özgürlük özlemi, çatır çatır tazminat ile geçermi ?


ben bu yasadan birşey anlamadım eskisi ile hemen hemen aynı fakat ben eşimin avukatı ile konuştum bana anlattıklarını aynen yazıyorum zaten bu yasa bundan sonrası için, şimdi bizim durumumuz farklı şöyleki ,eski yasanın aralık 2008 de sona ermesi nedeniyle , bu yeni yasanın çıktıgı tarihe kadar olan boşluktaki sürede yasanın bulunmamasıdır .eger bu yeni yasa eski yasanın sona erdigi tarihte çıkmış olsaydı hiçbir şansımız yoktu ama buçıkan yeni yasada geriye işleyemeyecigine göre eski çek cezalarının hepsi berat olmalı bu ülkede birsürü hukukçu var elbet birkaçtane vijdanlı çıkar diye düşünüyorum yoksa herkes dogru A.İ.H.M. ne giderse herkes kazanır ve devletten çatır çatır tazminatınıda alır onun için eger devlet ,yargıtay bunu çözmez ise şimdiden herkes hazırlıgını yapsın dogru A.İ.H.M

selma, 11.mayıs.2009

Selma rumuzlu okuyucu tarafından  “karşılıksız çek ve yasal düzenlemeler “ bloguna bırakılmış yorumlardan alıntıdır.

Reklamlar

8 responses to “özgürlük özlemi, çatır çatır tazminat ile geçermi ?

 1. arkadaslar bu hukumet pkk ıllagal calısan kım varsa herkse kolaylık yapar ama bu ulkenın noamuslu ınsanlarına hıc bırzaman yardımcı olmaz onun ıcın herkes alacagı cezaya razı gelıp bunlara gereken cevabı sandıkta verelım

 2. sevgili admin ,
  bu aihm projemizi hızlandırmamız gerek.lütfen bu sitenin diğer mesaj alanlarını şimdilik daha aza indirip AİHM konusu etrafında toparlanmayı sağlarsan çok sevinirim.Çok dağınık ve karmaşık bir mesaj ve bilgi ortamı var şu anda sanıyorum bu sitede..Artık bu iş tatil sonuna kaldığına göre ve hepimizin de öyle ya da böyle sorunumuz ortak olduğuna göre maksimum sayıyla AİHM iç tüzüğüne en uygun şekilde sağlıklı başvuracaksak lütfen o konuda bizleri yönlendirin.Eski , yeni her türlü yazıya bir sürü mesaj yazılmış..Eşgüdüm halinde neler yapabiliriz ona bakmamız lazım derhal…
  Bakın son 2 haftada bu ülke AİHM de 2 kez mahkum edildi.Hükümet dünyaya rezil olmaya devam ediyor hukuksuzluktan hala da umurlarında değil..Şu an her zamankinden daha fazla şansımız olabilir.Yeterki sağlıklı örgütlenelim bu konuda…Bu olay siyasi irade gerektirdiği için ne hükümet , ne meclis ne de yargıtay elini taşın altına sokmak istemiyor..
  Bence bu ülkede iç hukuk yollarının hepsi tükenmiştir..Başkaca alternatif kalmamıştır kanımca..O yüzden lütfen acilen ve ısrarla rica ediyorum…
  Madde madde sadece bir yerden atılacak adımları , matbu dilekçeler varsa onların birer örneği ve diğer gerekli evraklar …
  Lütfen bu karışıklığı ortadan kaldırın ve tek bir amaca odaklanalım..
  Bu yaz uzun olacak bizler için !!!!!!!!!!

  • KILIÇDAROĞLU’NUN ANAYASA DEĞİŞİKLİKLERİ İÇİN YAPILACAK REFERANDUMA İLİŞKİN TELEVİZYON KONUŞMASI
   Salı, 16 Ekim 2007 21:45
   İSTANBUL MİLLETVEKİLİ VE CHP GRUP BAŞKANVEKİLİ KEMAL KILIÇDAROĞLU’NUN ANAYASA DEĞİŞİKLİKLERİ İÇİN YAPILACAK REFERANDUMA İLİŞKİN TELEVİZYON KONUŞMA METNİ

   Sevgili Yurttaşlarım, sözlerime geçmiş Ramazan Bayramınızı kutlayarak başlamak istiyorum.

   Önümüzdeki Pazar günü yani, 21 Ekim tarihinde yapılacak bir anayasa değişikliği dolayısıyla siyasi iktidar sandığa gitmenizi ve “evet oyu” kullanmanızı istiyor.

   Sevgi yurttaşlarım,

   CHP olarak biz, bu referanduma karşıyız! Şimdi sizlere niçin karşı olduğumuzu, çok kısa başlıklar halinde sunmaya çalışacağım.

   1. Anayasalar toplumların uzlaşma belgeleridir. Bunun içindir ki, Anayasa değişiklikleri, ön yargıyla hazırlanmaz, intikam alma duygusu ile hazırlanmaz. Toplumsal gerilimlerin olduğu zamanlarda hazırlanmaz.

   Şimdi bu Anayasa değişikliği hangi ortamda hazırlandı, ona bakalım. Cumhurbaşkanlığı tartışmalarının yapıldığı ve AKP iktidarının “illa benim adayım cumhurbaşkanı olacak” dediği bir ortamda, bu Anayasa değişikliği gündeme geldi. Toplum adeta ikiye bölünmüştü. Daha da önemlisi, Türkiye Büyük Millet Meclisi seçim kararı almıştı. Seçim ortamına girilmişti.

   Demokrasisi kökleşmiş, halkına saygı duyan hiçbir parlamento bu ortamda Anayasa değişikliği hazırlamaz. Çünkü bu ortamda hazırlanacak bir Anayasa değişikliği ön yargılardan uzak olamaz. Halk yeteri kadar Anayasa değişikliklerini tartışamaz. Halka sağlıklı bilgi verilemez. Şimdi elimizi vicdanımıza koyup düşünelim. Bu Anayasa değişikliklerinden kaç vatandaşımızın doğru dürüst bilgisi var. Kaç televizyon kanalı halkı aydınlatmak için doğru dürüst bir program yaptı.

   Daha da önemlisi bu Anayasa değişikliklerinde bir toplumsal uzlaşma sağlandı mı? Açık yüreklilikle cevap vermek gerekirse, bunların hiçbirisi olmadı. Açıkçası uzlaşma aranmadı. Sivil toplum kuruluşlarının, işçilerin, işverenlerin, çiftçilerin, esnafın, sanatkârın, emeklilerin yani bizi biz yapan toplumsal katmanların hiçbirisinin görüşü alınmadı.

   Halkı oluşturan toplumsal kesimlerin görüşünü almadan bir Anayasa değişikliğini kendince hazırlayıp halkın önüne koyarak, yani daha açıkça söylemek gerekirse, halka dayatarak, bu değişikliğe “evet oyu ver” dendiği içindir ki, biz CHP olarak bu referanduma karşıyız.

   2. Anayasaları toplumsal uzlaşma ile hazırlamanın temel mantığı, ortak aklı oluşturmaktır. Atalarımız ne güzel söylemiş, “bir elin nesi var, iki elin sesi var!” Ortak aklı kullanmaktan niçin korkuyoruz? Sizin önünüze konulan bu Anayasa değişikliklerini referandum öncesinde niçin tartışmadık? Hatta ve hatta tartışarak niçin olgunlaştırmadık? Niçin bize bu olanak sağlanmıyor? Çünkü bize deniyor ki, “siz düşünmeyin, siz tartışmayın, siz ortak aklınızı oluşturmayın, biz sizin yerinize düşünürüz, sizin adınıza Anayasayı da değiştiririz.” Bu anlayış çağ dışı bir anlayıştır. Biz bu çağdışı anlayışa karşı çıktığımız içindir ki, bu Anayasa değişikliğine “hayır” diyoruz.

   3. Sevgili Yurttaşlarım,

   “Cumhurbaşkanını halk seçsin” söylemi kulağımıza hoş geliyor. Şimdi ben size bir soru sorayım, sorum şu: “Halk olarak sizin cumhurbaşkanı adayını belirleme yetkiniz var mı?” Ben size açık net cevabını vereyim. “Oy vereceğiniz Anayasa değişikliği kabul edilse dahi, sizin böyle bir hakkınız şimdi olduğu gibi yine olmayacak.” Örneğin cumhurbaşkanı adaylarını yine milletvekilleri ya da siyasi partiler belirleyecek ve sizin önünüze getirip “adaylardan birini seçin diyecekler.” Yani diyelim ki, işçi sendikaları, işveren sendikaları, barolar, ziraat odaları hepsi birleşip bir cumhurbaşkanı adayı bile gösteremeyecekler. İşte biz CHP olarak referanduma bu nedenle karşıyız.

   4. Sevgili yurttaşlarım,

   Yine çok güzel bir atasözümüz var. “Dere geçilirken at değiştirilmez.” 21 Ekim’de sizin önünüze konulacak Anayasa değişikliği metni, siz oy kullanmaya devam ederken AKP, MHP ve DTP tarafından değiştiriliyor. Yani bir anlamda binlerce vatandaşımız düşüncesini oy kullanarak beyan ederken, şimdi vatandaşa deniyor ki, “sen oy kullandın ama kusura bakma biz görüşümüzü değiştirdik. Senin iradenin bizim açımızdan hiçbir önemi yok.” Kim söylüyor bunu? AKP, MHP ve DTP söylüyor. Şimdi elinizi vicdanınıza koyarak şu sorunun yanıtını verin: Vatandaşın iradesine saygı duymayan bir siyasi parti demokrat olabilir mi? Biz elimizi vicdanımıza koyup açık ve net söylüyoruz, hayır demokrat olamaz! İşte bunun için CHP olarak biz bu değişikliklere hayır diyoruz.

   5. Bakınız değerli vatandaşlarım,

   Anayasa Değişikliklerinin Halkoyuna Sunulması hakkındaki kanuna göre, Anayasa değişikliklerinin Mecliste kabul edilip Resmi Gazetede yayımını izleyen 120 gün içinde yani 4 ay sonraki ilk Pazar günü referandumun yapılması gerekir. Şuanda sizin oyunuza sunulan metin AKP, MHP ve DTP’nin oylarıyla değiştiriliyor. Şimdi yeni bir soru soruyorum: “Mademki halkoyuna sunulacak bir kanun son dakikaya kadar değiştiriliyorsa, bu 120 günlük süre niçin öngörüldü?”

   Değerli yurttaşlarım, 120 günlük süre, oturup tartışalım, doğruyu bulalım diye verildi, son dakikaya kadar değişiklik yapılırsa bu halk neyi tartışacak? İşte dünyada örneği olmayan bu hukuk garabetine karşı çıktığımız için CHP olarak hayır diyoruz.

   6. Değerli yurttaşlarım, siyaset sorunları çözme sanatıdır. Siyasetin kendisi sorun üretirse, halkın gerçek gündemini görmeyiz ve toplumun sorunlarını yeterince algılayamayız. Şimdi sormak istiyorum, sizin önceliğiniz işsizlik midir, yoksulluk mudur, terör müdür, gittikçe azgınlaşan sözde soykırım iddiaları mıdır, yoksa seçimlerin kaç yılda bir yapılacağı mıdır? Kaldı ki, Anayasaya göre Meclis zaten istediği zaman seçime gidebilir.

   Sevgili yurttaşlarım, isterseniz daha net olsun diye Anayasa ile ilgili bir soru sorayım: Sizin önceliğiniz milletvekili dokunulmazlığı mıdır, yoksa Meclisin kaç milletvekili ile toplanacağı mıdır? Bu soruyu şunun için soruyorum, önünüze konulan Anayasa değişiklikleri sizin gündeminizin dışındadır ve bu ülke için hayati önem taşıyan değişiklikler değildir. Sizin sorunlarınız sizin tarafınızdan dile getirilmesin isteniyor. Sizin sorunlarınıza ve sizin önceliklerinize hitap etmediği için biz CHP olarak bu referanduma karşıyız.

   7. Sevgili Yurttaşlarım,

   Diyeceksiniz ki, “CHP olarak hep eleştiriyorsunuz, peki sizin çözümünüz ne?” “Mademki ortada ciddi bir sorun var, bu sorunu en anlaşılır, en doğru, en kabul edilebilir şekilde nasıl çözebiliriz?” Bunun çözümünü ısrarla söyledik, bir kez daha söyleyelim. Bu Anayasa değişikliklerini tümüyle geri çekelim. Doğrusu budur. Ne demiştik, ön yargı ile hırsla, kinle, günlük siyasi beklentilerle anayasalar değiştirilmez. Aksi yapıldığı içindir ki, siz bir taraftan oy kullanırken öte yandan oy kullandığınız metin değiştiriliyor. Biz bunun için diyoruz ki, Türkiye bir hukuk devletidir, elbette ki Anayasası da değişebilir, ama bunun yolu ön yargı değildir, uzlaşmadır. Halk olarak tasada ve kıvançta beraber olmaktır. Bu anlayışı egemen kılmalıyız. Bakınız değerli yurttaşlarım, 1982 Anayasasının 70’i aşkın maddesi değiştirildi. Şimdi şunu sormak istiyorum, Türkiye’nin demokratikleştirilmesi ve özgürleşmesi için bu değişiklikler nasıl yapıldı? Bütün siyasal partilerin uzlaşması ile gerçekleşti. Demek ki kimse demokrasiye karşı değil, demek ki kimse özgürlüklere karşı değil. Yeter ki AKP iktidarı, Anayasa dayatmalarını gündeme getirmesin.

   Sevgili yurttaşlarım, bakın bir konuya daha dikkatinizi çekmek istiyorum. Yapılan değişiklikler kabul görür ve bunun sonunda da yeni hukuki uyuşmazlıklar çıkar ve Türkiye bir hukuksal kaosa sürüklenirse bunun sorumlusu CHP değil, AKP, MHP ve DTP olacaktır.

   Sevgili yurttaşlarım, en içten, en samimi duygularla görüşlerimizi sunmaya çalıştım. Gelin ortak aklı reddeden, uzlaşmayı reddeden, toplumsal barışımızı dinamitleyen bu hukuk garabetine ortak olmayalım. Sandığa gitmeyerek veya hayır oyu kullanarak çağdaşlaşmanın, demokratikleşmenin hukuka saygılı olmanın kapılarını açalım.

   • Çek Kanunu Tasarısı TBMM’de

    Karşılıksız çek bedelini faiziyle ödeyen kişiler hakkındaki soruşturma, dava ve mahkumiyet kararlarının ortadan kalkması ile ticari hayatta karşılaşılan sorunların çözümü amacıyla bu yıl sonuna kadar çeklerin, üzerindeki yazılı tarihten önce bozdurulamayacağını öngören Çek Kanunu Tasarısı, TBMM Adalet Komisyonunda 3 Haziran Çarşamba günü görüşülmeye başlanacak.

    Ticari yaşamı önemli ölçüde etkileyecek düzenlemeler içeren tasarıya göre, bankalar, önce çek hesabı açtırmak isteyenin yasaklı olup olmadığını kontrol edecek, ayrıca kişinin ekonomik ve sosyal durumunun belirlenmesinde gerekli basiret ve özeni gösterecek.

    Bankalar, çek hesabı açtırmak isteyenlerin yasaklılık durumuna ilişkin adli sicil kayıtlarını, açık kimliklerini saptamak için fotoğraflı nüfus cüzdanı veya pasaport örneklerini, yerleşim yeri belgelerini, vergi kimlik numaralarını isteyecek, tacir olanların ayrıca ticaret sicili kayıtlarını alacak.

    Çek hesabının kapatılması halinde, bunları, hesabın kapatıldığı tarihten itibaren 10 yıl süreyle saklamakla yükümlü olacak bankaların dışında hiçbir gerçek ve tüzel kişi çek defteri bastıramayacak.

    HAMİLİNE ÇEKLER FARKLI BASILACAK

    Hamiline düzenlenecek çekler, açıkça ayırt edilebilecek biçimde bastırılacak. Bu çeklere ilişkin işlemlerin işlendiği ayrı çek hesapları açılacak ve hamiline düzenlenecek çeklerin yapraklarında ”hamiline” ibaresi matbu olarak yer alacak.

    Karşılığı bulunan çek, hesabın bulunduğu bankaya ibraz edildiğinde hamilin vergi kimlik numarası saptandıktan sonra ödenecek.

    KARŞILIKSIZ HER ÇEK YAPRAĞI İÇİN BANKAYA CEZA

    ”Karşılıksızdır” işlemi, muhatap bankanın hamile kanunen ödemekle yükümlü olduğu miktarın dışında, çek bedelinin karşılanamayan kısmıyla sınırlı olarak yapılacak.

    Banka, karşılıksız çıkan her bir çek yaprağı ile ilgili olarak ödemekle yükümlü olduğu miktarı, ancak ibraz eden hamile talep ettiği takdirde ödeyecek. Buna göre, banka, hamile, talep ettiği takdirde süresinde ibraz edilen her çek yaprağı için; karşılığının hiç bulunmaması halinde, çek bedeli 475 lira veya üzerinde ise 475 lira, bu tutarın altındaysa çek bedelini ödeyecek.

    Karşılığının kısmen bulunması halindeyse banka, çek bedeli 475 lira veya altındaysa, çek bedelini aşmamak koşuluyla kısmi karşılığı 475 liraya tamamlayacak bir miktarı; çek bedelinin 475 liradan fazla olması halinde çek bedelini aşmamak koşuluyla, kısmi karşılığa ilave olarak 475 lira ödemekle yükümlü olacak.

    BANKALARIN BİLDİRİM YÜKÜMLÜLÜĞÜ

    Bankalar, hamiline çek hesabı sahiplerinin açık kimlik, adres, vergi kimlik numarası, bu hesaplardan ödeme yapılan kişilere ait bilgiler ile bu kişilere yapılan ödemelerin tutarlarını ve üzerinde vergi kimlik numarası bulunmayan çeklere ilişkin bilgileri, Gelir İdaresi Başkanlığına elektronik ortamda bildirilecek.

    Bankalar, hamiline çek defteri yaprağını kullanmadan, hamiline çek düzenlendiğini tespit etmeleri halinde, mevcut delilleriyle birlikte durumu, tespit tarihinden itibaren en geç 1 hafta içinde Cumhuriyet başsavcılığına ve Gelir İdaresi Başkanlığına bildirmekle yükümlü olacak.

    Banka, çekle ilgili olarak karşılıksız işleminin yapılması halinde hesap sahibiyle ilgili bilgileri, ibraz tarihinden itibaren 10 gün içinde Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankasına bildirecek.

    KARŞILIKSIZ ÇEK VERENE HESAP AÇMA YASAĞI

    Karşılıksız çek veren kişi hakkında, hamilin şikayeti üzerine her bir çekle ilgili olarak bin 500 güne kadar adli para cezasına hükmolunacak. Ancak hükmedilecek adli para cezası, çek bedelinin karşılıksız kalan miktarından az olamayacak. Mahkeme ayrıca, çek düzenleme ve çek hesabı açma yasağına hükmedecek.

    Çek düzenleme ve çek hesabı açma yasağı kararı ile ilgili herhangi bir adres değişikliği bildiriminde bulunulmadığı sürece, kişinin çek hesabı açtırırken bildirdiği adrese Tebligat Kanununa göre derhal tebligat çıkarılacak. Adresin bankaya yanlış bildirilmesi veya fiilen terk edilmiş olması halinde de tebligat yapılmış sayılacak.

    Çek düzenleme ve çek hesabı açma yasağı kararına ilişkin bilgiler, Merkez Bankasının ilgili birimine elektronik iletişim araçlarıyla bildirilecek. Bu bilgiler, Merkez Bankası tarafından internet ortamında yayımlanacak.

    ETKİN PİŞMANLIK

    Karşılıksız çek bedeli, faiziyle tamamen ödenmiş olması halinde etkin pişmanlıktan yararlanılabilecek.

    Buna göre, karşılıksız çek bedelini düzenleme tarihine göre kanuni ibraz tarihinden itibaren işleyecek faizle tamamen ödeyen kişi hakkında, ”soruşturma aşamasında Cumhuriyet savcısı tarafından kovuşturmaya yer olmadığına, kovuşturma aşamasında mahkeme tarafından davanın düşmesine, mahkumiyet hükmünün kesinleşmesinden sonra hükmün bütün sonuçlarıyla ortadan kaldırılmasına” karar verilecek.

    Bu durum şikayetten vazgeçme halinde de uygulanacak.

    YASAKLIYA ÇEK DEFTERİ VEREN BANKACIYA CEZA

    Tacir olmayan kişiye, tacir çek defteri veren banka görevlisine 50 günden 150 güne kadar adli para cezası uygulanacak.

    Çek düzenleme ve çek hesabı açma yasağıyla ilgili bankaya gerçek dışı beyanda bulunan kişi, 1 yıldan 3 yıla kadar hapis cezası verilecek.

    Beyanname almadan veya beyannameye rağmen, hakkında çek düzenleme ve çek hesabı açma yasağı bulunan kişiye veya bu kişinin yönetim organında görev yaptığı veya temsilcisi ya da imza yetkilisi olduğu tüzel kişiye çek defteri veren banka görevlileri 50 günden 150 güne kadar adli para cezasına çarptırılacak.

    Kısmenveya tamamen karşılığı bulunmayan çekle ilgili olarak talebe rağmen, ”karşılıksızdır” işlemi yapmayan banka görevlisine, şikayet üzerine 3 aydan 1 yıla kadar hapis cezası uygulanacak.

    Hakkındaki çek düzenleme ve çek hesabı açma yasağı kararına rağmen çek düzenleyen kişiye, fiil daha ağır cezayı gerektiren bir suç oluşturmadığı takdirde, 1 yıldan 3 yıla kadar hapis cezasına çarptırılacak. Hakkında çek düzenleme ve çek hesabı açma yasağı kararı verilen kişi adına çek hesabı açan banka görevlisi hakkında da aynı ceza uygulanacak.

    YENİ ÇEK DEFTERLERİ BASTIRILACAK

    Kanunun yayımını izleyen 1 ay içinde Merkez Bankasınca yayımlanacak tebliğde belirlenen esaslara uygun olarak yeni çek defterleri bastıracak olan bankalar, 2009 yılı sonuna kadar müşterilerine yeni çek defterleri verecek ve eski çek defterlerini imha edecek.

    Bankaların, müşterilerine verdikleri çek defterlerinden keşide edilen çekler, Türk Ticaret Kanununda aranan koşulları taşıması kaydıyla geçerli olacak. Ancak üzerinde yazılı düzenleme tarihi henüz gelmemiş olsa bile bu çeklerin en geç 1 Temmuz 2010 tarihine kadar muhatap bankaya ibraz edilmesi gerekecek.

    Yürürlükteki kanuna göre açılmış davalar, asliye ceza mahkemesinde görülerek sonuçlandırılacak.

    Ekonomik sıkıntılarla çeklerin zamanında ödenememesi sonucunda ticari hayatta karşılaşılan sorunlara ve mağduriyetlere çözüm üretilmesi için de düzenleme yapılan tasarıya göre, bu yılın sonuna kadar üzerine yazılı düzenleme tarihinden önce çekin ödenmek için muhatap bankaya ibrazı geçersiz olacak.

    ”FARKLI BİR SONUÇ ORTAYA ÇIKABİLİR”

    TBMM Adalet Komisyonu Başkanı Ahmet İyimaya, AA muhabirine yaptığı açıklamada, yürürlükteki kanunun sorunları çözemediğini, beklentileri karşılayamadığını; yoğun bir toplumsal talebe dönüşen yeni Çek Yasası arayışı olduğunu söyledi.

    İyimaya, tasarıyla ilgisi olanlara görüşlerini bildirmeleri için yazı gönderildiğini, toplantıya davet ettiklerini anlattı.

    Özellikle 2-3 konunun kamuoyunu yakından ilgilendirdiğini, gerek çek suçları gerekse cezalar bakımından yeni bir sisteme geçildiğini ifade eden İyimaya, ”Peki, bu yeni sisteme geçilirken eski suçlar ve cezalar; hüküm kurulmuş olsun, takip devam ediyor olsun veya henüz işleme başlanmamış olsun, ne olacak? İşte tasarının can alıcı noktası burası. Ben, dahi ne olacağını bilmiyorum. Anayasanın 38. maddesi, suç ve cezalarının ihdasında var olan bilimsel ilkeler, tarafların karşılıklı menfaatleri dengelenerek, Komisyonumuzda bu konuda ya Bakanlar Kurulunun benimsediği çözüm doğrultusunda bir görüş ya da farklı bir sonuç ortaya çıkabilecektir” diye konuştu.

    İyimaya, düzenlemenin büyük ölçüde amaca elverişli olduğunu belirtti ve ”Tüm sorunları çözebilecek mi? Mükemmelliyetçiliğin modern hukukta da modern uygarlıkta da yeri yok” dedi.

    AA

    2009-06-01 15:45:51

    ——————————————————————————————————————————————————————-

    Ödenmeyen çekler nedeniyle 1461 kişi hapse girdi

    2009’un ilk 7 ayında 3167 sayılı “Çekle Ödemelerin Düzenlenmesi Hakkında Kanun”a aykırılık nedeniyle 1461 kişi hapse girdi.

    MHP Kütahya Milletvekili Alim Işık’ın “ekonomik krizin çekle ödemelere etkisine” ilişkin Adalet Bakanı Sadullah Ergin’e yönelttiği soru önergesine verilen yazılı yanıtta, 2009 yılının ilk 8 ayında toplam 1461 kişinin söz konusu yasaya muhalefetten hapse girdiği belirtildi.

    Bu kişilerin büyük çoğunluğu, “karşılıksız çek kestiği” için hapse mahkum oldu.

    Yanıtta, 1994-2007 yılları arasında söz konusu yasa çerçevesinde açılan dava sayılarına da yer verildi.

    Buna göre, ekonomik sorunların yaşandığı yıllarda açılan dava sayıları önemli artış gösterdi. 1994 yılında 180 bin 656 olan dava sayısı 1997 yılında 186 bin 443 oldu. 1998 yılında 262 bin 611’e çıkan dava sayısı 1999 yılında 320 bin 320’ye ulaştı. 2001 yılında 307 bin 381 olarak gerçekleşen dava sayısı, 2002 yılında itibaren düşmeye başladı ve 2005 yılında 97 bin 725 dava açıldı. Dava sayısı 2007 yılında ise yeniden yükselmeye başladı ve 142 bin 174’e çıktı.

    Ajanslar

    2009-08-19 13:50:07

Yorum yaparak destek olabilirsiniz

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s