Ali Rıza ÖZTÜRK, sözünü tutuyor …


Öztürk’ün, TBMM Başkanlığına sunduğu teklifin gerekçesinde, yürürlükteki Çek Kanunu’nda, karşılıksız çek işleminin adli para cezası ve güvenlik tedbiri yaptırımlarını gerektiren suç olarak düzenlendiği, şikayetten vazgeçme veya ödeme durumunda davanın düşmesinin öngörüldüğü ifade edildi. Gerekçede, bu durumun, yargının da önemli ölçüde zamanını aldığı ifade edildi.

Teklife göre, tacir çekleri ve tacir olmayan kişi çekleri ile hamiline düzenlenecek çeklerin, bankanın ödemekle yükümlü olduğu miktara göre, A, B ve C olmak üzere üçer tip olarak bastırılacak.

Teklif, karşılıksız çek keşide etme fiilini de suç olmaktan çıkarıyor. Buna göre, karşılıksız çekle ilgili hamilin şikayeti, savcının talebi üzerine, sulh ceza hakimi tarafından karşılıksız çıkan her bir çekle ilgili koruma tedbiri olarak, ”çek düzenleme ve çek hesabı açma yasağı kararı” verilecek. Hakkında çek hesabı açma ve keşide etme yasağı verilen kişinin, şikayetçiyle, borcun vadelerle ödenmesi konusunda anlaşmaya varmaları halinde, anlaşmada öngörülen süre kadar, çek hesabı açma ve keşide etme yasağının infazı ertelenebilecek.

http://www.ivediajans.com/haber/2922-cek-kanununda-degisiklik-teklifi.html  adresinden alıntıdır.

Reklamlar

Yorum yaparak destek olabilirsiniz

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s