Birlikte başaracağız. Hürriyet ve Adalate doğru : Önce hukuk! Hukukcu dostlarımız ile buluşuyoruz.


Arkadaşlarım,
Türkiye’de bir hukuk depremi yaşanmaktadır. Yargıtay başkanı bir tez savunmakta, Meclis tersini yasalaştırmak istemektedir. Bu ortamda sürekli insan hakları ihlalleri yaşanmaktadır.   Ben ve benim gibi düşünen bir avuç yol arkadaşım “çözüm hukukdur”  ve  “birlikte başarırız”  diyoruz.   Zararların tazmini ve  çek yasasından doğan ihlaller de emsal oluşturması için Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi ‘ne aynı anda ve bireysel başvuru yapma kararı aldık.

Türkiye ‘deki belli başlı İnsan Hakları kuruluşlarına ve Çağdaş Hukukcular’dan yardım istedik. Çağrımıza koşulsuz destek veren tek kişi  Avukat Gönül MATUR ‘dur. Bu işin sonu ne olursa olsun, bu gönül insanının adı Türkiye Sivil Girişim Tarihi’nde altın harflerle yazılacaktır.  Kendisine huzurunuzda teşekkür ediyorum.

Av. Gönül MATUR, insan hakları ihlalleri’nin tazmini konusunda uzman iki avukat dostumuzu koordine edecektir.  Başvuruların gönderilmesi sırasında basın duyurusunu yapacak ve mağdurların sesi olacaktır.
 

Tezlerimiz ve niyetimiz bellidir.

 • Çek yasasındaki cezalar, Magna Carta ‘dan beri gelen hukuk geleneklerine aykırıdır.
 • Yasanın uygulanması sırasında borçlu ve alacaklıların hakları kesintiye uğramaktadır. Alacaklı ve borçlu taraftan  binlerce “çek mağduru” oluşmuştur.
 • Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesine kesin aykırılıklar vardır.
 • Cezaevlerindeki yaşam koşulları insanlık dışıdır. İnsanca yaşama hakkı ihlal edilmektedir.
 • Savunma alınmadan hapis cezası verilmektedir.  Adil yargılanma hakkı ihlal edilmektedir.
 • 1.Ocak..2009 itibariyle Çek Yasası’ndaki cezalar hükmünü yitirmiş. Kanunsuz ceza verilmektedir. Adil Yargılanma hakkı ihlal edilmektedir.
 • Farklı mahkemelerde farklı kararlar alınmaktadır. Mahkemeler önündeki eşitlik ilkesi ihlal edilmektedir.
 • 2009 yılında çek vadelidir hükmü gelmiştir. Çek Yasasındaki tanım bozulmuştur. Karşılıkız çekden ötürü hapis cezası verilmesi “borçtan ötürü hapis” yasağı ilkesi ihlal edilmektedir.
 • Cezalar ile ilgili itiraz edilmesi yararsızdır ve olanaksızdr. Mağdurlar haklarını aramak, dilekçe verebilmek için adliyelere bile gidememektedir.  “silahların eşitliği” ilkesi ihlal edilmekte ve hak aramanın önü tıkanmaktadır.
 • Çözüm yargıda iken, çözüm yüce meclisde iken tatil kararı alınmıştır. İç Hukuk yolları tükenmiştir.

Biz cezanın ve savunmanın kişiye özel olması gerektiğine inanıyoruz. Bizim gibi düşünenleri blogda kayıt olmaya ve aynı gün başvurularımızı göndermeye davet ediyorum.
Av. Gönül MATUR  12.temmuz.2009 günü saat 13.30 ‘da bir tanışma toplantısı düzenledi. Dosyalarınız ile gitmenizi öneriyorum. Burhan İŞCAN  Taksim meydanında sizi bekliyor olacak. 

Buluşma mekanı bilgisi

KARAKEDİ KAFE, Taksim meydandan istiklal caddesine  girince Bekar sokak, sokağın sağındaki ortalarda bina, kara kedi  cafe. giriş değil,üst kat.girişte adı yazar.arada sıkışık biraz, dikkatli bakınca göreceksiniz.
Konsolosluktan yürüyerek 2 dakikadır.

 

Tüm iletişim blog üzerinden, halka açık ve rumuzlar üzerinden sürmektedir. Mağdurların kimliklerinin gizli kalmasına katkı sağlamak için ben toplantıya katılmıyorum.

Yenik Değiliz

Yenik değiliz
boşa gitmedi çektiğimiz acılar
ilk yaz yağmuruyla yeşeren
tohumlara bak
bir yangın gecesini andıran
sesleri dinle
savaş alanlarında çarpışanlar var

yenik değiliz
etselerde bizi ekmeğimizden
çocuklarımızın buğday başağı saçlarından
yardan ayırsalarda bizi
yenik değiliz
kanımızda bir pınar gibi kaynayan hayat
yenik değiliz
torbamız tohum dolu
koşar adım giriyoruz kavgaya

Kemal BURKAY

 

sevgili  dostumdan …

 

nostalji

I
denizle boğuşurduk
karanlık gecelerdr
titrek ışıkta çekerdik ağımızı
umutla
hiçbir önemi yoktu
sızlayan ellerimizin
küpeştemiz
balıkla dolduğunda

II
gün yarılandığında başlardı günümüz
hep bir ağızdan
türküler söylenen
 
denizler gibi özgür
bir gelecek üstüneydi
türkülerimiz
 
acil demokrasi …..cezaevi 1982

küçük harflerle başlayan sıradan cümleler ile büyük işlere girişen sıradan insanlarız.  Bizi destekleyiniz…

 

 

Önerdiğim yazılar

Reklamlar

66 responses to “Birlikte başaracağız. Hürriyet ve Adalate doğru : Önce hukuk! Hukukcu dostlarımız ile buluşuyoruz.

 1. PEKİ BİZ KİMİZ?

  2009 Yılında çek mağdurluğu eylemlerimde gördüm ki, eyleme katılım 20-30 kişi den fazla değildi.

  Ümraniye Ceza Evi önünde yaptığımız eylemin basın mensupları tarafından ilgi görmemesi beni başka bir planı uygulamaya yöneltti.
  Tıpkı TBMM de çek mağdurlarını tartışma ortamına dahil etmek için bulduğum DERNEK fikri gibi bir fikirdi, uygulamaya soktuğum fikir.
  Transfer çek mağdurları oluşturmak.
  O GÜN İHADER İ YARDIMA ÇAĞIRDIM.
  Onlar sayesinde Ümraniye Eylemi basında geniş yankı uyandırdı.
  Daha sonra, başka seçeneklerde aradım ve buldum.
  BUNLARDAN EN BÜYÜĞÜ, TÜKETİCLER BİRLİĞİ ve onursal başkanı SAYIN AV. BÜLENT DENİZ BEYEFENDİ idi.
  Bu beyefendi, “yolsuzluk ekonomisi politikaları” karşısında TÜKETİCİ HAKLARI UZMANI olarak mücadele vermektedir.
  Kendisiyle SKYTÜRK TV de BAŞLAMA VURUŞU programına çıktık. Program yapımcısı ve sunucusu Sayın Uyanış Tuğtaş Hanfendi’nin konukları olarak bu ekonomi programında karşılıksız çek konusunu konuştuk.

  Sayın AV.BÜLENT DENİZ aracılığı ile çok ÇEK MAĞDURLARI na çok önemli bir destek almış olduk.

  İHADER ve AİHM konusunda uzman avukatlarının desteği de bizi AİHM önünde başarılı sonuçlar almaya götürebilirdi.
  Bu sitenin admini bir gün bizim doğal derneklerimiz var diye bir yazı yazdı. O yazıda esnaf odaları, ticaret odaları gibi STK ların doğal dernek oldukları işaret ediliyordu. Bu bana onlarla temasa geçip destek isteme fikrini verdi.
  İlk temasımı İstanbul Ticaret odasını çek mağdurlarıyla birlikte ziyaret ederek gerçekleştirdim. Daha sonra TESK ve diğer STK ların ziyaretleri gerçekleşti.
  Bu ziyaretler sonucunda TESK Başkanı Sayın Bendevi Palandöken’in, Ankara Ticaret Odasının desteklerini aldık.
  Basına çalışmalarda başarılı olmak için sansasyon oluşturmak çok önemliydi. Yapacağınız sansasyonun önemli olması gerekiyordu. Bunu oluşturmak çok zordu. Ancak sansasyonel haberlerin altına yorum bırakırken toplum bilgilendirmesi yapmak hiç de zor değil.
  Ben sansayon oluşturmak ve toplum efkar ve vicdanında etki yaratacak bilgilendirmeyi yapmak için sürekli bankalar birliği önüne çelenk bırakma eylemini öne sürdüm.
  Baktım ki bunda istek yok, bankalar ve bankacılıkla ilgili tüm haberlerin altına yorum yapmaya başladım.

  Bu yorumlar öğrenci derneklerinin desteğini beraberinde getirdi. Bankaların itibar etmeyerek mağdur ettiği basın da beni destekler vaziyete geldi.

  Bu basın sayesinde yazı ve yorum bıraktığım site sayısı ellinin üzerine çıktı.
  Yani ne kendi siteme, ne de beni eleştirdiğini sanan zavallılar gibi belirli internet sitelerinde yazmaya mecburen mahkum olmadım.
  Sonuçta BİZ oluştuk.
  BİZ KİMMİYİZ.
  BİZ YOLSUZLUK EKONOMİSİ POLİTİKALARININ KORKULU RÜYASI HALK HAREKATININ UNSURLARIYIZ.
  Arkamızda meclis dışında olan üç tane de parti var şimdi.

  ***İHD=İNSAN HAKLARI DERNEĞİ—> İHD.ORG.TR.—>AİHM HAKKINDA
  TİHV=TÜRKİYE İNSAN HAKLARI VAKFI
  İHOP=İNSAN HAKLARI ORTAK PLATFORMU.
  İHADER=İNTERNET HABERCİLERİ DERNEĞİ
  İHADER=İNSAN HAK VE HUKUKUNU KORUMA DERNEĞİ

 2. Kıymetli dostlarım, kıymetli kardeşim admin;
  1- “Ekonomik krizin durumuna göre IMF ile anlaşılabilir. Acaba IMF ile bir anlaşmamı beklenmektedir ?
  Ekonomik koşulların oluşmasının beklenmesi ne demektir ? Hala bulamadım.”
  IMF ile anlaşma olmayacak, çünkü hükümet çok daha güzel bir şey yaptı IMF in yerine parayı başka yerden buldu.
  Rusya’nın Ukrayna ile ulan her sorununda doğalgazı kesmesinin faturasını ödeyen Türkiye ve AB ülkeleri doğalgaz için altarnatif projeler arayışına girdiler.
  Nabucco boru hattı Türkiye’den AB ülkelerine doğal gaz taşımak amacıyla yapılması düşünülen uzun geçişli bir boru hattı taşımacılığı projesidir. Avrupa’nın en büyük doğal gaz tedarikçisi konumundaki Rusya’dan yapılan sevkiyata alternatif olması amacıyla daha çok ABD ve AB tarafından desteklenmektedir. 2007 yılının ortalarında Rusya’nın, Orta Asya’daki, hattın büyük doğal gaz tedarikçileri olan ülkelerle (Kazakistan, Türkmenistan) büyük miktarlarda doğal gaz alım sözleşmeleri imzalayacağını duyurması ile büyük oranda sekteye uğradığı iddia edilmektedir. Bununla birlikte Alman RWE firmasının Şubat 2008′de Nabucco Şirketi’ne eşit ortak olmasıyla proje güç kazanmıştır. Hattın tam kapasitede karlı olabilmesi için gereken doğal gaz üretiminin halen İran’a uygulanan ambargo nedeniyle bu ülkeden de sağlanamayacak olması, hattın geleceğinde büyük soru işaretleri oluştursa da ABD hükümetinin projenin geleceğine olan iyimser bakışının devam ettiği açıklanmıştır
  2-Karşılıksız Çek’ler nedeniyle devlet bütçesinde ciddi para cezası alacağı oluşmuştur.
  Hükümet artık bu alacağın peşinde değildir. Zira daha sağlıklısı ve iyisi gelecektir. Hükümet Kürt Açılım Projesini küresel seçkinlerin isteği gibi gerçekleştirirse çok değişik kanallardan çok fazla para gelecektir. Hükümet bunun için her şeyi göze aldı. Bir nevi kumar fakat eldeki kağıtlar çok büyük. Yani kazanma oranı çok yüksek. Halkın tepkisini frenlemeyi başarırlarsa hiçbir engel kalmıyor. Rahmetli Özal gibi başarıya yaklaşmışken, uzaklaşmakta var.
  3-İnanıyorumki, çek yasasındanki “muhalif muhatap” bankalar lobisi DEĞİLDİR.
  Bunda çok yanılıyorsun. Hükümet cari açığı kapatmak için bankalara senet verdi. Bankaları kullandı ve IMF ye kafa tuttu. Şimdi bankaların kazığını gördü. Ancak alternatifleri çok çabuk buldu. IMF nin vermediği para dolar paritesinde temin edildi. Sıcak para da geliyor. Ekim bu yüzden bekleniyor.
  Çek Yasası’nda muhalif hükümetdir. Çek yasasında muhalif olan doğrudan düzendir.
  Hükümet çoktan beri çek yasasının sona ermesini bekliyor. Muhalif değil. Bunu yargıtaydan bekledi olmadı nedenlerini daha önce yazdım. Hala da yüksek yargı sorun yaratıyor. Çeki vadeli hale getirmekteki maksat nedir sizce. Ne yaptığını bilmemekmi. Hayır. Beklentiler.
  3-çek yasasına muhalefetin önemli bir nedeni IMF ile bir olası anlaşmadır . IMF ile bir anlaşma yapılırsa yasa eskisi gibi geçecektir. Ekonomi düzelir, IMF ile anlaşma yapılmaz ise yasa düzelecektir.
  Burada da çok yanılıyorsun. Hükümetin IMF ile anlaşma gibi niyeti yoktur. Faizleri düşürerek bankaları kullanabileceği en güzel şekle çekmek istemektedir. Bizden hükümet işini kolaylaştırmamızı beklemektedir. Geçici bir süre için lazım olan biraz para vardır. Bunu da işsizlik fonu ile regüle etmek istemekteler. Sıcak para ekime kadar gelecek. Ekimde bu para gelmezse işte o zaman ne olur. Hesabı yapıldımı bilmem. Ancak kuzey ırak petrolleri konusu da gündemde.
  4-Bu haliyle, gecikmenin ihlalleri çoğalttığı ve derin yaralar açtığıda aşikardır. Bu mağduriyetlerin tazmini konusunda tek muhatap Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’dir. Başka mercii kalmamıştır.
  Doğru söze ne denir. Alkışlanır.
  5-Eylemler yeterli sayıya ulaşmadığı için eleştirilmektedir. HAKSIZ ELEŞTİRİ’dir.
  Yeterli sayıyı bulup çıktığımız zamanın hemen arkasından bankalar pes edecektir. Hükümet bankaları faizle tehdit etmektedir. Faizler hala yüksektir. Yeterli sayı hükümeti çok memnun edecek hatta ekmeklerine yağ sürecektir. Adalet bakanının benimle konuşmayı tereddütsüz kabul etmesi niçin?
  6- Toplantılarda sağlanabilecek kontaklar sağlanmışdır. Dolayısıyla eylemler BAŞARILIDIR.
  • Görüşülen kişilerin listesi çıkartılırsa, başarı açıkca görülecektir.
  • Eylemler buna rağmen bazı yönlerden BAŞARISIZ ‘dır.
  • Eylemlerde ortak semboller, ortak hareket kültüründe zayıfız.
  • Eylemlerde ortak hareket kültürü sağlanmalıdır.
  • Eylemlerde ŞEKİL BİRLİĞİ önemlidir. Bunu sağlayamıyoruz. Çünkü disiplinli davranmıyoruz. Beyaz Tülbent takan kaç mağdur vardı. Ben göremedim.
  • Eylemlerin öncesi çok önemlidir. Tüm hazırlıkalr yapılmalı, bildiriler ortak olmalıdır. bunlar olmadan eylem yapmak yazıktır.
  Kısmen haklısın. Bende böyle düşünmüştüm. Ama küresel seçkinlerin istekleri gündemi hergün değiştirmektedir. Yunanistan bile bunu fark etti. Türkiyenin ilerlemesinin önüne geçmek için mıcırık çıkarıp bundan nemalanmak istemektedir. Aktör değişikliği gibi. Rahmetli Özal zamanında bunu yaptılar. Türkiye’nin beklentileri boşa çıktı..
  11 ağustos yani yarın benim için çok önemli. Ekime kadar meclisin ara ara toplanma olasılıkları çok. Bir kere kalabalık boy göstersin yeter. Sonrasında ben hep o kalabalıkla tehdit edici olacağım. Gündemden hiç ama hiç düşmemeye çalışacağım. Bunun için özellikle Ankaralılara çok iş düşüyor.
  7-Burhan İŞCAN liderliğinde 10′ar kişilik gruplar ile ziyaretler yapılması. Hedef Başbakan ve Cumhurbaşkanı ile görüşme yapılmasıdır.
  BUNU BEN YARINDAN SONRA İÇİN ÇOK İSTİYORUM. SIRF MECLİS İÇİN DEĞİL. SİVİL TOPLUM ÖRGÜTLERİYLE BASINA ÖNÜNE ÇIKMAK İÇİN. ZATEN YARIN KUVVET YAKALARSAM. SONUCA BU TİMLE ÇOK RAHAT ULAŞIRIM.
  Aynı katılım sayıları ile meclis ziyaretleri yapacak isek, eylem çağrıları yapmaya, umutlanmaya gerek yoktur. (YARIN SON)
  Meclis açık olduğu sürece Burhan İŞCAN ve bir grup mağdur düzenli ziyaret yapsın. Katılmayanlarda işin finansmanını sağlasın. Bloglar altyapıyı hazırlasın. Ama çabuk.
  BUNDAN SONRA EVET BÖYLE.
  DİĞER HUSUSLAR DA DEDİĞİN GİBİ.
  YARINDAN SONRASINI BU ŞEKİLDE HAZIRLA. 10 KİŞİ VEYA 5 KİŞİ TESBİT EDELİM. BENİMLE HEP OLSUNLAR.
  HERKESE SAYGILAR
  BURHAN İŞCAN brhnhak26@mynet.com burhaniscan@hotmail.com
  ÇEK MAĞDURLARI BİRLEŞİM FAHRİ BAŞKANI
  WORDPRES KARŞILIKSIZ ÇEK VE SORUNLARI
  Cek-magdurları blogspot.com
  Av.rahmi Ofluoğlu BLOG VE PRESSTÜRK

 3. DERNEK KURMA VE DERNEĞİ ÇALIŞTIRMA ZORUNLULUĞU.

  DOSTLARIM;
  BİLİYORSUNUZ BEN BİR ÇEK MAĞDURUNUN BABASIYIM. TUTUKLANMAK, KAÇMAK GİBİ SORUNLARIM OLMADIĞI İÇİN BU DAVA İÇİN KOŞTURDUM. BU SABAHA KADAR DA TEK GAYEM OĞLUMU KURTARMAKTI.
  OĞLUM ŞU ANDA SERBEST AMA GÖZETİM ALTINDA. YOLSUZLUKLA SAVAŞTAN DOLAYI KORUNMADA. FAKAT HAPİS YATTIĞI 102 GÜNÜN BEDELİ NE OLACAKTI. SORDUĞUM AVUKATLAR SİZİ MAĞDUR EDENLERDEN TAZMİN EDECEKSİNİZ DİYORLAR. AĞIR CEZADA Kİ DAVA BİTİNCE, YOLSUZLUKLARI YAPANLAR CEZALANDIRILINCA ALNIMIZA SÜRÜLEN DOLANDIRICI KİSVESİNDEN DE KURTULACAĞIZ. BU DA GERÇEK.
  DÜZ MANTIK YÜRÜTÜRSEK BENİM VE OĞLUM AÇISINDAN ÇEK MAĞDURLUĞU BİTTİ. BENİM ARTIK KENDİ İŞLERİME DÖNMEM GEREKİYOR.
  ANCAK BEN DAVA ADAMIYIM DOSTLARIM; 2006 YILI SONLARINDA FİİLEN BAŞLADIM SAĞLIKTAKİ YOLSUZLUKLARLA MÜCADELEYE. VE DEVAM EDİYORUM. 3 SENEDİR TÜM OLANAKSIZLIKLARA KARŞIN SÜRDÜRDÜK BU SAVAŞI. GÜN OLDU EKMEK BULAMADIM YEMEYE. GÜN OLDU OĞLUM HAPSE GİRDİ AĞLADIM. KOŞTURDUM HER YERE. GÜN OLDU DAVANDAN VAZ GEÇ DİYE TİRİLYONLAR ATTILAR ÖNÜME. ONLAR HAPİSTE, BİZ SAVAŞTA DEVAM EDİYORUZ İŞTE.
  BU GÜN BİRİLERİ BENDEN HESAP SORDU DOSTLARIM. KENDİLERİNİ ALDATTIĞIMI ÖNE SÜREREK HESAP SORDULAR. BENLE BERABER KOŞTURMAYANLAR YAPTILAR BUNU BANA. MAZERETLERİ VARDI ONLARIN.
  BANA HİÇ KİMSE MAZERETLERİMİ SORMADI BU GÜNE KADAR. YOKLUKLA BERABER YOLSUZLUK VE HAKSIZLIKLA MÜCADELEYİ NASIL YAPIYOSUN DEMEDİ KİMSE. KAYBETTİKLERİ ZAMANIN HESABINI SORDULAR BENDEN.
  150 BİN KİŞİDEN BAHSETTİK HEP SAVAŞIMIZDA. 150 BİN MAĞDURDAN. SAVAŞ MEYDANLARINDA 150 KİŞİ BİLE BULAMADIK.
  “KENDİLERİNİ ÇEK MAĞDURU DİYE ADLANDIRAN BİR GURUP” DİYE ADLANDIRDI BİZİ MEDYA. BİR GURUP İNSANDIK. BİR GERÇEKTİK. BAŞKADA YOKTU.
  MAZERETLER VARDI SIRALANAN. GELEMİYORLARDI. PARALARI YOKTU BAZILARIMIZIN. BENİMDE. TOST SATTIM SOKAKLARDA KOŞTUM DAVAM İÇİN.
  150 BİN TANE 1LİRA KAÇ PARA YAPAR DOSTLAR. HARBİ DE PARA KAZANIR. PARA PARA PARA. BİR LİRAM YOK DİYORSANIZ YAŞAMI TÜMDEN KAYBETMİŞSİNİZ ZATEN.
  MECLİS KORİDORLARINDA TESADÜFEN BULDUM BU ÇAREYİ. ÇEK MAĞDURLARI DERNEĞİ. HEMEN KENDİMİ OLMAYAN DERNEĞİN BAŞKANI ADDETTİM. VE MUHATTAPLAR OLUŞTU KARŞIMDA. KAPALI KAPILAR AÇILDI. BUYUR EDİLDİM. MEDYA MUHATTAP ALDI BENİ.
  ŞİMDİ DAHA BÜYÜK MUHATTAPLARLA TEMAS ETMEMİZ LAZIM. BÜYÜK MAKAMLARI MUHATTAP ALMAMIZ LAZIM. BU ELZEM. YOKSA ÇEK YASASINI BU BÜYÜK MAKAMLARIN KEYFİYETİNE BIRAKIRIZ. ZATENDE ÖYLE OLUYOR.
  YANİ KEYİFLERİ KAÇIRMAMIZ, RAHATSIZ ETMEMİZ LAZIM. ACELEMİZ ORANINDA ÇABUK. AĞUSTOSUN 4 ÜNE KADAR BİR ÇOK DEFALAR YAPMALIYIZ BUNU. PEKİ HANGİ GÜÇLE?
  PARA MARA TOPLAMADAN HESAP SORDU BU GÜN BİRİLERİ. SORDUM ONLARA HANGİ KATKININ HESABINI İSTİYORSUNUZ DİYE. KIRILAN UMUTLARIN HESABINI BENDEN SORDULAR.
  LAFI UZATMAYALIM. DERNEK KURMALIYIZ. KATKI TOPLAMALIYIZ. AİHM MÜRACAATLARI İÇİNDE PARA LAZIM. 4 AĞUSTOSA KADAR ÇALIŞMALAR İÇİNDE. BU PARA DERNEK ÇATISI ALTINDA RESMEN TOPLANMALI VE HESABI DERNEKCE VERİLMELİ. GAZETELERE İLANLAR VERMELİYİZ BİZİ BİLMEYEEN DİĞER MADURLAR İÇİN. RADYOLARDA YAYINLAR YAPTIRMALI, TARTIŞMA PROGRAMLARINA ÇIKMALIYIZ. ANKARA SEFERLERİNİ ARTIRMALIYIZ. 20 GÜNLÜK SÜRE VAR. DERNEK BAŞKANI SEÇMELİYİZ. PEKİ YASAYI ÇIKARTTIK TOPLANAN PARADAN ARTAN NE OLACAK. AİHM. UZUN BİR SÜREÇ DOSTLAR. BU BİRİNCİSİ. OLMADI BAŞKA BİR DERNEĞE AKTARIRIZ PARAYI. YOLSUZLUKLA VE HAKSIZLIKLA MÜCADELE DERNEĞİ VAR İSTANBULDA BENİ DE ÜYE OLDUĞUM. ONLARA BIRAKABİLİRİZ MESELA.
  YARIN METRİS ZİYARETİNDEN SONRA BU İŞ İÇİN ÇALIŞACAĞIM 3 GÜN. KATILIM YİNE AZ OLURSA (DERNEK ÇALIŞMASI İÇİN) KİMSE KUSURUMA BAKMASIN BENİM DE MAZERETLERİM VAR.
  DERNEĞİNE 1 LİRA BİLE BAĞIŞLAMAMANIN MAZERETİ OLACAĞINI ZANNETMİYORUM. OLSA OLSA SUİ ZAN OLUR.
  BEN YARIN İSTANBULA BİR DOSTUN GÖNDERDİĞİ 60 TL İLE GİDİYORUM. VE GECE DE DÖNECEĞİM. NİÇİN DÖNMEK ZORUNDA OLDUĞUMU BİLMEM ANLATABİLDİMMİ. BİR DAHA Kİ ÇALIŞMAMIN TARİHİNİ DE ANLAMIŞSINIZDIR UMARIM.
  KEYFİYETİ TAKDİRLERİNİZE ARZ EDERİM . BURHAN İŞCAN

 4. Bankalar KOBİ’lere sırtını dönmemeli
  Sicil affı için banka yetkililerinin ‘Kanun bizi bağlamaz’ anlayışıyla hareket etmemesi gerektiğini belirten KOBİDER Başkanı Özgenç, sektörün KOBİ’lerin sorunlarına sırtlarını dönmemesi gerektiğini savundu

  Küçük ve Orta Büyüklükteki İşletmeler Derneği (KOBİDER) Başkanı Nurettin Özgenç,

  KOBİ’ler için 2006 yılı sonunda çıkarılan 5569 sayılı “Anadolu Yaklaşımı’ Kanunu’nun amacına hizmet edemediğini ileri sürerek, bunun yerine sorunun çözümü için tüm firmaları kapsayacak “Türkiye Yaklaşımı’ adı altında yeniden yapılandırma yapılması gerektiğini öne sürdü. Özgenç, Anadolu Yaklaşımı Kanunu’ndan, yürürlüğe girdiği ve sona erdiği bu yılın nisan ayına kadar 120 firmanın, 200 bin 904 lira ile “Finansal yeniden yapılandırma programı’ (FYYP) çerçevesinde faydalanabildiğini belirtti.
  70 BİN İŞLETMEYE YARAYACAKTI

  Kanunun, 40 bini sorunlu 70 bin KOBİ’nin faydalanması için çıkarıldığını anımsatan Özgenç, “Ancak sonuç İstanbul Yaklaşımı’ndaki gibi olmadı. Bu soruna köklü çözüm geti-rilebilmesi için süresi sona eren Anadolu Yaklaşımı’nın yerine ülkemizde zor duruma düşmüş fabrika, işletme ve atölye sahibi varsa tümünü kapsayan ‘Türkiye Yaklaşımı” adı ile yeniden yapılandırma yapılmasını teklif ediyoruz’ dedi.

  TÜRKİYE YAKLAŞIMI GEREKMEKTE…

  Bu yaklaşımın ekonomik canlanmayı da beraberinde getireceğini ve istihdama da katkı sağlayacağını belirten Özgenç, “Yaşanan kriz ile işletme sermayesi yetersizliği çeken küçük ve orta ölçekli firmaları ekonomiye kazandırmak için ‘Türkiye Yaklaşımı’ yapılmalı ki kapalı olan işletmelere CANSUYU sağlanabilsin’ açıklamasında bulundu.

  Kapalı fabrikalar MİLLİ SERVETTİR

  Özgenç, bankacılık sektörünün de reel sektörün yüzde 99,6’sını oluşturan KOBİ’lerin sorunlarına sırtlarını dönmemesi gerektiğini savundu. Çıkarılan sicil affı için bankacılık sektör yetkililerinin ‘Kanun bizi bağlamaz’ anlayışıyla hareket etmemesi gerektiğini anlatan Özgenç, ‘Yani sözde değil özde KOBİ bankacılığı yapılmalı ve biz de bunu hissedebilmeliyiz. Kapalı fabrikalar ve atölyeler milli servettir. Bu milli servetin boş durup olduğu yerde çürüyüp paslanmasına kayıtsız kalınmamalı. Bu işletmelerin koşması lazım ama, eli ayağı bağlı olan KOBİ, nasıl koşacak’ diye konuştu.

  13.07.2009

 5. İnternet ve demokratikleşme

  Cumhuriyet’in ilk yıllarında, fizik dersi veren bir muallimin ders notlarını okuyordum. Elektrik konusunu anlatırken yaptığı bir tanım vardı: “Ne idüğü belirsiz, ettiğinden bellidir” diye yazıyordu.

  Liclider’in, 1962’de MIT’de ortaya attığı “Galaktik Ağ” kavramı, çok değil 3 yıl sonra hayata geçirildi. Aynı üniversitede araştırmacı olarak çalışan Lawrence Roberts ve Thomas Merill, iki bilgisayarı konuşturduğunda takvimler 1965’i gösteriyordu.

  Bugünkü internetin temeli olan APRANET, Pentagon’da şekillendi. Sonrasında yaşanan gelişmeler, 1965’te atılan adımın dünyayı peşinden sürüklediğini görüyoruz.

  Bu şekillendirme yıllar geçtikten sonra o kadar netleşmeye başladı ki, bütün icatlarda olduğu gibi, mucitlerini bile şaşırtacak bir hal aldı.

  Üretilen bilgiyi saklama/paylaşma ve ona kolayca ulaşma istekleri sonrasında ortaya çıkan bir teknoloji, bugün herkesin ihtiyaç ve algısına göre farklı bir durumda.

  Kimine göre
  – iletişim aracı
  – sosyal bir ortam
  – dev bir kütüphane
  – evden alış-veriş aracı, bankacılık hizmetlerini yapabildiği bir merkez ya da bürokratik işlerini yürüttüğü bir alan
  – fikirlerin özgürce dile getirildiği bir demokrasi platformu

  Ne var ki internetin imkanlarını ve beraberinde getirdiklerini önce gençler algıladı. Gençlerin algılaması kimileri için tehlike sayıldı. Oysa internetteki açılımlar da tam bu “riskli alan”dan çıktı.

  Ben diğer alanlarda yaşananlardan çok internetin nasıl giderek demokrasinin güvencesi haline gelmeye başladığı konusundaki deneyimlerimi paylaşmak istiyorum.

  Türkiye, bilgisayar ve internet konusunda maalesef talihsiz bir dönem yaşadı. Gazetecilere bilgisayar dersi veren Turgut Özal’dan sonra hayatı boyunca o alete elini sürmeyen Bülent Ecevit ve Süleyman Demirel gibi liderler dönemi yaşadı.

  Eğer Türkiye, bilişim alanında 1980’lerde almaya başladığı mesafeyi, kesintiye uğratmadan devam etse idi, çok daha önce internet alanında yol alırdık. Bu alanda 1990’lı yıllar nerede ise kayıp yıllar şeklinde geçti. 2000’li yılların başından itibaren ise başlayan hızlı açılımla mesafe kapatmaya çalışıldı.

  Yeniden Türkiye’ye dönmeden önce biraz dış dünyaya bakmak istiyorum. İnternetin demokratikleşme alanındaki yerine baktığımızda ilgi çekici örneklere rastlıyoruz.

  Geçtiğimiz yıl 4 Kasım’da ABD’de yapılan başkanlık seçimlerinde adaylardan Obama, interneti en yoğun ve etkin kullanan aday oldu. Obama’nın başarısının altında iki temel vardı. Biri değişim vurgusu diğeri interneti etkin kullanması idi. 4 Kasım’daki Başkanlık seçimlerini Chigago ve New York’ta izleme fırsatı bulan biri olarak Obama’nın interneti nasıl etkin kullandığına yakından tanıklık ettim.

  Daha yakınımızda yaşanmış İran’daki 12 Haziran seçimlerine bakalım. Çanak antenleri yasaklama çabasında olan bir yönetim anlayışı var. Ancak, seçimler sonrasında ortaya çıkan tablo ile mevcut yönetim dizginleri daha bir sıkma gereği duydu. İnternete belli kısıtlamalar getirme çabası içine girdi.

  İran’daki karışıklıklar devam ederken, yaşananlarla ilgili bütün bilgiler internet üzerinden dünyaya yayıldı. İnsanlar cep telefonlarından çektikleri fotoğraf ve görüntüleri, internet üzerinden dünyaya ulaştırdı.

  Olayların yoğun olduğu günlerde bir arkadaşım şunu söyledi: İran baskıcı bir rejimle yönetiliyor. Bu görüntülerin nasıl yayılmasına izin veriyor? Niye interneti bütünüyle kapatmadı dedi.

  İşte asıl soru burada yatıyor. İnternet, insanların hayatına o kadar girdi ki artık kimse buna cesaret edemiyor. İnterneti kapattığınız anda uçaklar inip kalkamıyor, bankacılık hizmetleri yapılamıyor, hastaneler çalışamaz hale geliyor, hayat duruyor.

  Radyoyu ele geçirenin ülkede darbe yaptığı dönemler bitti artık. Bu ülkede darbelerin kapısını açan 1960 ihtilali, Ankara Radyosu’nun ele geçirilmesi ile başladı. İnsanları terörize eden ilk duyurular oradan yayıldı.

  Daha sonra içinde yer aldığı darbecileri pasif gören yeni darbeci mukallitleri yine aynı yöntemi kullanmaya kalkıştı. Harp Okulu Komutanı Kurmay Albay Talat Aydemir, meşhur 1962’de 22 Şubat darbesine kalkıştığında ilk hedefi Ankara Radyosu’nu ele geçirmek olmuştu. Birincisinde başaramayan Albay Aydemir, aradan bir yıl geçtiğinde yine hedef ine Ankara Radyosu’nu koydu. 21 Mayıs 1963’te tanklarla ele geçirdiği radyo merkezinde, öteki askeri birliklerle köşe kapmaca oynadı. Radyo iki gün içerisinde 3 kez el değiştirdi.

  Artık internetin bu kadar hayatımıza girdiği bir dünyada ihtilalcilerin işi hiç de kolay değil.

  Levent Kırca’nın yıllar önce televizyonda yayınlanan bir parodisini çok beğenmiştim. Bir general darbe yapmaya kalkıyor, fakat özel televizyonlar o kadar çoğalmış ki darbeci generalin askerleri, televizyonları ele geçirmeden bitap düşüyorlar.

  İnternetin demokratikleşmedeki önemi, özel televizyonlardan çok daha fazla. Televizyonları, kapattığınızda, radyoların kapılarına kilit vurduğunuzda, gazeteleri kapattığınızda insanların günlük hayatlarını doğrudan engelleyen bir şey yapmış olmuyorsunuz. Ama internetin şalterini indirdiğinizde hayatı durdurmuş olursunuz.

  Bu çılgınlığa başvuracak bir diktatör heveslimi olacak mı? Bu soruya “Evet” cevabı verebilecek kimse çıkmaz sanıyorum. Hiçbir dikta heveslisi generalin, kendi toplumunu sanki 100 yıl öncesine götürecek bir riski göze alamaz.

  İşte bunun için çok açık bir şekilde dile getiriyorum. İnternet demokrasinin güvencesi olarak hayatımızdaki yerini almış durumda.

 6. DÜN TAKSİMDE ASKER POSTALLARININ SESİ DUYULDU.

  Bu gün yazmak istediğim çok şeyler var DOSTLARIM . Hem de pek çoook. Yazacaklarıma başlık aradım bir süre. “GÖRELİM AB-I HAYAT AKTIĞIN EJDERHADAN”, “TİMUR’UN FİLLERİ VE NASRETTİN HOCA”, “KENDİLERİNE ÇEK MAĞDURU DENİLMESİNİ İSTEYEN BİR GURUP TAKSİM MEYDANINDAYDI”, “İSTİSNALAR KAİDEYİ BOZMAZSA İSTİSNALIK NEREDE”, “MEŞRU VE GAYRİ MEŞRU BUNUN ADINA DEMOKRASİ DİYORLAR”, “BAZEN TOPU TACA ATMANIN ZARURİ OLDUĞU ANLAR VARDIR-UFUK URASA ATFEN” DAHALARI.
  DOSTLARIM;
  Yazıma isim ararken sabah haberlerini seyrediyordum. Medyanın sorumsuzluklarına bir yenisi eklendi. (Her fırsatta olduğu gibi) S özde demokrasi adına, yine askere saldırmak için fırsat bulunmuştu. DÜN TAKSİMDE ASKER POSTALLARININSESİ DUYULDU.
  Dün Hava Harp Okulu her sene olduğu gibi yazlık kamp eğitimine gidiyordu. Her sene geleneksel olarak; Taksim Meydanı’nda ve Karaköy Rıhtımı’nda moral seromonisi yapılıyordu, bu senede yapıldı.
  ASKER DEMOKRASİNİN BEKÇİSİ OLAMAZ. Doğrudur olamaz. Fakat olmayan bir şeyin bekçisi zaten olamaz. Doğmamış bebeğe zıbın dikmektir bu. Abesle iştigal.
  Yaptırımlara demokrasi demek, abesle iştigaldir. Siyasi partilere bakınız. Parti başkanı kimi seçerse, biz onu seçeceğiz yaptırımı. 80 Anayasası’na bakın, sözde referandum yapıldı. Dayatma ve kabul etme. Kendini demokrat olarak tanımlayan, bizimde öyle kabul ettiğimiz Ufuk Uras çıkıyor ve diyor ki; “Hazırda meclis varken, anayasanın değişmesi için başka bir meclisi beklemek topu taca atmaktır.”. Ya sen Türkiye’de demokrasinin derecesini bilmiyorsun, ya da futbolu bilmiyorsun Sayın Uras. Topun taca atılmasını zaruri olduğu anlarda vardır. Şimdi topu taca atmak zaruridir. Yoksa çıkaracağınız Anayasa da YAMALI BOHÇAYA BENZEYEN TÜRK CEZA KANUNU na nöner.
  Seçmenin edilgen olarak tutulduğu, dayatmaların serbest irade kabul edildiği modele demokrasi adını vermek de başka bir dayatma olmuş olmuyor mu. DEMOKRASİNİN BEKÇİSİ HALKTIR. ASKER CUMHURİYETİN DEVLETİN BEKÇİSİDİR. Bu husus algılanıp benimsenmediği müddetce ASKER ÖCÜ olarak gösterilir. İnsanlar sindirilir, bastırılır ve BÖYLE GELMİŞ BÖYLE GİDER kabullenmesine, umutsuzluğuna terk edilir.
  Alfabenin öğretimdeki işe yarama derecesi tespit edilerek alfabe bırakılmıştır. Modern eğitime geçilmiştir. Demokrasi alfabesini terk etmememizin sebebi, demokratlığımızın derecesinden korktuğumuz içindir. Artık alfabeyi bırakma zamanı gelmiştir. Demokrasimizi en ileri demokrasi uygulamaları ile başlatıp, halkımızın uyumu bekletilirse; uyumun çok çabuk olacağından şüphem yoktur. YOLSUZLUK EKONOMİ POLİTİKALARI BU POLİTİKALARDAN NEMALANAN ALİ DİBAROLARI ORTAYA ÇIKARDIĞI GİBİ, BU POLİTİKALARIN GELİŞMESİ İÇİN ÜLKEMİZDEKİ GİBİ SİSTEM GİBİ SİSTEMLERİ DE OLUŞTURUR. VE BUNUN ADINA DA DEMOKRASİ DİYORLAR.
  Kenan Evren; kısır döngüye dönüşmüş siyaset arenamızı işaret ederek bu durumu değiştirmenin şart olduğunun işaretini vermişti. İhtilalden sonra ne oldu. Aynı hamam , aynı tas. Pardon , babamızın yanında anamızda oldu.
  Bu sistem ancak ve ancak en ileri demokrasi uygulamalarının olduğu YARI DOĞRUDAN HÜKÜMET ŞEKİLLERİ UYGULAMALARI ile yok edilir. Alfabe bırakılmalı ezberler terk edilmelidir. EZBERLERİ BOZMADAN YOL ALINMAZ.
  Şimdi liderler erken seçim çığlıkları atıyorlar ne değişecek. Anamızda yok ki babamızın yerine gelsin.
  Geçen hafta medya ziyaretleri yaptım. Yaptırımlara, yaptırımla karşı koyabilmek adına. Gazeteci dostlarımızla başladım ziyaretlere. Önce; “kendilerine çek mağduru denilmesini isteyen bir gurup” söylemini tartıştım. Bizim bir gurup olmadığımızı sayılarla anlattım. Mağduriyetimizin sebeplerini izah ettim. AİHM ye başvuracağımızı anlattım. Taksime ve metrise davet ettim onları. Arkası arkasına yazıları ile destek verdiler bana.
  “TİMUR’UN FİLLERİ VE NASRETTİN HOCA”
  DÜN gazeteci dostlarımla bekledim Taksim Meydanı’nda. “İSTİSNALAR KAİDEYİ BOZMAZ” demişlerdi bana. Bende istisnai durumun tarafını anlattım onlara. Sentezin güçlüğünü anlattım. %60 sığır eti %40 tavuk eti diye satılan sucukları misal verdim. Müşterinin bu yüzdeleri nasıl sentez edeceğinden ve gerçeklikten söz ettim onlara.VEEEE.
  “ mantık ve biraz cesaret …
  mantık ve biraz cesaret
  avukatlarımızla tanışma toplantısı yapıldı
  katılımcı sayısı ilgi alanım dışındadır
  konunun bence bakılması gereken yönü, mücadelemizin meşru ayakları üzerine oturmasıdır(acil demokrasi)”(KİM BAŞVURDU?)
  “ arkadaşlarım bu karardan görüldüğü gibi içtihat kesinlikle yayınlanmak zorundadır. Gaziantep ‘deki dostlarımız Ağır Ceza hakiminin kararda direndiğini ve geri gönderdiğini BİLDİRDİ. Yakın zamanda içtihat yayınlanacaktır. (admin)”(ÇOOK BEKLERSİNİZ. SAYIN ADMİN)
  “ bsa33
  Temmuz 13, 2009, 9:38 am üzerinde
  günaydın herkese…
  yargıtay, yine bir pazar günü açıklama yapar mı diye bekledim dün.
  ama nafile..:)”
  “a.b.Temmuz 12, 2009, 3:16 pm üzerinde
  yargıtaydan beklenen emsal olucak karar olumsuz çıktı.
  şimdi beraat verilen herkez tekrar içeri girecek
  mahkeme kararında direnebilir,direnmiyebilir de
  direnirse son umudumuz CYK ya gidecek
  ordan çıkacak nihai karar ya ipimizi çekecek yada hepimizi sevindirecek
  tabi sevinecek halimiz kalırsa o zamana kadar”

  “admin Temmuz 12, 2009, 3:26 pm üzerinde
  mayıs ayına ait bildiğimiz kararları “olumsuz karar çıktı” saymayalım.
  teknik detayları isteyene anlatırım. Zaten beklenen Yargıtay kararı, bir CGK kararıdır.
  “10.temmuz içtihatı” başlıklı yazımızda açıkladığımız konu budur.
  mayıs’da dönen karar. 2-3 ay içerisinde tekrar CGK ‘a gelir”.(EMİNSENİZ BAHSE GİRELİM)

  Ve dostlarım dün bekledik taksim meydanında. Medyaya sayılarının 150.bin olduğunu belirttiğim çek mağdurlarını bekledik medya mensuplarıyla. İstisnai durumu göstermek adına bekledim. 7 kişilik istisnayı gördüler. Sıraladım mazeretleri ardı sıra. Metris’ten bahsettim onlara, mutlak gelin dedim. İNŞALLAH GELİRLER. Maksadım gerçekleşir.

  “TİMUR’UN FİLLERİ VE NASRETTİN HOCA” fıkrasını anlattılar bana.iyi dileklerini sundular.
  “ÇEK MAĞDURU YÜKSEK YARGIYLA HÜKÜMETİN ÇEKİŞMESİNİN DE MAĞDURU OLMAMALI” DEMİŞTİM AYLAR ÖNCE. VE AV. RAHMİ OFLUOĞLU “HÜKÜMETİN ÇIKMAZI” DİYE YAZDI AYLAR ÖNCE.
  Yargıtayın tutumu tamamen belli olmuştur artık. Benim randevu talebimi hangi gerekçeyle geri çevirdiler hatırlayın. “sorun siyasilerin sorunudur.”
  Ya görüştüğümüz siyasiler ne demişlerdi. “LOBİ OLUŞTURUN, GÜNDEME OTURUN. TARAFTAR TOPLAYIN, HÜKÜMETİ ZORLAYIN.”
  VE DÜN VE YUKARDAKİ YORUMLARVE YARGITAYDAN MEDET UMARAK BEKLEMEYE MAZERET BULMALAR. LOBİ OLUŞTURMANIN DEĞERİNİ YADSIYARAK KATILIMI ÖNEMSEMEMEK.
  EKİM AYINDA ERKEN SEÇİM OLACAĞI SÖYLENTİLERİ ETRAFTA FENA DOLAŞIYOR. DOLAŞACAK. ÇÜNKÜ LİDERLER İŞE FENA SARILDI. EKONOMİDE ÇÖKÜNTÜ TÜM ÇIPLAKLIĞI İLE BELİRGİNLEŞİYOR. GÜNDEM FARKLILIKLARI ÇOĞALIYOR.
  EKİM AYI BEKLENTİSİNDE OLANLARA DUYURULUR. HAZIR BEKLENTİYE GİRMİŞKEN BİR BAŞKA BAHARI BEKLEYİN. BAHARI BEKLEYEN KUMRULAR GİBİ (sende beni bekle sakın unutma diyen yasaya) DAVRANIŞINIZI DEVAM EDİN.

  hayallerimiz olmasaydı bu gün bulunduğumuz noktada olmayacaktık
  gelişmenin yolu hayal etmekten geçer
  varılmak istenen noktayı önce hayal ederiz
  somut durumun somut tahlilini yaparız
  tahlillerimizin doğru veya yanlışlığını yaşam bize kafamıza vura vura gösterir
  özellikle sosyal olaylarda,bilimsel bakış açısı,yanılma ihtimalini,fen bilimlerine göre daha yüksek tutmak zorundadır
  sosyal olaylarda hayellerin yaşam bulması için yol açıcılara ihtiyaç vardır
  yol açıcılar don kişot suçlamasıyla muhattap olma riskini taşırlar,çünkü önlerinde yol haritası yoktur, el yordamıyla yollarını bulmak zorundadırlar
  yaşam yol açıcıları açtıkları yolları izleyerek gelişir,
  siz benim gözümde çek mağdurlarının yol açıcısısınız
  bunları söylerken yakın yaşlarda olmamızın rahatlığını taşıyorum ve kendi gerçeklerimi ifade ediyor olmamın huzuru ile yazıyorum
  konumuza dönersek zor bir durumla karşı karşıyayız
  önümüzde atomu parçalamaktan daha zor parçalanacak olan önyargılar
  bizi cehenneme götürebilecek olan “cehenneme giden yol iyi niyet taşlarıyla döşelidir” katıksız iyi niyetler var
  işimiz zor ama başarılmaz değildir
  çünkü haklıyız(ACİL DEMOKRASİ)

  firari hakan
  Temmuz 12, 2009, 9:43 pm üzerinde
  can atak;
  tekrardan ne savunsak savunalim bos simdi senin duymak istediklerini yazmak daha iyi gibi geldi;bittik kardesim duman olduk yandik ve perisan olduk.caresiz adamiz artik:)
  canatak
  Temmuz 12, 2009, 9:54 pm üzerinde
  farketmez silivrının o meşhur cezaevını yapan fırmada kontrolordum orası cok ıyı benım tavsıyem sılıvrı tek kışılık 2 kışılık ayrıca daıre turu 7 tane tek kışılık koğuş artı tv odası olan koğuşlardan kıralıyalım kıra
  a.b.
  Temmuz 11, 2009, 7:25 pm üzerinde
  Bu şiiri de bende size armağan ediyorum sayın demokrasi

  ŞİİR YAZMAYA DEVAM EDİN DOSTLARIM. AVUNURSUNUZ. SAKIN SAVAŞ MEYDANLARINA GELMEYİN. “TARİH TEKERRÜR EDER.TARİHTEN DERS ALMAYANLAR TEKERRÜRLERİ YAŞAR.” DEMOKRASİ VE HAK ARAYIŞI ŞİİR OKUMAK DEĞİLDİR. CESARET İSTER YÜREK İSTER. KAFA TUTMA İSTER. ÖLME İSTER.
  UZUN AMA UZUN UĞRAŞ İSTER. VE BİLİNİRKİ
  AĞLAMAYAN ÇOCUĞA MAMA VERİLMEZ. LAFLA PEYNİR GEMİSİ YÜRÜMEZ. V.S. V.S.
  “MAZERET ÜRETMEK KORKAKLARIN İŞİDİR” (KUR’AN- MÜNAFIKIN SURESİ)
  LOBİ OLUŞTURMADA 1 KİŞİNİN BİLE ÖNEMİ VARDIR. VEDE DAMLAYA DAMLAYA GÖL OLUR. GÖLLER TAŞAR SEL OLUR. SELLER NE KALE BIRAKIR NEDE ŞAH.
  Çek yasasının tarafları önemli ölçüde netleşmiş durumdadır.
  Objektif olarak,insan hakları ihlallerini savunan, cezacı çek yasası savunucuları ve eşitlerin ticaretini savunan bizler.
  Ceza savunucularının,dolandırıcıların da bizim saflarımızda olduğu iddiası,ciddiye alınması gereken bir iddiadır
  Cezacılar cephesindeki bu hukuksuzluk; bizim cephemize ne yapacağını bilmezlik ve dağınıklık olarak yansımaktadır.

  Tereddütle ihanet arasındaki çizginin çok ince olduğunu biliyoruz
  Özgür blog izleyicileri yani mağdurlar arasındada tereddütler vardır
  bizdeki tereddütler süreçten nemalanma kaygısı üzerine düğümlenmektedir
  Mücadelenin toplumsal içeriği göz ardı edilerek, bireysel çıkarlar üzerine hesaplar yapılmaktadır

  DOSTLARIM; DÜNKÜ AVUKAT BULUŞMAMIZDAN ÇIKAN SONUÇLAR BUNLARDIR. ÖNEMLİ OLAN TEK HUSUS DA ARTIK RESMEN DERNEK OLMA ZORUNLULUĞUDUR. AİHM. İÇİN BU ŞARTTIR. BAĞIŞLARIN DERNEĞE YAPILMASI VE BU UĞURDA HARCANMASI GÜÇ OLUŞTURMASI İÇİN BU ŞARTTIR VE ELZEMDİR.
  KRAL TV. GİBİ YAYIN YAPAN, YAYINLARA ÖNERDİĞİM TEL. MAİLLERİNE DEVAM. 8 AĞUSTOSA KADAR PROĞRAMIMA LÜTFEN UYUN. VE MUCİZE NASIL OLURMUŞ GÖRÜN VE YAŞAYIN. GÖRELİM AB-I HAYAT AKTIĞIN EJDERHADAN.
  YARIN METRİSTE BULUŞMAK ÜMİDİYLE HOŞCA KALIN.
  BURHAN İŞCAN
  ÇEK MAĞDURLARI BİRLEŞİM BAŞKANI

 7. SN ADMIN..DIKKAT ETTIM 7 KISI KATILDI TOPLANTIYA DIYE YAZMISSINIZ..INSANLAR EVLERINDEN CIKAMIYORKI?BU KONUDA KI ILGI BLOGU TAKIP EDENLERIN SAYISI ILE OLCULUR BENCE..KIMSE CIKAMAYACAGINA GORE MURACAT MAKAMLARI OLAN MAHKEMELERDE DIGER BERAAT KARARLARI MOGADİŞU MAHKEMELERINDE ALINMIS GIBI TINLAMADIGINA GORE ELIMIZDEKI DOSYALARI SIZLERE ULASTIRMAMIZIN DAHA PRATIK YOLLARINI (MAIL-POSTA ADRESI) BILDIRMENIZ DAHA MANTIKLI OLACAK..AYRICA NOTERLER DE DE SIKINTI CIKACAGINI GOZONUNE ALIRSAK VEKALET ICIN NASIL BIR RESMI KANAL TAVSIYE EDERSINIZ ???KUSURA BAKMAYIN BLOGU YENI TAKIP EDIYORUM..AMA PRATIK VE HIZLI COZUMLER ZAMANIMIZIN TARZI OLDUGU ICIN SONUCA EN KISA VE SORUNSUZ OLARAK ULASABILMENIN YOLU SANIRIM T.C MAHKEMELERINDE GORUNMUYOR…YOL GOSTERIRSENIZ SEVINIRIZ
  SELAMLAR

  • merhaba,

   dün yapılan bir tanışma toplantısı idi. Mücadelenin yasal bir zemine oturduğunu dosta-düşmana gösterdik. Katılan arkadaşlar dosyalarını paylaştılar, görüş aldılar.

   Avukatlar ile tanışmanızı istedik. Dürüstlüğümüzü ve inancımızı gördünüz.

   AIHM için başvuru yolumuz tektir.

   Blog üzerinde ilgili bölüme durumunuzu yazıyorsunuz.

   Gerisini biz zaten size iletiyoruz. Hukuki dayanaklarımız tekdir ve birlikte yapıyoruz.

   sevgiler

   • cok tesekkurler…
    ben kısaca ozetlemek ısterım…x bır fırmaya 197 bın lıralık parcalı cekler verdım..arada herhangı bır fatura yok..hatır cekı gıbı ama bazılarına ımza atmadıgım ıcın davalarını kazandık..bu kazandıgımız ceklerınde ıcınde oldugu bır kısım(80 bınlıra) cek de dahıl olmak uzere tekrar mahkeme verılmıs..bu arada bız teblıgat adresımızı degıstırdık..karsı tarafın avukatları(factorıngler) yenı adresımıze ıcra ıcın geldıler eskı adresımıze ceza davası teblıgatları gelmıs..tabıı haberımız yok..bu davaları ancak karar gununden sonra tesadufen ogrendık..ve tabıı ıtıraz ettık..bulamadıgımız cekler var..uyaptan arastırdık ortada yoklar..oncelıkle sormak ıstedıgım factorıngler sahte fatura ıle cek kırabılırmı? yanı cek verdıgım fırma bende yasal kaydı olmayan faturalarla ıslem yapmıs.
    herhangı bır hızmet alımı yok.resmen sahtekarlık yani.2.sorum teblıgat yapılmadan nasıl yoklugumda karar alınır? icra yapmak ıcın yenı adresı bulan zıhnıyet ceza mahkemesı ıcın neden eskı adrese yapar?ustelık kanunı olarak ben tıcarı sıcıl gazetesınde davadan once yayınlattım adres degısıklıgını3.sorum bankalara rızavehilafım dısında elımden cıkmıstır dıyerek ceklerı yazdırtmadım…bunun ne gıbı etkısı olur ?
    yazılamayan ceklere nasıl karsılıksız cektır ıslemı yapılır?
    aydınlatırsanız cok sevınırım
    selamlar

    • merhaba s.o
     benzer birsey benim de basima geldi. avans cekleri verdigimiz firma bize mallari satmadigi halde satmis gibi fatura duzenleyip factoringlerde kullandi ve ortadan kayboldu. factoringler tabii bizim firmaya dava acti ve biz de karsiliginda onlarin aleyhine menfi tespit davasi actik sahte belgeyle islem yaptiklari icin. cekleri verdigimiz firma kacmadan once bir de sozlesme yapmistik ne olur ne olmaz diye cunku teslimatlari geciktirince huzursuz olmaya baslamistik. ustune ustluk butun muhasebe kayitlarimiz da smm onayli oldugu icin ve kacan firmanin kestigi faturalar da kayitlarimizda gorunmedigi icin avukatimiz factoringlere karsi davalari kazanma sansimizin oldugunu soyluyor. basina benzer olay gelen kimse varsa ve deneyimini aktarirsa sevinirim.

   • sayın so
    ben size sorayım
    çekler verdiniz arada fatura yok hatır çeki gibi ama bazılarına imza atmadığım için davaları kazandık diyorsunuz bu durumda açılan dava nedir hangi davayı kazandınız menfi tespit davasımı açtınız
    nenfi tespit davası açıp kazandıysanız o çeklerin bir hükmü kalmamıştır ilgili mahkemeye menfi tespit davası kararını sunarsanız davalar ve icralar düşer
    diğer sorularınızda cevaplanmış olur

    • evet bazı ceklerı ımza tutmadıgı ıcın kazandık..yanlız karsı tarafın avukatı uyanık…80 mılyar tl ye kadar sınır oldugu ıcın 5-6 adet cekı almıs karar cıkartmıs..bu ceklerın arasında daha once ımza tutmadıgı ıcın dusen ceklerde var..
     %100 o davayı kazanırım dıyordum ama blogdakı beraat kararlarına ragmen bu tıp davaların herzaman olumlu bıtmedıgını gorunce emın oldugum adaletten bıle suphe duyuyorum artık..ınsanın ınanası gelmıyor..adam oldurene bıle her ay 6 gun af var..cek davasından mahkumsanız tamamını yatıyorsunuz..eksıksız..bu kadar ınsanın vergı verdıgı ıstıhdam sagladıgı ve zamanında belkı de cok yuksek kademelerde bulundugunu dusundukce terorıstlere bıle saglanan kolaylık ve ımkanların bu ınsanlara neden saglanmadıgını anlamak ımkansız.. bu krızı kım yarattıysa onlara yuklemek lazım ama veryesın ort uyusun zıhnıyetındekıler bızı temsılen orada bulunanlardan ses cıkmıyor
     helekı ıktıdarı elınde tutanlar..neyse aslında degınmek ıstedıgım bır konuda saat 19.03 ıtıbarıyle blogunuzu zıyaret eden
     426 bın kısı..bu kadar ınsanın tamamı sanırım bu konudan muzdarıp..daha etkılı eylemler gerekıyor sanırım…bu kadar ınsan bır arada cıksa aynı anda? belene kampı yada auscwıtz gıbı bır nazı kampı acamayacaklarına gore sanırım bırılerı acılen bır karar alır..helekı secımler yaklasmısken..sonucta bır fıkır benımkısı..
     sanırım 15 stadyum adam aynı anda ses cıkarırsa ankarada duyar brukselde..))
     bu arada yenı bır haber geldı..2b arazılerı ıcın formul bulunmus…en kısa zamanda affedıyorlarmıs…devletı soyanlar geceden ev dıkıp ormanları hazıne arazılerını ic edenler bedavadan ev sahıbı olsun..bızler devletle hıcbır alacak verecegımız olmamasına ragmen devlete ceza olarak ya para odeyelım yada hapıs yatalım..mantıgın boylesı ıste..rahmetlı ECEVİT’in dedigi gibi SİNDİREMİYORUM

     • geçmiş olsun.

      Yapılanları “sindirmek1 yerine AIHM ‘e başvurarak hukuki direnme hakkınızı kullanacaksınız değil mi ?

      https://karsiliksizcek.wordpress.com/aihm/bireysel-basvuru-kisisel-durumlar/

     • yorgun demokrat
      yılmaz aihm savaşcısı admin
      yüzlerce adaletsiz düzenlenmiş kanun var
      neden çek kanunu,neden çek mağdurları
      özel bir sebebi olmalı
      bir mahsuru yoksa öğrenebilirmiyiz

     • acil demokrasi

      yine aklına ne geldi

     • cevabını alabilirsem aklıma ne geldiğini söyleyeceğim sn demokrasi

     • doğrudur pek çok haksızlık var. Ben hukuk’un üstünlüğüne inanıyorum. 2003 yılında revize edilen çek yasası temel ilkelere aykırıdır.

      Ceza kanunlarımız arasında en adaletsizidir.

      sahte para basan ve karşılıksız çek veren kardeşler örneğini anımsayınız.

      tabii ki bukonudan güzel bir sohbet çıkar. sohbetde birkaç gün sürer.

      o hakkımızıda şimdi harcamayalım.

     • acil demokrasi

      ben de çek mağduruyum

     • küçükken büyüyünce ne olacaksın diye sorduklarında
      çek mağduru olacağım hiç aklıma gelmemişti.
      masalların gerçek,gerçeklerin masal olduğunu
      nefret ettiklerimi sevebileceğimi,sevdiklerimden nefret edebileceğimi
      ezberlerimi bozacağımı,doğruları yanlışlarımdan bulacağımı
      bana öğretilenlerden değil,benim öğrendiklerimden anladım.
      ben büyüdükçe dünya küçüldü gözümde
      benlik benim demek değilmş ben olamaynca anladım

     • yıl 1980,

      darbe yapıldı. okul açıldı. Kapıda mavibereliler bekliyor.

      okulun ikinci veya üçüncü günü idi
      Rahmetli müdürümüz hepimizi topladı. Bayrak töreni yapılacak sandık.

      üç tane çocuk. yanlarında 4-5 büyük adam-kadın ağlıyorlar.

      Müdür çıktı. Dedi bunlara söyledim ben. eyleme gitmeyin dedim. bunları işkenceden aldım. Bak tırnakları yok. dedi.

      ben şimdi bunları döveceğim. niye döveceğim. işkenceye düşmesinler diye döveceğim dedi.

      çocuklara tokat atıyor. çocuklar müdürün eline sarılıyor. kurtardın bizi işkenceden, babasın diyor.
      anneleri ağlıyor. vur müdürüm vur diyor. hakkındır senin, canlarını kurtardın

      o abilerimizi bir ay sonra aldılar tekrar.

      bir daha görmedik.

     • acil demokrasi

      gerçekler inatçıdır
      kendilerini zorla kabül ettirirler
      aklın yolu birdir
      iyi akşamlar
      ben çıkıyorum

     • acil demokrasi

      benim sonraki hedefim 12 eylül

     • benim de hiroşimaya atılan atom bombası

     • acil demokrasi

      yollarımız yine kesişecek o zaman

     • TABIIKI BASVURACAGIM..VE EN FAZLA TAZMINAT TALEBI EMIN OLUN BENDEN GELECEK…ELALEMIN RUMUNA TONLA PARA VEREN DEVLET(LOUZIDU DAVASI) SANIRIM BIZEDE ODER..AMA BEN KAZANCIM OLURSA TAMAMINI BU ULKENIN EN COK IHTIYACI OLAN KESIME VERILMESINI ISTERIM…
      BEN NASILSA GENE KAZANIRIM DA KAZANAMAYAK ICIN EGITIM ALMALARI GEREKEN KIMSESIZ COCUKLARA BAGISLARIM..
      BU YAZIMDA TAAHHUT OLSUN..ZATEN BASVURUMDA BU KONUYU MUHAKKAK SERH DUSECEGIM…
      TEK KURUS KENDI SAHSIMA ISTEMEDIGIMI..ARKADASLAR MORAL LAZIM ONCE…
      BIR FIKRA ANLATAYIM IZNINIZLE..
      AĞLAMA DUVARI

      Kudüs’te görevlendirilen bir gazeteci,Ağlama Duvarı’nın önünden her
      geçişinde,yaşlı bir Musevî’nin orada öyle durup dua ettigini fark
      etmiş.Bir hafta,iki hafta.Sonunda adamla bir röportaj yapmaya karar
      vermiş.
      İzin alıp teybini açmış,sormus adama:
      -Adınız?
      -David.Polonya Yahudisiyim.Yaşım 65.Smalla’da bir manav dükkânım
      var.Evliyim.İki çocugum Tel Aviv’de bir çiçek serasında çalışıyor.
      -Sizi her gün burada,Ağlama Duvarı’nın önünde,dua ederken görüyorum.
      -Evet,her sabah dükkânı açmadan buraya gelirim.Dünya barışı ve
      insanlarin kardeşliği için dua ederim. Öğle tatilinde bu sefer
      insanlarin mutluluğu,acıların sona ermesi için Yaradan’a
      yalvaririm.Akşam da,eve dönerken,bu kez dürüst ve iyi insanların
      esenliği için dua ederim.Cumartesi günümü de burada,yine dua ederek
      geçiririm.
      -Ne güzel!Kaç senedir bunu sürdürüyorsunuz?
      -İsrail’e göçtügümden beri,yani 40 yılı geçti.
      Gazeteci çok etkilenmiş,heyecanla sormus:
      -40 yıldır her gün dua ediyorsunuz.40 yıldır yılmadınız.Bugün nasıl
      bir duygu içindesiniz,neler hissediyorsunuz?
      Uzun uzun iç geçirmiş yaşlı Musevî;sonra bezgin bir sesle cevap
      vermiş:
      -Vallahi artık bilemiyorum,demiş.İçimde,sanki duvara konuşuyormuşum
      gibi bir his var.
      )))
      UMARIM BIZIMDE DURUMUMUZ BU DUVARA KARSI KONUSUYORUM OLAYI OLMAZDA BIRILERI DUYAR BIZLERI))
      SELAMLAR

     • blog un izleyici kitlesi çok geniş. Emin olunki, okumaz dediğiniz pek çok kişi okuyor.

      Burası klasik bir “çek mağduru” blogu değil. çek yasası ‘nın sorunlarını irdeleyen bir blog. Benim tezime göre “çek yasası sonucuda alacaklı ve borçlu tarafta çek mağdurları oluşmaktadır. ”

      hukuki yolları terketmiyoruz. Önerdiğim herşey hukuk’a uygundur.

      AIHM başvurusu için acele ediniz. ilgili sayfada durumunuzu yazınız. Biran önce inceleyelim. Yapılacaklara karar verelim.

     • ILGINIZE AMA OZELLIKLE NEZAKETINIZE VE INANILMAZ YOGUN ILGINIZE COKCOK TESEKKUR EDERIM..BIRAN ONCE TUM DOSYALARIMI SIZE GONDERECEGIM

      SELAMLAR

   • sayın saturn
    smm mi ymm mi

    • bende benzer durumu yaşadım menfi tesbit davası açalım yüzde yüz kazanırız dediler
     o diyenler varya bide onlar beni …
     neyse ya bunlar avukatların para kazanabilmeleri için kurulmuş tezgahlar herkez geçiyo işte sırayla bu arada yanlış yazmış acil demokrasi ymm dir

     • hiç bir “menfi tespit” davası için bu söylenemez. Yıllarca sürer. 2003 ‘den beri Ceza davasını kesmiyor.

      bilirkişi açısından SMM ve YMM arasında fark vardır. YMM onaylı ise daha hızlı geçer.

     • acil demokrasi

      saturn
      menfi tespit davasında bilirkişi incelemesi yapıldımı inceleme kesinleştimi yani karşı taraf itiraz ettimi
      çeklerle ilgili ceza davası açıldımı
      ben daha çok sordum sanki

     • acil demokrasi,
      davalar daha ilk asamalarda, bilirkisi tespitleri henuz yapilmadi. zaten mahkemelerdeki asiri yogunluktan dolayi bu davalar ne kadar surer kestirmek zor. ceklerin cogu hala sorgulama asamasinda, cogu da sisli cumhuriyet bassavciliginda. bir de sizlere sormak istedigim diger bir konu da ceklerimizin %20’sini de kacan firma bankalarda kullanmis. avukatimin dedigine gore factoring davalarini kazanma olasiligi yuksek olsa da bankalar sahis muamelesi gordugu icin denesek bile sonunda cezali odeme ihtimalimiz yuksek diyorlar. ne dersiniz? bilgileriniz ayni yonde mi?

     • acil demokrasi

      sayın saturn
      çek muhattabının banka veye factoring olması farketmez
      ticaret kanunu herkes için ayni işler(eşit demeye dilim varmadığı için ayni diyorum)
      çek borç ödeme aracıdır
      çek veren çekin kendi rızası dışında elinden çıktığını mahkeme kararıyla kanıtlarsa ne factoring ne de banka bu çeki tahsil edemez ceza davası açamaz icra işlemi yürüyemez
      avukatınızın bankalara nasıl bir vasıf yüklediğini bilmiyorum ama bankaların kendilerine özgü ayrıcalıklı bir vasfı yoktur
      sizin çekiniz bankadaysa bu çek kredi teminatı olarak kullanılmış demektir
      çeki kredi teminatı olarak kullanan kişi bankaya kredi kullanmak için teminat vermiştir
      çekiniz karşılıksız çıkmışsa ve siz çekin haksız yere elinizden çıktığını kanıtlıyorsanız banka çekin karşılığını kredi kullandırdığı müşterisinin teminatından alır
      teminat almadıysa usulsüz kredi kullandırmıştır ceremesini çeker
      ticaret yasasının basit mantığı bu şekilde gelişir
      avukatlarımız işin kolayına kaçıyor
      kolay yoldan para kazanmayı seçiyorlar
      gününde doğru davaları açarlarsa mağduriyetler ortaya çıkmaz
      bence işin bu yönünü takip edin ettirin
      kolay gelsin

     • birlikte başaracağız. adalet istiyoruz.

      —————————
      bir umudumuz sizdeydi sayın Kılıçdaroğlu.
      oysa son dönemde medyadaki demokrasi tartışmaları içinde hep sizi görmüştük,
      size bu tavrınızdan dolayı “gandi kemal” bile dedik
      umutlarımızı karartmayınız
      çek mağdurları ilginizi bekliyor

      insan haklarıyla insandır.

      insan hakları hemen şimdi

      Sayın Kemal KILIÇDAROĞLU ; küresel ve yerel çıkar odaklarının baskısı ile ezilen çek mağdurları yardım istiyor. Çek Mağdurları sizi bekliyor.

      Çek Mağdurları, Burhan İŞCAN ve Av. Rahmi OFLUOĞLU sizi ziyaret ettiklerinde konu ile ilgilenme sözü vermiştiniz.

      Sözünüzü tutmanızı bekliyoruz.

      —————————————-
      Sayın Adalet Komisyonu üyeleri,

      Çağdaş bir çek yasası gerekmektedir.

      Durumu bilgilerinize sunarız.

      Ahmet İyimaya Başkan , Adalet ve Kalkınma Partisi, Ankara
      Hakkı Köylü Başkanvekili , Adalet ve Kalkınma Partisi, Kastamonu
      Mehmet Emin Ekmen Sözcü , Adalet ve Kalkınma Partisi, Batman
      İlknur İnceöz Katip , Adalet ve Kalkınma Partisi, Aksaray
      Ahmet Aydın , Üye, Adalet ve Kalkınma Partisi, Adıyaman
      Zekeriya Aslan , Üye, Adalet ve Kalkınma Partisi, Afyonkarahisar
      Yılmaz Tunç , Üye, Adalet ve Kalkınma Partisi, Bartın
      Mehmet Tunçak , Üye, Adalet ve Kalkınma Partisi, Bursa
      Mehmet Salih Erdoğan , Üye, Adalet ve Kalkınma Partisi, Denizli
      Celal Erbay , Üye, Adalet ve Kalkınma Partisi, Düzce
      Veysi Kaynak , Üye, Adalet ve Kalkınma Partisi, Kahramanmaraş
      Ali Öztürk , Üye, Adalet ve Kalkınma Partisi, Konya
      İhsan Koca , Üye, Adalet ve Kalkınma Partisi, Malatya
      Mustafa Hamarat , Üye, Adalet ve Kalkınma Partisi, Ordu
      Yahya Akman , Üye, Adalet ve Kalkınma Partisi, Şanlıurfa
      Halil Ünlütepe , Üye, Cumhuriyet Halk Partisi, Afyonkarahisar
      Turgut Dibek , Üye, Cumhuriyet Halk Partisi, Kırklareli
      Ali Rıza Öztürk , Üye, Cumhuriyet Halk Partisi, Mersin
      Rahmi Güner , Üye, Cumhuriyet Halk Partisi, Ordu
      Ali İhsan Köktürk , Üye, Cumhuriyet Halk Partisi, Zonguldak
      Hamit Geylani , Üye, Demokratik Toplum Partisi, Hakkari
      Osman Ertuğrul , Üye, Milliyetci Hareket Partisi, Aksaray
      Metin Çobanoğlu , Üye, Milliyetci Hareket Partisi, Kırşehir
      Rıdvan Yalçın , Üye, Milliyetci Hareket Partisi, Ordu

      ———————————————–
      Sayın Anayasa Komisyonu üyeleri, sizlerden çağdaş bir çek yasası için çalışmalarınıza devam etmenizi rica ediyoruz.,

      Burhan Kuzu Başkan , Adalet ve Kalkınma Partisi, İstanbul
      Güldal Akşit Başkanvekili , Adalet ve Kalkınma Partisi, İstanbul
      Ayşe Nur Bahçekapılı Sözcü , Adalet ve Kalkınma Partisi, İstanbul
      Ayhan Sefer Üstün Katip , Adalet ve Kalkınma Partisi, Sakarya
      Mehmet Daniş , Üye, Adalet ve Kalkınma Partisi, Çanakkale
      Mahmut Durdu , Üye, Adalet ve Kalkınma Partisi, Gaziantep
      Hacı Hasan Sönmez , Üye, Adalet ve Kalkınma Partisi, Giresun
      Haydar Kemal Kurt , Üye, Adalet ve Kalkınma Partisi, Isparta
      Mevlüt Akgün , Üye, Adalet ve Kalkınma Partisi, Karaman
      Hasan Kara , Üye, Adalet ve Kalkınma Partisi, Kilis
      Hüsnü Tuna , Üye, Adalet ve Kalkınma Partisi, Konya
      İsmail Bilen , Üye, Adalet ve Kalkınma Partisi, Manisa
      Enver Yılmaz , Üye, Adalet ve Kalkınma Partisi, Ordu
      Suat Kılıç , Üye, Adalet ve Kalkınma Partisi, Samsun
      Mustafa Çetin , Üye, Adalet ve Kalkınma Partisi, Uşak
      Atila Emek , Üye, Cumhuriyet Halk Partisi, Antalya
      Mehmet Ali Özpolat , Üye, Cumhuriyet Halk Partisi, İstanbul
      Atilla Kart , Üye, Cumhuriyet Halk Partisi, Konya
      Şahin Mengü , Üye, Cumhuriyet Halk Partisi, Manisa
      İsa Gök , Üye, Cumhuriyet Halk Partisi, Mersin
      Aysel Tuğluk , Üye, Demokratik Toplum Partisi, Diyarbakır
      Süleyman Nevzat Korkmaz , Üye, Milliyetci Hareket Partisi, Isparta
      Faruk Bal , Üye, Milliyetci Hareket Partisi, Konya
      Behiç Çelik , Üye, Milliyetci Hareket Partisi, Mersin

      ————————————————

      Sayın İnsan Hakları İnceleme Komisyonu üyeleri,

      çek yasası nedeniyle insan hakları ihlalleri yaşanmaktadır. Çek yasasına katkılarınızı bekliyoruz.

      Mehmet Zafer Üskül Başkan , Adalet ve Kalkınma Partisi, Mersin
      Halide İncekara Başkanvekili , Adalet ve Kalkınma Partisi, İstanbul
      Mehmet Ekici Başkanvekili , Milliyetci Hareket Partisi, Yozgat
      Abdurrahman Kurt Sözcü , Adalet ve Kalkınma Partisi, Diyarbakır
      Ayşe Jale Ağırbaş Katip DSP İstanbul
      Ahmet Koca , Üye, Adalet ve Kalkınma Partisi, Afyonkarahisar
      Kazim Ataoğlu , Üye, Adalet ve Kalkınma Partisi, Bingöl
      Mehmet Ocakden , Üye, Adalet ve Kalkınma Partisi, Bursa
      Murat Yıldırım , Üye, Adalet ve Kalkınma Partisi, Çorum
      Mithat Ekici , Üye, Adalet ve Kalkınma Partisi, Denizli
      Mustafa Ataş , Üye, Adalet ve Kalkınma Partisi, İstanbul
      Erdal Kalkan , Üye, Adalet ve Kalkınma Partisi, İzmir
      Fatih Arıkan , Üye, Adalet ve Kalkınma Partisi, Kahramanmaraş
      Ahmet Gökhan Sarıçam , Üye, Adalet ve Kalkınma Partisi, Kırklareli
      Kerim Özkul , Üye, Adalet ve Kalkınma Partisi, Konya
      Cemal Yılmaz Demir , Üye, Adalet ve Kalkınma Partisi, Samsun
      Ali Rıza Ertemür , Üye, Cumhuriyet Halk Partisi, Denizli
      Çetin Soysal , Üye, Cumhuriyet Halk Partisi, İstanbul
      Ahmet Ersin , Üye, Cumhuriyet Halk Partisi, İzmir
      Malik Ecder Özdemir , Üye, Cumhuriyet Halk Partisi, Sivas
      Akın Birdal , Üye, Demokratik Toplum Partisi, Diyarbakır
      Şenol Bal , Üye, Milliyetci Hareket Partisi, İzmir
      Gürcan Dağdaş , Üye, Milliyetci Hareket Partisi, Kars

      ————————————————-

      Sayın Sanayi ve Ticaret komisyonu üyeleri,

      Türk Ticaret hayatı çek yasası aksaması nedeniyle darbe almaktadır. Bir hukuk depremi yaşanmaktadır.

      Soner Aksoy Başkan , Adalet ve Kalkınma Partisi, Kütahya
      Hasan Angı Başkanvekili , Adalet ve Kalkınma Partisi, Konya
      Mahmut Mücahit Fındıklı Sözcü , Adalet ve Kalkınma Partisi, Malatya
      Osman Coşkun Katip , Adalet ve Kalkınma Partisi, Yozgat
      Ahmet Edip Uğur , Üye, Adalet ve Kalkınma Partisi, Balıkesir
      Kutbettin Arzu , Üye, Adalet ve Kalkınma Partisi, Diyarbakır
      Metin Kaşıkoğlu , Üye, Adalet ve Kalkınma Partisi, Düzce
      İbrahim Halil Mazıcıoğlu , Üye, Adalet ve Kalkınma Partisi, Gaziantep
      İsmail Katmerci , Üye, Adalet ve Kalkınma Partisi, İzmir
      Eyüp Ayar , Üye, Adalet ve Kalkınma Partisi, Kocaeli
      Bayram Ali Bayramoğlu , Üye, Adalet ve Kalkınma Partisi, Rize
      Hasan Ali Çelik , Üye, Adalet ve Kalkınma Partisi, Sakarya
      Afif Demirkıran , Üye, Adalet ve Kalkınma Partisi, Siirt
      Mustafa Cumur , Üye, Adalet ve Kalkınma Partisi, Trabzon
      Kayhan Türkmenoğlu , Üye, Adalet ve Kalkınma Partisi, Van
      Fazlı Erdoğan , Üye, Adalet ve Kalkınma Partisi, Zonguldak
      Tacidar Seyhan , Üye, Cumhuriyet Halk Partisi, Adana
      Hüsnü Çöllü , Üye, Cumhuriyet Halk Partisi, Antalya
      Ergün Aydoğan , Üye, Cumhuriyet Halk Partisi, Balıkesir
      Mehmet Ali Susam , Üye, Cumhuriyet Halk Partisi, İzmir
      Mehmet Şevki Kulkuloğlu , Üye, Cumhuriyet Halk Partisi, Kayseri
      Mehmet Nezir Karabaş , Üye, Demokratik Toplum Partisi, Bitlis
      Yılmaz Tankut , Üye, Milliyetci Hareket Partisi, Adana
      Cemaleddin Uslu , Üye, Milliyetci Hareket Partisi, Edirne
      Alim Işık , Üye, Milliyetci Hareket Partisi, Kütahya

      ********

      Kemal KILIÇDAROĞLU, Sadullah ERGİN, Zafer ÇAĞLAYAN ve Ayşe ARMAN için açık mektup kampanyamıza destek veriniz. Çek yasası nedeniyle yaşanan insan hakları ihlallerinin durdurulmasını talep ediyoruz.

      ****

      Yaşasın tam bağımsız ve adil Türk Yargısı !
      Yaşasın tam bağımsız Türkiye !
      Yaşasın demokrasinin bekçisi, bağımsız Türkiye Büyük Millet Meclisi !

      insan haklarıyla insandır. İnsan hakları hemen şimdi !

      ***

      Bu bir “sivil direniş” dir. TC Anayasası ve Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesinden doğan haklarımızın, örgütlü olarak kullanılmasından ibaretdir.
      Bu bir “yurttaş hareketi” dir. Benzerleri Türk tarihinde yaşanmıştır : Tramvaycılar grevi, İpek işcileri grevi, Paşabahçe grevi, Askeri mahkemelere direnen anneler, Bergama köylüleri direnişi

     • Mortgage yasa tasarısı konusunda CHPnin görüşleri nelerdir?
      Cuma, 04 Ağustos 2006 19:58
      Soru : 1. Mortgage yasa tasarısı konusunda CHP’nin görüşleri nelerdir? Tasarı bu haliyle Türkiye’de başarıyla uygulanıp konut sorununa çözüm olabilir mi?

      Yanıt : Mortgage sisteminin başarısı için bazı asgari koşulların oluşması gerektiği açıktır. Örneğin enflasyon oranının yüzde 5’lerin altına düşmesi ve bu düşüşün kalıcılığı gibi… Bunun yanında ekonomik istikrar ve uzun vadeli kredi kullanımında bankaların geleceği sağlıklı görmeleri de büyük önem taşımaktadır. Bugün ekonomide geldiğimiz noktada mortgage sistemi için uygun koşulların oluştuğunu söyleyebiliriz. Nitekim, bankaların konut alımında kullandırdıkları kredilerin faiz oranlarını düşürmeleri bu açıdan önemlidir. Ancak, TBMM’ye gönderilen tasarıda, mortgage sistemini uygulayan ülkelerde var olan bazı vergi avantajlarının bu tasarıda yer almadığını görüyoruz. Oysa mortgage sisteminin başarısı için bu vergi avantajının sağlanması gerekiyor. Bu yapılmadığı takdirde, sistemin uygulamada bekleneni vermeyeceği açıktır. Tasarının hazırlanması aşamasında, Sermaye Piyasası Kurulunun bu yöndeki haklı talepleri, Maliye Bakanlığınca görmezden gelinmiştir. Ama tasarı Plan ve Bütçe Komisyonunda görüşüldüğünde, bu dilekleri gündeme getireceğiz. Çünkü yurttaşın daha düşük bedelle konut edinmesinin yolunun açılması gerekiyor.

      Kaldı ki, mortgage sisteminde vergi avantajlarına karşı çıkan Maliye Bakanlığının, olayı çok dar bir pencereden gözlemlediği kanısındayım. Çünkü bu sistemi sağlıklı çalıştırabilirsek, inşaat sektöründeki kayıtdışına da ciddi önlemler getirebiliriz. Sanırım bu konuları önümüzdeki günlerde daha ayrıntılı tartışacağız…

      Soru : 2. Yabancılara mülk satışını kolaylaştıran yasanın Anayasa Mahkemesi’nce iptal edilmesiyle yasal bir boşluk doğdu. Yeni yasa ne zaman Meclisten geçecek? CHP’nin bu tasarıyla ilgili görüşleri nelerdir?

      Yanıt : Yabancılara taşınmaz satışı ile ilgili olarak yasa tasarısı Parlamentoya geldiğinde, bu tasarının bu şekliyle yasalaşmasının uygun olmayacağını, bunun içinde Anayasaya aykırılıkların bulunduğunu ısrarla dile getirdik. Ama maalesef, AKP Parlamentodaki oy çoğunluğuna dayanarak, eleştirilerimizi dikkate almadı ve tasarıyı yasalaştırdı. Aslında bu tutum, AKP’nin demokrasiyi nasıl ve ne şekilde yorumladığını gayet iyi gösteriyor. Bugün geldiğimiz noktada CHP’nin haklılığı Anayasa Mahkemesi kararlarıyla ortaya çıkmıştır. Tasarıda, hak ve özgürlükleri kısıtlamaya dönük düzenlemeler vardı. Yine tasarı da karşılıklılık (mütekabiliyet) ilkesine aykırı düzenlemeler vardı.

      Yeni yasa tasarısının ne zaman Parlamentoya geleceğini soruyorsunuz? Bunu muhalefet partisi olarak bizim bilme ve zamanlamasını belirleme konusunda olanağımız yok. Ancak yeni tasarının bürokratik aşamalarının büyük ölçüde tamamlandığını biliyorum. Umuyorum, Anayasa Mahkemesinin iptal gerekçeleri dikkate alınarak yeni bir tasarı hazırlanmıştır.

      CHP, yabancılara taşınmaz satışı ile ilgili olarak hukuka uygunluğu ön planda tutmaktadır. Anayasa Mahkemesinin iptal gerekçeleri gerçekten de üzerinde durulması gereken önemdedir. Bunların gözardı edilerek, özellikle de karşılıklılık ilkesi dikkate alınmaksızın yapılacak tüm düzenlemelere CHP karşıdır. Çünkü yabancı bir ülkenin Türk yurttaşlarına sağlamadığı olanağı, Türkiye Cumhuriyetinin bu yabancı ülkenin yurttaşlarına sağlaması doğru değildir. Kaldı ki, işin doğası gereği, uluslararası hukuk da karşılıklılık ülkesini gözetmemizi öngörür.

      Kemal KILIÇDAROĞLU – CHP İstanbul Milletvekili

    • sayin acil demokrasi,
     smm onayli

 8. DÜN TAKSİMDE ASKER POSTALLARININ SESİ DUYULDU.

  Bu gün yazmak istediğim çok şeyler var DOSTLARIM . Hem de pek çoook. Yazacaklarıma başlık aradım bir süre. “GÖRELİM AB-I HAYAT AKTIĞIN EJDERHADAN”, “TİMUR’UN FİLLERİ VE NASRETTİN HOCA”, “KENDİLERİNE ÇEK MAĞDURU DENİLMESİNİ İSTEYEN BİR GURUP TAKSİM MEYDANINDAYDI”, “İSTİSNALAR KAİDEYİ BOZMAZSA İSTİSNALIK NEREDE”, “MEŞRU VE GAYRİ MEŞRU BUNUN ADINA DEMOKRASİ DİYORLAR”, “BAZEN TOPU TACA ATMANIN ZARURİ OLDUĞU ANLAR VARDIR-UFUK URASA ATFEN” DAHALARI.
  DOSTLARIM;
  Yazıma isim ararken sabah haberlerini seyrediyordum. Medyanın sorumsuzluklarına bir yenisi eklendi. (Her fırsatta olduğu gibi) S özde demokrasi adına, yine askere saldırmak için fırsat bulunmuştu. DÜN TAKSİMDE ASKER POSTALLARININSESİ DUYULDU.
  Dün Hava Harp Okulu her sene olduğu gibi yazlık kamp eğitimine gidiyordu. Her sene geleneksel olarak; Taksim Meydanı’nda ve Karaköy Rıhtımı’nda moral seromonisi yapılıyordu, bu senede yapıldı.
  ASKER DEMOKRASİNİN BEKÇİSİ OLAMAZ. Doğrudur olamaz. Fakat olmayan bir şeyin bekçisi zaten olamaz. Doğmamış bebeğe zıbın dikmektir bu. Abesle iştigal.
  Yaptırımlara demokrasi demek, abesle iştigaldir. Siyasi partilere bakınız. Parti başkanı kimi seçerse, biz onu seçeceğiz yaptırımı. 80 Anayasası’na bakın, sözde referandum yapıldı. Dayatma ve kabul etme. Kendini demokrat olarak tanımlayan, bizimde öyle kabul ettiğimiz Ufuk Uras çıkıyor ve diyor ki; “Hazırda meclis varken, anayasanın değişmesi için başka bir meclisi beklemek topu taca atmaktır.”. Ya sen Türkiye’de demokrasinin derecesini bilmiyorsun, ya da futbolu bilmiyorsun Sayın Uras. Topun taca atılmasını zaruri olduğu anlarda vardır. Şimdi topu taca atmak zaruridir. Yoksa çıkaracağınız Anayasa da YAMALI BOHÇAYA BENZEYEN TÜRK CEZA KANUNU na nöner.
  Seçmenin edilgen olarak tutulduğu, dayatmaların serbest irade kabul edildiği modele demokrasi adını vermek de başka bir dayatma olmuş olmuyor mu. DEMOKRASİNİN BEKÇİSİ HALKTIR. ASKER CUMHURİYETİN DEVLETİN BEKÇİSİDİR. Bu husus algılanıp benimsenmediği müddetce ASKER ÖCÜ olarak gösterilir. İnsanlar sindirilir, bastırılır ve BÖYLE GELMİŞ BÖYLE GİDER kabullenmesine, umutsuzluğuna terk edilir.
  Alfabenin öğretimdeki işe yarama derecesi tespit edilerek alfabe bırakılmıştır. Modern eğitime geçilmiştir. Demokrasi alfabesini terk etmememizin sebebi, demokratlığımızın derecesinden korktuğumuz içindir. Artık alfabeyi bırakma zamanı gelmiştir. Demokrasimizi en ileri demokrasi uygulamaları ile başlatıp, halkımızın uyumu bekletilirse; uyumun çok çabuk olacağından şüphem yoktur. YOLSUZLUK EKONOMİ POLİTİKALARI BU POLİTİKALARDAN NEMALANAN ALİ DİBAROLARI ORTAYA ÇIKARDIĞI GİBİ, BU POLİTİKALARIN GELİŞMESİ İÇİN ÜLKEMİZDEKİ GİBİ SİSTEM GİBİ SİSTEMLERİ DE OLUŞTURUR. VE BUNUN ADINA DA DEMOKRASİ DİYORLAR.
  Kenan Evren; kısır döngüye dönüşmüş siyaset arenamızı işaret ederek bu durumu değiştirmenin şart olduğunun işaretini vermişti. İhtilalden sonra ne oldu. Aynı hamam , aynı tas. Pardon , babamızın yanında anamızda oldu.
  Bu sistem ancak ve ancak en ileri demokrasi uygulamalarının olduğu YARI DOĞRUDAN HÜKÜMET ŞEKİLLERİ UYGULAMALARI ile yok edilir. Alfabe bırakılmalı ezberler terk edilmelidir. EZBERLERİ BOZMADAN YOL ALINMAZ.
  Şimdi liderler erken seçim çığlıkları atıyorlar ne değişecek. Anamızda yok ki babamızın yerine gelsin.
  Geçen hafta medya ziyaretleri yaptım. Yaptırımlara, yaptırımla karşı koyabilmek adına. Gazeteci dostlarımızla başladım ziyaretlere. Önce; “kendilerine çek mağduru denilmesini isteyen bir gurup” söylemini tartıştım. Bizim bir gurup olmadığımızı sayılarla anlattım. Mağduriyetimizin sebeplerini izah ettim. AİHM ye başvuracağımızı anlattım. Taksime ve metrise davet ettim onları. Arkası arkasına yazıları ile destek verdiler bana.
  “TİMUR’UN FİLLERİ VE NASRETTİN HOCA”
  DÜN gazeteci dostlarımla bekledim Taksim Meydanı’nda. “İSTİSNALAR KAİDEYİ BOZMAZ” demişlerdi bana. Bende istisnai durumun tarafını anlattım onlara. Sentezin güçlüğünü anlattım. %60 sığır eti %40 tavuk eti diye satılan sucukları misal verdim. Müşterinin bu yüzdeleri nasıl sentez edeceğinden ve gerçeklikten söz ettim onlara.VEEEE.
  “ mantık ve biraz cesaret …
  mantık ve biraz cesaret
  avukatlarımızla tanışma toplantısı yapıldı
  katılımcı sayısı ilgi alanım dışındadır
  konunun bence bakılması gereken yönü, mücadelemizin meşru ayakları üzerine oturmasıdır(acil demokrasi)”(KİM BAŞVURDU?)
  “ arkadaşlarım bu karardan görüldüğü gibi içtihat kesinlikle yayınlanmak zorundadır. Gaziantep ‘deki dostlarımız Ağır Ceza hakiminin kararda direndiğini ve geri gönderdiğini BİLDİRDİ. Yakın zamanda içtihat yayınlanacaktır. (admin)”(ÇOOK BEKLERSİNİZ. SAYIN ADMİN)
  “ bsa33
  Temmuz 13, 2009, 9:38 am üzerinde
  günaydın herkese…
  yargıtay, yine bir pazar günü açıklama yapar mı diye bekledim dün.
  ama nafile..:)”
  “a.b.Temmuz 12, 2009, 3:16 pm üzerinde
  yargıtaydan beklenen emsal olucak karar olumsuz çıktı.
  şimdi beraat verilen herkez tekrar içeri girecek
  mahkeme kararında direnebilir,direnmiyebilir de
  direnirse son umudumuz CYK ya gidecek
  ordan çıkacak nihai karar ya ipimizi çekecek yada hepimizi sevindirecek
  tabi sevinecek halimiz kalırsa o zamana kadar”

  “admin Temmuz 12, 2009, 3:26 pm üzerinde
  mayıs ayına ait bildiğimiz kararları “olumsuz karar çıktı” saymayalım.
  teknik detayları isteyene anlatırım. Zaten beklenen Yargıtay kararı, bir CGK kararıdır.
  “10.temmuz içtihatı” başlıklı yazımızda açıkladığımız konu budur.
  mayıs’da dönen karar. 2-3 ay içerisinde tekrar CGK ‘a gelir”.(EMİNSENİZ BAHSE GİRELİM)

  Ve dostlarım dün bekledik taksim meydanında. Medyaya sayılarının 150.bin olduğunu belirttiğim çek mağdurlarını bekledik medya mensuplarıyla. İstisnai durumu göstermek adına bekledim. 7 kişilik istisnayı gördüler. Sıraladım mazeretleri ardı sıra. Metris’ten bahsettim onlara, mutlak gelin dedim. İNŞALLAH GELİRLER. Maksadım gerçekleşir.

  “TİMUR’UN FİLLERİ VE NASRETTİN HOCA” fıkrasını anlattılar bana.iyi dileklerini sundular.
  “ÇEK MAĞDURU YÜKSEK YARGIYLA HÜKÜMETİN ÇEKİŞMESİNİN DE MAĞDURU OLMAMALI” DEMİŞTİM AYLAR ÖNCE. VE AV. RAHMİ OFLUOĞLU “HÜKÜMETİN ÇIKMAZI” DİYE YAZDI AYLAR ÖNCE.
  Yargıtayın tutumu tamamen belli olmuştur artık. Benim randevu talebimi hangi gerekçeyle geri çevirdiler hatırlayın. “sorun siyasilerin sorunudur.”
  Ya görüştüğümüz siyasiler ne demişlerdi. “LOBİ OLUŞTURUN, GÜNDEME OTURUN. TARAFTAR TOPLAYIN, HÜKÜMETİ ZORLAYIN.”
  VE DÜN VE YUKARDAKİ YORUMLARVE YARGITAYDAN MEDET UMARAK BEKLEMEYE MAZERET BULMALAR. LOBİ OLUŞTURMANIN DEĞERİNİ YADSIYARAK KATILIMI ÖNEMSEMEMEK.
  EKİM AYINDA ERKEN SEÇİM OLACAĞI SÖYLENTİLERİ ETRAFTA FENA DOLAŞIYOR. DOLAŞACAK. ÇÜNKÜ LİDERLER İŞE FENA SARILDI. EKONOMİDE ÇÖKÜNTÜ TÜM ÇIPLAKLIĞI İLE BELİRGİNLEŞİYOR. GÜNDEM FARKLILIKLARI ÇOĞALIYOR.
  EKİM AYI BEKLENTİSİNDE OLANLARA DUYURULUR. HAZIR BEKLENTİYE GİRMİŞKEN BİR BAŞKA BAHARI BEKLEYİN. BAHARI BEKLEYEN KUMRULAR GİBİ (sende beni bekle sakın unutma diyen yasaya) DAVRANIŞINIZI DEVAM EDİN.

  hayallerimiz olmasaydı bu gün bulunduğumuz noktada olmayacaktık
  gelişmenin yolu hayal etmekten geçer
  varılmak istenen noktayı önce hayal ederiz
  somut durumun somut tahlilini yaparız
  tahlillerimizin doğru veya yanlışlığını yaşam bize kafamıza vura vura gösterir
  özellikle sosyal olaylarda,bilimsel bakış açısı,yanılma ihtimalini,fen bilimlerine göre daha yüksek tutmak zorundadır
  sosyal olaylarda hayellerin yaşam bulması için yol açıcılara ihtiyaç vardır
  yol açıcılar don kişot suçlamasıyla muhattap olma riskini taşırlar,çünkü önlerinde yol haritası yoktur, el yordamıyla yollarını bulmak zorundadırlar
  yaşam yol açıcıları açtıkları yolları izleyerek gelişir,
  siz benim gözümde çek mağdurlarının yol açıcısısınız
  bunları söylerken yakın yaşlarda olmamızın rahatlığını taşıyorum ve kendi gerçeklerimi ifade ediyor olmamın huzuru ile yazıyorum
  konumuza dönersek zor bir durumla karşı karşıyayız
  önümüzde atomu parçalamaktan daha zor parçalanacak olan önyargılar
  bizi cehenneme götürebilecek olan “cehenneme giden yol iyi niyet taşlarıyla döşelidir” katıksız iyi niyetler var
  işimiz zor ama başarılmaz değildir
  çünkü haklıyız(ACİL DEMOKRASİ)

  firari hakan
  Temmuz 12, 2009, 9:43 pm üzerinde
  can atak;
  tekrardan ne savunsak savunalim bos simdi senin duymak istediklerini yazmak daha iyi gibi geldi;bittik kardesim duman olduk yandik ve perisan olduk.caresiz adamiz artik:)
  canatak
  Temmuz 12, 2009, 9:54 pm üzerinde
  farketmez silivrının o meşhur cezaevını yapan fırmada kontrolordum orası cok ıyı benım tavsıyem sılıvrı tek kışılık 2 kışılık ayrıca daıre turu 7 tane tek kışılık koğuş artı tv odası olan koğuşlardan kıralıyalım kıra
  a.b.
  Temmuz 11, 2009, 7:25 pm üzerinde
  Bu şiiri de bende size armağan ediyorum sayın demokrasi

  ŞİİR YAZMAYA DEVAM EDİN DOSTLARIM. AVUNURSUNUZ. SAKIN SAVAŞ MEYDANLARINA GELMEYİN. “TARİH TEKERRÜR EDER.TARİHTEN DERS ALMAYANLAR TEKERRÜRLERİ YAŞAR.” DEMOKRASİ VE HAK ARAYIŞI ŞİİR OKUMAK DEĞİLDİR. CESARET İSTER YÜREK İSTER. KAFA TUTMA İSTER. ÖLME İSTER.
  UZUN AMA UZUN UĞRAŞ İSTER. VE BİLİNİRKİ
  AĞLAMAYAN ÇOCUĞA MAMA VERİLMEZ. LAFLA PEYNİR GEMİSİ YÜRÜMEZ. V.S. V.S.
  “MAZERET ÜRETMEK KORKAKLARIN İŞİDİR” (KUR’AN- MÜNAFIKIN SURESİ)
  LOBİ OLUŞTURMADA 1 KİŞİNİN BİLE ÖNEMİ VARDIR. VEDE DAMLAYA DAMLAYA GÖL OLUR. GÖLLER TAŞAR SEL OLUR. SELLER NE KALE BIRAKIR NEDE ŞAH.
  DOSTLARIM; DÜNKÜ AVUKAT BULUŞMAMIZDAN ÇIKAN SONUÇLAR BUNLARDIR. ÖNEMLİ OLAN TEK HUSUS DA ARTIK RESMEN DERNEK OLMA ZORUNLULUĞUDUR. AİHM. İÇİN BU ŞARTTIR. BAĞIŞLARIN DERNEĞE YAPILMASI VE BU UĞURDA HARCANMASI GÜÇ OLUŞTURMASI İÇİN BU ŞARTTIR VE ELZEMDİR.
  KRAL TV. GİBİ YAYIN YAPAN, YAYINLARA ÖNERDİĞİM TEL. MAİLLERİNE DEVAM. 8 AĞUSTOSA KADAR PROĞRAMIMA LÜTFEN UYUN. VE MUCİZE NASIL OLURMUŞ GÖRÜN VE YAŞAYIN. GÖRELİM AB-I HAYAT AKTIĞIN EJDERHADAN.
  YARIN METRİSTE BULUŞMAK ÜMİDİYLE HOŞCA KALIN.
  BURHAN İŞCAN
  ÇEK MAĞDURLARI BİRLEŞİM BAŞKANI

  • anlamadım Burhan abi,

   Yasal zemin diyoruz, önce hukuk diyoruz .

   Arkamızdaki hukukcu desteğini gördünüz. İsteyen herkesin faydalanmasını sağladık.

   teşekkür etmek istediniz herhalde ?

   bir yanlış anlama olmasın ar. Dünkü toplantıya TOPLAM YEDİ KİŞİ KATILACAĞINI BİLDİRDİ. KATILIMDA YEDİ KİŞİ OLDU.

   Bizim yaptığımız her iş açıkdır.

 9. mantık ve biraz cesaret
  avukatlarımızla tanışma toplantısı yapıldı
  katılımcı sayısı ilgi alanım dışındadır
  konunun bence bakılması gereken yönü, mücadelemizin meşru ayakları üzerine oturmasıdır
  bizim adımıza hukukçuların mücadeleye sahip çıkmasıdır
  böylesi bir mücadeleye bir hukukçunun sahip çıkması cesaret işidir
  kendimizi hukukçu dostlarımızın yerine koyalım
  biraz mantık işletelim
  mağdurların savunucusu olmak şeytanın avukatlığını yapmaya benzer
  mağdurlar ayni zamanda borçlu ise size sağlayacağı avantajlar sınırlıdır
  siz alacaklıysanız mağdur avukatlarına pek iş vermeyi düşünmezsiniz,bir kenara not edersiniz
  o zaman bizim dost dediğimiz bazı avukatlar niçin mağdur avukatlığına soyunur, bağzıları soyunmaz
  biraz mantığımızı işletirsek bunun cevabını buluruz
  hepimiz ticaretten geliyor olsakta,insan hakları ihlalleri mağdurlarına sahip çıkabilen avukat dostlarımıza,şükranlarımızı sunabilmeliyiz
  güncel bir konu daha var
  ilginçliklerle dolu
  13/05/2009 tarihli yargıtay kararı dün arz ı endam etti
  bu 10. dairenin,antep ağır cezanın verdiği infazın durdurulması kararınını bozmasıydı
  bildiğimiz bir karardı,zaten bu güne kadar 10. daireden farklı bir karar çıkmamıştı
  kafamı karıştıran zamanlamadır
  gerçekler inatçıdır
  aihm başvuruları mağdurların en önemli seçeneği olarak karşımızda durmaktadır
  aihm iç hukuk yollarının tükenmesiyle devreye girer
  aihm adaletinin de mükemmel olmadığının altını çizmek istiyorum
  mağdurlar cezaevlerinde yatarken,kaçak durumda olanlar adli hiçbir haklarını kullanamazken, geciken,gecikecek aihm adaletide mağduriyetlere neden olacaktır
  başvuru gerekçelendirmelerinde hukukçu dostların bu konuyuda ele almaları gerektiğini düşünüyorum
  hukukçu dostlarımıza emeklerinden dolayı teşekkür ediyorum

 10. Taksim Tanışma Toplantısı biraz önce bitti.

  destek veren avukatların temsilcisi olarak Av. Gönül MATUR ile konuştum.

  -Yedi kişi katılmış.
  -AIHM kararlarının nevii ve etkisi konusunda sorular olmuş. Bunu özet olarak tekrar anlatacağım.
  -Ücret sorulmuş. Bunu anlatmıştık. Tekrar geçmiyorum üzerinden.
  -Dosyalarını getiren arkadaşları inceleme fırsatı bulmuşlar.
  -Vekalet vermek isteyenlere iletişim bilgileri verilmiş.

  Ben ayrıntılı notlarımı aldım. Bir tanışma toplantısı için verimlidir. Vakit ayırararak katılan arkadaşlara teşekkür ederim.

  2-3 haftalık bir süremiz vardır. Tereddütleri arkamızda bırakarak, birlikte davranmamız gerekiyor.

  katılan arkadaşların, avukat dostlarımız hakkındaki yorumlarınıda bekliyorum.

  • admin iyi günler. tabiki hrşeye ramen buda bir şeydir .fakat bu kadar ver yansın edip binlerce madur varken.7 kişinin katılması üzücüdür. avukat hanımla bizzat iki kez tlf la görüştüm.çok istekli olduğunu fark ettim.konuya cok ciddi baktığı için kendisine teşekkür ediyorum. diğer madur arkadaşların bu yaklaşımı kaçırmamalarını tavsiye ederim.ayrıca size teşekkür ederim bu fırsatı verdiğiniz için.

   • sayın admin . benim 3 adet kedilmiş cezam. var
    av. hanım kesilmiş cezaların bildiğimiz gibi 6 aylık süreyi geçmemiş olması gerektiğini söylemiş benim dosyanın biri bursadan açılmış bir dava .bursadaki dosya nın ayrıntı sonuçlarını istanbuldan öğrenebilme şansım v
    armı

    • dava durumlarını UYAP ‘tan öğrenebiliriz.

     6 aylık süreyi fazla önemsemeyin. Bizim söylediğimiz adımları yaparsanız zaten bunu ispatlamış olacaksınız. Davalarınız ile ilgili olarak itiraz edeceksiniz. Bu itirazlar genelde olduğu gibi red edilecek.

     6 aylık süre, dilekçe tarihinden itibaren tekrar başlayacaktır.

     Hukuk, tek çözümdür.

   • iyi günler Recep bey,

    sanırım oğlunuz katıldı. Oğlunuzun izlenimlerinide duymak isterim.

    katkılarınız için teşekkür ederim.

    birlikte başaracağız.

    • teşekkürler admin.oğlum ünüversite öğrencisi. inanın bana bu konuda hiç inanmıyordu.baba bu işten bir sonuca gidemezsiniz diyordu.beni kırmamak için gitti avukat hanıma.henüz gelmedi tlf da görüştüm .av la ilk görüşen kendisi en son ayrılanda kendisi. oğlum görüşmeden çok memnun kalmış. bende fazla ayrıntı bilmiyorum.eve geldiğinde mutlaka sizi görüştüreceğim.

     • sayın admin.23 yıldır ticaretle uğraşdım ben bu davada önce sizin içtenliğinize burhan beyin bireysel çabalarına çok inandım 46 yaşındayım bizim hayal kuracak yaşımız geçti.yani size çok inandım sonuna kadar yanınızdayım.sonuna kadar adalet istiyorum…benim ömrüm çek yaprakları ile geçti adliyelerde geçti.artık imza atmaya tövbe ettim..bizim davamız ekmek davası idi .ama kendimizi başka davalarda bulduk.

     • recep bey, yaşıt sayılırız.

      hayal kurmak iyidir. Şu sorunlarınızı halledelim. Arkasından “her bahar yeniden aşık olmayı” öğreneceğiz.

      dövüşmeden düşmeyeceğiz, birlikte çalışacağız.

     • İyi günler Admin Bey, ben Recep Bey’in oğlu Onur.
      Bugün kü görüşmeye katıldım ancak sayı olarak yeterli düzeyde değildi ve gerekli kararlar alınamadı.
      Av.Gönül Hanım yeterince yardımcı olmaya çalışıyor sanırım sizinle mail yoluyla görüşecek ve AIHM e başvuracak olan kişiler için gerekli bilgileri size verecektir.
      Özellikle vurgulamak istediğim bir şey var; Burada yapılan yorumlara ve beklentilere bakılırsa AIHM e başvurulduğunda davanın kesin kazanılacağı yönünde görüşler var ancak bugün Gönül Hanımın da söylediği gibi kimse büyük beklentiler içinde olması AIHM e her başvuran bilindiği gibi haklı olamıyor ve özellikle Gönül Hanımın çekindiği nokta Türkiyede bütün hukuk yollarının denenmiş olup ondan sonra başvurulması,eğer bu şekilde olmazsa AIHM in bu konuyla fazla ilgilenmeyeceğini davanın olumlu sonuçlanmayacağını belirtti.
      Velhasıl başvurmak isteyenler bu konuyla daha fazla ilgilenmeli.
      Burhan Bey ve diğer katılanlar görüşlerini mutlaka belirteceklerdir.
      Saygılar…

     • merhaba Onur,

      senin gibi bir evlat yetiştirdiği için babanı tebrik ediyorum.

      Anlattıkların hukuki olarak doğrudur.

      İşin siyasi tarafında bir iki ek daha var. Onlarıda yerine getirmeye çalışıyoruz.

      başvuru için seçtiğimiz “4-ağustos tarihi” bir ipucudur.

      sevgiler.

     • Admin Bey ben konuya vakıf değilim ancak bundan sonra daha fazla ilgileneceğim gerekli yerlerde babam adına sizlere yardımcı olacağım.
      Haklı davanızda başarılar dilerim…

     • “Ya yok olacağız
      Ya çok olacağız
      Başından beri savunduğum bir şey var
      Başarmak için
      ne yaptığımız o kadar önemli değil
      kaç kişiyle yaptığımız önemli
      Ben binlerce çek mağduru olduğunu biliyorum.
      Neden burda olmadıklarınıda biliyorum
      Netice alabilmek için sabırla birikiceğiz Ekonomik gidişat bana fazla beklemiyeceğimizi gösteriyor.
      Tehlikeli boyuta ulaştığımızda zaten bu işi bitirmek için birşeyler yapması gereken bizler olmayacağız.

 11. Yorulduk; yorulduk hepimiz çok yorulduk, ancak herşeye rağmen, maddi ve manevi kayıplarımıza rağmen, sevdiklerimiz ve kendimiz için ileride özgür ve huzurlu günler var ise, tüm yorgunluğumuza rağmen son çalışma ve çabalarımızı gösterip el ele vererek güzel sonuçlara ulaşmalıyız. Dar geçitlerden kurtulmamıza; tünelin ucundaki ışığı görmemize az kaldı. Umutlarımızı kaybetmiyelim; çünki umut biterse herşey biter. Tüm emeği geçenlere selamlar, saygılar. Barışçı-Mersin

  • teşekkür ederim.

   zor bir aşamaya girmeye çalışıyoruz. Rumuzlarla yaşanan bir mücadeleyi tamamen hukuka dayandırmaya çalışacağız.

   umutsuz ya da umarsız değiliz. ama birlik olmalıyız. Yeterince ses çıkartmalıyız. Ne fazla, ne eksik …

 12. sayın admin, ilk önce çalışmalarınız için teşekkürler. daha önce önermiştim bir çok yazı içinde kaybolmuştur şuydu, önerim istanbul daki avukat hanım vasıtasıyla diğer illerde de hiç olmazsa ilk etapda büyükşehirlerde bir avukat etrafında toplanılsa ve sonrada avukatlar bütün başvuruları birleştirse çok seri ve netice verebilir bir çalışma olabilir, bu sadece benim fikrim ne dersiniz uygulanabilirliliği varmı??

  • sayın izmir,

   bildiğim ve çalışabileceğime inandığım avukatlara sordum.

   Tanımadıklarımada sordum.

   Bir iki şehirde daha hukuk büromuz olsa iyi olacakdı. Olamadı.

   STK ‘lara gittik. Hala gidiyoruz. Maddi-manevi destek istedik.

   Diğer şehirler için : Başvurular blog üzerinden yürüyecek. Dilekçeleriniz buradan size iletilecek. Siz yazacak ve imzalayacaksınız.

   Avukatlarımız ve ben ortak çalışıyoruz. İddianame hazırlıyoruz.

   Özellikle cezaevindeki kardeşlerimize ulaşmak çok önemlidir. Sizlerden yardım istiyoruz.

   Av. Gönül Hanım her türlü fedakarlığı yapar. Kendisi yıllardır insan hakları için çalışmıştır. Hala mağdur ve parasız insanlara destek oluyor.

   Bize desteğiniz, yorumlarınız ve AIHM için katılımınız çok önemlidir. Tek sermayemiz budur.

   herkese teşekkür ediyorum.

   • çok teşekkürler admin, kolaylıklar diliyorum.

    • her türlü yardım makbule geçecektir.

     Ciddi bir arşiv çalışması yapıyoruz. Okuyabilecek ve yorumlayabilecek kadar hukuk aşinalığı olan herkes işimize yarar.

     elinizdeki mahkeme kararları birer delildir. Onları saklayınız.

     verdiğiniz dilekçeler birer delildir. onları saklayınız.

     her türlü belgeyi, kimlik bilgilerini silerek bize gönderebilirsiniz. Burası halka açık ve imece ile yürüyen bir ortamdır.

     desteğiniz, çocuklarınıza adil bir düzen bırakmak içindir.

     • admin bey benim eşim metriste yatıyor demiştim zaten ama ben eşim için yazdım hapistekiler nasıl kimin adına yolayacak beni bigilendirirseniz sevinirim cünkü iceriye bir şey sokmak yasak nasıl yapıcam bilmiyorum hade anlatım peki ne yapıcaklar beni bilgilen dirirseniz bende yardımcı olurum her perşembe bizim görüş günümüz saygılarımla

     • av. Gönül MATUR adına bir vekalet verecekler. basit bir matbu form var.

      formu yayınlayacağım.

      Nasıl, içeri sokacağınızı bilmiyorum. Onuda öğreneyim. Sanırım dilekçe veriliyor.

 13. başta sayın burhan işcan ve arkadaşlarına bizim için uğraştıkları için çok teşekkürler 45 adet çekimi 2001 krizinden sonra tefecilere kaptırdım ve tefecilikten dava açtım tefecilerde bazı tehditlerden sonra çeklerime dava açtılar 2004 te iflas ettim kaçtım 5 sefer ceza evine girip çıktım yine 31 milyarlık yargıtaydan ödeme tebliği gelsi 1 ay içinde ödemezsem 310 gün hapsim çıkacak 2004 ten buyana çalışıyom ama sigortasız çalışiyom tam düzen kuruyom hapis çıkıyo beypazarında 3 katlı evimi icra yluyla tefeci aldı bişeyim kalmadı sadece eşim ve çocuklarımın desteği var eğer bu af çıkmazsa diyorumki bu kurduğunuz ve öncülüğünü yaptığınız bu mağdur olanlarımıza destek için üye olarak resmi bir şekilde banka hesabı açılarak destekler alınarak hapse girenlerin ailelerine gıda ve çeşitli yardımlar yapma imkanımız olurmu
  çünkü düşenin dostu olmuyor bu durum en çok ailelerimizi perişan ediyor ben ilkokul mzuuyum bu kadar yazabiliyorum hatam varsa özür dilrim

  • merhaba,

   AIHM ‘e başvurmanızı öneriyorum.

   durumunuzu anlamak için

   https://karsiliksizcek.wordpress.com/aihm/bireysel-basvuru-kisisel-durumlar/

   sayfasına durumunuzu yazabilirsiniz.

   Yarın Taksim ‘de avukatlar ile bir tanışma toplantısı var. Orayada katılmanızı öneririm.

   esen kalınız.

  • arkadaşım burda hata yapsan ne olur sen hatayı çek kullanmakla yapmışsın baştan
   bu arada haşim işcan istanbulun seçimle belirlenen ilk belediye başkanıdır.
   ben daha çok onu küçüklüğümde otobüsle altından geçerken bisiklet mağazalarına ağzım açık baktığım aksarayda bir alt geçit olarak hatırlıyorum.
   burhan beyle bir akrabalıkları varmı acaba
   o da mağdrları başkanı sonuçta soyadları da aynı
   hiç aklıma gelmemişti kutlarım

 14. “ÇEK MAĞDURLARI”— KARŞILIKSIZ ÇEK SORUNUNUN TARAFLARI İLE ÇEK MAĞDURLARIYLA MUHATTAB OLMA ZORUNDA OLANLAR
  • B.Brecht
  Mücadele eden yenilgiye uğrayabilir, mücadele etmeyen zaten yenilmiştir.
  Socrates
  Oyun bitince, şah da piyon da aynı kutuya konur.

  Uçurtmalar rüzgar gücü ile değil o güce karşı koydukları için yükselirler.
  Winston Churchill
  Beraber ağlamaktaki tatlılık kadar hiçbir şey kalpleri birbirine bağlayamaz.
  Rousseau
  Kişilikli olmak, kimse görmediği zaman da doğru olanı yapmaktır.
  J.C. Watts

  KARŞILIKSIZ ÇEK VE YASAL DÜZENLEMELER BİR ÇOK SORUN YARATMIŞTIR. BU SORUNLARDA TARAFLAR ŞU ŞEKİLDEDİR.
  A-KARŞILIKSIZ ÇEK VERENLER
  1- KASITLI OLARAK KARŞILIKSIZ ÇEK VERENLER
  a-af gelir cezadan kurtulurum ama borcumu öderim diyenler
  b-af gelir cezadan kurtulurum borcu ya öderm yada ödemem diyenler
  2- *PİYASA EKONOMİSİNİN OLUMSUZ ŞARTLARI DOLAYISIYLA VADELİ ALIŞVERİŞE DAYALI OLARAK ÇEK VERİP EKONOMİK NEDENLERDEN DOLAYI VERDİĞİ ÇEK KARŞILIKSIZ ÇIKANLAR (1.DERECE MAĞDURLAR)
  3- *TEMSİLCİLİK SIFATI İLE ÇEK VERENLER(ŞİRKET MÜDÜRLERİ,VB,) (3.DERECE MAĞDURLAR)
  *T.C.K. 21. MADDESİNE UYGUN YARGILANMADIKLARI İÇİN MAĞDUR OLANLAR
  B- ÇEK KABUL EDİP KABUL ETTİĞİ ÇEK KARŞILIKSIZ ÇIKANLAR(2.DERECE MAĞDURLAR)
  C- HÜKÜMET YETKİLİLERİ
  D- YASA KOYUCU
  E- YASA UYGULAYICILAR (YARGI)
  F- SORUMSUZLUKLARINDAN SORUMLU OLMAYAN BANKALAR
  G- AVUKATLAR
  H-SİVİL TOPLUM ÖRGÜTLERİ (MESLEK ODALARI-BAROLAR)

  • Çek yasasındaki cezalar, Magna Carta ‘dan beri gelen hukuk geleneklerine aykırıdır.
  • Yasanın uygulanması sırasında borçlu ve alacaklıların hakları kesintiye uğramaktadır. Alacaklı ve borçlu taraftan binlerce “çek mağduru” oluşmuştur.
  • Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesine kesin aykırılıklar vardır.
  • Cezaevlerindeki yaşam koşulları insanlık dışıdır. İnsanca yaşama hakkı ihlal edilmektedir.
  • Savunma alınmadan hapis cezası verilmektedir. Adil yargılanma hakkı ihlal edilmektedir.
  • 1.Ocak..2009 itibariyle Çek Yasası’ndaki cezalar hükmünü yitirmiş. Kanunsuz ceza verilmektedir. Adil Yargılanma hakkı ihlal edilmektedir.
  • Farklı mahkemelerde farklı kararlar alınmaktadır. Mahkemeler önündeki eşitlik ilkesi ihlal edilmektedir.
  • 2009 yılında çek vadelidir hükmü gelmiştir. Çek Yasasındaki tanım bozulmuştur. Karşılıkız çekden ötürü hapis cezası verilmesi “borçtan ötürü hapis” yasağı ilkesi ihlal edilmektedir.
  • Cezalar ile ilgili itiraz edilmesi yararsızdır ve olanaksızdr. Mağdurlar haklarını aramak, dilekçe verebilmek için adliyelere bile gidememektedir. “silahların eşitliği” ilkesi ihlal edilmekte ve hak aramanın önü tıkanmaktadır.
  • Çözüm yargıda iken, çözüm yüce meclisde iken tatil kararı alınmıştır. İç Hukuk yolları tükenmiştir.
  OYNANAN TEZGAH OYUN KARŞISINDA MAĞDURİYETİMİZİ TESCİL ETTİREMEZSEK SUÇLU OLDUĞUMUZU KABUL ETMİŞ OLURUZ. TESCİL İÇİNDE MUHATTAB BULMAMIZ GEREKİR. MUHATTAB YUKARDA SAYDIĞIM TARAFLARDIR. ÖNCELİKLE HÜKÜMET, YARGI, BANKALAR, MECLİS ÜYELERİ SIRAYLA.

  Yargıtay başkanı çek suçunu mümkün görmemektedir. Açıklama Şöyledir:

  , ”Bir ticari ilişkiden kaynaklı borcun yerine getirilmemesi ve suç olarak tanımlanması mümkün görülmemektedir. Suç genel teorisindeki sorumluluk esaslarına aykırı bir şekilde suç tipi tarif edilmektedir. Karşılıksız çıkan çek nedeniyle milyonlarca şikayet ve soruşturma sonucu kamu davası açılmaktadır. Bu durum Cumhuriyet savcılarının ve mahkemelerin ağır iş yükü altında kalmasına sebebiyet vermektedir. Bu nedenle çekin karşılıksız çıkması ile ilgili sorumluluk, suç olmaktan çıkarılarak idari para cezasını ve/veya idari tedbiri gerektiren bir kabahat olarak düzenlenmelidir” denildi.

  İleri tarihli çeklere düzenleme isteği

  ”Zira, ileri tarihli çek uygulaması çekin işlerliği ve güvenirliğini ortadan kaldıran bir uygulamadır. Türkiye;de yanlış yerleşmiş bir teamüldür. Vadeli ödeme seçeneğini kabul eden kişilerin başvuracağı ödeme aracı çek olmamalı; bono ile bu amaç sağlanmalıdır. Çekin para gibi seri ve güvenli bir ödeme aracı haline getirilmesi, ancak buna her ne koşulda olursa olsun olanak sağlamak yerine kural olarak ileri düzenleme tarihli çekin düzenlenmesinin yasaklanması

  BİZİM İÇİN ÖNEMLİ OLAN ÇEK MAĞDURLARI BİRLEŞİM KUVVETİNİ TOPLUMA KABUL ETTİRİP TARAFLARI BİZLE MUHATTAP OLMAYA MECBUR ETMEKTİR.
  UNUTMAYIN Kİ İŞİ KOLAY KILMANIN YOLU TANIŞ OLMAKTIR.
  LOBİ KURMAKTA AMAÇ BUDUR TÜM TARAFLARI MUHATTAP OLMAYA, ÇÖZÜM BULMAYA ZORLAMAK.
  GAYEMİZ BUDUR. KATILIMIN ÇOKLUĞU GAYEMİZİN ZAFERİ DEMEKTİR.
  SAYGILARIMLA
  BURHAN İŞCAN ÇEK MAĞDURLARI BİRLEŞİM BAŞKANI

 15. sevgili admin
  emekleriniz için yürekten teşekkürlerimi sunuyorum

Yorum yaparak destek olabilirsiniz

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s