Karşılıksız çek nasıl tahsil edilir ?


İyi Akşamlar,

Bir ülkede aynı dili konuşup birbirini anlamayan insanlar olması ne kadar şaşırtıcı değil mi?

Biz diyoruz ki, Avrupa insan hakları sözleşmesinde, Türkiye Cumhuriyeti Anayasasında “Kimse yalnızca sözleşmeden doğan bir borcundan dolayı hürriyetinden mahrum edilemez.” deniliyor bizi neden hapsetmeye devam ediyorsunuz?

Beyler cevap veriyorlar, ee O zaman alacaklı alacağını nasıl tahsil edecek?

bu cevabı anlayan var mı? hangi dilde cevap veriyorlar?

Kavram karmaşası mı oluşuyor? Kavram “Kimse borcundan dolayı hürriyetinden mahrum edilemez” değil mi? yoksa ben mi yanlış anlıyorum. Bunun alacak ve alacaklıyla ilgisi nedir?

Zaten bu ülkede alacaklının alacağını nasıl tahsil edeceği kanunlarla belirlenmiştir. Cari hesap enstrümanını kullanan alacaklı, Senet enstrümanını kullanan alacaklı, Kredi veren alacaklı banka alacağını nasıl tahsil ediyorsa VADELİ ÇEK alan alacaklı da alacağını öyle tahsil edecek…

Sevgiyle,

 

BEN tarafından 12.kasım.2009 tarihinde yorum olarak bırakılmıştır.

 

Ahmet İYİMAYA

Ahmet İYİMAYA

Reklamlar

20 responses to “Karşılıksız çek nasıl tahsil edilir ?

 1. arkadaşlar ben de çek maduruyum.şunu anlarım adamla yıllardır çaışırsın adam sıkıntıya girer batar sineye çekersin çek yasası değişminden sonra ortalık sahtekarlarla doldu taştı. adam 2 ay bankada mevduatta bir miktar para tutuyor 1 ay sonra 10 yapraklık koçanı geliyo kesiyor veeriyor sana hayırlı işler işyerinide hanımınn üzerine alıyo sen çek bababm çek.anlaşılmayan notka bu adam dürüstse zaten öder kötü niyetliyse de hapisten korkar kötü niyetli olamaz o çekini öder.adamın hapse girmesi için adammı öldürmesi gerekiyo zaten dolandırıcılık yaparken birsürü insanın hayatını karartıyor.

 2. ne yaziyor bu adam su.tav banka devlet arkasında bakanlık var kombasan ne oldu kaçtane ortagı vardi bakanlıkta vatandaşın parasini aldi götürdü romanyaya.bankalar alacagını malını mülkünü ipotek etmiş yoksa kiredi vermez.bizler çalışan devlet borcunu vermeyen i hapsetsın borçlar ödenır.akşamda 5000 tl ötellere veren g lar nasıl borç versınler.balık baştan kokar.herşey ankarada başbakab bir kelıme desın.borcunu ödemeyen adam vurmuş gibi yargılanacak bak birtane dolandırıcı ilurmu.

 3. olup bitenleri okudum.alaşılan çek yasasi deyil çikan karar.Dolandırıcıya desdek yasasi imiş ne yapalım biz oy verdık onlar hakli ben akpliyim bu 9 yıllık dönemde türkiye dolandırıcıyla doldu pkk gitse ne olurki birsuru daha çikti ortaya bu pkk deyilmi. kopmresörle çalıştım çek verdiler üstelık bakan kuzu varmiş onun akrabasından aldım büyük oyunlar oynaniyorff

 4. mahmut dağlı

  bende alacaklı madurum alacaklı olduğum adam borçlu olduğu ve çek verdiği karısının üzerindeki ARC adlı şirketini kapattı şimdi oğlunun üzerine TOLBEN diye firma açtı çalışıyor birde bana verdiği müşteri çekleri var o adamlarında firması anasının üzerine imiş onlarda firmayı kapattı. çekler avukat ta bekliyor bir sürüde masraf yaptım ne olacak benim alacağım. madur kimmmmmmmmm.

 5. sarı cizmeli mehmet aga

  bizim devletimizin zihniyeti ödenmeyen ceki yazan vatandas mağdur olmasın ”alacağını tahsil edemeyen sarı cizmeli mehmet aga alacağından dolayı işci çıkarıp kepenk kapayan hatta psikolojık tramvalar yaşayıp aile hayatından olan esnaf kardeşim mehmet aga ne b..k yerse yesin..” yani borçlanan değilde alacaklı mağdur olsun…

  borçlu arkadasın özgurlugunu kısma alacaklı arkadas gerekirse borcundan dolayı ya hayatından olsun yada borcundan dolayı o da bi dolandırıcı olsun..Nasıl olsa bu hurriyetlık yasası ile milletmiz tesvik edilmeye calışıyor.

  bir diğer zihniyetde alacağın varsa tahsil edemiyorsan dahası birde yasaya göre dolandırıcı olamıyorsan ve küçük esnafsan küçülüp yok olmaya mahkumsun ve kepenki indirip zengine hizmet edeceksin. yani hindistan gibi zenginler tam zengin olacak fakirler ise onların elemanı yada tabiri caizse mekkede ki cahiliye dönemi gibi kole olacaksın

  ne diyelim bi mehmet aga gider bi mehmet aga gelir… Vatan sağolsun değilmi?!!

  Sayın Başbakanıma saygılar nasıl olsa en iyisini o bilir….

  • Sayın Sarı cizmeli mehmet aga,

   “Sapla samanı ayırmak” deyimi tam bu durum için söylenmiş bir deyim

   Şöyle ki; Borçlunun borcunu ödemekten imtina etmesi durumunda ne gibi yaptırımlar uygulanıyorsa çek in ödenmemesi durumunda da yine aynı yaptırımlar uygulanabilir.

   Kanunla belirlenmiş hükümler dışında çek e has uygulanan -Hapis cezasının da çağ dışı olduğunu savundu bu site

   Hırsızlık yapanın elinin kesilmesi ne kadar doğru değilse, çekini ödeyemeyenin de hapis yatması o kadar doğru değildir.

   Daha da açıkçası; “Kral iyi ise kanunlara gerek yoktur. Kral kötüyse yine kanunlara gerek yoktur.” Borçlu iyi niyetliyse borcunu ödemek için elinden geleni yapar, Borçlu kötü niyetliyse zaten borcunu ödemez.

   Çek nedeniyle hapis cezası verilmesi ayıbından bu ülke kurtulmuştur artık.
   Sayın Avukat da bu konuyu çok iyi bilmesine rağmen halen hapis cezasını savunabilmektedir.

   Sanırım Sayın Ahmet İyimaya’nın bu konuda ki açıklamasını okumamış. Modern hukuku bilen herkesin anlayacağı şekilde açıklamıştı oysa

 6. Av. Ömer ŞİMŞEK

  Yahu hakikaten çok boş konuşan çek çokbilenleri var bu blogda.. Yok efendim sen mal satarken bu adamın işlerinin bozulacağını öngörebilirmiydin hapis yatacağını bilebilirmiydin falan filan…
  1-Sen banka tarafından sana verilen ve ÖZEL KANUNLA düzenlenen bir kıymetli evrakı tanzim edip keşide etmek suretiyle bir yükümlülük altına giriyorsun. Bu yükümlülüğün maddi ve HUKUKİ yönlerini biliyorsun. Bilmiyorsan bile bilmek zorundasın. Kanunen bilmemek mazeret sayılmaz.
  2-Alacaklı kişi senin bu maddi ve hukuki sorumluluğuna GÜVENEREK ticari ya da özel hukuk anlamında bir RİSK alıyor. Zira söz konusu kıymetli evrakın maddi tarafından ziyade hukuken güvence altına alınması o kişiye bir güven tesis ediyor.
  3-Sen tüm bunlara rağmen “yok işim kötü gitti, yok alacakl olduğum çekler ödenmedi..1 gibi abuk sabuk nedenlere dayanarak bu çeki ödemiyorsun. Bu çok açık bir şekilde DOLANDIRICILIKTIR. Dolayısıyla şahsi kanaatime göre ne adli para cezasıyla ne de idari yaptırımla geçiştirilebilecek bir cezai sorumluluk olarak değerlendirilemez. Ticari hayatın temeline dinamit yerleştiren bu zihniyet HAKKANİYET ölçütleri çerçevesinde mümkün olan en ağır şekilde hapis cezasıyla cezalandırılmalıdır.
  4-Haaa sen bu riski göze alamıyorsan bankaya gidip ÇEK KOÇANI almayacaksın arkadaş. Gideceksin ya sözüm senettir deyip borçlu olacağın şahsı sözünle ya da adi senetle alışverişe ikna edeceksin.
  Netice olarak YİYEMEYECEĞİN MUZU SOYMAYACAKSIN !!!
  Soyup da yiyemiyorsan sonuçlarına katlanacaksın. Sonra da ağlamayacaksın.

 7. Ben bie çek alacaklı mağduruyum.Bugün mahkeme den bir yazı aldım.10 sulh ceza mahkemesi Çeki veren borçlu hakkında 10- 02 tarihinde idari yaptırım kararının verilmesine yer yoktur ve çek düzenleme ve çek hesabı açma yasağı verilmesi yönünde hüküm vermiş.Bu durumda benim hakkım kalmadımı eğer varsa hangi yolu takip etmem gerekir.Yorumlarınız için şimdiden çok tşk ederim

 8. Arkadaşlar benim anlayamadığım şu,karşılıksız çek yazan değilde karşılıksız çek alanmı hapis yatmalı.Hep insan hakları diye haykırıyoruz güzel ama nedense hep mağdur eden taraf cezalandırılacağı zaman bunu hatırlıyoruz.Sattığı herhangi birşeyin bedelini alamayan mağdur tarafın hakları ne olacak………..

  • Siz mal satarken, “Bu adamın işleri bozulur da çekimi ödeyemezse gider hapis yatar” düşüncesiyle mi mal verdiniz ?

   Böyle bir şey olabilir mi ?

   Kişinin durumu bozulursa,
   -vadeli çekini de ödeyemez,
   -senedini de ödeyemez,
   -kredi kartını da ödeyemez,
   -çalıştırdığı işçinin maaşını da ödeyemez.

   İşi bozuldu, iflas etti diye kişiyi hapse atmak doğru olabilir mi ?

   Eğer alacaklı olduğunuz kişi bir dolandırıcysa, kötü niyetli kişiyse gidin dolandırıcılıktan şikayet edin; zaten malı, mülkü vardır onlara da icra kanununa göre hareket edin.

   Eğer alacaklı olduğunuz kişi zor durumdaysa, yakasına yapışmayın, mehil verin ki çalışıp borcunu ödeyebilsin.

   Eğer alacaklı olduğunuz kişi iflas etmiş, durumu da düzelmesi mümkün olmayan bir kişiyse yakasını bırakın. Durumu düzelirse, borcunu öder, aksi halde alacağınızı helal edin.

   Ticaret yapınca risk vardır.
   Ticarette karla, zarar kardeştir.
   Kişinin özgürlüğü teminat olamaz.

  • “arkadaşlar benim anlayamadığım şu, karşılıksız çek yazan değilde karşılıksız çek alanmı hapis yatmalı?”

   Sayın tarık, Şimdi bu sorunuza şöyle bir cevap versem

   – evet karşılıksız çek alan hapis yatmalı
   Böyle bir cevap ne kadar saçma olurdu değil mi?
   ama itimat ediniz ki vadeli çek yazanı (sizin deyiminizle karşılıksız çek yazanı) hapse atmak da karşılıksız çek alanı hapse atmak kadar yanlıştır.

   Kabul edilmesi gereken işte bu yanlışlıktır. Çünkü her vadeli çek yazıldığında zaten karşılıksızdır. Sadece sair nedenlerle vadeli çek, vadesinde ödenemediğin de borç devam etmekte olmasına rağmen eski 3167 ve 5941 sayılı zorlama kanunlarla AİHS ile TC. Anayasasına aykırı olarak bu kişiler hapse atılmaktaydı.

   Vicdanlarda da yer bulmayan hapis cezaları kaldırıldığı halde piyasa da halen vadeli çekler ödeniyor, ödenemeyen çekler için ise hapis cezası değil diğer İ.İ.K. hükümlerine göre işlem yapılarak, ek olarak da on yıl süreyle çek karnesi alma ve çek kullanma yasağı veriliyor.

 9. cekle ılghlı sıkıntıyı yasamayan esnaf yoktur cekı veren bankaları sorumlu tutabılırsızız temınat vermeyen hıc bır kımseye yada kurulusa cek vermemesı lazım dıye dusunuyorum bu asırda ınsanların özgurlugunu kısıtlamak mantık dısı bır durum dıye dusunuyorum nasıl bankalar temınat mektubu vermek ıcın guvence ıstıyorsalar cek verırkende ıstemelıler

 10. “Biz diyoruz ki, Avrupa insan hakları sözleşmesinde, Türkiye Cumhuriyeti Anayasasında “Kimse yalnızca sözleşmeden doğan bir borcundan dolayı hürriyetinden mahrum edilemez.” deniliyor bizi neden hapsetmeye devam ediyorsunuz?”

  sn.Ben,bu soruyu o kadar sıklıkla ve yüksek sesle soracağız ki,derdimizi anlatabilelim.

  • Normalde ben her sabah bu soruyu soruyorum sonra da cevap veriyorum.

   – “az kaldı Hayvan hakları derneği işlerini bitirsin İnsan hakları derneğine sıra gelecek” diyorum..

   • 🙂
    şaka biryana;
    hayvanların haklarını koruyabilen bir devletin insan hakları ile ilgili bir problemi yoktur zaten..

    inatla her fırsatta yüksek sesle haykırmak!!!!

   • neden üstünü çıkarttın yaban yoksa benimle sevişmek mi istiyorsun?
    -hayvanlarla sevişmeyi innsanlarla sevişmeye yeğlerim..
    -ney?
    -olmadı de mi?
    -olmadı yaban olmadı..

  • Av. Ömer ŞİMŞEK

   Sayın eylem, burada dikkat etmediğiniz ya da işinize gelmeyen nokta sözleşmesel sorumluluktan ziyada KANUNİ sorumluluktur. Çek adını verdiğimiz kıymetli evrak başkaca hiçbir kıymetli evraka tanınmayan düzenlemelere sahiptir. Özel bir kanunla düzenlenmiştir. Madem çek kullanmaya o kadar heveslisiniz bu tür riskleri de göze alacaksınız. Çek kullanmak suretiyle alacaklınıza KANUNİ yükümlülüğünüz çerçevesinde bir GARANTİ vermektesiniz. Bu garantinizin de tabiatıyla eşdeğer bir rizikosu olacaktır. İşte bu riziko da HAPİS cezasıdır. Yok ben bu riskleri alamam diyorsanız ya sözüne itibar edilen, güvenilir bir İNSAN olacaksınız ya da çeke nazaran kanuni açıdan müeyyidesi olmayan SENETi kullanacaksınız. Yok ben çekimi imzalar sonra haklı/haksız sebepler ileri sürerek bu borcu ödeyemediğim için mağdur oldum derseniz bunun adı bile bile lades olur.

 11. alacaklının alacağını nasıl tahsil edeceği kanunlarla belirlenmiştir. Cari hesap enstrümanını kullanan alacaklı, Senet enstrümanını kullanan alacaklı, Kredi veren alacaklı banka alacağını nasıl tahsil ediyorsa VADELİ ÇEK alan alacaklı da alacağını öyle tahsil edecek…

Yorum yaparak destek olabilirsiniz

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s