çek mağduru adalet istiyor.


Aralık 8, 2010 9:36 am

Yorumlu!!!

Yargıtay 160 bin ‘çek dosyasına’ isyan etti çözüm için yasa istedi

Oya ARMUTÇU/ANKARA 8 Aralık 2010

Yargıtay 10. Ceza Dairesi Başkanı Mahmut Gül, mahkemelerdeki çek dosyalarının 1 milyonu aştığını, temyizdeki 160 bin çek davasını üç yılda zor bitirebileceklerini söyledi. Gül, “Bu davaların çoğu zamanaşımına uğrayacak. Zamanaşımının sorumlusu biz değiliz, çıkarılan yeni yasa” dedi.

ÇEK davalarına bakan Yargıtay 10. Ceza Dairesi Başkanı Mahmut Gül, mahkemelerdeki çek dosyalarının bir milyonu aştığını, temyizdeki 160 bin çek davasını ise üç yılda zor biterebileceklerini ve bu davalarının çoğunun zamanaşımına uğrayacağını bildirdi. Gül, Hürriyet’e, “Yeni Çek Yasası lehe hükümler getirdiği için zorunlu yasa bozması yapıyoruz. Zamanaşımının sorumlusu biz değiliz, çıkarılan yeni yasa” dedi.

Reklamlar

2 responses to “çek mağduru adalet istiyor.

 1. acil demokrasi

  Domino Etkisi Yarattı
  Tunus, Mısır, Ürdün ve Yemen’i Saran Protesto Gösterileri Şimdi de Sudan’a Sıçradı.

  Haber: Domino Etkisi Yarattı

  Sudan’ın çeşitli kentlerinde sokaklara dökülen binlerce kişi Devlet Başkanı Ömer El Beşir yönetimine karşı gösteri yaptı.

  El Arabiya televizyonunu haberine göre, başkent Hartum’un ikiz şehri Omdurman’da El Beşir yönetimini protesto eden göstericiler polisle çatıştı.

  Darfur’da meydana gelen katliamlarla ilgili olarak Devlet Başkanı Beşir’i suçlu bulan Uluslararası Ceza Mahkemesi Başyargıcı Luis Moreno-Ocampo’yu kastederek, “Ocampo doğru söylüyor” sloganları atan göstericiler ayrıca “Zafere kadar devrim” sloganlarıyla yürüdü.

  “Değişim Gençliği”, “Kıvılcım” gibi adlarla internetteki sosyal paylaşım siteleri üzerinden örgütlenerek sokaklara çıkan gruplar, Omdurman dışında başkent Hartum ve diğer büyük şehirlerde de dün gösteriler düzenledi.

  Kaynaklar, medyaya uygulanan sansür nedeniyle Mısır ve Tunus’takiler kadar yankı getirmeyen gösteriler sırasında onlarca kişinin gözaltına alındığını bildirdi.

  Sudan, Tunus’tan önce sokak gösterileriyle devlet başkanını iktidardan uzaklaştıran son Arap ülkesi olmuştu. Sudan Devlet Başkanı Cafer Numeryi 1985 yılında meydana gelen halk ayaklanması sonucu iktidardan uzaklaştırılmıştı. (Doğan Haber Ajansı) 3 saat önce..[2505420]

  • acil demokrasi

   Mısır’da savaş sürüyor, egemenleri iktidarda tutmaya yalnız polis gücü yetmez – Alaa Al Aswany
   31 Ocak 2011 –
   27 Ocak 2011

   Hitabettiğim genç protestocuların bana verdikleri hayranlık duygusu içindeyim: Adaletsizlik ve öfkenin birleştirdiği Mısırlılar uysallaştırılamayacaklardır

   Benim için unutulmaz bir gündü. Salı günü, tüm Mısır çapında, özgürlük istemiyle, ve polisin dehşet dolu şiddetine cesaretle karşı durarak sokakları dolduran yüz binler gibi, ben de, Kahire sokaklarını dolduran göstericilere katıldım. Rejimin güvenlik aygıtında birbuçuk milyon asker var ve rejim bunları tek bir görev için eğiterek eğitimlerine milyonlarca dolar harcıyor. O tek görev de: Mısır halkı üzerine baskıyı eksik etmemek.

   Kendimi, benzer tek noktalarının göz kamaştırıcı cesaretleri ve rejimi değiştirmek konusundaki kararlılıkları olan binlerce genç Mısırlının ortasında buldum. Çoğu, geleceklerinden umudu kesmiş üniversite öğrencileriydi. İş bulamıyorlard, dolayısıyla evlenemiyorlardı da. Yatıştırılması olanaksız bir öfke ve derin bir adaletsizlik duygusu ile harekete geçmişlerdi.

   Her zaman bu devrimcilerin bende uyandırdıkları hayranlık duygusu içinde olacağım. Söyledikleri herşey, keskin bir politik bilincin ve ölüme-meydan-okuyarak arzuladıkları özgürlüklerinin göstergesi. Benden de birkaç şey söylememi talep ettiler. Halka hitaben yüzlerce konuşma yaptığım halde bu seferki başkaydı: bir uzlaşmayı anımsatan hiçbir şeyi duymak istemeyen bir ruh hali içindeki ve konuşmayı sık sık “Hüsnü Mübarek Defol!” ve “Halk rejimin düşmesini istiyor!” sloganlarıyla kesen 30,000 göstericiye sesleniyordum.

   Kazanımlarından ötürü kendileriyle gurur duyduğumu, böylece, protestocuların, baskı dönemini sona erdirdiğini söyledim ve dövülsek de, tutuklansak da, korkmadığımızı ve onlardan güçlü olduğumuzu kanıtladığımızı ekledim. Dünyadaki en şiddetli baskı araçlarının rejimin ellerinin altında olduğunu, fakat bizim daha güçlü bir şeye sahip olduğumuzu: o şeyin de cesaretimiz ve özgürlüğe olan inancımız olduğunu vurguladım. Kalabalığın buna cevabı, kitlesel olarak: “Başladığımız şeyi bitireceğiz!” oldu.

   Doğu Avrupa’da birçok yıl bulunmuş ve oradaki özgürlük hareketlerini yaşamış biri olan İspanyol gazeteci bir arkadaşım, “Deneyimlerime dayanarak söyleyebilirim ki, bu kadar çok ve bir o kadar da kararlı insan kalabalıkları sokaklara çıkıyorsa rejim değişikliği yalnızca bir an meselesi,” diyordu.

   Mısır halkı neden ayaklandı? Bu sorunun cevabı, rejimin doğasında bulunmakta. Zorbalık rejimi, halkları özgürlüklerinden edebilir ancak karşılığında onlara kolay bir yaşam sunar. Demokratik bir rejimse, yoksulluğa çare bulamayabilir ancak halk, özgürlüğünü ve onurunu korumanın tadını çıkarır. Mısır rejimi, özgürlükleri ve onurları dahil halkın herşeyini elinden aldı ve halkın günlük gereksinimlerini dahi karşılamadı. Yüzbinlerce gösterici, tam da hakları yok sayılan milyonlarca Mısırlının temsilcileri olmaktan öte bir konuma sahip değil.

   Mısır’da halkın reform talepleri, Tunus’daki isyandan ilham alsa da, Tunus’daki ayaklanmalardan çok daha önce başladı. Şimdi halk, güvenlik aygıtının diktatörü sonsuza kadar koruyamayacağını açıkça gördü. Şimdi bizim, isyan etmek için Tunuslu kardeşlerimizden daha fazla nedenimiz var: Mısır’da daha çok kişi yoksulluk altında acı çekiyor ve diktatörümüz, iktidarının dizginlerini daha uzun süreden beri elinde tutuyor. İçine düştüğü korku, Ben Ali’yi, Tunus’u terketmesine yol açacak noktaya getirdi. Tunus protestolarının başarısını biz de tekrarlayabiliriz; Kahire sokaklarındaki insanlar da aynı Fransızca slogan haykırdılar, “Defol Mübarek!” Ve bugün, isyan,Yemen gibi diğer Arap ülkelerine de ulaştı.

   Otoriteler daha şimdiden, taktiklerinin protestocuları durduramayacağının farkına vardılar. Göstericiler, güvenilir, bağımsız bir haber kaynağı olan Facebook aracılığıyla örgütlendiler; devlet bu kaynağı bloke edince de, halk, devlet kontrollarını atlatacak yeni yollar bularak daha akıllı olduğunu kanıtladı. Güvenlik güçlerinin uyguladığı şiddet her iki taraf için de risk oluşturuyor: Suez’de göstericiler, kendilerine ateş açan polise karşı ayaklandı. Tarih, sıradan polisin de, bir noktadan sonra, kendi vatandaşlarını öldürmesi için aldığı emri uygulamayı reddettiği örneklerle dolu.

   Daha sıradan yurttaşlar bile bugün polise meydan okuyor. Genç bir gösterici, salı günü polisten kaçarken, sabahın 4’ünde, bir apartmana girdiğini ve tesadüfî bir zile bastığını anlatıyor. Yüzünde aşikâr bir korku ifadesiyle 60 yaşlarında bir adam kapıyı açıyor. Gösterici, adamdan kendisini polisten saklamasını istiyor. Adam göstericinin kimliğini gördükten sonra onu içeri davet ediyor. Genç adama yiyecek birşeyler hazırlaması için üç kızından birini uyandırıyor. Hep beraber yemek yiyip, çay içip, eskiden beri dostlarmışçasına sohbet ediyorlar.

   Sabah, yakalanma tehlikesi ortadan kalktığında, adam, genç protestocuya sokağa kadar eşlik ediyor, onun için bir taksi durduruyor ve genç protestocuya para teklif ediyor. Genç adam parayı reddediyor ve kendilerine teşekkür ediyor. Kucaklaştıklarında, yaşlı adam: “Beni, kızlarımı ve tüm Mısır halkını savunduğnuz için, asıl teşekkür etmesi gereken benim,” diyor.

   Mısır baharı böyle başladı. Yarın ise Mısır, gerçek bir savaşa sahne olacak.

   [ The Guardian’da yayınlanan bu yazı Hatice Aksoy tarafından, Sendika.Org için çevrilmiştir]

Yorum yaparak destek olabilirsiniz

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s