Türkiye’nin her bir tarafı kaynıyor ve adalet istiyor eşitlik istiyor. İnsan hakları istiyor.Belki o zamanlar yanımızda değildiniz uzaklardan bakıyordunuz; ama şimdi biz inanıyoruz ki çok dostlarımız var. Çok önemli dostlarımız var. Türkiye’nin her bir tarafı kaynıyor ve adalet istiyor eşitlik istiyor. İnsan hakları istiyor.

Türkan SAYLAN

Reklamlar

7 responses to “Türkiye’nin her bir tarafı kaynıyor ve adalet istiyor eşitlik istiyor. İnsan hakları istiyor.

 1. DOSTLARIM;
  ŞU HUSUSLARA MUTLAK AMA MUTLAK RİAYET ETMENİZİ SİZLERDEN ÖNEMLE DİLİYORUM.
  1-KAYBEDECEK BİR SANİYEMİZ BİLE YOKTUR.
  2- ÇALIŞMALARIMIZ UZUN VADEDE (AİHM YE MÜRACAAT) VE KISA VADEDEDİR.
  3-KISA VADEDE ÇALIŞMALARIN DİSİPLİNLİ VE TEK DÜZE BİR ŞEKİLDE YÖNETİLMESİ ŞARTTIR. FERDİ ÇALIŞMALAR EZBERLERİ TEKRARDAN ÖTEYE GİTMİYOR. BİRLİKTELİĞİN YARATTIĞI İMAJA DA ZARAR VERİYOR.(Hatırlarsanız ülkemizdeki durumdan, soldaki fraksiyon çatışmalarından örnek vermiştim. Bu durumun yarattığı zarar gözler önündedir. Uç sağın kuvvetlenmesine, demokrasi dengesinin bozulmasına sebep olmuştur. Tarih ders alınmazsa tekerrür eder.)
  4-SİTE ADMİNLERİNİN BU HUSUSLARA ÖZEN GÖSTERMESİ ÇÖZÜMÜ YAKLAŞTIRIR. (Zira hapisteki mağdurlarla, yakalanmayı bekleyenlerin ve cezası kesinleşenlerin bekleyecek sabırları yoktur. Yazdığım yazılarda mesajların alınmaması en büyük delildir.)
  5- BU GÜN GERÇEKLEŞMESİNİ UMDUĞUM DURUM OLMAZSA, BU AYIN 5 İNDEN İTİBAREN ISKALAMAMIZ GEREKEN BİR TAKVİM SÜRECİMİZ BAŞLAYACAKTIR. BU NEDENLE KISA VADE ÇALIŞMALARIMIZI TEKDÜZE VE DİSİPLİNE BİR ŞEKİLDE YAPMA ZORUNLULUĞU VARDIR.
  6- BU ÇALIŞMALARIN DA EN ÖNEMLİSİ LOBİ FAALİYETLERİDİR. YANİ MEDYAYI VE SİVİL TOPLUM ÖRGÜTLERİNİ AYIRIM YAPMADAN YANIMIZA ÇEKMEKTİR. FERDİ OLARAK BUNU BAŞARAMAZSINIZ. BU BAKIMDAN BANKALARI PROTESTO YAZIMI ÇOĞALTARAK FAXSLARINIZI VE MAİLLERİNİZİ YAPINIZ.
  7-ÇALIŞMALARIMIZDA ARTIK KİTABIN 6. VE 7. CÜZLERİNE GELDİK. BU YÜZDEN BOZUK PLAK GİBİ BİRİNCİ CÜZDE TAKILIP KALMAYINIZ. ZİRA BU CÜZÜ ARTIK EZBERLETTİK.HAZIRLANMASINI BEKLEDİĞİMİZ YASA 2008 YILI İÇİNDE HAZIRLANMIŞ BEKLETİLMEKTEDİR. SORUN BANKALARIN SORUMLULUK KABUL ETMEMESİ VE HÜKÜMETİN BASKI YAPAMAMASIDIR.
  8-SORUNUMUZ ASLINDA TOPLUMUN SORUNLARINDANDIR. BU HUSUSU ANLATMALIYIZ. YANİ ÇEK MAĞDURLARI BATAN EKONOMİNİN MAĞDURLARIDIR.GİBİ. VEYA BİR TRAFİK KAZASINDA ÖLÜME SEBEP VEREN ŞÖFÖR KUSURLU İSE SUÇLU ADDEDİLMEYİP BİR İKİ AY HAPİSLİKLE KURTULABİLİYOR, DİĞER TARAFTAN MÜNFERİDEN CİNAYET İŞLEYEN KASTIN DERECESİNE GÖRE ÜÇ BEŞ SENEYLE YIRTIYOR. BİZLERİN TÜM HAYATI MAHVOLUYOR GİBİ. SAYIN OFLUOĞLUNUN DA BELİRTTİĞİ GİBİ HER FIRSATTA SUÇTAN BAHSETMEYİNİZ. SUÇ YOK SUÇUN CEZASI YOK. BUNLAR EZBERLERİMİZ. ARTIK EZBERLERİ BOZUN.
  8-EKONOMİMİZİN GEÇİRDİĞİ KRZİN MAĞDURLARIYIZ. BU MAĞDURİYETLERİMİZİ DUYGU SÖMÜRÜSÜ DİYE ADDEDİLSE BİLE EN ÇARPICI BİR ŞEKİLDE KAMUOYUNUN GÖZLERİ ÖNÜNE SERMELİYİZ. BİZLER BİR ANLAŞMAYI BİR VAADİ GERÇEKLEŞTİREMEDİK. BİZE VAATLER VEREREK OYLARIMIZI ALANLAR BİZİ BECERİKSİZ OLARAK ADDEDERKEN YAVUZ HIRSI EV SAHİBİNİ BASTIRIR MANTIĞI İLE HAREKET ETMEKTEDİR. ORTADA HAKİKATEN BÖYLE BİR DOLANDIRICILIK VE SUÇ VARDIR. KRİZ TEĞET GEÇMEMİŞ DELİP GEÇMİŞTİR. SUÇLULAR MEYDANDA VE FÜTURSUZCA HAREKET ETMEKTEDİR.
  DOSTLARIM; BİRLİK OLUNUZ. BİRLİKTEN KUVVET DOĞAR. O KUVVET HERKESİ BOĞAR. LÜTFEN BU HUSUSATI İYİ DEĞERLENDİRİNİZ. ÖNÜMÜZDEKİ HER GÜN HER SAAT(AĞUSTOS 5 E KADAR) ÇOK DEĞERLİDİR. ISKALAMAYINIZ ISKALANMASINA DA MANİ OLUNUZ. SAYGILARIMLA
  BURHAN İŞCAN

 2. Burhan İŞCAN- BAŞKAN
  Burhan İşcan:0 537 3704830 fax:0222 2252308
  brhnhak26@mynet.com cek-magdurlari blogspot.com.
  KIRMIZI TOPRAK MAHALLESİ
  OSMAN ÇAVUŞ SK. NO:19/6 ESKİŞEHİR.

  DOSTLARIM; YUKARIDAKİ YAZIMI ULAŞABİLDİĞİNİZ HER YERE ULAŞTIRIN . YENİ İŞİNİZ BU OLSUN. ÇÜNKÜ BU ENGELİ AŞAMAZSAK BÜTÜN BEKLENTİLER FOS ÇIKAR. BAŞKANINIZ OLARAK BUNU SİZDEN ÖNEMLE İSTİYORUM. BAŞKACA İŞLERİ LÜTFEN BIRAKIP BUNU YAPIN. MEDYAYA, BANKALARIN GENEL MÜDÜRLÜKLERİNE, TOBB, TÜSİAD GİBİ SİVİL TOPLUM ÖRGÜTLERİNE VE SOKAKTAKİ VATANDAŞA DAĞITIN. BU BİR SAVAŞTIR. BU BİLİNÇLE HAREKET EDİN
  AMA ÖNCE YAZIDAKİ MESAJI KENDİNİZ ALGILAYIN.
  ÖZGÜRLÜKLER İÇİN LÜTFEN BUNU YAPIN. BURHAN İŞCAN

 3. Arkadaş! Yurduma alçakları uğratma, sakın.
  Siper et gövdeni, dursun bu hayasızca akın.
  BU NEDENDEN DOLAYIDIR Kİ; HALKIMIZIN BANKALARA TAVIR TAKINMASI ZAMANI GELMİŞTİR. BİZLER TÜM VATANDAŞLARIMIZI BANKALARI BOYKOTA DAVET EDİYORUZ.
  Yapılacak iş gayet basittir. Bankacılık işlemlerini askıya almak. Para havalesi, Fatura ve maaş ödemelerini P.T.T aracılığı ile yapmak. Zorunlu olmadıkca bankalarda işlem yapmamak.
  ZİRA BU SORUN TOPLUMUMUZUN SORUNUDUR. YAPILAN DÜŞMANCA TAVIR TÜRKİYE DEVLETİNE VE ONUN EKONOMİSİNE YÖNELİKTİR.
  BU BAKIMDAN HÜKÜMETİMİZİN DESTEKLENMESİ GEREKİR. FARKLI SİYASİ GÖRÜŞLERE SAHİP OLABİLİRİZ, FAKAT GELİŞEN BU DURUM HEPİMİZİN DÜŞMANA KARŞI BİRLEŞMEMİZİ ZORUNLU KILMAKTADIR.
  “borç yiğidin kamçısıdır” anlayışı ile hareket etmek, ulusumuzun bir zaafı değildir. Bu vecize; insanımızın borcu namus olarak belleyip ödemek için gayretini gösterir.
  “KREDİ KARTI” ve “ÇEK” tuzakları ile insanlarımız esir edilemez. BİZ;
  “Bütün donanmanın demirlerini gümüşten, halatlarını ibrişimden, yelkenlerini atlastan yapabiliriz..” DİYEN ECDADIN TORUNLARIYIZ. BATILI BİZİM BU HUSUSİYETİMİZİ DE PEK ALA BİLMEKTEDİR.
  Sayın vatandaşlarımız; ÇEK MAĞDURLARI BİRLEŞİM’in bu çağrısına destek veriniz. Bankaları boykot ederek TÜRKİYE DEVLETİ VATANDAŞLIK GÖREVİNİ yapınız. Bu tavrınızı da; bankaların, TÜRKİYE CUMHURİYETİ DEVLETİNİ VE YASALARINI tanımasına kadar sürdürünüz.
  Talebimizi vatandaşlarımızın görüşlerine saygılarımızla Arz Ederiz.
  ÇEK MAĞDURLARI BİRLEŞİM BAŞKANLIĞI

  Burhan İŞCAN- BAŞKAN

  • Burhan Başkan daha önce de yazdım:KREDİ KARTI VE ÇEK HAYATİ ARAÇLAR DEĞİLDİR KREDİ KARTI OLMADIĞI İÇİN ÖLEN BİRİNİ DUYMADIM AMA KREDİ KARTINDAN İNTİHAR EDENLERİ HEPİMİZ BİLİYORUZ.KREDİ KARTLARINI VE VARSA ÇEKLERİ BANKALARA GERİ VERELİM HATTA BU ARAÇLARI HERKES YAŞADIĞI ŞEHRİN MEYDANINDA YAKSIN KAMUOYU OLUŞUR.SENET İYİ BİR ÖDEME ARACIDIR TÜCCAR ESNAF KABUL EDER.KART YERİNE HERKES CEBİNDEKİ PARA KADAR HARCASIN NE OLACAK.YOKSA DAHA ÇOK OCAKLAR SÖNER AİLELER DAĞILIR.ZAMAN KENDİMİZİ BİLME ZAMANIDIR.

 4. NE YAPMALI ?
  Hepinizin gösterdiği ilgiye,bana cesaret veren sözlerinize ,göstermiş olduğunuz teveccühe ,Sayın Adminin tevazu dolu nezaketine teşekkür etmeyi borç bilirim .
  Şimdiye kadar genel teammülün dışında bir dayanağı yazılarımın içine sokmamaya fazlasıyla özen gösterdim .En başta da söylediğim gibi kişilerin adlarıyla ,olayların akışıyla ,içinde bulunduğumuz zaman içindeki değerlendirmelerle uğraşım söz konusu değildir .
  Tamamen olayların sonuçlarıyla ilgilenme taraftarıyım.Çünkü bizden bağımsız gelişen bir olgunun ,gelişme ve nihayetlenme sürecinde müdahale şansımız olmayan ifadelerinin sadece sonuçlarını irdeleme tasarrufuna sahip olduğumuz aşikardır.
  Gelişmeleri yeniden değerlendirmenin kimseye fayda getirmeyeceğinin farkında bir kişi olarak ,sorunlarımızın içinde birbirinin alt kümelerini yaratacak polemikleri ortaya çıkaracağını düşünüyorum.Bu sebeble yeni başlayan Temmuz ayının, tartışma ve fikir beyan etme seviyesinin blog katılımcılarının ve Sayın Aminimizin de değerli katkılarıyla yüksek ve hukuk üslubu taşıyan bir yöne doğru gidişini görmeye vesile olmasını diliyorum.
  Bir yazımda altını çizmeye çalıştığım şeylerden diğeride benim hukukçu olmadığım gerçeğidir.Bu bağlamda araştırdığım ve okuduğum ifadeleri sadece kendi zihnimin süzgecinden geçirdiğimi belirtmek isterim.Bu açılım ,ortaya attığımız ve bir tartışma zeminini olanaklı kıldığımız değerlendirme sürecinde hukuk bilgimiz kifayetsiz kaldığı zaman ,başta Sayın Adminimize ve akademik kariyer sahibi blog takipçilerine açık bir davet anlamı taşımaktadır .
  Şimdiye kadar yazılanlar çizilenler ,yapılanlar edilenler,okunanlar yorumlananlar vardır .Yeni bir sayfa açma niyetinin eskisinin üzerine değil birikimlerin özet başlıklarıyla olması taraftarıyım.
  Peki ama ne yapılmalıdır ?
  Bu sorunun birden fazla olan yanıtlarını vermeye başlamadan önce ki bunun ayrı bir değerlendirme sayfası olarak açılması Sayın Aminden istirhamımızdır ,”neleri yapmamalı”sorusuna sizleri muhatap kılmak istiyorum .
  Öncelikle trajik hikayeleri yazmanın okumanın altına yorum yapmanın ve kendimizi bu tragedyanın kahramanlarıyla ortak frekans içinde hissetmemizin bir fayda getirmeyeceğini düşünüyorum .Bunun için az yada çok bir emek ,vakit harcanıyor .Böyle yapmak yerine dayanağını yasadan veya kişilerin ortak vicdanından alan bir sistemi işletmemizin yararına dikkat çekmek istiyorum .
  Diğer blogların da takipçisiyim .Yeniden Ankara eylemleri, yada sivil toplum kuruluşları ziyaretlerinden söz ediliyor. Sayın blog sakinleri saklanbaç oyunu körebe kurallarıyla oynanmıyor ne yazık ki .Karşımıza aldığımız ,sistemin( bana göre kokuşmuş iğrenç kapitalist bir düzendir ) oyununun içinde asimüle olmamamız bu şekilde işten bile değildir.Ziyaretlerin 100/200/3000 gibi sayısal ifadelerle yapılmasının bir fayda getirmeyeceği artık bellidir.
  Peki ama şimdi ne yapalım ;
  Öncelikle uzman hukukçularla birlikte alacaklıları da incitmeyen bir konsorsiyum etrafında birleşmemizin zamanının geldiğini düşünüyorum .
  Bu ne bankalara veya sermayedara saldırı ne de kendimize garip pesimist bir biçimde marjinal tavır takınmamız demektir.
  Çeşitli düşünceler ileri sürülebilir ama “Adalet komisyonu olarak adlandırılan (Bence konumuz için “ticaret ve çekle ödemeleri düzenleme komisyonu daha doğru bir fikirdir )kuruma mantıklı ve alternatif fikirler sunmak “Bizi kurtarın biz mağduruz “söyleminden daha inandırıcıdır.
  Ben huzurunuzda ilk olarak burada telafluz edilecek “Çek Sigorta Fonu” kavramını ortaya atmak ve geliştirilmesi konusunda değerli fikirlerinizi içeren bir beyin fırtınası başlatmak için Sayın Admin den icazet bekliyorum .
  Uzayan yazıma göstermiş olduğunuz ilgiye teşekkür eder ,Saygılarımı sunarım .

  • karşılıksız çek bir suç değildir. Karşılıksız çek, ticari ilişkiler içinde değerlendirilmesi gereken bir kabahatdir.

   Biz söylemiyoruz. Yargıtay Başkanı söylüyor.

   —————————
   bir umudumuz sizdeydi sayın Kılıçdaroğlu.
   oysa son dönemde medyadaki demokrasi tartışmaları içinde hep sizi görmüştük,
   size bu tavrınızdan dolayı “gandi kemal” bile dedik
   umutlarımızı karartmayınız
   çek mağdurları ilginizi bekliyor

   insan haklarıyla insandır.

   insan hakları hemen şimdi

   Sayın Kemal KILIÇDAROĞLU ; küresel ve yerel çıkar odaklarının baskısı ile ezilen çek mağdurları yardım istiyor. Çek Mağdurları sizi bekliyor.

   Çek Mağdurları, Burhan İŞCAN ve Av. Rahmi OFLUOĞLU sizi ziyaret ettiklerinde konu ile ilgilenme sözü vermiştiniz.

   Sözünüzü tutmanızı bekliyoruz.

   —————————————-
   Sayın Adalet Komisyonu üyeleri,

   Çağdaş bir çek yasası gerekmektedir.

   Durumu bilgilerinize sunarız.

   Ahmet İyimaya Başkan , Adalet ve Kalkınma Partisi, Ankara
   Hakkı Köylü Başkanvekili , Adalet ve Kalkınma Partisi, Kastamonu
   Mehmet Emin Ekmen Sözcü , Adalet ve Kalkınma Partisi, Batman
   İlknur İnceöz Katip , Adalet ve Kalkınma Partisi, Aksaray
   Ahmet Aydın , Üye, Adalet ve Kalkınma Partisi, Adıyaman
   Zekeriya Aslan , Üye, Adalet ve Kalkınma Partisi, Afyonkarahisar
   Yılmaz Tunç , Üye, Adalet ve Kalkınma Partisi, Bartın
   Mehmet Tunçak , Üye, Adalet ve Kalkınma Partisi, Bursa
   Mehmet Salih Erdoğan , Üye, Adalet ve Kalkınma Partisi, Denizli
   Celal Erbay , Üye, Adalet ve Kalkınma Partisi, Düzce
   Veysi Kaynak , Üye, Adalet ve Kalkınma Partisi, Kahramanmaraş
   Ali Öztürk , Üye, Adalet ve Kalkınma Partisi, Konya
   İhsan Koca , Üye, Adalet ve Kalkınma Partisi, Malatya
   Mustafa Hamarat , Üye, Adalet ve Kalkınma Partisi, Ordu
   Yahya Akman , Üye, Adalet ve Kalkınma Partisi, Şanlıurfa
   Halil Ünlütepe , Üye, Cumhuriyet Halk Partisi, Afyonkarahisar
   Turgut Dibek , Üye, Cumhuriyet Halk Partisi, Kırklareli
   Ali Rıza Öztürk , Üye, Cumhuriyet Halk Partisi, Mersin
   Rahmi Güner , Üye, Cumhuriyet Halk Partisi, Ordu
   Ali İhsan Köktürk , Üye, Cumhuriyet Halk Partisi, Zonguldak
   Hamit Geylani , Üye, Demokratik Toplum Partisi, Hakkari
   Osman Ertuğrul , Üye, Milliyetci Hareket Partisi, Aksaray
   Metin Çobanoğlu , Üye, Milliyetci Hareket Partisi, Kırşehir
   Rıdvan Yalçın , Üye, Milliyetci Hareket Partisi, Ordu

   ———————————————–
   Sayın Anayasa Komisyonu üyeleri, sizlerden çağdaş bir çek yasası için çalışmalarınıza devam etmenizi rica ediyoruz.,

   Burhan Kuzu Başkan , Adalet ve Kalkınma Partisi, İstanbul
   Güldal Akşit Başkanvekili , Adalet ve Kalkınma Partisi, İstanbul
   Ayşe Nur Bahçekapılı Sözcü , Adalet ve Kalkınma Partisi, İstanbul
   Ayhan Sefer Üstün Katip , Adalet ve Kalkınma Partisi, Sakarya
   Mehmet Daniş , Üye, Adalet ve Kalkınma Partisi, Çanakkale
   Mahmut Durdu , Üye, Adalet ve Kalkınma Partisi, Gaziantep
   Hacı Hasan Sönmez , Üye, Adalet ve Kalkınma Partisi, Giresun
   Haydar Kemal Kurt , Üye, Adalet ve Kalkınma Partisi, Isparta
   Mevlüt Akgün , Üye, Adalet ve Kalkınma Partisi, Karaman
   Hasan Kara , Üye, Adalet ve Kalkınma Partisi, Kilis
   Hüsnü Tuna , Üye, Adalet ve Kalkınma Partisi, Konya
   İsmail Bilen , Üye, Adalet ve Kalkınma Partisi, Manisa
   Enver Yılmaz , Üye, Adalet ve Kalkınma Partisi, Ordu
   Suat Kılıç , Üye, Adalet ve Kalkınma Partisi, Samsun
   Mustafa Çetin , Üye, Adalet ve Kalkınma Partisi, Uşak
   Atila Emek , Üye, Cumhuriyet Halk Partisi, Antalya
   Mehmet Ali Özpolat , Üye, Cumhuriyet Halk Partisi, İstanbul
   Atilla Kart , Üye, Cumhuriyet Halk Partisi, Konya
   Şahin Mengü , Üye, Cumhuriyet Halk Partisi, Manisa
   İsa Gök , Üye, Cumhuriyet Halk Partisi, Mersin
   Aysel Tuğluk , Üye, Demokratik Toplum Partisi, Diyarbakır
   Süleyman Nevzat Korkmaz , Üye, Milliyetci Hareket Partisi, Isparta
   Faruk Bal , Üye, Milliyetci Hareket Partisi, Konya
   Behiç Çelik , Üye, Milliyetci Hareket Partisi, Mersin

   ————————————————

   Sayın İnsan Hakları İnceleme Komisyonu üyeleri,

   çek yasası nedeniyle insan hakları ihlalleri yaşanmaktadır. Çek yasasına katkılarınızı bekliyoruz.

   Mehmet Zafer Üskül Başkan , Adalet ve Kalkınma Partisi, Mersin
   Halide İncekara Başkanvekili , Adalet ve Kalkınma Partisi, İstanbul
   Mehmet Ekici Başkanvekili , Milliyetci Hareket Partisi, Yozgat
   Abdurrahman Kurt Sözcü , Adalet ve Kalkınma Partisi, Diyarbakır
   Ayşe Jale Ağırbaş Katip DSP İstanbul
   Ahmet Koca , Üye, Adalet ve Kalkınma Partisi, Afyonkarahisar
   Kazim Ataoğlu , Üye, Adalet ve Kalkınma Partisi, Bingöl
   Mehmet Ocakden , Üye, Adalet ve Kalkınma Partisi, Bursa
   Murat Yıldırım , Üye, Adalet ve Kalkınma Partisi, Çorum
   Mithat Ekici , Üye, Adalet ve Kalkınma Partisi, Denizli
   Mustafa Ataş , Üye, Adalet ve Kalkınma Partisi, İstanbul
   Erdal Kalkan , Üye, Adalet ve Kalkınma Partisi, İzmir
   Fatih Arıkan , Üye, Adalet ve Kalkınma Partisi, Kahramanmaraş
   Ahmet Gökhan Sarıçam , Üye, Adalet ve Kalkınma Partisi, Kırklareli
   Kerim Özkul , Üye, Adalet ve Kalkınma Partisi, Konya
   Cemal Yılmaz Demir , Üye, Adalet ve Kalkınma Partisi, Samsun
   Ali Rıza Ertemür , Üye, Cumhuriyet Halk Partisi, Denizli
   Çetin Soysal , Üye, Cumhuriyet Halk Partisi, İstanbul
   Ahmet Ersin , Üye, Cumhuriyet Halk Partisi, İzmir
   Malik Ecder Özdemir , Üye, Cumhuriyet Halk Partisi, Sivas
   Akın Birdal , Üye, Demokratik Toplum Partisi, Diyarbakır
   Şenol Bal , Üye, Milliyetci Hareket Partisi, İzmir
   Gürcan Dağdaş , Üye, Milliyetci Hareket Partisi, Kars

   ————————————————-

   Sayın Sanayi ve Ticaret komisyonu üyeleri,

   Türk Ticaret hayatı çek yasası aksaması nedeniyle darbe almaktadır. Bir hukuk depremi yaşanmaktadır.

   Soner Aksoy Başkan , Adalet ve Kalkınma Partisi, Kütahya
   Hasan Angı Başkanvekili , Adalet ve Kalkınma Partisi, Konya
   Mahmut Mücahit Fındıklı Sözcü , Adalet ve Kalkınma Partisi, Malatya
   Osman Coşkun Katip , Adalet ve Kalkınma Partisi, Yozgat
   Ahmet Edip Uğur , Üye, Adalet ve Kalkınma Partisi, Balıkesir
   Kutbettin Arzu , Üye, Adalet ve Kalkınma Partisi, Diyarbakır
   Metin Kaşıkoğlu , Üye, Adalet ve Kalkınma Partisi, Düzce
   İbrahim Halil Mazıcıoğlu , Üye, Adalet ve Kalkınma Partisi, Gaziantep
   İsmail Katmerci , Üye, Adalet ve Kalkınma Partisi, İzmir
   Eyüp Ayar , Üye, Adalet ve Kalkınma Partisi, Kocaeli
   Bayram Ali Bayramoğlu , Üye, Adalet ve Kalkınma Partisi, Rize
   Hasan Ali Çelik , Üye, Adalet ve Kalkınma Partisi, Sakarya
   Afif Demirkıran , Üye, Adalet ve Kalkınma Partisi, Siirt
   Mustafa Cumur , Üye, Adalet ve Kalkınma Partisi, Trabzon
   Kayhan Türkmenoğlu , Üye, Adalet ve Kalkınma Partisi, Van
   Fazlı Erdoğan , Üye, Adalet ve Kalkınma Partisi, Zonguldak
   Tacidar Seyhan , Üye, Cumhuriyet Halk Partisi, Adana
   Hüsnü Çöllü , Üye, Cumhuriyet Halk Partisi, Antalya
   Ergün Aydoğan , Üye, Cumhuriyet Halk Partisi, Balıkesir
   Mehmet Ali Susam , Üye, Cumhuriyet Halk Partisi, İzmir
   Mehmet Şevki Kulkuloğlu , Üye, Cumhuriyet Halk Partisi, Kayseri
   Mehmet Nezir Karabaş , Üye, Demokratik Toplum Partisi, Bitlis
   Yılmaz Tankut , Üye, Milliyetci Hareket Partisi, Adana
   Cemaleddin Uslu , Üye, Milliyetci Hareket Partisi, Edirne
   Alim Işık , Üye, Milliyetci Hareket Partisi, Kütahya

   ********

   Kemal KILIÇDAROĞLU, Sadullah ERGİN, Zafer ÇAĞLAYAN ve Ayşe ARMAN için açık mektup kampanyamıza destek veriniz. Çek yasası nedeniyle yaşanan insan hakları ihlallerinin durdurulmasını talep ediyoruz.

   ****

   Yaşasın tam bağımsız ve adil Türk Yargısı !
   Yaşasın tam bağımsız Türkiye !
   Yaşasın demokrasinin bekçisi, bağımsız Türkiye Büyük Millet Meclisi !

   insan haklarıyla insandır. İnsan hakları hemen şimdi !

   ***

   Bu bir “sivil direniş” dir. TC Anayasası ve Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesinden doğan haklarımızın, örgütlü olarak kullanılmasından ibaretdir.
   Bu bir “yurttaş hareketi” dir. Benzerleri Türk tarihinde yaşanmıştır : Tramvaycılar grevi, İpek işcileri grevi, Paşabahçe grevi, Askeri mahkemelere direnen anneler, Bergama köylüleri direnişi

  • AKPNİN YOLSUZLUK DOSYASI
   Pazartesi, 07 Ağustos 2006 13:12
   1 – İZMİR TCDD LİMAN İHALESİ

   TCDD İzmir Limanı için, yıllık 70 milyon dolarlık yükleme-boşaltma işleri için ihale hazırlığı yapılıyor. Daha sonra ihaleden vazgeçiliyor. İhalesiz olarak 15 yıllığına Reha Denizcilik ve Raden Lojistik isimli 2 şirkete veriliyor. Şirketlerin, 15 yılın sonunda arzu ettikleri takdirde 15 yıl daha işe devam edebileceği sözleşmede yer alıyor. (Toplam 30 yıl süreli) Toplam 2 milyar 100 milyon dolarlık iş ihalesiz veriliyor. Bu firmalardan biri, sözleşme tarihinden 2 gün önce kuruluyor, diğeri de İHALENİN YAPILDIĞI gün kuruluyor. Bu şirketin büyük hisseli ortaklarından biri AKP’nin Bakırköy İlçe Başkanlığı’nı yapmış olan Rahmi Genç’tir. NOT: TCDD yapılan işlerin usulsüz olmadığını açıklıyor

   2 – TCDD İSTASYON YENİLEME İHALELERİ

   TCDD’den 10 istasyon yenileme ihalesini, AKP Kadın Kolları MKYK Üyesi Emine Alioğlu alıyor. Bu AKP’li müteahhit hanım, o kadar fakir ki, sağlık harcamalarını devlete yıkmak için yoksulum diye devletten yeşil kart alıyor.

   3-TASARRUF MEVDUATI SİGORTA FONU (TMSF) OTEL İHALESİ

   TMSF, Bank Kapital’in hortumlanması üzerine Ceylan Grubu’ndan, banka borcuna karşılık 52,5 milyon Dolara Antalya’daki Deluxe Resort Otel’i alıyor. Aynı TMSF, AYNI OTELİ ARADAN BİR SÜRE GEÇTİKTEN SONRA bir başka şirkete 25.3 milyon dolara Ulusoy Grubuna satıyor. Devlet bu işten 27 milyon dolar devlet zarar ederken, Bank Kapital’i hortumlayan Ceylanlara da 27 milyon dolarlık bir kıyak daha geçiliyor.

   4-BALIKESİR’DEKİ SEKA KAĞIT FABRİKASI İHALESİ

   Fabrika, 30 Haziran 2003 tarihinde 1.1 milyon dolara AKP’ye yakınlığı ile bilinen Albayraklar A.Ş’ye satılıyor. Oysa bu fabrikanın Özelleştirme İdaresi Başkanlığınca belirlenen değeri, 51 milyon dolardır. Fabrikanın içinde 201 lojman vardır ve sadece bu lojmanların bedeli bile 1.1 milyon doların çok üstündedir.

   5 – MAVİ AKIM DOĞALGAZDA EK PROTOKOL OLAYI

   AKP’nin Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi GÜLER 19 Kasım 2003 tarihinde, Ruslarla doğal gaz konusunda yeni bir ek protokol imzalamıştır. Bu protokolün sonucu olarak, Türkiye, milyarlarca dolarlık zarara sokulmuştur. Bu konuda CHP’nin verdiği gensoru önergesi AKP’lilerin oylarıyla reddedildi. Oysa aynı konuda eski Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Cumhur Ersümer, Yüce Divanda yargılanmaktadır.

   6 – MİLLETVEKİLİ TRANSFERLERİ ve YOLSUZLUKLAR

   •BOTAŞ’IN FERNAS ŞİRKETİ’NE İHALESİZ 24,5 MİLYON $’LIK İŞ VERİLMESİ OLAYI (Mehmet Nesir NAZIROĞLU – BATMAN)
   Fernas şirketi, CHP’den AKP’ye geçen Batman Milletvekili Mehmet Nezir NASIROĞLU’nun kuzenine ait. İhalesiz iş sözleşmesini BOTAŞ yapıyor. BOTAŞ Genel Müdürü; “ İşi yapsa da, yapmasa da Fernas şirketi’nin 24,5 milyon dolar ödeyeceğini ve bunun doğru bir karar olduğunu ” savunuyor. Mehmet Nezir Nasıroğlu, CHp2den istifa ederken, CHP’nin yeteri kadar solcu olmadığını gerekçe göstermişti…

   İhale karşılığı milletvekili transferi yeni değildir. Yakın tarihimizde yüz karası olaylardandır.

   •281 MİLYARLIK “HUZURLU ORTAM BULMA” OLAYI (Atilla BAŞOĞLU – ADANA)
   Parlamentoya girerken CHP, şimdi de AKP Adana milletvekili olan Atilla Başoğlu’nun Adana’daki şirketinde Maliye uzmanları vergi incelemesi başlatıyor. Atilla Başoğlu’nun firmasının adı “Yüksel Tekstil” dir. Vergi kaçırdığı gerekçesiyle, firmaya baskın yapılıp, hesaplar incelemeye alınıyor. 600 milyar liralık ceza kesiliyor. Ama her ne hikmetse, daha vergi incelemesi sonuçlanmamışken, Atilla Başoğlu, CHP’den istifa edip AKP’ye geçiyor. 600 milyarlık ceza, 319 milyara indiriliyor. Ve Atilla Başoğlu AKP’de “ huzurlu bir ortam buldum” diyebiliyor.

   •İKİNCİ BEYAZ ENERJİ YOLSUZLUĞU OLAYI (Cemal KAYA – AĞRI)
   Bu yolsuzluk olayında 3 AKP’li var. Ankara Cumhuriyet Savcılığı, İddianamede, 18 sanığı, “çete kurmak, ihaleye fesat karıştırmak, rüşvet”le suçluyor. İddianamede ayrıca, işadamı İbrahim Selçuk’un AKP Genel Sekreter’i İdris Naim Şahin’le görüşerek, Bakanlık Teftiş Kurulu’nu etkilemek için, baskı yaptığı da yer aldı. Ankara Cumhuriyet Savcısı Şemsettin Özcan’ın hazırladığı iddianamede, işadamı İbrahim Selçuk’un, AKP Ağrı Milletvekili Cemal Kaya ile olan telefon görüşmelerine de yer verilmiştir. Cemal Kaya’nın, Selçuk’u arayarak eşi üzerine kayıtlı Aram Şirketi’ne, EÜAŞ’dan ihale alma girişiminde bulunduğunun anlatıldığı iddianamede, “Bu amaçla Kargamış, Özlüce ve Urfa ihaleleri ile ilgili ayrıntılı görüşmeler yaptıkları, bu görüşmelerde sanık Selçuk’un, Milletvekili Cemal Kaya’ya yapması gereken kırımları dahi söylediği, Cemal Kaya’nın teklif edilen bazı ihaleleri küçük bularak, kendisine daha büyük ihaleler vermesini istediği ifade edildi. İddianamede, Selçuk’un, müfettişlerce hazırlanan teftiş dosyasının Adliye’ye intikal ettirilmemesi için Teftiş Kurulu Başkanı Cevdet Malkoç’a baskı yapması için, AKP Genel Sekreteri İdris Naim Şahin’le görüştüğü ve Malkoç’a Şahin aracılığıyla baskı yapıldığı dosyanın halen Teftiş Kurulu’nda incelendiği kaydedildi.

   Cemal Kaya da transfer edilen milletvekiliydi… Sonunda milletvekilliğinden istifa etmek zorunda kaldı…

   7 – EMLAK GAYRI MENKUL YATIRIM ORTAKLIĞI OLAYI ve TOKİ

   Emlak Gayrı Menkul Yatırım Ortaklığı (GYO) A.Ş.’nin, 2003-2004 yıllarında gerçekleştirdiği kat karşılığı arsa projelerinde, 1.1 milyar YTL (katrilyon lira) tutarındaki bir servetin müteahhit firmalara “örtülü kazanç” şeklinde aktarıldığı Yüksek Denetleme Kurulu raporlarında yer almıştır. Yüksek Denetleme Kurulu, Toplu Konut İdaresine ait Emlak Gayrimenkul Yatırım Ortaklığının projeleriyle ilgili Başbakanlık Teftiş Kurulu ile SPK’nın ortak soruşturma yapmasını istemiştir. CHP olarak yakından takip ettiğimiz bu ihalelerin arkasında AKP yandaşları bulunmaktadır. Beşi İstanbul Ataşehir’de, ikisi de İzmir Mavişehir ve İstanbul Yukarı Dudullu’da bulunan projelerin bedelleri, (yani daire satış bedelleri) AKP’ye yakın bir özel finans kurumuna yatmaktadır. Bu özel finans kurumuna (ASYA FİNANS) yatan paralarla ilgili olarak, Toplu Konut İdaresi herhangi bir faiz almamaktadır. TOKİ Başkanı gazetelere yaptığı açıklamada, bu paradan haberinin olmadığını açıklamıştır. Oysa, kamu paralarının bir kamu bankasına yatması, Hazin tek hesabı dolayısıyla zorunludur. AKP kendi getirdiği düzenlemelere dahi uymamaktadır. ASYA FİNANSA yatan para 280 trilyon civarındadır…

   8 – KAYSERİ ELEKTRİK DAĞITIM ŞİRKETİ KATKI PAYI KESİNTİSİ OLAYI

   Kayseri Elektrik A.Ş., %10 oranında enerji fonu katkı payı kesintisi yapmaktaydı. Ancak bu yüzde 10’luk oran, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler’in oluruyla %1’e indiriliyor. Oysa bu şirketten devletin 74 trilyonluk liralık alacağı var. Alacak davası 2002’den beri devam ediyor. Enerji fonunun yüzde 10’dan yüzde bire indirilmesi, bu şirkete ayrıca yıllık 20 trilyonluk bir kıyak sağlama anlamına geliyor…

   Kayseri Elektriğin daha önce Genel Müdürlüğü’nü yapmış olan Taner Yıldız, halen AKP Kayseri Milletvekilidir.

   9 – BİNGÖL DEPREM KONUTLARI OLAYI

   •Deprem sonrasında Toplu Konut İdaresince (TOKİ) toplam 2016 konutun ihalesi yapılmıştır. TOKİ; aynı alanda, aynı projeyi davetiye çıkarmak suretiyle değişik firmalara konut başına 38 milyar liraya ihale etmiştir. Ama aynı projeyi aynı alanda uygulayan TOBB ise, yaptırdığı 480 konut için ortalama 30 milyar liraya ihale etmiştir. Çünkü TOBB gazeteye ilan vererek açık ihale yapmıştır. 1536 konut için ortaya çıkan fark (1536 x 8 milyar TL =) 12 trilyon 288 milyar liradır… Bu para depremzededen alınacaktır….

   •Afet İşleri Genel Müdürlüğü “Evini Yapana Yardım” uygulamasıyla, tip projeyi uygulayarak kendi konutunu yapanlara 17 milyar liralık bir yardım yapmıştır (kredi olarak). Yurttaşlar da bu uygulamadan memnundurlar. Bu şekilde açılan konut kredisi sayısı 1314’tür. Fakat Yapı İşleri Genel Müdürlüğü her nedense bu uygulamayı dışlayarak, aynı projeyi konut başına ortalama 39 milyar liraya ihale etmiştir (En yüksek ihale bedeli 42 milyar liradır). Bu ihale davetiye usulüyle yapılmıştır. Konut başına oluşan fark (39 – 17 =) 22 milyar liradır. Bingöllünün cebinden faiziyle çıkacak miktar ise yaklaşık (1314 x 22 miyar TL = ) 28 trilyon 908 milyar liradır.

   10 – TEKEL TOKAT SİGARA FABRİKASINDA KULLANILMIŞ MAKİNA İHALESİ OLAYI

   Tekel, 10 Haziran 2004 tarihinde Tokat Sigara Fabrikası’na, sert paket kutulu sigara paketleme makinaları alımı için ihale açıyor. Ve sözleşme şartnamesinde “makinaların kullanılmamış ve yeni olması koşulu” bulunuyor.13 milyon 840 bin Euro’ya malolan makinaların kullanılmış olduğu anlaşılıyor. Çünkü Tekel Üst Kurulu yatırıma onay vermiyor.

   Ayrıca, Tekel’e tanesi, 1,7 milyon Euro’ya satılan bu makinalar, Beyaz Rusya’ya 570 bin Euro’ya satılmış.

   AKP, bu yolsuzluğu kapatmak için Meclis’e Torba Yasası ile bir madde getiriyor. Getirilen maddeye göre, Tekel tarafından ithal edilen kullanılmış makinaların, satın alınmasına izin verilmesi öngörülüyor. Böylelikle, yaklaşık 24 trilyonluk kullanılmış mal satan İspanyol Firması’na kıyak geçilecekti.

   Ama CHP’nin sert muhalefetiyle, ilgili madde, AKP tarafından Meclis Genel Kurulunda geri çekildi. Konuyu hala yakından izlemeyi sürdürüyoruz.

   11 – ULAŞTIRMA BAKANI BİNALİ YILDIRIM’IN OĞLUNUN GEMİ KİRALAMA OLAYI

   Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırımın 24 yaşındaki oğlu Erkan Yıldırım, bir şirketten borç alıyor ve borç aldığı şirkete, Türkiye Denizcilik işletmeleri tarafından ihalesiz bir gemi kiralanıyor. Bu olayın gazetelerde yer alması üzerine, sayın Binali Yıldırım, Vatan Gazetesine bir açıklama gönderiyor. Açıklama aynen şöyle : “Kendimin veya oğlum Erkan Yıldırım’ın Santour ile ortaklığı söz konusu değildir. Ben hiçbir zaman bu firmada hiçbir pozisyonda çalışmadım. TDİ’den bu şirketin gemi kiralamasıyla hiçbir ilgimiz yoktur.” (14.Temmuz.2003 Vatan)

   Oysa Binali Yıldırım, milletvekili olmadan önce bu şirkette genel müdürlük yapmıştır. Hangi şirket, 200.000 euru’yu hiçbir karşılık olmaksızın 24 yaşındaki liseden terk çocuğa verir. Bakan çocuğuna bu para veriliyorsa bunun herhalde bir karşılığı vardır. Bunun karşılığı da, ihalesiz gemi almaktır herhalde…

   12 – MURAT AKSU – TÜRKİYE JOKEY KULÜBÜNÜN AVUKATI

   İçişleri Bakanı AKP’li Abdülkadir Aksu, bir şikayet üzerine Türkiye Jokey Kulübü hakkında soruşturma açtırıyor. Türkiye Jokey Kulübü sıkışıyor ve bir çıkış yolu arıyor. Hemen gidip, Bakanın avukat oğlu Murat AKSU’yu buluyor. Murat Aksu ile bir avukatlık sözleşmesi yapılıyor. Sözleşme bedeli aylık 7.5 milyar liradır. Türkiye Jokey Kulübü bu kararı 31.05.2003 günü 13 sayılı Yönetim Kurulu kararıyla alıyor.

   13 – JOKEY KULÜBÜ’NDEN SOSYAL HİZMETLER ve ÇOCUK ESİRGEME KURUMU (SHÇEK) PAYININ ALINMAMASI OLAYI

   SHÇEK Kuruluş Yasası’nın 18. maddesinin (h) bendine göre, kanuna göre şans oyunları tertip eden kurumların, hasılatından %1 pay almaktadır. Türkiye Jokey Kulübü, bu parayı ödememiş ve Tarım Bakanlığı’nı mahkemeye vermiştir. Ankara 6.İdare Mahkemesi, SHÇEK lehine karar vermiş ve bu kararın uygulanmaya konulması beklenirken, AKP’li Devlet Bakanı Güldal Akşit, özel bir avukatlık bürosunun talebi doğrultusunda, hem yargı kararının uygulanmaması için, hem de yargı kararını uygulamayanlar hakkında suç duyurusunda bulunulmaması için yasaya aykırı talimat vermiştir. Bu özel avukatlık bürosunun ortaklarından birisi İçişleri Bakanı Abdülkadir AKSU’nun oğlu Murat Aksu‘dur. Kanunu uygulamayarak görevini kötüye kullanan Devlet Bakanı Güldal Akşit için, CHP soruşturma açılmasını istemiş, ancak AKP’lilerin oylarıyla soruşturmadan şimdilik kurtulmuştur.

   14 – MALİYE BAKANI’NIN OĞLUNUN MISIR İTHALİ OLAYI

   17 Nisan 2003 tarihinde Mısır İthali’nde Gümrük Vergisi %20’dir. Maliye Bakanı Kemal Unakıtan’ın oğlu 15 Temmuz 2003’te 4400 ton ADB menşeli mısır ithal kontrol belgesi alıyor ve 4 Ağustos 2003’te 4000 ton mısır ithal ediyor. Bu ithalat gerçekleştikten sonra, Gümrük Vergisi, 8 Ağustos 2003 tarihinde önce % 45’e, daha sonra da söz konusu vergi, % 70’e yükseltiliyor.. Böylece mahdum bey olağanüstü bir kar elde ediyor. Hem de birkaç ay içinde…

   Maliye Bakanı, konu ile ilgili yaptığı açıklamada “oğlum o mısırları, tavuklarına yedirecek” diye ilginç bir görüş sergiliyor. İfade edildiğine göre, 4 bin ton mısırla bir yıl boyunca 175 bin tavuğun beslenmesi söz konusudur. Bu işten Maliye Bakanı Kemal Unakıtan’ın oğluna 360 milyar liralık bir kıyak geçilmiştir.

   15 – ÇORLU’DAKİ MOTİF TEKSTİL A.Ş.’NİN TPAO’YA BORCU KONUSU

   Çorlu’daki Motif Tekstil San.Tic.A.Ş., TPAO’dan doğalgaz alıyor. Borcu 1,5 trilyonu aşıyor ve ödeme yapmıyor. Bunun üzerine TPAO, doğalgazı kesiyor ve söz konusu firmayı icraya veriyor. Ancak araya, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan giriyor. Verdiği talimatla, borçlu firmaya gaz tekrar bağlanıyor. Oysa bir Başbakanın görevi öncelikle kamu çıkarlarını korumaktır. Devletin aleyhine olarak, birilerinin çıkarını korumak Başbakanların görevi değildir.

   16 – BAYINDIRLIK BAKANI MÜTEAHHİT UÇAĞI İLE SEYAHAT EDER Mİ?

   AKP’li Zeki Ergezen, pek çok özel seyahatini, başında bulunduğu Bakanlıktan iş almış müteahhitlerin özel uçağı ile yapmıştır. Bu konuda CHP’lilerin sorduğu bir soruya, Plan ve Bütçe Komisyonunda “evet geziyorum” demek zorunda kalmıştır.

   Türkiye’deki en büyük ihaleleri yapan bir Bayındırlık Bakanı müteahhitlere ait özel uçaklarla seyahat ederse, etik olarak doğru mudur? Acaba kendisi Bakan olmasaydı, aynı uçaklar tahsis edilecek miydi?

   17. BORÇLANDIRIP, DEĞERİNİ DÜŞÜREREK ÖZELLEŞTİRME…

   Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdüllatif Şener, özelleştirmeden sorumlu olduğu dönemde Ulaştırma Bakanlığı’na gönderdiği beş sayfalık “gizli” bir yazıda (7 Mart 2003 tarihli ve ‘B.02.01.ÖİB.0.10.02/1964 sayılı) “Özelleştirmeden önce Türk Telekom AŞ’nin makul ölçüde borçlandırılması”nı istemiştir.

   Abdüllatif Şener, bu borçlandırmanın gerekçesini de şöyle anlatmaktadır. “… borç yükü artmış Türk Telekom’un hisse değeri düşeceğinden, bu durum özelleştirme çerçevesinde yatırım yapacak yatırımcıların şirkete kabul edilebilir oranda ortak olmasının önündeki finansman probleminin azaltılmasına olanak sağlayacaktır…”

   Şimdi insan sormadan edemiyor. AKP bu ülkenin çıkarlarını böyle mi koruyacak? Borçlandır, değerini düşür, sonra da götür yabancıya sat…

   İşte AKP’nin özeleştirme mantığı

   18 – MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞININ OKUL İHALELERİ OLAYI

   İstanbul Menkul Kıymetler Borsasının finanse ettiği, Eğitime Fiziksel Katkı Projesi kapsamında, 267 binadan oluşan toplam 135 okul, Milli Eğitim Bakanlığınca 62 paket halinde ihale edilmiştir.

   Milli Eğitim Bakanlığınca yapılan bu ihaleler ile ilgili olarak ciddi yolsuzluk iddiaları ortaya atılmıştır. Bunun üzerine Kamu İhale Kurumu duruma el koymak zorunda kalmıştır.

   Kamu İhale Kurumu 12. Ekim. 2004 tarihinde harekete geçmiş ve yoğun bir çalışma sonucunda 8. Kasım. 2004 tarihinde şu kararları almıştır.

   “Kamu ihale kurumunun yaptığı incelemeler sonucunda,

   1. 14 grup paket için yapılan ihalelerin mevzuata aykırılığını saptayarak, ihale sürecini durdurmuş ve bu ihalelerle ilgili olarak, Milli Eğitim Bakanlığından “düzeltici işlem yapmasını” istemiştir. Yani durdurulan ihalelerin yanlışlıkları tek tek sıralanarak bu yanlışların giderilmesi istenmiştir.

   2. İddialar kapsamındaki diğer 48 paket ihale için ise, (Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik tarafından ihale onayı verildiğinden) ihale süreci durdurulamamış, ancak “tespit edilen aykırılıkların değerlendirilmesi, gerekiyorsa inceleme ve soruşturma açılması için Anayasanın 112. maddesi uyarınca Başbakanlığa bildirilmesine” karar verilmiştir.

   Böylece Cumhuriyet tarihinde ilk kez, Kamu İhale Kurumu bir Bakanı açıkça suçlayarak, Başbakanlığa ihbar etmiştir.

   Şimdi buradan sormak gerekiyor.

   •Milli Eğitim Bakanlığı bu batağa hangi gerekçelerle batmıştır?
   •Kimler, hangi firmalar niçin kayrılmıştır?
   •Milli Eğitim Bakanı bu batağın üzerinde oturmaya daha ne zamana kadar devam edecektir?
   •Her fırsatta hortumları kestiğini söyleyen sayın Başbakan, bu konuda neler yapacaktır?

   CHP bu konuda soruşturma açma önergesi vermiş, ancak AKP’lilerin oylarıyla, Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik, soruşturmadan kurtulmuştur.

   19. ZEKİ ERGEZEN’İN 13 GÜNDE 219 YOL İHALESİ

   İlk AKP Hükümeti 18.11.2002’de kuruldu. Bu hükümet 31.12.2002 tarihine kadar (yani 13 günde) tam 219 adet yol ihalesi yaptı. İhale bedelleri toplamı 52 trilyon liradır ve ihale bedelleri vizeden kaçınmak için 750 milyar lirayı aşmayacak şeklinde ayarlanmıştır.

   Ve bu Hükümet yolsuzluklarla mücadele edecektir… Şimdi biz buna inanalım mı?

   Ankara : 18. Haziran. 2005

Yorum yaparak destek olabilirsiniz

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s