Yollar yürümekle kısalabiliyormuş


Yaklaşık bir yıl önce çek mağdurluğu ve vergi affı üzerine bir beyanat …. Arada değişenler değişmeyenler, değişmesi gerekenler .

 

20 Kasım 2009 Cuma 15:08
Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, ”çek mağduru” ifadesinin muğlak olduğunu belirterek, ”Çeki alan mı veren mi mağdur? Ümit ediyorum en yakın zamanda buna ilişkin bir düzenlemeyi Meclise getireceğiz” dedi.

Şimşek, TBMM Genel Kurulunda Sayıştay Kanununda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifinin görüşmelerinde, milletvekillerinin sorularını yanıtladı.
”Çek mağduru” ifadesinin muğlak olduğunu kaydeden Şimşek, ”Çeki alan mı veren mi mağdur? Bu tartışılabilir” dedi.

Buna ilişkin düzenleme üzerinde şu anda çalışıldığını, konunun, Ekonomi Koordinasyon Kurulunda da tartışıldığını vurgulayan Şimşek, ” Ümit ediyorum en yakın zamanda buna ilişkin bir düzenlemeyi Meclise getireceğiz. Hem çek verenleri hem çek alanları koruyacak şekilde bir düzenleme yapmak, ne kadar mümkün ona bakacağız” diye konuştu.

VERGİ AFLARINA KARŞIYIM
Af beklentilerinin, vergide uyumu zorlaştırdığına işaret eden Şimşek, Maliye Bakanı olarak vergi aflarına karşı olduğunu dile getirdi.

Bakan Şimşek, ”Spesifik olarak, Gelir İdaresine belli çerçevede yetki verirsin; hiçbir zaman kamu alacağının reel değerinin altında olmaması koşuluyla, devleti zarara uğratmayacak şekilde bir düzenleme yaparsınız. O çerçevede firma bazında yapılandırma yapılırsa, uyumu zorlaştırmaz. Belki çok büyük adaletsizliklere de yol açmaz. Ama genel alacak vergi yapılandırmaları, uyumda sıkıntı yaratıyor. Fedakarlık yapıp, parayı bulup vergi ödeyenlere karşı büyük haksızlık oluyor” diye konuştu.

Reklamlar

Yorum yaparak destek olabilirsiniz

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s