İleri Vadeli Düzenlenmiş Çek, Vatandaşın Bastığı Paradır


Türkiye’de 1 yıl içersinde dolaşan paranın yaklaşık 700 Milyar Türk Lirası olduğu biliniyor. Bu paranın 263 Milyar lirasını iş adamları ileri vadeli borçlanma senedi şeklinde, çek adı altında para niyetine kendileri basıp piyasaya enjekte ediyor. Bu basılan çek-para sayesinde piyasa canlı kalıyor ve büyüme devam ediyor. İnsanların bastığı bu çek-para olmasaydı merkez bankası piyasadaki arz-talep-satın alabilme dengelerini korumak adına en az aynı miktarda olmak kaydı ile kendisi para basacak ve enflasyon patlayacaktı.

Basılan bu çek-paranın kuşkusuz tek faydalananı merkez bankası değil. Normal bankalarda bu çek-para üzerinden korkunç gelirler elde ediyor. Türkiye’de ana mevduatı ve hesapları tutan bankalar belli. Sayıları 7-8 i geçmez aslında. Bu bankalar kendi aralarında oluşturdukları takas sistemi sayesinde 263 Milyar liranın büyük kısmını gecelik olarak ellerinde maliyetsiz şekilde tutuyorlar. Siz müşterinizden çeki alıyorsunuz ve kredi teminatına yada tahsile bankaya veriyorsunuz. Çek vadesinde ödeniyor ama sizin hesabınıza ertesi gün yatıyor.Ayrıca müşteri çekiniz Cuma günü vadeli ise 3 gün sonra hesabınıza giriyor yada kredi borcunuzdan düşüyor. Hesap basit, rakamları güne bölüp dolara çevirirseniz karşınıza yaklaşık yarım milyar dolar paranın sıfır maliyetle bankalar tarafından günlük faizle satıldığı çıkacaktır. Peki alıcı kim ? Başta yine devlet sonra kredi kullanan tüketiciler ve kredi kullanan şirketler. Yıllık 263 milyar T.L yada 175 milyar dolar bedava para, tonlarca gelir. Bu arada çek-paranın kullanım ücretleri, tahsil ücretleri, kesilen takas masraflarıda cabası. Bu kısımda bankaların tüm şube giderlerini karşılamaya yetiyordurda artıyordur.   

Sorunsa şudur: 263 Milyar değerinde para niyetine basılmış çek piyasada dolaşan 700 milyardan düşünce geriye 437 milyar gerçek para kalıyor. Buda bu çek-para rakamının tamamının finansmanına yetmiyor aslında. Kısaca piyasadaki gerçek para 263 milyar çekin belli bir kısmını doğru ve zamanında finanse edemiyor. Çünkü gerçek paranın piyasadaki sirkülasyonunu kontrol edebilirken çek-paranın kontrolünü yapamıyorsunuz. Anormal boyutlara varan çek-para arzı beraberinde karşılıksız çekleri ve tıkanmış ekonomik ve hukuki yapıyıda getiriyor. Parayı bulan çekin parasını ödüyor, bulamayan önce faizle para bulup ödüyor sonra faizli para mevcut aktiflerinin boyunu aşıyor ve çekler karşılıksız kalıyor. Birde özellikle kriz dönemlerinde bu 437 milyar liranın çoğunluğunun sahibi sevgili bankalar ve faktoringler musluğu kısarsa, para hiç bulunmaz oluyor. Sonra karşılıksız çekte patlama rakamları okuyorsunuz.

Çözümse insanların borçlanabilmelerini kontrol altına almaktan geçiyor. Yani sanal paradan gerçek paraya geçmek gerekiyor. Amerika’nın sanal fonları terk ettiği gibi Türkiye’ninde tamamen sanal ve gayri hukuki zırhlara bürünmüş çek sisteminden kurtulması gerekiyor. Salt mal aldım çek verdim sonra alacağımı alamadım çekim yazıldı  mantığı artık çalışmamalı. Üretilen hizmet yada ürün sadece 1 kere kredilenmeli. Aynı malda hem üreticiyi hem ara satıcıyı hemde tüketiciyi kredilendirmekten vazgeçmeli Türkiye. Hepimizin piyasada bulabildiği kadar değil, sahip olduğu para kadar iş yapması lazım normalde; alıp satabildiğiniz kadarda değil. Kısaca borçlanabilme kabiliyetinin sınırlı olması gerekiyor. Ama temel  sorunda bu zaten, böyle olursa büyüme nasıl olacak ?  Olmayacağı yada istihdamın sınırlı kalacağı için devlet bankaları piyasasa para satsın diye, şirketleri ve tüketicileride borçlansın diye teşvik ediyor. Sonrada karşımıza kötü niyetli oldukları idda edilen kredi ve kredi kartı kullanıcıları yada karşılıksız çek veren (güya) basiretsiz tüccar toplulukları çıkıyor..

Yeni dengeler kurulmak zorunda. Türkiyedeki 5 yıllık rahatlık dönemi bitti artık. Büyüme yok denecek kadar düşük. Krizin teğet geçmediğide ortada. 2010 çok daha zor geçecek. Türkiye’nin uluslararası kredi notunun (aslında borçlanabilme notu) yükseldiğinin açıklandığı gün sanayi üretim rakamınında düştüğü açıklandı. Borsa yukarı sanayi üretimi aşağı. Sanal alemde kısa paslaşmaları artık bırakmak gerekiyor. İş adamlarını hapse atmak yerine yeniden ekonomiye kazandırmak, üretimi ve yatırımları yeniden canlandırmak gerekiyor. Çekin itibarını hapisle değil, çekini ödemek isteyen insana yardım etmekle sağlamamız gerekiyor.Yoksa daha çok uzun zaman 3167 leri 5941 lerle değiştiririz bu ülkede.

Serdar

Reklamlar

10 responses to “İleri Vadeli Düzenlenmiş Çek, Vatandaşın Bastığı Paradır

 1. arkadaşlar,
  hepimiz aynı yoldayız ve herkes üzerine düşeni yapıyor bence.. inancımız var, bu mücadele sebebimiz, ve kesinlikle başaracağız, çünkü başka yol yok…

 2. Bakın Sayın aylardır bu sitede yazmaktayım ve ben 1000 kişiden 3 dolandırıcı olabileceğini varsayarak hakket ediyorum deseniz ki sizin söylediğiniz bilimsel mi hayır ama şöyle bir kanı içersindeyim bir çok esnaf tanıdığım oldu abartısız her alandan ve işletmelerden bir çoğununa da çek alanı ile ilgili bilgiler verdim teşekkürlerini de aldım .BAKIN ŞİMDİ BENİM İÇİN BURADA MAĞĞDUR DEDİĞİMİZ İNSANLARIN SELAMETİ VE ÇIKARLARI ÖNEMLİDİR BEN BU DAVAYI ALDIM BİR DEFA YANİ BU DAVA İÇİN MÜCADELE VEREN BİRİSİYSEM BU ÇIKARLAR BENİM İÇİN HERŞEYDEN ÖNCE GELİR ŞİMDİ DOLANDIRICI DEDİĞİNİZ KİŞİŞİ YADA OLMAYAN KİŞİ ARASINDAKİ FARK İLGİLİ BORÇ HAKKINDA YAPACAĞI FİİL VE EYLEMLERDİR ÖRNEĞİN İŞİNİ DÜZGÜN TAKİP EDEN BİR İŞ ADAMININ İŞİ ORTALAMA PİYASA KÖTÜYE GİDERSE BOZULUR AMA KÖTÜNİYETLİ KEŞİDECİ ÇEKİ VERİ BİR ÖDER 10 ÖDER BELKİDE HİÇ ÖDEMEYE BİLİR HAKİM BURADA İYİ NİYETLİ İLE KÖTÜ NİYET AYRIMINI BİLMEZ ÇÜNKÜ BU HAKİMİN BİLMESİ İÇİN GEREKLİ BİRŞEY OLMADIĞI GİBİ İYİ NİYETLİ İLE KÖTÜ NİYETLİ BORÇLUDA YANIŞEY İŞTİRAK ETMİŞLERDİR YANİ BORCU BİR ŞEKİLDE ÖDEMEMİŞLERDİR.

  Burada ilgili borç Muaccel hale gelmiş olarak(vadesi gelmiş) ve ifa yeri( borcun yerine getirilmesi gereken yer) ödenmeyen borç temerrüt düşmüş ise( TEMERRÜT :Borçlunun, borcunu ödememekte,alacaklı ise alacağını almamakta dinmesidir)
  Bu dış ülkelerde Garantili çek hukuku ve sigorta fonlarınca çözülen bir sorun fatih bey. Dolandırıcılık karşılıksız çekin sorunu olamamasıdır sizin yapacağınız savunma yada diğer insanların savunması çekin karşılıksız kaldığında mahkemelerin bunları ayırmak ve incelemek için tıpkı temyiz davalarından bahsetmekteyim yıllarını alır 10000lerdava hesaplayın bu sizin hayal ettiğiniz gibi olmuyor demek istiyorum siz olaya tek yönlü bakıyorsunuz olaya diğer fonksiyonlarda koymalısınız hukuk öyle tek kalemde bitecek bir iş değil…
  Yani para borçlarınız bile olsa siz bunu resmi olarak ilgili konuttaki kişiye posta havalesiyle gönderebilmeniz için ödemeli havale yapmalısınız ,aksi halde yaptırımlar söz konusudur bizim amacımız borca yönelik hapis cezası hukuka aykırı bir genel kuraldır , alacağı için hukuki haklardan bahseden bir hukukçunun, bu kuralıda bir hukuk kuralı olarak görmesi ve haksızlığa meal vermemsidir ,aksi halde hukuk ihlali oluşur , dolandırıcı olanda iyi olan ,iyi olanda ,kötü olanın yerine geçebilir

 3. sayın hukukcu,
  hukuki detayları bilemiyorum ancak, hukuk günün ve ekonominin şartlarına göre olmalıdır. yani, çekin ülkemizde uygulam şeklinin tek sebebi ülkemizde sermaye birikiminin olmaması nedeni ile sanal bir sermaye yaratılmış olmasıdır. bunu bazıları kötü niyetle kullanıp birilerini dolandırıyor, dolandırılanlar da zora düşüp çeklerini ödeyemiyorlar. dolandırıcılar işi tezgahına uydurdugu için cezadan kurtuluyor, olan kötü niyet düşünmeden iş yapan işadamına oluyor. hukuk bu ayrımı yaparsa adalet dağıtabilir. yani, çeki vadeli kullanıp (türk usulü), hukuğunu çeki para kabul edip (uluslararası norm) yapmak yanlış gibi geliyor bana.

 4. Çek sadece gerçekten alınıp satılan faturalı bir malın hukuki bir ödeme aracı olarak kullanılırsa karşılıksız çek davaları %80 azalır. Çünkü esnaf esnafla bir şekilde anlaşır, borcu yapılandırıp öder. Ama işin içine bankalar ve faktoringler girerse esnaf ne alacağını tahsil edebiliyor nede borcu yapılandırıp ödeyebiliyor.
  Çek bankada kredi teminatı yada faktoringlerde vadesinden önce paraya çevrilebilen bir finansal enstrüman olduğu sürece hçbirşey düzelmez.
  Kısaca çekin paraya çevrilebilme özelliğinin elinden alınması gerekir. Çek üzerinden tefeciliğin ve faizciliğin durdurulması özellikle Limited şirketlerde gereksiz ve yapay büyümelerin önüne geçecek ve şirket sahiplerinin sermayeleri oranında ticaret yapmaları sağlanacaktır. Piyasada dönen 263 milyar liralık çekin içinden nice ocakları batıran hatır çeki sisteminin ayıklanması sağlanacaktır.

 5. neden vadeli çek, çünkü yeterli sermaye yok. paran var ise nakit alırsın, daha ucuza alıp satar, para kazanırsın. peki ya vadeli çek ile alışveriş: sermaye yaratmak için vadeli çek kullanıldığını alanda satanda, kredi kullandıran banka da tefecide ve tabiki hükümet de biliyor. peki hukukçu bilmiyor mu, o da bu ülkede yaşadığına göre ve hukuk sosyal ve toplumsan yapının bir parçası olduğuna göre onlar da biliyor. yani, çek bir ödeme aracı değil, bir kredi ve vadeli ödeme aracıdır ülkemizde. hukukda buna göre davranmalıdır. para, sermaye olsa adam neden vadeli alsın, kredi kullansın… herşeyden önce kendimize dürüst olursak her iş çözülür…

  • sayın fatih, çeki kredi aracı haline getiren taraflardır yoksa çek bir kredi arcı olan bir evrak değil, çeki bankaya verdiğinizde hesabınızda para varsa bu tahsil ediliyor yazılmasa dahi
   şimdi çekin uzun vadede yazılmasının altı temel sebebi vardır

   a)kredi aracı olarak kullanılması
   b)keşidecinin Ağır yaptırımlara tabi olması
   c)Muhatabın banka olması
   d)Damga Vergisinden muaf olması
   e)teminat aracı olarak kullanılmasıdır.
   f)Zorunlu Durumda ibraz süresinin Kısalmasını engellenmesi.
   Yani çeki kredili olması yasada yazan bir şey olmamasından kaynaklı değil aksine muhatabı banka senedi olan olan çekin senetten faklı yanı bu olmasıdır .. .

   • sayın hukukcu,
    yukardaki ifademde: 263 milyar liralık bir sanal sermayenin çek ile oluşturulmuş olması ve bunu herkesin (tüm taraflar ve devlet) belirtmesi ve bilmesi, vadeli çek verilir ve alınırken tarafların karşılığının bankada olmadığını bildiklerinin bir ifadesidir (kanıtıdır), dolayısı ile bu işlem yapılıken herkes bu sanal krediden doğan riski almış ve kabul etmiştir demek istiyorum. bu durumda çeklerin ödenmeme olasılığı baştan vardır ve tarflar kabul ederler. düzgün tüccar da normal olarak yapmış olduğu planlar altında çekini ödeyebilmelidir, ancak bir aksilik olması durumunda çeki ödeyemeyebilir. dolayısı ile hukuğun bu durumda gerçekten daha inceleyici ve ödeyememenin sebeplerini incelemede daha adil olması gerekir.

    • Bakın Sayın fatih ,bu sizin düşünceniz hukuk bu konuyu sizin düşündüğünüz gibi ele almaz mesela büyük yatırımcılarda çek keserle bir biri ile piyasa alış verişlerinde şimdi koç sabncıya çek verse sabancı koçun hesabında para olamaz diyemi alacak; yada hukuk bu çek yasasını bir kaç bin kişiye mi özgü yapacak?
     Hayır: hukukta bir kural vardır sayın fatih, İfanın Konusu ile borcun konusu aynı olmalıdır eğer siz keşide ettiğinizde ve çek verdiğiniz mehilsüresince edilen kedisel tarihte parayı bankaya yatırmayı taahhüt etmişseniz borçlu bunu o sebeple almıştır borçlu on anda 1 ,2 gün sonra sizin hesap hareketlerinizi bilmez ne yatırıyorsunuz ne çekiyorsunuz bilmez görülürse bu para hesaptan çekilir ama eğer siz paranızı bankada mevduatlı bir hesapta tutuyorsanız o başka o zaman size sormak zorunda banka görevlisi ödemeyi yapmak için sonra banka sorumlu olur..
     İfa her borç ilşkisinin amacı olan bir şeydir gerçektende taraflar aralarında bir borç ilişkisi kurarken daima bu borç ilişkisini yerine getirilmesini amacını güderler çünkü bundan her ikisinin çıkarıda vardır mesala siz fatih bana bisiklet satsanız bende size bunun parasını ödesem ve satış sözleşmesini yapsak sizin bu bisikleti

     Bana gününde getirmenizi ve tesliminizi arzularım aynı şekilde satıcıda sizin borcunuzu yani (semeni) kendisine ödemenizi yani edimini ifa edmenzi arzu eder.Her ikinizinde bu sözleşmeye amaç ancak edimlerinizin ifa etmeleri ile gerçekleşmiş olur.kısacası borçlu ifanın konusu ile aynı olan borcun ifasını borçlu,borç ilişkisinden doğan edimi yerine getirmesidir

     Buna göre yadsa kasıt olması ile birlikte geçmiş yasada karşılıksız çek vererek dolandırma kastının kaldırılıp yerine ilk çekten adli para cezası getirilmiştir , geçmiş yasada ve şimdi dilekçede şu şartlar ileri sürülmüştür
     Borçlu çeki verdiği gün keşide tarihini yazarak ;borcu ifa etmiştir ,ancak borçlu keşide günü çeki bankaya ibraz ettiğimde karşılığı bulunmamıştır kendisini 10 günlük düzeltme süresince uyarmama rağmen hesap hareketinde bir değişim olmadığını gördüm kısacası. Borçlu çeki keşide ettiği tarihte bankada bu paranın olmayacağını bilmekteydi denilerek kastı ileri sürülmüştür Allahtan sayın fatih birilerinin ortaya sürdüğü kasıt olursa en ağır suç olan dolandırıcılık cezasının verilmesi demek ki sicile girerse boğaz köprüsüne çık, boğazın serin sularına kendini bırak ki Allahtan kasıta ceza veremiyor biz bunu anlatıyoruz anlatmaya çalışıyoruz geçmiş yasaya bakın demekteyiz bazıları şöyle düşünüyor kasıt olursa hakim ödediğim çeklere ve ifademe bakıp beni serbest bırakır sizin geçmişte ödediniz çekler hakimi bağlamaz çeki verdiğiniz kişi parasını alamamışsa hakim onunla ilgili yaptırım veriri yani bu hayalle olacak hüküm değil borçlarla ilgili yasalar sadece bir şeye bağlı olarak değil bir çok şeyle ilgili düşüncenin ürünüdür 1000lerce sayfa kitaplar bunun için vardır sayın fatih..

     • Sn. Hukukçu,

      Hukuken Türkiye şartlarında kısmen haklısınız. Kısmen çünkü sözleşmedeki edimin ifa edilmesi gerekir diyorsunuz. Kesinlikle Doğru. herkez bir sözleşmeden doğan sorumluluğunu yerine getirmek zorundadır. Bu çekte olur bisiklet alım satım anlaşmasıda. Karşılıklı mutabakattan doğan edinimler söz konusudur. Peki edinimlerin yerine getirilmemesi ne doğurur ? Hapis Cezasımı ? Türkiye’de evet. O zaman nerde hukuk ? Anayasa maddesini benden daha iyi bildiğinizi düşünüyorum.

      Gerek benim gerekse fatif beyin isyanı kurulmuş olan düzene karşıdır. Dünyanın tüm gelişmiş ülkelerinde uygulanan borçlar kanunu ve çek yasaları hukuk dışıda bir tek Türkiye’mi hukuk içi? Bence asıl hukuksuzluk Türkiyede yaşanmaktadır. Banka Avalsiz Vadeli Çeke sadece Türkiye’deki finans kurumları para vermektedir; sonrada sadece Türkiyede bankalar ve faktoringler karşılıksız çek davaları açmaktadır. Sanaldan gerçeğe dönmenin zamanı gelmiştir. Yeni Türk Ticaret Kanunu ve Avrupa Birliği Uyum yasaları tam olarak yürürlüğe girdiğinde bu değişimi hepimiz görmek zorunda kalacağız.

     • Serdar kardeşim, tabiî ki borca hapis uygulamalarına karşı oluşumuzda hem fikiriz ;ancak sizde alacaklı olabilirsiniz benim teklifim ve formülüm şu idi ben azcık şunu teklif ediyorum mantık ama tarafsız bir mantık şimdi alacaklının parası ödenmediği sürece bizim mücadele ettiğimiz kurumlar parlamento bunu öne sürmekteler neden biz çıkıp ey parlamento teminatlı çek yasası yapın demiyoruz garantili çek uygulamalarından bahsedip karşımızdakilerinin hem fikirlerini tikel mantıkla çürütmüyoruz esaret altında kalıyoruz neden* hakkımızı aramayı bilmemekten kaç kişi meclisse gidip bunu teklif etti bunu birleri istemedi serdar çünkü bu mağdurların yarına ve bu kişiler istedikleri gibi çek kesemeyeceklerini düşündüler fakat mağdurlar bu yasa ile beraat alacaklar idi çünkü teminatlı çek yasası hapis içermiyor hapislik ile ilgili bir adli para cezası da verilemiyor ,geriye beraatlar geliyor iyi mayanın meclis konuşma vtr’lerine bakın ne dedi orda gelen teklife şu anda kabul etmiyoruz fakat böyle bir çalışmamız var yani neden kabul görmedi borçlular garanti fonuna tabi olup hapisten tam anlamı ile kurtulmasınlar hesabı ama yapılan yasada tam olarak akıbeti belli değil.. hayır herkes iyi düşünsün tablo ortada bu yasayı daha inceliyorum ileriki günlerde alt yapısı çıkacak, bakıyorum uzun sürüyor ama yasal etmenlerine bakmaktayım.. o zaman daha iyi anlatıcam bu son yasayı

Yorum yaparak destek olabilirsiniz

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s