Gelinen Nokta ve Gelişmeler : Açık Mektup


Açık Mektup

Ben Türkiye Cumhuriyeti vatandaşıyım.  Anayasa’ nın bana verdiği  hak ve ödevlere göre aşağıdaki açıklamayı kendi hür irademle yapıyorum .

 

Söylediklerimin tek dayanağı  Yargıtay başkanı Hasan GERÇEKER, TBMM Adalet komisyonu başkanı Ahmet İYİMAYA,  Prof. Dr. Ahmet SÖZÜER ‘in resmi açıklamaları ve 3167 numaralı çek yasası için Adalet komisyonu raporları ve meclis tutanaklarıdır.

 Görüşlerimi TC Anayasası, Türk Ceza Kanunu,  Çek Yasası,  Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi  ve Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi kararlarını kullanarak  ispatlayabileceğime inanıyorum.

 

Çek yasasının uygulanması sırasında bazı yanlışlıklar olmuş ve bu yanlışlar nedeniyle insan hakları ihlalleri gerçekleşmiştir.  İhlaller sonucunda alacaklı ve borçlu tarafda çek mağdurları oluşmuştur. Bölge milletvekillerime mektup yazarak çözüm için ısrar etmelerini rica ettim. Bu yanlışların yeni çek yasası ile düzelmesini bekliyordum.

 

TBMM ‘nin tatile girmesi ile birlikte makul sürede çözüm olasılığı ortadan kalkmıştır.  AIHM ‘e bireysel başvuru hakkımı kullanarak uğradığım zararın tazminini istiyorum.

 

AIHM Başvurum kabul edilirse,  koşullarımı kabul eden bir avukata davamı takip etmesi için vekalet vereceğim.  Alacağım tazminatın %1 ‘ini  Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği’ne bağışlayacağım.

Bana bu süreçte yardımcı olan hukukculara emeklerinin karşılığı ödeme yapabilecek durumum yoktur.  Gelişen koşullara göre emeklerinin karşılığını ödemeye çalışacağım.

 

 Benzer durumdaki arkadaşlarımın, bu blog üzerinden bilgi paylaşımı ile bana katılmasını öneriyorum.

 

Birlikte başarabiliriz.

Önerdiğim yazılar

Reklamlar

46 responses to “Gelinen Nokta ve Gelişmeler : Açık Mektup

 1. MAGDURLAR OLLARAK BIR BIRIMIZE DESTEKLEYELIM
  BIRLIKTEN GÜC DOGAR
  BÜTÜN HOLDINGZEDELERE BU SITEYE DAVET EDIYORUM
  SIMDI ÜLKEMIZ ICIN SEFERBERLIK ZAMANI

 2. EKONOMI DE GÜC BIRLIGI

  EKONOMI KRIZDEN NASIL CIKARIZ
  AKP HÜKÜMETI YURT DISINDAKI TÜRKLERIN ;
  AVURPA BANKALARINDAKI ,VE YASTIK ALTINDAKI TASARUFLARA NIYE TÜRKIYEYE GETIREMIYOR:
  TÜRKIYEMIZIN YÜZDE 30 ISSIZ
  TÜRKIYE EKONNOMIDE YÜZDE 14 KÜCÜLDÜ
  AKP HÜKÜMETI NIYE BIR SEYLER YAPMIYOR
  MESSELA TARIM VE HAYVANCILIK REFORMU YAPABILIR
  MAYINLI ARAZILERE ISRAILE SATACAKLARINA
  ILK ÖNCE YURT DISINDAKI TÜRKLERIN PARASINA NASIL YATIRIMA CEKERIZ DIYE DÜSÜNSÜNLER
  TOKI
  EVLER YAPIYOR KOMBASSANIN-KOMBASSAN HOLDINGIN ELINDE BIR SÜRÜ EV VAR TOKI BU EVLERE GURBETCININ ELINDEKI HISSE SENETLERI ILE ALSIN GURBETCIYEDE HISSESI KARSILIGINDA DAMIZLIK SÜT INEGI SEANEN KECISI -ROMANON KOYUNU VERSIN
  TOKI EV YAPACVAGINA FABRIKA YAPSIN
  EGER HÜKÜMETIMIZ EKONOMI KRIZSEN CIKMAK ISTIYOIRSA ACIL EYLEM PLANLARI ILE YURT DISINDAKI TÜRKLERIN PARASINA GETIRIR
  YESIL SERMAYELI HOLDINGLER BORSAYA GIRERSE OLUR

 3. Ahim konusunda da bunun için avukatlar ile ortak bir dernek kurup en azından avukatlara dosyayı hazırlatmak ve alınacak tazminattan derneğin geçimini sağlamak.Olabilir gibi ama….
  İkincisi ise bu yasa meclisteki tatil bitse bile çıkacak diye bir şey yok.Neden mi? Senin başbakanın kredi kartına bile dürüst değilsiniz açıklamasını yaptı.Sorarım sıkışan ve ailesi ekmek bekleyen işten çıkarılan bir insan hırsızlık yapmamak için umutla karta saldırıyor.Biz dürüst değiliz kabul edelim.Sizlerde o zaman dürüst yönetici değilsiniz.neden mi? çalışan insanlara vergisini veren insanlara zamanında bir fon kurup acil destek için para desteği olsa işten çıkarılan yada iflas eden insanlara buradan destek çıksa (ki issizlik fonu diyeceklerdir o tam bir muamma 350 tl veriyorlar ) belkide insanlar daha rahat hareker edecektir.Tabi aylık verilen 350 tl kendilerinin yada akrabaların bir öğüm yemek parası.Ben şunu söylemek istiyorum.Yasamda orta direği kaldırmaya yönelik bu adımlar sadece bir popilist yönetimdir.Akt tabak her zaman hizmet eder üst tabaka çalışmadan ye kürküm ye der ……
  Ahim için haber kuruluşları ile tüm türkiye de bir hareket başlatılmalı ve hükümetin bu konuda adım atmasına neden olmalıyız.3 – 5 kişinin tazminatları ile bir şey yazmazlar kanısındayım..
  Bu arada benim kardeşim zor durumda çek yüzünden .Emin olun onu ayda yılda bir görüyorum ve ne yapacağını düşünüyor yada ne yapabileceğini …

 4. S.A.
  Öncelikle Türkiye de çek olayında mağdur durumdakiler ön plana çıkarılmalı.Mağdur olan kim dersek.Çeki yazılan ve hapis cezası çıkan ve ticaretle çekin 3. ellere geçip tahsil edilemeyenler.İlk olarak 2. mağdurdan yola çıkalım.Eğer devler tahsil edilemeyen çekin faturasını devlete ibraz ederse vergi tahakkukundan düşüp mağduriyeti giderebilir diye düşünüyorum.Ama Faturalı ise…
  2 si ise 1 mağduriyet.İnsanları hapse atarak daha da içinden çıkılamaz bir duruma sokmaktansa mali ceza verilip devlete borçlandırsa ve çekin sahibine en azından yıllık ödeme koysa maaşına göre durum düzelir.
  Devletten istediğim şu aslında.Hapis cezası çıkan veya mahkemesi görülen çeklerin çak tarihindeki faturalarını istemesi.Görün bak %70 çek davaları düşer.Birde haciz olayında devletin haczi yerine satışı çek sahibinin yapmasına devlet konrolünde borçların %40 lık tutarı fazla ödenir ve azda olsa borç azalır.
  Şunuda belirteyim.Bu yasayı çıkaracakların zaten tuzu kuru .Mali açıdan herkesin durumunu anlıyamazlar.Avukatlar yasayı işstemiyor çünkü çek davalarından köşelikler.Bankalar istemiyor çünkü çek yaprakları ile epey para tutuyorlar hesaplarda.
  Sadece şunu söylemek istiyorum…Vicdan … ve Kuran da dediği gibi ….
  “Eğer (borçlu) zorluk içindeyse, ona elverişli bir zamana kadar süre (verin). (Borcu) Sadaka olarak bağışlamanız ise, sizin için daha hayırlıdır; eğer bilirseniz. (280)”
  “Hak baki kalır ”
  ödeme imkanı verilse herkes borcunu öder

  • Adnan Bey çok haklısınız.Mağdurların pekçoğu hatır çeki nedeniyle güç duruma düşmüş. Bu mağdurları savcılığa verenler genellikle tefeciler ve faturasız iş yapan sahtekar takımıdır bunun ortaya çıkması için devletin müdahalesine ihtiyaç yok mahkemeye bir dilekçe verip hakime istetmeniz ve aynı zamanda bu kişileri fatura vermeme ve vergi kaybına sebep olmaktan ilgili VERGİ DAİRESİNE ŞİKAYET ETMENİZ yeterlidir.Haksız yere hapiste yatanların çıkıp yerine bu adamların hapise gireceğinden emin olabilirsiniz

   • tefecilik suçtur. tefeci cezaevine girsede açtığı karşılıksız çek davası geçerlidir.

    çağdaş çek yasamızın kötü yanları o kadar çok ki … saymakla bitmiyor.

    • Sayın admin davası geçerli de olsa mahkeme artık tefeci dürüst gözüyle bakar davalı beraat eder ayrıca faturasız işlem için vergi dairesinden ciddi bir para cezası yer.
     İyi akşamlar

     • Teknik bir yanlışlık oldu yeniden yazıyorum:
      Sayın admin davası geçerli de olsa mahkeme tefeciyi dikkate almayıp davalıyı beraat ettirir ayrıca tefeci faturasız işlem için vergi dairesinden ciddi bir para cezası yer.
      İyi akşamlar.
      düzeltir özür dilerim.

 5. aihm ye bende varım ….
  biliyorsun admin benim eşim cezaevinde salı günü
  kendisiyle gorüsüp ayrıntıları ogrenip formu oyle
  doldurmak istiyorum
  hepimize basarılar

 6. slm çek konusunda söylenecek her şey şu ana kadar söylendi.meclise giden herkese teşekkür ederim ancak bundan sonra yapılacak şey meclisin açılmasını beklemek yerine akp merkezinden yetkililerle görüşüp ağustostaki meclis toplantısına kadarkomisyondan yasanın çıkmasını sağlamaktır.bazı komisyonlar 3 tanesi tatildede çalışıyor.dilekçe komis,insan hakları kom.avrupa birliği uyum komisyonu

 7. arkadaşlar bende tuccarım 5 yldan berı kacıyorum bırkez ceza evıne gırdım 2 akşam kaldım karşı tarafla anlaşarak 2 gece de 5 sene yaşlandım bende sızınleyım yanıyorum butun işlerım bozuldu benı şimdi kım kurtarır vergı borclarımı kım öder cocuklarıma ekmek almaya zorlanıyorum yokmu bızı duyan herkes tatil e cıkmış bızım sabıbımız yokmu nerde bu meclıs nerde de bu vekıller millet vekılı olmak ıcın yardımcı olduklarımız şimdi kacıyorlar allah aşkına bıze yardımcı olacak kım varsa yardım etsın uzaylılarmı bıze yardım edecek cok darlandım 5 yldır davalar sonuclanmamış yakalnırsak yanarız ama evden de dişarı cıkamıyoruz ama yınede ceza evınden ıyıdır.selam ve dua ile saygılarımızla

 8. sayın ezil
  haklısınız
  gelişmelerden haberdar olmayan büyük bir kesim olduğu fikrinizi paylaşıyorum
  durumu görmek çözmeye yetmiyor
  insanlara ulaşma konusunda yöntemler üretecek olanlar bizleriz
  selamlar

 9. saygıya değer dostlar,hadi bizim gibi imkanı olmayan insanlar içinde bunu başarmalıyız.bir şekilde sokağa çıkamayan gidip bir internet kafede alınma korkusu yada parasızlıktan yada şuan cezaevinde olupta ailesi perişan olmuş bu dayanışmadan haberdar olmayan ÖZGÜRLÜKLERİ haksızca elinden alınmış insanlar içinde yapmalıyız.

 10. Yaptığınız çalışmalar gerçekten biz bu konuda sıkıntıları olanlara ümit veriyor, sizleri kutluyorum.her türlü olumlu olabilecek çalışmanın içinde olmak isterim, bilgi alabilirsem mutlu olurum, saygılar.

  • AIHM ‘e başvurmak mı istiyorsunuz ?
   AIHM çalışmalarında yardım etmek mi istiyorsunuz ?

   her durumda, ilginize teşekkür ederim.

   • Sayın Admin, ben de uygulunan usulsüzlükten etkilenen kısaca karşılıksız çekleri olan ve temyizden gelecek cevabı bekliyen, artık işi olmayan, benim durumumda yaşayan herkes gibi sıkıntı içinde bulunan 30 yıllık bir esnafım, onun için katılımım toplu hareket etmeye yönelik olabilir, ayrıca “karşılıksız çek mağdurları” lafı bizlere hiç yakışmıyor, bazı kısaltmalarla bunu ansak mesela “kaçma” gibi, sevgiler.

 11. AIHM ‘e toplu ve eş zamanlı “bireysel başvuru ” yapmak isteyen arkadaşlar ilgili sayfadaki soruları yanıtlayınız.

  Durumunuz incelenmesi ve kişiye özel dilekçenin hazırlanması için acele etmemiz gerekiyor.

  Tatil 4.ağustos’da bitiyor.

  https://karsiliksizcek.wordpress.com/aihm/bireysel-basvuru-kisisel-durumlar/

 12. SLM ARKADAŞLAR AİHM İÇİN BENDE VARIM NE GEREKİYORSA YAPALIM. ÇÜNKÜ ARTIK SABRIMIZ KALMADI ÜZERİME DÜŞEN VAR İSE BENDE BURADAYIM

 13. ahim ede varım herşeyede varım kaybedecek ne varki onurumuzdan başka onuda istiyorlar ama kolay ölüm yok.bir ölür bin geliriz bu kafayla arkası kesilmez nasılsa çek madurlarının

  • yoldaş biz onurımuzu vermicez.bizler maddeci kafaları değiştirip.insanlık onuru çiğnenmişlerin mücadelesinide vereceğiz.elbetteki bizlerde birileri duyacaktır

   • arkadaşlar sonuçta çoğunlumuzunda cezaları kesildiği için, her nekadarda çek mağdurları olsak dahi ,kanun kaçağı durumundayız, çoğumuzun nerdeyse evinden hiç çıkamadığını düşünüyorum doğal olarak.bizler süreci ne kadar uzun tutarsak ,ne kadar çok zaman kaybedersek, okadar çok yakalanma riskimiz var .içimizde daha önce ceza evinde yatmış olanlar bilirler.inanki bir kağıt parçası yüzünden yatılacak bir yer değil.çek yaprağıda bir kader değildir. .bu yüzden yapmamız gerekeni çok hızlı bir şekilde yapmalıyız. lütfen hiç kimse yakalanmasın

 14. selam arkadaşım bende var ım ne gibi desteklere ihtiyacınız varsa ben yardımcı oluyum.

 15. merhaba admin ,

  kesinlikle tüm benliğimle destekliyor ve katılıyorum bu girişime..Bizlere adım adım neler yapmamız gerektiğini açıklayarak mümkün olan en geniş katılımla oldukça ses getirecek bir başvuru yapmamız gerekiyor.Ben şunu iddia ediyorum, hiçbir yasa ya da olay bu iktidarın altını oymasa da bu çek yasasının böyle savsaklanması yüzünden koltuğu kaybedecekler.Ama öyle bir aymazlık ve umursamazlık var ki bu yönetimde ancak AİHM den gelecek sağlam bir tokat gibi karar belki akıllarını başlarına aldırabilir.Bu kadar hukuksuzluk inanın ancak MUZ CUMHURİYETLERİNDE olur….Her şekilde arkanızdayım…
  Tüm dava arkadaşlarımdan eş zamanlı katılım bekliyorum…

 16. sevgili admin bende varım ne gerekıyorsa sonuna kadar varım biz bu isin ustesınden gelicez allahın ıznıyle saygılar

 17. slm dostlar bu açık mektubu sonuna kadar destekliyorum ve bende varım dıyorum. Ne yapmamız gerekıyorsa bırlık olup yapalımm

 18. bız battık ama inşallah AİHM sayesınde DEVLETIN bıze ödiyeceği PARALARLA yıne düzlüğe cıkacağız AİHM NE ZAMAN GIDIYORUZ

 19. çek mağdurue45t

  merhaba admin benim eşimde çek mağduru 10 aydır cezaevinde burhan beyle 29 haziranda beraber hakkımızı aradık şimdi,de AİHM ye benide yazararsanız sevinirin şimdiden teşekkür ederim ALLAH bizimle olsun iyi günler

 20. bende varim admin, ama bence eylule kadar bize 50 binkisi daha katilacak ihracat rakamlari aciklandi bugun kara tablo,arkadasim cikti icerden gecen gun soyledigi aynen su yaaa dedi : hani su fabrikanin sahibi vardi ya almanyada is kurdu orda biliyoduk ee dedim adam icerde , kola bayisi vardi gursistanda fabrika kurdu biliyoduk icerde vs vs aslinda utandigindan bazilar soyleyemiyor bile

 21. Sizinleyiz sn. admin, biliyoruz ki sizde bizimle…
  Yolumuz açık olsun…

 22. çok güzel olmuş, ülkemizin önde gelen hukukçuların açıklamaları kaynak olarak kullanılırsa mağduriyetimizin vehameti daha açık anlaşılır ve haklılığımız dahada güç kazanır.İnşallah sizin önderliğinizde aihm olayı çözülecektir

 23. destekliyorum ama biz buzdaginin ustundekileriz bence ihracat rakamlari aciklandi %40 yakin dusus ve bence devam edicek cunku 6 aydir avrupadayim dogru durust cebimde para yok ama yollarda tek turk TIR i gormedim eskiden dolu olurdu arkadan gumbur gumbur gelenler var biraz daha sabir edelim arkadaslar hukumet IMF ye evet derse kurlar %30 gibi geri gelir memlekette 3-5 ihracatci kaldi onlarda gider fiyat tutturamadiklari icin, bu oyun 98-99 da malezyada oynandi , arjantinde oynandi gazete mansetlerinde n hatirlayalim yagmaladi millet marketleri ,
  battim borcumun 90% odedim ama hala 10 dosyam var ve ulkeye giremiyorum ama ne kadar kizsamda
  orda bir koy var uzakta o koy bizim koyumuzdur misali
  yada
  anadoluda bir koy mezarligina gomun beni gibi

  • özgürlüğümüz için direnmek lazım

   Benim dirimin huzur bulmadığı ülkede ölümün ne işi var ki?
   Bana vasiyet etti ölürsem beni kesinlikle getirmeyin,ölümede yazık edersin.

  • haklısın ama sen biraz daha sabret orda. uzaktaki köye gelipte ne yapacaksın .içerimi girmek istiyosun

  • orada bir koy bizim koy sadece toprak evleri var.hic bir isede yaramaz ama hasret iste yasayanbilir baska kimse bilemez.diger yorumlarinda gercekci levent paylasimisin icin tesekkurler….

  • çek cezalar konusunda bir teori var.

   -AB çek cezalarının kalkmasını istiyor.
   -IMF cezaların kalmasını istiyor.

 24. acil demokrasi

  açık mektubu son kelimesine kadar tümüyle destekliyor altına imzamı atıyorum
  emeği geçenlere teşekkür ediyorum

 25. SELAM DOSTUM
  BENDE VARIM…MUCADELINIZDEKI AZMINIZ VE HAKLILIGINIZI DESTEKLIYORUM..
  GUVENE DAYALI IS PRENSIPLERIM YUZUNDEN BENDE MAGDURUM…NE GEREKIYORSA BILGI VERIN BENDE BASVURMAK ISTIYORUM..

  • borca karşı hapis karşıyız. mücadelede bizde varız.

   —————————
   bir umudumuz sizdeydi sayın Kılıçdaroğlu.
   oysa son dönemde medyadaki demokrasi tartışmaları içinde hep sizi görmüştük,
   size bu tavrınızdan dolayı “gandi kemal” bile dedik
   umutlarımızı karartmayınız
   çek mağdurları ilginizi bekliyor

   insan haklarıyla insandır.

   insan hakları hemen şimdi

   Sayın Kemal KILIÇDAROĞLU ; küresel ve yerel çıkar odaklarının baskısı ile ezilen çek mağdurları yardım istiyor. Çek Mağdurları sizi bekliyor.

   Çek Mağdurları, Burhan İŞCAN ve Av. Rahmi OFLUOĞLU sizi ziyaret ettiklerinde konu ile ilgilenme sözü vermiştiniz.

   Sözünüzü tutmanızı bekliyoruz.

   —————————————-
   Sayın Adalet Komisyonu üyeleri,

   Çağdaş bir çek yasası gerekmektedir.

   Durumu bilgilerinize sunarız.

   Ahmet İyimaya Başkan , Adalet ve Kalkınma Partisi, Ankara
   Hakkı Köylü Başkanvekili , Adalet ve Kalkınma Partisi, Kastamonu
   Mehmet Emin Ekmen Sözcü , Adalet ve Kalkınma Partisi, Batman
   İlknur İnceöz Katip , Adalet ve Kalkınma Partisi, Aksaray
   Ahmet Aydın , Üye, Adalet ve Kalkınma Partisi, Adıyaman
   Zekeriya Aslan , Üye, Adalet ve Kalkınma Partisi, Afyonkarahisar
   Yılmaz Tunç , Üye, Adalet ve Kalkınma Partisi, Bartın
   Mehmet Tunçak , Üye, Adalet ve Kalkınma Partisi, Bursa
   Mehmet Salih Erdoğan , Üye, Adalet ve Kalkınma Partisi, Denizli
   Celal Erbay , Üye, Adalet ve Kalkınma Partisi, Düzce
   Veysi Kaynak , Üye, Adalet ve Kalkınma Partisi, Kahramanmaraş
   Ali Öztürk , Üye, Adalet ve Kalkınma Partisi, Konya
   İhsan Koca , Üye, Adalet ve Kalkınma Partisi, Malatya
   Mustafa Hamarat , Üye, Adalet ve Kalkınma Partisi, Ordu
   Yahya Akman , Üye, Adalet ve Kalkınma Partisi, Şanlıurfa
   Halil Ünlütepe , Üye, Cumhuriyet Halk Partisi, Afyonkarahisar
   Turgut Dibek , Üye, Cumhuriyet Halk Partisi, Kırklareli
   Ali Rıza Öztürk , Üye, Cumhuriyet Halk Partisi, Mersin
   Rahmi Güner , Üye, Cumhuriyet Halk Partisi, Ordu
   Ali İhsan Köktürk , Üye, Cumhuriyet Halk Partisi, Zonguldak
   Hamit Geylani , Üye, Demokratik Toplum Partisi, Hakkari
   Osman Ertuğrul , Üye, Milliyetci Hareket Partisi, Aksaray
   Metin Çobanoğlu , Üye, Milliyetci Hareket Partisi, Kırşehir
   Rıdvan Yalçın , Üye, Milliyetci Hareket Partisi, Ordu

   ———————————————–
   Sayın Anayasa Komisyonu üyeleri, sizlerden çağdaş bir çek yasası için çalışmalarınıza devam etmenizi rica ediyoruz.,

   Burhan Kuzu Başkan , Adalet ve Kalkınma Partisi, İstanbul
   Güldal Akşit Başkanvekili , Adalet ve Kalkınma Partisi, İstanbul
   Ayşe Nur Bahçekapılı Sözcü , Adalet ve Kalkınma Partisi, İstanbul
   Ayhan Sefer Üstün Katip , Adalet ve Kalkınma Partisi, Sakarya
   Mehmet Daniş , Üye, Adalet ve Kalkınma Partisi, Çanakkale
   Mahmut Durdu , Üye, Adalet ve Kalkınma Partisi, Gaziantep
   Hacı Hasan Sönmez , Üye, Adalet ve Kalkınma Partisi, Giresun
   Haydar Kemal Kurt , Üye, Adalet ve Kalkınma Partisi, Isparta
   Mevlüt Akgün , Üye, Adalet ve Kalkınma Partisi, Karaman
   Hasan Kara , Üye, Adalet ve Kalkınma Partisi, Kilis
   Hüsnü Tuna , Üye, Adalet ve Kalkınma Partisi, Konya
   İsmail Bilen , Üye, Adalet ve Kalkınma Partisi, Manisa
   Enver Yılmaz , Üye, Adalet ve Kalkınma Partisi, Ordu
   Suat Kılıç , Üye, Adalet ve Kalkınma Partisi, Samsun
   Mustafa Çetin , Üye, Adalet ve Kalkınma Partisi, Uşak
   Atila Emek , Üye, Cumhuriyet Halk Partisi, Antalya
   Mehmet Ali Özpolat , Üye, Cumhuriyet Halk Partisi, İstanbul
   Atilla Kart , Üye, Cumhuriyet Halk Partisi, Konya
   Şahin Mengü , Üye, Cumhuriyet Halk Partisi, Manisa
   İsa Gök , Üye, Cumhuriyet Halk Partisi, Mersin
   Aysel Tuğluk , Üye, Demokratik Toplum Partisi, Diyarbakır
   Süleyman Nevzat Korkmaz , Üye, Milliyetci Hareket Partisi, Isparta
   Faruk Bal , Üye, Milliyetci Hareket Partisi, Konya
   Behiç Çelik , Üye, Milliyetci Hareket Partisi, Mersin

   ————————————————

   Sayın İnsan Hakları İnceleme Komisyonu üyeleri,

   çek yasası nedeniyle insan hakları ihlalleri yaşanmaktadır. Çek yasasına katkılarınızı bekliyoruz.

   Mehmet Zafer Üskül Başkan , Adalet ve Kalkınma Partisi, Mersin
   Halide İncekara Başkanvekili , Adalet ve Kalkınma Partisi, İstanbul
   Mehmet Ekici Başkanvekili , Milliyetci Hareket Partisi, Yozgat
   Abdurrahman Kurt Sözcü , Adalet ve Kalkınma Partisi, Diyarbakır
   Ayşe Jale Ağırbaş Katip DSP İstanbul
   Ahmet Koca , Üye, Adalet ve Kalkınma Partisi, Afyonkarahisar
   Kazim Ataoğlu , Üye, Adalet ve Kalkınma Partisi, Bingöl
   Mehmet Ocakden , Üye, Adalet ve Kalkınma Partisi, Bursa
   Murat Yıldırım , Üye, Adalet ve Kalkınma Partisi, Çorum
   Mithat Ekici , Üye, Adalet ve Kalkınma Partisi, Denizli
   Mustafa Ataş , Üye, Adalet ve Kalkınma Partisi, İstanbul
   Erdal Kalkan , Üye, Adalet ve Kalkınma Partisi, İzmir
   Fatih Arıkan , Üye, Adalet ve Kalkınma Partisi, Kahramanmaraş
   Ahmet Gökhan Sarıçam , Üye, Adalet ve Kalkınma Partisi, Kırklareli
   Kerim Özkul , Üye, Adalet ve Kalkınma Partisi, Konya
   Cemal Yılmaz Demir , Üye, Adalet ve Kalkınma Partisi, Samsun
   Ali Rıza Ertemür , Üye, Cumhuriyet Halk Partisi, Denizli
   Çetin Soysal , Üye, Cumhuriyet Halk Partisi, İstanbul
   Ahmet Ersin , Üye, Cumhuriyet Halk Partisi, İzmir
   Malik Ecder Özdemir , Üye, Cumhuriyet Halk Partisi, Sivas
   Akın Birdal , Üye, Demokratik Toplum Partisi, Diyarbakır
   Şenol Bal , Üye, Milliyetci Hareket Partisi, İzmir
   Gürcan Dağdaş , Üye, Milliyetci Hareket Partisi, Kars

   ————————————————-

   Sayın Sanayi ve Ticaret komisyonu üyeleri,

   Türk Ticaret hayatı çek yasası aksaması nedeniyle darbe almaktadır. Bir hukuk depremi yaşanmaktadır.

   Soner Aksoy Başkan , Adalet ve Kalkınma Partisi, Kütahya
   Hasan Angı Başkanvekili , Adalet ve Kalkınma Partisi, Konya
   Mahmut Mücahit Fındıklı Sözcü , Adalet ve Kalkınma Partisi, Malatya
   Osman Coşkun Katip , Adalet ve Kalkınma Partisi, Yozgat
   Ahmet Edip Uğur , Üye, Adalet ve Kalkınma Partisi, Balıkesir
   Kutbettin Arzu , Üye, Adalet ve Kalkınma Partisi, Diyarbakır
   Metin Kaşıkoğlu , Üye, Adalet ve Kalkınma Partisi, Düzce
   İbrahim Halil Mazıcıoğlu , Üye, Adalet ve Kalkınma Partisi, Gaziantep
   İsmail Katmerci , Üye, Adalet ve Kalkınma Partisi, İzmir
   Eyüp Ayar , Üye, Adalet ve Kalkınma Partisi, Kocaeli
   Bayram Ali Bayramoğlu , Üye, Adalet ve Kalkınma Partisi, Rize
   Hasan Ali Çelik , Üye, Adalet ve Kalkınma Partisi, Sakarya
   Afif Demirkıran , Üye, Adalet ve Kalkınma Partisi, Siirt
   Mustafa Cumur , Üye, Adalet ve Kalkınma Partisi, Trabzon
   Kayhan Türkmenoğlu , Üye, Adalet ve Kalkınma Partisi, Van
   Fazlı Erdoğan , Üye, Adalet ve Kalkınma Partisi, Zonguldak
   Tacidar Seyhan , Üye, Cumhuriyet Halk Partisi, Adana
   Hüsnü Çöllü , Üye, Cumhuriyet Halk Partisi, Antalya
   Ergün Aydoğan , Üye, Cumhuriyet Halk Partisi, Balıkesir
   Mehmet Ali Susam , Üye, Cumhuriyet Halk Partisi, İzmir
   Mehmet Şevki Kulkuloğlu , Üye, Cumhuriyet Halk Partisi, Kayseri
   Mehmet Nezir Karabaş , Üye, Demokratik Toplum Partisi, Bitlis
   Yılmaz Tankut , Üye, Milliyetci Hareket Partisi, Adana
   Cemaleddin Uslu , Üye, Milliyetci Hareket Partisi, Edirne
   Alim Işık , Üye, Milliyetci Hareket Partisi, Kütahya

   ********

   Kemal KILIÇDAROĞLU, Sadullah ERGİN, Zafer ÇAĞLAYAN ve Ayşe ARMAN için açık mektup kampanyamıza destek veriniz. Çek yasası nedeniyle yaşanan insan hakları ihlallerinin durdurulmasını talep ediyoruz.

   ****

   Yaşasın tam bağımsız ve adil Türk Yargısı !
   Yaşasın tam bağımsız Türkiye !
   Yaşasın demokrasinin bekçisi, bağımsız Türkiye Büyük Millet Meclisi !

   insan haklarıyla insandır. İnsan hakları hemen şimdi !

   ***

   Bu bir “sivil direniş” dir. TC Anayasası ve Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesinden doğan haklarımızın, örgütlü olarak kullanılmasından ibaretdir.
   Bu bir “yurttaş hareketi” dir. Benzerleri Türk tarihinde yaşanmıştır : Tramvaycılar grevi, İpek işcileri grevi, Paşabahçe grevi, Askeri mahkemelere direnen anneler, Bergama köylüleri direnişi

   • sayın Sadullah Ergin
    geçmişte verdiğiniz sözler ve bugünkü açıklamalarınıza bakıldığında
    çek yasası mağdurları kendilerini aldatılmış hissediyor
    bu sizi rahatsız ediyormu ?
    https://karsiliksizcek.wordpress.com/2009/10/19/sadullah-ergin-cek-magdurlari-ankaraya-geliyor/

    • AKP VE YOLSUZLUK
     Pazartesi, 07 Ağustos 2006 13:04
     AKP, seçim meydanlarında yoksulluk ve yolsuzlukla mücadele edeceğini söylemiş ve iktidar olmuştu. AKP’nin dört yılı bulan iktidarında yoksulların sayısı arttı. 20 milyona yakın yurttaşımız yoksulluk sınırının altında yaşıyor.

     Peki yolsuzlukla mücadele ne oldu? “Yolsuzluklara damardan girdik” diyen Başbakan Erdoğan, gerçekten de yolsuzlukların üzerine gitti mi? Yolsuzlukla mücadelede çok önemli bir aşama olan “milletvekili dokunulmazlığı” konusunda küçük de olsa bir adım attı mı?

     Bu sorulara olumlu yanıt vermek maalesef mümkün değil. AKP, bırakınız yolsuzlukla mücadelede bir eylem planını uygulamaya koymak, TBMM’de kurulan “Yolsuzlukları Araştırma Komisyonu”nun önerilerini dahi gözardı etmiş, uygulamaya koymaktan ısrarla kaçınmıştır.

     Peki niçin?

     Bunun birden fazla nedeni var. Önce sayın Başbakan dokunulmazlıkları kaldırmamanın gerekçesi olarak “yargıya güvenmediklerini” açıkça söylemiştir. Çünkü kendisinin ve bazı bakanlarının yolsuzluk dosyaları vardı. Bu söylemiyle sayın Erdoğan, yargıya güvenmediğini söyleyen ilk Türkiye Cumhuriyeti Başbakanı olmuştur. İkinci neden, AKP iktidarının bizzat yolsuzluk batağının içine girmesiydi. Bir üçüncü neden de yolsuzluklar bağlamında saadet zincirinin kurulması ve sürdürülmesiydi…

     AKP, iktidara gelen yeni bir siyasal parti (!) olarak, yolsuzluk girdabına en erken giren parti olmuştur. Bu özelliği kamu ihalelerine kendini göstermiştir. Bakınız ilk AKP Hükümeti 18.11.2002’de kuruldu. Zeki Ergezen’in Bayındırlık ve İskan Bakanlığı döneminde 31.12.2002 tarihine kadar (yani 13 günde) tam 219 adet yol ihalesi yaptı. İhale bedelleri toplamı 52 trilyon liradır ve ihale bedelleri vizeden kaçınmak için 750 milyar lirayı aşmayacak şeklinde ayarlanmıştır. Ve Hükümeti oluşturan AKP, yolsuzluklarla mücadele etmek için halktan oy istemiştir.

     Deprem sonrası Bayındırlık ve İskan Bakanlığı ile Toplu Konut İdaresi’nin (TOKİ) Bingöl’de yaptığı konut ihalelerinde de benzer sorunlar yaşanmış, yapılan ihalelerle depremzedelerin cebinden fazladan 41 trilyon 196 milyar liranın fazladan çıkmasına yol açılmıştır.

     AKP ile birlikte Cumhuriyet tarihinde ilk kez, hayali ihracat yapmak için “sahte belge düzenlemek ve kullanmaktan” sanık olarak yargılanan bir kişi, Maliye Bakanı olarak atanmıştır. Maliye Bakanı Kemal Unakıtan’ın bakan olur olmaz yaptığı ilk işlerden birisi de, kendini afetmek için yasa tasarısı hazırlamak olmuştur. Bu arada şaibeli özelleştirme ihaleleri yapılmış, (Kuşadası Limanı, Galataport, Tüpraş’ın 14,76’lık hissesinin yasa dışı satışı, Balıkesir Kağıt Fabrikası gibi…) yapılan ihalelerin büyük bir kısmı yargıya takılmıştır. Ayrıca oğlu Abdullah Unakıtan’a “pastörize yumurta” üretiminde KDV indirimi yapılmış ve oğul Unakıtan’a düşük gümrük vergili mısır ithalatının da yolu açılmıştır.

     Sadece Kemal Unakıtan değil, Sanayi ve Ticaret Bakanı Ali Coşkun da çıkan bir yasa ile evrakta sahtecilik yapmak suretiyle işlendiği kambiyo suçundan yargılanmaktan kurtulmuştur.

     AKP iktidarında bir diğer şanslı oğul da 24 yaşındaki Erkan Yıldırım’dır. Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım’ın oğlu Erkan Yıldırım, Almanya’da kurulu Santour GmbH firmasından aldığı 200.000 Euro ile İtalya’da gemi satın alıyor. Binali Yıldırım, milletvekili olmadan önce bu firmanın Genel Müdürüdür. Daha sonra, Türkiye Denizcilik İşletmesine ait bir gemi ihalesiz olarak, Santour GmbH firmasına veriliyor.

     Binali Yıldırım olayı bununla sınırlı değil. Bakanlığı döneminde TCDD İzmir Limanı için, önce ihale hazırlığı yapılıyor. Daha sonra ihaleden vazgeçiliyor. Limanı ihalesiz olarak 15 yıllığına Reha Denizcilik ve Raden Lojistik isimli 2 şirkete veriliyor. Toplam 2 milyar 100 milyon $’lık iş ihalesiz veriliyor. Bu firmalardan biri, sözleşme tarihinden 2 gün önce kuruluyor, diğerinin de aynı gün kuruluşu gerçekleşiyor. Bu şirketin büyük hisseli ortaklarından biri AKP’nin Bakırköy İlçe Başkanlığı’nı yapmış olan Rahmi Genç’tir.

     Kuşkusuz şanslı oğullar sadece bu iki bakana ait değil. İçişleri Bakanı Abdülkadir Aksu’nun oğlu da şanslı oğullardan biri. İçişleri Bakanı Abdülkadir Aksu, Türkiye Jokey Kulübü hakkında inceleme – soruşturma açtırmıştır. Ancak, hakkında soruşturma açılan Türkiye Jokey Kulübü, 31.05.2003 tarihli yönetim Kurulu Toplantısında Bakanın avukat olan oğlu Murat Aksu’yu aylık 7,5 milyar liraya (13 numaralı karar) kendisine danışman olarak almıştır. Böylece soruşturma selametle (!) sonuçlanmıştır. Murat Aksu sadece bununla yetinmemiş, Türkiye Jokey Kulübünce Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Kurumuna ödenmesi gereken trilyonlarca liranın -mahkeme kararına rağmen- ödenmemesi için dönemin Devlet Bakanı sayın Güldal Akşit’ten yasalara aykırı onay almıştır. Bu konuda verilen Gensoru önergesi ise AKP’li milletvekillerinin oylarıyla reddedilmiştir.

     Bu arada AKP iktidarıyla birlikte bir ilk daha gerçekleşmiş, Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik’in yaptığı okul ihaleleri nedeniyle hakkında inceleme – soruşturma yapılması için Anayasanın 112. maddesi uyarınca Kamu İhale Kurumu, Başbakanlığa suç duyurusunda bulunmuştur. Bu konuda CHP’nin verdiği gensoru önergesi AKP milletvekillerinin oylarıyla reddedilmiştir.

     Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler de yolsuzlukların odağında olan bir başka bakandır. 19 Kasım 2003 tarihinde yapılan ek protokolle, Türkiye, Rusların istediği formülü kabul ediyor. Ve böylece Türkiye 01 Nisan 2005 tarihi itibariyle 8,5 milyar dolar fazladan ödemeye razı oluyor. CHP, BOTAŞ Genel Müdürlüğünün devre dışı tutulduğu ve büyük ölçüde kamu zararına yol açan bu konuyla ilgili gensoru verdi. Sayın Başbakan bizzat oylamaya katılıp, gensorunun reddedilmesini sağladı.

     İkinci Beyaz Enerji Operasyonunda AKP’nin yolsuzluk batağına ne denli girdiği telefon kayıtlarıyla da ortaya çıkmıştır. AKP Ağrı Milletvekili Cemal Kaya, işadamı İbrahim Selçuk’u arayarak eşi üzerine kayıtlı Aram Şirketi’ne, EÜAŞ’dan ihale alma girişiminde bulunmuştur. Savcılıkça hazırlanan iddianamede, “Bu amaçla Kargamış, Özlüce ve Urfa ihaleleri ile ilgili ayrıntılı görüşmeler yaptıkları, bu görüşmelerde sanık Selçuk’un, Milletvekili Cemal Kaya’ya yapması gereken kırımları dahi söylediği, Cemal Kaya’nın teklif edilen bazı ihaleleri küçük bularak, kendisine daha büyük ihaleler vermesini istediği” ifadelerine yer verilmiştir. İddianamede ayrıca, Selçuk’un, müfettişlerce hazırlanan teftiş dosyasının Adliye’ye intikal ettirilmemesi için Teftiş Kurulu Başkanı Cevdet Malkoç’a baskı yapması için, AKP Genel Sekreteri İdris Naim Şahin’le görüştüğü ve Malkoç’a Şahin aracılığıyla baskı yapıldığı dosyanın halen Teftiş Kurulu’nda incelendiği” açıklaması da yer almıştır.

     Sadece merkezde değil, AKP’li belediyelerde de yolsuzluklar ayyuka çıkmış, pek çok belge medyada ayrıntılarıyla yer almıştır. Çorum, Bingöl, Ankara, İstanbul, Hatay’daki yolsuzluklar kamuoyuna “Ali Dibo” modeli olarak yansıtılmış ve adlandırılmıştır.

Yorum yaparak destek olabilirsiniz

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s