evinde yatan var.polise taş atan dışarda esnaflık yabıp batan devlete 10 yıl vergi veren esnaf ceza evine giriyor.helal olsun diyelim devletimize

 4. DEVLET ÇOK UYANIK YA HAPİS VERMİYOMUŞ PARA CEZASIYMIŞ ÖDEMEZSEN HAPİS YAZIKLAR OLSUN DEVLETİ YÖNETENLERE…

  • Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesine uyum için getirilmiş bir madde idi. Yasanın iyice adaletsiz olmasına yol açtı.

  • işte can maksat burada yani sana diyorki git alacaklınla anlaşda hapisyatma diyor yatma yada diyor bana ödeme yap !almanyadan getirdiler bu yasayı orada çeke uygulanmıyor neden ? farklı suçlardada uygulana bilir ;meselea trafik suçlarındada uygulanabilirliği var ama Avrupada çeke hapis cezası yoktur, orda ticret bankaları çeki öder garanti yasası var …

 5. adli para cezası = hapis cezası

  • yani karşılıksız çek =adli para cezası
   ödersen yok diyor hapis cezası buradaki aldatmaca şu eskisi gibi ilk etapta mahkemede 1 ile 5 yıl arasında dolandırıcılıktan suçlamıyor seni adlipara cezası veriyor hani o Anayasa hükmüne bak o dönem yapılan açıklamalarda var yani bir nevi öyle böle ödeyemezsen hapisi boylarsın demek ama bu millete bu ders oldu bunu unutmaz artık!

   • Hakim ve Savcı Atamaları ile ilgili basın toplantısı
    Perşembe, 29 Kasım 2007 03:00
    -HAKİM VE SAVCI ATAMALARI…

    -CHP, ADALET KOMİSYONUNUN, MUHALEFET ŞERHİNİ BEKLEMEDEN RAPORUNU YAZMASINA TEPKİ GÖSTERDİ

    -CHP GRUP BAŞKANVEKİLİ KILIÇDAROĞLU:

    -”EŞKIYA, DÜN GECE HUKUKÇU KİMLİĞİYLE PARLAMENTOYA İNMİŞTİR”

    -CHP GRUP BAŞKANVEKİLİ ANADOL:

    -”OLAY, HAKİM VE SAVCILARI, AKP İKTİDARININ MEMURU HALİNE GETİRMEK, ÜLKEYİ 1957’YE GERİ DÖNDÜRMEKTİR”

    -CHP GRUP BAŞKANVEKİLİ OKAY:

    -”TBMM BAŞKANI TOPTAN, BİR SINAVLA KARŞI KARŞIYA”

    ANKARA (A.A) – 29.11.2007 – CHP, TBMM Adalet Komisyonunun dün 9 saatlik görüşmelerden sonra benimsediği hakim ve savcı atamalarının yasal dayanağa kavuşturulmasını öngören kanun teklifine ilişkin raporunu, muhalefet şerhini beklemeden hazırlamasına tepki gösterdi.

    CHP Grup başkanvekilleri Kemal Anadol, Kemal Kılıçdaroğlu ve Hakkı Suha Okay ile Adalet Komisyonunun CHP’li üyeleri, Parlamento’da basın toplantısı düzenleyerek, AK Parti Bartın Milletvekili Yılmaz Tunç’un Hakimler ve Savcılar Kanununda değişiklik yapılmasını öngören kanun teklifini eleştirdi.

    Kemal Anadol, yasa teklifi olarak gündeme getirilen düzenlemenin ”gizli tasarı” olduğunu savundu. Sınavı kazanan hakim ve savcı adaylarının başarısının eğer AK Parti’li değillerse, mülakat marifetiyle ortadan kaldırılacağını, partizanca atamalar yapılacağını öne süren Anadol, ”Olay, hakim ve savcıları, AKP iktidarının sıradan memuru haline getirmek. Bu, 1957’ye ülkeyi geri döndürmektir” dedi.

    Yargıç güvencesi yoksa, demokrasi ve hukukun üstünlüğünden söz edilemeyeceğini anlatan Kemal Anadol, sivil anayasa tartışmalarında, AK Parti’nin ”demokrasiden yana, çoğulcu, katılımcı”, CHP’nin ise ”statükocu” gösterildiğini ifade etti. ”İşte test burada” diyen Anadol, sıradan yurttaşın, sokakta, kahvehanede, maçta, mitingde başı derde girdiği zaman, ”Hakimin karşısına çıkarım, hakkımı orada ispat ederim” diye bir güvenceye sahip değilse, o ülkede demokrasinin olmayacağını kaydetti.

    CHP’li Anadol, ”Eğer o hakimi, toplumda adalet dağıtmakla görevli kamu görevlisi değil de mevcut iktidarın emrindeki bir polis memurundan, bir tapu memurundan farksız bir memur olarak görürse, o ülkede hukuktan, demokrasiden bahsedilemez” diye konuştu.

    -”ANAYASAYI PASPAS GİBİ ÇİĞNEYEN…”-

    Kemal Anadol, Danıştay’ın hakim ve savcı adaylarının atanmasına ilişkin yönetmeliğinin yürütmesini durmasından sonra 400’ün üzerinde kişinin işe başlatıldığını öne sürerek, bu nedenle bütçeden önce yasa teklifinin Genel Kuruldan geçirilmek istendiğini, yoksa söz konusu hakim adaylarına maaş verilemeyeceğini belirtti.

    Adalet Komisyonu Başkanı Ahmet İyimaya’nın, dün CHP’li üyelere muhalefet şerhlerini yazmaları için 2 saat süre verdiğini de ileri sürerek eleştiren Anadol, CHP’li üyelerin bütün gece çalışıp hazırladığı 162 sayfalık raporu, saat 13.00’de Komisyona sunacaklarını söyledi.

    CHP Grup Başkanvekili Anadol, şöyle konuştu:

    ”Bu, saat 13.00’ü beklemeden, gece yarısı Meclisi basan o günkü İçişleri Bakanı Faruk Sükan için İsmet Paşa, ”Eşkıyanın ne yapacağı belli olmaz’ demişti. Aynen onu hatırlatırcasına CHP’li üyelerin muhalefet şerhi beklemeden rapor basıldı. Parlamento tarihinde ilk defa oluyor. Tek parti döneminde bile böyle bir olay söz konusu değil. İşledikleri suçu, yasal kılıfa büründürmek için bu kanunsuzluğu yapmayı göze alabiliyorlar. İşte hukuku paspas yerine koyan, İçtüzüğü, Anayasayı paspas gibi çiğneyen bir iktidar. Eğer muhalefet şerhimizi içine alan bir komisyon raporu çıkmazsa, eğer bu kağıtlar (yasa teklifi) iptal edilmez ve İçtüzüğün amir hükmüne uygun bir komisyon raporu çıkmazsa, CHP olarak Anayasadan, İçtüzükten doğan hakkımızı sonuna kadar kullanacağız. Demokrasimizi tehdit eden, hakim ve savcıları birer memur haline sokacak bu girişimde suç üstü yakalanan AKP iktidarından bunun hesabını sonuna kadar soracağız.”

    -”EŞKIYA, PARLAMENTOYA İNDİ…”-

    CHP Grup Başkanvekili Kılıçdaroğlu da ”Eşkıya dün gece hukukçu kimliğiyle parlamentoya inmiştir” diyerek, şunları söyledi:

    ”Eğer eşkıya hukukçu kimliğiyle parlamentoya inmişse, parlamentoda demokrasi yok demektir. AKP’nin her dediğinin geçtiği, dayatmacı mantığının kabul edildiği, demokrasinin askıya alındığı, muhalefetin, muhalefet gerekçesini dahi yazmasına olanak verilmediği yeni bir farklı, AKP demokrasisi anlayışıyla karşı karşıyayız.”

    -”KORSAN YASA…”-

    İçtüzüğe göre, milletvekillerinin karşı görüş yazmasının bir hak olduğunu ifade eden Kemal Kılıçdaroğlu, ”Yazacağız. ‘Siz yazmayın, vermeyin. Biz, bunu basacağız. Parlamentoya getireceğiz ve çıkaracağız’ Bunun adı, korsan yasa çıkarmaktır. Parlamento, korsanlara teslim edilmemelidir. Meclis Başkanı da bu korsan yasa çıkarma anlayışına karşı çıkmalıdır. Bunu derhal toplatmalıdır” dedi.

    CHP Grup Başkanvekili Okay da Danıştayın kararından sonra yapılan hakim ve savcı atanmalarını eleştirdi.

    Düzenlemeyi, ”Yapılan hukuksuzluğa kılıf bulma, parlamentoyu buna alet etme girişimi” olarak niteleyen Okay, AK Parti’nin yargıyı ele geçirmek istediğini, düzenlemenin rejimle ilgili olduğunu iddia etti.

    CHP’li Okay, seçildiğinde ”tarafsız” davranacağı konusunda söz veren TBMM Başkanı Köksal Toptan’ın, bir sınavla karşı karşıya olduğunu bildirdi.

Yorum yaparak destek olabilirsiniz

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s