Adem SÖZÜER, Türk Ceza Kanunu ‘nun mimarlarındandır. Çek yasası için söyledikleri doğrudur.


YÜRÜRLÜĞE girmesi 1 Haziran’a ertelenen Türk Ceza Yasası’nı hazırlayan ve isimleri ‘TCK Tasarısı Alt Komisyon uzman danışmanı’ olarak geçen doçentler Adem Sözüer, İzzet Özgenç ve Ahmet Gökçen kimdir?

Üçünün de ortak özelliği Başbakan Tayyip Erdoğan’a yakın olmaları ve Büyükşehir Belediye Başkanlığı döneminde ‘danışmanları’ olması…

Düne kadar başta basın mensupları olmak üzere herkesin kábusu olan tasarının 20 yıllık bir geçmişi var. Başta Sulhi Dönmezer olmak üzere Faruk Erem, Sahir Erman, Çetin Özek, Duygu Yarsuvat, Feridun Yenisey, İsmet Kürümoğlu ve Köksal Bayraktar gibi ünlü ‘ceza hocaları’ baştan tasarının hazırlanmasında büyük emek verdiler. Daha birçok öğretim üyesi, barolar ve yargı mensubu komisyon çalışmalarına katıldı.

İlk çalışmalar 1985 yılında başladı; AKP iktidarına kadar üç taslak hazırlandı. Son taslak 1998’de hazırlanmıştı. 2000-2001’de hükümet tasarısı olarak Meclis’e sunuldu. Ecevit hükümetinin Adalet Bakanı Prof. H. Sami Türk, tasarıyı yeniden incelettirdi. AKP iktidarı tasarıyı hazır buldu ve ‘tartışmaya’ açtı. Tasarıyı Meclis’ten çıkarmak AKP döneminde gerçekleşti.

Bazı hukukçulara göre, ceza yasası Anayasa’dan bile daha önemlidir; çünkü rejimi belirleyen bir kanundur. Bu nedenle yasanın bütün değerler sistemi içinde olması gerekir.

Tasarı yeniden ele alınırken üç doçentin Başbakan Erdoğan tarafından bizzat çalışmalara katılması istendi. Hukukçulara göre, tasarı bu üç isim tarafından ‘kuşa’ çevrildi; ‘17 Aralık süreci için bu yasa şart’ denilerek, iktidarın arkasına aldığı rüzgarla alelacele Meclis’ten çıkartıldı. Alt Komisyon’daki görüşmeler sırasında CHP’li üyelerin direnmesiyle ancak, tasarıda bazı ‘anti-laik’ maddeler ayıklanabildi. 345 madde, Alt Komisyon’dan geldiği şekilde çok kısa sürede çıkarıldı.

Alt Komisyon’da ‘Bilim Danışmanı’ olarak geçen Sözüer, Özgenç ve Gökçen hakkında kamuoyuna intikal eden bilgiler şöyle:

ÜÇ BİLİM ADAMI

ADEM SÖZÜER: İÜ Hukuk Fakültesi öğretim üyesi… Öğrencilerine karşı yardımseverliği ile tanınıyor. Büyükşehir’de olduğu gibi halen Başbakan’ın danışmanlarından. Aynı zamanda Sabah Gazetesi’nin çıkardığı hukuk dergisinin danışmanlığını yapıyor. Zaman, Aksiyon ve STV’de hukuk konusunda sık sık görüşleri yer alıyor. Çıkar amaçlı suçlarla ilgili 4422 sayılı kanun değişikliğinin mimarı sayılıyor.

İZZET ÖZGENÇ: Gazi Üniversitesi Hukuk Fakültesi öğretim üyesi… Doçentlik sınavında üç kez başarısız olduğu ve İdare Mahkemesi kararıyla bu unvanı aldığı söyleniyor. Başbakan Erdoğan’ın Belediye Başkanlığı döneminde de ‘hukuk danışmanı’ydı. 1994 yılında yaptığı bir konuşmada ‘Doğal hukukun kavramının kaynağını ve dayanağını ‘ilahi mesaj’ olarak açıkladığı’ belirtiliyor. Albayraklar davasında ‘sanık’ olarak sorgulandı. AB’yi sarsan ‘zina’nın Anayasa Mahkemesi’nin daha önce iptal etmesine karşın ‘son dakika’da TCK’nın içine girmesi için önerge verdiren ‘bilim adamı’ olarak tanınıyor. Halkın benimsediği dini inançlara aykırı davrananlara hapis cezası getirilmesini ve eğitim öğretim hakkının kullanılması adı altında türbanın serbestisi çabasında bulundu; türbanın engellenmesi halinde ağır cezalar önerdi; ancak kabul ettiremedi. ‘Edebiyat ve sanatta da müstehcenlik bulunduğu’ yolundaki ısrarlı yaklaşımı üzerine CHP’li Komisyon üyesi Orhan Eraslan toplantıyı bırakıp çıkmıştı. Prof. İbrahim Kabaoğlu’nun istifasından sonra yerine Başbakanlık İnsan Hakları Kurulu Başkanlığı’na getirildi. Hakim ve savcılara yeni yasa ile ilgili olarak hizmet içi eğitim veriyor. Etibank davasına bilirkişiliği tartışma yarattığını gazeteler yazdı.

AHMET GÖKÇEN: Marmara Üniversitesi Hukuk Fakültesi öğretim üyesi. Trabzonlu. Liberal Düşünce Topluluğu’nun yayınladığı ‘TCK. Md.312/2′ adlı bir kitabı bulunuyor…

1.nisan.2005 Yalçın BAYER, Hüriyet gazetesi

http://hurarsiv.hurriyet.com.tr/goster/haber.aspx?viewid=557253 adresinden alıntıdır.

Önerilen yazılar

Reklamlar

2 responses to “Adem SÖZÜER, Türk Ceza Kanunu ‘nun mimarlarındandır. Çek yasası için söyledikleri doğrudur.

 1. Prof. Dr. Adem Sözüer: Vatandaşlar politikacıları en çok karşılıksız çek için arıyor dedi
  02 Aralık 2009 Çarşamba – 20:28:03

  İstanbul (İÜHA) – İstanbul Üniversitesi (İÜ) Hukuk Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Adem Sözüer, vatandaşların politikacıları en çok bedelli askerlik ve karşılıksız çek mağduriyetleri için aradığını söyledi.

  Elektronik Haber Ajansı (e-ha) muhabirinin edindiği bilgiye göre, İÜ Hukuk Fakültesi Ticaret Hukuku Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mehmet Helvacı ise ekim ayı itibariyle Türkiye’de 1 milyonun üstünde karşılıksız çek, 52 binin üstünde dava, 20 bine yakın hükümlü bulunduğu bilgisini verdi.

  İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi Ticaret Hukuku Ana Bilim Dalı tarafından düzenlenen “Ticaret Hukuku Günleri”nin ikincisi, Rektörlük Binası Doktora Salonu’nda bugün gerçekleştirildi.. “Prof. Dr. Hayri Domaniç’e Saygı Günü” başlığı altında düzenlenen toplantıda, karşılıksız çekte cezai yaptırım uygulaması tartışıldı.

  Toplantıda konuşan Prof. Dr. Adem Sözüer, yeni Türk Ceza Kanunu yürürlüğe girdikten andan itibaren Çek Kanunu’na göre verilen tüm hükümlerin kalkması gerektiğini daha önce de vurguladıklarını hatırlatarak, şöyle konuştu: “Ceza Hukuku’nda artık kasten sorumluluk ilkesi kabul edilmemektedir. Ceza yaptırımı olan bir konuda çekin neden karşılıksız olduğu sorgulanmalıdır. Sadece sözleşmeye aykırılık, sadece çekin ödenmemesi Ceza Hukuku yaptırımı doğurmaz. Hile ya da görevi kötüye kullanma söz konusu olmalıdır. Dolandırıcılık gibi bir fiil olmalı, kanıt varsa suç olmalıdır. En önemli konu kasten işlenebilen bir suç olması ve her olayda kastın araştırılması gereğidir. Önerimiz, bu konunun dolandırıcılık suçunun içinde halledilmesidir.”

  Prof. Dr. Mehmet Helvacı, özel hukuk açısından çekte cezanın gerekli olup olmadığının siyasi iradenin tercihi olduğunu, ancak sadece çeke özgü cezai yaptırımın çok tutarlı olmadığını savundu. Helvacı, 4814 sayılı kanunda çekin karşılıksız sayılması halinde para cezasının öngörüldüğünü belirterek, para cezasının ödenmemesi halinde hapis cezasına dönüştüğünü vurguladı. Helvacı, şunları söyledi: “Yeni Çek Kanunu Tasarısı’nda karşılıksız çekte hapis cezasından vazgeçilemiyor. Kanun hapis cezasından söz etmiyor ancak para cezası ödenmezse hapis cezasına dönüşüyor. Anayasa, sözleşmeden doğan borç için hürriyeti bağlayıcı yaptırım düzenlenemeyeceğini öngörüyor. Bu düzenlemeyle Anayasa’ya aykırılığı ortadan kaldıran bir hapis cezası ortaya çıkıyor. Hapis cezasını kaldırmadan kaldırmış gibi gösteren bir durum oluşuyor.”

  Cezai yaptırım uygulanmasının karşılıksız çeki engellemediğini, hatta arttırdığına yönelik düşüncelerin olduğunu belirten Helvacı, “Ceza söz konusu olduğu için karşılıksız çek vermenin kolaylaştığı söyleniyor. Ceza bu şekliyle kaldırılmalı” dedi.

 2. acil demokrasi

  Adem Sözüer
  iktidara yakın bir bilimadamı

  YÜRÜRLÜĞE girmesi 1 Haziran’a ertelenen Türk Ceza Yasası’nı hazırlayan ve isimleri ‘TCK Tasarısı Alt Komisyon uzman danışmanı’ olarak geçen doçentler Adem Sözüer, İzzet Özgenç ve Ahmet Gökçen

  Adem Sözüer çek yasası yürürlükte değildir diyor
  ülkemizde hukukun üstünlüğü kavramı ne anlama geliyor
  bilmek istiyorum

Yorum yaparak destek olabilirsiniz

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s