CHP ÇEK KANUNU DEĞİŞİKLİK YASA TASARISINI TBMM’NE SUNDU


CHP ÇEK KANUNU DEĞİŞİKLİK YASA TASARISINI TBMM’NE SUNDU

08 Aralık 2010 Çarşamba – 17:09:12
ANKARA-CHP Mersin Milletvekili Ali Rıza Öztürk, parlamentoda düzenlediği basın toplantısında, Çek Kanunu’nda değişiklik yapılmasına dair TBMM Başkanlığına kanun teklifi verdiklerini söyledi.

Elektronik Haber Ajansı (e-ha) muhabirinin edindiği bilgiye göre, TBMM Başkanlığına sundukları teklifin gerekçelerini anlatan Öztürk, yürürlükteki Çek Kanunu’nda, karşılıksız çek işleminin hapis cezası ve adli para cezası yaptırımlarını gerektiren suç olarak düzenlendiğini, şikâyetten vazgeçme veya ödeme durumunda davanın düşmesinin öngörüldüğünü ifade etti. Öztürk, bu durumun, yargının da önemli ölçüde zamanını aldığını belirtti.

Karşılıksız çek keşide etme fiilinin suç olmaktan çıkarılmasını isteyen CHP’li Öztürk, “Karşılıksız çek keşide etme fiilinin suç olarak düzenlenmesi ve buna ceza öngörülmesi ilkeldir. Bu kanun teklifinin asıl amacı; karşılıksız çek keşide etme fiilini suç olmaktan çıkartıyor. Dolayısıyla bir ceza öngörülmüyor. Sadece karşılıksız çek keşide eden adama çek hesabı açma yasağı getiriyor.” Dedi.

Teklifine AKP’den de destek isteyen Öztürk, sözlerine şöyle devam etti: “Ben AKP grubunu bu kanun teklifine sahip çıkmaya çağırıyorum. AKP’nin hukukçu grup başkanvekillerini, AKP’li Adalet Komisyonu Başkanı’nı, karşılıksız çek keşide etme fiilini suç olmaktan çıkarılmasını çek mağdurları önünde savunan bakanları samimi olmaya davet ediyorum. Bu kanun teklifini desteklemelerini, karşılıksız çek keşide etme fiilinin suç olmaktan çıkarılmasını, özel hukuk kurallarının işletilmesini, bankaların sorumluluğunun artırılmasını sağlayacak yasal düzenlemelere yol açmalarını istiyorum.” Dedi.

Öztürk’ün Çek Kanunu’nda değişiklik öngören yasa teklifi, tacir ve tacir olmayan kişilere verilecek çeklerle hamiline düzenlenecek çeklerin ”A, B ve C” olmak üzere üç ayrı tipte basılmasını öngörüyor; bunlar için bankaların ödemekle yükümlü olduğu miktarlar ayrı ayrı düzenleniyor.

yazının tamamını  http://www.e-haberajansi.com/haberdetay.php?haber=23994  adresinden okuyabilirsiniz.

 

Bu kanun tekliflerinde  öncülük eden Kosiad yönetimi ve Av. Rahmi OFLUOĞLU ‘na teşekkür ediyorum.

Blogumuzda bu konuda yayınlanmış yazılar

Adli Para Cezasının İdari Para Cezasına Çevrilmesi İçin Değişiklik Önergesi

ADLİ PARA CEZASININ KALKMASI İÇİN YASA TEKLİFİ

Reklamlar

2 responses to “CHP ÇEK KANUNU DEĞİŞİKLİK YASA TASARISINI TBMM’NE SUNDU

  1. slm arkadaslar bende sizler gibi çek mağduruyum 5000 liralık adli para cezası çıktı karsı taraf faiziyle istiyor ben bu çeki emanet verdim.yeni kanunumu beklemeliyim yoksa bu miktarı gidip devlete ödemelimiyim.ödersem birdaha hapis cezası çıkarmı teşekkürler

  2. Sayın milletvekılım Ali rıza Öztürk’ku kutluyorum. Hiç kimse verilen ceki ödememezlik yapmaz süresinde öder, ancak Türkiye ve Dünyada ekomomık kırızler, kur fakları Dövizin cökusu sanayicilerimiz çeklerini ödeyememıstır. 2008 dönemını hatırlayın euro 1570 tl ya indi % 100 AB ülkelerine, ihracat yapmaktayım. Hammdde fiatları ikiye katladı. dogal olarak ödeme darbogazına dustuk ve ceklerı ödeyemedık.. Bu işverenın sanayicinin ayıbı degil, hükümet polıtıkası ve toplumsal olaydı.
    Yine Bu sanayiciler 00 lerce kısıyı ıstıhdam ederken, döviz kazandırıcı hızmetler yaaprken cek magduru olarak çalısamaz hale geldik. işyerimizdeduramadık kapandı kacak calısarak rızkımızı temımn etmeye ve borçlaımızı ödeme gayretı ıcıne dustuk.Vergimi ilk derecelere girerek ödedim bakanlar vekıller altın madalya ile ödullendirdi, döviz kazandırıcı hizmetlerden altın madalyalar her yıl 8 yıl ustuste alırken birden ekonomık kırız kurnbanı olduk.. Kapımızı calan olmadı, bankalar gelen havalelerımıze bloke koydu..
    Malesef potansiel suclu gibi hareket gördükk. Bu sanayicimize revamı nerde hangi ülkede bu uygulanmakta.
    Dahacok örnekler verebiliriz. Sagolsun Alirıza Öztürk bu gerçegi gördu umaım hukumet bu yasa tasarısını biranönce destekler ve kanunlasır. Yüzlece sanayicimiz işveren rahat nefes alır ve işini gucunu toplayarak üretkenliğe devam eder.

Yorum yaparak destek olabilirsiniz

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s