Yeni Çek Kanunu Sorunları Erteliyor !


Yeni Çek Kanunu Sorunları Erteliyor !
CHP Milletvekili Ali Rıza Öztürk, yeni Çek Kanunu`nun “çek mağdurlarının sorunlarını gidermediğini, ertelediğini” öne sürdü.

21.01.2010 10:02

Öztürk, Küçük ve Orta İşletmeler Sanayici ve İş Adamları Dayanışma Derneği`nin (KOSİAD) Barcelo Eresin Otel`de çek mağdurlarına yönelik düzenlediği toplantıda, 20 Aralık 2009 tarihinde yürürlüğe giren 5941 sayılı Çek Kanununa ilişkin konuşma yaptı.

İktidarın toplumsal ihtiyacı ve hukuka uygun olup olmadığını dikkate almadan yasalar yaptığını savunan Öztürk, Genel Kurul`da önergelerle yasa yapma, hatta önergelerle Anayasa değişikliği yapma devrinin başlatıldığını, bunun kabul edilemez bir durum olduğunu vurguladı.

Öztürk, Çek Kanunu`nun 453 bin 778 kişiyi ilgilendirdiğini dile getirerek, kanunun çıktığı 14 Aralık 2009`da 3167 sayılı Çek Yasası`na muhalefetten dolayı cezaevlerinde 2 bin 179 kişi bulunduğunu, 1488 kişinin tahliye edildiğini ve dün itibarıyla bu suçtan hapiste bulunan kişi sayısının 591 kişi olduğunu anlattı.

KOSİAD Dayanışma Derneği, 20.ocak.2010 İstanbul toplantısı

KOSİAD Dayanışma Derneği, 20.ocak.2010 İstanbul toplantısı

Yeni Çek Kanunu`nun çekteki miktarı ödeyemediği için karşılıksız çek keşide etmek suçundan cezaevinde yatan, onları eş ve çocuklarının, hapishaneye girme tehdidi altında olduğu için evini barkını terk ederek ailesinden uzakta yaşayanların beklentilerini karşılayamadığını vurgulayan Öztürk, şöyle devam etti:

“Bu kanun toplumda `çek mağduru` diye tanımlanan insanların feryat figanlarına çare bulunması için hazırlandı. Ama siyasi iktidar tercihini mağdurlardan değil güçlüden yana kullandı. Yeni Çek Kanunu bankaların hükümete baskı ve telkinleri doğrultusunda çıkarılmıştır. Bu kanun çek mağdurlarının sorunlarını gidermemiştir, ertelemiştir. Ama mağduriyet ertelenmiyor, sürekli yaşanıyor.”

Öztürk, yeni kanunda alacaklının tahsilini garanti altına almak için ceza getirildiğini, bono alacaklısı için farklı hukuki rejim öngörülürken, çek alacaklısı tahsilini garanti altına almanın hukukla bağdaşmadığını öne sürdü.

Kaynak : Anadolu Ajansı
32

Haber34

Önerilen yazılar

Reklamlar

13 responses to “Yeni Çek Kanunu Sorunları Erteliyor !

 1. Degerli Aslan
  Davaların hala sürüyorssa mutlaka avukat eşliğnde ve işi iyi bilen çek yasasını iyi bilen bir avukatla devam edin davanıza ..şirket ceklerı mi şahsi mi..bunlar hep önemli faktörler şu anda ..ama yasa belli çek mıktarı kadar adlı para cezası alıyorsun sonucta ve bu adlı para cezası 150 bın tl den fazla olamaz ..yeni çek yasası tartışmaya çok açık ..anayasa mahkemesınde gorelecek zaten ..ne olursa olsun temyızı kacırma ..şimdi diyeceğim ki gel dernek avulkatları incelesin millet burada reklam yapıyorum dıye cıkışacak bana ..ama bu yola sakına işi bılmeyen bir avukatla devam etme ..avukatlık yapmakla hukuğu bilmek cok ayrı şeylerdir…ümidini yitirme ..ve her türlü yardıma da hazırız ..bızde bunları yaşadık …

 2. 250.000tl çek borcum var 7 yıl çek kullandım hiçbir zaman çekimi geciktirmedim son 1 yılda benimde alacaklarımı alamamam nedeniyle zor duruma düştüm davalar sonuçlanmaya devam ediyor ne kadar hapis yatarım acaba hapse düşersem borcumu kim ödeyecek en azında biryandan ödüyorum ama zaman lazım merak ediyorum dağa çıkıp teröristlik yapmaktan daha mı?kötü bir iş yaptık ticaret yapmakla etkin pişmanlıktan o adiler faydanırken biz neden faydalanamıyoruz.

  • aslan,

   BİRLİK VE MÜCADELE

   Erkan bey doğru söylüyor.Şuan çek yasasındaki kusur ilkesi hakimler tarafından es geçiliyor.Oysa bu bizim en doğal hakkımız.Mücadele etmeliyiz.Sizde bizim gibisiniz dolandırıcı değil ticaret adamısınız.Bu nedenle çekyasasını iyi bilen Rahmi bey ve diğer deneyimli avukatlarımızla iletişim halinde olan dernek avukatları ile çalışmanızı öneririm.Bende dernek avukatlarıyla çalışıyorum amacımıza ulaşmak için savunmalarımızı organize ve bilinçli olarak yapmalıyız.
   BERABER HAREKET EDERSEK BORCA HAPİSİ YANİ ADLİ PARA CEZASINI KALDIRABİLİRİZ.BAŞKADA YOLU YOK.

 3. acil demokrasi

  Yeni Çek Kanunu Sorunları Erteliyor !
  CHP Milletvekili Ali Rıza Öztürk, yeni Çek Kanunu`nun “çek mağdurlarının sorunlarını gidermediğini, ertelediğini” öne sürdü.

  21.01.2010 10:02

  Öztürk, Küçük ve Orta İşletmeler Sanayici ve İş Adamları Dayanışma Derneği`nin (KOSİAD) Barcelo Eresin Otel`de çek mağdurlarına yönelik düzenlediği toplantıda, 20 Aralık 2009 tarihinde yürürlüğe giren 5941 sayılı Çek Kanununa ilişkin konuşma yaptı.
  ………

  Öztürk, yeni kanunda alacaklının tahsilini garanti altına almak için ceza getirildiğini, bono alacaklısı için farklı hukuki rejim öngörülürken, çek alacaklısı tahsilini garanti altına almanın hukukla bağdaşmadığını öne sürdü.

  Kaynak : Anadolu Ajansı

  admin haklı
  istanbul toplantısının üzerinde yeterince durmadığımız diğer bir başarısıda anadolu ajansında haber olarak yer almasıdır
  geçmişteki gazete ilanı verilme tartışmaları düşünüldüğünde haberin önemi dahada anlaşılır hale gelmektedir
  kosiad kurumsal bir güç olarak bu gelişmelerin temelini oluşturmaktadır
  basının haberdar edilmesinde chp nin fonksiyonunu yadsıyamayız
  chp anti demokratik çek yasasına karşı mücadelede tüm olanaklarıyla yanımızda yer almıştır
  teşekkür ediyoruz
  bundan sonraki süreçtede yanımızda olacaklarını biliyoruz
  kosiadın önümüzdeki toplantı için chp den yer talebinde bulunmasının doğru olacağını düşünüyorum

 4. tebrikler…:)

 5. Çek, çekilmelidir… Çekinilmemelidir.

  Neden çeklerden çekinir olduk?

  https://karsiliksizcek.wordpress.com/2010/01/24/cek-cekilmelidir%e2%80%a6-cekinilmemelidir/

 6. herkese iyi pazarlar,

  yukarıda “Öztürk, Çek Kanunu`nun 453 bin 778 kişiyi ilgilendirdiğini dile getirerek, kanunun çıktığı 14 Aralık 2009`da 3167 sayılı Çek Yasası`na muhalefetten dolayı cezaevlerinde 2 bin 179 kişi bulunduğunu, 1488 kişinin tahliye edildiğini ve dün itibarıyla bu suçtan hapiste bulunan kişi sayısının 591 kişi olduğunu anlattı.” deniyor.

  ???? hani biz 50,000 kişi diyorduk cezaevindekiler, bu konu ile ilgili bilgisi olan var mı? biz mi hata yaptık yoksa…

  • acil demokrasi

   sayın fatih
   sayı konusundaki muğlaklık devam ediyor
   çek yasası meclis görüşmelerinde çek yasasına muhalefet ve adli para cezası hapse çevrilenler tartışması yaşandı
   sayı netleşmedi
   ayni tartışma anayasa mahkemesinin iptal gerekçesindede var
   bu tartışmalarda ortaya çıkan şey hapis cezasının gizlenmeye çalışılmasıdır
   çek yasasına muhalefetten doğrudan hapis cezası sadece tekerrür durumunda veya bankacının görevini yerine getirmemesinde söz konusu
   çek borcunu ödememek adli para cezası ile cezalandırılıyor yani doğrudan hapis cezası yok
   açıklanan sayılar doğrudan çek yasasına muhalefet suçlarını kapsıyor ve resmi verilerdir

   • teşekkürler sn. acil,
    ben de öyle düşündüm ancak, sn. Öztürk sadece bu açıdan değerlendirince şüphelendim.

    aslında, hala adli para cezasından ne kadar insanın çıktığını bilmiyoruz galiba.. ve hiç öğrenemeeceğiz sanki.. inşallah isteyen herkes bir an önce çıkar….çıkanlar ile gücümüzü artırıp yolumuza hızla devam etmemiz lazım….

 7. bir medya başarısıda yaşanmış 🙂

  tebrik ediyorum.

  • gerçekten sorunlar daha da büyüyerek öteleniyor ve gerçek manada çözüm bulunmazsa hiç kimse daha sonra olacakların altında kalkamaz.hemen ,şimdi çözüm.çek/icra yasasını kınıyor ilgilileri hemen çözüme davet ediyorum.yarın geç olabilir….

  • nasıl bir başarı sn. admin, biz de tebrik edebilir miyiz?

Yorum yaparak destek olabilirsiniz

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s