Yargı bağımsızlığının reklamı


Yargıya müdahale

20.12.2005 vatan gazetesi suat kılıç yazısından alıntı

AB üyesi bazı ülkeler, ifade hürriyetine ilişkin bozuk sicillerini Türkiye üzerinden temizleme çabasındadır. Bu, Türkiye için azap, onlar içinse azaptan kurtuluştur. Çok açık bir örneğini Danimarka’da Başbakan Erdoğan’ın basın toplantısına Roj TV’nin davet edilmesi skandalında yaşadık. Avrupa’yı tehdit eden terör odaklarına karşı acımasız davrananlar, Türkiye’yi tehdit eden terörün savunucularına karşı korumacılık hissine kapıldı.

Yeni bir çifte standart ise Orhan Pamuk davasıdır. Soykırım iddialarının inkârını Ermeni halkına hakaret saymak, buna karşılık Türklüğe yönelik bir hakaret davasında “karşı taraf” olmak fevkalâde çirkin bir tavır, kötü bir tercihtir.

Türkiye mahkemeleri bağımsızdır. Türkiye Yargı bağımsızlığıyla yeni tanışmıyor. Bu ülkede bakanlık, başbakanlık koltuğunda bulunmuş isimler bugün Yüce Divan’da yargılanıyor. Onlar da mahkemelerin bağımsızlığına, hukuka, hakimlerin vicdanına emanet edilmiştir.

Parlamenterlerini Türkiye’ye göndererek, medyasında Türkiye aleyhtarı yayınlara geniş yer vererek bağımsız Türk mahkemelerini baskı altına alan AB, bu konuda da yanlış bir yol izliyor. Geleneklerinde şehit aileleri ile görüşmek yok. Terör mağdurlarının haklarını değil teröristlerin davalarını takip ediyorlar. Tercihleri mağdurun insan haklarından yana değil, teröristin yaşam hakkından yana. İçimizde “Orhan Pamuk değil, Türkiye yargılanacak” yorumunu yapanlar da bu tavra bilerek bilmeyerek destek veriyor. Bazı çevreler davalının aracını taşlamayı, olayları abartmak üzere Türkiye’ye gelen yabancıları yumurta yağmuruna tutarak ateşi körüklemeyi maharet sanıyor. Bıraksaydık, sessiz sedasız yargılansaydı. Ün ve koz arayanların eli boş kalsaydı.

Ama olmadı. Senelerdir işi roman yazmak olan bir yazar, yıllardır romanlarını satın alan ve okuyan halkını, şöhretini borçlu olduğu ülkeyi bir hiç uğruna hırpaladı. Türkiye’nin zor koşullar altında düzeltilmiş imajı aşındırıldı. Avrupa’ya bir kahraman yaratmak uğruna Türkiye karalandı. Ne diyelim, yol kazası. Bu da bize ders olsun.

YORUMSUZ

Reklamlar

Yorum yaparak destek olabilirsiniz

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s