Kemal KILIÇDAROĞLU ‘na açık mektup kampanyamız başladı.


Sayın Kemal KILIÇDAROĞLU ‘na açık mektup ulaştırıyoruz.  Türkiye ‘de yaşanan hukuk depremine,  çıkamayan çek yasasının altındaki olayları ortaya çıkartmasını bekliyoruz.

Kemal KILIÇDAROĞLU ‘ndan sesimizi duymasını ve çek yasası ile ilgilenmesini talep ediyoruz.

Kemal KILIÇDAROĞLU

Kemal KILIÇDAROĞLU

Açık mektuba buradan ulaşabilirsiniz. Yorum bırakarak destek olmanızı istiyoruz.  Desteğiniz gücümüzdür. Birlikte başaracağız.

Reklamlar

4 responses to “Kemal KILIÇDAROĞLU ‘na açık mektup kampanyamız başladı.

 1. İSTANBUL’UN KADERİNİ DEĞİŞTİRECEK PROJE!

  Bütün gelişmiş ülkelerde kent ulaşımında en hızlı, en güvenli ve en modern yöntem olduğu için tercih edilen raylı ulaşım sistemi ülkemizde maalesef yarım yüzyıldır savsaklanıyor.

  Neden mi?

  “Tren, metro gibi icatlar komünist işidir” diye…

  Bu akıldışı ve kör mantık, 100 küsur yıl önce, dünyadaki 3. yer altı ulaşım hattı olan Tünel-Karaköy metrosunu “Ölmeden yer altına girmek dinen caiz değildir” diyerek yasaklayan dönemin Şeyhülislam’ının mantığıyla aynı değil midir?
  Ulaşım konusunda bireysel araçlara bel bağlayarak, yolları genişletmekle işi çözeceğini sanan 1950 sonrasının iktidarları, şimdi de yolları daraltarak METROBÜS denen 3. dünya sistemini dahiyane bir ulaşım örneği olarak anlatmıyorlar mı?

  Kent ulaşımını şehrin altına alarak kente ve kentliye soluk sağladığı, ulaşım için harcanan zamandan tasarruf ettiren metro ağlarıyla donanmış Paris, Moskova, Roma, Londra gibi dünya kentlerinin yöneticileri meğer ne kadar da akılsızmış!
  Ayrıca, havayı kirleten, insan sağlığını tehdit eden gaz salınımını umursamayan yerel yöneticilerin petrole olan bağımlılığımızı, petrol ürünleri için dışarıya aktarılan milli kaynaklarımızı önemseyeceklerini düşünmek fazlasıyla saflık olur..

  METRO’NUN GETİRECEĞİ YENİLİKLER, GÜZELLİKLER…

  Öncelikle İstanbulumuzun mevcut hattını inceleyelim. Taksim’den 4.Levent’e kadar, hali hazırda işleyen, 6 istasyona sahip olan İstanbul metrosu, dünyanın en yeni, modern fakat hat uzunluğu ve yolcu taşıma kapasitesi bakımından en gerilerde yer alan metro ağlarından birisidir. İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nde R.T. Erdoğan’ın 1994’teki başkanlığıyla başlayan AK PARTİ geleneği, 15 yıl boyunca yapa yapa 12 km metroyu hizmete açmıştır. (Seçim için alelacele açılan fakat henüz tam anlamıyla çalışamayan iki istasyonu değerlendirmeye almıyorum, zira metro çıkışları bile tam anlamıyla faaliyete geçmiş değildir, bir çoğunda turnikeler eksik, yürüyen merdivenler çalışmamaktadır.)

  Oysa, ulaşım ve şehir planlaması konusunda çalışan bilim adamları, 1 km metronun yaklaşık 30-40 milyon dolara mal olduğunu ve 5 yıl içerisinde 100 km metronun belediye olanaklarıyla yapılabileceğini vurgulamaktaydılar. Ulaşım sempozyumlarında ortaya çıkan bu sonucu yaşama geçirmek için adım atan CHP İstanbul B.B. Başkan Adayı Kemal Kılıçdaroğlu, “Ben ihtiyatlı biriyimdir. Bana ‘5 yılda 100 km yapılabilir’ dediler, fakat ben 80 km diyeyim de sözümde durmamazlık olmasın.” diyor.

  GELELİM İŞİN TOPLUMSAL-EKONOMİK BOYUTUNA

  80 km’lik metro ağı bittiğinde -yaklaşık olarak- 40-45 metro istasyonuna sahip olacağız. Her bir istasyonun ortalama 4 çıkışı olduğu düşünüldüğünde, asgari 160 metro çıkışı inşa edilecek demektir. Bu da şu demektir, İstanbul’un 160 yerinde binalar daha güzelleşecek, binlerce esnaf ve onbinlerce çalışan iş olanağına kavuşacak, bölge ekonomileri canlanacak, yerli ve yabancı turistler sadece turistik mekanlara değil İstanbul’un pek çok noktasına erişebilecek, metro sisteminin içinde de binlerce kişi istihdam edilecek ve müzikten resime pek çok sanat alanında uğraş veren genç sanatçılar halkla buluşacak, halkla sanat kucaklaşacak.

  Metro ile İstanbul’un Çehresi Değişecek!

  Bir Örnek: Moskova Metrosu

  Metro çalışmalarına Stalin döneminde ağırlık veren ve yer altında bir birini kesen “7 katlı bir dünya” kuran Ruslar, metrolarının modernliği ile olmasa da, istasyonlarının mimari tasarımıyla dünyaca meşhurdurlar. Öyle ki, Moskova’yı ziyaret eden bütün turistler bu istasyonların pek çoğunu ziyaret etmek için zaman ayırmaktadır.

  Yapıldığı dönemin tarihi ve sanatsal özelliklerini yansıtan onlarca farklı istasyon ile Moskova metrosu bir anlamda “yer altı müzesi” niteliği ile kent yaşamına farklı renkler katmaktadır: Klasik Rus Müziği’nden, Caz’a, Pop’tan Rock’a bir çok müzik türü, ortamın akustik olanakları sayesinde seslendirilmekte, bu vesileyle yolcuların günlük yaşamın stresinden kısa süreliğine de olsa uzaklaşmaları, hoşça vakit geçirmeleri sağlanmaktadır.

  Uzun lafın kısası, metro sayesinde Moskovalılar, hem ulaşımda zaman kaybetmiyorlar, hem turistik açıdan gelirlerini artırıyorlar hem de pek çok iş olanağı yaratıyorlar.

  Ya çağdaş, akılcı bir seçenek olan metro…

  Ya da üçüncü dünya işi Metrobüs…

  Ekonomiyi daralttıkları yetmiyormuş gibi şimdi de yolları daraltıyorlar!

  • Parlayan bir yıldız: Kemal Kılıçdaroğlu

   ALLAH Tayyip Erdoğan’ın başına öyle birini musallat etti ki…

   Aman Allah muhafaza!

   Adı: Kemal Kılıçdaroğlu…

   Görevi: CHP Grup Başkanvekili…

   Serveti: Evindeki birkaç değerli resim tablosundan ibaret…

   En tehlikeli yönü: İkide bir çıkınından belge çıkarması ve “belgesiz çıkmam abi” demesi…

   Gücünü ise şunlardan alıyor: Parada gözü yok…

   Mal biriktirmiyor…

   Zaafsız ve iradesine hákim görünüyor…

   Açık konuşayım: Şahsen korkarım böyle adamlardan…

   Bence Dengir Bey kardeşimiz de korksun… Tayyip Bey de korksun…

   * * *

   Hadi gelin “Kemal Kılıçdaroğlu portresi”ni biraz daha belirginleştirelim:Bir Gogol romanından fırlamış gibi… Bizim “yerli Putin”in belalısı… İflah olmaz bir “müfettiş”…Yüz tane “Devlet Denetleme Kurulu”na bedel… Sadettin Tantan’a göre daha zeki… Üstelik dolaylı anlatıma yüz vermiyor… Açık konuşuyor yani…”

   Geç gelmiş bir Cüneyt Canver” diyebilir miyiz? Bilmiyorum…Ama Fikri Sağlar’a göre ayağını yere daha sağlam bastığını söyleyebilirim… Fikri Sağlar onun yerinde olsaydı, şimdiye çoktan havalara girmişti…İnsanı kıl eden bir ısrarcılığı var… Sinir bozan bir takipçi…İşin vahim tarafı ise şu: Israrcılığı ve takipçiliği işe yarıyor…Şaban Dişli’yi yerinden etmek az iş midir?Peki böylesi muhteşem bir zafere rağmen alçakgönüllülüğü elden bırakmaması kaç puan?

   * * *

   Hakkaniyetli AKP’lilere soruyorum:”Kemal Bey’i ciddiye almak lazım” diyorlar…Kıskançlıklarıyla maruf CHP’lilere soruyorum:”Yükselsin ki yeri bu değildir” diyorlar…”SSK Genel Müdürlüğü falan yaptı, yok mu bir açığı?” diye araştırıyorum…”Vallah dürüst adamdır” dışında bir şey bulamıyorum…Aslen Tunceli vilayetindenmiş… Bir arkadaşım, “Tunceli’de herkes CHP’ye ateş püskürürken Kemal Bey saygı görür” diyor…Bana kalırsa…Bu “müfettiş”, CHP’yi de sarsıyor gibi… Partide konsept değişti…Baksanıza, Kılıçdaroğlu’nun meydana atıldığı günden beri CHP’de “irtica” diyen kalmadı…

   Sanırım olan biten şudur:Baktılar ki Kemal Kılıçdaroğlu konuştukça, Tayyip Erdoğan öfkesini kontrol edemiyor, çılgına dönüyor…”Madem öyle, hep Kemal Kılıçdaroğlu konuşsun” deyiverdiler…Ne diyeyim?Allah Tayyip Bey’e ve cümle yaranına sabr-ı cemil ihsan eylesin…

   AHMET HAKANHürriyet 23 Eylül 2008

 2. Çek Kanunu Tasarısı TBMM’de
  Eklenme tarihi: 01.06.2009 15:00:15 | Kaynak: Zaman
  Karşılıksız çek bedelini faiziyle ödeyen kişiler hakkındaki soruşturma, dava ve mahkumiyet kararlarının ortadan kalkması ile ticari hayatta karşılaşılan sorunların çözümü amacıyla bu yıl sonuna kadar çeklerin, üzerindeki yazılı tarihten önce bozdurulamayacağını öngören Çek Kanunu Tasarısı, TBMM Adalet Komisyonunda 3 Haziran Çarşamba günü görüşülmeye başlanacak.

  Ticari yaşamı önemli ölçüde etkileyecek düzenlemeler içeren tasarıya göre, bankalar, önce çek hesabı açtırmak isteyenin yasaklı olup olmadığını kontrol edecek, ayrıca kişinin ekonomik ve sosyal durumunun belirlenmesinde gerekli basiret ve özeni gösterecek.

  Bankalar, çek hesabı açtırmak isteyenlerin yasaklılık durumuna ilişkin adli sicil kayıtlarını, açık kimliklerini saptamak için fotoğraflı nüfus cüzdanı veya pasaport örneklerini, yerleşim yeri belgelerini, vergi kimlik numaralarını isteyecek, tacir olanların ayrıca ticaret sicili kayıtlarını alacak.

  Çek hesabının kapatılması halinde, bunları, hesabın kapatıldığı tarihten itibaren 10 yıl süreyle saklamakla yükümlü olacak bankaların dışında hiçbir gerçek ve tüzel kişi çek defteri bastıramayacak.

  -HAMİLİNE ÇEKLER FARKLI BASILACAK-

  Hamiline düzenlenecek çekler, açıkça ayırt edilebilecek biçimde bastırılacak. Bu çeklere ilişkin işlemlerin işlendiği ayrı çek hesapları açılacak ve hamiline düzenlenecek çeklerin yapraklarında ”hamiline” ibaresi matbu olarak yer alacak.

  Karşılığı bulunan çek, hesabın bulunduğu bankaya ibraz edildiğinde hamilin vergi kimlik numarası saptandıktan sonra ödenecek.

  -KARŞILIKSIZ HER ÇEK YAPRAĞI İÇİN BANKAYA CEZA-

  ”Karşılıksızdır” işlemi, muhatap bankanın hamile kanunen ödemekle yükümlü olduğu miktarın dışında, çek bedelinin karşılanamayan kısmıyla sınırlı olarak yapılacak.

  Banka, karşılıksız çıkan her bir çek yaprağı ile ilgili olarak ödemekle yükümlü olduğu miktarı, ancak ibraz eden hamile talep ettiği takdirde ödeyecek. Buna göre, banka, hamile, talep ettiği takdirde süresinde ibraz edilen her çek yaprağı için; karşılığının hiç bulunmaması halinde, çek bedeli 475 lira veya üzerinde ise 475 lira, bu tutarın altındaysa çek bedelini ödeyecek.

  Karşılığının kısmen bulunması halindeyse banka, çek bedeli 475 lira veya altındaysa, çek bedelini aşmamak koşuluyla kısmi karşılığı 475 liraya tamamlayacak bir miktarı; çek bedelinin 475 liradan fazla olması halinde çek bedelini aşmamak koşuluyla, kısmi karşılığa ilave olarak 475 lira ödemekle yükümlü olacak.

  -BANKALARIN BİLDİRİM YÜKÜMLÜLÜĞÜ-

  Bankalar, hamiline çek hesabı sahiplerinin açık kimlik, adres, vergi kimlik numarası, bu hesaplardan ödeme yapılan kişilere ait bilgiler ile bu kişilere yapılan ödemelerin tutarlarını ve üzerinde vergi kimlik numarası bulunmayan çeklere ilişkin bilgileri, Gelir İdaresi Başkanlığına elektronik ortamda bildirilecek.

  Bankalar, hamiline çek defteri yaprağını kullanmadan, hamiline çek düzenlendiğini tespit etmeleri halinde, mevcut delilleriyle birlikte durumu, tespit tarihinden itibaren en geç 1 hafta içinde Cumhuriyet başsavcılığına ve Gelir İdaresi Başkanlığına bildirmekle yükümlü olacak.

  Banka, çekle ilgili olarak karşılıksız işleminin yapılması halinde hesap sahibiyle ilgili bilgileri, ibraz tarihinden itibaren 10 gün içinde Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankasına bildirecek.

  -KARŞILIKSIZ ÇEK VERENE HESAP AÇMA YASAĞI-

  Karşılıksız çek veren kişi hakkında, hamilin şikayeti üzerine her bir çekle ilgili olarak bin 500 güne kadar adli para cezasına hükmolunacak. Ancak hükmedilecek adli para cezası, çek bedelinin karşılıksız kalan miktarından az olamayacak. Mahkeme ayrıca, çek düzenleme ve çek hesabı açma yasağına hükmedecek.

  Çek düzenleme ve çek hesabı açma yasağı kararı ile ilgili herhangi bir adres değişikliği bildiriminde bulunulmadığı sürece, kişinin çek hesabı açtırırken bildirdiği adrese Tebligat Kanununa göre derhal tebligat çıkarılacak. Adresin bankaya yanlış bildirilmesi veya fiilen terk edilmiş olması halinde de tebligat yapılmış sayılacak.

  Çek düzenleme ve çek hesabı açma yasağı kararına ilişkin bilgiler, Merkez Bankasının ilgili birimine elektronik iletişim araçlarıyla bildirilecek. Bu bilgiler, Merkez Bankası tarafından internet ortamında yayımlanacak.

  -ETKİN PİŞMANLIK-

  Karşılıksız çek bedeli, faiziyle tamamen ödenmiş olması halinde etkin pişmanlıktan yararlanılabilecek.

  Buna göre, karşılıksız çek bedelini düzenleme tarihine göre kanuni ibraz tarihinden itibaren işleyecek faizle tamamen ödeyen kişi hakkında, ”soruşturma aşamasında Cumhuriyet savcısı tarafından kovuşturmaya yer olmadığına, kovuşturma aşamasında mahkeme tarafından davanın düşmesine, mahkumiyet hükmünün kesinleşmesinden sonra hükmün bütün sonuçlarıyla ortadan kaldırılmasına” karar verilecek.

  Bu durum şikayetten vazgeçme halinde de uygulanacak.

  -YASAKLIYA ÇEK DEFTERİ VEREN BANKACIYA CEZA-

  Tacir olmayan kişiye, tacir çek defteri veren banka görevlisine 50 günden 150 güne kadar adli para cezası uygulanacak.

  Çek düzenleme ve çek hesabı açma yasağıyla ilgili bankaya gerçek dışı beyanda bulunan kişi, 1 yıldan 3 yıla kadar hapis cezası verilecek.

  Beyanname almadan veya beyannameye rağmen, hakkında çek düzenleme ve çek hesabı açma yasağı bulunan kişiye veya bu kişinin yönetim organında görev yaptığı veya temsilcisi ya da imza yetkilisi olduğu tüzel kişiye çek defteri veren banka görevlileri 50 günden 150 güne kadar adli para cezasına çarptırılacak.

  Kısmenveya tamamen karşılığı bulunmayan çekle ilgili olarak talebe rağmen, ”karşılıksızdır” işlemi yapmayan banka görevlisine, şikayet üzerine 3 aydan 1 yıla kadar hapis cezası uygulanacak.

  Hakkındaki çek düzenleme ve çek hesabı açma yasağı kararına rağmen çek düzenleyen kişiye, fiil daha ağır cezayı gerektiren bir suç oluşturmadığı takdirde, 1 yıldan 3 yıla kadar hapis cezasına çarptırılacak. Hakkında çek düzenleme ve çek hesabı açma yasağı kararı verilen kişi adına çek hesabı açan banka görevlisi hakkında da aynı ceza uygulanacak.

  -YENİ ÇEK DEFTERLERİ BASTIRILACAK-

  Kanunun yayımını izleyen 1 ay içinde Merkez Bankasınca yayımlanacak tebliğde belirlenen esaslara uygun olarak yeni çek defterleri bastıracak olan bankalar, 2009 yılı sonuna kadar müşterilerine yeni çek defterleri verecek ve eski çek defterlerini imha edecek.

  Bankaların, müşterilerine verdikleri çek defterlerinden keşide edilen çekler, Türk Ticaret Kanununda aranan koşulları taşıması kaydıyla geçerli olacak. Ancak üzerinde yazılı düzenleme tarihi henüz gelmemiş olsa bile bu çeklerin en geç 1 Temmuz 2010 tarihine kadar muhatap bankaya ibraz edilmesi gerekecek.

  Yürürlükteki kanuna göre açılmış davalar, asliye ceza mahkemesinde görülerek sonuçlandırılacak.

  Ekonomik sıkıntılarla çeklerin zamanında ödenememesi sonucunda ticari hayatta karşılaşılan sorunlara ve mağduriyetlere çözüm üretilmesi için de düzenleme yapılan tasarıya göre, bu yılın sonuna kadar üzerine yazılı düzenleme tarihinden önce çekin ödenmek için muhatap bankaya ibrazı geçersiz olacak.

  -”FARKLI BİR SONUÇ ORTAYA ÇIKABİLİR”-

  TBMM Adalet Komisyonu Başkanı Ahmet İyimaya, AA muhabirine yaptığı açıklamada, yürürlükteki kanunun sorunları çözemediğini, beklentileri karşılayamadığını; yoğun bir toplumsal talebe dönüşen yeni Çek Yasası arayışı olduğunu söyledi.

  İyimaya, tasarıyla ilgisi olanlara görüşlerini bildirmeleri için yazı gönderildiğini, toplantıya davet ettiklerini anlattı.

  Özellikle 2-3 konunun kamuoyunu yakından ilgilendirdiğini, gerek çek suçları gerekse cezalar bakımından yeni bir sisteme geçildiğini ifade eden İyimaya, ”Peki, bu yeni sisteme geçilirken eski suçlar ve cezalar; hüküm kurulmuş olsun, takip devam ediyor olsun veya henüz işleme başlanmamış olsun, ne olacak? İşte tasarının can alıcı noktası burası. Ben, dahi ne olacağını bilmiyorum. Anayasanın 38. maddesi, suç ve cezalarının ihdasında var olan bilimsel ilkeler, tarafların karşılıklı menfaatleri dengelenerek, Komisyonumuzda bu konuda ya Bakanlar Kurulunun benimsediği çözüm doğrultusunda bir görüş ya da farklı bir sonuç ortaya çıkabilecektir” diye konuştu.

  İyimaya, düzenlemenin büyük ölçüde amaca elverişli olduğunu belirtti ve ”Tüm sorunları çözebilecek mi? Mükemmelliyetçiliğin modern hukukta da modern uygarlıkta da yeri yok” dedi

  • KILIÇDAROĞLU: “Bize ‘Parayı nasıl bulacaksınız?’ diye soruyorlar. Siz yandaşlarınıza verecek para buluyorsunuz da biz fakir fukaraya verecek parayı neden bulmayalım”

   CHP İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adayı Başakşehir ve Altınşehir’de AKP’lilere yüklendi: “Sizin asgari ücret maaşınızla onlar bir çanta alıyorlar. Onlar da sizin gibi fakirlerdi. Şimdi hanları hamamları var. Eşlerinin parmağında 65 bin TL’lik yüzükler var.”

   İstanbul Aydın Üniversitesi’nde düzenlenen “İstanbul Projeleri” konferansında öğrencilerle buluşan Kemal Kılıçdaroğlu, daha sonra seçim çalışmaları için gittiği Başakşehir ve Altınşehir’de halka hitap etti. Konuşmasında AKP’lilere yüklenen Kılıçdaroğlu, “Sizin çocuklarınız işsiz, askerden geliyorlar iş bulamıyorlar ama onların çocuklarının her şeyi var, hiç işsiz kalmıyorlar. Bize ‘Parayı nasıl bulacaksınız?’ diye soruyorlar. Siz yandaşlarınıza verecek para buluyorsunuz da biz fakir fukaraya verecek parayı neden bulmayalım. ‘Allah Peygamber edebiyatı’ yapıyorlar. ‘Din, iman’ deyip insanları sömürüyorlar. Onlar da sizin gibi fakirlerdi, şimdi ise hanları hamamları var. Bunların müslümanlığından ne çıkar. Eşlerinin parmağında 65 bin TL’lik yüzükler var. Sizin asgari ücret maaşınızla onlar bir çanta alıyorlar” diye konuştu.
   Yüzde 40 oy isterim Kılıçdaroğlu, “29 Mart’ta yüzde 40 veya üzerinde oy alacağımı düşünüyorum” dedi. Kılıçdaroğlu, “Yolsuzlukla mücadelenin topluma erdem kazandıracağı düşüncesindeyim” diye konuştu.

Yorum yaparak destek olabilirsiniz

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s