çek yasasına el atalım. Varmısın yokmusun ?


VAR MISIN? YOK MUSUN?

Ama kelimesini kullanmadan karşılıksız çekte hapis cezasına ve hapis cezasına yol açacak düzenlemelere karşı olduğunu söyleyecek bir tane politikacı aranıyor?

bir tane , yanlış anlaşılmasın yanlızca bir tane.
milletvekili olur, müsteşar olur, belediye başkanı olur, parti başkanı olur, politikacı olmasada olur, mecliste çaycı olur, odacı olur, şoför olur, bahçıvan olur yanlızca bir tane…
vekillerin bakkalı olur, kuru temizleyicisi olur, terzisi olur, çocuğunun öğretmeni olur, gemisinde çalışan tayfası olur… bir tane yanlızca bir tane

işleri düzgün iken vergisini ödeyen, istihdam sağlar iken işsiz kalan , seçim zamanı kapısına gşdşp oy istediğiniz en az 100.000 insanının onurunu savunacak yanlızca bir tane .

 

sk 23.ağustos.2009

17 responses to “çek yasasına el atalım. Varmısın yokmusun ?

 1. Ali Rıza ÖZTÜRK başta olmak üzere CHP ve MHP ‘li vekillere teşekkür ediyorum.

 2. Sorumlu türk adaleti temsilcisi Mahkeme üyelerinin kararı;
  T.C KARTAL 3.ASLİYE CEZA MAHKEMESİ
  karar tarihi ;karar tarihi ;26.10.2009 tarih dosya no;2008/1080 çekin vadesinden önce bankaya ibraz edilmesinden dolayı BERAAT kararı verdi.

 3. kanaltürk çok güzel bir program yaptı.katılanlarda konuları çok sade ve dürüstçe açıkladılar.yayını yapan arkadaş ile görüştüm o da çek cezasının yarattığı sonuçlardan dolayı çok üzgündü.
  yeniden gündeme getirecekler.

 4. SÖYNECEK NE KALDIKİ!
  bugunun hakımlerı savcıları avukatları insan haklarına aykırı olan 3167 nolu yasaya neden başkaldırmıyorlar yoksa memlekette adalet de mı satıldı..nerede polisten demokrası copu yıyen o öğrenciler şimdi herkes maalesef sistemin adamı olmuş ve kaybeden sadece Turkiye..sonra cıkacaksınız dıyeveksınız ki adalet..adalet borcluyu borcundan dolayı özgürlüğünü alı koymakmıdır..ADALET MÜLKÜN TEMELİDİR ..ama bu maalesef TÜRKIYE CUMHURIYETinde yok

 5. cek kesecene pkk ya katilip mehmetcik kes… nasilsa mehmetcik kesmenin cezasi yok. cek kesmenin 5 yil agir hapsi var. ustelik mehmetcik kesenlere daha simdiden son model mersolar evler vs vermislerdir bile. yani cek kesen hapse mehmetcik kesen villaya gidiyor.

  • Biz insan ırk dil din ayırımı yapmıyoruz.Bu ülkede yaşananlarda hepimizin payı var.
   yıkıcı değil yapıcı olalım.aynı duyguların bizlere karşıda beslenmesini dileyelim.

 6. YAKTINBENİÇEK

  Herkese selamlar,

  Bende krizin ve mafya(tefecinin) eline düşen çek mağduruları arasına katılan birisi olarak bir süredir basından gelişmeleri takip etmekteyim. Benim gözlemlediğim kadarı ile hükümet cezayı kaldırma gibi bir yaklaşım sergilemiyor, ne şiş yansın nede kebap diyerek bir yasa çıkarmaya çalışacak. Bu da mağdur bir çok kişiyi tatmin etmiyecektir.

  AB uyum yasalarına ters düşmesi, dünyada hapis cezası olan üç ülkeden birisi olması, çekin tarihinden önce yazılamamasıyla senete çevirilmesi v.b bir çok mantıksızlığın olduğunu görmeme rağmen. Bu durumu düzeltecek bir merci yok gibi bizlerinde radikal eylemler harici bizi dinleyecek yayınlacak medya kanallarınıda bulmamız zor.

  Şu an yazılan ve ceza davası açılan çeklerim arasında ismi vermek istemediğim gazeteler var. Sonuç itibariyle medya kuruluşlarıda ticari müesseseler onlarda çek kullanmakta ve cezanın kalmasını istemiyorlar. Bundan dolayı gerekli desteği medyada bulmamız zor.

 7. Telefon: 90 (212) 355 85 00

  programın ayrı telefon numarası olabilir, yayın başladığında veriyorlar.

  yenibirgun (at) kanalturk.com.tr
  yenibirgun @ kanalturk . com . tr

 8. burhan işcan

  • 20 Ekim 2009 Salı – 08:53
  ——————————————————————————–
  MHP Karaman Milletvekili Op. Dr. Hasan Çalış, karşılıksız çıkan çeklerin yeni şirketler batırmaya devam ettiğini belirtti.
  ——————————————————————————–
  Merkez Bankası verilerini kaynak gösteren gazete ve televizyon haberlerine dikkat çeken Çalış, karşılıksız çek sayısının Eylül ayında yüzde 39 oranında arttığını bildirdi.
  Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Ali Babacan’ın yanıtlaması istemiyle TBMM’ye soru önergesi veren Karaman Milletvekili Hasan Çalış, hükümet yetkilileri tarafından “iyileşme başlayacak” açıklamalarının yapıldığı bir dönemde karşılıksız çek sayısının yüzde 39 oranında artmasını nasıl değerlendirdiklerini öğrenmek istedi.
  Esnaf sıkıntılarını Meclis’e taşıyan Çalış, “Bu durumda yapılan açıklamalarla, açıklanan veriler birbiriyle çelişmiyor mu?, Karşılıksız çek oranının yüzde 39′lara yükselmesi, açılan ekonomik önlem paketlerinin yeterli olmadığını mı ortaya koymaktadır?, Toplumun tüm kesimlerini rahatlatacak yeni bir ekonomik paket açıklamayı düşünüyor musunuz? Bu konuda çalışmanız var mıdır?” şeklindeki sorulara da yanıt aradı.
  Karaman (e-ha)

 9. burhan işcan

  istemek samimiyete bağlıdır. hala önümü kesmekle mağdurlara yazık ediyorsun. devam et. karlı çıkacaksın. önce samimi samimiyette dürüst ol.

  • Karşılıksız çeken gelen adli cezalar kişinin önünü kesmekte ve borcu ödemesini engellemektedir.Yasada o kadar boşluk varki buuda alacaklı avukatlarının hapis cezalarını kendi lehlerine kullanıp istenmeyen yüksek faizlerle borcu tahsil etme yoluna gitmelerini sağlamaktadır.Şöyle örnek vereyim toplamda 13 milyarlık borcum ben içerdeyken benim adıma çok yüksek rakamlara anlaşılmış ve 2 kefilden bu rakam maaşlarından haciz yolu ile kesilmeye devam etmesine rağmen ellerinde kalan 10 milyarlık çekdende hapis cezası çıkartılmıştır.Bu borcun hala emeklilerden kesilmeye devam etmesi ve benim kaçak olmam aleyhte kullanılmaktadır.Ve kişi şikayetinden vazgeçmemektedir.Alacağını hala tahsil ediyor olmasına rağmen.Bu durumda beni engelleyen verilen adli cezadır.Borç zaten tahsil edilmektedir.Ben ise maaşının tamamı kesilen 2 emekliye şı an çalışır olmak ve paralarını vermek isterdim.Bu yasa nasıl bir yasadır ki borç ödenirken bile kişiyi hapisten kurtaramamaktadır.

   • değerli arkadaşım,
    bizle iletişimi kaybetmeyin.Bazı alacaklılar gerçekten acımasız.Aç gözlü.Namuslu olup borcuna karşı çek veren taahhüt eden kaçmayan dürüst ticaret adamlarımızı çeke cezadan faydalanarak yok etmeye çalışıyorlar.
    Onlara vicdanları varsa vicdanlarının sesine kulak vernmelerini öneriyorum.Bugün bana yarın sana. Trafik bu,Kimin kaza yapacağı belli olmaz.

    • acil demokrasi

     sayın su tav
     bence kaza yapan bireyler değildir
     kaza yapan ekonomik sistemdir
     hayali sistemi yaratanlar ve bunun sürmesini isteyenlerdir
     yanlış sistemin yeni kazalar üretmesi çok doğaldır
     kayda dayanmayan bir ekonomik sistem ve şişirilmiş rakamları büyüme ölçeği olarak ele almak,ekonomiyi idare edenleri geçici olarak haklı gösterebilir
     hatta örnek alınabilirler,ancak sosyal yaşam istatistik rakamlarla yürümüyor
     ipotek konulan ülkenin geleceğidir
     yaşanacak kazalar tüm toplumun geleceğini ilgilendirmektedir

     • ekonomik sistem kaza yapmaz
      ekonomik sistem bozuk,yanlış,hatalı ise
      içinde yol almaya çalışan bireylere kaza yaptırır
      normal şartlarda taraflar hata yüzdelerine göre yargılanıp cezadan pay alırlarken
      ekonomi mağduru bizler tek taraflı yargısız infaz edilip mahkum ediliyoruz.
      madem ortada bir hata var cezasını sorumlu olan herkes paylaşmalı
      ekonomik sistemi yanlış inşa eden
      adalet sistemini ekonomik verilere göre adaletsiz biçinde düzenleyen
      çeki vadeli kabul edip faturasız kredi kullandıranlar
      havale konumundaki çeke vadeli işlem yapanlar
      teminatsız mal veren (zaten cezasını çekiyor)
      evet madem hapis cezası vereceksiniz bütün sorumlulara paylaştıralım ne dersiniz
      o zaman kimsenin sesi çıkmaz
      ben razıyım

   • krizleri fırsata çeviriyorlar yani,

    ahhh güzel ülkem
    bir bilsen ne haldesin

 10. Bugun Cumhurıyet bayramı canımızı feda edebildiğimiz cumhuriyetımız 86 yaşında oldu ama ne yazıktır ki bu Cumhurıyetı yonetem vekiiller bizleri asla düşünmüyorlar..kendilerine zam yaparken 1 gecede kanun cıkarabılen yıne yanaşlarına yandaş bir yasa cıkarabılmek için gece gunduz calısabılen bu vekiller bırakın cek yasasını lehtte onaylamayı dediğiniz gibi 550 kişiden 1 kişi cıkıpda demiyor ki bu yasa adil değil..ama işin acı yanı bugun akp harıcı x bir partı iktidarda olmuş olsaydı ve bunların yandaşı yeşil sermayeciler bu durumda olmuş olsalardı inanın bunlar cek yasasının değişmesi için meydanlara inerlerdi..550 vekil arasında kac tane hukukcu var ama yıne ses yok..hukuk fakultelerinde benim oğrencılık yıllarımda hep olaylar olurdu ..demokrası adil eğtğim adil yonetimler için ..şimdi sorarım o yıllarda bu fakultelerde okumuş olan öğrencıler bugunun hakımlerı savcıları avukatları insan haklarına aykırı olan 3167 nolu yasaya neden başkaldırmıyorlar yoksa memlekette adalet de mı satıldı..nerede polisten demokrası copu yıyen o öğrenciler şimdi herkes maalesef sistemin adamı olmuş ve kaybeden sadece Turkiye..sonra cıkacaksınız dıyeveksınız ki adalet..adalet borcluyu borcundan dolayı özgürlüğünü alı koymakmıdır..ADALET MÜLKÜN TEMELİDİR ..ama bu maalesef TÜRKIYE CUMHURIYETinde yok

Yorum yaparak destek olabilirsiniz

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s