karşılıksız çek e hapis bir tabudur.


Çok haklısınız. Bazı konular vardır ki, yok olan bir şeyi varmış gibi göstererek ya insanları korkuturlar ya da O na dokundurmazlar.

Bunlara “tabu” da denilebilir. Aslında tamamen farklı bir konu için kabul edilmiş olan “çek” e hapis cezası verilmesi konusu, yine tamamen farklı bir konu için kullanılmaya devam edilmektedir.

Tanımlamak istediğim şudur ki; “vadeli çek” gerçek kullanım amacı dışında VADE ARACI olarak kullanılmasına rağmen, sanki nakit ödeme emri gibi değerlendirilip, hapis cezası ile cezalandırılmaya devam ediliyor.

Yani, vadeli çek in de “tabu” olma durumu devam ediyor. Uygulamada ise, bu mantık terk edilerek, çekin karşılığını öderseniz hapis cezası hemen kaldırılıyor.

Burdan da şu sonuca varmak mümkün gibi, “İnsanlar tabularına dokunulmasına izin verebiliyorlar ama tapu larına dokunulmasına asla izin vermiyorlar” Para her şey, demek oluyor. Üstelikte, kanun, hukuk hiçe sayılarak yapılabiliyor.

Tabii bir de -karşılıksız para basma işlemi- nin vatandaşların sırtına yüklenmesi gerçeği var ki bu sorun da başlıbaşına tartışılması gereken büyük bir sorundur.

Devlet karşılıksız para basmanıza müsade ediyor, ancak bastığınız para karşılıksız kalırsa bedeli özgürlüğünüz oluyor.

Bugün esnaflık ve küçük çaplı ticaret yapanların “vadeli çek” kullanmadan ticaret yapamaması gerçeği su yüzünde dururken, “vadeli çek” e verilmemesi gereken hapis cezası ise buzdağının görünmeyen yüzü ve kütlesi olarak su altında durmaya devam ediyor.

Üstelikte, kanunen, hukuken, vicdanen verilemeyen hapis cezası arkadan dolanılarak adli para cezası olarak verilip infaz edilebiliyor. Netice de Para cezası olan -Adli para cezaları- yine hapis cezası ile ikinci kere daha cezalandırılarak, hem borcunuz duruyor hemde hapis yatmış oluyorsunuz. Ceza mantığı kurallarına da uymayan bu uygulama ise sürdürülmeye devam ediyor.

“Allah sonumuzu hayırlı etsin” denir ama pek etmiyor gibi çünkü; vadeli çek kullanıyorsanız bir gün sonunuz kötü olacaktır. Bundan kaçış yok.

Sayın sk’nın kulaklarını çınlatmak gerekiyor. “çok fena yapacaklar çok” :)

 

https://karsiliksizcek.wordpress.com/haberlesme-ve-paylasim-alani/#comment-40236

Reklamlar

Yorum yaparak destek olabilirsiniz

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s