Çek Mağdurları Eylem Yapar mı?


Çek Mağdurları Yargıtay önünde basın toplantısı yapsa hakimler onlara kulak verir mi dersiniz?

PANKARTLARA ULAŞABİLMEK İÇİN TIKLAYINIZ.

http://www.kobihaberi.com/foto-galeri-4.html

Reklamlar

5 responses to “Çek Mağdurları Eylem Yapar mı?

 1. serdar(sargoz)

  Basın açıklamasının faydalı olacağını bende düşünüyorum. Konuyu hukuki platforma çekmek bence çok önemli.Zaten bu saatten sonra ne yeni bir yasa çıkar nede genel bir af olur. Ama hukuk aşağıdaki şekilde doğru yorumlanırsa haksız yere bize çektirlen bu çile biter.

  SUÇUN OLUŞMASI İÇİN TCK. MD 21 GEREĞİNCE SUÇUN OLUŞUMU KASTIN VARLIĞINA BAĞLIDIR.

  5237 sayılı Türk Ceza Kanununun ‘Özel Kanunlarla İlişki’ başığını taşıyan 5. maddesine göre; TCK’nın genel hükümleri, özel ceza kanunları ve ceza içeren özel kanunlardaki suçlar hakkında da uygulanması gerekmektedir. TCK’ya göre; bir suçun oluşumu kastın varlığına bağlıdır. Bu nedenle, bir kişinin karşılıksız çek nedeniyle cezalandırılabilmesi için, kasıtlı hareket ettiğinin ispatı gereklidir. Çeki keşide edenin çekin karşılıksız kalacağını bilerek ve isteyerek hareket ettiği ispat edilmelidir. 5941 Sayılı yeni çek kanununun ceza sorumluluğu içeren 5. maddesinde tanımlanan suç, üzerinde yazılı bulunan düzenleme tarihine göre kanuni ibraz süresi içinde ibraz edildiğinde, çek karşılığının ilgili banka hesabında tam olarak bulundurulmaması ile oluşur. Söz konusu suçun oluşabilmesi için, çekin karşılığının dikkat ve özen yükümlülüğüne aykırı olarak, yani en azından taksirle, ilgili çek hesabında bulundurulmaması gerekir. Anayasanın 38’inci maddesinin 7. fıkrasında düzenlenen ceza sorumluluğunun şahsiliği ilkesi bağlamında güvence altına aldığı kusursuz ceza olmaz kuralının gereği olarak, söz konusu suç, objektif (kusursuz) sorumluluğu gerektiren bir suç olarak değil, en azından taksire dayalı kusurluluğu gerektiren bir suç olarak tanımlanmıştır. Bu itibarla kişinin elinde olmayan sebeplerle ortaya çıkan zorunluluk hali dolayısıyla, çekin karşılığını ilgili hesapta zamanında bulunduramamış olması halinde ceza sorumluluğu oluşmayacaktır.

  Oysa birçoğumuz dünyada ve ülkede yaşanan derin ekonomik krizden etkilenen , çek keşide etmeye yetkili kılınmış şirket ortaklarıyız. İyi niyetli olarak işletmenin borcunu ödemek maksadıyla dava konusu çekleri keşide ettik ancak şirket hesapları ve malları üzerindeki hacizler neticesinde elimizde olmayan sebeplerden dolayı çekler ödenememiştir. Dava konusu çeklerin ödenmemesinde bilerin hiçbir kasti eylemi yoktur. Bu anlamda çeklerdeki imza şahıslarımızın dahi olsa suç işleme kastımız bulunmamaktadır. Suçun oluşumunda kast bulunmadığından davalarımızın beraatle sonuçlanması gerekir.

  • acil demokrasi

   basın toplantısının nerede ve nasıl yapılması gerektiğini tartışmanın yararlı olduğunu düşünüyorum
   yeni yasanın gündemde olduğu tarihlerde Meclis ziyaretleri doğruydu
   şu anda 5941 sayılı yasa yürürlüktedir ve sorunumuz yasanın uygulanışına ilişkindir
   Yargıtay vereceği kararla yasanın uygulanmasını düzenleyebilir-düzeltebilir
   talebimiz hukukun uygulanması olmalıdır
   basın toplantısının yargıtay önünde yapılmasını bu yüzden doğru buluyorum
   böyle bir toplantının katılımcısı olacağım

 2. Yapılacak bir basın acıklaması elbette ses getırecektır fakat bu tarz bir basın toplantısında çzellikle en hassas konulara vurgu yapmak gerekir …özellikle adli para cezalarının ödenememesinden dolayı bunun hapis cezasına cevrılmesının aslen anayasaya aykırı olduğu ve devamlı anayasa değişikliği diye nutuk atan hükümetin özellikle bu konuları icrata dokmesi gerektiğini ifade etmek gerekir…devlette var olan hukuk kuralları ile ıcratlar maalesef çelişiyor ve bundan sonra bence bu konu uzerınde baskı yapmak gerekir..çünkü elbet bir yerde yanlıştan dönülecektir

 3. konuyu borcumu ödeyemedim, hapise girdim döngüsünden çıkartmak iyi olabilir.

  tema önerim
  “çek kullananlar, çek yasasını ve yüksek yargıdaki duyarsızlığı şikayet ediyor “

 4. ben yargıtay önünde yapılacak bir basın açıklamasının konunun güncelleştirilmesi açısından çok faydalı olacağını düşünüyorum

Yorum yaparak destek olabilirsiniz

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s