PANEL NOTLARI


PANELDEN NOTLAR

Panel yöneticisi Prof.Dr. Kayıhan İçel açış konuşmasında özetle şöyle dedi :

– Modern toplumlarda devletin ticari yaşama müdahelesi esas değildir istisnadır, ticari yaşama cezalarla müdahale kabul edilemez.

İlk konuşmacı Prof Dr. Ersan Şen’di. Ersan Şen’in konuşması zaman zaman alkışlarla kesildi. Konuşmadan notlar:

 • 5941 sayılı yasa ceza hukuku ve ceza tekniği açısından berbat bir yasadır, hiçbir ilerleme getirmiyor, siyasiler birkaç yıl daha sorunu ileriye atmak için bu yasayı çıkardılar.
 • Karşılıksız çeke ceza olmamalı. Karşılıksız çeke ceza Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi ek 4 nolu protokolün 1. maddesine ve anayasamızın 38. maddesine aykırıdır.
 • Panel duyurusundan sonra çek mağdurlarından isyan dolu mesajlar aldım.
 • Yasa metni varken gerekçeye bakılmaz. Gerekçe ile müeyyide düzenlemesi yapılamaz. Yasanın gerekçesinde 5. maddedeki suçun taksirle işlenbileceğinin yazılaması LAUBALİLİKTİR. Hangi suçun taksirle işlenebileceği ilgi yasa maddelerinde açıkça yazılı olması gerekir.
 • 5237 yi yapan arkadaşlar 5.  madde metnini doğru dürüst yazamamışlardır.Aynı arkadaşlar 5941 sayılı yasa ile CEZA HUKUKUNUN DENGESİNİ BOZMUŞLARDIR.
 • Türkiye’de herşey yazıda kalır, uygulanmaz düşüncesine, burası Türkiye herşey olur anlayışına ben katılmıyorum. Yanlış uygulmalarda hata biz avukatlarda, savcılarda, hakimlerdedir. 3167  sayılı yasanın 16/1 maddesindeki karşılıksız çek suçu kast olmadan uygulanamazdı; çünkü 765 sayıl mülga TCK KAST olmadan suç olmaz ilkesini benimsemiştir. Bu açıdan 765 ile 5237 arasında bir fark yoktur. Hata biz avukatlardadır, doğru dürüst savunma yapamadık, hata savcılarda hakimlerdedir.
 • 5941 sayılı yasanın 5. maddesindeki karşılıksız çek suçu  KAST olmadan uygulanamaz.
 • 5941 GÜNÜ KURTARMA YASASIDIR, BİR KAÇ YIL İDARE ETMEK İÇİN ÇIKARILMIŞTIR.
 • HUKUKUN PRENSİPLERİ EKONOMİK GEREKÇELERE FEDA EDİLEMEZ.
 • Hakimler işlerinin çokluğunu bahane ederek hukukun temel prensiplerini gözardı edemezler.
 • KARŞILIKSIZ ÇEKE CEZA CEZA HUKUKU ALANININDAN ÇIKARILMALIDIR. KARŞILIKSIZ ÇEKE CEZA OLMAMALI.

ANKARA 25. ASLİYE CEZA HAKİMİ KURŞAT HAMURCU

Kurşat Hamurcu genel olarak Ersan Şene katıldığını belirtti, yasa ile ilgili teknik açıklamalarda bulundu. KAST OLMADAN KARŞILIKSIZ ÇEK SUÇUNUN UYGULANMAYACAĞINI BELİRTTİ.

DOÇ. DR. ÇETİN ARSLAN, YARGITAY 10. CEZA DAİRESİ CUMHURİYET SAVCISI

Çetin Arslan’da teknik açıklamalarda bulundu. Savcı çekin yaygın kullanımı nedeni ile siyasiler daha bir süre karşılıksız çeke cezayı sistem içerisinde tutacaklardır dedi. Bizim hiçbir zaman katılmadığımız çekin likidite yarattığı savını ileri sürdü. Sorular bölümünde kendisine cevap verdik. Şöyle dedik:

– LİKİDİTE İLE KREDİ KARIŞTIRILIYOR. ÇEK BİR KREDİ ARACI OLARAK KULLANILIYOR, BUNUN YERİNİ BONO ALABİLİR.

Savcı bize cevabında:

– Bonoda ceza yok, onun için çek tercih ediliyor dedi.

Bu görüşe Ersan Şen gerekli cevabı daha önce vermişti. Ersan Şen şöyle demişti:

-EKONOMİK GEREKÇELERE HUKUKUN TEMEL PRENSİPLERİ FEDA EDİLEMEZ.

Yargıtay Cumhuriyet savcısının söylediği en önemli iki şey:

1- KAST OLMADAN KARŞILIKSIZ ÇEK SUÇU OLUŞMAZ,

2- VEKİL VE TEMSİLCİLERE CEZA YASASININ İŞTİRAK HÜKÜMLERİ UYGULANABİLİR.

Oturum yöneticisi İstanbul Ticaret Üniversitesi Hukuk Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Kayıhan İçel Yargıtay Cunhuriyet Savcısının vekiller ve temsilciler hakkında iştirak hükümleri uygulanabilir görüşüne karşı çıktı ve şöyle dedi:

CEZA MADDELERİ AÇIK VE NET OLMALI, BÖYLE GENİŞLETİCİ YORUMLAR CEZA HUKUKUNDA UYGULANAMAZ.

Reklamlar

One response to “PANEL NOTLARI

 1. GENÇLER “EVET” DİYOR
  Hüsamettin Cindoruk referandumda ulusalcı Kemalist partilere benzer söylemlerle “hayır” kararını açıklamıştı. Bu durum merkez sağın en köklü partisi ve darbeye kurban verilen merhum Adnan Menderes’in manevi mirasına yakışmıyor eleştirileri yükselmişti.
  Parti ikiye bölünmüş durumda. Özellikle gençler Cindoruk’un tutumundan çok rahatsız. Yönetime inat “evet” diyeceklerini açıklayanlar çoğunlukta. İşte bunlardan biri daha;

  Demokrat Gençler arasında sevinen ve bilinen Genç siyasetçilerden biri olan Cengiz DİNÇ referandumla alakalı açıklamalarda bulundu.

  Demokrat Parti ve Anavatan Partisinde çeşitli kademelerde görev alan Cengiz DİNÇ 12 Eylül de yapılacak referandum da oyunun evet olacağını söyledi. Demokrat Parti de İstanbul il Gençlik Kolları Başdanışmanlığı,Gençlik Kolları Genel Başkanı Danışmanlığı ve Anavatan Partisinde MKYK üyeliği yapan Cengiz DİNÇ Demokrat Parti’nin aksine evet oyu kullanacağını açıkladı.

  Dinç’in sözleri şöyle ;

  “Darbe ürünü 82 Anayasasının bu ülkeye vakit kaybettirdiğini,özgürlükleri kısıtlayıcı,vesayet ve statükoya bekçilik yaptığını belirten Cengiz DİNÇ,Hayır cephesinde olan (DP) Demokrat Parti’nin CHP’nin arkasına takılarak misyon kaybına uğradığını,Celal Bayar ve Adnan Menderes (46 ruhundan) den uzaklaştığını ve büyük bir gaflete düştüğünü Söyleyerek sözlerine şöyle devam etti.

  Bir Genç olarak Celal BAYAR’ ın Torunu Sayın Emine Gürsoy NASKALİ dururken,Adnan MENDERES’ in oğlu Aydın MENDERES dururken,DP Eski Genel Başkanı Süleyman SOYLU dururken Demokrat Partiden ayrılarak Hürriyet Partisinin kurucuları arasında yer alan,DYP’den ayrılarak DTP (Demokrat Türkiye Partisi )yi kuran şimdi de Demokrat Parti delegesini kandırarak Ergenekon’dan sığınma kapısı olarak Demokrat Partisine Genel Başkan olan CİNDORUK ile aynı düşüncede olmaktan,Sabih KANADOĞLU,Süheyl BATUM,Ümit KOCASAKAL,Tansel ÇÖLAŞAN ile aynı safta durmaktan edep ederim.

  Cengiz DİNÇ sözlerine şöyle son verdi : Türkiye de iki şeyin ardından spekülasyon üretilir ve halk galeyana getirilir. 1.İrtica 2.Bölücülük.Ben milletimizi aklıselime davet ediyorum.
  Allah kimseyi Sırat-ı Müstakimden ayırmasın.”

  BAROMETRE

  Cengiz DİNÇ

Yorum yaparak destek olabilirsiniz

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s